New Page 2

 

 

Republika Slovenija

OBČINA ZAGORJE OB SAVI

Cesta 9. avgusta 5

1410 Zagorje ob Savi

 

tel.: 03 56 55 700

fax: 03 56 64 011

www.zagorje.si

obcina.zagorje@zagorje.si

 

 

OBČINSKI SVET

 

 

Številka : 900-14/2008

Datum : 20.4.2009

 

 

Z A P I S N I K

 

17. seje Občinskega sveta Občine Zagorje ob Savi, ki je bila v ponedeljek, 20. 4. 2009, ob 17. uri, v sejni sobi gasilskega društva Zagorje – mesto, Kidričeva 11a.

 

Prisotni:  

Ivo Klančišar, Neva Marn, Gregor Brinjevec, Janka Pavšek Bantan, Franc Kukovica, Marjan Kovač, Sandi Grčar, Romana Butolen, Aleksander Kos, Simona Klukej, Janez Vovk, Janez Groboljšek, Andrej Dolšina, Marko Agrež, Dragica Jazbec, Albin Pražnikar, Alojz Jelševar, Samo Vrtačnik, Staša Baloh Plahutnik,  Štefka Suša, Ana Režun

 

Ostali prisotni:

Matjaž Švagan, župan; Branko Omahne, direktor občinske uprave; Jelena Mlakar, vodja oddelka za javne finance; Tatjana Podbregar, vodja oddelka za okolje in prostor; Blanka Šmit, vodja oddelka za družbene dejavnosti, Ivo Vrtačnik, vodja oddelka za gospodarske javne službe; Jože Smrkolj, predsednik nadzornega odbora; dr. Marko Vudrag  (k 2. točki), Anton Koban – predsednik SPV (k 4. točki)

 

Na seji je bilo prisotnih 21 članov občinskega sveta, zato je občinski svet lahko pričel z delom.

 

Sejo je otvoril in vodil podžupan Občine Zagorje ob Savi Janez Vovk.

 

Podžupan Janez Vovk je nato v skladu s 30. členom poslovnika občinskega sveta predlagal v sprejem zapisnik 16. seje, z dne 2. 3. 2009.

 

Člani občinskega sveta so zapisnik 16. seje SOGLASNO sprejeli. 

 

Podžupan je predlagal dopolnitev 13. točke dnevnega reda in dodatno 7. točko in sicer »Predlog sprejema Odloka o razpisu referenduma o sosežigu v Cementarni Trbovlje«.

 

Dragica Jazbec, članica občinskega sveta z liste SDS, je pripomnila, da je proti temu, da se tako pomembna točka kot je predlog za razpis referenduma uvršča kot dodatna točka na dnevni red seje občinskega sveta, pa še gradivo za sejo je prejela šele v četrtek.

 

Nadaljnje razprave ni bilo.

 

Člani so nato z 1 glasom PROTI in 16 glasovi ZA sprejeli razširitev dnevnega reda.

 

Člani občinskega sveta so nato z 1 glasom PROTI in 20 glasovi ZA sprejeli naslednji dnevni red:

 

1. Potrditev mandata članu občinskega sveta

2. Predstavitev zaključkov študije »Od podrobnejše analize okolja in zdravja v zasavski regiji do odpravljanja razlik v zdravju«

3. Predlog Občinskega programa varnosti

4. Predlog Programa varnosti cestnega prometa Občine Zagorje ob Savi

5. Pobude in vprašanja občinskega sveta

6. Poročilo o izvajanju tekočih aktivnosti v Občini Zagorje ob Savi:

7. Predlog sprejema Odloka o razpisu referenduma o sosežigu v Cementarni Trbovlje

8. Predlog Odloka o zaključnem računu proračuna Občine Zagorje ob Savi za leto 2008 – SKRAJŠANI POSTOPEK

9. Predlog Odloka o spremembi Odloka o kategorizaciji občinskih cest v Občini Zagorje ob Savi – SKRJŠANI POSTOPEK

10. Predlog povišanja cen programov v Vrtcu Zagorje ob Savi

11. Predlog spremembe Poslovnika Občinskega sveta Občine Zagorje ob Savi – SKRAJŠANI POSTOPEK

12. Predlog čistopisa Poslovnika Občinskega sveta Občine Zagorje ob Savi – SKRAJŠANI POSTOPEK

13. Obravnava pobude za ustanovitev nove Krajevne skupnosti Tirna

14. Volitve in imenovanja:

-  sprejem mnenja lokalne skupnosti k imenovanju kandidata za ravnatelja Osnovne - šole Toneta Okrogarja;

- sprejem mnenja lokalne skupnosti k imenovanju kandidatke za ravnateljico Srednje šole Zagorje;

- imenovanje člana sveta javnega zavoda Zasavske lekarne Trbovlje  - predstavnika lokalnih interesov;

- sprejem mnenja lokalne skupnosti k imenovanju kandidatke za ravnateljico Varstveno delovnega centra Zagorje;

- sprejem mnenja lokalne skupnosti k imenovanju kandidatke za ravnateljico Osnovne šole Ivana Skvarče

- sprejem mnenja lokalne skupnosti k imenovanju kandidatke za ravnateljico Glasbene  šole.

       

 

K 1. točki - Potrditev mandata članu občinskega sveta

 

Podžupan Janez Vovk je uvodoma obnovil in ponovil dosedanji postopek glede ugoditve pritožbi glede mandata člana občinskega sveta.

 

Sledila je razprava.

 

Janez Groboljšek, član občinskega sveta z liste LDS, je vprašal g. Kropivška v kateri svetniški skupini bo deloval glede na to, da je bil izvoljen na listi LDS.

 

Gašper Kropivšek je dejal, da je v danem primeru prišlo do vdora politike v pravni red. Zastopal bo volivke in volivce, občanke in občane. Tehnično gledano bo sodeloval v svetniškem klubu stranke ZARES - NOVA POLITIKA.

 

Janez Groboljšek je opozoril, da stranka ZARES pred tremi leti na volitvah ni nastopala, kar pomeni, da volivke in volivci tej stranki in njenemu programu niso mogli dati svojega glasu. Po njegovem mnenju to pomeni, da s tem izdaja svoje volivke in volivce. Dejal je, da bo zaradi teh razlogov proti temu, da se g. Kropivšku potrdi mandat. Pozval je tudi ostale svetnice in svetnike, da držijo obljubo svojim volivkam in volivcem in da tega mandata ne potrdijo.

 

Romana Butolen, članica občinskega sveta z liste LDS, sedaj samostojna svetnica, je dejala, da sta se s Sašom Kosom opredelila v kateri svetniški skupini bosta sodelovala. Zaradi načelnosti nekaterih ne smeta imeti tablic na katerih piše ZARES. Čeprav to nekomu pomeni banalno zadevo, pa se ji to ne zdi več smešno. Tudi podžupana sta bila imenovana po poteku določenega časa brez ustrezne proračunske postavke, pa je bilo vse kar v redu in v skladu z zakonodajo.

 

Aleksander Kos, član občinskega sveta z liste LDS, sedaj samostojni svetnik, je dejal, da je pozivanje k nepotrditvi mandata Gašperju Koprivšku poziv k nespoštovanja odločitev Ustavnega sodišča RS, to je pravnega reda Republike Slovenije. Izrazil je pričakovanje, da bo mandat brez težav potrjen.

 

Gregor Brinjevec, član občinskega sveta z liste LDS, je dejal, da če bi bila zadeva pravno čista, bi upravno sodišče samo določilo kdo je tisti, ki mu pripada občinsko mesto svetnika. Po njegovem ne gre za nobeno kršitev, sodišče je zadevo samo razveljavilo in vrnilo v ponovno odločanje.

 

Janez Vovk je dejal, da je bil sklep upravnega sodišča popolnoma jasen, je pa zelo  nenavadno, da v tem primeru Upravno sodišče RS ni odločilo in vrnilo v postopek.

 

Andrej Dolšina, član občinskega sveta z liste NSi, je obrazložil svoj glas ZA potrditev mandata, ker se mu zdi ta vojna smešna in diši po dvomljivi načelnosti, ki nima potrditve med znanimi primeri. Število članov občinskega sveta je potrebno popolniti z naslednjim kandidatom iz liste.

 

Nadaljnje razprave ni bilo.

 

Člani občinskega sveta so nato z 9 glasovi PROTI in 6 glasovi ZA sprejeli

 

SKLEP št. 60:

1. Gašperju Koprivšku, Trg Pohorskega bataljona 1 A, 1412 Kisovec, se ne podeli mandata člana Občinskega sveta Občine Zagorje ob Savi.

2. Stranka lahko v skladu s 101. členom Zakona o lokalnih volitvah (Uradni list RS, št. 94/2007 – ZLV – UPB 3 in 45/2008) v osmih dneh od prejema tega sklepa vloži pritožbo  na sodišče, pristojno za upravne spore.

 

K 2. točki - Predstavitev zaključkov študije »Od podrobnejše analize okolja in zdravja v zasavski regiji do odpravljanja razlik v zdravju«

 

dr. Marko Vudrag, dr. med. je članom občinskega sveta predstavil projekt »Od podrobnejše analize okolja in zdravja v zasavski regiji do odpravljanja razlik v zdravju« - »Zdravje za Zasavje«. Projektni tim, ki je poleg strokovnjakov Zavoda za zdravstveno varstvo Ljubljana vključuje tudi predstavnike Medicinske fakultete (Katedre za javno zdravje), Onkološkega inštituta (Register raka) ter Splošne Bolnišnice Trbovlje. Namen projekta je bila analiza stanja onesnaženosti in izdelava objektivne ocene o tem, koliko bolj kot drugod po Sloveniji je – zaradi onesnaženosti okolja – ogroženo zdravje prebivalcev Zasavja. Cilj projekta priprava smernic za odpravljanje razlik v zdravju za Zasavje, izboljšanje kvalitete zdravja in okolja ter dvig indeksa kvalitete človekovega življenja.

 

Podžupan se je g. Marku Vudragu zahvalil za podrobnejšo predstavitev in povabil na okroglo mizo »Zdravje za Zasavje«, kjer bo sledila tudi razprava. Občina tudi pripravlja  Občinski program varstva okolja, ki  bo na občinskem svetu predstavljen v jeseni.

 

Sledila je razprava.

 

Marko Agrež, član občinskega sveta z liste SDS, je v imenu TET Trbovlje pojasnil, da so podatki, ki so bili uporabljeni v študiji, neverodostojni oziroma veljajo za obdobje  katerega ni več. Podatek o žveplovem dioksidu je bil saj za faktor 20 napačen. Obrazložil je tudi ostale podatke. Prosil je, če bi podatke lahko avtorji študije ažurirali do okrogle mize.

 

dr. Marko Vudrag je dejal, da čestita TET Trbovlje za uspehe, ki so jih dosegli pri čiščenju odpadnih dimnih plinov.

 

 

K 3. točki - Predlog Občinskega programa varnosti

 

Branko Omahne, direktor občinske uprave je obrazložil, da je občinski program varnosti temeljni strateški dokument, ki predvideva varno in kvalitetno življenje prebivalcev občine. Namen programa je določiti enotne kriterije za zagotavljanje javne varnosti v Občini Zagorje ob Savi in opredeliti ukrepe, ki zagotavljajo javno varnost na območju občine. V dokumentu so opredeljene tudi zakonske osnove za vzpostavitev in delo redarske službe ter za sodelovanje s policijo pri zagotavljanju javne varnosti ter javnega reda in mira.

 

Predsednik odbora za okolje in prostor je v imenu odbora predlagal, da se program sprejme, priloge naj se štejejo kot vzorci in prilagodijo določenim stanju ob podpisu.

 

Dragica Jazbec je predlagala, da se program sprejme na prihodnji seji, ker je bilo premalo časa za razmislek. Predlagala je, da se ne da na glasovanje.

 

Alojz Jelševar, član občinskega sveta z liste SLS, je vprašal ali  gre za program varnosti, ki ga predvideva in zahteva zakonodaja ali pa le za program, ki ga želijo imeti zgolj zasavske občine.

 

Branko Omahne je pojasnil, da je to novost prinesla zakonodaja, zato morajo imeti vse lokalne skupnosti po novem program varnosti. Res pa je, da je bilo v času priprave programa največ razprave glede pristojnosti redarstva in policije.

 

Janez Groboljšek je predlagal, da se predlog programa kot takšnega sprejme, vendar pa je potrebno točno opredeli kaj redarska služba nudi in zagotavlja.

 

Gregor Brinjevec je menil, da je to kar velik poseg v človekove pravice in da je zakon opredelil do kakšne mere lahko določene postopke redarji uporabijo, drugostopenjsko organ za pritožbe pa je župan, kjer je sedež ali županu Občine Zagorje ob Savi (stran 49).

 

Iva Klančišarja, člana občinskega sveta z liste LDS, je zanimalo kdo je lahko občinski redar.

 

Podžupan je obrazložil, da je to opredeljeno v Zakonu o občinskem redarstvu.

 

Staša Baloh Plahutnik, članica občinskega sveta z liste SD, je dejala, da je iz tega programa težko razvidno, kakšne bodo dejansko naloge oziroma kaj lahko pričakujemo, da bo bolj urejeno ob delu takšnega organa. Predlagala je, da se loči del vsebinskega programa. Predlagala je tudi, da bi morali o uvajanju redarske službe dobro obvestiti zasavsko javnost.

 

Podžupan je dejal, da vse te pristojnosti izhajajo iz zakona.

 

Branko Omahne je pojasnil, da je bilo na zadnjem sestanku dogovorjeno, da se pripravi informativni bilten o novem organu.

 

Člani občinskega sveta so nato glasovali o predlog ga. Dragice Jazbec, da se točka umakne z dnevnega reda.

 

Predlog  s 4 glasovi ZA in 17 glasovi PROTI  ni bil sprejet.

 

Člani občinskega sveta so nato z 4 glasovi PROTI in 17 glasovi ZA sprejeli naslednji

 

SKLEP št. 61:

 

1. Občinski svet Občine Zagorje ob Savi je sprejel Občinski program varnosti Občine Zagorje ob Savi.

 

  

 K 4. točki - Predlog Programa varnosti cestnega prometa Občine Zagorje ob Savi

 

Anton Koban, predsednik sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu je uvodoma predstavil program varnosti cestnega prometa Občine Zagorje ob Savi.  Program določa ključne naloge na posameznih področjih, ki so predstavljeni v obliki projektov, s konkretno opredelitvijo vsebine nalog, njihovimi nosilci in roki. Program obravnava tri varnostno najbolj izpostavljene kategorije udeležencev cestnega prometa. To so pešci, kolesarji in mladi vozniki, ki so primarno obravnavani kot potencialne žrtve prometnih nesreč. Poleg treh najbolj ogroženih skupin udeležencev cestnega prometa pa program izpostavlja tudi dva najpogostejša vzroka prometnih nesreč, in sicer hitrost ter alkohol.

 

Odbor za okolje in prostor je predlog obravnaval in predlaga občinskemu svetu, da predlog sprejme.

 

Člani občinskega sveta so SOGLASNO sprejeli naslednji

 

SKLEP št. 62:

 

1. Občinski svet občine Zagorje ob Savi je sprejel »PROGRAM VARNOSTI CESTNEGA PROMETA OBČINE ZAGORJE OB SAVI«.

 

 

K 9. točki - Predlog Odloka o spremembi Odloka o kategorizaciji občinskih cest v Občini Zagorje ob Savi – SKRJŠANI POSTOPEK

 

Ivo Vrtačnik, vodja oddelka za gospodarske javne službe, je pojasnil, da z izgradnjo državne obvozne ceste in krožišča v Zagorju ter novih povezovalnih cest na območju trgovskega centra Spar, Gasilskega doma, Avtobusne postaje, Zdravstvenega doma ter Srednje šole so se v naravi spremenili poteki nekaterih obstoječih kategoriziranih javnih poti, zato jih je potrebno administrativno prilagoditi novemu stanju ter vpisati v banko cestnih podatkov na podlagi mnenja Direkcije RS za ceste, ki bodo pridobljena naknadno. S sklepom o prenosu nadomeščenih delov državnih cest pa je Vlada RS prenesla Občini Zagorje v upravljanje tudi celotno Kidričevo cesto.

 

Gre za spremembe, ki predstavljajo zgolj administrativno prilagoditev kategorizacije javnih cest na novo stanje, zato predlaga občinskemu svetu, da predlog odloka sprejme po skrajšanem postopku.

 

Odbor za okolje in prostor je predlog obravnaval in predlaga, da se doda primerjalna tabela, iz katere bo razvidno kakšen bo finančni in količinski efekt spremembe kategorizacije občinskih cest.

 

Člani občinskega sveta so nato  SOGLASNO sprejeli naslednji

 

SKLEP št. 63:

 

1. Sprejme se Odlok o spremembah Odloka o kategorizaciji občinskih cest v občini Zagorje ob Savi (Ur.vestnik Zasavja, št.6/1999).

 

2. Odlok o spremembah Odloka o kategorizaciji občinskih cest v občini Zagorje ob Savi se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije in prične veljati naslednji dan po objavi.

 

 

K 5. točki - Pobude in vprašanja občinskega sveta

 

Podžupan Janez Vovk je obrazložil, da so bile na vse pobude dani odgovori. V predvidenem roku je prispela samo pobuda Janez Groboljška.

 

Andrej Dolšina ni bil zadovoljnem z odgovorom občinske uprave v zvezi s sanacijo strehe na tržnici. Denar je bil na komunali zagotovljen in vplačan v proračun, sedaj pa ga v proračunu ni več. Iskreno mu je žal, da se sanacija ni izvedla.

 

Romana Butolen se je zahvalila za odgovor v zvezi z možno gradnjo bazena v Toplicah in vprašala ali se je možno opredeliti v kakšnem terminskem planu bo možno izvesti aktivnosti, ki so naštete v obrazložitvi.

 

Tatjana Podbregar, vodja oddelka za okolje in prostor, je odgovorila, da je v načrtu, da bi  v letošnjem letu izbrali izvajalca za idejni projekt.

 

Nadaljnje razprave ni bilo.

 

 

K 6. točki – Poročilo o izvajanju tekočih aktivnosti v Občini Zagorje ob Savi.

 

Župan Matjaž Švagan je predstavil aktivnosti, ki so se dogajale v občini Zagorje in sicer :

 

? pripravljena je bila tripartitna pogodba med Zasavskimi lekarnami Trbovlje, Zdravstvenim domom Zagorje in Občino Zagorje o izgradnji nove lekarne v Zagorju.  Čeprav je občina Zagorje pridobila nekaj manj kot 90 parkirišč, ta problematika še kar ostaja. Potekajo dogovarjanja okrog same investicije;

? izgradnje prizidka treh novih enot v Vrtcu v Kisovcu se bo nekoliko zavlekla, zaradi dodatnih zahtev Ministrstva za okolje in prostor. Treba bo namreč zgraditi oporni zid ob Mediji;

?  predsednik države dr. Danilo Turk je ob obisku občino Zagorje pohvalil kot eno od najvzornejših občin v slovenskem prostoru;

? V reševanju so plazovi Herman v Kisovcu, Imperle in plaz Reberšek v Zagorju;

? izgradili bomo do 50 novih parkirišč pri trgovini Piramidi Medija – gre za prekritje Medije;

? dela na obvoznici potekajo normalno v skladu s programom;

? k sanaciji in ureditvi okolice je pristopilo tudi podjetje Integral;ž

? stranka ZARES je zahtevala pogodbo o prodaji počitniškega doma v Vrsarju in je tudi pogodbo že prejela. Rok za vplačilo kupnine bo potekel 21. aprila 2009:

? dela pri prenovi prostorov za mladinski center so zaključena, sklican naj bi bil svet zavoda, izveden razpis za direktorja;

? zaključujejo se dela pri gradnji dvigala v šoli Slavka Gruma;

? v občini se je oblikoval socialni svet, ki ga sestavljajo predstavniki občinske uprave, Rdečega križa, Karitasa, ZD, Centra za socialno delo;

 

Andrej Dolšina je menil, da je na obvoznici zelo malo narejenega, govorilo pa se je, da bodo dela že kmalu zaključena. Zanimalo ga je tudi zakaj se dovoljuje, da se pri spomeniku rudarjenja zbira jalovina. Prav tako ga je zanimalo kaj je s projektom spodnjega dovoza v Zagorje, zakaj še ni zadeva rešena.

 

Župan je dejal, da je kritika na mestu, na Cesti zmage so potekala strojna dela, vodstvo Cestnega podjetja Ljubljana je bilo na ogledu ceste in je obljubilo, da bo večina planiranih  del opravljenih v mesecu maju. Dela so želeli zaradi recesije ustaviti, vendar je bila pogodba zavezujoča in se bodo držali pogodbenih rokov.

 

Staša Baloh Plahutnik je želela spomniti na prometni režim na Prešernovi cesti, ki ni urejen tako, da bi zagotavljal varnost. Upa, da se bodo našle strokovne rešitve za ureditev tega problema, če ne bo treba angažirati redarje.

 

Ana Režun, članica občinskega sveta z liste LDS je člane občinskega sveta seznanila, da se je odprla prva bivalna skupnost v Zagorju in sicer v starem objektu VDC. Zahvalila se je županu za pomoč.

 

K 7. točki - Predlog sprejema Odloka o razpisu referenduma o sosežigu v Cementarni Trbovlje

 

Župan Matjaž Švagan je uvodoma pojasnil, da je bilo v vseh teh letih in v vseh vladavinah veliko govora o sežiganju odpadkov in uspešnih »bojevanj«, do podpisa odločbe o sežigu okrog 17 nevarnih odpadkov v Cementarni Trbovlje. Odločba, ki jo je izdala Agencija Republike Slovenije za okolje (ARSO), dovoljuje cementarni Lafarge Cement, d.d. Trbovlje sosežig nevarnih odpadki. Z stranko DESUS so se dogovorili, da opravijo tudi okroglo mizo »Zdravje za Zasavje«. Drugostopenjski organ je Ministrstvo za okolje in prostor in nenazadnje Ustavno sodišče oziroma Evropske inštitucije, kjer na  prvo mesto postavljajo človeka. S svojo izjavo za javnost je o nameravanem sosežigu seznanil slovensko javnost,  pozval predsednika vlade, predsednika države, g. Al Gora, ga. Lučko Kajfež Bogataj. Naprosil jih je za pomoč, da bi se preprečilo takšno dejanje nad ljudmi v Zasavju. Če ne bi prišlo do sosežiga odpadkov, po njegovem mnenju ne  bo ogroženo nobeno delovno mesto. Tudi župana sosednjih občin sta bila pozvana, da vzporedno razpišeta svetovalni referendum, zaradi volje ljudstva.

 

Župan je nato predlagal članom občinskega sveta sprejem Odloka o razpisu referenduma o sosežigu v Cementarni Trbovlje. Vprašanje na referendumu naj bi se glasilo: »Ali se strinjate z sosežigom odpadkov v Lafarge Cement d.d. Trbovlje?«

 

Sledila je razprava.

 

Andrej Dolšina je dejal, da se v celoti strinja in podpira referendum, referendumsko vprašanje se mu pa zdi nedolžno. Odpadek je nek splošen pojem, ki ni sporen za naravo, v vprašanju bi moral biti pridevnik, ki bi dodatno spodbudil ljudi k pravilni odločitvi. Poudariti bi bilo potrebno, da so ti odpadki zdravju škodljivi in zato daje pobudo, da se stavek dopolni z pridevnikom, ki bo spodbudil čustva za pravilno odločitev pri referendumu. Predlagal je »ekološko obremenilnih, nevarnih ali zdravju škodljivih odpadkov«.

 

Župan je dejal, da je želel biti z vprašanjem kratek in jedrnat, vendar je kritika popolnoma na mestu in je  predlog, da se umesti v samo referendumsko vprašanje podprl.

 

Podžupan je predlagal, da se doda zdravju škodljivih odpadkov.

 

Marka Agreža je zanimalo kakšne bodo pravne posledice referendumske odločitve, zanimalo ga je tudi, če referendum uspe ali bo v Lafargu Cementu sosežig prepovedan. Menil je, da je verjeten odgovor »ne«. Zanimalo ga je zakaj potem ta referendum. Ve da bo referendum uspel, občinski svet pa se je o tem tako javno izrekel. Menil je, da je bolj smiselno ubrati pravno pot, zato naj občinske pravne službe preverijo kakšna so dodatna pravna sredstva, kajti referendum nima nobene pravne zavezujoče posledice.

 

Župan je dejal, da so bila vsa pravna sredstva že izkoriščena. Moč referenduma je, da samo poudari  večjo moč ljudstva. Gre za svetovalni referendum, ki naj pove ali se občinski organi pravilno odločajo v navedeni zadevi.

 

Podžupan Janez Vovk je menil, da je najbolj da vprašanje ostane takšno kot je bilo prvotno.

 

Staša Baloh Plahutnik je dejala, da ima nekaj zadržkov do referenduma in sicer ve, da gre za družbeni pritisk, ki bo izboljšal kvaliteto življenja. Če bo udeleženih samo 20% volivcev je vprašljivo ali gre za zadostni družbeni/javni pritisk. Menila je tudi, da je potrebno oblikovati bolj precizno vprašanje. Izrazila je tudi upanje, da bodo začeli vsi trije zasavski župani razmišljati na kakšen način bi to spremenili.

 

Romana Butolen je dejala da osebno in stranka ZARES podpirata župana v njegovem boju. Referendum doseže manjše število ljudi. Mogoče bi morali uporabiti drugačne metode protesta, kot so protestni shodi, vprašalniki v gospodinjstva… Predlagala je, da se razmisli o primernosti takšnega načina protesta.

 

Župan je predlagal, da se referendumsko vprašanje potrdi. Menil je tudi, da če bo tudi 25 % udeležba, bo to referendum imel »težo« in pomen.

 

Nadaljnje razprave ni bilo.

 

Člani občinskega sveta so nato z 19 glasovi ZA sprejeli naslednji

 

SKLEP št. 64:

 

1.Občinski svet občine Zagorje ob Savi je sprejel pobudo župana za razpis svetovalnega referenduma o sosežigu odpadkov v cementarni Lafarge Cement d.d. Trbovlje in sprejel Odlok o razpisu svetovalnega referenduma o sosežigu odpadkov v cementarni Lafarge Cement d.d.

 

Referendum se izvede v nedeljo, 7.junija 2009.

 

2. Odlok se objavi v Uradnem listu RS in  prične veljati naslednji dan po objavi.

 

 

K 8. točki - Predlog Odloka o zaključnem računu proračuna Občine Zagorje ob Savi za leto 2008 – SKRAJŠANI POSTOPEK

 

Jelena Mlakar, vodja oddelka za javne finance, je prisotne lepo pozdravila in obrazložila da, je bil proračun občine Zagorje ob Savi za leto 2008 sprejet 27.12.2007, kar je občini omogočalo normalno financiranje od 01.01.2008 dalje. V letu 2008 je občinski svet sprejel dva rebalansa proračuna. Prvi rebalans je bil sprejet v mesecu aprilu. Že ob sprejemanju občinskega proračuna je bil občinski svet seznanjen, da je v vezi z regionalnimi spodbudami več neznank in da bo potreben rebalans proračuna, da bo občina formalno zadostila razpisnim pogojem za pridobitev sredstev. Drugi rebalans je bil sprejet v mesecu novembru.

Realizacija prihodkov proračuna za leto 2008, brez sredstev računa finančnih terjatev in naložb ter brez sredstev računa financiranja, je bila v višini 11.928.680 € oziroma 93 % glede

na veljavni plan. Tekoči prihodki so bili realizirani 101%, kapitalski prihodki 33%, donacije 127% in transferni prihodki 104% glede na veljavni proračun. Realizacija odhodkov proračuna za leto 2008, brez sredstev računa finančnih terjatev in naložb ter brez sredstev iz računa financiranja, je bila v višini 12.188.046 € oziroma 90% glede na veljavni proračun. Tekoči odhodki so bili realizirani 91%, tekoči transferi 100%, investicijski odhodki 94%, in investicijski transferi 49% glede na veljavni proračun.

 

Predsednik nadzornega odbora, Jože Smrkolj, je pojasnil, da je poročilo nadzorno in natančno. Pohvalil je napredek s strani nosilcev proračuna, da ni bilo preveč bremen prenesenih v letošnje leto. Nadzorni odbor je opozoril posamezne skrbnike proračunskih postavk, da naj ne prekoračujejo postavk oz. da  iščejo prerazporeditve znotraj integralnega proračuna. Opozoril je na prerazporeditve v okviru zimske službe in plačilo okrog obvoznice……

 

Simona Klukej, predsednica odbora za gospodarstvo je dejala, da je mnenje vseh članov odbora, da predlog zaključnega računa izkazuje normalno stanje. Člani so zadovoljni z načinom prikazovanja zaključnega računa proračuna in predlagajo, da se kot takšen tudi sprejme. Odbor za gospodarstvo je sprejel sklep, da želi imeti štiriletni investicijski plan večjih projektov v Občini Zagorje, zato apelirajo na vodstvo občine, da ga pripravi do prihodnje seje.

 

Razprave ni bilo, zato so člani občinskega sveta SOGLASNO sprejeli

 

SKLEP št. 65:

 

1. Občinski svet občine Zagorje ob Savi je sprejel Odlok o zaključnem računu proračuna občine Zagorje ob Savi za leto 2008.

 

 

2. Odlok se objavi v Uradnem listu RS in  prične veljati naslednji dan po objavi.

 

 

 K 9. točki - Predlog povišanja cen programov v Vrtcu Zagorje ob Savi

 

Vodja oddelka za družbene dejavnosti, Blanka Šmit, je dejala, da predlagani predlog povišanje cen ne bo odpravil dvojnih cen, kar pomeni da po petih letih od kar je bila sprejeta Metodologija za oblikovanje cen za programe predšolske vzgoje, v Občini Zagorje še niso ukinili dodatnih popustov za starše otrok, ki imajo vključene otroke v vrtce Zagorje. Kar pomeni, da bodo starši zagorskih otrok s tem predlogom poleg zakonsko dogovorjene subvencije uživali še dodatne popusti. Teh je v proračunu za 62.500€. V Zagorju peljemo politiko prijazno staršem oziroma vzpodbujamo vključenost v vrtec, poleg te ugodnosti je omenila tudi ugodnost počitniških rezervacij, kateri starši uveljavljajo v obdobju od meseca junija do septembra. Zagorska občina je ena redkih občin, ki ima poldnevne programe v katerih je vključenih 42 odstotkov otrok. Šmitova je nato še obrazložila predlog povišanje cen.

 

Marko Agrež je postavil vprašanje glede na županovo pojasnitev, da vlada predvideva ukinitev subvencije za drugega in tretjega otroka ali je v občini Zagorje bila opravljena kakšna analiza ali bodo socialno šibke družine to zmogle.

 

Župan je pojasnil, da je bila to izjava, ki je bila dana v zadnjih 48 urah s strani ministrstva in ni mogoče še dati odgovora. Ni še zakonskih predlogov.

 

Ivo Klačišar, član občinskega sveta z liste LDS, je izrazil svoje mnenje, da gre za dilemo med stanjem, ko podjetja odpuščajo delavce, na drugi strani pa dvigujemo cene v vrtcih.

 

Dragica Jazbec je obrazložila svoj glas proti, saj bi se morali bolj racionalno obnašati v teh časih.

 

Člani občinskega sveta so s 6 glasovi PROTI in 14 glasovi ZA sprejeli

 

SKLEP št. 66:

 

1.Občinski svet Občine Zagorje ob Savi je sprejel Sklep o določitvi cen programov predšolske vzgoje  in rezervacije v Vrtcu Zagorje ob Savi

 

2. Sklep se objavi v Uradnem listu RS:

 

 

 K 10. točki - Predlog spremembe Poslovnika Občinskega sveta Občine Zagorje ob Savi – SKRAJŠANI POSTOPEK

 

In

 

K 11. točki - Predlog čistopisa Poslovnika Občinskega sveta Občine Zagorje ob Savi – SKRAJŠANI POSTOPEK

 

Predsednik statutarno pravne komisije, Samo Vrtačnik je obrazložil, da je statutarno pravna komisija obravnavala predlog spremembe Poslovnika Občinskega sveta Občine Zagorje ob Savi in predlog čistopisa poslovnika in predlaga občinskemu svetu, da predloga sprejme.

 

Razprave ni bilo.

 

Člani občinskega sveta so naprej  SOGLASNO sprejeli naslednji

 

SKLEP št. 67:

 

1.Sprejme se sprememba Poslovnika Občinskega sveta občine Zagorje ob Savi  (Uradni vestnik Zasavja št.13/2003-prečiščeno besedilo in Ur.list RS, št.62/04, 31/07) – v nadaljevanju: Poslovnik.

 

2. Sprememba Poslovnika se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije in prične veljati naslednji dan po objavi.

 

 

Nato pa še SOGLASNO sprejeli naslednji

 

SKLEP št. 68:

 

 

1. Kot nov splošni akt se po skrajšanem postopku sprejme uradno prečiščeno besedilo Poslovnika Občinskega sveta Občine Zagorje ob Savi-UPB1.

 

2. Poslovnik Občinskega sveta občine Zagorje ob Savi-UPB1, se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije in prične veljati naslednji dan po objavi.

 

K 12 točki - Obravnava pobude za ustanovitev nove Krajevne skupnosti Tirna

 

Branko Omahne, direktor občinske uprave je uvodoma obrazložil, da je župan prejel pobudo za ustanovitev nove krajevne skupnosti Tirna. Iniciativni odbor je kot razlog za ustanovitev nove krajevne skupnosti navedel dejstvo, da bi v okviru lastne krajevne skupnosti lažje in bolj pregledno uresničevali svoje potrebe, pobude in interese. Pobudi je bilo priloženo 81 podpisov krajanov iz omenjenih naselij.

 

Statutarno pravna komisija je predlog obravnavala in predlaga, da se pobuda sprejme.

 

Sledila je razprava.

 

Janez Grobojšek je obrazložil svoj glas in je povedal, da je bil proti drobitvi občine v primeru Izlak, zato je tudi proti delitvi Krajevne skupnosti Senožeti – Tirna. Trenutno to v proračunu ne pomeni dodatnih finančnih sredstev,  v nadaljevanju pa bo to zanesljivo pomenilo.

 

Romana Butolen je obrazložila, da bo glasovala za, ne more se pa strinjati, da se zadeva primerja z Izlakami.

 

Andrej Dolšina je dejal, da strogo podpira voljo krajanov, ker je mnenja, da se lahko ljudje odločijo po svojem prepričanju.

 

Dragi Jazbec je dejala, da bo predlog podprla, a se boji, da krajani  ne bodo razočarani, ker je vsaka krajevna skupnost mačehovsko obravnavana s strani financ.

 

Člani občinskega sveta so nato z 2 glasovoma PROTI in 18 glasovi ZA  sprejeli

 

SKLEP št. 69:

 

1. Občinski svet Občine Zagorje ob Savi se strinja z ustanovitvijo samostojne Krajevne skupnosti Tirna z izločitvijo naselja Tirna in Rovišče iz dosedanje Krajevne skupnosti Senožeti – Tirna.

 

2. Pripravijo se spremembe statuta Občine Zagorje ob Savi,  Odloka o krajevnih skupnostih v Občini Zagorje ob Savi in Odloka o območjih krajevnih skupnosti, s katerim se ustanovi nova Krajevna skupnost Tirna.

 

K 13. točki - Volitve in imenovanja:

a) sprejem mnenja lokalne skupnosti k imenovanju kandidata za ravnatelja Osnovne šole Toneta Okrogarja;

b) sprejem mnenja lokalne skupnosti k imenovanju kandidatke za ravnateljico Srednje    šole Zagorje;

c) imenovanje člana sveta javnega zavoda Zasavske lekarne Trbovlje  - predstavnika    lokalnih interesov;

d) sprejem mnenja lokalne skupnosti k imenovanju kandidatke za ravnateljico  Varstveno delovnega centra Zagorje;

e) sprejem mnenja lokalne skupnosti k imenovanju kandidatke za ravnateljico Osnovne šole Ivana Skvarče;

f)sprejem mnenja lokalne skupnosti k imenovanju kandidatke za ravnateljico Glasbene šole.   

 

Predsednik komisije za volitve, imenovanja in razrešitve, Sandi Grčar,  je uvodoma obrazložil predloge, ki jih k posamezni točki predlaga komisija.

 

Občinski svet je nato sprejel naslednje sklepe:

 

a) sprejem mnenja lokalne skupnosti k imenovanju kandidata za ravnatelja Osnovne šole Toneta Okrogarja;

 

SKLEP št. 70:

 

1. Občinski svet Občine Zagorje ob Savi je na predlog Komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja sprejel POZITIVNO MNENJE k imenovanju Bronislava URBANIJE, Medijske  Toplice 10, 1411 Izlake, za ravnatelja Osnovne šole Toneta Okrogarja. za dobo 5 let.

 

b)  sprejem mnenja lokalne skupnosti k imenovanju kandidatke za ravnateljico Srednje    šole Zagorje;

 

SKLEP št. 71:

 

 1. Občinski svet Občine Zagorje ob Savi je na predlog Komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja sprejel POZITIVNO MNENJE k imenovanju Anice ULE – MAČEK, Trboveljska cesta 7, 1410 Zagorje ob Savi, za ravnateljico Srednje šole Zagorje za dobo 5 let.

 

c) imenovanje člana sveta javnega zavoda Zasavske lekarne Trbovlje  - predstavnika    lokalnih interesov;

 

SKLEP št. 72:

 

1. Občinski svet Občine Zagorje ob Savi je na predlog Komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja  imenoval  župana Občine Zagorje ob Savi Matjaža Švagana za člana sveta javnega zavoda Zasavske lekarne Trbovlje – predstavnika lokalnih interesov.

 

d) sprejem mnenja lokalne skupnosti k imenovanju kandidatke za ravnateljico  Varstveno delovnega centra Zagorje;

 

SKLEP št. 73:

 

1. Občinski svet Občine Zagorje ob Savi je na predlog Komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja sprejel POZITIVNO MNENJE k imenovanju Ane REŽUN, Razbor pri Čemšeniku 18, 1412 Čemšenik, za direktorico Varstveno delovnega centra Zagorje ob Savi za dobo 5 let.

 

e) sprejem mnenja lokalne skupnosti k imenovanju kandidatke za ravnateljico Osnovne šole Ivana Skvarče;

 

SKLEP št. 74:

 

1. Občinski svet Občine Zagorje ob Savi je na predlog Komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja sprejel POZITIVNO MNENJE k predlogu za imenovanje Alenke AŠIČ, Borovak, pri Podkumu 1 c, 1414 Podkum, za ravnateljico Osnovne šole Ivana Skvarče za dobo 5 let.

 

f) sprejem mnenja lokalne skupnosti k imenovanju kandidatke za ravnateljico Glasbene šole.   

 

SKLEP št. 75:

 

1. Občinski svet Občine Zagorje ob Savi je na predlog Komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja sprejel POZITIVNO MNENJE k imenovanju Metke PODPEČAN, Selo pri Zagorju 64, 1410 Zagorje ob Savi, za ravnateljico Glasbene šole Zagorje za dobo 5 let.

 

Ker nadaljnje razprave ni bilo so člani občinskega sveta sejo zaključili ob 20. uri 50 minut.

 

 

Direktor občinske uprave:                                                                    Župan

Brane OMAHNE, univ.dipl. zgod.                                                    Matjaž ŠVAGAN

SEKRETAR