New Page 2

Na podlagi določil 55. in 61. člena Zakona o prostorskem načrtovanju – ZPNačrt (Uradni list RS št. 33/07, 70/08-ZVO-1B, 108/09, 80/10-ZUPUDPP, 43/11-ZKZ-C, 57/12, 57/12 – ZUPUDPP-A, 109/12, 76/14-Odl.US, 14/15-ZUUJFO) in 13. člena Statuta Občine Komenda (Uradne objave Glasila Občine Komenda št. 08/15) je Občinski svet Občine Komenda na svoji 23. redni seji dne 14. 12. 2017 sprejel

 

O D L O K

O OBČINSKEM PODROBNEM PROSTORSKEM NAČRTU OBMOČJA SUHEGA VODNEGA ZADRŽEVALNIKA TUNJŠČICA V EUP KŠP 11

 

SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

(pravna podlaga)

(1) S tem odlokom se skladno drugemu odstavku 55. člena ZPNačrt-a in določilom Občinskega prostorskega načrta občine Komenda sprejme občinski podrobni prostorski načrt območja suhega vodnega zadrževalnika Tunjščica (v nadaljnjem besedilu: OPPN).

 

(2) OPPN je pod št. projekta 02/11 v juliju leta 2011 izdelal ATELJE ARKUS, d.o.o. Kamnik, Perovo 26 iz Kamnika in ga dopolnil v oktobru 2013 ter februarju in juliju 2014.

 

2. člen

(vsebina)

(1) S tem odlokom se določajo prostorske ureditve, ki se načrtujejo z OPPN, območje obravnave OPPN, pogoji glede namembnosti posega v prostor, njegove lege, velikosti in krajinskega oblikovanja, pogoji glede priključevanja objekta suhega vodnega zadrževalnika Tunjščica na gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro, merila in pogoji za parcelacijo, pogoji celostnega ohranjanja narave, varstva okolja in naravnih dobrin ter varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, pogoje varovanja zdravja ljudi, etapnost izvedbe prostorske ureditve, druge pogoje in zahteve za izvajanje OPPN, obveznosti investitorjev in izvajalcev, dopustna odstopanja ter usmeritve za določitev meril in pogojev po prenehanju veljavnosti OPPN.

 

(2) Sestavine iz prvega odstavka tega člena so obrazložene in grafično prikazane v OPPN.

 

 

NAČRTOVANE PROSTORSKE UREDITVE

 

3. člen

(načrtovane prostorske ureditve)

(1) Z OPPN, ki je predmet tega odloka se načrtujejo ureditve, ki se nanašajo na suhi vodni zadrževalnik Tunjščice.

 

(2) Načrtovane prostorske ureditve iz prvega odstavka tega člena odloka so tako suhi vodni zadrževalnik Tunjščice, katerega območje se nahaja vzhodno od naselja Gora in severno za naseljem Križ z vsemi, za učinkovito obratovanje potrebnimi objekti in ureditvami in rešitvami za varovanje okolja in grajenega javnega dobra, kot potrebne prilagoditve konfiguracije terena in obstoječih ureditev javne gospodarske infrastrukture zaradi načrtovane izvedbe suhega vodnega zadrževalnika Tunjščica.

 

 

OBMOČJE OPPN

 

4. člen

(območje OPPN)

(1) Območje OPPN obsega zemljišča, ki so neposredno potrebna za realizacijo načrtovanih prostorskih rešitev suhega vodnega zadrževalnika Tunjščica ter zemljišča, ki so vključena v območje zaradi zagotavljanja možnosti priključevanj načrtovanih prostorskih rešitev na obstoječo gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro ter izvedbo možnih deviacij obstoječih prometnih in vodnogospodarskih ureditev. V območje je na zahodni strani vključen tudi del izteka skakalnice (podEUP z oznako GO 6/2). Območje je določeno s tehničnimi elementi, ki omogočajo prenos novih parcelnih mej v naravo.

 

(2) V območju OPPN iz prvega odstavka tega člena se skladno z geodetskim načrtom (izdelovalec: Geodetska družba d.o.o., Gerbičeva 51a, 1000 Ljubljana) nahajajo zemljišča oz. deli zemljišč s parcelnimi številkami kot je prikazano v grafičnem delu OPPN (Območje podrobnega načrta z obstoječim parcelnim stanjem). Obenem so v grafičnem delu OPPN prikazana tudi zemljišča ali deli zemljišč izven območja OPPN, na katerih se načrtuje prestavitve in ureditve objektov in omrežij gospodarske javne infrastrukture.

 

5. člen

(namembnost posegov v prostor)

(1) Suhi zadrževalnik visokih voda Tunjščice je namenjen zadrževanju visokih voda vodotoka Tunjščice in njegovih pritokov v konicah visokovodnega vala, ki poplavno ogroža naselji Gora in Moste ter ostala naselja dolvodno, zato so posegi načrtovani tako, da imajo ugoden vpliv tudi na visokovodne razmere v Suhadolah. Ker je zadrževalnik načrtovan kot suhi zadrževalnik visokih voda, ostaja pretežna namembnost površin znotraj območja zadrževalnika, z izjemo visokovodnih nasipov s tehničnimi objekti na (v) njem ter strugo vodotoka Tunjščice, še naprej kmetijska in deloma gozdna z možnostjo občasnega poplavljanja kmetijskih in gozdnih zemljišč.

 

(2) Suhi zadrževalnik se bo predvidoma aktiviral le v primeru poplavnih dogodkov s povratno dobo višjo od 10 let. To pomeni, da se bo dejanska poplavitev zemljišča za zadrževalnikom in s tem poslabšanje pogojev rabe teh zemljišč zgodila statistično le enkrat na vsakih cca. 10 let. V primeru vod s stoletno povratno dobo bo voda za pregrado dosegla 3 do 4 metre višine in se bo na območju zadržala največ dva dni. Višina vode bo regulirana z zapornico, postavljeno v sklopu prepusta, v katerega bo speljan potok za dolžino širine nasipa.

 

6. člen

(ureditve zadrževalnika)

(1) Ureditve suhega vodnega zadrževalnika Tunjščice so načrtovane skladno Idejnim zasnovam zadrževalnika (izdelovalec: Inštitut za vodarstvo d.o.o., št. proj. P61, januar 2012) vzhodno od naselja Gora, severno za naseljem Križ.

 

(2) Ureditve zadrževalnika določajo izvedbo pregradnih nasipov. Na iztoku suhega zadrževalnika se določa izvedba zaporničnega objekta z vso potrebno hidromehansko in strojno opremo za regulacijo iztoka iz bazena. Zadrževalnik je dimenzioniran tako, da znaša okvirna omočena površina suhega vodnega zadrževalnika 27 hektarjev. Varnostni preliv je namenjen prelivanju pretokov, večjih od tistih s povratno dobo 100 let.

 

7. člen

(tehnični elementi zadrževalnika)

Tehnično je zadrževalnik Tunjščice, ki je načrtovan kot suhi zadrževalnik visokih voda določen kot zadrževalni bazen s predvideno maksimalno gladino vode na koti 341.7 m n.v., nasipi, ki ga obkrožajo pa na koti 343 m n.v. Podrobnejša opredelitev lege ter višine nasipa, preliva ter širine varnostnega preliva bo detajlirana v nadaljnjih fazah izdelave projektne dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja. Podrobnejša določila v zvezi z nasipom, zaporničnim objektom in varnostnim prelivom so opredeljena v 9. členu tega odloka.

 

8. člen

(tehnični elementi robne prometne ureditve zadrževalnika)

(1) Dostopna pot do pregrade zadrževalnika se načrtuje z vzhodne strani, s ceste proti lovskemu domu oziroma v dolino Tunjščice, pri čemer višinska kota ceste ne sme presegati višinske kote zemljišč parc. št. 402/1 in 403 obenem pa mora biti višja od višinske kote zemljišča parc. št. 364/4 (vse k.o. Križ). Za potrebe vzdrževanja objekta in omogočanja dostopa do kmetijskih in gozdnih zemljišč se uporabijo tudi obstoječe poti ob Tunjščici, urediti in vzdrževati pa je potrebno tudi dostopne poti ob peti pregrade tako na zračni strani, kakor tudi na vodni strani z možnostjo priključevanja na obstoječe prometnice. Za dostop do vtočno – iztočnega objekta se uredi odcep po vrhu pregrade s povezovalne poti, ki prečka pregrado na desnem bregu Tunjščice. To naj se izvede na način, ki zahteva čim manjši poseg v prostor.

 

(2) V južnem delu ob območju zadrževalnika poteka tudi obstoječa lokalna cesta LC 162041 (Križ – Gmajnica – Komenda), ki bo po izgradnji vseh elementov zadrževalnika lahko v ekstremnih primerih poplavljena. Problematika zagotovitve prevoznosti lokalne ceste se s konkretnimi ukrepi razrešuje v nadaljnjih fazah izdelave projektne dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja.

 

9. člen

(objekti zadrževalnika)

(1) V območju urejanja zadrževalnika se določa izvedba nasipa, zaporničnega objekta in varnostnega preliva. V nadaljevanju se določa temeljna izhodišča objektov.

 

(2) Objekt nasipa zadrževalnika:

 

(2.1) Širina krone nasipa je 5 m. Maksimalna dopustna dolžina prepusta (»tunela«) je 45 metrov. Določen je naklon brežin in sicer tako na zračni strani kot na vodni strani 1:5. Naklon brežin je lahko manjši glede na potrebe oblikovanja pregrade. Ne glede na določila prejšnjih dveh stavkov je treba naklon brežin na območju prepusta in na delih, kjer pregrada poteka preko gozdnih površin, povečati tako, da širina pregrade na območju prepusta ne bo presegala predpisane maksimalne dolžine prepusta in da bo kolikor je mogoče zmanjšan poseg na gozdne površine (naklon maksimalno 1:3). Če z opisanim povečanjem naklona brežin ni mogoče zagotoviti predpisane maksimalne dolžine prepusta, so lahko ureditve na območju prepusta tudi drugačne. V osi nasipa je za potrebe izvedbe tesnitve možna poglobitev 2 m, s čimer se zagotovi neprepustnost pod nasipom (globina, če bo to potrebno, se natančno določi v nadaljnjih fazah projektiranja na osnovi geološko-geomehanskih preiskav). Ob nogi nasipa se določajo jarki na minimalni globini tako, da ni direktne povezave s pregrado.

 

(3) Zapornični objekt:

 

(3.1) Zapornični objekt je določen z namenom zadrževanja visokega vala, optimalnega obratovanja in zagotavljanja varnosti pred prelivanjem nasipa. Dolžina betonskega prepusta mora biti čim krajša in ne sme presegati maksimalne dopustne dolžine določene v (2) odstavku tega člena. Njegova dolžina in oblikovanje mora zagotavljati prehajanje ribjih populacij in vodnih nevretenčarjev. Prepust mora biti urejen na tak način, da bo tok skozenj neenakomeren, mestoma umirjen. V ustreznih razmakih po njegovi dolžini je treba urediti svetlobne jaške. V zvezi s temi določili se v okviru nadaljnjih faz projektiranja zadrževalnika določi podrobnejše tehnične rešitve. Objekt je armirano-betonska konstrukcija z vgrajeno hidromehansko opremo in je načrtovan tako, da zapornice omogočajo regulacijo pretokov na celotnem razponu možnih pretokov s ciljno regulacijo pretočne sposobnosti na Q10. Hitrost toka Tunjščice skozi prepust ne sme biti višja od sedanje hitrosti Tunjščice na načrtovani lokaciji pregrade. Ko se ob nastopu Q100 dvigne voda v zadrževalniku, je določeno odpiranje zapornice v takem obsegu, da kota 341.7 m n.v. ni presežena. Odpiranje v skladu s prejšnjim stavkom je potrebno izvesti ne glede na pretoke nizvodno od zadrževalnika, saj gre za varovanje pred prelivanjem nasipa. Svetla odprtina izpusta znaša 3×2 m oziroma skladno usmeritvam za ohranjanje narave (22. člen tega odloka). V osrednjem delu je načrtovan zapornični del, v katerem bo nameščena predvidoma kotalna zapornica. Na vrhu nasipa je določena izvedba platoja, na katerem bo objekt za upravljanje. Objekt za upravljanje bo temeljen na betonski strukturi zaporničnega dela in bo okvirnih dimenzij 3 m x 3 m. Zapornica se regulira ročno na objektu s pomočjo tipal na komandni plošči ter daljinsko iz centra upravljanja. Vir energije za obratovanje zapornic je elektrika iz električnega omrežja in agregat kot rezervni vir napajanja.

 

(4) Varnostni preliv:

 

(4.1) Varnostni preliv se določa za primer nastopa katastrofalno visokih voda (višjih od Q500) in za primer blokade zapornice. Visoke vode se odvajajo preko zaporničnega objekta, del vod pa preko varnostnega preliva. Kota in širina varnostnega preliva se določita v projektu za pridobitev gradbenega dovoljenja. Krono in brežine varnostnega preliva se zavaruje s kamnom, ostali del se zatravi.

 

10. člen

(spremljajoči objekti)

Objekt suhega zadrževalnika ne predvideva drugih objektov, razen tistih, ki so opisani v predhodnih točkah.

 

11. člen

(tehnični elementi nasipov in vkopov)

(1) Nasip in vkop zadrževalnika se izvede skladno določbam 9. člena tega odloka.

 

12. člen

(krajinsko oblikovanje prostora v in ob zadrževalniku)

(1) Prostorske ureditve v in ob zadrževalniku morajo upoštevati kriterije kvalitetnega krajinskega oblikovanja.

 

(2) Projekti za pridobitev gradbenega dovoljenja za prostorske ureditve načrtovane s tem OPPN morajo vsebovati načrt krajinske arhitekture, ki mora vsebovati oblikovalske rešitve v zvezi s preoblikovanjem reliefa ter rešitve v zvezi z urejanjem in ozelenitvijo prostih površin v obvodnem prostoru.

 

(3) Oblikovanje reliefa se prilagodi reliefnim značilnostim okoliškega prostora. Vkopne in nasipne brežine se zložno oblikujejo, pri čemer so brežine lahko utrjene s kamnito zložbo v betonu, prekrito z zemeljskim materialom. Med novimi reliefnimi oblikami in obstoječim terenom ne sme prihajati do ostrih stikov. Brežine nasipov se oblikujejo z mehkejšim oblikovanjem brežin tako, da se čim bolje vklopijo v okoliški teren. Konfiguracija terena mora biti oblikovana tako, da deluje kot del okoliške zelene vzpetine. Ker mora biti dolžina prepusta čim krajša, so lahko ureditve na območju prepusta izjemoma tudi drugačne.

 

(4) Oblikovanje krajine mora povzemati obstoječi vzorec vegetacijskih prvin. Zasaditve se smiselno navezujejo na naravno zaledje. Za zasaditev se uporabijo avtohtone rastlinske vrste, ki uspevajo v novih mikroreliefnih, mikroklimatskih in vodnih razmerah.

 

(5) Okolica območja zadrževalnika ob vzdrževalnih prometnicah se ob zaključku del sanira, zasipa in zravna z okoliškim terenom.

 

(6) Na območjih posegov v obvodne površine se le-te, kjer je to projektno dopustno, zasadijo z obvodno vegetacijo.

 

(7) Gozdni robovi se na delih zadrževalnika, kjer ta posega v gozdne površine, sanirajo z zasaditvijo avtohtone drevesne vegetacije v obsegu kot to dopuščajo gradbeni posegi.

 

(8) Vse odseke obstoječih poti oziroma drugih območij, ki po izvedbi prostorskih ureditev ostanejo brez dotedanje funkcije, se uredi s poravnavo terena in skladno z rabo sosednjih zemljišč (kmetijska zemljišča, redkeje gozdna zemljišča) ali pa se jih zasadi oziroma renaturira.

 

(9) Dreves se ne sadi v koridorjih infrastruktur in objektih vodnega zadrževalnika. Pri zasaditvah robnih območij se upoštevajo poteki gospodarske javne infrastrukture ter polja preglednosti cest.

 

13. člen

(gradnja enostavnih in nezahtevnih objektov)

V območju obravnavanega OPPN je, v skladu s predpisi, ki urejajo področje graditve objektov glede na zahtevnost, dovoljena postavitev nezahtevnih in enostavnih objektov kot to po posameznih namenskih rabah prostora (K1, K2, G, VC) določa Odlok o občinskem prostorskem načrtu Občine Komenda in se z njimi ne ovira funkcije suhega vodnega zadrževalnika ter možna izvedba del, ki se štejejo za redno vzdrževanje in so vezana izključno na funkcijo suhega vodnega zadrževalnika Tunjščice.

 

 

POGOJI GLEDE PREČKANJ IN PRIKLJUČEVANJ OBJEKTOV NA GOSPODARSKO JAVNO INFRASTRUKTURO IN GRAJENO JAVNO DOBRO

 

14. člen

(skupne določbe o gospodarski javni infrastrukturi in grajenem javnem dobrem)

Za kvalitetno izvedbo in obratovanje suhega vodnega zadrževalnika Tunjščice se določajo skupni pogoji urejanja gospodarske javne infrastrukture in grajenega javnega dobra, ki so:

1.   projektiranje in gradnja posameznih križanj, morebitnih prestavitev in zaščite gospodarske javne infrastrukture in grajenega javnega dobra se izvede skladno s projektnimi pogoji upravljavcev in strokovnimi podlagami, ki so sestavni del prilog OPPN ter skladno z geološko-hidrološkimi pogoji območja;

2.   priključitve se izvedejo skladno s pogoji posameznih upravljavcev;

3.   trase vodov gospodarske javne infrastrukture morajo biti medsebojno usklajene z upoštevanjem zadostnih medsebojnih odmikov in odmikov do drugih naravnih ali grajenih struktur;

4.   pred gradnjo se obstoječa gospodarska javna infrastruktura zakoliči na kraju samem;

5.   gradnja gospodarske javne infrastrukture in grajenega javnega dobra mora potekati usklajeno;

6.   dopustne so delne in začasne ureditve, ki morajo biti skladne s programi upravljavcev posameznih vodov gospodarske javne infrastrukture, izvedejo pa se tako, da jih je moč vključiti v končno etapo načrtovane ureditve.

 

15. člen

(elektroenergetsko omrežje)

(1) Preko območja zadrževalnika ne potekajo elektrovodi.

 

(2) Za potrebe delovanja zapornice zadrževalnika bo izveden priključek na nizko napetostno elektro omrežje po pogojih upravljavca.

 

16. člen

(vodovodno omrežje)

Vsa križanja vodovodnega omrežja z vodnim zadrževalnikom morajo biti izvedena v skladu s predpisi, ki urejajo pogoje prečkanja vodov gospodarske javne infrastrukture.

 

17. člen

(odvajanje odpadnih voda)

Odvajanje odpadnih voda ob dejstvu, da odlok obravnava suhi vodni zadrževalnik, ni potrebno.

 

18. člen

(komunikacijsko omrežje)

Objekt zadrževalnika za svoje obratovanje potrebuje komunikacijsko omrežje. Za regulacijo zaporničnega objekta zadrževalnika se izvede daljinsko upravljanje. Projektne rešitve se detajlneje obdelajo v fazi izdelave projektne dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja.

 

19. člen

(roki za infrastrukturno opremljanje)

Investitor je, v sodelovanju z nosilci javnih pooblastil za izvajanje posameznih gospodarskih javnih služb, dolžan, da zgradi, prestavi, zamenja oziroma zaščiti infrastrukturne objekte, naprave in vode v in ob območju urejanja (ureditveno in vplivno območje) predhodno oziroma sočasno z izgradnjo posamezne zaključene celote izgradnje suhega vodnega zadrževalnika Tunjščice.

 

 

MERILA IN POGOJI ZA PARCELACIJO

 

20. člen

(določitev parcel)

(1) Parcelacija se izvede skladno z načrtom parcelacije s priloženimi tehničnimi elementi za prenos mej parcel v naravo, kot je razvidno v grafičnem delu predloga OPPN, na katerem bodo s tehničnimi elementi, ki omogočajo prenos novih mej parcel v naravo, določene tudi lomne točke meje območja OPPN.

 

(2) Parcele, določene s tem OPPN, se po izvedenih posegih lahko delijo skladno z izvedenim stanjem na podlagi lastništva oziroma upravljanja ter se po namembnosti sosednjih območij pripojijo k sosednjim parcelam.

 

 

POGOJI CELOSTNEGA OHRANJANJA KULTURNE DEDIŠČINE, OHRANJANJA NARAVE, VARSTVA OKOLJA IN NARAVNIH DOBRIN TER VARSTVA PRED NARAVNIMI IN DRUGIMI NESREČAMI VKLJUČNO Z VARSTVOM PRED POŽAROM

 

21. člen

 

(1) Poseg se nahaja v vplivnem območju kulturne dediščine EŠD 14627 Komenda - Malteška Komenda, za katerega je značilen preplet odprtih kmetijskih površin s poselitvijo, kmetijskih površin brez poselitve in strnjenih gozdnih površin. Na načrt krajinske arhitekture, ki ga bo vseboval projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja, je treba pridobiti kulturno varstvene pogoje in kulturno varstveno soglasje Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije.

 

(2) Zaradi varstva arheoloških ostalin je potrebno pristojni osebi Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije omogočiti dostop do zemljišč, kjer se bodo izvajala zemeljska dela, in opravljanje strokovnega nadzora nad posegi. Ob vseh posegih v zemeljske plasti velja obvezujoč splošni arheološki varstveni režim, ki najditelja/lastnika zemljišča/investitorja/ odgovornega vodjo del ob odkritju arheološke ostaline zavezuje, da najdbo zavaruje nepoškodovano na mestu odkritja in o najdbi takoj oziroma najpozneje naslednji delovni dan obvesti pristojno enoto Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, ki situacijo dokumentira v skladu z določili arheološke stroke.

 

22. člen

(usmeritve za ohranjanje narave)

(1) Gradnja, razen v izjemnih primerih, določenih v Idejni zasnovi zadrževalnika, ne sme posegati v strugo vodotoka, njegove brežine in v 5 metrski pas priobalnega zemljišča, kar ne velja za cestne objekte, gospodarsko javno infrastrukturo in grajeno javno dobro ter objekte zadrževalnika. Gradnja se zavaruje tako, da se prepreči spiranje gradbenega materiala v vodotok, za stabilizacijo brežin pa se uporabijo naravni materiali (kamnite zložbe).

 

(2) Ohranja se obvodna vegetacija ob Tunjščici ter v 5 metrskem pasu priobalnega zemljišča. Izjemoma se dopušča odstranitev obvodne vegetacije, če je ta nujna ob eventualnih prestavitvah cestnih objektov in objektov zadrževalnika ter drugih objektov in omrežij gospodarske javne infrastrukture in javnega dobra in drugačne rešitve niso možne. V obrežno vegetacijo se posega tako, da se bistveno ne spremenijo fizikalne lastnosti obrežja. Posekano vegetacijo pa se nadomesti tako, da se izvede razširitev obvodne vegetacije, kjer je ta ožja, z zasaditvami avtohtonega drevja. Ob poškodovanih oziroma novo vzpostavljenih brežinah vodotokov je treba vzpostaviti obrežni pas vegetacije v širini vsaj pet metrov od zgornjega roba brežine.

 

(3) Na vodotoku Tunjščica, razen s tem odlokom določenih posegov, v območju obravnave ni dovoljeno graditi novih jezov, pregrad ali pragov ter zasipati plitvih delov vodotoka. Zaradi ohranitve hidroloških lastnosti naravne vrednote, naj se propust izvede tako, da bo skupaj z utrditvami brežin umeščen med dva obstoječa meandra in dovolj širok za prepuščanje rečnega materiala (naplavin). Zapornični objekt zadrževalnika za regulacijo prelivanja Tunjščice se uredi tako, da pri nizkih ali povprečnih pretokih ne bo nastala pregrada višja od 5 cm in se bo ohranjala sedanja pretočnost Tunjščice. Med gradnjo pregrade zadrževalnika je potrebno zagotoviti minimalni pretok vode in ohranjati kvalitetno vodo. Gradbena dela se morajo vršiti izven drstitvenega obdobja (drstitev traja v obdobju od februarja do maja).

 

(4) Preprečiti je potrebno skladiščenje posekanega drevja in deponiranje viškov zemeljskega materiala na močvirnih ali mokrotnih travnikih v bližini območja.

 

(5) Med gradnjo je potrebno uporabljati obstoječi most in obstoječe ceste.

 

(6) Površina suhega zadrževalnika naj bo prekrita z zelenim rastlinjem. Površina se lahko izkorišča za kmetijske dejavnosti in gozdno rabo (obstoječi del gozda).

 

(7) Tujerodnih ali celo invazivnih rastlinskih vrst ni dovoljeno saditi. Preprečuje naj se razraščanje tujerodnih, še posebej invazivnih vrst, na območju urejanja in v njegovi okolici. Zemljine naj se ne dovaža od drugod oziroma naj se jo odvzema le z mest, kjer ni prisotnih invazivnih tujerodnih vrst.

 

(8) Poleg navedenih usmeritev za ohranjanje narave se določa tudi konkretnejše usmeritve, ki morajo biti upoštevane v fazi izdelave projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja in izvajanja del:

1.   Ob Tunjščici se načeloma ohranjajo naravna poplavna območja, pri čemer se dovoljuje s tem odlokom načrtovane posege v zvezi z gradnjo zadrževalnika.

2.   Regulacij, s katerimi bi povzročili spremembo smeri, obliko ali globino struge (spremembo vzdolžnega in prečnega profila struge), izolacijo in fragmentacijo habitata, se, razen s tem odlokom določenih, ne izvaja.

3.   Odvodnjavanje s cest se izvede tako, da se voda iz cestišča ne steka neposredno v vodotok.

4.   V Tunjščico je sprejemljivo poseganje le, v kolikor to zahtevajo ustrezne tehnične ureditve vtoka v zapornični objekt in iztoka iz suhega zadrževalnika neposredno na območju stikanja struge in umetne brežine zadrževalnika. Izvedeno mora biti tako, da posnema naravno strukturo in obliko struge. Izogibati se je potrebno ravnim linijam struge ter togim skalometom in zidovom.

5.   V primeru bočne erozije, s katero bi bila porušena stabilnost brežine se brežina utrjuje s sonaravnimi ukrepi (vrbovi popleti, leseni piloti).

6.   Čas gradnje pregrade mora biti prilagojen procesom v naravi. Za potrebe eventualnih prestavitev lokalne ceste se odstranitev obvodne vegetacije izvede na čim krajšem odseku brežine. Krčitev ali odstranjevanje obvodne vegetacije se izven ožjega obravnavanega območja ne izvaja, iz sestoja se lahko odstranijo le poškodovana drevesa ali drevesa, ki ovirajo pretok, vendar tako, da se odstranijo le debla in veje (pušča se panje in korenine). Ohranja se naravna vrstna sestava obvodne vegetacije in njena pestra strukturiranost. Propadla drevesa se nadomesti z zasaditvijo avtohtonih vrst. Odstranitev obstoječe obrežne vegetacije ob Tunjščici na ožjem območju obravnave in ostala pripravljalna dela na zemljišču, se ne izvaja med 1. marcem in 1. junijem. Pri izvajanju gradbenih del se večja drevesa v bližini fizično zaščiti pred poškodbami.

7.   Odlaganje kakršnih koli materialov v strugo in na bregove vodotokov ni dovoljeno.

8.   Na vlažnih traviščih se ohranja dosedanji vlažnostni režim in se ne načrtuje dodatnih ukrepov za izsuševanje ali spreminjanje poplavnosti območja za daljši čas, kot to zahteva funkcija suhega zadrževalnika Tunjščice.

9.   Ureditev suhega zadrževalnika se izvede z nasipanjem materiala v obsegu ter na način, da ne bo povzročilo spremembe hidroloških lastnosti in kvalitete ekosistema Tunjščice. Prometnic ob robovih zadrževalnika (razen za potrebe pregrade) naj se po možnosti ne gradi.

10. Objektov, ki prekinjajo zveznost vodnega toka se ne gradi, v primeru, ko drugih možnosti ni, pa se jih gradi tako, da se ob njih z dodatnimi tehničnimi rešitvami vzpostavi povezava s celotnim tokom.

11. Vodnogospodarska dela se ne opravlja v razmnoževalnem času živali. Gradnja objektov in drugi posegi se načrtujejo tako, da se z gradbenimi stroji ne dostopa v vodotok. V času del je treba paziti, da se ne slabša kvalitete vode zaradi onesnaženja z izpusti naftnih derivatov in maziv iz gradbenih strojev. Po opravljenih zemeljskih delih se neutrjene površine čim prej ozelenijo z zasaditvijo avtohtonih dreves, grmovnic in travo.

12. V okviru rešitev in ukrepov za varstvo okolja in naravnih virov ter ohranjanja narave je treba v okviru nadaljnjih postopkov projektiranja evidentirati eventualna divja odlagališča odpadkov ter predpisati način njihove eventualno potrebne sanacije.

13. Pri gradnji naj se uporabi takšna tehnična sredstva in tehnike gradnje, ki imajo najmanjši vpliv na kaljenje vode.

14. Pri gradnji pregrade je potrebno vzpostaviti nemoteno prehajanje ribjih vrst.

 

(9) V pripravo nadaljnje dokumentacije načrtovanja in izvedbe suhega zadrževalnika je potrebno vključiti pristojni zavod za varstvo narave.

 

(10) V gozdovih v »okolici« naravne vrednote Tunjščica – dolina (50 do 100 m pas okoli objektov) se ne sme izkoriščati gozdnih dobrin. Upravljani so lahko izključno za varstveni namen. Vse posege in dejavnosti v neposredni okolici in v vplivnem območju naravnih vrednot naj se izvaja tako, da se ne uničijo, poškodujejo ali spremenijo lastnosti naravne vrednote. Preprečujejo oziroma omejujejo naj se posegi, ki spreminjajo življenjske razmere na rastiščih, ter posegi, ki spreminjajo obstoječo rastlinsko strukturo ali zastornost rastišča, ter tisti, ki spreminjajo mikroklimatske značilnosti biotopov.

 

23. člen

(varovanje kmetijskih zemljišč)

(1) Varstvu kmetijskih zemljišč je potrebno posvetiti posebno pozornost, zato se pri odrivih zemlje zagotovi, da se humusna plast skrbno odgrne in deponira na lokaciji posega ločeno od ostalega materiala ter se takoj po končani gradnji uporabi za sanacijo degradiranih ali drugih kmetijskih zemljišč.

 

(2) Zagotovi se nemoten dostop na kmetijska zemljišča v času gradnje in po njej. Obstoječih poljskih poti naj se po možnosti ne prestavlja, če pa se, se s takšnim posegom pogoji za kmetovanje na območju kot celoti ne smejo bistveno poslabšati.

 

(3) Kmetijska zemljišča, na katera se posega le v času gradnje, se po končani gradnji vrne v prvotno stanje, v kolikor to ni izvedljivo, se plača odškodnina v skladu s predpisi s področja kmetijskih zemljišč.

 

(4) Občasno poplavljene kmetijske površine se, v kolikor je to strokovno utemeljeno, ustrezno sanira, pri čemer se smiselno upoštevajo navodila ustrezne strokovne službe (npr. pristojnega kmetijsko gozdarskega zavoda ipd.).

 

24. člen

(varovanje gozdih zemljišč)

(1) Sečnja v gozdu se ne izvaja od začetka marca do konca junija, to je v času gnezdenja ptic.

 

(2) Sečnja drevja in spravilo lesnih sortimentov se v območju suhega vodnega zadrževalnika Tunjščice opravita na podlagi označitev drevja za posek, ki jo opravi pooblaščen delavec pristojne enote zavoda za gozdove.

(3) V času gradnje se zagotovijo dostopi do gozdnih zemljišč. V času obratovanja se omogoči gospodarjenje z gozdom in dostop do sosednjih gozdnih zemljišč pod enakimi pogoji kot doslej.

 

(4) Način sanacije gozda in gozdnega roba predpiše pristojna organizacijska enota Zavoda za gozdove Slovenije.

 

(5) Pri poseganju v prostor je potrebno ohranjati gozdne površine, kjer so območja potencialnih plazov, usadov in zdrsov zemljine.

 

(6) Odpadni gradbeni material se ne sme odlagati na gozdne površine ali gozdni rob, ampak na ustrezne urejene deponije gradbenega materiala oziroma se ga vkoplje v zemeljski zasip skladno projektu ravnanja z gradbenimi odpadki.

 

(7) Ob izdelavi projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja je potrebno opredeliti lokacije za začasne deponije lesa.

 

25. člen

(varstvo pred požarom)

Lokacija suhega vodnega zadrževalnika Tunjščice je v prostor umeščena tako, da ne povzroča potencialne požarne nevarnosti zato posebni ukrepi varstva pred požarom, razen splošnih, niso potrebni.

 

26. člen

(varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami)

(1) Z ustreznimi ukrepi se v primeru nezgod med gradnjo, prometnih nesreč med obratovanjem ali razlitja večjih količin goriv, olj in drugih škodljivih tekočin in materialov, prepreči izlitje nevarnih snovi v vodotok, podzemno vodo in na kmetijska zemljišča ter se takoj obvesti najbližji center za obveščanje, policijo ali gasilsko enoto. Ravna se skladno s predpisi, ki urejajo področje ravnanja z odpadki; uporabi se nevtralizacijsko sredstvo, onesnaženo zemljino se takoj odstrani in odda pooblaščeni organizaciji za ravnanje z odpadki. Nastala škoda se sanira.

 

(2) Med gradnjo suhega vodnega zadrževalnika Tunjščica se na gradbišču zagotovijo ustrezno opremljena mesta za skladiščenje nevarnih snovi, z lovilno skledo ustrezne prostornine, ki bi v primeru razlitja, razsipa ali druge nezgode omogočila zajem teh snovi in preprečila iztok v tla. Poleg tega pa se ta skladiščni prostor zaščiti pred atmosferskimi vplivi. Prepreči se tudi dostop nepooblaščenim osebam. Za skladiščenje nevarnih snovi oziroma kemikalij se uporablja originalna embalaža.

 

(3) V času gradnje zadrževalnika Tunjščica se smejo uporabljati le tehnično brezhibna vozila, gradbeni stroji in naprave, ki se opremijo z nevtralizacijskim sredstvom. Redno vzdrževanje teh strojev in vozil se mora izvajati izven gradbišč v ustrezno opremljenih avtomehaničnih delavnicah. Redno se preverja puščanje motornih olj, maziv, ipd.

 

 

POGOJI VAROVANJA ZDRAVJA LJUDI

 

27. člen

(varovanje tal)

(1) S transportnih in gradbenih površin ter deponij gradbenih materialov je treba preprečiti emisije prahu z vlaženjem teh površin ob sušnem in vetrovnem vremenu.

 

(2) Po končanih zemeljskih delih je potrebno takoj začeti s sanacijskimi in zasaditvenimi deli na razgaljenih površinah. Posege v tla je potrebno izvesti tako, da se prizadene čim manjše površine tal.

 

(3) Morebitne prekinitve obstoječih melioracijskih sistemov, v kolikor ti obstajajo, je potrebno rekonstruirati oziroma zagotoviti njihovo nadaljnje delovanje.

 

(4) Material, ki se uporabi za gradnjo nasipov, mora biti inerten, skladen zahtevam projektne dokumentacije.

 

28. člen

(varstvo zraka)

(1) Gradnja s težkimi stroji se izvaja v suhem vremenu. V času gradnje se preprečuje nekontroliran raznos materialov z gradbišča ter prašenje z odkritih delov prometnih in manipulativnih površin, deponij materiala in gradbišča. Zagotovi se redno vlaženje odkritih delov cestišča ob suhem in vetrovnem vremenu. Pri transportu po javnih prometnih površinah se sipki tovori prekrivajo. Prav tako se zagotovi čiščenje vozil pri vožnji z območja gradnje na javne prometne površine.

 

(2) V primeru ustavljanja transportnih sredstev in delovnih naprav za daljši čas se motor ugasne.

 

29. člen

(varovanje voda)

(1) Med gradnjo suhega vodnega zadrževalnika Tunjščica, še posebej na območju gradbišča se vsa začasna skladišča in pretakališča goriv, olj in maziv ter drugih nevarnih snovi zaščitijo pred možnostjo izlitja v vodotoke in podzemno vodo.

 

(2) Kjer bodo padavinske vode speljane v vodotok, iztočni objekt ne sme segati v pretočni profil vodotoka in se izpelje v naklonu brežine (z vgrajeno povratno zaklopko). Kota dna iztoka je na spodnjem delu brežine. V območju izpusta se struga vodotoka protierozijsko zaščiti.

 

(3) Zagotovijo se zaščitni ukrepi, s katerimi bodo preprečeni škodljivi vplivi na vode in vodni režim, na poplavno varnost območja, na predvidene objekte in okolje. Premostitve vodotoka se izvedejo tako, da svetla odprtina mostu omogoča prevodnost 100-letnih visokih voda z varnostno višino najmanj 50 cm nad koto gladine pretoka stoletnih visokih vod.

 

(4) Obstoječa stabilnost brežin vodotokov se ne sme poslabšati. Nožice nasipov, ki so pod vplivom poplavnih vod, se protierozijsko zaščiti. Med gradnjo se ne posega v strugo z materiali, ki vsebujejo nevarne spojine.

 

30. člen

(varstvo pred prekomernim hrupom)

(1) Glede na prometno obremenjenost lokalne ceste protihrupna zaščita (ograja) ni potrebna.

 

(2) Izvajalec del in upravljavec suhega vodnega zadrževalnika Tunjščice morata v času gradnje in njegovega obratovanja upoštevati tudi naslednje usmeritve v nadaljevanju:

1.   Med gradnjo se uporabljajo delovne naprave in stroji, ki so izdelani v skladu s predpisi, ki urejajo področje emisijskih norm za hrup gradbenih strojev, ki se uporabljajo na prostem.

2.   Dela na izpostavljenih odsekih v bližini naselja Gora se morajo izvajati v dnevnem času od 7.00 do 18.00 ure. Za začasno ali občasno čezmerno obremenitev okolja s hrupom je predhodno potrebno pridobiti dovoljenje.

 

31. člen

(varstvo pred svetlobnim onesnaževanjem)

(1) Na območjih zadrževalnika je potrebno dosledno upoštevati načine osvetljevanja, kot jih določajo predpisi, ki urejajo področje mejnih vrednosti svetlobnega onesnaževanja okolja za posamezna območja osvetlitve.

 

(2) Če je iz varnostnih razlogov to dopustno, naj bosta pregrada in zapornični objekt brez zunanje osvetlitve, oziroma naj ta deluje na prisotnost ljudi (s senzorji). Eventualna razsvetljava zaporničnega objekta mora biti nameščena tako, da osvetljenost, ki jo povzroča na oknih varovanih prostorov v jugovzhodnem delu naselja Gora ne presega mejnih vrednosti.

 

32. člen

(varstvo pred tresljaji)

(1) Pri gradnji se uporabljajo le stroji, ki so izdelani skladno z emisijskimi normami za tresljaje, ki jih povzročajo gradbeni stroji.

 

(2) V kolikor se med gradnjo zaradi vplivov čezmernih tresljajev objekti poškodujejo, mora izvajalec gradbenih del tehnologijo gradnje prilagoditi, nastalo škodo pa sanirati.

 

 

ETAPNOST IZVEDBE PROSTORSKE UREDITVE

 

33. člen

(postopnost del)

(1) Izvedba posegov kot jih določa ta OPPN je možna v več etapah, ki so, razen v primerih medsebojne gradbeno-tehnične soodvisnosti, sicer časovno medsebojno neodvisne.

 

(2) Gradnja zadrževalnika, eventualne delne prestavitve lokalne ceste LC 162041 s cestnimi objekti, deviacijami in spremljajočimi ureditvami ter prilagoditev obstoječe gospodarske javne infrastrukture mora biti medsebojno usklajena. Prostorsko urejanje poteka postopno in sicer na posameznih delih in objektih cest z urejanjem obcestnega prostora, prilagoditvami in prestavitvami infrastrukturnega omrežja, vodnimi ureditvami vodotoka in zadrževalnika ter sanacijskimi ukrepi.

 

(3) Postopnost gradnje mora zagotavljati optimalno izravnavanje zemeljskega in gradbenega materiala znotraj območja OPPN.

 

(4) Postopnost gradnje ne sme negativno vplivati na vodnogospodarske razmere, vodni režim in poplavno ogroženost območja urejanja ter posledično vplivnega območja poplavne ogroženosti.

 

 

DRUGI POGOJI IN ZAHTEVE ZA IZVAJANJE OPPN

 

34. člen

(druge obveznosti investitorjev in izvajalcev)

(1) Poleg obveznosti investitorjev in izvajalcev določenih v predhodnih členih tega odloka so obveznosti investitorjev in izvajalcev tudi:

1.   pred začetkom del se pravočasno obvesti upravljavce gospodarske javne infrastrukture in grajenega javnega dobra, z njimi evidentira obstoječe objekte in naprave ter uskladi vse posege v območje objektov in naprav in v njihove varovalne pasove;

2.   zagotovi se nemotena komunalna, energetska in telekomunikacijska oskrba obstoječih objektov;

3.   zagotovijo ali nadomestijo se dostopi in dovozi do obstoječih objektov in zemljišč, ki jih je potrebno tudi redno vzdrževati;

4.   zagotovi se redno čiščenje in vzdrževanje obstoječih in eventualno novo potrebnih odvodnih vodnih jaškov, ki naj omogočijo čimprejšnji odtok vode; enako velja za odstranjevanje mulja in vejevja;

5.   promet med gradnjo se organizira tako, da ne prihaja do zastojev;

6.   onesnaženje cest med gradnjo se prepreči oziroma se ceste sproti čisti;

7.   za cesto, ki se uporablja kot gradbiščna pot, se izvede posnetek ničelnega stanja, nato pa se jo ustrezno uredi in protiprašno zaščiti, v primeru poškodb pa le-te odpravi in vzpostavi takšno stanje, kot je bilo pred pričetkom gradnje;

8.   infrastrukturne objekte, naprave in ostale objekte se med gradnjo ustrezno zaščiti, po končani gradnji pa eventualno nastale poškodbe sanira;

9.   v primeru povzročitve škode na ribah ali na ribolovnem vodotoku investitor povrne dejansko škodo ribiški organizaciji, ki upravlja ribolovni vodotok;

10. drevje se poseka po pridobitvi ustreznega dovoljenja za gradnjo;

11. pred začetkom gradnje se obvesti pristojni zavod za gozdove, da drevje za krčitev označi in posek evidentira krajevno pristojni delavec;

12. pred pričetkom izvajanja gradbenih del investitor zagotovi naročilo za prevzem gradbenih in drugih odpadkov ali pa prevoz ter njihovo predelavo in odstranjevanje;

13. z zemljišč izven tlorisa pregrade je treba odstraniti navožen material, zemljišča pa vzpostaviti v prvotno stanje;

14. v najkrajšem možnem času se odpravijo vse morebitne negativne posledice in poravna vsa nastala škoda v prostoru, ki bi nastala zaradi izgradnje in obratovanja prostorskih ureditev, določenih s tem OPPN, kar se ureja po posebnem dogovoru med lastniki zemljišč in upravljavcem.

 

(2) Investitorji suhega vodnega zadrževalnika Tunjščice so poleg ostalega dolžni ob zaključku del opraviti razmejitve pristojnosti in primopredajo, predajo potrebno dokumentacijo drugim upravljavcem in poskrbijo za primopredajo vseh odsekov urejenih cest, vodnih ureditev in zadrževalnika, gozdnih zemljišč, gospodarske javne infrastrukture in grajenega javnega dobra, ki jih v skladu s predpisi, ki urejajo področje javnih cest in vodnogospodarskih ureditev ne bodo prevzeli v upravljanje, upravljavci pa so dolžni le-te prevzeti v upravljanje in vzdrževanje.

 

(3) Izvajalci oz. vzdrževalci tehničnih objektov morajo poskrbeti za njihovo ustrezno vzdrževanje, ker je treba obdelati v projektih za pridobitev gradbenih dovoljenj.

 

35. člen

(organizacija gradbišč transportnih poti ter ravnanje z viški in odvzemi materiala)

(1) Gradbišča se uredi na območju OPPN.

 

(2) V fazi izdelave projektnih dokumentacij za pridobitev gradbenih dovoljenj se izdelajo podrobni načrti gradbišč, vključno z lokacijami parkirišč in pretakališč ter s transportnimi potmi med gradnjo in morebitnimi lokacijami začasnih deponij, ki jih ne bi bilo mogoče urediti na območju OPPN.

 

(3) Transportne poti se vodijo po obstoječi lokalni cesti LC 162041, obstoječi dostopni poti na desnem bregu Tunjščice, ki prečka pregrado in javni poti JP 662216. Če to ni možno, se na delih, kjer je to potrebno, izvedejo dodatne začasne transportne poti, za njih pa se pridobi soglasje lastnikov zemljišča. Trase transportnih poti in lokacije priključkov na gradbišče se izberejo tako, da se v čim manjši meri prizadenejo bivalno okolje, naravno okolje, kmetijska zemljišča in obstoječe ureditve. Transportne poti v času gradnje se uskladijo z lokalno skupnostjo.

 

(4) Zagotovi se zavarovanje gradbišča suhega vodnega zadrževalnika Tunjščice, tako da se zagotovita varnost in nemotena raba sosednjih objektov in zemljišč. Med gradnjo se zagotovijo vsi potrebni varnostni ukrepi in organizacija na gradbišču, da se prepreči onesnaženje okolja, ki bi nastalo zaradi transporta, skladiščenja, uporabe tekočih goriv in drugih škodljivih snovi, oziroma se v primeru nezgode zagotovi takojšnje ukrepanje za to usposobljenih delavcev.

 

(5) Po končanih delih se na območju gradbišča in začasnih deponij vzpostavi prvotno stanje.

 

(6) Kvalitetni material iz izkopa se, v kolikor je primeren in je to v skladu s predpisi, uporabi za gradnjo nasipov, preostanek pa za zasipe in izravnavanje. Višek materiala se uporabi ob deviacijah cest za izravnavanje brežin nasipov ter ob priključkih, ne sme pa vplivati na obstoječo poplavno varnost.

 

(7) Začasne deponije med gradnjo so dovoljene le znotraj območja OPPN in sicer v delih, ki niso pomembna za ohranjanje narave, vodotokov, poplavnih območij, kmetijskih zemljišč, gozdov, prednostnih habitatnih tipov, niso pa dovoljene na cevovodih in kablovodih gospodarske javne infrastrukture. Začasne deponije plodne zemlje se določijo pred gradnjo v projektu za pridobitev gradbenega dovoljenja. Deponirani material se zaščiti pred izpiranjem, zagotovi se tudi zbiranje in odstranjevanje odpadnih voda, če te nastajajo. Deponiran material ne sme ovirati odtoka zalednih vod.

 

(8) Z inertnim materialom, ki nastane zaradi odstranitve objektov in infrastrukture, se ravna v skladu s predpisi, ki urejajo ravnanje z odpadki. Nevarni odpadki se predajo pooblaščeni organizaciji za zbiranje nevarnih odpadkov, kar se ustrezno evidentira; mednje spadajo tudi zemljina, onesnažena zaradi razlitja nevarnih snovi, in odpadna embalaža nevarnih snovi.

 

(9) Pri rekultivaciji in zasipavanju se uporablja zemeljski izkop, ki izpolnjuje zahteve, ki urejajo obremenjevanje tal z vnašanjem odpadkov.

 

36. člen

(monitoring)

(1) Investitorji in upravljavci zagotovijo celostno izvajanje monitoringa med gradnjo in obratovanjem prostorskih ureditev določenih s tem OPPN za področja, ki jih določi poročilo o vplivih na okolje, v kolikor bi bil ta potreben. Zavezanec za izvedbo spremljanja stanja okolja med gradnjo je izvajalec gradbenih del, med obratovanjem pa upravljavec zadrževalnika Tunjščica.

 

(2) V delih, kjer je to mogoče, se monitoring prilagodi in uskladi z drugimi obstoječimi državnimi in lokalnimi monitoringi kakovosti okolja. Pri fizičnih meritvah stanja sestavin okolja se zagotovi vsaj tolikšno število točk, da se pridobi utemeljena informacija o stanju posamezne sestavine okolja. Točke monitoringa se zasnujejo tako, da omogočajo stalno pridobivanje podatkov. Stanje se spremlja v skladu s predpisi in usmeritvami, določenimi v poročilu o vplivih na okolje, v kolikor bi bil ta potreben. Rezultati monitoringa okolja so javni, investitorji pa poskrbijo za dostopnost podatkov.

 

(3) Osnovna področja, kjer se izvaja monitoring so:

1.   Po izvedbi zadrževalnika je potrebno spremljati površine in pogostost katastrofalnih poplav Tunjščice ter ogroženost posameznih delov občine zaradi naravnih nesreč.

2.   Pred in med gradnjo vršiti vsakodnevni in mesečni vizualni monitoring kakovosti vode.

 

(4) Dodatni zaščitni ukrepi, ki jih investitorji izvedejo na območju suhega vodnega zadrževalnika Tunjščica na podlagi rezultatov monitoringa, so:

1.   dodatne tehnične in prostorske rešitve vodotoka Tunjščica, nasipov, brežin in zaporničnega objekta;

2.   dodatne krajinsko-arhitekturne ureditve;

3.   sanacije poškodovanih območij, naprav ali drugih prostorskih sestavin in

4.   drugi omilitveni ukrepi.

 

 

DOPUSTNA ODSTOPANJA

 

37. člen

(dopustna odstopanja)

(1) Vse stacionaže in dimenzije, navedene v tem OPPN, se natančneje določijo v projektni dokumentaciji za pridobitev gradbenih dovoljenj.

 

(2) Pri realizaciji OPPN so dopustna odstopanja od funkcionalnih, oblikovalskih in tehničnih rešitev, določenih s tem odlokom, če se v nadaljnjem podrobnejšem proučevanju prometnih, geoloških, hidroloških, geomehanskih in drugih razmer pridobijo rešitve, ki so primernejše z oblikovalskega, prometno-tehničnega ali okoljevarstvenega vidika, s katerim pa se ne sme bistveno spreminjati načrtovanega videza območja ali poslabšati bivalnih in delovnih razmer na območju OPPN oziroma na sosednjih območjih. Ta odstopanja ne smejo biti v nasprotju z javnimi interesi, z njimi pa morajo soglašati organi in organizacije, v delovno področje katerih spadajo ta odstopanja.

 

(3) Za dopustna odstopanja po tem odloku se lahko štejejo tudi druga križanja objektov gospodarske javne infrastrukture s prostorskimi ureditvami, načrtovanimi s tem OPPN, ki niso določena s tem odlokom. K vsaki drugačni rešitvi križanja gospodarske javne infrastrukture s prostorskimi ureditvami mora investitor gospodarske javne infrastrukture predhodno pridobiti soglasje investitorja prostorskih ureditev, v kolikor le-te še niso zgrajene, oziroma po končani gradnji soglasje njihovega upravljavca.

 

(4) Poleg splošnih določil o dopustnih odstopanjih so možna tudi konkretnejša odstopanja:

1.   spremenjeni poteki nivelete, tehnične rešitve vkopov in nasipov do katerih pride zaradi natančnejše obdelave podatkov na osnovi geodetskega načrta;

2.   dodatne ali korigirane regulacije in prepusti,

3.   odstopanja od lokacij objektov in omrežij gospodarske javne infrastrukture na območju OPPN, vendar morajo biti skladna z zasnovo zadrževalnika voda,

4.   odstopanja od lokacij objektov in omrežij gospodarske javne infrastrukture izven območja OPPN, vendar morajo biti skladna s konceptom razvoja sosednjih območij, nanje pa je potrebno pridobiti soglasje pristojnih nosilcev urejanja prostora.

 

 

PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

38. člen

(usmeritve za določitev meril in pogojev po prenehanju veljavnosti OPPN)

Po realizaciji s tem OPPN načrtovanih prostorskih ureditev in gradenj je pri določanju nadaljnjih meril in pogojev potrebno upoštevati ključne konceptualne usmeritve, ki zagotavljajo načelno kontinuiteto urbanističnega in krajinskega urejanja prostora suhega vodnega zadrževalnika Tunjščice.

 

39. člen

(dopustni posegi v obstoječe objekte in uporaba zemljišč do izvedbe prostorske ureditve)

Do izvedbe prostorskih ureditev oziroma posameznih etap, določenih v nadaljnjih členih tega odloka, je na območju OPPN iz 4. člena tega odloka dovoljeno:

1. vzdrževanje, rekonstruiranje in odstranitev obstoječih cest, pri čemer se namembnost ne spreminja, njihova velikost pa se lahko spremeni največ za 20 % glede na obstoječe gabarite;

2. vzdrževanje, zaščita, prestavljanje, obnavljanje, odstranitev, dograjevanje ostale obstoječe gospodarske javne infrastrukture in povečanje njene zmogljivosti glede na prostorske in okolijske možnosti;

3. izvajanje kmetijskih in gozdarskih dejavnosti na obstoječih kmetijskih in gozdnih zemljiščih.

 

40. člen

(inšpekcijsko nadzorstvo)

Nadzor nad izvajanjem tega odloka izvajajo pristojne inšpekcijske službe.

 

41. člen

(vpogled v OPPN)

Sprejet OPPN bo na vpogled na Občini Komenda, Zajčeva 23, Komenda in na njenih spletnih straneh.

 

42. člen

(veljavnost odloka)

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnih objavah Glasila Občine Komenda.

 

 

Številka: 3500-0001/2011

Datum: 14. 12. 2017

 

 

                                                                                                        Stanislav Poglajen

                                                                                                  Župan Občine Komenda, l. r.