New Page 1
 

Na podlagi 10. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93, 57/94 in 14/95), tretjega odstavka 5. člena Statuta Občine Ljutomer (Uradni list RS, št. 41/95 in 71/96) je Občinski svet občine Ljutomer na seji dne 28. 5. 1997 sprejel

 

 

 

O D L O K 
o simbolih Občine Ljutomer

 

 

 

I. UVOD

 

1. člen

 

S tem odlokom se določa grb, zastava, ključ Mestne hiše, županska veriga, značka župana in članov občinskega sveta, značka častnega občana, značka in plaketa občinskega nagrajenca (v nadaljevanju: simboli), ki predstavljajo simbole Občine Ljutomer. 

Med simbole Občine Ljutomer se v uporabnem smislu prištevajo tudi protokolarna darila.

 

 

 

 

2. člen

 

Simboli se smejo uporabljati le v obliki, vsebini ter na način, ki je določen s tem odlokom. 

Izvirniki simbolov se hranijo v arhivu Občine Ljutomer in pri avtorjih simbolov, kopije simbolov pa v pristojnem državnem arhivu, to je Pokrajinski arhiv Maribor.

 

 

2.a člen

Simbolov se ne sme avtorsko zavarovati po drugih osebah, prav tako se jih ne sme zavarovati ali uporabljati kot znamko, model ali vzorec za označevanje blaga in storitev. Simboli so zavarovani pred nedovoljeno uporabo ter pred nedovoljenimi posegi v njihovo slikovno vsebino in videz, v skladu z zakonom.«

 

 

 

 

II. OBLIKA IN BARVE

 

3. člen

 

Grb je v obliki ščita. Sestavljen je iz štirih barv, srebrne, rjave, zelene in rdeče. Osnovna barva ščita je srebrna (beli tisk) na njej je vzpenjajoči konj – enorog (rjave barve) nad zmajem (zelene barve). V heraldičnem zgornjem levem vogalu so trije rdeči krogi postavljeni 2:1. Ščit je obrobljen z dvojno črto črne barve. Z isto barvo so ločene posamezne barve v grbu. 
Vse barve so v pantone barvni skali: zelena-pantone 342C, rdeča-pantone 186, rjava-pantone 1615C, črna-pantone black c.

 

 

 

4. člen

Zastava je dvobarvna, vzdolžno razdeljena po sredini na dve polji v razmerju ena proti ene, od katerih je levo polje – gledano od spredaj bele barve, desno polje pa zelene barve. Na zastavi je v sredini v širini 3/5 zastave barvni grb. Dolžina zastave je trikratna širina, širina zastave je tretjina dolžine.  Na zastavi je v sredini barvni grb. Razmerje med širino in dolžino zastave je ena proti dve.

 

 

 

5. člen

 

Črno-beli upodobitvi grba in zastave ter njuni geometrijski oblikovanji sta sestavni del tega odloka. 
Barvni upodobitvi grba in zastave se hranita na sedežu uprave Občine Ljutomer.

 

 

 

6. člen

 

Grb se praviloma uporablja v barvni upodobitvi. Izjemoma se uporablja enobarvno v črno-beli upodobitvi ali v reliefni obliki. 
Grb se lahko uporablja tudi na odlitku.

 

 

 

7. člen

 

Zastava se uporablja v barvni obliki. Za obešanje se izdeluje iz blaga, ki ne sme biti prosojno.

 

 

 

III. DRUGI SIMBOLI OBČINE LJUTOMER

 

Ključ Mestne hiše

 

»7.a člen

Ključ Mestne hiše je del Mestne hiše v Ljutomeru, kot kulturnega spomenika Občine Ljutomer.

 

Županska veriga

 

7.b člen

Županska veriga simbolizira vejico trsa-rozga, ki ima za obesek celostno podobo grba občine. 

Osnovna barva je rumena. Veriga je v celoti sestavljena iz ploščic trsovih listov rahlo pravokotne oblike, obesek z grbom je okrašen s trsnimi viticami, ki imajo na vsaki strani vgrajene tri grozdne jagode.

 

7.c člen

Župansko verigo podeljujejo svojemu županu občani, kot simbol časti. 

Pojmovno je županska veriga: 

– simbol županove odgovornosti svojim občankam in občanom; 

– simbol županove odgovornosti višjim državno pravnim forumom; 

– simbol županske časti; 

– simbol zaupanja občanov v vodstvo občine, ki jo župan zastopa in predstavlja; 

– simbol zaupanja občanov v izvoljeno osebo-osebnost župana.

 

7.d člen

Županova dolžnost je, da odet v župansko verigo nastopa na vseh svečanostih občinskega, medobčinskega, regijskega, državnega in meddržavnega pomena, posebno kadar gre za nastope, kjer je župan dolžan predstavljati svojo lokalno skupnost in zastaviti svoja stališča občine. V občinskem merilu so to naslednje priložnosti: slavnostne občinske seje, posvetne in cerkvene svečanosti, proslave kot npr. napovedi, začetki ali končanja javnih del ne glede na število prisotnosti funkcionarjev in občinstva. V medobčinskem, regijskem in državnem merilu je župan dolžan s simbolom svoje časti ovrednotiti predvsem slavnostni čas nekega dejanja. Ko vrhunec svečanosti preide v družabni del prireditve, lahko župan svoj simbol-verigo odloži v etui in odda v hrambo, obdrži pa svoj drugi redni znak župana, značko župana.

 

7.e člen

Župan si nadene župansko verigo pred določeno svečanostjo po tem odloku sam, razen pred občinsko slavnostno sejo, ko to postane sestavni del protokola. 

Pred slavnostno sejo vodi postopek tajnik, ki z nagovorom povabi župana ter napove postopek in vsebino. Po napovedi povabi k sodelovanju najstarejšega člana občinskega sveta, ki županu častno nadene župansko verigo in pove: »Spoštovani gospod župan (ime in priimek). Pripada mi čast, da vam nadenem župansko verigo, ki jo občani Občine Ljutomer podeljujejo svojemu županu. Ta županska veriga simbolizira vašo župansko čast in odgovornost, ki jo nosite s pooblastilom občank in občanov, ter po njihovi volji zastopate in predstavljate Občino Ljutomer. Čestitamo!« 

Župan se zahvali za sprejem časti in se vključi v nadaljevanje protokola častne seje. 

Po izvolitvi novega župana, preda dotedanji župan ključ Mestne hiše in župansko verigo novemu županu. Po predaji se izvede postopek nadetja verige kot ob slavnostni seji.

 

Priznanja Občine Ljutomer

 

7.f člen

Simbol častnega občana je značka in listina. 

Značka ima za osnovo grb občine, ki ga krasijo trsne vitice in napis »Častni občan«. Častni občan nosi priponko na svečanih prireditvah občine.

 

7.g člen

Simbol občinskih nagrajencev je plaketa in značka. 

Plaketa je sestavljena iz listine in simbola na zeleni podlagi v velikosti A3 formata, kot slika. 

Simbol je iz žlahtne kovine in ima v osnovi grb ter je odlitek v velikosti 5,5 cm x 7 cm. 

Značka-priponka ima v osnovi občinski grb z napisom: »Priznanje«. 

Značka pripada vsem občinskim nagrajencem v času od osamosvojitve Slovenije dalje. 

Značka župana in članov občinskega sveta

 

7.h člen

Značke župana in članov občinskega sveta so po vsebini in obliki enake kot značka za priznanje, le da imajo napis »Župan« oziroma »Član občinskega sveta«.

 

7.i člen

Vse značke se podeljujejo v trajno last in posest. 

Protokolarna darila

 

7.j člen

Osnovna protokolarna darila se razvrstijo v tri stopnje, glede na pomen udeležencev. Obvezni del darila se določi po skupinah in namenih. 

1. Darilo najvišje stopnje je občinsko protokolarno darilo, to je grb občine. 

2. V drugo skupino se uvrsti protokolarno darilo, ki je sestavljeno iz zaključene publikacije in verificiranega spominka, ki je značilen za območje Občine Ljutomer. 

3. Tretja, splošna, stopnja darila, je buteljka ljutomerskega vina. 

Dobitnik darila višje stopnje, lahko hkrati prejme tudi osnovno protokolarno darilo nižje stopnje, medtem ko obratni vrstni red ni možen. 

Seznam ustreznih daril pripravita strokovno pristojna občinska javna zavoda.

 

   
 

8. člen

 

 

 

 

Grb se uporablja: 
– v pečatu, štampiljkah in oznakah dokumentov organov občine, uprave občine in krajevnih skupnosti, 
– v prostorih in na poslopju sedeža občine, 
– na vabilih, čestitkah, vizitkah in podobnih uradnih izkazih občine, 
– na sejah občinskega sveta, 
– na obvestilno-informativnih panojih občine, 
– v prostorih krajevnih skupnosti, 
– na registrskih tablicah za motorna vozila, traktorje ter traktorske priklopnike, 
– na prometnih znakih, ki označujejo območje občine, 

 

 

 

9. člen

 

Grb se lahko uporablja tudi v drugih primerih (športnih, kulturnih in drugih društev ter zvez in javnih prireditvah), če to ni v nasprotju s tem odlokom. 

 

 

 

9.a člen

Za pravilno uporabo simbolov in pravilno izvajanje tega odloka je odgovoren tajnik občine, ki daje potrebna pojasnila, sprejema prošnje za uporabo simbolov, izdaja odločbe o uporabi simbolov, odgovarja za vodenje evidence izdanih odločb ter za druga strokovno-administrativna opravila.

 

9.b člen

Prošnji za izdajo dovoljenja za uporabo simbolov mora biti priložena ustrezna dokumentacija s tehničnimi podatki in namenom uporabe. Tehnična dokumentacija mora vsebovati ime in naslov uporabnika grba, opis tehnike (ofset tisk, sito tisk, reliefni tisk, perorisba ali druge vrste tiska, suha tehnika vezenja, rezbarjenje, fotografija ipd.) in naklado. Če gre za označbo prireditve, mora prosilec v prošnji opredeliti idejno in vsebinsko namembnost prireditve, za katero prosi, da se dovoli uporaba simbolov. 

Prosilec mora dokumentacijo iz prejšnjega odstavka tega člena predložiti pri Občinski upravi občine Ljutomer v dveh izvodih najmanj 60 dni pred predvidenim začetkom uporabe simbola.

 

9.c člen

V odločbi, s katero se dovoljuje uporaba simbolov, se določijo pogoji, s katerimi se dovoljuje uporaba, omejuje uporaba samo za določen namen ali določi rok, do katerega je uporaba dovoljena. Izdano dovoljenje lahko izdajatelj odločbe prekliče, če ugotovi, da uporabnik ne upošteva pogojev, navedenih v odločbi oziroma dovoljenju, če ne skrbi za primeren videz simbolov ali če s svojim ravnanjem škoduje ugledu občine. 

O pritožbi zoper odločbo iz prvega odstavka tega člena odloča župan Občine Ljutomer.

 

   
 

10. člen

 

Zastava je stalno izobešena na poslopju, kjer je sedež Občine Ljutomer in na poslopju Mestne hiše.

 

 

 

11. člen

 

Zastava je stalno izobešena v sejni sobi občine (KS), v poročni dvorani ter v prostoru kjer zaseda občinski svet.

 

 

 

12. člen

 

Zastava se izobesi v počastitev občinskega in drugih praznikov v krajevnih skupnostih na območju Občine Ljutomer, na predvečer praznika, sname pa se najkasneje v 24 urah za tem, ko je prenehal razlog, zaradi katerega je bila izobešena. Zastava Občine Ljutomer se lahko izobesi tudi ob državnih praznikih skupaj z zastavo Republike Slovenije, na kulturnih in športnih prireditvah, ter ob obisku uradnih delegacij.

 

 

 

IV. UPORABA SIMBOLOV

 

13. člen

 

Za uporabo grba in izobešanje zastave se smiselno uporabljajo določbe zakona, ki določajo način uporabe grba Republike Slovenije in načina izobešanja zastave Republike Slovenije.

 

 

 

14. člen

 

Če je zastava Občine Ljutomer izobešena poleg druge zastave, mora biti, gledano od spredaj, vselej na levi strani. 
Če je izobešena skupaj z dvema zastavama mora biti zastava Občine Ljutomer v sredini. 
Če so zastave razvrščene v skupini, je zastava Občine Ljutomer na čelu skupine.

 

 

 

15. člen

 

Če je zastava izobešena vertikalno, mora biti, gledano od spredaj, bela barva na levi, zelena pa na desni strani. 
Če je zastava izobešena horizontalno, je bela barva zgoraj, zelena pa spodaj.

 

 

 

16. člen

 

Če je zastava Občine Ljutomer izobešena skupaj z zastavo Republike Slovenije mora biti, gledano od spredaj, na desni strani.

 

 

 

17. člen

 

Simboli Občine Ljutomer se hranijo v županatu Mestne hiše. K simbolom občine se dodajo nosilci lokalne in državne samouprave tako, da se izobesi zgodovinski seznam županov, značka 1. Slovenskega tabora, kopija listine o prvi omembi Ljutomera, kopija listine o mestnih pravicah, kopija slike Boj s Kruci in kopija listine Trško pomirje; iz časa samostojne države pa poslanci in državni svetniki iz Občine Ljutomer ter župani. Glede na prostor se lahko dodajo tudi drugi dokumenti (npr. ljutomerske vedute in drugi). 

Ureditev županata s simboli je v pristojnosti Komisije za priznanja občinskega sveta občine Ljutomer

 

 

 

 

V. KAZENSKE DOLOČBE

 

18. člen

 

Z denarno kaznijo najmanj 50.000 SIT se kaznuje za prekršek pravne osebe ali posameznik, ki stori prekršek v zvezi z upravljanjem dejavnosti, če: 
– uporablja zastavo ali grb v obliki in vsebini, ki je v nasprotju s tem odlokom, 
– uporablja zastavo, ki je poškodovana ali po zunanjosti neprimerna za uporabo, 
– če zastavo ali grb uporablja kot znamko, model oziroma vzorec ter označevanje blaga in storitev brez dovoljenja oziroma soglasja pristojnega organa, 
– če izobesi zastavo v nasprotju z 12. členom, 
– če jo zlorablja oziroma uporablja na žaljiv način. 
Z denarno kaznijo najmanj 10.000 SIT se kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.

 

 

 

VI. KONČNA DOLOČBA

 

19. člen

 

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije. Odlok ima prilogo – grafično podobo grba in zastave.

 

 

 

Št. 011-7/97

 

Ljutomer, dne 28. maja 1997.

 

 

 

 

 

 

Predsednica

Občinskega sveta

občine Ljutomer

 

Darja Odar, dipl. psih. l. r.

 

Odlok o spremembah in dopolnitvah odloka o simbolih Občine Ljutomer (Uradni list Republike Slovenije, št. 94/2001) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:

12. člen

Te spremembe in dopolnitve odloka se objavijo v Uradnem listu Republike Slovenije in začnejo veljati petnajsti dan po objavi.

 

Odlok o spremembah Odloka o simbolih Občine Ljutomer (Uradno glasilo Občine Ljutomer, št. 2/2011) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:

 

3. člen

Te spremembe odloka začnejo veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu Občine Ljutomer.