New Page 1

 

Na podlagi 3. člena Pravilnika o neprometnih znakih (Uradni list SRS, št. 17/82, 22/84), 2. odstavka 106. člena Zakona o cestah ( Uradni list SRS, št. 38/81, 7/86, 37/87 in 2/88), Zakona o temeljih varnosti cestnega prometa (Uradni list SFRJ, št. 50/88, 80/89, 29/90, 11/91, 63/88, 13/91), 9. člena Zakona o varnosti cestnega prometa (Uradni list SRS, št. 5/82, 40/84, 29/86 in 1/91), Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Uradni list RSR, št. 18/84, 37/85, 29/86 in RS, št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93), 25. člena Zakona o prekrških ( Uradni list SRS, št. 25/83, 42/85, 47/87, 5/90 in RS, št. 10/91, 13/93, 66/93) ter 14. in 23. člena Statuta občine Trbovlje (Uradni vestnik Zasavja, št. 8/95) je Občinski svet občine Trbovlje na seji dne 25.3.1996 sprejel

 

 

O D L O K

 

 

O NEPROMETNIH ZNAKIH V OBČINI TRBOVLJE

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

S tem odlokom se ureja način postavitve, vzdrževanje in odstranjevanje znakov, ki opozarjajo na kulturni spomenik, zgodovinsko ali naravno znamenitost ali obveščajo o napravah in objektih, ki so v neposredni zvezi s prometom in turizmom (v nadaljnjem besedilu: neprometni znaki) v naseljih občine Trbovlje.

 

 

Neprometni znaki so tudi slike, grafični prikazi, gesla in podobno, kadar so v zvezi z namenom iz prejšnjega odstavka.

 

 

Neprometni znaki so tudi znaki, ki so postavljeni v zvezi s pomembnimi prireditvami, razstavami, dogodki, zborovanji in prometno – vzgojnimi akcijami. Te znake je dovoljeno postavljali le s časovno omejitvijo.

 

 

2. člen

 

 

Določbe tega odloka se uporabljajo tudi za plakatna mesta, panoje, transparente, table ipd. (v nadaljevanju: znak), s katerimi se udeležence v prometu obvešča sli usmerja k podjetjem oziroma ustanovam, katerih dejavnost je vezana na večji obisk udeležencev v prometu. Ti znaki se postavljajo pred priključki cest, če taka postavitev ne ogroža varnosti cestnega prometa. Če okoliščine zahtevajo, da se na priključkih cest postavi več teh znakov se lahko postavi le skupinski znak.

 

 

Neprometni znaki se razdelijo v sledeče skupine:

 

 

1. plakatna mesta in transparenti;

 

 

2. usmerjevalne table;

 

 

3. reklamne table;

 

 

4. veliki (»jambo«) panoji;

 

 

5. svetlobne reklamne table;

 

 

Za neprometne znake pod točko 1. se izbere koncesionar, za ostale skupine pa se izbere najugodnejši ponudnik. Za posamezno skupino se lahko izbere le en izvajalec. Izvajalec je dolžan neprometne znake postaviti v skladu z celostno podobo (za 1.-3. skupino) ter po lokacijskih pogojih, jih vzdrževati in po potrebi odstraniti, vse po določilih tega odloka. Plakate je dovoljeno lepiti le na zato pripravljenih plakatnih mestih.

 

 

II. POSTAVITEV NEPROMETNIH ZNAKOV

 

 

3. člen

 

 

Za postavitev neprometnih znakov je potrebno pridobiti odločbo. Odločbo za postavitev neprometnih znakov izda pristojni upravni organ ob predhodnem soglasju vzdrževalca ceste in sicer:

 

 

- za znak do površine 10,00 m2 z odločbo o postavitvi;

 

 

 - za znak nad 10,00 m2 z odločbo o dovoljenju za poseg v prostor.

 

 

Odločba se izda za določen čas ali za nedoločen čas do preklica.

 

 

Neprometne znake, ki so postavljeni v zvezi s prireditvami, dogodki, ipd. (3. odstavek 1. člena), je dovoljeno postavljati na podlagi odločbe o postavitvi izven omejitve površine, le za čas prireditve. Rok za odstranitev se določi v odločbi in ne sme biti krajši kot 6 dni in ne daljši kot 30 dni.

 

 

Evidenco izdanih upravnih odločb vodi pristojni upravni organ.

 

 

4. člen

 

 

Za izdajo odločbe mora koncesionar ali izbrani izvajalec vložiti vlogo. K vlogi mora biti priložena celostna podoba znaka, situacija z označeno lokacijo postavitve ter najemna pogodba za zemljišče.

 

 

Če pristojni upravni organ presodi, da bi lahko postavitev neprometnega znaka, panoja ali transparenta negativno vplivala na prostor pred izdajo upravne odločbe, pridobi še dodatno presojo oz. mnenje lokalne urbanistične službe.

 

 

Vsi stroški postopka vključno s soglasji in presojo so breme predlagatelja.

 

 

5. člen

 

 

Odločba za postavitev neprometnega znaka za nedoločen čas, velja za obdobje petih let. Pred potekom tega časa je odločbo potrebno obnoviti. Odločba se sme preklicati oz. razveljaviti pred potekom roka iz prejšnjega odstavka, če:

 

 

- to zahteva varnostni ukrep;

 

 

- znak ni več primeren, potreben ali vzdrževan;

 

 

- prejemnik odločbe ne izpolni v odločbi določenih pogojev.

 

 

Znaki firm na lastnih stavbah in ob njih so postavljeni za nedoločen čas in jim dovoljenje velja do preklica.

 

 

6. člen

 

 

Neprometne znake je dovoljeno postavljati tako, da ne ovirajo ali ogrožajo prometa, da ne poškodujejo ceste in da ne kvarijo naravnega okolja. Postavljeni morajo biti tako, da vplivi okolice (svetloba, senca, vejevje…) ne motijo zaznavnosti in razpoznavnosti neprometnega znaka.

 

 

Znaki se postavljajo v tolikšni razdalji pred odcepom ali pred objektom, da lahko udeleženci v prometu še pravočasno razpoznajo znak in se odločijo glede nadaljnje vožnje, ne da bi pri tem ovirali ali ogrožali promet na cesti.

 

 

7. člen

 

 

Postavitev znaka v varovalnem pasu ceste izven naselja (ob magistralnih in regionalnih cestah 5 m, pri lokalnih pa 3 m) opravi upravljalec ceste, na stroške izvajalca.

 

 

Postavitev neprometnih znakov znotraj naselij opravlja izvajalec, ki ga s koncesijo izbere Občinski svet občine Trbovlje (za 1. toč. 2. člena) ali izvajalec določen s pogodbo, ki ga za posamezno skupino izbere Komisija za varstvo okolja, urejanje prostora in infrastrukturo.

 

 

Posameznik lahko postavi le neprometni znak naveden v 3. odstavku 1. člena, na podlagi odločbe s časovno omejitvijo.

 

 

8. člen

 

 

Od neprometnih znakov se plača komunalna taksa v skladu z odlokom o komunalnih taksah v občini Trbovlje in tarifo komunalnih taks.

 

 

III. OBLIKA IN VSEBINA NEPROMETNIH ZNAKOV

 

 

9. člen

 

 

Vsebina znaka mora biti oblikovana in predstavljena tako, da jo uporabnik, ki mu je namenjena, lahko prepozna v trenutku in se mora po osnovnih značilnostih jasno ločiti od prometnih znakov.

 

 

Znaki morajo biti enotno oblikovani (celostna podoba neprometnih znakov po posameznih skupinah navedenih v 2. členu tega odloka), pri tem je potrebno upoštevati njihov pomen in značilnosti prostora, kjer bodo postavljeni. Celostno podobo pridobi in uskladi Oddelek za okolje in prostor na podlagi razpisa.

 

 

Neprometni znaki morajo imeti samo najnujnejšo obvestilo in usmerjevalno vsebino.

 

 

Obvestilni del vsebine obsega podatke, ki so nujno potrebni, da lahko udeleženec v prometu spozna, na kaj opozarja neprometni znak.

 

 

Usmerjevalni del vsebine obsega  podatke o tem, kjer leži objekt, na kar opozarja ustrezna puščica. Če je potrebno navesti večjo oddaljenost, se tak podatek navede ob puščici.

 

 

Napisi na neprometnih znakih morajo biti v slovenskem jeziku. Na neprometnih znakih, ki so sporočilno namenjeni predvsem tujcem, so lahko napisi tudi v tujih jezikih, vendar enakopravno napisu v slovenščini.

 

 

10. člen

 

 

Velikost znaka ali skupine znakov na eni lokaciji mora biti okolici primerna in ne sme zmanjševati preglednosti prometnih znakov v okolici, preglednost v križišču oz. preglednost ceste ter kako drugače vplivati na zmanjšanje varnosti cestnega prometa. Največja dovoljena površina neprometnega znaka ob cesti je:

 

 

 

 

 

- za posamičen znak                                             0,50 m2

 

 

- za skupinsko tablo                                              3,40 m2

 

 

- za slike, transparente in grafične prikaze

 

 

  v zvezi s prometom in turizmom                           3,40 m2

 

 

- za znake na vstopu v turistično območje               6,00 m2

 

 

- za velike panoje                                                18,00 m2

 

 

11. člen

 

 

Investitor neprometnega znaka – izvajalec, iz 7. člena tega odloka mora:

 

 

- pridobiti odločbo za postavitev neprometnega znaka;

 

 

- postaviti neprometni znak v skladu z odločbo;

 

 

- redno vzdrževati neprometni znak;

 

 

- odstraniti znak v predpisanem roku;

 

 

- voditi register neprometnih znakov ( v kolikor je to en sam za večje število oznak);

 

 

- urediti pravna razmerja z lastnikom objekta oz. zemljišča, kjer je znak nameščen;

 

 

- urediti pravna razmerja z najemnikom neprometnega znaka (najemnina, vzdrževanje…);

 

 

- redno plačevati komunalno takso za vsak neprometni znak.

 

 

IV. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

12. člen

 

 

Za neprometne znake, ki so ob uveljavitvi tega odloka že postavljeni na območju občine Trbovlje in ki ustrezajo določilom tega odloka, morajo njihovi lastniki v roku 90 dni po uveljavitvi odloka pridobiti ustrezno odločbo.

 

 

V primeru, da lastnik že postavljenega znaka odločbe ne bo pridobil v predpisanem roku iz prvega odstavka tega člena oz. postavitev in oblika znaka ne ustreza določilom tega odloka, bo organ, pristojen za nadzor nad izvajanjem  odloka, odredil odstranitev znaka na stroške lastnika znaka oz. če le-ta ni znan, na stroške lastnika zemljišča ali objekta. Lastnik se kaznuje tudi za prekršek po 15. členu tega odloka.

 

 

13. člen

 

 

Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravlja komunalni inšpektor, komunalni nadzornik in inšpektor za ceste.

 

 

14. člen

 

 

Z denarno kaznijo do 360.000,00 tolarjev se kaznuje za prekršek izvajalec iz 7. člena tega odloka če:

 

 

- ne pridobi odločbe iz 3. člena tega odloka;

 

 

- ne postavi neprometni znak v skladu z odločbo;

 

 

- ne vzdržuje neprometnih znakov;

 

 

- jih ne odstrani v predpisanem roku.

 

 

Z denarno kaznijo do 60.000,00 tolarjev se kaznuje za prekršek iz prvega odstavka tega člena tudi odgovorna oseba izvajalca.

 

 

15. člen

 

 

Z denarno kaznijo do 60.000,00 tolarjev se kaznuje za prekršek posameznik če:

 

 

- postavlja neprometni znak brez odločbe;

 

 

- neprometni znak ne postavi v skladu z odločbo;

 

 

- ovira oz. ne dovoli vzdrževalnih del oz. odstranitve neprometnega znaka;

 

 

- uničuje ali drugače poškoduje neprometni znak.

 

 

16. člen

 

 

Za označbe na neprometnih znakih (simboli) in za druge ukrepe veljajo določbe Pravilnika o neprometnih znakih (Uradni list SRS, št. 17/82 in 22/84).

 

 

17. člen

 

 

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem vestniku Zasavja.

 

 

 

 

 

Številka: 34300-7/94-OS

 

 

Datum: 26.3.1996

 

 

 

 

 

                                                                                                  PREDSEDNIK

 

 

                                                                                           OBČINSKEGA SVETA

 

 

                                                                                             OBČINE TRBOVLJE

 

 

                                                                                                 Slavko POTRATA

 

 

                                                                                                              s.r.