New Page 2

Številka: 3505-0001/2019-127

Datum: 9. 12. 2020      

 

V skladu s 112. členom Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 61/17), in 24. členom Statuta Občine Ruše (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 23/18), sprejmem

 

SKLEP

o sprejemu stališč do pripomb z javne razgrnitve

osnutka občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN)

za del enote urejanja prostora (EUP) Ru04 v naselju Smolnik (ID. št. PIA: 1406)

 

1.     člen

 

Sprejmejo se stališča do pripomb z javne razgrnitve osnutka občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN) za del enote urejanja prostora (EUP) Ru04 v naselju Smolnik (ID. št. PIA: 1406) (v nadaljevanju: OPPN), ki je potekala od 2. 10. do vključno 4. 11. 2020.

Pripomb na javni obravnavi navedenega prostorskega akta, ki je potekala dne 18. novembra 2020, ob 16.00 uri, z video konferenco, ni bilo. 

Stališča so skupaj s povzetki pripomb priloga tega sklepa.

 

2.     člen

 

Ta sklep se objavi v svetovnem spletu in sicer na spletni strani Občine Ruše http://www.ruse.si/, na krajevno običajen način (na oglasnih deskah v občini), v katalogu informacij javnega značaja ter prične veljati naslednji dan po objavi na spleti strani Občine Ruše.

 

 

Občina Ruše

 

Urška Repolusk, univ. dipl. ekon., županja

 

Priloga sklepa: povzetek pripomb in stališča do pripomb z javne razgrnitve

 

POVZETEK PRIPOMB IN STALIŠČA DO PRIPOMB Z JAVNE RAZGRNITVE osnutka občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN)

za del enote urejanja prostora (EUP) Ru04 v naselju Smolnik (ID. št. PIA: 1406)

 

I.         Pripombe s prve obravnave odloka na seji Občinskega sveta Občine Ruše

 

1. Pripombe člana občinskega sveta z 11. redne seje Občinskega sveta Občine Ruše, 28. 9.   2020

 

Član OSOR je v razpravi poudaril, da je v Občini Ruše na razpolago premalo gradbenih parcel (trenutno 13 na nepremičninskem portalu) in da bi jih s tem OPPN lahko ponudili več kot jih trenutno ponujajo privatni lastniki. Trdi, da v Rušah ni zadosti zazidljivih zemljišč, saj imajo vsi, ki želijo v Rušah investirati, težave z nakupom zemljišča. Občina se mora potruditi, da se stavbni fond ponudi na trgu in se bodo ljudje priseljevali. Predvsem cenovno ugodne manjše parcele za mlade družine. Predlaga, da občina izloči območje vila blokov iz območja obdelave ali se drugače dogovori z investitorjem, saj  bo sicer komunalna oprema predimenzionirana, bloki pa zaradi lege ne bodo nikoli zgrajeni.

 

 

Stališče:

Pripomba se ne upošteva.

 

Občina pripravlja predmetni OPPN skladno z usmeritvami iz občinskega prostorskega načrta ob upoštevanju predlogov lastnika dela zemljišč, ki je pripravljen investirati v izgradnjo stanovanjskih enot. Izločitev večstanovanjskih objektov iz OPPN bi pomenila bistveno večji strošek komunalne opreme in bistveno manjši faktor izrabe prostora kot je za območje predviden v občinskem prostorskem načrtu, s tem pa tudi manjše priseljevanje.

Predimenzioniranost komunalne infrastrukture, ki jo navaja pripombodajalec, je nerazumljiva. Usmeritve prostorskega načrtovanja temeljijo na zgoščevanju poselitve v območjih, ki jih je mogoče komunalno urediti oz. se navezati na obstoječo že zgrajeno komunalno in prometno infrastrukturo z minimalnimi finančnimi vlaganji. Obravnavano območje OPPN razpolaga z vso komunalno infrastrukturo oz. je ta v neposredni bližini, kar bistveno poenostavlja izvedbo.

Lastnik zemljišča, kjer so predvideni večstanovanjski objekti (»vila bloki«) zagotavlja izvedbo oz. gradnjo predvidenih objektov, financiranje posameznih korakov/faz izvedbe komunalnega opremljanja predmetnega OPPN se določi v pogodbi o opremljanju. 

 

II.        Pisne pripombe, podane v času javne razgrnitve

 

Krajevni odbor Smolnik je v zapisu podal sledeče pripombe:

 

a. načrtovano igrišče naj bo večje, saj se v tem delu naselja pojavlja potreba po večjem prostoru, kjer bo občanom tega dela Ruš omogočena vadba in gibanje na prostem v različnih športnih rekreativnih aktivnostih;

b. v območju je načrtovana pregosta pozidava, za vila bloke etažnosti P+3 je območje popolnoma neprimerno, saj gre za podeželsko območje, kjer naj bi se gradile individualne in vrstne hiše. Bloki se ne vklapljajo v pokrajino, kjer je območje naravne vrednote (habitata črnega apolona) in kulturnega spomenika (železniškega Viadukta). Ta del naselja tudi ne sodi v ožji naselitveni center Ruš, zato na tem območju gradnja blokov ni primerna. Namesto vila blokov predlagajo umestitev vrstnih in individualnih hiš. Potrebno je upoštevati vse dejavnike (zaščiteno območje metulja črnega apolona, zaščitenega viadukta in potrebo po več prostora za šport in rekreacijo krajanov in temu prilagoditi poselitveno gostoto ter vsaj v načrtih poskrbeti za kvaliteto življenja in kakovost prostora);

c. prometna povezava naj se predvidi iz zahodne smeri, od viadukta oz. neposredno od mostu, saj je bolj smotrna in manj obremenjujoča za krajino;

d. poskrbeti je potrebno za varnost in kvaliteto bivanja, zagotoviti možnost za uveljavljanje potreb sedanjih in prihodnjih generacij glede rabe prostora, kakovosti prostora ter zasebnosti in varnosti z vidika kvalitete bivanja, upoštevati želje občanov, zaščito narave, kakovost življenja, ne pa le te slabšati zaradi prenaseljenosti, zato naj se prostor nameni ustreznemu športnemu igrišču za mlade, večnamenskemu prostoru za medgeneracijsko druženje ev. s trgovskim objektom in zgolj ustreznemu številu individualnih stanovanjskih enot ter vrstnim hišam.

 

Stališča:

Pripombe se ne upoštevajo, z izjemo pripombe pod točko b (stališče b1).

 

a1. Načrtovano igrišče je velikosti 28.00m x 15.00 m, kar zadostuje velikosti košarkaškega igrišča. Razen igrišča je v Funkcionalni celoti FC-ZPŠR še cca 700 m2 zelenih površin, ki se namenjajo rekreaciji in ostalim prostočasnim dejavnostim. Večje igrišče zaradi ekonomske uravnoteženosti med komunalno ureditvijo in možnostjo izrabe stavbnih zemljišč, namenjenih stanovanjski gradnji, ni mogoče.

b1. Pripomba se delno upošteva. Večstanovanjski objekti so umeščeni v južni del obravnavanega območja z razlogom slediti konfiguraciji obstoječega terena. Predviden gabarit oz. etažnost objektov se zmanjša za eno etažo in bo znašal P+2. Višinski gabarit objektov se prilagaja terenu, ki se na jugu strmo dviga. V kolikor bi na južni rob umestili objekte z nižjo etažnostjo, bi se ti objekti znašli v izredno slabi orientaciji oz. lokacijski depresiji, brez osončenja in prevetrenosti. Predvidena poselitev se tako prilagaja obstoječi arhitekturni krajini. Obravnavano območje ne šteje kot ruralno območje, kljub temu, da je zaradi manjše poseljenosti morebiti takšna trenutna slika tega območja. Gre za območje urbanega središča z usmerjenim notranjim razvojem naselja.

b2. Skladno s postopkom priprave predmetnega prostorskega akta so v postopek vključeni vsi nosilci urejanja prostora, ki so na državni ravni pristojni za varstvo narave, okolja in kulturne dediščine. K osnutku OPPN so pridobljene strokovne smernice posameznega prej navedenega resornega ministrstva, ki temeljito obravnavajo vse zaščitne in varovalne dejavnike. Zato je skrb, da bo z načrtovanjem predvidene prostorske ureditve degradirano območje črnega apolona in območje viadukta, odveč.

Zaščiteno območje črnega apolona se namenja oz. ostaja v zeleni ureditvi, z možnostjo urejanja obrobnih pešpoti in namestitvi opreme, ki bo omogočala maksimalni izkoristek naravne vrednote v korist obiskovalcev širše in lokalno. Kvaliteta bivanja se ne bo poslabšala, saj se znotraj obravnavanega območja ohranjajo zadostne zelene oz. nepozidane površine.

Pripomba podana s strani članov KO Smolnik, z dne 8. 5. 2020, navaja prekomerno povečanje gostote poselitve na območju obravnavanega OPPN, ki po njihovem izračunu znaša 228 novo priseljenih prebivalcev. Treba je opozoriti, da javno razgrnjen dopolnjen predlog obravnavanega OPPN predvideva le 37 stanovanjskih enot. Ob upoštevanju povprečnega števila članov družine (4 člani) se predvideva 148 novih prebivalcev. Z upoštevanjem pripombe pod zaporedno točko predmetnih stališč »b« (stališče b1), pa se bo število predvidenih novih prebivalcev zmanjšalo na 124. V območju novo predvidene poselitve, ki obravnava le površine za gradnjo stanovanjskih objektov ter zelenih in rekreacijskih površin, je na vsakega prebivalca namenjenih več kot 83 m2 zunanjih površin, kar nikakor ne predstavlja velike zgoščenosti ali celo prekomerne zgostitve poselitve.

c1. Prometna ureditev izhaja prav tako iz prej navedenih smernic nosilcev urejanja prostora. V neposredni bližini viadukta, ki je varovan kot kulturni spomenik (nahaja se na vzhodu obravnavanega območja), je bil v prvi varianti izhodišč OPPN predviden uvoz na vzhodu. Zaradi negativnega stališča Direkcije RS za vode in ureditve protipoplavnih ukrepov ter prvenstveno zaradi neprimerne bližine obstoječega krožišča, se je ta predlog opustil. Glede obremenjevanja arhitekturne krajine pa je treba povedati, da  bi se z dodatnim novim uvozom na vzhodu, ki ga pripombodajalec predlaga, res povečala obremenitev, predvsem iz razloga, da bi notranja povezovalna cesta OPPN bila prevozna oz. služila kot obvozna cesta kjer bi uporabniki nenadzorovano lahko razvijali velike hitrosti.

d1. S sprejetjem predmetnega prostorskega akta bo z določili odloka za varnost in kvaliteto bivanja predvidenega območja brezpogojno poskrbljeno. Glede na bližino gozdnih in travnatih površin, bližino občinskega središča, razdalje med posameznimi kraji občine, bi bila dodatna širitev športno rekreacijskih površin neumestna. V času, ko je trend  na državni ravni usmerjen v izgradnjo (beri subvencioniranje) večstanovanjskih objektov in je lastnik zemljišča takšni izgradnji naklonjen oz. je celo pobudnik le-te, bi v Rušah, v območju, kjer je večstanovanjska gradnja po OPN dovoljena, bilo iz ekonomskega vidika in vidika izrabe prostora nesmotrno načrtovati individualne objekte. Za organizirano individualno gradnjo so za občinsko središče sprejeti podrobni prostorski načrti v območju zahodno od osnovne šole, na vzhodnem robu naselja, severno od državne ceste ter med območjem večstanovanjskih stavb ob Jamnikovi ulici, v smeri železniške proge.

 

III.      Pripomba iz knjige pripomb z dne 8. 10. 2020

 

2. Pripombodajalec seznanja pripravljavca s predvidenim potekom kanalizacije po severnem delu območja obdelave:

 

 

Stališče:

Pripomba se upošteva.

V predlog OPPN se vnese trasa kanalizacije, skladno s posredovano grafično podlago. Zaradi vodnogospodarskih ukrepov je potrebno traso kanalizacije nekoliko prilagoditi.