New Page 2

 

Na podlagi 57. člena Zakona o prostorskem načrtovanju - ZPNačrt (Uradni list RS, št. 33/07), 23. člena Statuta Mestne občine Ptuj (Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 9/07) in 30. člena Statuta Občine Markovci (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 15/06), sta župan Občine Markovci in župan Mestne občine Ptuj, sprejela

 

 

 

 

 

SKLEP

 

 

O ZAČETKU PRIPRAVE SPREMEMB IN DOPOLNITEV

 

 

MEDOBČINSKEGA LOKACIJSKEGA NAČRTA ZA

 

 

DEL OBMOČJA PTUJSKO JEZERO IN DEL REKE DRAVE SEVERNO OD PTUJSKEGA JEZERA DO SOTOČJA STRUGE REKE DRAVE IN

 

 

ODVODNEGA KANALA HIDROELEKTRARNE ZLATOLIČJE:

 

 

ZA DEL OBMOČJA P11-R11 JEZERO V MESTNI OBČINI PTUJ IN DEL OBMOČJA P13-R1 JEZERO V OBČINI MARKOVCI

 

 

 

 

 

1.

 

 

(pričetek priprave)

 

 

S tem sklepom se začne priprava sprememb in dopolnitev medobčinskega lokacijskega načrta za del območja Ptujsko jezero in del reke Drave severno od Ptujskega jezera do sotočja struge reke Drave in odvodnega kanala hidroelektrarne Zlatoličje: za del območja P11-R11 Jezero v Mestni občini Ptuj in del območja P13-R1 Jezero v Občini Markovci (v nadaljevanju: spremembe LN Jezero).

 

 

 

 

 

2.

 

 

(ocena stanja in razlogi za pripravo sprememb LN Jezero)

 

 

Ocena stanja

 

 

Ptujsko jezero ima velik gospodarski pomen v regiji in se razprostira na območju Mestne občine Ptuj in območju Občine Markovci. Osnovna namembnost vodnega območja od sotočja stare struge reke Drave in odvodnega kanala hidroelektrarne Zlatoličje ter celotnega jezera je energetska in vodnogospodarska. Predstavlja vodno akumulacijo za potrebe hidroelektrarne Formin, jezero pa služi še kot retenzijski bazen za zagotavljanje ustrezne protipoplavne varnosti. Hkrati predstavlja vodna masa tudi pomemben vodni vir za bogatenje podtalnice Ptujskega polja in za namakanje kmetijskih površin.

 

 

Skratka, jezero je pomemben energetski objekt za hidroelektrarno Formin, omogoča razvoj navtičnega turizma, oboje pa je potrebno uskladiti z varstvom okolja, saj je jezero uvrščeno v območje "Natura 2000" s poudarkom varovanja ptic, še zlasti v zimskem času.

 

 

Sprejet je bil Odlok o določitvi plovbnega režima na reki Dravi in Ptujskem jezeru (Uradni list RS, 109/06). Izdelano je bilo Okoljsko  poročilo za odlok o določitvi plovbnega režima na rekli Dravi in Ptujskem jezeru (izdelal VGB, d.d., Maribor, št. projekta 2781/05, marec 2006, dopolnjeno po reviziji: maj 2006). Da se bo odlok o plovbnem režimu lahko tudi izvajal, je potrebno urediti pristanišče, vstopno izstopna mesta in plovbne poti.

 

 

Leta 2006 sta občini podali pobudo za izdelavo lokacijskega načrta za dela območja P11-R11 in P13-R1, ki bo omogočil uskladitev gospodarskih interesov (energetika, vodno gospodarstvo, šport, rekreacija ter turizem), znanstvenoraziskovalnih interesov in varovanje narave.

 

 

Zato je bil izdelan in z odlokom sprejet Medobčinski lokacijski načrt za del območja Ptujsko jezero in del reke Drave severno od Ptujskega jezera do sotočja struge reke Drave in odvodnega kanala hidroelektrarne Zlatoličje: za del območja P11-R11 Jezero v Mestni občini Ptuj in del območja P13-R1 Jezero v Občini Markovci.

 

 

Odlok o lokacijskem načrtu je bil objavljen v uradnih glasilih obeh občin (Občina Markovci: Uradno glasilo slovenskih občin, št. 7/07; Mestna občina Ptuj: Uradni vestnik Mestne občine Ptuj, št. 3/07) in v Uradnem listu RS, št. 23/07.

 

 

Razlogi za pripravo sprememb LN Jezero

 

 

Sprejeti Odlok o določitvi plovbnega režima in že izdelani lokacijski načrt predstavljata osnovo za:

 

 

-         ureditev plovbe na Ptujskem jezeru in delu reke Drave severno od Ptujskega jezera, tako da bo plovba na tem območju usklajena in varna,

 

 

-         razvoj turizma, športa in rekreacije na Ptujskem jezeru.

 

 

S sprejetjem sprememb prostorskega akta se želi podrobneje medsebojno uskladiti vse gospodarske interese (energetika, vodno gospodarstvo, šport, rekreacija ter turizem), interese  varovanja narave ter znanstveno - raziskovalne interese.

 

 

Mestna občina Ptuj je v imenu investitorjev vložila pobudo za pričetek postopka izdelave sprememb in dopolnitev akta.

 

 

V mesecu maju 2008 so bile izdelane Spremembe in dopolnitve idejnega projekta z naslovom "Vitalizacija Ptujskega jezera - Športno turistično rekreativno izobraževalni center Ptuj - ŠTRIC" (pod številko 500-MA-09/08-IP in datumom 12.5.2008; izdelava "MIPIS", Mesarič Irena, s.p., Majšperk).

 

 

Idejni projekt tako predvideva naslednje posege:

 

 

  • pristanišče "Ranca" v Budini, Mestna občina Ptuj:

 

 

dograditev pristanišča na lokaciji Brodarskega društva Ranca v Budini za priveze plovil in gradnja večnamenske stavbe za potrebe pristanišča in ljudi;

 

 

  • vstopno - izstopno mesto "Toplice", Mestna občina Ptuj:

 

 

dograditev;

 

 

  • vstopno - izstopno mesto "Ribič", Mestna občina Ptuj:

 

 

novogradnja;

 

 

  • vstopno - izstopno mesto Markovci, Občina Markovci:

 

 

novogradnja;

 

 

  • veslaška proga s štartno inštalacijo in ciljnim stolpom ter veslaškimi pontoni, Mestna občina Ptuj in Občina Markovci:

 

 

novogradnja.

 

 

Lahko je predvidena fazna izvedba.

 

 

Te novogradnje in dograditve bodo omogočile izvajanje plovbe in plovbnega režima na reki Dravi in Ptujskem jezeru. Osnovna namembnost jezera ne sme biti okrnjena z razvojem dodatnih aktivnosti.

 

 

 

 

 

3.

 

 

(območja prostorskega načrta)

 

 

Obravnavana območja sprememb so nahajajo v enoti urejanja P11-R11 Jezero, s površino 223,80 ha,  v Mestni občini Ptuj in v enoti urejanja P13-R1 Jezero, s površino 316,42 ha, v Občini Markovci. V celoti sovpadajo z mejami območja enote urejanja prostora iz občinskega prostorskega akta.

 

 

Spremembe LN Jezero lahko urejajo tudi izgradnjo potrebne javne gospodarske infrastrukture izven območja obdelave. Območje prestavitev, novogradenj oziroma rekonstrukcij javne gospodarske infrastrukture sme obsegati vse tiste površine oziroma zemljišča izven območja sprememb prostorskega akta, ki so minimalno zahtevana za potrebne navezave.

 

 

Ker spremembe LN Jezero zajemajo območji, ki se nahajata v dveh sosednjih občinah, bosta  te spremembe v enakem besedilu sprejela Občinski svet Občine Markovci in Mestni svet Mestne občine Ptuj.

 

 

 

 

 

4.

 

 

(način pridobitve strokovnih rešitev)

 

 

Potrebne strokovne podlage in strokovno rešitev izdela načrtovalec z upoštevanjem predpisa, ki določa vsebino, obliko in način priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta.

 

 

Načrtovalec pridobi geodetski načrt območja urejanja, ki je izdelan skladno s Pravilnikom o geodetskem načrtu (Uradni list RS, št. 40/04) ter izdela program opremljanja zemljišč po veljavnih predpisih.

 

 

Pri pripravi osnutka sprememb LN Jezero se upoštevajo prikaz stanja prostora, občinski prostorski načrti, izražene investicijske namere ter tudi morebitne že pridobljene smernice in priporočila nosilcev urejanja prostora.

 

 

Druga gradiva, relevantna za izdelavo, so:

 

 

-         obstoječa dokumentacija in dejansko stanje komunalnih vodov in naprav v širšem območju (s podatki razpolagajo upravljalci posameznih infrastrukturnih objektov);

 

 

-         mnenje Službe mestnega arhitekta k urbanistični postavitvi in oblikovni zasnovi predvidenih posegov.

 

 

Spremembe LN Jezero se izdelajo tudi v digitalni obliki, tako da je možen vnos v geoinformacijski sistem (GIS) posamezne občine.

 

 

 

 

 

5.

 

 

(roki za pripravo prostorskega akta in njegovih posameznih faz)

 

 

Sklep o začetku priprave prostorskega akta:

 

 

            junij 2008.

 

 

Objava sklepa v uradnem glasilu posamezne občine in v svetovnem spletu; objavljeni sklep se posreduje Ministrstvu za okolje in prostor, Dunajska cesta 48, Ljubljana (MOP):

 

 

            junij/julij 2008.

 

 

Priprava osnutka prostorskega akta:

 

 

            30 dni po začetku veljavnosti tega sklepa.

 

 

Poziv nosilcem urejanja prostora za pridobitev smernic in obvestila Ministrstva za okolje in prostor, ali je potrebno izvesti celovito presojo vplivov na okolje: 

 

 

            30 dni od prejema poziva.

 

 

Analiza smernic, izdelava strokovnih podlag in dopolnjenega osnutka prostorskega akta:

 

 

            15 dni po prejetju smernic nosilcev urejanja prostora.

 

 

(Če je za prostorski akt potrebno izvesti celovito presojo vplivov na okolje (v nadaljevanju: CPVO), se za dopolnjen osnutek zagotovi okoljsko poročilo in se ga, skupaj z dopolnjenim osnutkom, pošlje ministrstvu, pristojnemu za varstvo okolja; ministrstvo preveri, ali je okoljsko poročilo kakovostno izdelano in v skladu s predpisi oziroma ga s sklepom zavrne:

 

 

            15 dni od prejema poziva).

 

 

Javno naznanilo o javni razgrnitvi in javni obravnavi dopolnjenega osnutka prostorskega akta, objavljeno na krajevno običajen način in v svetovnem spletu:

 

 

            7 dni pred začetkom javne razgrnitve.

 

 

(Če je za prostorski akt potrebno izvesti CPVO, se javnost seznani sočasno in na enak način tudi z okoljskim poročilom).

 

 

Javna razgrnitev in javna obravnava dopolnjenega osnutka:

 

 

            30 dni.

 

 

Priprava strokovnih stališč do pripomb in predlogov, podanih v času javne razgrnitve:

 

 

            7 dni po zaključku javne razgrnitve.

 

 

Prva obravnava in sprejem dopolnjenega osnutka prostorskega akta na mestnem oziroma občinskem svetu ter obravnava in sprejem stališča do pripomb in predlogov:

 

 

            do 30 dni po zaključku javne razgrnitve.

 

 

Objava stališča, zavzetega do pripomb in predlogov, na krajevno običajen način in v svetovnem spletu, ter pisna seznanitev lastnikov zemljišč glede pripomb in predlogov, ki so jih izrazili v okviru javne razgrnitve:

 

 

            7 dni po sprejemu stališč na mestnem oziroma občinskem svetu.

 

 

Priprava predloga prostorskega akta (dopolnitev s stališči mestnega oziroma občinskega sveta):

 

 

            7 dni po sprejemu stališč na mestnem oziroma občinskem svetu.

 

 

Pridobivanje mnenj nosilcev urejanja prostora na predlog prostorskega akta:

 

 

            30 dni od prejema poziva.

 

 

(Če je za prostorski akt potrebno izvesti CPVO, ministrstvo, pristojno za varstvo okolja, odloči o sprejemljivosti izvedbe OPPN na okolje in izda potrdilo).

 

 

Priprava usklajenega predloga prostorskega akta:

 

 

            7 dni po pridobitvi mnenj nosilcev urejanja prostora.

 

 

Druga obravnava in sprejem usklajenega predloga prostorskega akta na mestnem oziroma občinskem svetu:

 

 

             do 30 dni po pripravljenem usklajenem predlogu.

 

 

Objava odloka v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj in Uradnem glasilu slovenskih občin:

 

 

            v prvi naslednji številki, ki izide po preteku petnajstdnevnega roka, ki ga določajo predpisi o lokalni samoupravi. 

 

 

Priprava končnega elaborata, ki ga načrtovalec v treh izvodih preda Skupni občinski upravi, (število izvodov za investitorje določa pogodba):

 

 

            15 dni po objavi odloka.

 

 

Roki se lahko tudi spremenijo.

 

 

 

 

 

6.

 

 

(nosilci urejanja prostora, ki podajo smernice za načrtovane prostorske ureditve, in drugi udeleženci, ki bodo sodelovali pri pripravi)

 

 

Nosilci urejanja prostora:

 

 

Pristojni nosilci urejanja prostora, za izdajo smernic oziroma projektnih pogojev za pripravo sprememb LN Jezero, so:

 

 

1.       Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okolje, Urad za upravljanje z vodami, Sektor za vodno območje Donave, Oddelek za porečje reke Drave, Krekova ulica 17, 2000 Maribor (za področje voda);

 

 

2.       Ministrstvo za okolje in prostor, Sektor za varstvo narave, Dunajska cesta 48, 2000 Ljubljana (za področje varstva narave Natura 2000);

 

 

3.       Zavod RS za varstvo narave, Območna enota Maribor, Pobreška cesta 20, 2000 Maribor (za področje varstva narave); 

 

 

4.       Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Maribor, Slomškov trg 6,  2000 Maribor (za področje varstva kulturne dediščine);

 

 

5.       Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje, Vojkova cesta 61, 1000 Ljubljana (za področje obrambe ter varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom);

 

 

6.       Ministrstvo za obrambo, Direktorat za obrambne zadeve, Sektor za civilno obrambo, Vojkova cesta 55, 1000 Ljubljana (za področje urejanja območij in infrastrukture, ki je namenjena za potrebe obrambe); 

 

 

7.       Javna agencija za železniški promet RS, Kopitarjeva ulica 5, 2000 Maribor (za področje železniškega prometa);

 

 

8.       Ministrstvo za promet, Direkcija Republike Slovenije za ceste, Sektor za upravljanje,  vzdrževanje in varstvo cest, Območje Ptuj, Trstenjakova ulica 5/a, 2250 Ptuj (za področje državnih cest);

 

 

9.       ELES, Elektro Slovenije, d.o.o., Hajdrihova 2, 1000 Ljubljana (za področje umeščanja visokonapetostnih transportnih daljnovodov);

 

 

10.   DEM, Dravske elektrarne Maribor, d.o.o, Obrežna ulica 170, 2000 Maribor (za področje upravljanja z vodno površino);

 

 

11.   Elektro Maribor, Vetrinjska ulica 2, 2000 Maribor (za področje oskrbe z električno energijo);

 

 

12.   Telekom Slovenije d.d., Regionalna enota TK omrežja Vzhod, Center skrbništva TK kabelskega omrežja, Titova cesta 38, 2000 Maribor (za področje umeščanja fiksne telefonije);

 

 

13.   Geoplin plinovodi, d.o.o., Cesta Ljubljanske brigade 11, 1000 Ljubljana (za področje umeščanja prenosnega omrežja zemeljskega plina in upravljanje tega plinovodnega omrežja);

 

 

14.   Ministrstvo za promet, Uprava RS za pomorstvo, Kidričeva 46, Koper (za področje plovbe);

 

 

15.   Zavod za ribištvo Slovenije, Župančičeva ulica 9, 1000 Ljubljana (za področje ribištva);

 

 

16.   Komunalno podjetje Ptuj, d.d, Puhova ulica 10, 2250 Ptuj (za področji oskrbe z vodo, odvajanja odplak, javne razsvetljave ter zimskega vzdrževanja cest);

 

 

17.   Občina Markovci, Markovci 43, 2281 Markovci (za področje prometa, za občinske ceste);

 

 

18.   Mestna občina Ptuj, Oddelek za gospodarske javne službe, investicije, kakovost in gospodarstvo, Mestni trg 1, 2250 Ptuj (za področje prometa, za občinske ceste);

 

 

19.   druge gospodarske javne službe ter drugi organi in organizacije, če to pogojujejo utemeljene potrebe, ugotovljene v postopku priprave sprememb LN Jezero.

 

 

Drugi udeleženci:

 

 

1.       RS, Ministrstvo za okolje in prostor, Direktorat za okolje, Sektor za CPVO, Dunajska cesta 48, 1000 Ljubljana;

 

 

2.       nvestitor(ji).

 

 

 

 

 

7.

 

 

(obveznosti v zvezi s financiranjem priprave in izdelave sprememb LN Jezero)

 

 

Pripravo in izdelavo sprememb LN Jezero financira investitor; v te namene sklene pogodbo z izvajalcem, ki izpolnjuje zakonite pogoje za prostorsko načrtovanje. Posamezne obveznosti investitorja se določijo z medsebojnim dogovorom. 

 

 

 

 

 

8.

 

 

(objava sklepa)

 

 

Ta sklep se objavi v Uradnem vestniku Mestne občine Ptuj in Uradnem glasilu slovenskih občin ter začne veljati naslednji dan po objavi.

 

 

Objavi se tudi na spletnem naslovu Občine Markovci (www.markovci.si) in Mestne občine Ptuj (www.ptuj.si).

 

 

 

 

 

Številka             3505-4/2008

 

 

 

 

 

Markovci, 18.6.2008

 

 

Ptuj, 18.6.2008

 

 

 

 

 

 

Občina Markovci

 

Župan Franc KEKEC

 

 

 

 

Mestna občina Ptuj

 

Župan dr. Štefan ČELAN