New Page 1

Na podlagi 8. odstavka 32. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07- UPB, 76/08, 79/09, 14/10, 51/10, 84/10, 40/12-ZUJF in 14/15-ZUUJFO) in 48. člena Statuta Občine Hoče-Slivnica (MUV, št. 6/10 in 19/10) je Nadzorni odbor Občine Hoče-Slivnica na svoji 2. redni seji, dne 8. junij a 2015, sprejel

 

P O S L O V N I K

Nadzornega odbora Občine Hoče-Slivnica

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

Ta poslovnik podrobneje ureja organizacijo in način dela Nadzornega odbora Občine Hoče-Slivnica (v nadaljnjem besedilu : nadzorni odbor).

 

2. člen

Nadzorni odbor ima žig okrogle oblike. Žig ima v zunanjem krogu na zgornji polovici napis OBČINA HOČE-SLIVNICA, v notranjem krogu pa napis NADZORNI ODBOR.

 

3. člen

Nadzorni odbor opravlja naloge strokovno, pošteno, vestno in nepristransko ter v skladu z veljavno zakonodajo in občinskimi akti.

Pri opravljanju svojega dela so člani nadzornega odbora dolžni varovati državne, uradne in poslovne skrivnosti nadzorovanih, ki so tako opredeljene z zakonom, drugim predpisom ali z akti občinskega sveta in organizacij uporabnikov proračunskih sredstev ter spoštovati dostojanstvo, dobro ime in osebnostno integriteto fizičnih in pravnih oseb.

 

4. člen

Člani nadzornega odbora so se dolžni sej redno udeleževati.

V primeru zadržanosti, je član dolžan to sporočiti predsedniku nadzornega odbora ali občinski upravi.

 

5. člen

Organi občine in vsi porabniki proračunskih sredstev so nadzornemu odboru dolžni na njegovo zahtevo predložiti zahtevane podatke, ki so potrebni za opravljanje nadzora. Porabniki proračunskih sredstev in javni uslužbenci občinske uprave so se na vabilo predsednika nadzornega odbora dolžni udeležiti seje in poročati o delu in nalogah, ki jih opravljajo in, ki so predmet nadzora.

 

II. ORGANIZACIJA IN NAČIN DELA NADZORNEGA

ODBORA

 

5a. člen

Nadzorni odbor ima 5 članov.

Člane nadzornega odbora imenuje občinski svet izmed občanov, najkasneje v 45 dneh po svoji prvi seji.

Člani nadzornega odbora opravljajo svoje naloge nepoklicno.

Člani nadzornega odbora ne morejo biti člani občinskega sveta, župan, podžupan, člani svetov krajevnih skupnosti, direktor občinske uprave, javni uslužbenci občinske uprave, člani poslovodstev organizacij, ki so uporabniki proračunskih sredstev.

6. člen

Delo nadzornega odbora vodi in organizira predsednik nadzornega odbora, v času njegove odsotnosti ali začasne zadržanosti pa podpredsednik nadzornega odbora.

7. člen

Predsednik nadzornega odbora zlasti:

· sklicuje in vodi seje,

· predlaga dnevni red za seje,

· podpisuje sklepe in zapisnike,

· spremlja in skrbi za izvajanje sklepov,

· izdela predlog potrebnih sredstev,

· sodeluje z občinskim svetom, županom in občinsko upravo,

· predstavlja nadzorni odbor.

 

8. člen

Strokovno in administrativno pomoč za delo nadzornega odbora zagotavljata župan in občinska uprava.

Župan določi javnega uslužbenca, ki je odgovoren za opravljanje nalog za nadzorni odbor.

Posamezne posebne strokovne naloge nadzora lahko opravi izvedenec, ki ga na predlog nadzornega odbora imenuje občinski svet. Pogodbo z izvedencem sklene župan.

Javni uslužbenec občinske uprave opravlja zlasti naslednje naloge:

· poskrbi za pripravo gradiv za seje nadzornega odbora,

· pripravlja vabila in opravlja organizacijsko tehnična opravila za sklic in potek sej,

· sestavlja zapisnik in skrbi za pisno odpravo sklepov,

· vodi evidenco aktivnosti članov,

· sodeluje z občinsko upravo in drugimi uporabniki proračunskih sredstev v zvezi z delom nadzornega odbora,

· skrbi za arhiviranje dokumentacije nadzornega odbora,

· pripravlja seznam uporabnikov proračunskih sredstev,

· opravlja druge naloge, za katere ga zadolži nadzorni odbor.

 

9. člen

Nadzorni odbor veljavno odloča, če je na seji prisotna več kot polovica članov nadzornega odbora.

Nadzorni odbor sprejema poročila, priporočila in predloge na seji, na kateri je navzočih večina članov nadzornega odbora, z večino glasov prisotnih članov.

Glasovanje je praviloma javno z dvigovanjem rok. Nadzorni odbor pa lahko sklene, da o posamezni odločitvi glasuje s tajnim glasovanjem. Za tajno glasovanje se smiselno uporabljajo določbe poslovnika občinskega sveta.

 

III. PRISTOJNOSTI IN POSTOPEK NADZORA

 

16. člen

Nadzorni odbor ima v skladu z zakonom in statutom občine naslednje pristojnosti :

· opravlja nadzor nad razpolaganjem s premoženjem občine,

· nadzoruje namenskost in smotrnost porabe sredstev občinskega proračuna,

· nadzoruje finančno poslovanje uporabnikov proračunskih sredstev,

· nadzoruje pobiranje javnih dajatev.

Nadzorni odbor v okviru svojih pristojnosti ugotavlja zakonitost in pravilnost poslovanja ter ocenjuje učinkovitost in gospodarnost porabe občinskih javnih sredstev:

· občinskih organov in občinske uprave,

· javnih zavodov, javnih podjetij in občinskih skladov ter · drugih porabnikov sredstev občinskega proračuna in pooblaščenih oseb z občinskimi javnimi sredstvi in občinskim premoženjem.

 

17. člen

Nadzorni odbor samostojno določa svoj program dela, ki vsebuje letni nadzorni program in predlog finančnega načrta, ki ju predloži županu. Poleg rednih nalog, določenih v letnem programu dela, lahko nadzorni odbor opravlja tudi izredne nadzore po

lastni presoji oziroma na pobudo župana, člana občinskega sveta ali občanov Občine Hoče-Slivnica.

Nadzorni odbor mora vsako proračunsko leto izvesti nadzor:

· proračuna in zaključnega računa proračuna občine,

· finančnih načrtov in zaključnih računov uporabnikov proračunskih sredstev (javnih zavodov, javnih podjetij in drugih).

Nadzorni odbor mora sodelovati z županom in občinskim svetom ter drugimi organi občine in njenih ožjih delov, organi uporabnikov občinskih proračunskih sredstev in drugimi osebami.

Predsednik ali od njega pooblaščen član nadzornega odbora se mora udeležiti seje občinskega sveta, ko obravnava predlog proračuna in druge zadeve, za katere nadzorni odbor oceni, da so pomembne za njegovo delo.

 

18. člen

Ugotovitve, ocene in mnenja ter predloge poročil nadzornega odbora pripravi član nadzornega odbora, ki ga je na predlog predsednika, za posamezno zadevo v skladu z letnim programom nadzora, s sklepom o izvedbi nadzora zadolžil nadzorni odbor.

Sklep o izvedbi nadzora mora vsebovati opredelitev vsebine nadzora, časa in kraja nadzora in navedbo nadzorovane osebe (organ ali organizacija z odgovornimi osebami).

V postopku nadzora so odgovorni in nadzorovane osebe dolžni članu nadzornega odbora, ki opravlja nadzor, predložiti vso potrebno dokumentacijo, sodelovati v postopku nadzora, odgovoriti na ugotovitve in dajati pojasnila. Član nadzornega odbora, ki opravlja nadzor, ima pravico zahtevati vse podatke, ki so mu potrebni za izvedbo naloge, ki mu je zaupana. Občinski organi so zahtevane podatke dolžni dati.

Po opravljenem pregledu pripravi član nadzornega odbora predlog poročila, v katerem je navedena nadzorovana oseba, odgovorne osebe, predmet pregleda, ugotovitve, ocene in mnenja ter morebitna priporočila in predlogi ukrepov. Predlog poročila sprejme nadzorni odbor in ga pošlje nadzorovani osebi, ki ima pravico v roku petnajst dni od prejema predloga poročila vložiti pri nadzornem odboru ugovor. Nadzorni odbor mora o ugovoru odločiti v petnajstih dneh. S sprejemom odločitve o ugovoru, postane poročilo nadzornega odbora dokončno. Dokončno poročilo pošlje nadzorni odbor nadzorovani osebi, občinskemu svetu in županu, po potrebi pa tudi računskemu sodišču. Občinski svet, župan ter organi porabnikov občinskih proračunskih sredstev so dolžni obravnavati poročilo nadzornega odbora ter upoštevati njegova priporočila in predloge v skladu s svojimi pristojnostmi.

Poročilo o nadzoru mora vsebovati obvezne sestavine v skladu s Pravilnikom o obveznih sestavinah poročila nadzornega odbora.

 

19. člen

Če je nadzorni odbor ugotovil hujšo kršitev predpisov ali nepravilnosti pri poslovanju občine, mora o teh kršitvah v petnajstih dneh od dokončnosti poročila obvestiti pristojno ministrstvo in Računsko sodišče Republike Slovenije.

Kot hujše kršitve predpisov se štejejo :

· uporaba proračunskih sredstev v nasprotju z nameni, ki so bili določeni s proračunom,

· uporaba državnih sredstev v nasprotju z določili zakona,

· oddaja javnih naročil v nasprotju z zakonom o javnih naročilih in drugimi predpisi.

V primeru, da nadzorni odbor ugotovi, da obstaja utemeljen sum, da je nadzorovana oseba ali odgovorna oseba storila prekršek ali kaznivo dejanje, je dolžan svoje ugotovitve posredovati pristojnemu organu pregona.

Nadzorovane osebe so dolžne spoštovati mnenja, priporočila in predloge nadzornega odbora. Občinski svet, župan in organi porabnikov občinskih proračunskih sredstev so dolžni obravnavati dokončna poročila nadzornega odbora in v skladu s svojimi pristojnostmi upoštevati priporočila in predloge nadzornega odbora.

Župan je dolžan vabiti predsednika nadzornega odbora na seje občinskega sveta ter ga obveščati o pomembnejših ugotovitvah iz pristojnosti občinskega sveta, ki se nanašajo na pravilnost in smotrnost poslovanja občine ali finančno poslovanje pravnih oseb javnega prava, ki jih je ustanovila občina.

 

20. člen

Nadzorni odbor ima pri izvajanju nadzora naslednja pooblastila:

· pravico do vpogleda v listine in dokumente, ki so predmet pregleda,

· zahtevati podatke in gradiva,

· vpogled v finančne načrte in zaključne račune v fazi predlogov in po njihovem sprejetju.

 

21. člen

Nadzorni odbor najmanj enkrat letno poroča občinskemu svetu in županu o svojih ugotovitvah in danih priporočilih za odpravo nepravilnosti ali izboljšanja poslovanja.

Občinski svet, župan in organi porabnikov proračunskih sredstev so se dolžni seznaniti s poročilom nadzornega odbora ter upoštevati njegove ugotovitve in priporočila v skladu s pristojnostmi.

 

22. člen

Nadzorni odbor izloči člana nadzornega odbora iz nadzora in odločanja na seji v primeru, če so podane okoliščine, ki vzbujajo dvom o njegovi nepristranskosti.

Izločitev člana nadzornega odbora lahko zahteva tudi nadzorovana oseba in sam član nadzornega odbora. Zahtevo za izločitev mora vložiti pri nadzornem odboru. V zahtevi je potrebno navesti okoliščine, na katere opira svojo zahtevo za izločitev. O izločitvi odloči nadzorni odbor z večino glasov vseh navzočih članov.

Šteje se, da so podane okoliščine iz prejšnjega odstavka, če:

· je odgovorna oseba, zakonit zastopnik, prokurist ali pooblaščenec nadzorovane osebe s članom nadzornega odbora v krvnem sorodstvu v ravni vrsti ali v stranski vrsti do vštetega četrtega kolena ali če je z njo v zakonski ali izvenzakonski skupnosti ali v svaštvu do vštetega drugega kolena, četudi je zakonska zveza ali izvenzakonska skupnost prenehala,

· je član nadzornega odbora skrbnik, posvojitelj, posvojenec ali rejnik odgovorne osebe zakonitega zastopnika, prokurista ali pooblaščenca nadzorovane osebe,

· če je član nadzornega odbora udeležen ali je sodeloval v postopku, ki je predmet nadzora.

O izločitvi predsednika nadzornega odbora odloči nadzorni odbor.

 

22. a člen

Nadzorni odbor mora županu in občinskemu svetu predložiti pisno letno poročilo o delu in porabi sredstev in najmanj enkrat na leto poročati o svojem delu ter ju seznaniti s pomembnimi ugotovitvami iz področja svojega dela in predlagati rešitve za izboljšanje poslovanja.

 

23. člen

Delo nadzornega odbora je javno. Nadzorni odbor sme obvestiti javnost o svojih ugotovitvah, ko je njegovo poročilo dokončno.

Ob obveščanju javnosti mora spoštovati pravice strank, varovati državne, uradne in poslovne skrivnosti nadzorovanih, ki so tako opredeljene z zakonom, drugim predpisom ali z akti občinskega sveta in organizacij uporabnikov proračunskih sredstev ter spoštovati dostojanstvo, dobro ime in osebnostno integriteto fizičnih in pravnih oseb.

 

IV. KONČNE DOLOČBE

 

24. člen

Za vprašanja in zadeve delovanja nadzornega odbora, ki jih ne ureja ta poslovnik se smiselno uporabljajo določbe Statuta Občine Hoče-Slivnica in Poslovnika občinskega sveta, če niso v nasprotju s tem poslovnikom.

Spremembe poslovnika nadzornega odbora se sprejmejo po enakem postopku kot poslovnik.

25. člen

Poslovnik nadzornega odbora sprejme nadzorni odbor z večino glasov vseh navzočih članov.

Poslovnik prične veljati petnajsti dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

Z dnem uveljavitve tega poslovnika preneha veljati Poslovnik nadzornega odbora Občine Hoče-Slivnica, sprejet dne 15. 2. 2011.

 

Številka: 03202-2/2015

Datum: 8. junij 2015

 

Predsednik nadzornega odbora

Drago Žura, s.r.