New Page 1

Na podlagi drugega in tretjega odstavka 20. člena Zakona o vrtcih (Uradni list RS, št. 100/05 -uradno prečiščeno besedilo in 25/08) in 16. člena Statuta Mestne občine Maribor (MUV, št. 27/95, 13/98, 17/98, 23/98, 5/00, 10/02, 6/04, 13/04 in 26/05) je Mestni svet Mestne občine Maribor na 37. seji, dne 29. marca 2010, sprejel

 

P R A V I L N I K

o postopku vpisa in sprejema otrok ter merilih za sprejem otrok v javne vrtce, katerih ustanoviteljica je Mestna občina Maribor

 

I. SPLOŠNA DOLOČBA

 

1. člen

Ta pravilnik ureja postopek vpisa in sprejema otrok v javne vrtce, katerih ustanoviteljica je Mestna občina Maribor (v nadaljevanju: vrtec), sestavo in način dela komisij za sprejem otrok ter kriterije za sprejem otrok v vrtce.

 

II. VPIS IN SPREJEM OTROKA V VRTEC

 

2. člen

Vrtci vpisujejo in sprejemajo predšolske otroke v svoje programe na podlagi prijav in prostih mest vse leto.

Vrtec lahko sprejme predšolskega otroka, ki je dopolnil starost najmanj enajst mesecev oziroma, ko se staršem izteče pravica do starševskega dopusta oziroma starševskega nadomestila.

 

3. člen

Vrtci objavijo javni vpis novincev za naslednje šolsko leto najkasneje do konca aprila, med šolskim letom pa po potrebi ob oblikovanju novih oddelkov. Javni razpis za vpis za naslednje šolsko leto je skupen za javne vrtce in ga vrtci pripravijo v okviru Skupnosti vrtcev Maribor ter pred objavo uskladijo z organom Mestne uprave Mestne občine Maribor, pristojnim za predšolsko vzgojo (v nadaljevanju: pristojni organ).

 

4. člen

Javni razpis za vpis novincev objavi vrtec na svoji spletni strani in na oglasnih deskah, Skupnost vrtcev Maribor ali po predhodnem dogovoru Mestna občina Maribor objavi obvestilo o javnem razpisu za vpis novincev v vrtce vsaj v enem dnevnem časopisu, Mestna občina Maribor pa ga objavi tudi na svoji spletni strani.

 

5. člen

Starši oziroma skrbnik otroka (v nadaljevanju: starši) vpišejo otroka tako, da v izbranem vrtcu oddajo prijavo za vpis in sprejem otroka v vrtec (v nadaljevanju: vloga) na obrazcu, ki ga v skladu s tem pravilnikom pripravi vrtec. Vlogo odda eden od staršev oziroma otrokov skrbnik (v nadaljevanju: vlagatelj).

Vloge morajo biti vlagateljem na voljo na sedežu vrtca, v enotah vrtca ter na spletnih straneh vrtca.

 

6. člen

Vlagatelji oddajo vlogo na sedežu vrtca ali jo pošljejo po pošti. Vsak vlagatelj lahko vlogo odda samo v enem od javnih vrtcev, ki delujejo na območju Mestne občine Maribor.

 

7. člen

Če je v vrtcu dovolj prostih mest, odloča o sprejemu otrok ravnatelj vrtca ali od njega pooblaščena oseba.

Vrtec starše pisno obvesti o datumu vključitve otroka v vrtec, o roku za sklenitev medsebojne pogodbe, o predložitvi potrdila pediatra o tem, da se otrok lahko vključi v vrtec in o predložitvi odločbe o usmeritvi, če se sprejema otroka s posebnimi potrebami.

 

8. člen

Če je v vrtec vpisanih več otrok, kakor je v vrtcu prostih mest, odloča o sprejemu komisija za sprejem otrok.

Komisija odloča o sprejemu otrok po zaključku javnega vpisa novincev, če je v vrtec vpisanih več otrok, kakor je v vrtcu prostih mest, in med šolskim letom, v primeru, ko so sprejeti v vrtec vsi otroci s čakalne liste in je število novo vpisanih otrok v vrtec večje od števila prostih mest v vrtcu.

 

9. člen

Vrtec mora v roku 15 dni po prejemu vloge za vpis, ki jo vlagatelj vloži med šolskim letom po poteku roka za prijavo na javni vpis novincev, vlagatelja pisno obvestiti o datumu vključitve otroka v vrtec in o drugih pogojih za sprejem otroka v vrtec. Če v vrtcu ni prostih mest, vrtec vlagatelja pisno obvesti o postopku sprejema otroka ob nastanku prostega mesta oziroma obravnavi njegove vloge za vpis na komisiji za sprejem otrok.

 

III. SESTAVA IN NAČIN DELA KOMISIJE ZA SPREJEM OTROK

 

10. člen

Komisijo za sprejem otrok (v nadaljevanju: komisija) sestavljajo:

- en predstavnik delavcev vrtca in njegov namestnik, ki ju imenuje ravnatelj vrtca,

- en predstavnik staršev in njegov namestnik, ki ju imenuje svet vrtca,

- en predstavnik mestne uprave Mestne občine Maribor in njegov namestnik, ki ju imenuje župan.

Članstvo v komisiji ni združljivo s članstvom v svetu vrtca.

Mandat komisije je štiri leta. Mandat predstavnika staršev in njegovega namestnika je vezan na vključenost otroka v vrtec.

Komisija se konstituira, ko so imenovani vsi njeni člani. Mandat komisije prične teči z dnem konstitutivne seje, ki jo skliče ravnatelj vrtca.

Delo komisije vodi predsednik komisije, ki je predstavnik delavcev vrtca.

Namestniki predsednika in članov komisije nadomeščajo predsednika in člana komisije v primeru njihove odsotnosti ali zadržanosti. Namestniki imajo v primeru nadomeščanja enake pravice in obveznosti kot predsednik ali člana komisije.

 

11. člen

Komisija odloča na sejah, ki niso javne, z večino glasov.

Na seji komisije obvezno sodeluje ravnatelj vrtca oziroma z njegove strani pooblaščena oseba, ki je opravila pripravljalni postopek za delo komisije, vendar brez pravice glasovanja.

 

12. člen

Komisija obravnava vse vloge na seji v skladu z določili zakona.

Komisija odloča o tem, kateri otroci se sprejmejo v vrtec v skladu s predvidenimi prostimi mesti in v skladu s podatki iz vloge.

Komisija lahko preverja pravilnost podatkov, navedenih v vlogah, pri upravljalcih zbirk osebnih podatkov, ki jih vodijo v skladu z zakonom.

 

13. člen

Komisija izmed vpisanih otrok najprej odloči o sprejemu otrok s posebnimi potrebami, za katere so vlagatelji predložili odločbo o usmeritvi, in otrok, za katere so vlagatelji predložili mnenje centra za socialno delo o ogroženosti zaradi socialnega položaja družine, oblikovano v skladu z zakonom.

 

14. člen

Za preostale vpisane otroke komisija na podlagi kriterijev za sprejem otrok v vrtec določi prednostni vrstni red za sprejem otrok v vrtec.

 

15. člen

Komisija odloči o tem, kateri otroci so na podlagi kriterijev za sprejem otrok v vrtec - doseženega števila točk sprejeti v vrtec, in kateri otroci zaradi premajhnega števila točk niso sprejeti v vrtec.

Otroke, ki niso sprejeti v vrtec, komisija uvrsti na čakalno listo po prednostnem vrstnem redu.

Čakalna lista velja do zadnjega dne šolskega leta, za katerega je bila oblikovana.

Ne glede na čakalno listo vrtec med šolskim letom prednostno sprejme na naknadno prosta mesta v vrtcu otroke iz 13. člena tega pravilnika.

 

16. člen

Komisija o poteku seje komisije vodi zapisnik, ki ga sestavi v skladu z določili zakona, ki ureja splošni upravni postopek, predvsem pa se v zapisnik vpiše naslednje podatke:

-

ime in sedež vrtca, kjer komisija deluje,

-

kraj, datum in uro seje komisije, na kateri se odloča o sprejemu otrok v vrtec,

-

imena članov komisije in drugih navzočih predstavnikov vrtca,

-

kratek potek postopka z navedbo listin, ki so podlaga za odločanje (podatki o predvidenem številu prostih mest po oddelkih in enotah s 1. 9. tekočega koledarskega leta, skupno število vseh vlog za vpis otroka v vrtec…),

-

sprejete sklepe komisije, ki vključujejo tudi prioritetni vrstni red za sprejem otrok v vrtec.

Zapisnik podpišejo vsi člani komisije.

Zapisnik je potrebno hraniti v dokumentaciji vrtca, skladno z veljavnimi predpisi. Vodenje zapisnika zagotavlja vrtec, ki posreduje en izvod zapisnika pristojnemu organu.

Vrtec komisiji zagotavlja tudi vso drugo potrebno strokovno in administrativno – tehnično podporo.

 

17. člen

Postopek obveščanja staršev o rešitvi njihovih vlog in pritožbeni postopek ureja zakon. Za izvedbo obeh postopkov je odgovoren ravnatelj vrtca.

 

18. člen

Če starši v vrtec sprejetih otrok ne podpišejo pogodbe z vrtcem v roku, ki jim je določen v postopku iz predhodnega člena, se šteje, da so umaknili vlogo za vpis otroka v vrtec. V tem primeru se postopek vpisa otroka v vrtec ustavi, o čemer je vrtec starše dolžan pisno obvestiti.

 

IV. KRITERIJI ZA SPREJEM OTROK V VRTEC

 

19. člen

Komisija odloča o sprejemu otrok v vrtec na podlagi naslednjih kriterijev:

Zap. št.

Kriteriji

Število točk

1.

Prebivališče (upošteva se ena izmed variant):

a

Otrok in starši oz. skrbniki imajo stalno prebivališče na območju Mestne občine Maribor

30

b

Otrok ima skupaj z enim od staršev oz. skrbnikov stalno prebivališče v Mestni občini Maribor

30

c

Otrok tujcev, ki ima skupaj vsaj z enim od staršev stalno ali začasno prebivališče na območju Mestne občine Maribor, in je vsaj eden od staršev zavezanec za dohodnino v

Republiki Sloveniji

30

d

Starši oziroma eden od staršev otroka je študent, ki ima skupaj z otrokom samo začasno prebivališče na območju Mestne občine Maribor, študira na območju Mestne občine Maribor in ni v delovnem razmerju

15

2.

Lokacija prebivališča:

Lokacija katerekoli enote vrtca je najbližja prebivališču iz 1. točke (glede na lokacije ostalih mariborskih javnih vrtcev)

6

Zap. št.

Kriteriji

Število točk

3.

4.

5.

Zaposlenost staršev (upošteva se ena od variant):

a

Zaposlena oz. redna študenta, ki nista v delovnem razmerju, sta oba starša (oz. eden, če gre za enostarševsko družino)

8

b

Zaposlen oz. redni študent, ki ni v delovnem razmerju, je eden od staršev

4

Število v vrtec vključenih otrok (upošteva se ena od variant):

a

Ob vključitvi otroka (novinca) v vrtec bosta v isti vrtec hkrati vključena dva otroka iz iste družine

6

b

Ob vključitvi otroka (novinca) v vrtec bodo v isti vrtec hkrati vključeni najmanj trije otroci iz iste družine

8

Družina z več vzdrževanimi otroki (upošteva se ena izmed variant):

a

4 otroci ali več

6

b

3 otroci

4

c

2 otroka

2

6.

Vključevanje starejših otrok - otrok bo 1. 9. tekočega koledarskega leta dopolnil starost (upošteva se ena izmed variant in se izključuje s kriteriji iz 7. točke):

a

tri leta in več

12

b

dve leti in več

10

c

enajst mesecev in več

8

7.

Vključevanje mlajših otrok - v vrtec se vključuje otrok, ki 1. 9. tekočega koledarskega leta še ne bo dopolnil starosti 11 mesecev (upošteva se ena izmed variant in se izključuje s kriteriji iz 6. točke):

a

11 mesecev bo dopolnil do vključno 1. 10.

tekočega koledarskega leta

6

b

11 mesecev bo dopolnil do vključno 1.11.

tekočega koledarskega leta

5

c

11 mesecev bo dopolnil do vključno 1.12.

tekočega koledarskega leta

4

d

11 mesecev bo dopolnil do vključno 1.1.

prihodnjega koledarskega leta

3

8.

Uvrstitev na čakalno listo v tekočem letu

Otrok, ki je bil v tekočem šolskem letu uvrščen

na čakalno listo, pa ni bil sprejet v vrtec na območju Mestne občine Maribor zaradi pomanjkanja prostih mest v vrtcu

10

       

 

Vloge se točkuje tako, da se pri vsakem kriteriju, ki je izpolnjen, dodeli pripadajoče število točk.

Če več otrok doseže enako število točk, komisija pri določitvi prednostnega vrstnega reda upošteva dodatne kriterije po naslednjem prioritetnem vrstnem redu:

1.

otrok ima skupaj z vsaj enim staršem ali skrbnikov stalno prebivališče v Mestni občini Maribor oziroma je otrok tujcev, ki ima vsaj z enim od staršev stalno ali začasno prebivališče na območju Mestne občine Maribor in je vsaj eden od staršev zavezanec za dohodnino v Republiki Sloveniji,

2.

otrok je bil v tekočem šolskem letu (v času razpisa za vpis) uvrščen na čakalno listo, pa ni bil sprejet v vrtec na območju Mestne občine Maribor, zaradi pomanjkanja prostih mest v vrtcu,

3.

zaposlena sta oba otrokova starša oz. sta oba starša redna študenta in nista v delovnem razmerju (v primeru enostarševske družine se izpolnjevanje tega pogoja uporabi smiselno – upošteva se samo eden od staršev),

4.

izbrani vrtec že obiskuje brat ali sestra otroka,

5.

izbrani vrtec je najbližje otrokovemu stalnemu oz. začasnemu prebivališču,

6.

starost otroka - na prednostnem vrstnem redu se višje uvrsti otrok, ki je starejši.

 

20. člen

Starši lahko vpišejo oziroma vključijo otroka le v en javni vrtec iz 1. člena tega pravilnika.

Če pristojni organ mestne uprave Mestne občine Maribor v postopku primerjave podatkov o vpisu ugotovi, da so starši otroka vpisali v več javnih vrtcih, predhodnih vpisov pa niso preklicali, se upošteva samo tista prijava, ki je bila oddana prva, če tega ni možno nesporno ugotoviti, pa prijava v javni vrtec oziroma njegovo enoto, ki je najbližje stalnemu prebivališču otroka.

 

21. člen

Starši, ki so odklonili sprejem otroka v vrtec, lahko ponovno vložijo vlogo za vpis otroka v vrtec, vendar nimajo prednosti pri ponovnem postopku sprejema otroka v vrtec.

 

22. člen

Starši lahko izpišejo otroka iz vrtca kadarkoli s 15-dnevnim odpovednim rokom, ki začne teči z dnem prejema pisne odpovedi. Morebitna vloga za ponovni vpis otroka, ki so ga starši izpisali iz vrtca, se obravnava na enak način kot vloge staršev, ki otroka vpisujejo v vrtec prvič.

 

V. DRUGE DOLOČBE

 

23. člen

Vrtec na svojih spletnih straneh objavlja informacije o številu mest, ki jih zagotavlja za predšolske otroke, o številu prostih mest, ki so staršem na voljo in podatek o predvideni čakalni dobi, ki predstavlja čas od vpisa otroka v vrtec do možnosti njegove vključitve v program vrtca.

V primeru, da so njegove kapacitete polne, je vrtec dolžan zainteresirane starše informirati oziroma napotiti k viru informacij o morebiti prostih kapacitetah v drugih mariborskih javnih vrtcih.

 

24. člen

Vrtec je dolžan pristojnemu organu mestne uprave za namen vzpostavitve centralne evidence vpisanih in vključenih otrok v vrtce na območju Mestne občine Maribor in za namen ugotavljanja potreb in razpoložljivih kapacitet prostih mest v vrtcih na območju Mestne občine Maribor sproti posredovati naslednje podatke:

- osebno ime in naslov prebivališča otroka in staršev,

- datum rojstva in spol otroka,

- EMŠO otroka,

- datum vpisa otroka v vrtec in

- datum vključitve otroka v program vrtca,

- morebitne druge podatke, ki jih občina skladno z zakonom lahko zahteva.

Smiselno enake podatke vrtec posreduje tudi ob izpisu otroka.

 

25. člen

Župan Mestne občine Maribor v primeru, da kapacitete mariborskih javnih vrtcev ne zadoščajo za vključitev vseh vpisanih otrok, imenuje Komisijo za spremljanje vpisa otrok v mariborske javne vrtce.

Komisijo za spremljanje vpisa otrok sestavljajo dva predstavnika javnih vrtcev, ki ju predlaga Skupnost vrtcev Maribor, dva strokovna delavca Mestne uprave Mestne občine Maribor in župan ali pristojni podžupan, ki komisijo tudi vodi.

Komisija preveri zasedenost razpoložljivih kapacitet v mariborskih javnih vrtcih in predlaga županu ukrepe za sanacijo nastalega položaja.

 

VI. KONČNA DOLOČBA

 

26. člen

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku, uporabljati pa se začne za izvedbo vpisa otrok in njihovega sprejema v mariborske javne vrtce v šolskem letu 2010/11.

 

 

Številka: 00700-3/2010                                                             Župan Mestne občine Maribor

Datum: 30. marec 2010                                                                    Franc Kangler, s. r.