New Page 2

Na podlagi 47. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/2007, 70/2008-ZVO 1 B, 108/2009, 80/2010 – ZUPUDPP (106/2010 – popr.), 43/2011-ZKZ-C, 57/2012 ZPNačrt – B, 57/2012 ZUPUDPP – A, 109/2012, 35/2013, 76/2014 – odl. US in 14/2015-ZUUJFO in 61/2017 – ZureP-2), 10. člena Statuta Občine Trbovlje (UVZ, št. 19/2016, 12/2018) in sprejetega Sklepa o začetku postopka priprave sprememb in dopolnitev občinskega prostorskega načrta občine Trbovlje (Uradni vestnik Zasavja, št. 20/2016), je Občinski svet Občine Trbovlje na svoji 3. redni seji, dne 6. 3. 2019 sprejel naslednji

 

ODLOK
o spremembah in dopolnitvah odloka o Občinskem prostorskem načrtu Občine TRBOVLJE ŠT. 2

 

I.  UVODNE DOLOČBE

 

1.člen

 

Z odlokom o spremembah in dopolnitvah Občinskega prostorskega načrta Občine Trbovlje št. 2 (v nadaljnjem besedilu: SD OPN Trbovlje št. 2) se sprejme Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o Občinskem prostorskem načrtu Občine Trbovlje (v nadaljnjem besedilu: OPN) objavljenem v Uradnem vestniku Zasavja, št. 29/2015, 23/2017, 12/2018.

 

II. SPREMEMBE IN DOPOLNITVE tekstualnega dela odloka

 

2.člen

 

1.  V drugem odstavku 53. člena se beseda »Plazovita« nadomesti z besedo »Plazljiva«.

2.  Peti odstavek 96. člena se spremeni tako, da se na novo glasi: »Pri načrtovanju objektov in naprav omrežja mobilne telefonije je treba upoštevati predpise s področja graditve, elektronskih komunikacij in elektromagnetnega sevanja ter naslednje usmeritve in pogoje:

objektov in naprav mobilne telefonije ni dopustno graditi na stanovanjski stavbah, stavbah namenjenim varstvu, šolstvu, zdravstvu, otroških igriščih in pokopališčih,

gradnja objektov mobilne telefonije ni dopustna v območju 100 m pasu: 12640 Stavb za zdravstvo, 11 Stanovanjskih stavb, 12630 Stavb za izobraževanje in znanstvenoraziskovalno delo ter otroških igrišč,

objekte in naprave mobilne telefonije je izjemoma dopustno graditi na manj kakovostnih kmetijskih in gozdnih zemljiščih na podlagi soglasja pristojnih služb s področja kmetijstva ali gozdarstva,

gradnja objektov mobilne telefonije na objektih in območjih kulturne dediščine in zavarovanih območjih narave ni dopustna, razen ob soglasju pristojnih pooblaščenih javnih služb za ohranjanje narave in varstvo kulturne dediščine.«

3.  Na koncu 97. člena se doda nov šesti odstavek, ki se glasi: »Na vodnem in priobalnem zemljišče je v skladu s predpisi o vodah prepovedano odlaganje ali pretovarjanje nevarnih snovi v trdni, tekoči ali plinasti obliki, odlaganje ali odmetavanje odkopnih ali odpadnih materialov ali drugih podobnih snovi ter odlaganje odpadkov.«

4.  Prvi, drugi in tretji odstavek 103. člena se spremenijo tako, da se glasijo: »

(1) Pri načrtovanju aktivnosti, oziroma posegov v prostor, je potrebno upoštevati meje priobalnih zemljišč: 15 m od meje vodnega zemljišča na vodotokih 1. reda in 5 m od meje vodnega zemljišča na vodotokih 2. reda (ostali vodotoki), razen v primerih, ki jih določa področni zakon in ki sega najmanj 40 m od meje vodnega zemljišča.

(2) Za vsak poseg, ki bi lahko trajno ali začasno vplival na vodni režim ali stanje voda je potrebno pridobiti pogoje, oziroma soglasje pristojnega organa.

(3) Zacevljanje ali prekrivanje vodotokov ni dovoljeno, razen na krajših razdaljah, ki omogočajo dostop, oziroma prehod preko vodotoka v primeru, da gre za objekt javne prometne infrastrukture.«

5.  Na koncu 103. člena se doda nov šestnajsti odstavek, ki se glasi: »Pri prostorskem načrtovanju je potrebno upoštevati obstoječe vodne pravice, ki so bile podeljene v skladu s predpisi o vodah.«

6.  V četrtem odstavku 110. člena se nadomesti številka »5000« s številko »10000«.

7.  Na koncu prvega odstavka 112. člena se doda nov stavek, ki se glasi: » Podatki o projektnem pospešku tal so podani v Prikazu stanja prostora.«

8.  V tretjem odstavku 113. člena se spremeni zadnji stavek tako, da se glasi: »Ohranjati je treba obstoječe retencijske površine ter ohranjati retencijske sposobnosti območij in zagotavljati njihovo ponovno vzpostavitev, če je to mogoče. Spreminjanje obsega retencijskih površin ali vodnega režima je mogoče le ob izkazanem javnem interesu ter ob ustrezni nadomestitvi teh površin in izvedbi izravnalnih ukrepov, ki zagotavljajo, da se ne poslabšujeta vodni režim in stanje voda.«

9.  V drugem odstavku 114. člena se besedilo, ki se glasi: »odmike med objekti oziroma požarno ločitev objektov« nadomesti z besedilom, ki se glasi: »odmike od meje parcel in med objekti ter potrebne protipožarne ločitve«.

10. V drugem odstavku 114. člena se besedilo, ki se glasi: »prometne/manipulacijske poti oziroma površine za intervencijska vozila« nadomesti z besedilom, ki se glasi: »neovirane in varne dovoze, dostope ter delovne površine za intervencijska vozila«.

11. V tabeli drugega odstavka 135. člena se v vrstici »Dopustna dela in druge prostorske ureditve« dopolnijo  tretji in peti stavek tako, da se glasita:

»Dostopi do načrtovanih objektov, skladnih s prostorskim aktom, kadar je objekt dopustno graditi na kmetijskih zemljiščih, oziroma je prepoznan kot razpršena gradnja, ali na površinah razpršene poselitve.

Začasne ureditve za potrebe obrambe in varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami v skladu s pravilnikom, ki ureja vrste začasnih ureditev za potrebe obrambe in varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami.«

12. V tabeli drugega odstavka 135. člena se v vrstici »Dopustna dela in druge prostorske ureditve« črta  besedilo, ki se glasi: »smučišče, vključno z začasno postavljenimi montažnimi vlečnicami.«

13. Prvi odstavek 139. člena se dopolni z novima sedmo in osmo alinejo, ki se glasita: »

- Začasne ureditve obstoječih objektov za potrebe drugih dejavnosti brez posegov v konstrukcijo, pod pogojem, da nimajo negativnih vplivov na okolje. Začasnost lahko traja največ tri leta.

- Na območjih namenske rabe prostora I – območja proizvodnih dejavnosti je na funkcionalnem zemljišču za potrebe obstoječe dejavnosti dopustna postavitev nadstrešnice ter šotorov za namen skladiščenja oziroma parkiranj pod pogojem zagotavljanja faktorjev podanih v podrobnih prostorskih izvedbenih pogojih.«

 

3.člen

 

1.  V prilogi 1 se pogoj 18 dopolni tako, da se glasi: »18 – Samo objekti za spremljanje stanja okolja in naravnih pojavov ter varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami v skladu s pravilnikom, ki ureja vrste začasnih ureditev za potrebe obrambe in varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami; na namenski rabi K 1 in K 2 le kot pomožni objekti za spremljanje stanja okolja in naravnih pojavov ter začasne ureditve za potrebe obrambe in varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami.«.

2.  V prilogi 1 se pri pogoju 29 na koncu prvega stavka doda besedilo, ki se glasi: »v leseni izvedbi in v času pašne sezone«.

3.  V prilogi 1 se v poglavju »21. POMOŽNI LETALIŠKI, PRISTANIŠKI OBJEKT IN POMOŽNI OBJEKT NA SMUČIŠČU« pri »Stavbe« in »Gradbeno-inženirski objekti« v poljih namenske rabe prostora (NRP) K1 in K2 črta pogoj 32 tako, da v teh poljih ni nobene oznake.

 

 

4.člen

 

1.  V prilogi 2 se v tabeli 1 »Usmeritve za OPPN in posebni prostorski izvedbeni pogoji za posamezne enote urejanja« nadomesti celotna vrstica za enoti urejanja prostora TR-60 in KE-12/30 tako, da se glasita : »

Naselje

Enota urejanja

Podrobna namenska raba

PIA

Usmeritve za OPPN oziroma posebni prostorski izvedbeni pogoji (PPIP) za posamezne enote urejanja prostora

TRBOVLJE

TR-60

IP

PPIP

Sestavni del Priloge 2 so grafični prikazi urejanja območja v merilu 1:2000:

Karta 1- a: Regulacijski načrt in b: Usmeritvena karta s prikazom možnega urejanja območja.

Območje se ureja s splošnimi, podrobnimi in posebnimi PIP za namensko rabo IG.

Faktor zelenih površin na funkcionalnem zemljišču objekta ni predpisan, v največji možni meri pa naj se ohranjajo obstoječe zelene površine opredeljene v grafičnem delu PPIP.

Merila in pogoji za zasnovo in oblikovanje objektov:

Zasnova naj se po strukturi prilagaja terenu, oblikovno pa se lahko umeščajo tudi sodobno oblikovani objekti, dopustne so ravne strehe.

Komunalno opremljanje: za gradnjo nove gospodarske javne infrastrukture lokalnega pomena se izdela program opremljanja.

Regulacijske črte: v skladu z regulacijskim načrtom.

Na meji z drugimi stavbnimi namenskimi rabami namenjenim bivanju ter vzgoji in izobraževanju je treba zagotoviti zeleni pas – bariero.

Na delu parc. št. 3266/14, k.o. Trbovlje, znotraj območja TR-60, naj se ohranja gozd in gozdni rob. V gozdni rob naj se ne posega.

Pred nadaljnjimi posegi v prostor na območju opredeljenega razreda poplavne nevarnosti je potrebno izdelati hidrološko - hidravlično analizo vodnega režima in predvideti eventualne omilitvene ukrepe za zmanjšanje poplavne nevarnosti in ogroženosti.

ZAVRŠJE

KE-12/30

A

PPIP

Ohranjata naj se gozd in gozdni rob. V gozd in gozdni rob se ne posega.

Preprečuje se nelegalna gradnja, obstoječa nelegalna gradnja se sanira.

Na območju se preprečuje razrast tujerodnih invazivnih vrst rastlin.

Ohranjata in spodbujata se ekstenzivna raba travišč in ekološko kmetovanje (smotrna in čim manjša uporaba fitofarmacevtskih sredstev in umetnih gnojil, pozna košnja travišč). Ohranja se mozaičnost krajine, posamezna drevesa, grme in mejice.

Z namenom zgostitve oz. zapolnitve obstoječe pozidave, se naj gradnja objektov načrtuje čim bližje obstoječi cesti in obstoječemu objektu na vznožju pobočja.

Travniški sadovnjak naj se v čim večji meri ohranja in vključi v krajinsko zasnovo območja. Pri izvedbi del naj se posamezna drevesa zaščiti pred poškodbami.

Gradnja objektov, posegi za celovito reševanje prometne in ostale infrastrukture ter ureditve okolice naj se načrtuje in izvede v obsegu in na način, da se v čim večji meri ohranja naravne morfološke značilnosti površja ter sledi naravnemu reliefu, zagotavlja ohranjanje kmetijskega značaja območja, z zelo izraženim prepletom ekstenzivnih kmetijskih zemljišč, z vrstno bogatimi travniki v bližini gozdov, z vrzelmi, jasami in dobro zastopanim zeliščnim in grmovnim slojem na gozdnem robu.

Obsežne izravnave terena in gradnja visokih opornih zidov se ne izvaja. Robove in nasutja, ki nastanejo med gradnjo objektov in ureditvijo okolice ter gradnjo dovozne ceste je treba sanirati in prilagoditi naravnim reliefnim značilnostim terena. Le ta se izvede v obliki zatravljenih brežin, izjemoma s položnimi, kaskadnimi suhozidi, ki se maksimalno ozelenijo z avtohtonimi vrstami grmovnic in popenjavk. Umetnih ostrih ovir (škarpe, oporni zidovi) naj se ne ustvarja v prostoru.

Gradbene odpadke in odvečni izkopni material se deponira na za to urejenem odlagališču, oz. odvečne zemlje se ne razgrinja po okoliških travnikih in gozdu ali zasipava naravno ohranjene depresije, vrtače in kamnita zemljišča.

Odpadne vode iz novozgrajenih objektov naj se odvajajo v vodotesne greznice ali skupno čistilno napravo.

Morebitne ograje zemljišč naj bodo izvedene na način, da bo prostoživečim živalim omogočen prehod območja (žive meje). Območja se ne ograjuje s kovinsko, mrežno ali drugačno za območje netipično ograjo.

Razgaljene površine se po končanih zemeljskih delih čim prej zatravi in zasadi z avtohtonimi drevesnimi in grmovnimi vrstami. Ureditev okolice objektov naj se izvede z zasaditvijo avtohtonih sort sadnega drevja, listopadnega drevja in grmovnicami. Zasaditev naj ima čim boj naraven izgled in ne linijske parkovne zasaditve.

Na robu stavbnih zemljišč v okolici objektov se ne namešča svetilk. Za osvetljevanje objektov in bližnje okolice se uporabi obliko svetil, ki usmerjajo svetlobni snop le proti tlom oz. v objekt ter naj bodo opremljena s senzorji za samodejno vključevanje. Svetlobni snopi naj ne osvetljujejo gozdnega roba.

«.

2.  V prilogi 2 se v tabeli 1 »Usmeritve za OPPN in posebni prostorski izvedbeni pogoji za posamezne enote urejanja« doda vrstice, ki se glasijo: »

Naselje

Enota urejanja

Podrobna namenska raba

PIA

Usmeritve za OPPN oziroma posebni prostorski izvedbeni pogoji (PPIP) za posamezne enote urejanja prostora

GABRSKO

GA-06

IG

PPIP

Na stavbnem zemljišču parcel št. 862/1 in 867/10 k.o. Knezdol so dopustne ureditve in gradnje parkirnih površin za potrebe obstoječe dejavnosti na območju.

Merila in pogoji za zasnovo in oblikovanje objektov:

Zasnova naj se po strukturi prilagaja terenu, oblikovno pa se lahko umeščajo tudi sodobno oblikovani objekti, dopustne so ravne strehe.

Na meji z drugimi stavbnimi namenskimi rabami namenjenimi bivanju, ter vzgoji in izobraževanju, je treba zagotoviti zeleni pas – bariero.

Pri posegih v območju priobalnih zemljišč je potrebno upoštevati veljavne predpise s področja upravljanja z vodami, regulacija in zacevljanje vodotokov nista dovoljena. Treba je upoštevati 5 m odmik od zgornjega roba brežine vodotoka.

GABRSKO

GA-19

SK

PPIP

Na območju je dopustna postavitev nove kmetije za prikaz kmečkih obrti z namenom izobraževanja in širitve turistične ponudbe.

Komunalno opremljanje: Pred izdajo gradbenega dovoljenja za objekte je za območje potrebno pridobiti podatke od upravljavca gospodarske javne infrastrukture o obstoječih kapacitetah ter pogojih priključevanja na tem območju.

Za odvajanje odpadne vode iz streh stavb in utrjenih površin stavb je potrebno zagotoviti ponikanje čim večjega dela padavinske vode. Če ponikanje zaradi značilnosti tal ni možno, se padavinska voda lahko odvaja v kanalizacijo za padavinsko odpadno vodo tako, da naj se čim večji delež padavinske vode pred odvodom v kanalizacijsko omrežje začasno zadrži na lokaciji.

Pred izdajo gradbenega dovoljenja za objekte je potrebno zgraditi komunalno opremo (javna kanalizacija, vodovod, ... ), ki bo omogočala priključevanje vseh objektov (obstoječih in predvidenih), za njo pridobiti uporabno dovoljenje in jo predati v upravljanje skladno s pogodbo o opremljanju (v primeru, da graditelj infrastrukture ne bo občina).

Pri gradnji novih objektov je treba zagotoviti ustrezen odmik objektov od gozdnega roba. Zagotoviti je treba nemoten dostop do gozdov za potrebe gospodarjenja in drugo rabo.

Na območju ni dopustno postavljati objektov za bivanje kot objekte stalne nastanitve.

Na kmetijskem zemljišču v neposredni bližini je dovoljena postavitev premičnega objekta za rejo živali v leseni izvedbi (n.pr. premični čebelnjak, premični kokošnjak, premični zajčnik), samo v času pašne sezone.

TRBOVLJE

TR-169

ZV

PPIP

Na območju se uredijo vrtičkarske parcele, ki jih je dovoljeno združevati v večje vrtičke.

Posamezne vrtičke je dovoljeno ograjevati z zasaditvijo žive meje ali ustrezno oblikovano leseno oziroma pleteno žično ograjo. Ograje iz umetnih mas niso dopustne.

Na območju vrtička je dopustna postavitev lesene oziroma montažne lope za spravilo orodja. Na območju vrtičkov niso dovoljeni zidani objekti.

Dostopi in poti med vrtički se oblikuje sonaravno z naravnimi materiali (les, pesek ...).

Projekt ureditve območja potrdi občina.

TRBOVLJE

TR-171

CD

PPIP

Sestavni del Priloge 2 so grafični prikazi urejanja območja v merilu 1:2000:

Karta 1- a: Regulacijski načrt in b: Usmeritvena karta s prikazom možnega urejanja območja.

Območje se ureja s splošnimi, podrobnimi in posebnimi PIP za namensko rabo CD.

Na območju so dopustne tudi gradnje in ureditve za dejavnost avtopralnice.

Merila in pogoji za zasnovo in oblikovanje objektov:

zasnova naj se po strukturi prilagaja terenu , oblikovno pa se lahko umeščajo tudi sodobno oblikovani objekti, dopustne so ravne strehe.

Komunalno opremljanje: za gradnjo nove gospodarske javne infrastrukture lokalnega pomena se izdela program opremljanja.

Regulacijske črte: v skladu z regulacijskim načrtom.

Na severnem delu parcele št. 1077/128 do parcelne meje parcele št. 1077/92 vse k.o. Trbovlje je treba zagotoviti zeleni pas – bariero.

TRBOVLJE

TR-172

BC

PPIP

Sestavni del Priloge 2 so grafični prikazi urejanja območja v merilu 1:2000:

Karta 1- a: Regulacijski načrt in b: Usmeritvena karta s prikazom možnega urejanja območja.

Območje se ureja s splošnimi, podrobnimi in posebnimi PIP za namensko rabo BC.

Na območju so dopustne tudi gradnje in ureditve za dejavnost poligona za trening vožnje avtomobilov in motorjev.

Merila in pogoji za zasnovo in oblikovanje objektov:

Zasnova naj se po strukturi prilagaja terenu , oblikovno pa se lahko umeščajo tudi sodobno oblikovani objekti, dopustne so ravne strehe.

Komunalno opremljanje: za gradnjo nove gospodarske javne infrastrukture lokalnega pomena se izdela program opremljanja. Dostop do območja se uredi iz območja TR-142 oziroma iz območja TR-58.

Regulacijske črte: v skladu z regulacijskim načrtom.

ČEČE - DEL

KE-01/174

A

PPIP

Pri gradnji novih objektov je treba zagotoviti ustrezen odmik objektov od gozdnega roba. Zagotoviti je treba nemoten dostop do gozdov za potrebe gospodarjenja in drugo rabo.

KLEK

KE-01/162

A

PPIP

Pri gradnji novih objektov je treba zagotoviti ustrezen odmik objektov od gozdnega roba. Zagotoviti je treba nemoten dostop do gozdov za potrebe gospodarjenja in drugo rabo.

KNEZDOL

KN-03

K1, K2

PPIP

Na teh zemljiščih je treba izvesti krčitev gozda in vzpostaviti kmetijsko dejansko rabo v roku 15 let po sprejemu tega akta.

«.

 

III.  SPREMEMBE IN DOPOLNITVE GRAFIČNEGA dela odloka

 

5.člen

 

S SD OPN Trbovlje št. 2 se spremenijo karte v grafičnem delu OPN. Spremenijo se karte »Prikaz območij enot urejanja prostora, osnovne oziroma podrobnejše namenske rabe prostora in prostorskih izvedbenih pogojev« in »Prikaz območij enot urejanja prostora in prikaz gospodarske javne infrastrukture«, številka 02, 07, 08, 09, 11, 12, 14 in15.

 

IV.  PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

6.člen

 

Spremembe in dopolnitve Občinskega prostorskega načrta Občine Trbovlje so v času uradnih ur na vpogled javnosti na sedežu občine in na spletnih straneh občine.

 

7.člen

 

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem vestniku Zasavja.

 

Številka: 032 – 1/2019 – 6

Datum:  6. 3. 2019

 

  Županja občine Trbovlje

   Jasna GABRIČ