New Page 1

 

Na podlagi 21., 29., in 61 člena Zakona o lokalni samoupravi ( Ur.list RS 72/93, 57/94, 14/95, 26/97, 70/97, 10/98, 74/98, 70/2000), 12. in 25. člena Zakona o pokopališki in pogrebni dejavnosti (Ur.list SRS 34/84, Ur.list RS 26/90), Pravilnika o prevozu, pokopu, izkopu in prekopu o smrtnih ostankov (Ur.list RS 70/97), 3. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Ur.list RS 32/93), 4. in 7. člena Odloka o gospodarskih javnih službah v občini Trbovlje (UVZ št. 16/95, 19/97 in 4/99), 27. točke 4. člena Odloka o preoblikovanju javnega komunalnega podjetja Komunala Trbovlje p.o. Trbovlje (UVZ št. 7/97) ter 37. člena Statuta občine Trbovlje (UVZ št. 3/2000), je občinski svet Občine Trbovlje na svoji 23. seji dne, 17.12.2001 sprejel prečiščenem besedilu, kot nov splošni akt,

 

 

 

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

S tem odlokom se določa izvajanje pokopališke in pogrebne dejavnosti ter urejanje pokopališč na območju občine Trbovlje.

 

 

2. člen

 

 

Na območju občine Trbovlje so naslednja pokopališča:

 

 

 

 

 

1. mestno pokopališče v Gabrskem

 

 

2. pokopališče na Dobovcu

 

 

3. pokopališče na partizanskem vrhu

 

 

 

 

 

Poseben status imajo še:

 

 

 

 

 

1. opuščeno pokopališče na Trgu Franca Fakina

 

 

2. opuščeno prejšnje mestno pokopališče na Mestnem trgu, ki je sedaj spremenjeno v mestni park

 

 

3. spominska obeležja, ki označujejo kraj pokopa borcev NOB, ter ostala spominska obeležja varovana z veljavno zakonodajo.

 

 

3. člen

 

 

O razširitvi, opustitvi in določitvi nove lokacije pokopališča, po predhodnem soglasju zdravstvenega inšpektorja in v skladu s planskimi akti Občine Trbovlje, določi Občinski svet na predlog župana.

 

 

Za novo pokopališče je lahko določeno zemljišče, ki ni močvirnato in kjer meteorne oziroma podtalne vode ne vplivajo na studence, vodnjake, ribnike, vodno-rekreacijske površine in podobno. Novo pokopališče mora biti primerno ograjeno in praviloma odmaknjeno od drugih objektov.

 

 

4. člen

 

 

Pokopališka dejavnost se izvaja na pokopališčih in zajema predvsem naslednje:

 

 

- pokope grobov, izkope in prekope posmrtnih ostankov,

 

 

- zagotovitev uporabe mrliške vežice,

 

 

- izvajanje pogrebnih svečanosti,

 

 

- izkop in zasip jame ter zaščita sosednjih grobov,

 

 

- prva ureditev groba,

 

 

- izvajanje pokopališke dežurne službe,

 

 

- opravljanje drugih nalog, ki so določene z zakonom in tem odlokom.

 

 

5. člen

 

 

Pogrebna dejavnost zajema predvsem:

 

 

- vodenje poslovnih svečanosti,

 

 

- urejanje pogrebne dokumentacije,

 

 

- ureditev in prevoz pokojnika,

 

 

- oddajanje grobnih prostorov ter vodenje katastra pokopališč, grobnih prostorov, najemnikov grobov in pokopanih oseb,

 

 

- opravljanje drugih nalog, ki so določene z zakonom in tem odlokom.

 

 

6. člen

 

 

Urejanje pokopališč in dejavnost, ki obsega vzdrževanje pokopališč in sicer:

 

 

- razdelitev pokopališča na pokopališka polja in posamezne zvrsti grobov (kataster),

 

 

- urejanje novih in opustitev starih pokopališč,

 

 

- vzdrževanje objektov ki so namenjeni izvajanju pokopališke dejavnosti

 

 

- čiščenje in odstranjevanje odpadkov,

 

 

- zimska služba,

 

 

- košnja zelenic,

 

 

- vzdrževanje poti,

 

 

- manjša vzdrževalna dela na objektih in napravah pokopališča.

 

 

7. člen

 

 

Pokopališča so namenjena pokopavanju umrlih ne glede na njihovo bivališče, narodnost, raso, spol, jezik, politično in drugo prepričanje, gmotno stanje, rojstvo, izobrazbo, družbeni položaj ali katerokoli drugo osebno okoliščino.

 

 

Na pokopališčih, določenih v 1. odstavku 2. členu tega odloka, se pokopavajo vsi umrli v območju, za katere je pokopališče namenjeno, razen če je umrli pred smrtjo izrazil željo, da želi biti pokopan na pokopališču v drugem kraju, ali če tako želijo svojci umrlega.

 

 

8. člen

 

 

Dejavnost iz 1. člena tega odloka je občinska gospodarska javna služba in jo po >Odloku o preoblikovanju javnega komunalnega podjetja KOMUNALA TRBOVLJE p.o. Trbovlje (UVZ št. 7/97 in 9/98) opravlja javno podjetje KOMUNALA TRBOVLJE d.o.o. Trbovlje (v nadaljevanju: upravljavec). Za izvajanje dejavnosti iz 1. člena tega odloka je možno, v skladu z 2. točko 7. člena >Odloka o gospodarskih javnih službah v občini Trbovlje (UVZ št. 16/95, 19/97, in 4/99), podeliti tudi koncesijo. V dogovoru z upravljavcem pokopališko dejavnost izvajata tudi krajevna skupnost Dobovec, na pokopališču na Dobovcu, ter krajevna skupnost Klek na pokopališču na Partizanskem vrhu.

 

 

 

 

 

II. ČAS IN NAČIN POKOPA

 

 

9. člen

 

 

Pokop oziroma upepelitev, se se opravi na podlagi listine o prijavi smrti matičarju.

 

 

Umrli do pokopa leži v mrliški vežici, razen če pokop opravi na pokopališču na partizanskem vrhu, kjer umrli leži na svojem domu, lahko pa tudi v mrliški vežici na pokopališču v Gabrskem, če tako določijo svojci ali je bila takšna volja umrlega. Prevoz v mrliško vežico je dovoljen potem, ko ko je ugotovljen nastop smrti po predpisih o mrliški pregledni službi. Prevoz umrlega je dovoljen samo s posebej prirejenimi vozili. V težko dostopnih krajih in neugodnih vremenskih razmerah se sme umrli prenesti tudi na drug, krajevno običajen način.

 

 

10. člen

 

 

Način pokopa in pogrebne svečanosti je treba opraviti v skladu voljo umrlega. Če umrli ni izrazil svoje volje, odloči o tem oseba ki je stalno živela z njim, ali druga z zakonom določena oseba oziroma za zadeve socialnega skrbstva pristojni organ občine, v kateri je oseba umrla ali bila najdena.

 

 

11. člen

 

 

Pokop odredi mrliški preglednik po ugotovljeni smrti in odloči okvirni čas pokopa. Po ugotovljeni smrti se pokop prijavi upravljavcu, s katerim se dogovori o vseh pokopaliških in pogrebnih storitvah. Praviloma mora preteči od trenutka smrti do pokopa oziroma do upepelitve najmanj 36 ur. Točen čas pokopa določi upravljavec v dogovoru s svojci umrlega ali predstavnikom verske skupnosti, če gre za verski pogreb.

 

 

12. člen

 

 

Če pokop in pogrebne svečanosti organizira občina, krajevna skupnost ali združenje, se umrlega pred pokopom izjemoma lahko položi tudi na določen kraj zunaj pokopališča. Verske skupnosti lahko položijo umrlega stanovskega predstavnika do pokopa v objekt, ki je namenjen za opravljanje verskih obredov.

 

 

13. člen

 

 

Pokop se opravi na pokopališču.

 

 

Umrlega se položi v krsto in se pokoplje v grob ali grobišče. Klasičen pokop zunaj pokopališča je dovoljen samo v izjemnih primerih na podlagi dovoljenja za notranje zadeve pristojnega upravnega organa, po predhodnem soglasju za zadeve zdravstvenega varstva pristojnega organa, kjer se pokop opravi. Upepeljevanje ostanke umrlega se shrani v žaro in pokoplje v grob za klasičen pokop, v žarni grob ali v žarni zid, ali pa se jih raztrese na posebej določenem prostoru na pokopališču oziroma zunaj pokopališča na podlagi dovoljenja za notranje zadeve pristojnega upravnega organa. Anonimni pokop se opravi po volji umrlega ali po volji svojcev. Anonimni pokop se opravi s pokopom krste ali žare oziroma z raztrositvijo na posebej določenem prostoru brez označbe imena umrlega.

 

 

14. člen

 

 

Stroške pokopa morajo plačati dediči umrlega, oziroma oseba, ki je naročila pokop. V primeru, ko poravna stroške občina, ima pravico do povračila teh stroškov iz morebitne zapuščine umrlega; v tem primeru se pokop izvrši s posipanjem pepela in obeležbo na obelisku.

 

 

15. člen

 

 

Pokopi se opravijo vsak delavnik od ponedeljka do petka:

 

 

- od 1. aprila do 30. septembra v času od 11.00 do 18.00 ure,

 

 

- od 1. oktobra do 31. marca v času od 11.00 do 17.00 ure,

 

 

Uporabo poslovnih vežic in obratovalni čas določa upravljavec. Uro pogreba določi upravljavec upoštevaje določilo tega odloka in želje svojcev.

 

 

Pokopališča in mrliške vežice so odprte v letnem času od 7.00 do 21.00 ure, v zimskem času od 7.00 do 18.00 ure razen ob državnih in republiških praznikih, ko je pokopališče odprto od 6.00 do 22.00 ure.

 

 

Na željo svojcev je lahko mrliška vežica odprta samo določen čas, ki ga dogovorijo z upravljavcem. V času, ko so poslovilne vežice zaprte, so vstopi dovoljeni samo na podlagi predhodnega dovoljenja upravljavca.

 

 

Najbližji svojci lahko predlagajo, da se pokop opravi izven ur in dni določenih v tem členu, če za to izkažejo utemeljene razloge. Dovoljenje za takšen pokop izda upravljavec. Cena takšnega pokopa se v ceniku storitev določi posebej.

 

 

 

 

 

III. IZKOP ALI PREKOP POSMRTNIH OSTANKOV

 

 

16. člen

 

 

Na zahtevo svojcev ali drugih upravičenih oseb, ali na podlagi sodnega naloga, se lahko umrli izkoplje in prenese na drugo pokopališče ali v drug grob na istem pokopališču in sicer po poprejšnjem soglasju najemnika groba in z dovoljenjem pristojnega organa.

 

 

Izkop ali pokop posmrtnih ostankov je dovoljen samo ob navzočnosti pooblaščenega zdravnika in zdravstvenega inšpektorja.

 

 

Osebe, ki delajo pri prekopu posmrtnih ostankov, morajo med delom čez zaščitno obleko nositi gumijasti predpasnik, dolge gumijaste rokavice in gumijaste škornje. Obleka in obutev se ne sme uporabljati v druge namene in se mora po vsaki uporabi očistiti. Ob prekopu je potrebno neposredno okolico dezinficirati.

 

 

17. člen

 

 

Izvedbo izkopa in prekopa oziroma prenosa žare opravi upravljavec.

 

 

Izkop in prenos posmrtnih ostankov na drugo pokopališče mora biti izveden v istem dnevu, in sicer praviloma, ko temperatura ozračja ne presega +10% C.Dovoljenje za izkop ali prekop posmrtnih ostankov izda pristojni organ občinske uprave. Izkopi na podlagi sodnih nalogov se opravijo ob vsakem času.Prekop ali izkop umrlih iz vojnih grobišč se opravi na podlagi določil zakona o vojnih grobiščih.

 

 

 

 

 

IV. UREJANJE POKOPALIŠČ

 

 

18. člen

 

 

Na določenem pokopališču se pokopavajo:

 

 

- vsi umrli na območju, za katerega je pokopališče namenjeno,

 

 

- umrli v sosednjem naselju ali kakšnem drugem kraju, če je umrli pred smrtjo tako želel oziroma tako želijo svojci umrlega, ki imajo po zakonu pravico izbirati pokopališče,

 

 

- neidentificirane osebe, ki so umrle na območju, za katerega je pokopališče namenjeno.

 

 

19. člen

 

 

Za vsako pokopališče mora upravljavec izdelati pokopališki kataster in načrt (v nadaljevanju: pokopališki načrt) z razdelitvijo na pokopališka polja (oddelke), vrste grobov in grobove.

 

 

Pokopališki kataster mora upravljavec trajno hraniti. Pokopališka polja, vrste grobov in grobovi morajo biti oštevilčeni. S temi označbami se vsi grobovi vpisujejo pokopališko knjigoin kartoteko grobov, ki jo vodi upravljavec pokopališča.

 

 

Načrt vrstnega reda grobov mora biti javno izobešen na vhodu na pokopališče.

 

 

20. člen

 

 

- klasični (enojni), vrstni in otroški grobovi),

 

 

- grobišča,

 

 

- žarni grobovi (talni),

 

 

- žarni zid- kolumbarium,

 

 

- prostor za raztrositev pepela.

 

 

Graditev grobnic na pokopališču ni dovoljena.

 

 

 

 

 

Na novih pokopališčih ali na delu pokopališča, kjer se grobovi urejajo prvič, se pokop umrlih opravi po vrstnem redu grobov po dimenzijah, določenih s tem odlokom.

 

 

 

 

 

Na pokopališču v Gabrskem se določijo površine za anonimne pokope v primerih naravnih ali drugih hudih nesreč, izrednih razmer ali vojn.

 

 

 

 

 

Spomeniki, nagrobni okvirji in druga znamenja ne smejo segati preko grobnega prostora, višina le teh pa je lahko največ 1,20 m, za žarni grob pa največ 0,70 m, na pokopališču v Gabrskem morajo biti v skladu z določili ureditvenega načrta. Postavljanje nagrobnih spomenikov in sajenje okrasnega grmičevja mora biti v skladu z ureditvenim načrtom pokopališča in soglasjem upravljavca pokopališča.

 

 

 

 

 

Vrstni grobovi so razporejeni drug ob drugem z vmesnim prostorom, ki deli grob od groba, in so oblikovani in urejeni po normativih upravljavca. Oddajajo se samo za določeno dobo, ki ni krajša od 25 let.

 

 

V žarne grobove oziroma v žarni zid se shranjujejo žare s pepelom umrlih. V en žarni grob oziroma prostor v žarnem zidu je lahko shranjenih tudi več žar. Za žarne grobove mirovalna doba ne velja.

 

 

Za žarne grobove oziroma za žarni zid se na pokopališču določi prostor, ki je enotno urejen.

 

 

Žare se lahko pokopljejo tudi v klasičen grob.

 

 

21. člen

 

 

Grobišča so: kostnice, prostori za skupen pokop ob morebitnih naravnih nesrečah, v vojni ali izrednih razmerah ter skupna grobišča.

 

 

V skupna grobišča se prenesejo posmrtni ostanki iz klasičnih in žarnih grobov, po poteku mirovalne dobe, če najemna pogodba ni podaljšana.

 

 

 

 

 

Med skupna grobišča spadajo tudi obeležja v spomin žrtvam vojn. Na prostoru skupnih grobišč je praviloma posebej urejen prostor za polaganje cvetja in prižiganje sveč.

 

 

Za grobove in grobišča borcev NOV veljajo določbe tega odloka ter republiški predpisi, za grobove borcev tujih armad pa mednarodni predpisi ter republiški predpisi, če urejajo to področje.

 

 

22. člen

 

 

Na prostoru za raztrositev pepela mora biti skupen urejen prostor za polaganje cvetja in prižiganje sveč. Na območju za raztrositev pepela so imena umrlih lahko napisana na skupnem spomeniku,če se tako dogovorijo njihovi svojci in pokrijejo stroške napisa na skupni spomenik.

 

 

23. člen

 

 

Minimalne mere tlorisne površine grobnega prostora so naslednje:

 

 

- za enojni grob je širina 1,20 m in dolžina 2,40 m;

 

 

- za otroški grob  veljajo polovične mere enojnega groba;

 

 

- za žarni grob je širina 0,80 m in dolžina 1,50 m;

 

 

- za žarni zid - kolumbarium, v skladu z ureditvenim načrtom;

 

 

 

 

 

Na pokopališčih na Dobovcu in Partizanskem vrhu se dimenzije novih grobov prilagodijo obstoječemu stanju in prostorski možnosti na pokopališču.

 

 

 

 

 

24. člen

 

 

Jama za grob mora biti praviloma globoka 1,80 m .

 

 

Jamo je dovoljeno poglobiti, da je v isti grob možno pred potekom mirovalne dobe opraviti še en pokop. V takem primeru mora biti debelina plasti zemlje nad spodnjo krsto najmanj 0,10 m, nad zgornjo krsto pa najmanj 1,80 m.

 

 

Jama za žarni grob mora biti globoka najmanj 0,70 m. Žarni grob se sme poglobiti . Če se žara shrani v obstoječi klasični grob, se tak grob ne smatra kot žarni grob.

 

 

25. člen

 

 

Pokopališče mora biti ograjeno z ograjo ali zimzelenim rastlinjem ter praviloma odmaknjeno od drugih objektov. Pokopališče mora imeti prostor za prireditev pogrebnih svečanosti .

 

 

Če je pokopališče ograjeno z zidom, se nanj na novo ne smejo pritrjevati nagrobne plošče.

 

 

Pokopališče mora imeti tudi shrambo za orodje, posode za odlaganje odpadkov in urejen odvoz odpadkov ter prostor za pričetek pogrebnih svečanosti.

 

 

26. člen

 

 

Grobovi se lahko uredijo in nanje postavijo nagrobni spomeniki in druga obeležja v skladu s pokopališkim načrtom in pridobljenim soglasjem upravljavca pokopališča.

 

 

Spomeniki, nagrobni okviri in druga obeležja, ne smejo segati preko grobnega prostora.

 

 

Če najemnik groba postavi okvir, nagrobni spomenik ali drugo obeležje v nasprotju z opredelitvami pokopališkega načrta ali brez soglasja upravljavca, mora nepravilnost odpraviti v 30 dneh po prejemu pismenega obvestila upravljavca.

 

 

V primeru, da najemnik nepravilnost ne odpravi, opravi to upravljavec na stroške najemnika.

 

 

27. člen

 

 

Zasajanje visoko rastočega drevja na grobovih ni dovoljeno . Dovoljeno je nizka zasaditev grmičevja, trajnih in drugih okrasnih rastlin, ki pa ne smejo segati izven meja groba. Hortikulturna ureditev pokopališča in posameznih grobov na pokopališču v Gabrskem mora biti v skladu z ureditvenim načrtom.

 

 

28. člen

 

 

Za obdobje od pokopa do postavitve spomenika in v primerih, ko spomenik iz upravičenih razlogov ne bo postavljen, določi in postavi upravljavec pokopališča enotno obeležje.

 

 

29. člen

 

 

Mrliška vežica je prostor, ki je namenjen za čuvanje umrlih do njihovega pokopa oziroma prevoza na kraj pokopa.

 

 

Če se umrlega čuva doma se lahko pogrebna svečanost prične na domu ali pa se krsta z umrlim ali žara s pepelom umrlega, prepelje na poslovilni prostor na pokopališču.

 

 

30. člen

 

 

Mirovalna doba je čas, ki mora preteči od zadnjega pokopa na istem mestu in istem grobu. Mirovalna doba ne sme biti krajša od 10 let.

 

 

Pred potekom mirovalne dobe se sme grob prekopati le, če to zahtevajo svojci ali druge fizične in pravne osebe, ki imajo za to interes, da se umrli izkoplje in prenese na drugo pokopališče ali v drug grob na istem pokopališču po prejšnjem soglasju najemnika groba, in le z dovoljenjem, pristojnega organa občinske uprave.

 

 

31. člen

 

 

Pokopališče se opusti na podlagi odločitve Občinskega sveta Občine Trbovlje.

 

 

Pred sprejetjem odločitve o opustitvi pokopališča morata dati svoje mnenje pristojna zdravstvena inšpekcija in pristojni zavod za varstvo kulturne dediščine.

 

 

32. člen

 

 

Opuščeno pokopališče se sme po 10 leti od zadnjega pokopa uporabiti za ureditev parkov, za druge namene pa šele po 30 letih od zadnjega pokopa.

 

 

Preden se opuščeno pokopališče uporabi za druge namene, je potrebno določiti način prekopa na druga pokopališča.

 

 

 

 

 

V. CENE STORITEV IN ODDAJANJE GROBOV V NAJEM

 

 

 

 

 

33. člen

 

 

Cene pokopaliških in pogrebnih storitev in cene urejanja pokopališča določa Občinski svet Občine Trbovlje na predlog upravljavca - Javnega podjetja Komunala Trbovlje d.o.o.

 

 

Cene pokopaliških storitev sestavljajo postavke, ki zagotavljajo pokritje stroškov pokopa ter enostavno reprodukcijo na objektih in napravah, vezano na to dejavnost.

 

 

 

 

 

Cene pogrebnih storitev morajo biti tržno primerljive in ne smejo presegati povprečnih stroškov izvajanja te dejavnosti.

 

 

 

 

 

Cene urejanja pokopališča mora pokriti stroške letnega rednega vzdrževanja pokopališča in objektov.

 

 

Cene materialnih stroškov - pogrebne opreme, določa upravljavec glede na veljavni cenik dobaviteljev pogrebne opreme.

 

 

34. člen

 

 

Sorodniki pokojnika oziroma najemniki, sklenejo ob prijavi pokopa najemno pogodbo za grob z upravljavcem za nedoločen čas razen v primeru klasičnega pokopa,ko se sklene pogodba za 10 let (mirovalne dobe) in se le ta obnovi po preteku mirovalne dobe. Vrstni grobovi se oddajajo samo za določeno dobo , ki ni krajša od 25 let .

 

 

Najemnik grobov lahko najemno pogodbo prekine, vendar ne pred pretekom mirovalne dobe.

 

 

Grobni prostori se dajejo v najem po vrstnem redu, ki ga določi upravljavec.

 

 

35. člen

 

 

Najemna pogodba za grob mora vsebovati zlasti:

 

 

- podatke o grobu in najemniku groba,

 

 

- dobo najema grobnega prostora,

 

 

- pravice in obveznosti upravljavca in najemnika groba,

 

 

- višino in način plačevanja najemnine,

 

 

- ukrepe, če najemnik grobnega prostora ne bi uredil v skladu z ureditvenim načrtom pokopališča in določil tega odloka,

 

 

- ukrepe v primeru neizvrševanja pogodbenih obveznosti obeh strank, možnosti podaljšanja najemne pogodbe,

 

 

- razloge za predčasno prekinitev pogodbenega razmerja,

 

 

- določilo o dimenzijah spomenika

 

 

- dovoljenje upravljavcu, da vodi osebne podatke najemnika iz najemne pogodbe v katalogu osebnih podatkov v skladu z Zakonom o varovanju osebnih podatkov,

 

 

- druga določila za ureditev najemnega razmerja.

 

 

36. člen

 

 

Najemnina za grobni prostor se plačuje letno , do 31.03. za tekoče leto, oziroma v 15 dneh po prejemu računa. Najemnine za različne vrste grobov so različne.

 

 

37. člen

 

 

Upravljavec pokopališča lahko predčasno razveljavi pogodbo:

 

 

- če najemnik kljub opozorilu ne plača najemnine za grob za preteklo leto,

 

 

- če najemnik grobnega prostora kljub večkratnemu opozorilu ne vzdržuje groba in s tem spomenik ogroža varnost ljudi ali zanemarjen grob kvari estetski videz pokopališča.

 

 

38. člen

 

 

Če je najemna pogodba potekla, pa v treh mesecih na poziv upravljavca ni bila podaljšana, se grobni prostor po preteku mirovalne dobe smatra, kot opuščen grob, ter se prekoplje in odda drugemu najemniku.

 

 

Najemnik grobnega prostora mora najkasneje v 6 mesecih po poteku ali razveljavitvi najemne pogodbe odstraniti opremo groba. Če tega, kljub opozorilu upravljavca ne stori opremo groba odstrani upravljavec na stroške najemnika grobnega prostora.

 

 

Za minimalno vzdrževanje opuščenih grobov skrbi upravljavec.

 

 

Upravljavec lahko robnike, spomenik in drugo opremo od groba odstrani in po 6. mesecih odda prostor za grob drugemu najemniku, ( ob upoštevanju mirovalne dobe) v naslednjih primerih:

 

 

 

 

 

- če najemnina za grob ni plačana več kot 1 leto

 

 

- če je grob tako zanemarjen, da kvari videz sosednjih grobov in pokopališča kot celote (daje videz zapuščenosti),

 

 

- če upravljavcu ni znan najemnik groba, kljub temu da je njegov naslov poskušal dobiti brezuspešno.

 

 

 

 

 

Upravljavec mora robnike, spomenik in drugo opremo hraniti na določenem prostoru 6 mesecev.

 

 

39. člen

 

 

V primeru smrti najemnika groba morajo dediči v roku 3 mesecev izjaviti o novem najemniku groba. Če tega dediči ne storijo, lahko upravljavec prekine najemno pogodbo za grob in se grob odda po poteku mirovalne dobe novemu najemniku.

 

 

40. člen

 

 

Upravljavec je dolžan zavarovati vrednostne predmete, ki se najdejo ob prekopu grobov ter jih shraniti. Najdene predmete mora upravljavec izročiti upravičencu, če je ta znan, sicer ravna v skladu z veljavnimi predpisi glede najdenih predmetov.

 

 

 

 

 

VII. VZDRŽEVANJE REDA, ČISTOČE IN MIRU NA POKOPALIŠČU

 

 

41. člen

 

 

Za red in vzdrževanje pokopališča je odgovoren upravljavec pokopališča, ki skrbi za pokopališke poti, pokopališke zgradbe, ograje , žive meje, spomenike in obeležja splošnega pomena ter druge komunalne naprave namenjene izvajanju dejavnosti iz tega odloka.

 

 

Za red in vzdrževanje grobov so odgovorni najemniki grobov. Upravljavec in najemnik lahko skleneta posebno pogodbo o vzdrževanju groba.

 

 

Za sakralne objekte v sklopu pokopališča, skrbi lastnik teh objektov.

 

 

42. člen

 

 

Na območju pokopališča ni dovoljeno:

 

 

- nedostojno vedenje, kot je vpitje, glasno smejanje, razgrajanje in hoja po grobovih ozioroma prostorih za grobove,

 

 

- odlaganje smeti in odpadkov izven zato določenega prostora ter vsako drugo onesnaževanje pokopališkega prostora in objektov na območju pokopališča,

 

 

- poškodovanje mrliške vežice, grobov nasadov in naprav na pokopališču,

 

 

- postavljanje in odstranjevanje spomenikov brez soglasja upravljavca,

 

 

- vodenje živali na pokopališče,

 

 

- vožnja s kolesom ali drugim prevoznim sredstvom,

 

 

- odtujevanje predmetov s tujih grobov, pokopaliških prostorov in iz objektov, na območju pokopališča,

 

 

- trganje zelenja na tujih grobovih, okrasnih drevesih in grmih na pokopališču.

 

 

 

 

 

V neposredni bližini pokopališča v času pogrebnih svečanosti niso dovoljene dejavnosti, ki motijo potek pogrebnih svečanosti. Upravljavec opozori na takšne motnje povzročitelja pred začetkom oziroma med trajanjem pogrebnih svečanosti.

 

 

Zidarska, kamnoseška, kovinostrugarska in druga dela, ki se izvajajo na pokopališču in s tem povezani prevozi se lahko opravljajo od ponedeljka do petke od 7.22 do 15.00 ure, izven tega časa pa le z dovoljenjem upravljavca. V kolikor se pogrebna svečanost odvija med prisotnostjo delavcev, ki opravljajo dela iz tega odstavka, morajo le-ti prekiniti z delom, če tako presodi in odredi upravljavec.

 

 

Pokopališki red mora biti izobešen pred vhodom na pokopališče.

 

 

Najemniki grobov so dolžni vzdrževati grobove in vmesne prostore med grobovi, posebej skrbno za Dan mrtvih.

 

 

43. člen

 

 

Upravljavec pokopališča:

 

 

- izdaja soglasje za ureditev in preureditev grobov,

 

 

- ugotavlja pravilnost poslovnih dokumentov za dovolitev pokopa,

 

 

- skrbi za urejenost in vzdrževanje pokopališča z vsemi objekti in napravami, vključno z funkcionalnimi površinami posameznih objektov,

 

 

- skrbi za red in čistočo na pokopališču ter v in ob objektih in njihovi neposredni okolici,

 

 

- oddaja prostore za grobove v najemen in vodi register sklenjenih pogodb,

 

 

- določa mesto, datum in uro pokopa, praviloma v dogovoru z naročnikom,

 

 

- vodi pokopališki kataster in načrt pokopališča z razdelitvijo na polja, vrste in grobove z ustreznimi oznakami, vodi evidenco o umrlih ter uporabnikih pokopaliških storitev in omogoča vpogled v navedene dokumente,

 

 

- izdela in sproti dopolnjuje evidenco najemnikov grobov in pokopanih oseb v posameznem grobu z datumom pokopa,

 

 

- skrbi za organizacijo javne pogrebne svečanosti,

 

 

- opravlja pokope in prekope pokojnikov in nadzira razna dela na pokopališču in skrbi za ustrezno zavarovanje sosednjih grobov,

 

 

- skrbi za urejenost in vzdrževanje  skupnih grobišč žrtev vojn in njihovih obeležijna območju pokopališč,

 

 

- daje soglasje za ureditev grobov in postavitev spomenikov.

 

 

- izvaja zimsko službo, ki obsega redno čiščenje snega in posipanje proti poledici vseh asfaltnih poti, poslovilne ploščadi in prostorov pred mrliškimi vežicami,

 

 

-   opravlja še druge naloge, ki izhajajo iz njegove dejavnosti po tem odloku.

 

 

 

 

 

VIII. POGREBNE SVEČANOSTI

 

 

44. člen

 

 

Pogrebne svečanosti se opravijo v skladu z željami pokojnika oziroma naročnika pogreba in s tem odlokom. O poteku pogrebne svečanosti ter načinu priprave in vodenju le-te, se dogovorijo upravljavec, svojci umrlega, predstavnik verske skupnosti ter predstavniki Slovenske vojske in policije ter društev, če se bodo njihovi predstavniki uradno udeležili pogreba.

 

 

Pri pogrebni svečanosti je lahko prisoten vsakdo, ki se obnaša kraju in okoliščinam primerno. Naročnik pogreba pri načinu poslovitve izbira:

 

 

 

 

 

- poslovitev od umrlega in pokop kot civilni obred,

 

 

- poslovitev od umrlega in pokop kot verski pogreb,

 

 

- tihi pokop (pogreb v družinskem krogu),

 

 

- anonimni pokop.

 

 

45. člen

 

 

O uri in datumu izvajanja pogrebnih svečanosti upravljavec pokopališča obvešča z obvestili na oglasni deski pokopališča.

 

 

 

 

 

46. člen

 

 

Pogrebna svečanost je praviloma javna .

 

 

Pri pogrebni svečanosti je lahko prisoten vsakdo, ki se obnaša kraju in okoliščinam primerno, razen če so svojci izbrali pokop v družinskem krogu.

 

 

Na željo umrlega ali svojcev se opravi verski obred na poslovilni ploščadi in pred samim grobom.

 

 

 

 

 

Združeni obred

 

 

47. člen

 

 

Pri združenem obredu se pogrebna svečanost opravi na poslovilni ploščadi nato pa še ob grobu.

 

 

Poslovitev vodi vodja pogreba, ki ga določi upravljavec.

 

 

Pogrebna svečanost se prične na poslovilni ploščadi pokopališča.

 

 

Pred pričetkom pogrebnega sprevoda se praviloma zaigra ali zapoje žalostinka, ki jo lahko zaigra godba ali zapoje zbor, lahko pa za žalostinko poskrbi upravljavec s tehničnimi sredstvi.

 

 

Po uvodni žalostinki se praviloma opravijo vsi poslovilni nastopi in govori, nakar se udeleženci razvrstijo v pogrebni sprevod. Če je verski pogreb poslovilno svečanost na ploščadi zaključil predstavnik verske skupnosti, pri civilnem pogrebu pa pevci.

 

 

48. člen

 

 

Pogrebni sprevod poteka od poslovilne ploščadi do groba.

 

 

V času pogrebne svečanosti lahko krsto ali žaro pokojnika nosijo njegovi stanovski kolegi, predstavniki Slovenske vojske, policije ali društev, če to pravočasno sporočijo upravljavcu.

 

 

Žaro s pokojnim lahko nosijo tudi svojci, če to pravočasno javijo upravljavcu.

 

 

49. člen

 

 

Pogrebne insignije in udeleženci pogreba so v pogrebni povorki praviloma razvrščeni po vrstnem redu:

 

 

 

 

 

- državna zastava z žalnimi trakovi,

 

 

- prapori,

 

 

- verski simboli,

 

 

- godba,

 

 

- pevci,

 

 

- predstavnik verske skupnosti,

 

 

- odlikovanja ali slika pokojnega,

 

 

- krsta oziroma žara,

 

 

- svojci pokojnega,

 

 

- ostali udeleženci poslovitve.

 

 

 

 

 

Nosilca verskega obeležja zagotovi predstavnik verske skupnosti.

 

 

50. člen

 

 

Ko pride pogrebni sprevod do groba, se krsta ali žara s posmrtnimi ostanki položi v grob. Ob robu se zvrstijo svojci, nosilci insignij, praporov, odlikovanj in vencev, govorniki, predstavniki verske skupnosti, če je ta navzoč, in drugi udeleženci pogrebne svečanosti.

 

 

Pri odprtem grobu se opravijo ostali poslovilni govori, nastop godbe, pevcev ter trobentača, pozdrav z zastavo in prapori, verski obred ter zadnje slovo ob grobu za svojce in ostale udeležence pogreba.

 

 

51. člen

 

 

Če sodeluje pri pogrebnih svečanostih tudi častna enota z vojaškim ali lovskim strelnim orožjem, ki izstreli častno salvo kot zadnji pozdrav umrlemu, je za zagotovitev popolne varnosti občanov in premoženja odgovoren poveljnik oziroma vodja enote, ki mora upravljavcu predložiti ustrezno dovoljenje.

 

 

52. člen

 

 

Za Slovensko vojsko in policijo, ki sodelujeta pri pogrebnih svečanostih, kakor tudi za organizacijo in potek vojaških pogrebov,veljajo njihova pravila ter določila odloka.

 

 

53. člen

 

 

Najkasneje eno uro po končani slovesnosti je izvajalec pokopa dolžan grob zasuti in ga začasno primerno urediti tako, da ne poškoduje sosednjih grobov.

 

 

54. člen

 

 

Poslovitev, kot dva ločena obreda se opravi na ta način, da se opravi poslovitev udeležencev pogreba na poslovilni ploščadi, nato pa poslovitev na grobu z ožjimi svojci pokojnega.

 

 

Za poslovitev v tem členu veljajo določila tega odloka. Obred pokopa se začne z dvigom krste ali žare iz mrliške vežice.

 

 

 

 

 

Tihi pogreb

 

 

55. člen

 

 

Tihi pogreb je, če se na željo pokojnika ali svojcev o pogrebu ne obvesti javnosti. Upravljavec v zvezi z tihim pogrebom ne sme dajati nobenih informacij.

 

 

Za tihi pogreb se smiselno uporabljajo določila tega odloka.

 

 

 

 

 

Anonimni pokop

 

 

56. člen

 

 

Anonimni pokop je če, se na željo pokojnika ali svojcev ne opravlja pogrebna svečanost in tudi ne obeleži grob. Pepel se raztrosi na zato določen prostor na pokopališču. Upravljavec vodi posebno evidenco o pokopanih na način iz tega člena.

 

 

Anonimni pokop opravi upravljavec ob prisotnosti najožjih svojcev ali brez njihove prisotnosti, v skladu z voljo umrlega ali naročnika pogreba.

 

 

V spomin na umrlega lahko najbližji sorodniki zasadijo spominsko drevo na mestu, ki ga določi upravljavec.

 

 

 

 

 

Ostale oblike pogrebnih svečanosti

 

 

57. člen

 

 

V primeru opustitve pokopališča ali v drugih primerih, če tako predlagajo oziroma zahtevajo svojci ali druge fizične ali pravne osebe, ki imajo zato legitimni interes, se lahko na izbranem pokopališču izvede posamezna oblika pogrebnih svečanosti iz tega poglavja, ki jo izberejo navedene osebe, brez, da bi se opravil dejanski izkop in prekop posmrtnih ostankov umrlega. Podatke umrlega svojci na svoje stroške vpišejo na izbrani nagrobnik na izbranem pokopališču.

 

 

58. člen

 

 

Vsake druge posebne svečanosti na pokopališču (obletnice umrlih, proslave, obeležja ...) se opravijo v dogovoru z upravljavcem, ki določi tudi pogoje za izvedbo takšnih svečanosti.

 

 

 

 

 

IX. KAZENSKE DOLOČBE

 

 

59. člen

 

 

Z denarno kaznijo od 5.000,00 do 100.000,00 SIT se kaznuje upravljavec, če ravna v nasprotju s 43. členom tega odloka.

 

 

Z denarno kaznijo od 5.000,00 do 15.000,00 SIT se kaznuje odgovorna oseba upravljavca.

 

 

Z denarno kaznijo 5.000,00 SIT, ki se izterja takoj na kraju samem, se kaznuje posameznik , ki krši določila 42. člena tega odloka.

 

 

Organe in postopke za izrek kazni po tem členu določa poseben občinski odlok.

 

 

 

 

 

X. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

60. člen

 

 

Nadzor nad izvajanjem določil tega odloka izvajajo pristojne državne inšpekcijske službe, upravljavec pokopališč in pristojni občinski organi nadzora.

 

 

61. člen

 

 

Upravljavec pokopališča je dolžan v roku enega leta po uveljavitvi tega odloka uskladiti svoje poslovanje z njegovimi določili.

 

 

62. člen

 

 

Z dnem ko začne veljati ta odlok, preneha veljati Odlok o pokopališkem redu in pogrebnih svečanostih na območju občine Trbovlje (UVZ št. 12/89).

 

 

63. člen

 

 

Ta odlok začne veljati 15. dan po objavi v Uradnem vestniku Zasavja.

 

 

 

 

 

Številka: 01503/4/2001

 

 

Datum: 17.12.2001

 

 

 

 

 

ŽUPAN

 

 

OBČINE TRBOVLJE

 

 

Ladislav Žiga ŽGAJNAR

 

 

s.r.