New Page 2

Na podlagi 3., 6. in 7. člena  Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/1993, 30/1998 - ZZLPPO in 127/2006 - ZJZP) ter 7. in 16. člena Statuta Občine Cerklje na Gorenjskem (Uradni vestnik Občine Cerklje na Gorenjskem,   št. 1/99, 1/01, 3/02, 4/03 in 2/07)  je Občinski svet Občine Cerklje na Gorenjskem na 9. redni seji,  dne 19.3.2008,  sprejel

 

ODLOK O GOSPODARSKIH JAVNIH SLUŽBAH OBČINE CERKLJE NA GORENJSKEM

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

Ta odlok določa dejavnosti, ki se v Občini Cerklje na Gorenjskem opravljajo kot gospodarske javne službe (v nadaljevanju: javne službe), opredeljuje način in oblike izvajanja javnih služb, izvajanje strokovnotehničnih, organizacijskih in razvojnih nalog, določa varstvo uporabnikov javnih dobrin, financiranje gospodarskih javnih služb ter druge zadeve, povezane z izvajanjem javnih služb.

2. člen

Kot javne službe se opravljajo dejavnosti, ki so z zakonom določene kot obvezne lokalne gospodarske javne službe in dejavnosti, ki so kot lokalne javne službe določene s tem odlokom.

 

Z javnimi službami se zagotavljajo materialne javne dobrine kot proizvodi in storitve, katerih trajno in nemoteno proizvajanje v javnem interesu zagotavlja občina zaradi zadovoljevanja javnih potreb, kadar in kolikor jih ni mogoče zagotavljati na trgu.

 

II. GOSPODARSKE JAVNE SLUŽBE

 

3. člen

Na območju Občine Cerklje na Gorenjskem (v nadaljevanju: občina) se kot obvezne javne službe opravljajo naslednje dejavnosti:

 

1.      oskrba s pitno vodo,

2.      odvajanje in čiščenje komunalnih odpadnih in padavinskih voda,

3.      ravnanje s komunalnimi odpadki in odlaganje ostanka komunalnih odpadkov,

4.      urejanje in vzdrževanje kategoriziranih občinskih cest,

5.      urejanje in vzdrževanje zelenih in rekreacijskih površin ter drugih javnih površin,

6.      gasilska služba,

7.      urejanje pokopališč, pokopališka in pogrebna dejavnost,

8.      druge dejavnosti, določene z zakonom.

4. člen

Na območju občine se kot izbirne javne službe opravljajo naslednje dejavnosti:

 

1.      dejavnost sistemskega operaterja distribucijskega omrežja zemeljskega plina,

2.      javna razsvetljava, ki obsega razsvetljavo prometnih in drugih javnih površin,

3.      urejanje in upravljanje javnih parkirišč, tržnic in sejmov,

4.      plakatiranje in oglaševanje ter okraševanje naselij.

 

Kot izbirne javne službe se lahko izvajajo tudi druge dejavnosti, ki jih določi občinski svet.

 

5.     člen

Javne službe iz 3. in 4. člena tega odloka se opravljajo na celotnem območju občine, razen, če z odlokom iz 6. člena tega odloka ni določeno drugače.

 

Uporaba javnih dobrin, ki se zagotavljajo kot obvezne javne službe na določenem območju, je obvezna.

 

Uporaba javnih dobrin, ki se zagotavljajo kot izbirne javne službe ni obvezna, če ta odlok ali odlok iz 6. člena tega odloka za posamezne primere ne določa drugače.

 

 

III. NAČIN IZVAJANJA GOSPODARSKIH JAVNIH SLUŽB

 

6. člen

Občina z odlokom podrobneje uredi način opravljanja posamezne ali več javnih služb.

 

Javne službe se izvajajo na podlagi predpisanih tehničnih, oskrbovalnih, stroškovnih, organizacijskih in drugih standardov ter normativov. V primerih, ko le ti niso predpisani za celotno državo, se predpišejo z odlokom iz prvega odstavka tega člena.

7. člen

Kadar je zaradi smotrnosti in koristi Občine Cerklje na Gorenjskem primerno, se občina lahko povezuje z drugimi občinami v enotne funkcionalno in prostorsko zaokrožene oskrbovalne sisteme opravljanja javnih služb.

 

Razmerja med občinami se uredijo s posebno pogodbo.

 

8. člen

Občina zagotavlja izvajanje javnih služb v naslednjih oblikah:

 

§        v režijskem obratu, kadar bi bilo zaradi majhnega obsega ali značilnosti službe neekonomično ali neracionalno ustanoviti javno podjetje ali podeliti koncesijo. Režijski obrat se organizira po predpisih, ki urejajo delovanje občinske uprave. Režijski obrat ni pravna oseba.

§        v javnem gospodarskem zavodu, kadar gre za opravljanje ene ali več gospodarskih javnih služb, ki jih zaradi njihove narave ni mogoče opravljati kot profitne oziroma če to ni njihov cilj,

§        v javnem podjetju, kadar gre za opravljanje ene ali več gospodarskih javnih služb večjega obsega ali kadar to narekuje narava monopolne dejavnosti, ki je določena kot gospodarska javna služba, gre pa za dejavnost, ki jo je mogoče opravljati kot profitno,

§        z dajanjem koncesij.

9.     člen

Javno podjetje ustanovi občina kot podjetje v lasti občine. Javno podjetje lahko ustanovi skupaj več občin, ki so ustanoviteljice javnega podjetja.

 

Ustanovitelj javnega podjetja ima naslednje pravice:

§        določi posebne pogoje za izvajanje dejavnosti ter zagotavljanje in uporabo javnih dobrin,

§        odloča o cenah oziroma tarifah za uporabo javnih dobrin,

§        sprejme poslovno poročilo, obračune in zaključni račun podjetja,

§        imenuje in razrešuje direktorja na podlagi javnega razpisa pod pogoji, na način  in po postopku, določenim s statutom. Direktorja se imenuje za obdobje štirih let.

 

10. člen

Občina podeljuje koncesije pravnim in fizičnim osebam, ki imajo ustrezno registrirano dejavnost in izpolnjujejo pogoje za opravljanje dejavnosti, ki so predmet koncesije.

 

S podelitvijo koncesije nastane koncesijsko razmerje, v katerem nastopata koncedent (občina) in koncesionar (oseba zasebnega ali javnega prava, ki izvaja javno službo).

 

Predmet koncesije, pogoje, trajanje, način financiranja, nadzor in drugo v zvezi s podelitvijo koncesije in izborom koncesionarja, se določi s koncesijskim aktom, ki ga v obliki odloka sprejme občinski svet.

Koncesijski akt vsebuje:

§        dejavnosti ali zadeve, ki so predmet gospodarske javne službe,

§        območje izvajanja gospodarske javne službe, uporabnike ter razmerja do uporabnikov,

§        pogoje, ki jih mora izpolnjevati koncesionar,

§        morebitna javna pooblastila koncesionarju,

§        splošne pogoje za izvajanje gospodarske javne službe in za uporabo javnih dobrin, ki se z njo zagotavljajo,

§        začetek in čas trajanja koncesije,

§        vire financiranja gospodarske javne službe,

§        način plačila koncesionarja ali način plačila odškodnine za izvrševanje gospodarske javne službe oziroma varščine,

§        nadzor nad izvajanjem gospodarske javne službe,

§        prenehanje koncesijskega razmerja,

§        organ, ki opravi izbor koncesionarja,

§        organ, pooblaščen za sklenitev koncesijske pogodbe,

§        druge sestavine, potrebne za določitev in izvajanje gospodarske javne službe

 

Koncesionarja pridobi koncedent na podlagi javnega razpisa. O izbiri koncesionarja odloči koncedent z upravno odločbo. Odločbo o izbiri koncesionarja izda občinska uprava. Zoper to odločbo je dovoljena pritožba v roku 15 dni od dneva vročitve te odločbe, ki se jo vloži pisno ali ustno na zapisnik pri organu, ki je izdal to odločbo. O pritožbi odloča župan Občine Cerklje na Gorenjskem.  Pritožba se šteje za pravočasno, če je oddana zadnji dan pritožbenega roka priporočeno po pošti ali če je dana zadnji dan pritožbenega roka ustno na zapisnik. Zoper odločbo župana ni pritožbe, možno pa je sprožiti upravni spor pred pristojnim sodiščem.

 

Po dokončnosti odločbe o izbiri se z izbranim koncesionarjem sklene koncesijska pogodba. S koncesijsko pogodbo koncedent in koncesionar uredita medsebojna razmerja v zvezi z opravljanjem javne službe.

 

IV. STROKOVNOTEHNIČNE, ORGANIZACIJSKE IN RAZVOJNE NALOGE

 

11. člen

Strokovnotehnične, organizacijske in razvojne naloge na področju javnih služb, opravlja občinska uprava.

 

Posamezna dela, ki jih opravlja občinska uprava iz prvega odstavka tega člena, se lahko s pogodbo, ki jo podpiše župan občine, prenesejo na za to dejavnost ustrezno registrirano pravno ali fizično osebo, če je to smiselno z vidika ekonomičnosti in racionalnosti.

 

V. VARSTVO UPORABNIKOV

 

12. člen

Za varstvo uporabnikov javnih dobrin se ustanovi Svet uporabnikov javnih dobrin

Občine Cerklje na Gorenjskem (v nadaljevanju: Svet uporabnikov).

 

Svet uporabnikov šteje 3 člane, ki jih imenuje in razrešuje občinski svet. Mandat članov sveta je pet let.

13. člen

Svet uporabnikov:

§        varuje interese uporabnikov in daje občinskim organom predloge in mnenja s področja javnih služb;

§        zastopa interese uporabnikov v razmerju do izvajalcev javnih služb in opozarja na pomanjkljivosti  ter predlaga izboljšave;

§        zastopa in usklajuje interese uporabnikov v zvezi z načrtovanjem in funkcioniranjem javnih služb, njihovega razvoja ter financiranja v razmerju do organov občine;

§        opravlja druge naloge v skladu s svojimi pravili ali drugimi akti o delu in poslovanju.

 

14. člen

Pristojni organ občine je dolžan v roku 30 dni od prejema pripombe oziroma predloga, obravnavati pripombo oziroma predlog Sveta uporabnikov ter ga o svojih stališčih in ukrepih obvestiti.

 

VI. FINANCIRANJE GOSPODARSKIH JAVNIH SLUŽB

 

15. člen

Javne službe se lahko financirajo:

§        iz cene proizvoda ali storitve, ki je lahko tudi v obliki tarife, takse, nadomestila ali povračila,

§        iz sredstev proračuna,

§        iz prihodkov izvajalcev javnih služb,

§        iz posojil,

§        iz drugih virov.

 

16. člen

Cene za financiranje izvajanja javnih služb se oblikujejo in določajo na način, ki ga določa zakon ali občinski odlok v skladu z zakonom.

 

Iz cene se financirajo storitve tistih gospodarskih javnih služb, ki so individualno določljive in izmerljive ter jih plačujejo vsi uporabniki glede na količino porabe.

 

Cene se lahko subvencionirajo. Z aktom, s katerim se odloči o subvencioniranju cen, se določita tudi višina in vir subvencij. Subvencije so lahko diferencirane po kategorijah uporabnikov in količini porabljenih ali nudenih javnih dobrin. Sredstva za subvencije se zagotavljajo v proračunu občine.

 

Občinski svet lahko odloči, da se cene posameznih storitev plačujejo diferencirano glede na posamezne vrste uporabnikov ali glede na količino porabljenih javnih dobrin.

 

Iz sredstev proračuna se financira izvajanje javnih služb, s katerimi se zagotavljajo javne dobrine, katerih uporabniki niso določljivi ali katerih uporaba ni izmerljiva.

 

17. člen

Predloge cen oziroma spremembe cen za financiranje izvajanja javnih služb oblikujejo izvajalci javnih služb in jih z obrazložitvijo predložijo pristojnemu občinskemu organu v soglasje, če ni z odlokom o izvajanju posamezne javne službe drugače določeno.

 

VII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

18. člen

Do sprejetja odlokov, ki bodo natančneje določali način in pogoje izvajanja nekaterih javnih služb iz tega odloka, se smiselno uporabljajo določbe Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/1993, 30/1998 in 127/2006), določbe predpisov, ki so bili izdani na podlagi navedenega zakona oziroma določbe drugih zakonskih in podzakonskih aktov, ki urejajo to področje, vendar le v primeru če teh vprašanj ne ureja ta odlok.

19. člen

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o gospodarskih javnih službah občine Cerklje (Uradni vestnik Gorenjske, št. 1/1998).

20. člen

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem vestniku Občine Cerklje na Gorenjskem.

 

Številka: 032-10/2006-68

Cerklje na Gorenjskem, dne 19.3.2008

Občina Cerklje na Gorenjskem

ŽUPAN

Franc ČEBULJ, l.r.