New Page 1

Na podlagi 18. člena Pravilnika o štipendiranju nadarjenih dijakov in študentov (Medobčinski uradni vestnik, št. 20/2009 ) in 18. člena Pravilnika o štipendiranju dijakov srednjega poklicnega izobraževanja (Medobčinski uradni vestnik, št. 20/2009) izdaja župan Mestne občine Maribor naslednje

 

K R I T E R I J E

za delno ali celotno oprostitev vračila štipendije

 

1.

(predmet tega akta)

Štipendist, ki izgubi pravico do štipendije, pridobljeno na osnovi Pravilnika o štipendiranju nadarjenih dijakov in študentov (MUV, št. 20/2009) ali Pravilnika o štipendiranju dijakov srednjega poklicnega izobraževanja (MUV, št. 20/2009) je skladno z določili 17. člena obeh pravilnikov dolžan vrniti vse prejete zneske štipendije skupaj z obrestmi po veljavni obrestni meri za dolgoročne kredite.

Ti kriteriji določajo, v katerih primerih lahko župan Mestne občine Maribor na predlog Komisije za štipendiranje na osnovi vloge štipendista skladno z določili 18. člena obeh v predhodnem odstavku navedenih pravilnikov odloči, da se štipendista delno ali v celoti oprosti vračila štipendije.

 

2.

(primeri, v katerih je možna oprostitev vračila štipendije)

Mestna občina Maribor (v nadaljevanju štipenditor) lahko predlog oz. vlogo štipendista za oprostitev vračila štipendije oziroma za odpis obravnava in reši v dobro štipendista (ga v celoti ali delno oprosti vračila štipendije) samo v naslednjih primerih:

- če štipendist opusti izobraževanje zaradi svoje dalj časa trajajoče bolezni oziroma poškodbe ali

  invalidnosti,

- če štipendist tudi po odlogu vračila štipendije skupaj z obrestmi le-te ne more vrniti zaradi socialne

  ogroženosti,

- če štipendist postane starš, ali

- če bi bili stroški izterjave nesorazmerni z dolgovanim zneskom.

 

3.

(oprostitev vračila štipendije zaradi bolezni, poškodbe, invalidnosti)

Izpolnitev pogoja dalj časa trajajoče bolezni oziroma poškodbe, zaradi katere štipendist opusti izobraževanje, se dokazuje z zdravniškim potrdilom, ki je izdano na podlagi ustrezne medicinske dokumentacije.

Iz zdravniškega potrdila morata biti razvidna čas trajanja bolezni in vpliv na psihofizične sposobnosti štipendista. Trajanje bolezni oziroma poškodbe mora vplivati na potek šolanja oziroma študija, zaradi česar štipendist ne more nadaljevati šolanja oziroma študija po določenem izobraževalnem programu, za katerega mu je bila dodeljena štipendija.

Izpolnitev pogoja invalidnosti se dokazuje s pravnomočno odločbo Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje o ugotovitvi invalidnosti določene kategorije.

 

4.

(oprostitev vračila štipendije zaradi socialne ogroženosti)

Socialna ogroženost štipendista je podana v naslednjih primerih:

-

v času prejemanja štipendije nastala dalj časa trajajoča bolezen ali pridobljen status invalida staršev oziroma skrbnikov ali otrok štipendista,

-

smrt staršev oziroma skrbnikov ali otrok štipendista v času prejemanja štipendije,

-

če je štipendist oziroma član njegove družine v času oddaje vloge prejemnik denarne socialne pomoči po predpisih iz socialnega varstva oziroma je bil eden izmed staršev, ki preživlja štipendista ali skrbnikov družine prejemnik denarne socialne pomoči v času opustitve izobraževanja s strani štipendista,

-

če je na podlagi strokovne obravnave štipendista in njegove družine krajevno pristojni center za socialno delo presodil, da so podane težke družinske razmere oziroma okoliščine.

Razlog za odpis vračila štipendije iz prve alineje prvega odstavka tega člena se dokazuje z zdravniškim potrdilom, ki je izdano na podlagi ustrezne medicinske dokumentacije, oziroma s pravnomočno odločbo Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje o ugotovitvi invalidnosti.

Razlog za odpis vračila štipendije iz druge in tretje alineje prvega odstavka tega člena se na osnovi podatkov, ki jih štipendist navede v vlogi, preverja po uradni dolžnosti.

Težke družinske razmere oziroma okoliščine iz četrte alineje prvega odstavka so takšne razmere oziroma okoliščine v družini štipendista, ki vplivajo na njegovo opustitev šolanja. Med težke družinske razmere oziroma okoliščine ne šteje materialna ogroženost družine štipendista.

 

5.

(oprostitev vračila štipendije zaradi starševstva štipendista)

Izpolnitev pogoja starševstva štipendista, zaradi katere štipendist opusti izobraževanje, se dokazuje z rojstnim listom otroka.

 

6.

(odpis zaradi visokih stroškov izterjave)

Komisija za štipendiranje lahko predlaga županu odpis vračila štipendije, če bi bili stroški postopka izterjave nesorazmerni z višino terjatve, zlasti, ko dolgovani znesek ne presega zneska minimalne plače, zmanjšane za davke in prispevke.

 

7.

(postopek)

Vlogo z obrazložitvijo za delno ali celotno oprostitev vračila štipendije štipendist vloži pri Mestni občini Maribor, Ulica heroja Staneta 1, 2000 Maribor.

Predlogu za delno ali celotno oprostitev vračila štipendije je potrebno priložiti dokazila, ki potrjujejo utemeljenost razlogov za odpis vračila štipendije v skladu s temi kriteriji.

Vlogo o oprostitvi vračila štipendije iz prvega odstavka tega člena pregleda komisija ter poda predlog o rešitvi vloge štipendije v odločitev županu. Pri oblikovanju predloga o zavrnitvi vloge, o delni oprostitvi vračila štipendije oziroma o oprostitvi vračila štipendije v celoti lahko komisija za štipendiranje, če oceni, da je to potrebno, opravi tudi razgovor z vlagateljem, z njegovim pisnim soglasjem pa pridobi tudi dodatno dokumentacijo.

V postopku obravnave vloge za oprostitev vračila štipendije se, ob teh merilih in obeh v 1. točki teh meril navedenih pravilnikih o štipendiranju, smiselno uporabljajo določila Zakona o splošnem upravnem postopku.

 

8.

(veljavnost in uporaba)

Ta merila pričnejo veljati naslednji dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

 

Številka: 11004-19/2009                                                                     Župan

Datum: 21. junij 2010                                                               Franc Kangler, s. r.