New Page 2

 

 

Na podlagi 23. in 171. člena  Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 110/02, 8/03) in 17. člena Statuta Občine Piran (Uradne objave Primorskih novic Koper, št. 10/99 in 15/2004) je Občinski svet Občine Piran na 15. redni seji dne  15.7. 2004  sprejel

 

 

O D L O K

 

 

o spremembi in dopolnitvi Odloka o spremembi zazidalnega načrta Obrtna cona v Luciji

 

 

1. člen

 

 

Sprejme se sprememba in dopolnitev  spremembe zazidalnega načrta Obrtna cona v Luciji (Uradne objave Primorskih novic Koper, št. 43/99, 36/00 46/00, 27/01), ki ga je izdelalo podjetje Architecta, d.o.o., Piran v oktobru 2000, pod št. projekta 202/2000,  skupaj z Uradom za okolje in prostor Občine Piran.

 

 

2. člen

 

 

Sprememba in dopolnitev  spremembe zazidalnega načrta Obrtna cona v Luciji vsebuje:

 

 

- tekstualni del-sprememba in dopolnitev  Odloka

 

 

3.  člen

 

 

V posameznih členih so predlagane naslednje spremembe oziroma dopolnitve:

 

 

V 6. členu:

 

 

- se v odstavku Kare 7 za besedama “obrtno hišo” črta beseda “betonarna”,

 

 

-se v odstavku Kare 7 za besedama “obrtno hišo” vstavijo besede »policijska postaja  z  nastanitvenimi prostori (samskimi sobami) za policiste«,

 

 

- se  na koncu, za  odstavkom Kare 7,  doda novi odstavek, ki se glasi:

 

 

»V ureditvenih območjih posameznih karejev je razen navedenih posegov  dovoljena še gradnja  novih (dopolnilnih)  objektov, kjer prostor to dopušča in je zagotovljen primeren cestni dostop do parcele ter je mogoča priključitev  objektov na kanalizacijo in na drugo komunalno omrežje pod pogojem, da je možno zagotoviti zadostno število parkirnih mest na gradbeni parceli objekta skladno s predvideno dejavnostjo. Namembnost objekta mora biti usklajena z namembnostjo drugih objektov v kareju.

 

 

V območju stanovanjskih in stanovanjsko-obrtnih hiš gradnja novih (dopolnilnih) objektov, ki niso prikazani v grafičnem delu, ni možna«.

 

 

V  7. členu se na koncu naštevanja, za besedama “odlaganje odpadkov”,  dodajo nove alineje, ki se glasijo:

 

 

»- rušitve obstoječih objektov,

 

 

- nadzidava objektov,

 

 

- legalizacija objektov,

 

 

- nadomestna gradnja,

 

 

- nova gradnja – dopolnilna gradnja«.

 

 

V 9. členu:

 

 

- se naslov 9. člena Velikost funkcionalnega zemljišča nadomesti z “Velikost gradbene parcele”,

 

 

- se v celotnem 9. členu besede »funkcionalno zemljišče« slovnično in smiselno nadomestijo z  besedama »gradbena parcela«,

 

 

- se v zadnjem odstavku Parkirna mesta, za tretjo alinejo, ki se glasi: »pri obrtnih halah sta predvideni najmanj dve parkirni mesti, eno pred delavnico na funkcionalnem zemljišču, drugo pa na parkirišču ob cesti«, doda novi stavek, ki se glasi: »Določilo velja za poslovne prostore do 200 m2. Če je poslovni prostor večji od 200 m2, je za vsakih 100 m2 dodatne površine potrebno zagotoviti  nadaljnji 1 parkirni prostor na 100 m2«. 

 

 

V zadnji vrstici predzadnje alineje se doda stavek, ki glasi:

 

 

»Zahtevano število parkirnih mest je možno zagotoviti na klasični in mehanski način.«

 

 

Za tretjo alinejo drugega odstavka se za besedama  “njihove vzdrževalce” vstavita  dva nova  odstavka, ki se glasita:

 

 

“Površine in oblike novih parcel je možno spreminjati, če to zahtevajo terenske razmere in ureditev lastninskega stanja, dopustne so tehnične uskladitve z infrastrukturo.

 

 

Pri novih (dopolnilnih) objektih, ki niso prikazani v grafičnem delu, velja:

 

 

- površina bodoče gradbene parcele ne more biti manjša od 1000 m2,

 

 

- pozidane površine vseh objektov (poslovnih in pomožnih objektov na parceli) ne  smejo  presegati  polovice velikosti gradbene parcele,

 

 

-na gradbeni parceli je potrebno zagotoviti zadostno število parkirnih mest,  skladno z odstavkom   »Parkirna mesta«   predvideno dejavnostjo,

 

 

- odmik novega objekta od parcelne meje ne sme biti manjši od 3 m, sicer mora investitor  pridobiti soglasje  lastnika sosednje parcele.”

 

 

- se na koncu tretjega odstavka, za besedama “funkcionalnih zemljišč,”  doda novi stavek, ki se glasi:

 

 

“Zunanje meje cest A, B, C in  D so določene  v idejnem projektu Projekt cest “A”,“B”, “C” in “D” in odvodnjavanje cest,  ki ga je izdelalo podjetje NGG Izola.

 

 

V 10. členu:

 

 

-  se na koncu doda novi odstavek, ki se glasi:

 

 

»Nove stavbe, prizidki k obstoječim stavbam in drugi novi objekti (razen ograj) morajo biti odmaknjeni od parcelne meje najmanj 3 m. Za razdaljo, manjšo od 3 m, si mora investitor pridobiti soglasje lastnika sosednje parcele«.

 

 

V 11. členu:

 

 

- se v odstavku Kare 7 za besedama “tega odloka” črta beseda “betonarna”,

 

 

-se v odstavku Kare 7, na koncu odstavka, za besedama »turistične avtobuse« dodajo besede »policijska postaja z nastanitvenimi prostori (samskimi sobami) za policiste«,

 

 

- se na koncu, za odstavkom Kare 7, doda novi odstavek, ki se glasi:

 

 

“Tlorisni in višinski gabariti novih (dopolnilnih) objektov (ki niso prikazani v grafičnem delu) naj se prilagodijo velikosti zemljišča in velikosti drugih objektov podobne namembnosti  v  kareju.”

 

 

V 12. členu:

 

 

- se na koncu, za odstavkom št. 3, dodajo novi odstavki št. 4, 5, 6 in 7, ki se glasijo:

 

 

“4. Namembnost novih (dopolnilnih) objektov (ki niso prikazani v grafičnem delu) naj se prilagodi namembnosti  drugih objektov v kareju (obstoječih in predvidenih).

 

 

5. V obrtno-poslovnih in obrtno proizvodnih halah ter v novih (dopolnilnih) objektih (ki niso prikazani v grafičnem delu), v karejih 1, 2, 3, 4, 5 in 7, ni dovoljena ureditev stanovanjskih prostorov ali poslovnih apartmajev kot nastanitvene kapacitete. Izjema so že obstoječe stanovanjske hiše,  predvidene stanovanjsko-obrtne hiše, objekt Samski dom na parc. št. 4704/1 k.o. Portorož ter predvidena policijska postaja z nastanitvenimi prostori (samskimi sobami) za policiste.

 

 

6. Poslovna (obrtna) namembnost spodnje (kletne) etaže v stanovanjsko-obrtnih hišah se ne more   spremeniti v stanovanjsko namembnost oziroma v poslovni apartma za nastanitev ali v kakršnekoli nastanitvene kapacitete.˝

 

 

7. Pri dejavnost ličarstva je pri lokaciji mesta lakirnice potrebno upoštevati  Pravilnik o tehničnih normativih za naprave, v katerih se nanašajo in sušijo premazna sredstva (Uradni list SFRJ, št. 57/85).

 

 

V 13. členu:

 

 

- se v  tretjem odstavku pod alinejo »novogradnje«, na koncu, za besedo “odloka”, doda noi odstavek, ki se glasi: “Idejne zasnove proizvodnih hal, ki so prikazane v listih 02-04 so obvezujoče glede tlorisnih in višinskih dimenzij novih objektov (ob upoštevanju dovoljenih toleranc) in so priporočljive glede konstrukcije in oblikovanja objektov. Možna je tudi ureditev medetaže  samo v eni etaži pod pogojem, da medetaža ne presega polovice  tlorisne površine objekta.«

 

 

- se v odstavku Kare 1, na koncu prvega odstavka, za številko »10 m«, doda novi stavek, ki se glasi: «Varnostne razdalje skladiščenja plina v jeklenkah in rezervoarjih morajo biti skladne s pravilnikom o UNP (Ur. list RS št. 22/91).«

 

 

-se v odstavku Kare 7 črta druga alineja »betonarna dimenzije glede na tehnologijo betonarne.«

 

 

-  se na koncu odstavka »Kare 7«, dodata dve novi alineji,  ki se glasita:

 

 

 »Policijska postaja s nastanitvenimi prostori (samskimi sobami) za policiste, tlorisne  dimenzije objekta se prilagodi potrebam, višina objekta se prilagodi višini objektov v   neposredni bližini (Samski dom).

 

 

Dozidava Samskega doma na parc. št. 4704/1  k.o. Portorož ni možna.«

 

 

- se na koncu za odstavkom Kare 7  dodata  nova stavka:

 

 

“Pri stanovanjsko-obrtnih hišah v  kareju 6 in 2 je možna manjša etažnost objektov od predvidene (do K + P +1).

 

 

Dimenzije  novih  (dopolnilnih) objektov, ki niso prikazani v grafičnem delu, se tlorisno in višinsko prilagodijo večinsko prisotnemu gabaritu objektov v  posameznem kareju podobne -iste namembnosti ”

 

 

V 14. členu:

 

 

-  se na koncu člena, za besedo “prostor”,  dodajo novi odstavki, ki se glasijo:

 

 

“Dograjevanje objektov

 

 

Dograjuje se lahko vse vrste obstoječih  objektov (stanovanjski, poslovni, obrtno-poslovni), ki so zgrajeni na osnovi gradbenega dovoljenja, pod naslednjimi pogoji:

 

 

- pozidana površina osnovnega objekta in vseh na parceli zgrajenih (pomožnih) objektov  ne sme presegati 1/3 velikosti gradbene parcele pri stanovanjskih in obrtno-stanovanjskih hišah ter 1/2 velikosti gradbene parcele pri poslovnih objektih in obrtno-proizvodnih halah.

 

 

- glede na velikost prizidka in predvideno dejavnost je potrebno zagotoviti dodatne parkirne prostore.

 

 

Pri dozidavah obrtno-proizvodnih hal je potrebno upoštevati videz objekta kot celote. Dozidava delov obrtno-proizvodnih hal z enostavnimi objekti (nadstrešnice, lope ipd.), za katere ni potrebno pridobiti gradbenega dovoljenja, ni možna.

 

 

Dozidava Samskega doma na parc. št. 4704/1 k.o. Portorož ni možna.

 

 

Nadzidava obstoječih  objektov

 

 

Možne so nadzidave legalno zgrajenih objektov ali delov objektov do višine in etažnosti večinsko prisotnega gabarita objektov enake – podobne namembnosti v kareju, v katerem se objekt nahaja, če se s tem ne poruši kompozicijsko razmerje do celote in se ne poslabšajo bivalni pogoji pri sosednjih objektih.

 

 

Nadomestna gradnja:

 

 

Nadomestna gradnja je izvedba del, ko se  na mestu poprej odstranjenega legalno zgrajenega objekta  ali v njegovi neposredni bližini, vendar znotraj gradbene parcele, zgradi nov objekt, s katerim se bistveno ne spremeni namembnost, zunanjost, velikost in vplivi na okolje dosedanjega objekta, ki se ga pred začetkom uporabe nadomestnega objekta odstrani.

 

 

Legalizacija objektov:

 

 

Legalizacija objektov in naprav, zgrajenih brez gradbenega dovoljenja, je možna samo za tiste objekte, ki izpolnjujejo pogoje iz 9. člena (pozidanost parcele) in 12. člena (namembnost). Legalizacija je možna v gabaritih, ki so obstajali na terenu na dan sprejetja Spremembe in dopolnitve ZN.

 

 

Sprememba namembnosti:

 

 

Pri obstoječih legalno zgrajenih objektih in predvidenih objektih je dovoljena sprememba obstoječe namembnosti oziroma namembnosti, ki je predvidena v Spremembi ZN (objekta v celoti ali dela objekta),  kadar je to sprejemljivo za območje (kare), v katerem se objekt nahaja, vendar samo pod pogoji in v dejavnosti, ki so navedene v 12. členu. Ni dovoljena sprememba namembnosti v stanovanjsko namembnost ali poslovne apartmaje kot nastanitvene kapacitete ali  v kakršnekoli nastanitvene kapacitete«.

 

 

V 15. členu:

 

 

- se črta edini stavek: “Gradnja pomožnih objektov je možna  na podlagi določitev veljavnega in sprejetega odloka o pomožnih objektih” in se nadomesti z novim, ki se glasi:

 

 

“Gradnja pomožnih objektov je možna (koder to ni izrecno prepovedano) skladno s Pravilnikom o vrstah zahtevnih, manj zahtevnih in enostavnih objektov, o pogojih za gradnjo enostavnih objektov brez gradbenega dovoljenja in o vrstah del, ki so v zvezi z objekti in pripadajočimi zemljišči (Ur. list RS 114/03).”

 

 

V 16. členu:

 

 

- se črta drugi stavek v drugem odstavku, ki se glasi “Niso dopustne ograje iz žice, lesa ali pločevine” in se nadomesti s stavkoma:

 

 

“Varovalna ograja, to je ograja, namenjena fizičnemu varovanju poslovnih objektov, nestanovanjskih stavb  in drugih površin, na katerih se opravlja dejavnost, je lahko žična oziroma s kovinskimi stebrički, višine do 2,2 m. Ograja ob cestnem telesu ne sme ovirati vidljivost na cestišču. Za gradnjo ograje ob cestnem telesu je potrebno pridobiti mnenje upravljavca ceste.

 

 

Zemljišča, ki se uporabljajo samo kot skladiščne ali manipulativne površine in se na njih ne nahajajo objekti, morajo biti urejena in tlakovana oziroma asfaltirana. Na njih ni dovoljeno deponiranje odpadnega materiala ali kosovnih  odpadkov (izjema je sortirnica odpadkov).”

 

 

Za zadnjim odstavkom se doda novi odstavek, ki se glasi:

 

 

“Če so oporni zidovi oziroma škarpe (to je konstrukcija med dvema višinama zemljišča, namenjena za preprečevanje usipanja oziroma drsenja zemlje)  visoki nad 1,6 m, morajo biti izvedeni z zamikom vsaj 70 cm.”

 

 

V 17. členu:

 

 

- se v  tretjem odstavku  črta druga beseda »goriva« in se nadomesti z besedama »kurilnega olja«,

 

 

-se na koncu, za tretjim odstavkom, doda novi odstavek, ki se glasi: »na območju, na katerem je možna priključitev objektov na javno plinsko omrežje, ni možna postavitev individualnih rezervoarjev za UNP .«

 

 

V 18. členu:

 

 

-  se na koncu za tretjim odstavkom doda novi odstavek, ki se glasi:

 

 

“Upoštevati je ločen sistem zbiranja in odvoza odpadkov. Odjemna mesta morajo biti dostopna za komunalna vozila. Odjemna mesta in ekološki odpadki morajo biti usklajeni z občinskim Programom ravnanja z odpadki.”

 

 

V 21. členu:

 

 

- se v 21. členu – Vodooskrba, v zadnjem stavku, za besedama »predvideno s« črta beseda »podzemni«,

 

 

- se na koncu odstavka, za besedo »predpisi, dodajo nove besede »- Pravilnikom o tehničnih normativih za hidrantno omrežje za gašenje požarov (Ur. list SFRJ št. 30/91)«,

 

 

- se za prvim odstavkom doda novi, drugi, odstavek, ki se glasi:

 

 

»V primeru, da je za posamezne objekte potrebna večja količina vode, kot je v hidrantnem omrežju, bodo morali objekti do uporabnega dovoljenja zagotoviti dodatno količino vode ali z nadgradnjo hidrantnega omrežja ali iz drugih virov.«

 

 

V  22. členu:

 

 

-  se na koncu, za drugim odstavkom doda novi odstavek, ki se glasi:

 

 

»Za tehnološke odpadne vode je potrebno predvideti ustrezno predčiščenje, skladno z Uredbo o emisiji snovi in toplote pri odvajanju odpadnih voda iz virov onesnaženja (Ur. list RS, št. 35/96).«

 

 

V 23.  členu:

 

 

- se vsebina člena črta v celoti in se nadomesti z naslednjimi stavki:

 

 

»Območje obrtne cone Lucija napajajo transformatorske postaje  TP Pralnica, TP Obrtna cona in TP Obrtna cona 2. Po območju potekajo 20 kv kablovodi RTP Lucija-TP Pralnica-Obrtna cona-TP Obrtna cona 2 –RTP Lucija in TP Pralnica –DV Malija. Na območju je obstoječe nizkonapetostno kabelsko in prostozračno omrežje ter javna razsvetljava, ki sedanjemu stanju ustreza.

 

 

Glede na namen obravnavanega območja so možne spremembe proizvodnih programov v posameznih objektih in s tem povezane spremembe odjema električne energije,  zato je potrebno sprotno preverjanje  obstoječega elektroenergetskega omrežja predvsem glede števila in  moči transformatorskih postaj, napajanje odjemalcev z električno energijo pa reševati v skladu  z Uredbo o splošnih pogojih za dobavo  in odjem električne energije (Ur. list RS, št. 117/02). Po potrebi je zagotoviti napajanje novih večjih odjemalcev z električno energijo iz lastnih (tujih) novih transformatorskih postaj, odjemalcev splošnega odjema pa po potrebi iz novih distribucijskih TP

 

 

Za nove objekte elektroenergetskega omrežja veljajo naslednje osnovne zahteve:

 

 

- nove transformatorske postaje morajo biti zgrajene za napetost 20/0,4 kV in nazivno moč 630(1000) kVA. Dostopne morajo biti za tovornjak z dvigalom  skupne teže 20 t, če bodo v zgradbi za druge namene, morajo biti locirane v pritličju na vogalu zgradbe in neposredno dostopne od zunaj.

 

 

-  novi ali prestavljeni 20 kV kablovodi  morajo biti zgrajeni  v kabelski kanalizaciji po celi trasi,

 

 

- nizkonapetostno omrežje mora biti zgrajeno  v težki radialni izvedbi, s šivanjem v priključnih omarah in z zaščitnim ukrepom pred električnim udarom s samodejnim odklopom napajanja,

 

 

-  javna razsvetljava se prilagodi tipu oz. izvedbi obstoječe JR.«

 

 

V 27. členu:

 

 

- se v  delu člena -Varstvo pred požarom - črtata oba odstavka in nadomestita z novima, ki se glasita:

 

 

“Pri načrtovanju in izvajanju Sprememb zazidalnega načrta Obrtna cona v Luciji je potrebno upoštevati  22. člen Zakona o varstvu pred požarom (ZV Poz-A, Ur. list RS, št. 71/1993 in 87/2001).

 

 

V skladu s tem zakonom mora biti zagotovljeno naslednje:

 

 

- pogoji za varen umik ljudi  in premoženja,

 

 

- potrebni odmiki med objekti oziroma ustrezna požarna ločitev objektov, s čimer bodo zagotovljeni pogoji za omejevanje širjenja ognja ob požaru,

 

 

- intervencijske prometne in delovne površine za intervencijska vozila

 

 

- viri za zadostno oskrbo z vodo za gašenje. Če se voda za gašenje zagotavlja iz zunanjega hidrantnega omrežja, mora izgradnja tega biti zaključena do - tehničnega pregleda objektov;

 

 

Upoštevati se morajo tudi požarna tveganja,  ki so povezana:

 

 

- s povečano možnostjo nastanka požara zaradi uporabe požarno nevarnih snovi in  tehnoloških postopkov,

 

 

- z vplivi obstoječih in novih industrijskih objektov tu tehnoloških procesov,

 

 

- z možnostjo širjenja požara med posameznimi  poselitvenimi območji.

 

 

V 29. členu:

 

 

- se v tretjem odstavku,  za besedama “pritličij so”,  številka “0,30 m” nadomesti s številko “0,50 m”, 

 

 

- se v celoti črta odstavek št. 4, ki se glasi “Dovoljene so manjše spremembe namembnosti posameznih delov objekta, pri čemer morajo biti upoštevani pogoji 11. člena”, ker se sprememba namembnosti obravnava v dopolnitvi 14. člena,

 

 

- odstavek št. 5 postane odstavek  št. 4,

 

 

- se na koncu, za odstavkom št. 4, dodajo novi odstavki št. 5, 6, 7, 8 in 9, ki se glasijo:

 

 

“5. Pri stanovanjsko-obrtnih hišah v  kareju 2 in 6  je možna manjša etažnost objektov od predvidene (do K + P +1).

 

 

6. V primeru, ko bi pri stanovanjsko-obrtnih hišah v kareju 2 in 6, na osnovi vpisane kote pritličja v osnovnem dokumentu in glede na situacijo na terenu bilo potrebno vkopati več kot eno etaža, je možno koto pritličja objekta spremeniti (zvišati), tako da bo vkopana samo ena etaža. Dvig kote pritličja je možen pod pogojem, da kota venca objekta ne presega višine sosednjih  ali predvidenih višjeležečih objektov oziroma se zmanjša etažnost objekta. Namembnost spodnje etaže mora ostati poslovna (obrtna), skladno z 12. členom ni dovoljena sprememba namembnosti v stanovanjsko namembnost ali poslovne apartmaje kot nastanitvene kapacitete ali  v kakršnekoli nastanitvene kapacitete. ”

 

 

7.  Za objekte, pri katerih v grafičnem delu osnovnega dokumenta ni vpisana kota pritličja, se kot kota pritličja upoštevajo podatki iz topografskega načrta na obravnavani lokaciji pod pogojem, da je spodnja etaža (klet) vkopana z dveh ali treh straneh ter da kota venca objekta ne presega višine predvidenih višjeležečih objektov podobne – enake namembnosti. Pri nizu objektov morajo biti višinske kote objektov medsebojno usklajene.

 

 

8. Pri objektu plinarne je možno zmanjšanje tlorisnih dimenzij objekta in števila rezervoarjev ter razmestitev objektov brez omejitev,  skladno s  tehnološkimi zahtevami objekta.

 

 

9. Pri objektu Mercator je možno zmanjšanje tlorisnih dimenzij novega objekta brez omejitev,  skladno s potrebami investitorja.”

 

 

4. člen

 

 

Sprememba ZN je na vpogled občanom in podjetjem pri Uradu za okolje in prostor Občinske uprave Občine Piran in Upravne enote Piran.

 

 

5. člen

 

 

Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravlja Ministrstvo za okolje, prostor in energijo, Inšpektorat RS za okolje in prostor, Območna enota Koper.

 

 

6. člen

 

 

Ta odlok prične veljati osmi dan po objavi v Uradnih objavah Primorskih novic Koper.

 

 

Številka: 35005-18/2002-04 

 

 

Županja Občine Piran

 

 

Vojka Štular, prof.

 

 

Piran, 15. 7. 2004