New Page 2

Na podlagi 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE) in 29. člena Statuta Občine Vojnik (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 3/2016) je Občinski svet Občine Vojnik na 22. redni seji dne 7. 4. 2022 sprejel

 

PRAVILNIK

O SOFINANCIRANJU MALIH KOMUNALNIH ČISTILNIH NAPRAV ZA OBSTOJEČE OBJEKTE NA OBMOČJU OBČINE VOJNIK

 

Splošne določbe

 

1. člen

(1)  S tem pravilnikom se določajo namen, upravičenci ter pogoji in merila za dodelitev proračunskih sredstev, namenjenih za nakup malih komunalnih čistilnih naprav (v nadaljevanju MKČN) do 50 PE (populacijskih enot) za obstoječe eno in/ali večstanovanjske objekte na območju Občine Vojnik.

 

2. člen

(1)  Sredstva za sofinanciranje nakupa MKČN na območju Občine Vojnik se zagotavljajo iz občinskega proračuna; znesek za posamezno leto določi občinski svet v odloku o proračunu. Na podlagi v proračunu določene višine sredstev, se objavi javni razpis, ki natančno določa pogoje za dodelitev proračunskih sredstev.

 

Namen

 

3. člen

(1)  Občina Vojnik zagotavlja proračunska sredstva za sofinanciranje nakupa MKČN z namenom:

·  spodbujanja varstva okolja z zmanjševanjem onesnaženja s komunalnimi odpadnimi vodami;

·  pospeševanja nakupa in vgradnje MKČN s kapaciteto do 50 PE na območjih, kjer se ne predvideva izgradnja javne kanalizacije na območju občine Vojnik in

·  urejanja odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode.

 

Upravičenci

 

4. člen

(1)  Upravičenci do sofinanciranja izgradnje MKČN na podlagi tega pravilnika so fizične osebe, ki imajo stalno prebivališče v Občini Vojnik in so lastniki ali solastniki obstoječih stanovanjskih stavb, namenjenih stalnemu prebivanju, ki stojijo na območju Občine Vojnik.

(2)  V primeru skupne MKČN za več stanovanjskih objektov, je nosilec investicije - vlagatelj tisti, ki ima v lasti zemljišče, na katerem bo čistilna naprava zgrajena.

 

Javni razpis

 

5. člen

(1)  Sofinanciranje se izvede na osnovi javnega razpisa za sofinanciranje MKČN, s katerim se določi način preverjanja pogojev iz tega pravilnika in postopek za dodelitev proračunskih sredstev.

(2)  Javni razpis se izvede enkrat ali večkrat letno, vlogo pa lahko upravičenci vložijo do konca razpisnega roka. Sredstva se dodelijo vložnikom, ki so oddali popolne vloge, oziroma tistim, ki so vloge pravočasno dopolnili po prejemu poziva k dopolnitvi. Prispele vloge se odpirajo po datumu in času dospetja na Občino Vojnik, prav tako se sredstva dodeljujejo po datumu dospetja. Sofinanciranje prejmejo vložniki po vrstnem redu dospetja vlog, do porabe proračunskih sredstev.

(3)  Javni razpis se objavi na spletni strani Občine Vojnik in na druge krajevno običajne načine.

(4)  Če vloga prosilca ni popolna, se prosilca pozove, naj vlogo dopolni v roku 8 dni od prejema poziva. Če vloge ne dopolni, oziroma je ne dopolni ustrezno, se vloga s sklepom zavrže.

(5)  V javnem pozivu se navedejo:

·  naziv in sedež občine,

·  pravna podlaga za izvedbo razpisa,

·  namen za katerega se sredstva dodeljujejo,

·  znesek razpisanih sredstev,

·  pogoji in merila za pridobitev sredstev,

·  dokumentacija, ki jo morajo vlagatelji priložiti k vlogi,

·  navedba kontaktov, kjer lahko občani prejmejo informacije o razpisu,

·  naslov za vložitev vlog,

·  rok za vložitev vlog in

·  postopek obravnave vlog.

 

6. člen

(1)  Razpisno dokumentacijo pripravi občinska uprava, ki izvede tudi objavo razpisa na spletni strani občine in obvesti občane o razpisu na krajevno običajen način.

(2)  Postopek odpiranja vlog in dodelitve sredstev v skladu z razpisnimi pogoji vodi tričlanska strokovna komisija, ki jo imenuje župan. Komisijo sestavljajo 3 predstavniki občinske uprave.

(3)  Naloge komisije so:

·  odpiranje in pregled vlog,

·  ocena upravičenosti vlog in priprava pozivov za dopolnitev vlog,

·  priprava poročila s predlogom prejemnikov in višine sredstev, ki je podlaga za izdajo sklepov o odobritvi sredstev in za sklenitev pogodb o sofinanciranju.

 

Znesek sofinanciranja

 

7. člen

(1)  Nakup MKČN se sofinancira v znesku 50 % od vrednosti upravičenih stroškov oziroma največ 2.000,00 EUR. Sofinancira se postavitev ene MKČN za en stanovanjski objekt, en večstanovanjski objekt, kot tudi postavitev ene skupne MKČN za več stanovanjskih objektov.

Upravičeni stroški

 

8. člen

(1)  Upravičeni stroški sofinanciranja investicije so stroški nakupa MKČN velikosti do 50 PE in stroški prvega zagona z nastavitvijo parametrov, vključno z DDV.

 

Pogoji in omejitve

 

9. člen

(1)  Pogoji za sofinanciranje nakupa MKČN so:

·  MKČN mora biti postavljena na delu Občine Vojnik izven Aglomeracij, oziroma na območju, kjer ni predvidena izgradnja kanalizacijskega omrežja;

·  MKČN je lahko postavljena tudi na območju predvidenih aglomeracij, ki so določene z Operativnim programom odvajanja in čiščenja komunalne vode, vendar mora biti na podlagi soglasja javnega podjetja Vodovod-kanalizacija d.o.o. razvidno, da objekt na kanalizacijo ne more biti priklopljen;

·  vlagatelj mora biti lastnik zemljišča, kjer je postavljena MKČN, ozirom mora imeti pridobljeno pravico graditi na predmetnem zemljišču;

·  objekt za katerega je namenjena MKČN, mora imeti veljavno gradbeno dovoljenje ali uporabno dovoljenje oziroma pridobljen dokument o graditvi objekta pred letom 1967;

·  objekt za katerega je namenjena MKČN mora biti obstoječi objekt, ki je bil zgrajen ali je bilo zanj pridobljeno gradbeno dovoljenje, pred 10. decembrom leta 2002;

·  lokacija postavitve MKČN mora omogočati dostop in neovirano praznjenje;

·  čistilna naprava mora biti vgrajena in delujoča;

·  upravičenci, ki bodo za več objektov postavili skupno MKČN, morajo k vlogi priložiti podpisan medsebojni dogovor vseh uporabnikov MKČN, ki ni časovno omejen in v dogovoru določiti osebo, ki bo zadolžena za upravljanje MKČN, vlagatelja, ki je lastnik zemljišča, kjer je zgrajena MKČN ter soglasje oz dovoljenje lastnika zemljišča vsem drugim solastnikom MKČN za uporabo naprave in vzdrževanje vodov do naprave;

·  MKČN, ki se sofinancira, ima lahko zmogljivost do 50 PE, imeti mora lastnosti in zmogljivost čiščenja, kot jo predpisuje veljavni predpis, ki ureja odvajanje in čiščenje komunalne odpadne vode (lastnosti se lahko ugotavljajo tudi na podlagi vpisa v evidence, kot je na primer seznam MKČN pri Gospodarski zbornici Slovenije) ter za MKČN, ki je gradbeni proizvod, izjavo o skladnosti, ki je izdana v skladu s predpisom, ki ureja potrjevanje skladnosti in označevanje gradbenih proizvodov ali rastlinskih čistilnih naprav;

·  MKČN mora biti kupljena in plačana v letu objave razpisa.

(2)  Upravičenci lahko pridobijo sredstva za isto naložbo le enkrat. Če je upravičenec že prejel javna sredstva za isto naložbo, do sredstev po tem pravilniku ni upravičen.

 

Izplačilo odobrenih sredstev

 

10. člen

(1)  Upravičenci na podlagi sklepa o dodelitvi sredstev na Občino Vojnik podajo zahtevek za izplačilo z vsemi zahtevanimi prilogami v skladu s pogoji navedenimi v razpisu.

(2)  Priloge zahtevka so: račun izvajalca za MKČN, potrdilo o plačilu predmetmega računa, ki se mora glasiti na vlagatelja vloge na razpis in poročilo o prvih meritvah za MKČN, iz katerega mora biti razvidno, da so prve meritve pozitivno opravljene. Poročilo o prvih meritvah za MKČN in pozitivno opravljenih prvih meritvah, lahko vložnik dostavi tudi naknadno v roku 3 do 9 mesecev po vgradnji male komunalne čistilne naprave.

(3)  Po predložitvi vse potrebne dokumentacije se z upravičencem sklene pogodba o dodelitvi nepovratnih sredstev in ureditvi medsebojnih obveznosti in pravic, ki mora vsebovati vsaj navedbo pogodbenih strank, znesek sofinanciranja in opredelitev pravic in obveznosti pogodbenih strank.

(4)  Prejemnik sredstev se s pogodbo zaveže hraniti vso dokumentacijo še najmanj 5 let po izplačilu sredstev s strani občine, pri čemer:

·  bo omogočil vpogled v dokumentacijo in kontrolo koriščenja namenskih sredstev;

·  se strinja, da se podatki o odobrenih in izplačanih denarnih sredstvih, ki so javnega značaja, lahko objavijo, pri tem se lahko objavijo osnovni podatki o višini odobrenih sredstev in prejemniku v skladu z zakonom, ki ureja dostop do informacij javnega značaja, in zakonom, ki ureja varstvo osebnih podatkov.

(5)  Nakazilo sredstev se izvrši na transakcijski račun upravičenca v roku, ki je naveden v pogodbi.

 

Nadzor in sankcije

 

11. člen

(1)  Upravičenec je dolžan vrniti nenamensko porabljena sredstva skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi, ki se obračunavajo od dneva izplačila upravičencu do dneva vračila sredstev v primerih:

·  da so bila dodeljena sredstva delno ali v celoti nenamensko porabljena,

·  da je upravičenec za katerikoli namen pridobitve sredstev navajal neresnične podatke,

·  druge nepravilnosti pri uporabi sredstev ali kršitve določil pogodbe o sofinanciranju,

·  v primeru, da ne dostavi ocene obratovanja oziroma meritev male komunalne čistilne naprave v roku največ 9 mesecev po vgradnji naprave, oz. v roku 8 dni od prejema poziva o dostavi ocene obratovanja.

(2)  Prejemnik mora na osnovi zahteve Občini Vojnik vrniti prejeta sredstva s pripadajočimi zamudnimi obrestmi v roku 8 dni od prejetega poziva.

(3)  V primerih iz prvega odstavka tega člena prejemnik sredstev ni upravičen kandidirati na javnih razpisih Občine Vojnik v naslednjih 5 letih od oddaje vloge, v zvezi s katero so bile ugotovljene naštete nepravilnosti.

 

Končne določbe

 

12. člen

(1)  Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 032-0006/2022/8

Datum: 7. 4. 2022

 

 

Občina Vojnik

 

Branko Petre, župan

 

 

PRIMERJAVA REŠITEV NA PODROČJU SOFINANCIRANJA MKČN V SOSEDNJIH OBČINAH

 

Pravne podlage:

Občina Šentjur

Občina Dobrna

Mestna občina Celje

Občina Zreče

Odlok o subvencioniranju gradnje malih komunalnih čistilnih naprav na območju Občine Šentjur (Uradni list RS, št. 94/13, 58/19)

Pravilnik o sofinanciranju malih komunalnih čistilnih naprav in kanalizacijskih

priključkov na območju Občine Dobrna (Uradni list RS, št. 26/2019)

Pravilnik o sofinanciranju malih komunalnih čistilnih naprav na območju Mestne občine Celje (Uradni list RS, št. 14/2018)

Pravilnik o sofinanciranju nakupa in vgradnje malih komunalnih čistilnih naprav na območju Občine Zreče (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 57/2017, 56/2019, 17/2020)

 

Predmet sofinanciranja:

Občina Šentjur

Občina Dobrna

Mestna občina Celje

Občina Zreče

MKČN do 50 PE, kanalizacijski priključki.

MKČN za do 50 PE, kanalizacijski priključki nad 200m.

MKČN do 50 PE.

MKČN od 4 do 50 PE.

 

Upravičenci:

Občina Šentjur

Občina Dobrna

Mestna občina Celje

Občina Zreče

Fizične osebe, stalno bivališče v občini, lastnik ali solastnik stavbe v občini.

Fizične osebe, stalno bivališče v občini.

Fizične osebe, ki so lastniki objektov v občini, lastnik zemljišča, kjer bo MKČN.

fizična oseba, ki ima stalno prebivališče v občini in je lastnik ali solastnik stanovanjske stavbe na območju občine in neprofitna organizacija, lastnik, solastnik oz. upravljavec stavbe v javni rabi v občini.

 

Upravičene stavbe:

Občina Šentjur

Občina Dobrna

Mestna občina Celje

Občina Zreče

Upravičeni samo, če v gradbenem dovoljenju ni pogoj MKČN ali priključek na kanalizacijo.

Stanovanjski objekti

Stavbe z gradbenim dovoljenjem za stanovanjske stavbe ali uporabnim dovoljenjem pred 1967.

Eno ali večstanovanjski objekti, stavbe v javni rabi (lastnik ali upravljavec je neprofitna organizacija), objekti z gradbenim dovoljenjem ali uporabnim dovoljenjem pred 1967.

 

Upravičeni stroški:

Občina Šentjur

Občina Dobrna

Mestna občina Celje

Občina Zreče

Gradnja MKČN (ni natančneje opredeljeno).

Stroški nakupa, montaže in prvega zagona, nakup kanalizacijskih cevi (DDV ni posebej omenjen).

Stroški nakupa MKČN z vključenimi stroški gradbenih del, montaže in prvega zagona (DDV ni posebej omenjen).

Stroški nakupa in vgradnje MKČN, DDV ni upravičen strošek.

 

Delež sofinanciranja in najvišji zneski sofinanciranja:

Občina Šentjur

Občina Dobrna

Mestna občina Celje

Občina Zreče

Največ  500 € za posamezno stavbo, oz. v primeru skupne naprave 500 € na vsako stavbo, največ do vrednosti MKČN.

25% stroškov in do 1000 € do 10PE za en objekt, 20% in 400 € za vsak dodaten objekt do 25 PE, 15% in do 300 € do 50 PE, 100 % za kanalizacijske cevi nad 200 m priključka.

50% upravičenih stroškov.

Do 40% upravičenih stroškov ali največ 1.200 € za eno stavbo, do 60% upr. str. ali največ 750 € na en objekt za skupno MKČN.

 

Prednost pri financiranju:

Občina Šentjur

Občina Dobrna

Mestna občina Celje

Občina Zreče

MKČN na vodovarstvenih območjih in skupne MKČN.

Po vrstnem redu prispetja vlog.

Se določi z razpisom.

Ni posebej določeno.

 

Posebnosti:

·  V občini Šentjur in Dobrna sofinancirajo tudi gradnjo kanalizacijskega priključka na območjih, kjer priključitev na kanalizacijo sicer ni obvezna.

·  V občini Dobrna se lahko občani, ki niso prejeli sredstev na razpisu (zaradi prevelikega povpraševanja), prijavijo naslednje leto in so obravnavani prednostno.

·  V občini Zreče se sofinancirajo tudi objekti v lasti neprofitnih organizacij.