New Page 2

 

Na podlagi 58. in 61. člena Zakona o stavbnih zemljiščih (Uradni list SRS št. 18/48, 32/85 in 33/86), v zvezi s 56. členom Zakona o stavbnih zemljiščih (Uradni list RS št. 44/97), na podlagi Dogovora o usklajevanju meril za določanje območij, na katerih se plačuje nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča in meril za določanje višine tega nadomestila (Uradni list SRS št. 16/86), 3. in 25. člena Zakona o prekrških (Uradni list SRS, št. 25/83, 42/85, 47/87 in 5/90 ter 16. člena Statuta Občine Juršinci (Uradni vestnik Občine Juršinci, št. 1/99) je občinski svet na seji, dne 6.11.2000, sprejel

 

 

ODLOK

 

 

o nadomestilu za uporabo stavbnih zemljišč

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

Ta odlok določa območja, na katerih se v občini Juršinci plačuje nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča (v nadaljnjem besedilu: nadomestilo), merila za določitev višine nadomestila neposrednim uporabnikom stavbnih zemljišč ter merila za popolno in delno oprostitev plačila nadomestila.

 

 

2. člen

 

 

Osnova za izračun nadomestila je površina objekta, ki se uporablja za stanovanjski, počitniški ali poslovni namen. Stanovanjska oz. počitniška površina je čista tlorisna površina sob, predsob, hodnikov, kuhinj, kopalnic, shramb in drugih zaprtih prostorov stanovanja oz. počitniških objektov, razen kurilnice in kleti ter čista površina garaže za osebne avtomobile.

 

 

Poslovna površina v zgradbi je čista tlorisna površina prostora in vseh prostorov, ki so funkcionalno povezani s poslovnim prostorom.

 

 

Upoštevajo se samo objekti, ki so zgrajeni najmanj do četrte gradbene faze.

 

  Osnova za izračun nadomestila je površina zazidanega stavbnega zemljišča (funkcionalne enote), ki je lahko v zgradbi ali izven nje, ki se uporablja za stanovanjski, počitniški ali poslovni namen in nezazidano stavbno zemljišče.  
  Za zazidana stavbna zemljišča, štejejo tista zemljišča, na katerih so gradbene parcele z zgrajenimi stavbami in gradbenimi inženirskimi objekti, ki niso objekti gospodarske javne infrastrukture in tista zemljišča, na katerih se je na podlagi dokončnega gradbenega dovoljenja začelo z gradnjo stavb in gradbenih inženirskih objektov, ki niso objekti gospodarske javne infrastrukture.  
  Stanovanjska oz. počitniška površina je čista tlorisna površina sob, predsob, hodnikov, kuhinj, kopalnic, shramb in drugih zaprtih prostorov stanovanja oz. počitniških objektov, razen kurilnice in kleti ter čista površina garaže za osebne avtomobile.  
  Poslovna površina v zgradbi je čista tlorisna površina prostora in vseh prostorov, ki so funkcionalno povezani s poslovnim prostorom. Upoštevajo se samo objekti, ki so zgrajeni najmanj do četrte gradbene faze.  
  Za nezazidana stavbna zemljišča, štejejo tista zemljišča, za katera je z izvedbenim prostorskim aktom določeno, daje na njih dopustna gradnja stanovanjskih in poslovnih stavb, ki niso namenjene za potrebe zdravstva, socialnega in otroškega varstva, šolstva, kulture, znanosti, športa in javne uprave in da je na njih dopustna gradnja gradbenih inženirskih objektov, ki niso objekti gospodarske javne infrastrukture in tudi niso namenjeni za potrebe zdravstva, socialnega in otroškega varstva, šolstva, kulture, znanosti, športa in javne uprave.  

 

3. člen

 

 

Višina nadomestila za funkcionalno enoto se določi tako, da se upošteva površina, skupno število točk po merilih iz tega odloka, vrednost točke, ki jo določi občinski svet, in oprostitve, ki so določene na osnovi tega odloka. Za pokrita poslovna skladišča se upošteva 50 % površine. Za objekte namenjene dejavnostim iz kmetijstva (farme, hladilnice, polnilnice) se upošteva 25 % površine in se razvrstijo po namembnosti med pridobitne dejavnosti.

 

Pri nezazidanem stavbnem zemljišču se ne upošteva komunalna opremljenost zemljišča.

 

 

4. člen

 

 

 Zavezanec za nadomestilo je neposredni uporabnik funkcionalne enote (lastnik, imetnik pravice uporabe ali najemnik), ki je lahko fizična ali pravna oseba ali samostojni podjetnik.

 

 

5. člen

 

 

Za objekte, ki imajo status kulturnega spomenika in za sakralne objekte, se nadomestilo ne odmerja. Nadomestilo se ne odmerja za funkcionalne enote, ki se uporabljajo:

 

 

- za potrebe zaščite in reševanja ter obrambe,

 

 

- za potrebe mednarodnih in meddržavnih organizacij, ki jih uporabljajo te organizacije ali v njih stanuje njihovo osebje, če ni v mednarodnem sporazumu drugače določeno,

 

 

- za potrebe verskih skupnosti, ki jih uporabljajo za svojo versko dejavnost,

 

 

- za potrebe Rdečega križa, Karitasa in drugih podobnih organizacij in

 

 

- za potrebe kmetijske dejavnosti v zasebnem kmetijstvu (gospodarska poslopja).

 

  Nadomestilo se ne odmerja za objekte, ki služijo za potrebe  
  - gospodarske javne infrastrukture zdravstva, socialnega varstva, otroškega varstva, šolstva, kulture, znanosti, športa, in javne uprave  
  - za potrebe verskih skupnosti, ki objekte uporabljajo za svojo versko dejavnost  
  - za potrebe zaščite in reševanja  
  - za potrebe rdečega križa, karitasa in drugih podobnih humanitarnih dejavnosti  
  - za potrebe kmetijske dejavnosti v zasebnem kmetijstvu (gospodarska poslopja)  

 

6. člen

 

 

Osnova za pripravo podatkov za odmero nadomestila je evidenca, ki vsebuje ustrezne podatke za odmero nadomestila, o zgradbah in funkcionalnih enotah na območju občine. Evidenco vodi pristojni občinski organ Občine Juršinci. Na podlagi podatkov iz te evidence odmeri nadomestilo in izda odločbo pristojni davčni organ.

 

 

II. OBMOČJA, KJER SE PLAČUJE NADOMESTILO

 

 

7. člen

 

 

Območja, kjer se plačuje nadomestilo so naselja: Bodkovci, Dragovič, Gabrnik, Grlinci, Gradiščak, Juršinci, Kukava, Mostje, Hlaponci, Rotman, Sakušak, Senčak in Zagorci.

 

 

8. člen

 

 

Območja iz prejšnjega člena tega odloka so vrisana na grafičnih kartah in so na vpogled na sedežu Občine Juršinci.

 

 

III. MERILA ZA DOLOČITEV TOČK

 

 

9. člen

 

 

Za določitev števila točk se upoštevajo naslednja merila:

 

 

1. Opremljenost stavbnega zemljišča s komunalnimi in drugimi objekti ter napravami ter dejanska možnost priključitve na te objekte in naprave.

 

 

2. Namembnost stavbnega zemljišča.

 

 

10. člen

 

 

1. Opremljenost stavbnega zemljišča s komunalnimi objekti in napravami individualne rabe se ovrednoti z naslednjimi točkami:

 

 

Število točk

a) vodovod

20

b) električno omrežje

20

c) javna kanalizacija

40

d) telefonsko omrežje

20

e) plinovod

40

 

 

 

2. Opremljenost stavbnega zemljišča s komunalnimi objekti in napravami skupne rabe se ovrednoti z naslednjimi točkami:

 

 

a) makadamska cesta                0

 

 

b) asfaltna cesta                       20

 

 

11. člen

 

 

Namembnost uporabe stavbnega zemljišča:

 

 

- Za stanovanjski namen uporabe stavbnega zemljišča se smatrajo objekti ali deli objektov namenjeni za stalno bivanje.

 

 

- Za počitniški namen uporabe stavbnega zemljišča se smatrajo objekti ali deli objektov namenjeni za počitniško uporabo.

 

 

- Za pridobitni poslovni namen uporabe stavbnega zemljišča se smatrajo objekti ali deli objektov namenjeni za poslovno dejavnost

 

 

- Za nepridobitni poslovni namen uporabe stavbnega zemljišča se smatrajo objekti ali deli objektov namenjeni nepridobitni poslovni dejavnosti. Namembnost se ovrednoti z naslednjimi točkami:

 

 

Namembnost

Stanovanjski namen

40

Počitniški namen

80

Poslovni namen – nepridobitni

100

Poslovni namen – pridobitni

150

 

 

Zavezancem za plačilo nadomestila, ki imajo stalno bivališče na območju občine Juršinci, se odmera za objekte, ki so namenjenem za počitniško uporabo, zniža za 50 %. Namembnost ostalih pridobitnih površin izven stavbe :  

 

- pri površini za distribucijo električne energije se kot funkcionalna enota točkujejo stolpasti daljnovodni stebri v površini 20m2 in transformatorske postaje v površini 100m2.

 

  Nezazidano stavbno zemljišče se vrednoti z 10 točkami.  

 

12. člen

 

 

Letna višina nadomestila po merilih tega odloka se določi tako, da se skupno število točk pomnoži s površino stanovanjske ali poslovne površine, določene v 2. členu tega odloka, in z vrednostjo točke za izračun nadomestila.

 

 

13. člen

 

 

Vrednost točke za izračun nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča na območju občine Juršinci, za vsako leto na predlog župana občine s sklepom določi občinski svet.

 

 

14. člen

 

 

Nadomestilo se plačuje za tekoče odmerno leto v trimesečnih ali polletnih obrokih v skladu z določili Zakona o davčnem postopku. Odločbo o odmeri nadomestila izda zavezancu pristojni davčni organ, ki vodi tudi postopke v zvezi z odmero, evidentiranjem plačil, izterjavo, odlogom, obročnim odplačevanjem in odpisom zaradi neizterljivosti obračuna in plačila obresti v skladu z Zakonom o davčnem postopku.

 

 

15. člen

 

 

Zavezanci so dolžni na zahtevo Občine Juršinci posredovati vse potrebne podatke za izračun nadomestila oziroma sodelovati pri nastavitvi evidence, ki jo izvaja Občina Juršinci, pri čemer za njihovo pravilnost odgovarjajo. Zavezanci morajo prijaviti Občinski upravi Občine Juršinci nastanek obveznosti za plačilo nadomestila po tem odloku in vse spremembe, ki vplivajo na odmero nadomestila, in sicer v 30 -dneh po nastanku. Če nastane obveznost za plačilo nadomestila po tem odloku ali sprememba med letom, se le-ta upošteva od prvega naslednjega meseca, v katerem je bila sprememba sporočena.

 

 

IV. OPROSTITVE

 

 

16. člen

 

 

Poleg primerov, navedenih v prvem in drugem odstavku 59. člena Zakona o stavbnih zemljiščih (Ur. list št. 18/84, 32/85 in 33/86, 33/89, 24/92, 18/93, 44/97), so zavezanci lahko oproščeni plačevanja nadomestila tudi zaradi elementarnih in drugih nezgod. Zavezanci so lahko na lastno zahtevo oproščeni plačila delno ali v celoti. Pisne zahteve zavezanci vložijo do 31.1. za tekoče leto.

 

 

O oprostitvi odloča na podlagi pisnega zahtevka zavezanca pristojni davčni organ, zadolžen za odmero nadomestila, po predhodnem mnenju Občinskega sveta Občine Juršinci. Za dobo 3 let se oprostijo plačila nadomestila zavezanci, pravne osebe ali samostojni podjetniki, ki so na novo pričeli opravljati pridobitno dejavnost. O oprostitvi iz prejšnjega odstavka odloča župan občine na podlagi pisnega zahtevka in predložene dokumentacije upravičenca.

 

 

V. KAZENSKE ODLOČBE

 

 

17. člen

 

 

Pravna oseba ali podjetnik posameznik, ki ne vloži prijave za nadomestilo ali ne prijavi pravilnih površin oziroma sprememb, se kaznuje z denarno kaznijo od 60.000 do 360.000 SIT. Z denarno kaznijo od 20.000 do 60.000 SIT se kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena. Z denarno kaznijo od 20.000 do 60.000 SIT se kaznuje občan, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.

 

 

VI. KONČNE DOLOČBE

 

 

18. člen

 

 

Osnova za prvo nastavitev evidence za nadomestilo po tem odloku so uradne državne evidence. Podatki, ki so osnova za nadomestilo po tem odloku, se ocenijo in se vsem zavezancem posredujejo v preverjanje in potrditev. Če podatki niso pravilni, so jih zavezanci dolžni v določenem roku popraviti in posredovati občinski upravi. V kolikor zavezanci ne posredujejo popravljenih podatkov, se poslani podatki smatrajo za pravilne in se uporabijo za odmero.

 

 

19. člen

 

 

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem vestniku Občine Juršinci.

 

 

 Številka: 002-20/00

 

 

Datum : 26.10.2000

 

 

Župan Občine Juršinci:

 

 

Alojz KAUČIČ, s.r.