New Page 1
 

Na podlagi 39. in 40. člena Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. l. SRS št. 18/84, 37/85, 29/86 ter Ur. 1. RS št. 20190, 18/93,47/93, 71193 in 44/97) in 16. člena Statuta Mestne občine Maribor je Mestni svet Mestne občine Maribor na 38. seji dne 10. novembra 1997 sprejel

 

 

 

ODLOK

 

o zazidalnem načrtu za del območja 1 10/1 in del območja

 

C 5 v Mariboru

 

 

 

1. UVODNE DOLOČBE

 

 

 

1. člen

 

S tem odlokom se sprejme zazidalni načrt za dele območja I 10/1in C 5 v Mariboru, ki ga je po naročilu investitorja izdelal URBIS, urbanizem, arhitektura, projektiranje d.o.o. Maribor, številka projekta 30-04/97 v septembru 1997.

 

 

                                                            1.a člen
Spremembe in dopolnitve zazidalnega načrta za del območja I 10/1 in del območja C-5 v Mariboru (MUV štev. 28/97), je izdelal Urbis d.o.o., Partizanska cesta 3, Maribor, pod številko projekta 2016/ZN-005.

   
 

2. člen

 

Zazidalni načrt iz prejšnjega člena vsebuje tekstualni del, grafični del in soglasja pristojnih organov in organizacij:

 

A.)Tehnično poročilo:

 

B.) Soglasja, izjave

 

C.) Grafični del

 

1.

Izsek iz srednjeročnega plana občine Maribor

 M 1:5000

2.

Obstoječe stanje z mejo območja obdelave

 M 1:1000

3.

Zazidalna situacija z zasnovo ureditve zelenih površin

 M 1:1000

4.

Kletna etaža s prikazom podzemnih garaž

 M 1:1000

5.

Funkcionalno oblikovalski pogoji

 M 1:1000

6.

Situacija prometnih površin s prometnim režimom

 M 1:1000

7.

Shematski prerez skozi območje

 M 1:1000

8.

Situacija komunalnih naprav

 M 1:1000

9.

Karta rušitev

 M 1:1000

10.

Tehnični elementi za zakoličenje gradbenih parcel

M 1:1000

11.

Tehnični elementi za zakoličenje objektov

 M 1:1000

12.

Položaj, velikost in namembnost novih gradbenih parcel v odnosu do obstoječih.

 M 1:1000

 

 

                                                      2. a člen
Spremembe in dopolnitve zazidalnega načrta 1.a člena vsebujejo:
I. Splošni del:
• Izjava odgovornega prostorskega načrtovalcaII. Tekstualni del – besedilo odloka:
• dopolnjen osnutek odlokaIII. Grafični del IV. Priloge:
1. Obrazložitev in utemeljitev sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta.

   
 

2. MEJA OBMOČJA

 

 

 

3. člen

 

Zazidalni načrt se sestoji iz dveh območij A in B, ki ju povezuje skupno križišče.

 

Območje A:

 

del centralne cone C 5 (bivša Jeklotehna), ki obsega območje med Ptujsko cesto na jugu, Titovo cesto na zahodu in železniško progo na vzhodu. Velikost območja je cca 2.57 ha.

 

Območje B:

 

del industrijske cone I 10/1 na območju skrajnega vzhodnega dela podjetja Swaty ob Titovi cesti od Primorske ulice na severu do trgovine Turboschuh na jugu. Velikost območja je cca 0.58 ha.

 

V smeri urnega kazalca mejita območji na naslednje obodne parcele:

 

-

območje A: na jugu parcela št. 2986 k.o. Ob železnici, na zahodu parcela št. 2833/1 k.o. Tabor, na severu parcela št. 3018 k.o. Tabor, na vzhodu parcela št. 3027 k.o. Tabor.

-

območje B: na jugu parcela št. 2769/1 in 2796/3, na zahodu parcela št. 1815/1, na severu parcela št. 1809 in na vzhodu parcela št. 2833/1, vse k.o. Tabor

 

                                                            3.a člen
Spremembe in dopolnitve zazidanega načrta obsegajo južni del območja A, kar je razvidno iz grafičnih prilog in tekstualnega dela odloka. Spremembe obsegajo naslednje parcele številka: 3022/2, 3023, 3025, 3027/3, k.o. Tabor.

   
 

3. FUNKCIJA OBMOČJA

 

 

 

4. člen

 

Območje A je namenjeno izgradnji trgovsko- poslovnega centra z naslednjo dejavnostjo:

 

trgovski center s tehničnim materialom in "vse za dom", supermarket - živila, trgovina s pohištvom, poslovno - trgovski objekt (stolpic), podzemna garaža in parkirišča. Območje A je namenjeno izgradnji trgovsko-poslovno-storitvenega centra z naslednjimi dejavnostmi: trgovskimi, gostinskimi, informacijskimi in komunikacijskimi, finančnimi in zavarovalniškimi, poslovanjem z nepremičninami, strokovnimi, znanstvenimi in tehničnimi, drugimi raznovrstnimi poslovnimi dejavnostmi, izobraževanjem, zdravstvom, kulturnimi, razvedrilnimi in rekreacijskimi dejavnostmi, drugimi dejavnostmi in ureditvi nivojskih in podzemnih parkirišč. Možne dopolnilne dejavnosti so posamezne proizvodne in servisne dejavnosti, ki so za bivalno in delovno okolje nemoteče. Umestitev vseh dejavnosti je možna v kletni etaži in pritličju.

 

Območje B: trgovina, drogerija, kavarna, konfekcijska trgovina (otroška oblačila) in poslovno - trgovski prostori s servisom.

 

 

 

4. URBANISTIČNO IN ARHITEKTONSKO OBLIKOVANJE

 

 

 

5. člen

 

Območje A

 

Osnovna gradbena črta poteka ob Titovi cesti in zavije proti Ptujski cesti tako, da sledi poteku te ceste. Na vzhodu poteka gradbena črta vzporedno z železnico.

 

Objekt je členjen, ploskovne zasnove, s posameznimi arhitekturni mi poudarki (stolpnica, billboard, tim. reklamni pano), ki izhajajo iz rešitve celotne poteze od Ptujske ceste do Drave.

Streha objekta je pretežno ozelenjena z zasaditvijo v barvnih odtenkih, streha nad stolpnico in restavracijo je ravna.

 

Fasada je v veliki meri zasteklena, princip je izmenjava steklenih in zaprtih površin, objekt pa se v posameznih segmentih členi oziroma zamika, tako da nastajajo notranje površine (parkiranje, izložbe, panoji za reklamiranje - billboard-i, zastekleni prodajni prostor - rastlinjak).

 

Območje B

 

Predvidena je izgradnja osrednjega paviljonskega trgovskega objekta. Zasnova objekta sledi poteku Titove ceste. Fasadni elementi naj bodo iz kvalitetnih materialov. Višina objekta, ki je pretežno pritličen, je 6.00 - 9.00 m. Vertikalni poudarki, namenjeni reklamiranju, presegajo to višino.

 

Prizidki se naj po oblikovanju prilagodijo sosednjim objektom.

 

Med objektom in prometnicami se uredi zelenica, pešce vodimo ob izložbah, ki so obvezni element fasad.

 

 

 

5. TOLERANCE

 

 

 

6. člen

 

 

Objekti v območju "A" imajo etažnost členjeno od P do P + 8. Maksimalna kota je + 51.00 m, kota reklamnih panojev je + 30.00 m, kota restavracije je + 20.20 m. Višinski gabariti se detajlno določijo v projektni dokumentaciji z upoštevanjem koncepta nižjih objektov in višinskih poudarkov posameznih gradbenih enot. Fiksen je potek gradbene črte ob Titovi cesti in odmik od železniških tirov 15.00 m na vzhodu. Objekti v območju A imajo etažnost K + P. Višinski gabariti se detajlno določijo v projektni dokumentaciji (kota reklamnih panojev je maksimalno +30 m). Fiksen je odmik ob Titovi cesti in odmik od železniških tirov 15,00 m na vzhodu.

 

Na območju "B" so podani tlorisni gabariti maksimalni z obvezujočo gradbeno črto ob Titovi cesti. Višinski gabariti iz 5. člena so fiksni za oba objekta prizidka, za osrednji objekt podana višinska členitev dopušča minimalna odstopanja.

 

Dopustna so odstopanja od rešitev opredeljenih v predmetnem OPPN (trase posameznih vodov komunalne in energetske infrastrukture, mesta in način priključevanja, lokacije dostopov ipd.). Dopustna je izvedba dodatnih uvozov ob upoštevanju pogojev upravljavca ceste.
Natančne rešitve se opredelijo v projektni dokumentaciji ob upoštevanju usmeritev tega OPPN, upoštevanje veljavne zakonodaje, predpisanih odmikov med posameznimi kanalnimi vodi. Spremembe lege dovozov in dostopov, lege in trase posameznih vodov so dopustne tudi v primeru težav pri pridobivanju zemljišč.

 

 

 

6. KOMUNALNO UREJANJE

 

 

 

7. člen

 

Kanalizacija:

 

Območje "A":

 

Zgraditi je potrebno locen sistem odvodnje.

 

Sanitarne odpadne vode se vodijo preko internega kanalizacijskega omrežja v obstoječo kanalizacijo Ptujske ceste.

 

Meteorne odpadne vode se vodijo preko ločenega sistema v objekt predčiščenja (lovilec olj, peskolov) in nato preko predvidenega kanala v Stražunski jarek.

 

Območje "B"

 

Zgraditi je potrebno mešan sistem odvodnje z navezavo na obstoječo kanalizacijo v Titovi cesti, Primorski ulici in interni cesti ob Swaty-ju.

 

Celotna kanalizacija se izvede iz vodotesnih cevi.

 

 

 

Vodovod:

 

Območje "A":

 

Prestaviti je potrebno obstoječi cevovod LŽ 200 v skladu s predvideno zazidavo. Sanitarni priključki se izvedejo iz cevovoda LŽ 350 in LŽ 200 z ozirom na koncept objektov.

 

Požarna zaščita se zagotovi z izgradnjo krožnega cevovoda DN 100 v severnem robu Ptujske ceste in na vzhodu ob železnici z navezavo na obstoječe vodovodno omrežje.

 

Območje "B"

 

Ukine se obstoječi cevovod PE 63.

 

Za vodooskrbo in požarno zaščito se predvidi nov cevovod DN 100 ob Titovi cesti in ob objektu Turboschuh-u z navezavo na cevovod Lš 80 na severu in PEHD 90 na jugu. Priključki se izvedejo iz predvidenega cevovoda v skladu z zasnovo objektov.

 

•  Na celotnem omrežju se predvidi nadzemna hidrantna mreža v skladu s Pravilnikom o tehničnih

 

   normativih za hidrantno omrežje za gašenje požarov (Ur. list RS štev. 30/91).

 

 

 

Elektrika:

 

Območje "A":

 

Zgraditi je potrebno nov VN kabel iz RTP Tezno v skladu s konceptom oskrbe z električno energijo območja "Center Drava".

 

V objektu se predvidi nova TP ustrezne moči. Lokacija TP se uskladi s projektantom objekta.

 

Območje "B":

 

Objekti se napajajo preko nizkonapetostnih razvodov iz obstoječih TP 228 (Večer) in TP 30 (primorska ulica).

 

 

 

Telekomunikacijsko omrežje:

 

Potrebno je dograditi obstoječe omrežje z ustreznimi priključki pod pogoji upravljalca.

 

 

 

Ogrevanje:

 

Območje se priključi na toplovodno omrežje Toplotne oskrbe Maribor. Toplovod se zgradi iz Jadranske ceste po interni cesti mimo tiskarne, prečka Titovo cesto in poteka do objektov območja "A". V objektu se predvidijo toplotne postaje.

 

za območje "B" se predvidi odcep toplovoda po interni cesti mimo Swaty-ja do objektov.

 

 

 

7. PROMETNA UREDITEV

 

8. člen

 

Za dostop v območje C - 5 in 1 10/1 je potrebno zgraditi novo štirikrako križišče na Titovi cesti. Križišče se uredi z naslednjimi elementi:

 

-

dvema pasovoma za smer Ljubljana in center

-

levim zavijalnim pasom za območje C -5 in 1 10/1

-

desnim uvoznim pasom za območje C -5 in juga in 1 10/1 iz severa

 

Na vzhodnem in zahodnem kraku se uredijo:

-

pas za naravnost in desno zavijanje

-

pas za leve zavijalce

Širina voznih pasov in dolžina zavijalnih pasov se izvede v skladu s prometnimi podatki in zakonskimi predpisi za tovrstne objekte. .

 

Križišče se izvede kot semaforizirano z ločilnimi otoki, prehodi za pešce in kolesarje, hodniki za pešce in kolesarskimi stezami. Semaforizacija se uskladi z obstoječimi križišči.

 

Na območju "A" se predvidi razširitev Titove ceste za širino voznega pasu proti vzhodu. Na dodatnem voznem pasu se predvidijo pasovi za uvoz v podzemne garaže, izvoz iz garaž, avtobusna postaja in desni uvozni pas v križišču.

 

Dostop v območje" A" je preko nove dostopne ceste, ki se na "Stari Ptujski cesti" odcepi proti severu in predstavlja dostopno cesto v "Center Drava". Dostava se vrši iz vzhodne strani, ob železnici.

 

Dostop in dostava v območje "B" je preko novega križišča, ki se naveže na obstoječo prometnico ob objektu Turboschuhu in novo prometnico, ki poteka zahodno, ob ograji Swaty-ja.

 

 

 

Parkiranje osebnih vozil:

 

parkirne površine na območju "A" so zagotovljene z izgradnjo podzemnih garaž s cca. 750 PM. Manjši del parkirišč je zagotovljen ob vhodu in na zahodni strani ob železnici.

 

Parkirne površine na območju "B" so zagotovljene na zahodni strani območja ob dostopni cesti. Predvideno je 67 parkirnih mest.

 

 

 

Tekstualni in kartografski del zazidalnega načrta opisno in z zarisom vključuje tudi 2 x 30 parkirnih mest za kolesa.

 

Tekstualni in kartografski del zazidalnega načrta opisno in z zarisom vključuje potrebno ureditev za dostop kolesarjev do parkirnih mest za kolesa.

 

V tekstualnem in kartografskem delu zazidalnega načrta se specificirajo vrste parkirišč (dostava, osebna vozila, motorji, prostori za invalide, kolesa).

 

 

 

8. VAROVANJE NARAVNE IN KULTURNE DEDIŠČINE, KRAJINSKIH ZNAČILNOSTI IN  

 

    DOBRIN SPLOŠNEGA POMENA

 

 

 

9. člen

 

Na območju zazidalnega načrta ni evidentiranih varovanih objektov naravne in kulturne dediščine.

 

Plodno zemljo, ki bo odstranjena zaradi gradnje novih objektov, prometnih površin in komunalnih vodov, je treba uporabiti za ureditev zelenih površin.

 

 

 

9. VAROVANJE OKOLJA

 

 

 

10. člen

 

Varstvo pred hrupom

 

Ravni hrupa ne smejo presegati stopenj, določenih z Odlokom o varstvu pred hrupom na območju občine Maribor (MUV št. 14/94), Uredbo o hrupu v naravnem in življenskem okolju (Ud RS št. 45/95) in Uredbo o spremembah in dopolnitvah uredbe o hrupu v naravnem in življenskem okolju (Uradni list RS 22/96).

 

Osončenje

 

Z odmiki med objekti mora biti zagotovljeno enakomerno osončenje vseh objektov (Ur.l.SRS št. 48/62).

 

Varstvo zraka

 

Novi objekti ne smejo prekomerno onesnaževati zraka, kar se zagotovi z uporabo okolju prijaznih kurišč in goriv (Odlok o varstvu zraka na območju občine Maribor, MUV št. 10/92 in Odlok o spremembah odloka o varstvu zraka na območju občine Maribor za območje Mestne občine Maribor, MUV 25/96).

 

Varstvo pred požarom

Urbanistično -arhitektonska zasnova omogoča dovoz urgentnih vozil. Z izgradnjo vodovodnega in hidrantnega omrežja je zagotovljena zadostna količina požarne vode.

 

Varstvo pred hrupom
Ravni hrupa ne smejo presegati stopenj, določenih s predpisi iz tega področja.
Varstvo zraka
Novi objekti ne smejo prekomerno onesnaževati zraka, kar se zagotovi z uporabo okolju prijaznih kurišč in goriv. Upoštevati je potrebno zahteve iz predpisov iz tega področja.
Varstvo pred požarom
Urbanistično - arhitektonska zasnova omogoča dovoz urgentnih vozil. Z izgradnjo vodovodnega in hidrantnega omrežja je zagotovljena zadostna količina požarne vode.
Varstvo voda
Upoštevati je potrebno zahteve iz predpisov iz tega področja. Vse objekte je potrebno obvezno priključiti na javno kanalizacijo in samo v javno kanalizacijo odvajati odpadne komunalne in predhodno prečiščene tehnološke ter padavinske vode.
Čiste padavinske vode s streh se ponikajo. Odpadne padavinske vode iz cestišč in manipulativnih površin je potrebno predhodno prečiščene odvajati v javno kanalizacijo.

   
 

10. FAZNOST GRADNJE

 

 

 

11. člen

 

Pred gradnjo objektov se morajo porušiti obstoječi objekti skladno s karto rušitev.

 

Pred dokončanjem objektov mora biti zagotovljena dostopnost z izgradnjo novega štirikrakega semaforskega križišča na Titovi cesti, ki omogoča dostopnost do območja A in B.

 Na območju sprememb in dopolnitev ZN je možna fazna izgradnja kletne etaže.

   
 

11. KONČNE DOLOČBE

 

 

 

12. člen

 

Zazidalni načrt je stalno na vpogled v Zavodu za prostorsko načrtovanje Mestne občine Maribor in Mestni četrti Tabor.

 

 

 

13. člen

 

Nadzor nad izvajanjem tega odloka izvaja Ministrstvo za okolje in prostor, urbanistični inšpektorat - enota Maribor.

 

 

 

14. člen

 

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Zazidalni načrt za industrijsko cono 1 10 Swaty (MUV št. 22183)in Odlok o prostorskih ureditvenih pogojih za dele območij urbanistične zasnove mesta Maribor v občini Maribor-Tabor (MUV št. 1/89) v delih območij, ki jih ureja ta odlok.

 

 

 

15. člen

 

Ta odlok prične veljati osmi dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

 

 

                                                                                             Predsednik Mestnega sveta

 

Št: 35201-112/97-1700                                                                 Mestne občine Maribor

 

Datum: 17. novembra 1997                                                    Borut Ambrožič, dipl. inž. agr., s.r.

   
 

Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o zazidalnem načrtu za del območja i 10/1 in del območja C-5 v Mariboru (Medobčinski uradni vestnik Štajerske in Koroške regije, št. 27/2016) vsebuje naslednje prehodne in končne določbe:
                                                              9. člen

Spremembe in dopolnitve odloka o ZN za del območja I 10/1 in del območja C-5 v Mariboru so na vpogled v Mestni občini Maribor na Uradu za komunalo, promet in prostor – v Sektorju za urejanje prostora, in na spletni strani »www.maribor.si« .

                                                            10. člen
Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.