New Page 1

 

Na podlagi 26. in 30. člena zakona o varstvu okolja ( Uradni list RS št. 32/93) ter 3., 25. in 241. člena Zakona o prekrških ( Uradni list SRS št. 25/83, 36/83, 42/85, 2/86, 47/87, 5/90 ter Ur. list RS št. 10/91, 13/93 in 66/93) na podlagi 8. člena Odloka o gospodarskih javnih službah v občini Brda ( Ur. glasilo 5/95) je občinski svet občine Brda na svoji seji dne 11.06.1996 in dne 05.07.1996 sprejel

 

 

 

 

 

ODLOK

 

 

O RAVNANJU S KOMUNALNIMI ODPADKI

 

 

NA OBMOČJU OBČINE BRDA

 

 

1. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

Dejavnost ravnanja z odpadki je dejavnost javnega pomena.

 

 

 

 

 

2.člen

 

 

Na območju občine Brda so lastniki oz. uporabniki stanovanjskih in poslovnih prostorov, počitniških hiš, proizvodnih objektov, skladišč, objektov družbenih dejavnosti in drugih objektov, avtobusnih postaj in postajališč ter pooblaščeni vzdrževalci pokopališč, parkov, parkirišč in drugih javnih površin, dolžni zbrati odpadke, nastale v njihovih prostorih ter jih odlagati v te namene določene posode( v nadaljnem besedilu: uporabniki).

 

 

3.člen

 

 

Za odvoz, odlaganje in ravnanje s komunalnimi odpadki na za to določenih odlagališčih svet občine Brda pooblasti izvajalca-e, ki morajo izpolnjevati strokovne- tehnične in druge pogoje za izvajanje te dejavnosti ( v nadaljevanju besedila: izvajalec). Izvajanje del iz 1. odstavka tega člena se odda s koncesijo, izbiro izvajalca pa izvede svet občine Brda vsakih 10 let na podlagi natečaja ali zbiranja pisnih ponudb, lahko pa tudi prej, če občinski svet ugotovi, da izvajalec ne opravlja del v skladu s pogodbo.

 

 

4. člen

 

 

Zbrane odpadke iz 2. člena tega odloka je potrebno prepeljati in odlagati na za to določena odlagališča.

 

 

5.člen

 

 

Svet občine Brda sprejme kriterije za določitev cene ter standarda za zbiranje, odvoz in odlaganje odpadkov v občini Brda.

 

 

6. člen

 

 

Komunalni odpadki po tem odloku so:

 

 

odpadki iz gospodinjstev in odpadki obratov javne prehrane;

 

 

odpadki iz poslovnih in proizvodnih prostorov, razen posebnih odpadkov iz proizvodnje in drugih dejavnosti:

 

 

ulični odpadki, ki se zbirajo pri čiščenju ulic;

 

 

kosovni odpadki iz gospodinjstev, ki jih ni mogoče ponovno predelati;

 

 

 

 

 

7.člen

 

 

Manj nevarni posebni odpadki po tem odloku so:

 

 

sežgan odpadni material iz zdravstvenih veterinarskih in podobnih organizacij;

 

 

nevtralizirani odpadki industrije in obrti:

 

 

fekalije iz greznic stanovanjskih in drugih objektov, usedline iz javne in cestne kanalizacije ter komunalnih čistilnih naprav;

 

 

embalaža strupov, predelana po navodilu, preloženem k posameznemu strupu.

 

 

Manj nevarne posebne odpadke se lahko odlaga na način, ki je v skladu s standardi komunalne oskrbe prebivalstva oz. s sklepom občinskega sveta.

 

 

8.člen

 

 

Nevarni posebni odpadki iz proizvodnje in obrti, se smejo odlagati samo na posebej za te namene določena in urejena odlagališča. Ti odpadki so:

 

 

radioaktivne, eksplozivnein lahko vnetljive snovi;

 

 

razne kemikalije( ostanki in usedline barv, lakov, fenoli, olja in oljne gošče, naftni derivati, usedline galvanizacije, kovinski hidroksidi, ostanki iz kalilnic, navarne usedlineindustrijskih odpadnih voda, sredstva za zaščito vegetacije in podobno);

 

 

kužni materjali iz zdravstvenih, veterinarskih in podobnih organizacij;

 

 

živalski kadavri;

 

 

odpadki, ki vsebujejo nevarne snovi in so opredeljeni v Pravilniku o ravnanju s posebnimi odpadki, ki vsebujejo nevarne snovi( Uradni list SRS, ŠT. 20/869;

 

 

druge nevarne snovi, ki imajo zaradi količine in narave eno ali več naslednjih lasnosti: povzročajo vžig drugih snovi, so radioaktivne, strupene jedke in dražljive.

 

 

 

 

 

9.člen

 

 

Komunalne odpadke, ki so uporabni kot sekundarne surovina( steklo, tekstil, gume, plastika,.....)za katere je zorganizirano njihovo zbiranje in odlaganje, je prepovedano odlagati v posode za komunalne odpadke na odlagališču komunalnih odpadkov.

 

 

Zbiranje takih odpadkov lahko organizirajo tudi šole ,društva, organizacije RK Slovenije in drugi.

 

 

 

 

 

10.člen

 

 

Za odvoz večjih kosovnih odpadkov, ki niso zajeti v 6. členu tega odloka ( nap. Avtomobilske kroserije......) na določeno odvozno mesto, je dolžan poskrbeti lastnik sam. V kolikor lastnik sam za odvoz ne poskrbi, to opravi občina na njegove stroške.

 

 

 

 

 

11.člen

 

 

Izvajalec odvaža in odlaga komunalne odpadke v skladu z letnim planom ter veljavnimi standardi in novostmi. Zbirno mesto za komunalne odpadke določi pristojni občinski in upravni organ ob sodelovanju z izvajalcem in KS oz. VS v roku 6- ih mesecev od sprejetja tega odloka. Predloge za spremembo lokacije sprejema pristojno občinski organ. Kakršnokoli spreminjanje lokacije je dovoljeno samo s predhodnim soglasjem organov in organizacij iz 1. odstavka tega člena.

 

 

 

 

 

12.člen

 

 

Zbirna mesta za komunalne in druge odpadke se določi na podlagi veljavnih prostorskih ureditvenih aktov.

 

 

Izgradnja kontejnerskih mest, ki se gradijo v skladu s prostorskimi izvedbenimi načrti, bremenijo investitorje, izgradnjo kontejnerskih mest pa se izvede ne stroške proračuna občine.

 

 

 

 

 

13.člen

 

 

Zbrano mesto za komunalne in druge odpadke mora biti funkcionalno urejeno ter mora ustrezati estetskim, sanitarno – tehničnim, požarno- varnostnim in prometno- varnostnim pogojem.

 

 

 

 

 

II. OBVEZNOSTI UPORABNIKOV

 

 

14.člen

 

 

Uporabniki so dolžni plačati stroške odvoza in odlaganja odpadkov ter taks in povračil, ki jih določiobčinski svet.

 

 

 

 

 

15.člen

 

 

Uporabniki objektov iz 2.člena tega odloka so dolžni ob vselitvi v objekte, oz. ob prevzemu objektov v upravljanje, obvestiti izvajalca o datumu vselitve, oz. prevzema objekta v upravljanje in o vseh elementih cene, ki obsegajo:

 

 

za stanovanjske objekte: koristne stanovanjske površine brez kleti, garž in podstrešij ter število stanovalcev;

 

 

za poslovne objekte:

 

 

koristna površina poslovnih prostorov;

 

 

količina proizvedenih odpadkov ločeno po vrstah odpadkov.

 

 

 

 

 

16.člen

 

 

Uporabniki stanovanjskih in poslovnih objektov in prostorov, kot so nap. šole, trgovine, kioski, gostinski lokali, tržnice, igrišča, parki, avtobusne postaje ali postajališča, morajo skrbeti za čistočo in izgled funkcionalnega zemljišča objektov, namestijo zadostno število košov za smeti in jih redno praznijo v posode namenjene za odvoz smeti. Za javne površine prevzema namestitev in skrb za praznjenje košov za smeti občina.

 

 

 

 

 

17.člen

 

 

Uporabniki ne smejo:

 

 

odlagati odpadkov nikamor drugam, razen ne mesta in komunalne naprave, ki so temu namenjena;

 

 

odlagati v tipizirane posode za komunalne odpadke vroč ali žareč pepel in ogorke;

 

 

puščati posode za smeti odprte;

 

 

odlagati odpadke v posode, tako da se onesnaži prostorov okoli njih ali jih prenapolniti tako, da se dajo zapreti:

 

 

odlagati odpadke poleg posod za smeti;

 

 

ovirati odvoz odpadkov:

 

 

odlagati v tipizirane posode za komunalne odpadke, posebne odpadke iz 7. in 8. člena tega odloka.

 

 

 

 

 

III. OBVEZNOSTI IZVAJALCA

 

 

18.člen

 

 

Izvajalec je dolžen odvažati in odlagati komunalne odpadke v skladuz letnim planom, ki ga sprejme občinski svet.

 

 

 

 

 

19. člen

 

 

Izvajalec je dolžen voditi evidenco o količini odpeljanih odpadkov, ločeno po posameznih krajih in posodah, v skladu s sprejetim programom.

 

 

 

 

 

20.člen

 

 

Izvajalec je dolžen opravljati izreden odvoz odpadkov, ki se pojavljajo ob vselitvah, ob večjih čoščenjih stanovanj in v drugih podobnih primerih na način predlagatelja, najkasneje prvi delavni dan po prejetem obvestilu. Kosovne odpadke odvaža izvajalec najmanj enkrat letno, prvič obvezno spomladi.Čas in kraj zbiranja odpadkov odjavi izvajalec na krajevno običajen način najmanj mesec dni prej. Izvajalec mora k odvozu kosovnih odpadkov pritegniti tudi podjetje za odkup in predelavo odpadkov, ki se lahko ponovno uporabljajo kot surovina. Če podjetje za odkup in predelavo sekundarnih odpadkov ne ravna v skladu s 2. odstavkom tega člena, mora izvajalec o tem pbvestiti pristojni občinski organ.

 

 

 

 

 

21.člen

 

 

Izvajalec odjavi način ter spremembe načina odvoza odpadkov na krajevno običajen način, vsaj 30 dni pred pričetkom odvoza.

 

 

22. člen

 

 

Izvajalec je dolžan redno vzdrževati posode za odpadke, jih oštevilčiti, redno čistiti, sproti popravljati okvare in dotrajane posode nadomestiti z novimi.

 

 

 

 

 

23. člen

 

 

Izvajalec je dolžen redno čistiti in vzdrževati zbirna mesta.

 

 

 

 

 

24.člen

 

 

Izvajalec mora izdelati in dopolnjevati kataster zbirnih mest komunalnih in drugih odpadkov v občini Brda.

 

 

25.člen

 

 

Dejavnosti iz tega odloka se izvaja z vlaganjem občinskega kapitala v dejavnost oseb zasebnega prava ali z ustanovitvijo javnega podjetja.

 

 

26.člen

 

 

Občina zagotavlja odlaganje komunalnih odpadkov skozi obliko vlaganja občinskega kapitala.

 

 

 

 

 

27.člen

 

 

Izvajalec izdela načrt ureditve ter program upravljanja in vzdrževanja odlagališča, v katerem določi režinm odlaganja odpadkov na odlagališču, pravilno in redno izravnavanje terena, preprečevanja požarov, zasipanje organskih odpadkov, dezinfekcijo, deratizacijo, čiščenje in kontrolo izcednih vod, organizacijo rednega poslovanja in obratovalni čas odlagališča, ki ga potrdi svet občine Brda.

 

 

 

 

 

28.člen

 

 

Kdor odloži odpadke izven temu namenjenih mest ali komunalnih naprav, jih je dolžen na svoje stroške odstraniti in jih prepeljati na odlagališče odpadkov. Če tega ne stori, jih odstrani na njihove stroške izvajalec, takoj ko dobi zahtevo od pristojne inšpekcije.

 

 

Če storilec ni znan, odstrani odpadke izvajalec na zahtevo pristojne inšpekcije in na stroške občine.

 

 

 

 

 

29.člen

 

 

Izvajalec je dolžen sprejemati in odlagati tudi odpadke, ki jih občini občasno pripeljejo s svojimi vozili.

 

 

Občini so v takih primerih oproščeni stroškov za odlaganje, dolžni pa so odpadke pripeljati v obratovalnem času odlagališča in jih odložiti na mestu, ki ga določi odgovorna oseba izvajalca.

 

 

 

 

 

IV. KAZENSKE DOLOČBE

 

 

30.člen

 

 

Z denarno kaznijo od 2.500,00 do 60.000,00 SIT se kaznuje za prekršekizvajalec, če:

 

 

ne odvaža in ne odlaga komunalnih in drugih odpadkov iz območji, kjer je organiziran reden odvoz;

 

 

ne izpolnjuje obveznosti iz 20. člen odloka;

 

 

ne izdela letnega načrta odvoza odpadkov ( 18.člen);

 

 

ne vzdržuje posod za odpadke, jih sproti ne čisti, ne popravlja okvar in dotrajanih posod ne nadomesti z novimi;

 

 

ne čisti in ne vzdržuje zbirna mesta, kjer so razporejene posode za odpadke(23.člen);

 

 

ne izdela in dopolnjuje katastra zbirnih mest komunalnih odpadkov ( 24.člen)

 

 

ne vzdržuje odlagališča v skladu s pogoji izdanih dovoljenje ter ne izdela programa upravljanja in vzdrževanja odlagališča ( 27.člen)

 

 

ne sprejme odpadkov, ki jih občini občasno pripeljejo s svojimi vozili ( 29.člen)

 

 

če odpadkov primernih za sekundarno predelavo, za katere je organizirano zbiranje ne odlaga za to določeno odlagališče, oz. na drug način ne poskrbi za predelavo ( 20.člen, 3.odsta.)

 

 

Z denarno kaznijo od 1.000,00 do 10.000,00 SIT se kaznuje za prekršek odgovorna oseba izvajalca, ki stori prekršek iz 1. odstavka tega člena.

 

 

31.člen

 

 

Z denarno kaznijo od 25.000,00 do 200.000,00 SIT se kaznuje za prekršek izvajalec,če:

 

 

odlaga na odlagališče nevarne posebne odpadke.

 

 

Z denarno kaznijo od 2.500,00 do 20.000,00 SIT se kaznuje za prekršek odgovorna oseba izvajalec, ki dovoli odlaganje teh odpadkov.

 

 

 

 

 

32.člen

 

 

Z denarno kaznijo od 2.500,00 do 60.000,00 SIT se kaznuje za prekršek uporabnik, družbena pravna oseba, če:

 

 

ne zbira in ne odlaga komunalnih odpadkov v zato pripravljene posode( 2.člen)

 

 

ne obvešča izvajalca o vseh spremembah, ki lahko vplivajo na ceno in odvoz odpadkov ( 15. člen)

 

 

ne namesti zadostnega števila košov za smeti ter ne poskrbi za njihovo redno praznjenje ter redno čiščenje funkcionalnega zemljišča (16.člen)

 

 

krši določila 17.člena.

 

 

33.člen

 

 

Z denarno kaznijo od 10.000,00 do 100.000,00 SIT se kaznuje za prekršek uporabnik, družbena pravna oseba, če:

 

 

odlaga v posode za komunalne odpadke manj nevarne posebne odpadke.

 

 

Z denarno kaznijo od 1.000,00 do 100.000,00SIT se kaznuje za prekršek uporabnik odgovorna oseba izvajalca, ki dovoli odlaganje teh odpadkov.

 

 

34. člen

 

 

Z denarno kaznijo od 1.000,00 do 10.000,00 SIT se kaznuje posameznik, če:

 

 

ne obvesti izvajalca o vseh elementih za izračun cene za odvoz odpadkov ( 15.člen)

 

 

krši določila 17.člena tega odloka

 

 

35.člen

 

 

Z denarno kaznijo 1.000,00 SIT se kaznuje za prekršek na kraju samem, kdor ne odlaga komunalnih in drugih odpadkov v posode za zbiranje odpadkov, temveč poleg njih.

 

 

Denarno kazen iz 1. odstavka tega člena iztirja takoj na kraju samem s statutom občine Brda, pooblaščena oseba.

 

 

Za prekršek iz 1. odstavka tega člena se kaznuje podjetje z denarno kaznijo 5.000,00 do 40.000,00 SIT ter odgovorna oseba podjetja z denarno kaznijo od 1.000,00 do 4.000,00 SIT.

 

 

 

 

 

36. člen

 

 

Z denarno kaznijo od 10.000,00 do 60.000,00 SIT se kaznuje za prekršek posameznika oz. kdor odlaga odpadke izven odlagališča komunalnih odpadkov.

 

 

 

 

 

37. člen

 

 

Za posebne nevarne odpadke iz 8. člena tega odloka je v času do uveljavitve ustreznih predpisov, ki bodo urejali ravnanje s temi odpadki, potrebno voditi evidenco in dokazila o vrsti odpadkov ter način njihovega uničevanja, odlaganja ali shranjevanja.

 

 

 

 

 

38. člen

 

 

Izvajalec je dolžen:

 

 

izdati načrt ureditve ter program upravljanja in vzdrževanja centralnega odlagališča odpadkov ( 27.člen)

 

 

izdelati in dopolnjevati kataster zbirnih mest komunalnih in drugih odpadkov ( 24. člen):

 

 

skupno s pristojnim organom terminsko opredeliti razširitev območja organiziranja obveznega odvoza odpadkov v skladu z razvojnim programom komunalnega gospodarstva v občini Brda.

 

 

 

 

 

39. člen

 

 

Nadzor nad izvajanjem 7. in 8. člena tega odloka opravlja Zdravstvena inšpekcija, nad izvajanjem ostalih določil tega odloka pa vrši nadzor pristojna komunalna inšpekcija. V primeru ko uslužbenec Policije pri svojem delu ugotovi kršitev tega odloka, je o tem dolžen obvestiti pristojno inšpekcijo.

 

 

Nadzor na izvajanjem 7. in 8. člena tega odloka opravlja zdravstvena inšpekcija, nad izvajanjem ostalih določil tega odloka pa vrši nadzor pristojna komunalna inšpekcija.

 

 

 

 

 

V. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

     
 

40. člen

 
 

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati za območje občine Brda Odlok o obveznem zbiranju, odvozu in odlaganju odpadkov na območju občine Nova Gorica (Ur. glasilo občin Nova Gorica, Ajdovščina in Tolmin št. 11/86).

 
     

 

41. člen

 

 

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem glasilu.

 

 

 

 

 

Številka: 353-5/96

 

 

Datum: 05.07.1996

 

 

 

 

 

PREDSEDNIK

 

 

OBČINSKEGA SVETA

 

 

Peter STRES

 

 

 

 

 

 Odlok o spremembah in dopolnitvah odloka o ravnanju s komunalnimi odpadki na območju občine Brda (Uradno glasilo občine Brda št. 17/1997) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:

 

 

 3. člen

 

 

Ta odlok stopi v veljavo v roku 15 dni po objavi v Uradnem glasilu.