New Page 2

Na podlagi 57. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07, 70/08-ZVO-1B, 108/09, 80/10-ZUPUDPP, 43/11-ZKZ-C; v nadaljevanju: ZPNačrt) in 30. člena Statuta Občine Markovci (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 15/06 in 26/09), je župan Občine Markovci sprejel

SKLEP

O ZAČETKU PRIPRAVE OBČINSKEGA PODROBNEGA PROSTORSKEGA NAČRTA ZA ENOTO UREJANJA PROSTORA P13-O1/1 OBRTNA CONA NOVI JORK (OBMOČJE III)

1.

(pričetek priprave)

S tem sklepom se začne priprava občinskega podrobnega prostorskega načrta za enoto urejanja prostora P13-O1/1 Obrtna cona Novi Jork (območje III) (v nadaljevanju: podrobni načrt).

2.

(ocena stanja in razlogi za pripravo podrobnega načrta)

Enota urejanja prostora P13- O1/1 Novi Jork Obrtna cona, ki jo obravnava ta podrobni načrt, je opredeljena v Odloku o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega družbenega plana za območje Občine Markovci - spremembe in dopolnitve 2007 (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 14/08, z dne 30.5.2008; v nadaljnjem besedilu: plan). Plan predvideva spremembo namenske rabe iz območja gozda v območje proizvodnih dejavnosti za potrebe širitve obrtne cone Novi Jork poti severozahodu.

V 4. členu plana so podane usmeritve za izdelavo podrobnega načrta za območje enote urejanja prostora P13 O1/1 Novi Jork:

- površina, meje območja in obodna parcelacija,

- namenska raba,

- usmeritve za urbanistično, arhitektonsko in krajinsko oblikovanje,

- gospodarska javna infrastruktura in grajeno javno dobro (pogoji),  

- merila in pogoji za parcelacijo,

- drugi pogoji (celostno ohranjanje kulturne dediščine, ohranjanje narave, varstvo okolja in naravnih dobrin, varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, varovanje zdravja).

Območje P13-O1/1 (območje III) je namenjeno proizvodni in storitveni obrti ter raznovrstnim poslovnim dejavnostim. Prostorski izvedbeni pogoji tako podajajo osnovne usmeritve za organiziranost območja, dovoljene pa bodo le ekološko sprejemljive dejavnosti.

Podrobnejšo pozidavo območja bo natančneje in z možnostmi dovoljenih odstopanj določil podrobni načrt. Določil bo tudi umestitev in etažnost objektov, tipologijo pozidave in stopnjo izkoriščenosti zemljišč za gradnjo, kot tudi prometno ureditev območja, gradnjo enostavnim in nezahtevnih objektov.

Pobudo za pričetek postopka izdelave podrobnega načrta je podala Občina Markovci.

3.

(območje prostorskega načrta)

Območje podrobnega načrta P13-O1/1 Obrtna cona Novi Jork (območje III) obsega površino cca 2,90 ha.

Območje P13-O1/1 meji na severu in severozahodu na območje gozda, na jugozahodu na lokalno cesto, na jugu in jugovzhodu na obstoječo lokalno cesto na zahodu območja proizvodnih dejavnosti P13-O1 Novi Jork.

Podrobni načrt P13-O1/1 Obrtna cona Novi Jork (območje III) obsega zemljišča s parcelnimi številkami: 263/6, 263/7, 266/4, 267/5, 270/3, 270/4, 289/8, 289/9, 289/10, 289/11, 298/12, 289/13, 289/14, 289/15, 289/16, 289/17, vse k.o. Nova vas spri Markovcih.

Obodna parcelacija območja obdelave P13-O1/1 Novi Jork (območje III):

Izhodišče obodne parcelacije je na severozahodnem vogalu parcele št. 263/7, k.o. Markovci pri Ptuju, na stičiščih parcel št. 263/7, 291/3 in 826/1 (lokalna cesta Markovci - Borovci). Meja območja podrobnega načrta je podana v smeri urinih kazalcev.

Od izhodiščne točke poteka meja območja v smeri proti vzhodu po severnih mejah parcel št. 263/7, 263/6 in 267/5. Na vzhodnem vogalu parcele št. 267/5 se meja obrne v smeri proti severovzhodu in poteka vzdolž severozahodnega roba parcel št. 289/1, 289/13, 289/12, 289/11, 289/10 , 289/9 in 289/8, do severnega vogala parcele št. 289/8. Tu se meja obrne proti jugovzhodu in poteka po severovzhodnem robu parcele št. 289/8 do njenega konca (stičišče parcel št. 289/8, 258/3 in 258/15), kjer se meja obrne najprej proti zahodu in nato v približni smeri jugozahoda teče po severozahodni meji parcel št. 258/15, 262/2 in 258/10, ki so v naravi cesta znotraj območja proizvodnih dejavnosti P13/O1. Na stičišču parcel št. 258/10, 826/1 in 289/17 se meja obrne v smeri severa in poteka po zahodnem robu parcel št. 289/17 in 263/7, vse do izhodiščne točke, kjer se meja sklene.

Podrobni načrt lahko ureja tudi izgradnjo potrebne javne gospodarske infrastrukture izven območja obdelave. Območje prestavitev, novogradenj oziroma rekonstrukcij javne gospodarske infrastrukture sme obsegati tiste površine oziroma zemljišča izven območja podrobnega načrta, ki so minimalno zahtevana za potrebne navezave.

Na območju P13-O1/1 Novi Jork (območje III) ni zavarovanih in varovanih območij kulturne dediščine in območij naravnih vrednot. Prav tako to območje ni zavarovano po Uredbi o vodovarstvenem območju za vodno telo vodonosnikov Dravsko-ptujskega polja (Uradni list RS, št. 59/07, 32/11).

4.

(etapna izvedba podrobnega načrta)

Investitorji predvidevajo izdelavo podrobnega načrta v eni etapi. Območje podrobnega načrta se v fazi izdelave lahko tudi delno spremeni.

5.

(način pridobitve strokovnih rešitev)

Načrtovalec pridobi geodetski načrt območja urejanja, ki je izdelan skladno s Pravilnikom o geodetskem načrtu (Uradni list RS, št. 40/04 in 33/07-ZPNačrt) ter izdela program opremljanja zemljišč.

Pri pripravi osnutka se upoštevajo prikaz stanja prostora, občinski prostorski načrt, izražene investicijske namere ter tudi morebitne že pridobljene predhodne smernice in priporočila nosilcev urejanja prostora. Izdelovalec podrobnega načrta sme uporabiti morebitno obstoječo dokumentacijo oziroma mora zagotoviti izdelavo strokovnih podlag, na katerih bodo temeljile uporabljene rešitve. Potrebne strokovne podlage in strokovno rešitev izdela načrtovalec z upoštevanjem veljavnih predpisov, ki določajo vsebino, obliko in način priprave podrobnega načrta.

Podrobni načrt se izdela tudi v digitalni obliki, tako da je možen vnos v geoinformacijski sistem (GIS) Občine Markovci.

6.

(roki za pripravo podrobnega načrta in njegovih posameznih faz)

Sklep o začetku priprave podrobnega načrta:

julij 2012.

Objava sklepa v Uradnem glasilu slovenskih občin in v svetovnem spletu:

julij 2012  

Priprava osnutka podrobnega načrta:

30 dni po objavi tega sklepa.

Poziv nosilcem urejanja prostora za pridobitev smernic in projektnih pogojev ter obvestila Ministrstva za kmetijstvo in okolje, ali je potrebno izvesti celovito presojo vplivov na okolje: 

30 dni od prejema poziva.

Analiza smernic, izdelava strokovnih podlag in dopolnjenega osnutka podrobnega načrta:

15 dni po prejetju smernic nosilcev urejanja prostora.

(Če je za podrobni načrt potrebno izvesti celovito presojo vplivov na okolje (v nadaljevanju: CPVO), se za dopolnjen osnutek zagotovi okoljsko poročilo in se ga, skupaj z dopolnjenim osnutkom, pošlje ministrstvu, pristojnemu za varstvo okolja).

Javno naznanilo o javni razgrnitvi in javni obravnavi dopolnjenega osnutka podrobnega načrta, objavljeno na krajevno običajen način in v svetovnem spletu:

najmanj 7 dni pred začetkom javne razgrnitve.

(Če je za podrobni načrt potrebno izvesti CPVO, se javnost seznani sočasno in na enak način tudi z okoljskim poročilom).

Javna razgrnitev in javna obravnava dopolnjenega osnutka:

30 dni.

(V času javne razgrnitve se izvede javna razprava o dopolnjenem osnutku. Občani, organi in organizacije ter drugi zainteresirani oziroma prizadeti lahko dajo pisne pripombe in predloge v času trajanja javne razgrnitve. Rok za dajanje pripomb poteče s potekom javne razgrnitve.)

Priprava strokovnih stališč do pripomb in predlogov, podanih v času javne razgrnitve:

7 dni po zaključku javne razgrnitve.

Prva obravnava in sprejem dopolnjenega osnutka podrobnega načrta na občinskem svetu ter obravnava in sprejem stališč do pripomb in predlogov:

do 30 dni po zaključku javne razgrnitve.

Objava stališča, zavzetega do pripomb in predlogov, na krajevno običajen način in v svetovnem spletu, ter pisna seznanitev lastnikov zemljišč glede pripomb in predlogov, ki so jih izrazili v okviru javne razgrnitve:

7 dni po sprejemu stališč na občinskem svetu.

Priprava predloga podrobnega načrta (dopolnitev s stališči občinskega sveta):

7 dni po prejemu stališč.

Pridobivanje mnenj nosilcev urejanja prostora na predlog podrobnega načrta:

30 dni od prejema poziva.

(Če je za podrobni načrt potrebno izvesti CPVO, ministrstvo, pristojno za varstvo okolja, odloči o sprejemljivosti izvedbe podrobnega načrta na okolje.)

Priprava usklajenega predloga podrobnega načrta:

7 dni po pridobitvi mnenj nosilcev urejanja prostora.

Druga obravnava in sprejem usklajenega predloga podrobnega načrta na občinskem svetu:

do 30 dni po pripravljenem usklajenem predlogu.

Objava odloka v Uradnem glasilu slovenskih občin:

v prvi naslednji številki, ki izide po preteku petnajstdnevnega roka, ki ga določajo predpisi o lokalni samoupravi. 

Priprava končnega elaborata, ki ga načrtovalec v treh izvodih preda Skupni občinski upravi občin v Spodnjem Podravju (število izvodov za investitorje določa pogodba):

15 dni po objavi odloka.

Roki se lahko tudi spremenijo.

Izdelovalec podrobnega načrta mora predati pripravljalcu, to je Skupni občinski upravi občin v Spodnjem Podravju, tri kompletirane izvode sprejetega prostorskega akta. Po en izvod sprejetega podrobnega načrta bo predan Upravni enoti Ptuj in pristojnim inšpekcijskim službam, en izvod pa bo hranjen na Skupni občinski upravi občin v Spodnjem Podravju, kjer bo akt na vpogled dostopen javnosti. Obenem je potrebno celoten podrobni načrt s prilogami predati pripravljavcu v digitalni obliki na zgoščenki v dogovorjenem formatu.

7.

(nosilci urejanja prostora, ki podajo smernice za načrtovane prostorske ureditve, in drugi udeleženci, ki bodo sodelovali pri pripravi)

Nosilci urejanja prostora:

1. Ministrstvo za kmetijstvo in okolje, Agencija RS za okolje, Urad za upravljanje z vodami, Oddelek porečja reke Drave, Krekova ulica 17, 2000 Maribor (za področje voda);

2. Zavod za gozdove RS, Območna enota Maribor, Tyrševa ulica 15, 2000 Maribor (za področje rabe in ohranjanja potencialov gozdnega prostora ter za lovstvo);

3. Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje, Vojkova cesta 61, 1000 Ljubljana (za področje varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami, vključno z varstvom pred požarom);

4. Elektro Maribor, d.d., Vetrinjska ulica 2, 2000 Maribor (za področje oskrbe z električno energijo); 

5. Telekom Slovenije d.d., Sektor za vzdrževanje omrežja in zagotavljanje storitev,  Center za vzdrževanje omrežja in zagotavljanje storitev Maribor, Titova cesta 38, 2000 Maribor (za področje umeščanja fiksne telefonije);

6. Komunalno podjetje Ptuj, d.d., Puhova ulica 10, 2250 Ptuj (za področji oskrba z vodo in odvajanje odpadnih vod);

7. Občina Markovci, Markovci 43, Markovci (za področje prometa, za občinske ceste).

Drugi udeleženci:

8. RS, Ministrstvo za kmetijstvo in okolje, Direktorat za okolje, Sektor za CPVO, Dunajska cesta 22, 1000 Ljubljana (udeleženec na podlagi 4. odstavka 58. člena ZPNačrt - potrebnost izvedbe postopka CPVO);

9. druge gospodarske javne službe ter drugi organi in organizacije, če to pogojujejo utemeljene potrebe, ugotovljene v postopku priprave podrobnega načrta.

8.

(obveznosti v zvezi s financiranjem priprave in izdelave podrobnega načrta)

Finančna sredstva za pripravo, izdelavo ter stroške soglasij podrobnega načrta zagotovi Občina Markovci. V te namene sklene pogodbo z izvajalcem, ki izpolnjuje predpisane pogoje za prostorsko načrtovanje. Posamezne obveznosti se določijo z medsebojnim dogovorom.

9.

(objava sklepa)

Ta sklep se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin ter na spletnem naslovu Občine Markovci (www.markovci.si).

Številka  3505-5/2012

Datum   17. 7. 2012

 

Občina Markovci

 

Župan Milan GABROVEC