New Page 2

Na podlagi 32. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93, 57/94, 14/95, 26/97, 70/97, 10/98 in 74/98) in 45. člena Statuta občine Pesnica (MUV, št. 6/99) je nadzorni odbor občine Pesnica na 2. seji dne 27. septembra 1999, sprejel

P O S L O V N I K

nadzornega odbora občine Pesnica

1. člen

Ta poslovnik podrobneje ureja organizacijo in način dela nadzornega odbora občine Pesnica (v nadaljevanju: nadzorni odbor).

2. člen

Nadzorni odbor ima svoj pečat, ki je okrogle oblike. Pečat ima v zunanjem krogu na zgornji polovici napis: OBČINA PESNICA, v notranjem krogu pa naziv "NADZORNI ODBOR".

3. člen

Nadzorni odbor opravlja svoje naloge strokovno, pošteno, vestno in nepristransko ter preverja, če nadzorovani organi delujejo po načelih dobrega gospodarja.

4. člen

Član nadzornega odbora se je dolžan udeleževati sej nadzornega odbora. Če na sejo ne more priti, je o tem in o razlogih dolžan obvestiti predsednika oziroma sklicatelja nadzornega odbora ali občinsko upravo.

5. člen

Uporabniki sredstev proračuna in strokovni delavci občinske uprave so dolžni prisostvovati oziroma poročati na sejah nazornega odbora.

II. ORGANIZACIJA IN NAČIN DELA NADZORNEGA ODBORA

6. člen

Delo nadzornega odbora vodi in organizira predsednik nadzornega odbora, v času njegove odsotnosti ali začasne zadržanosti pa podpredsednik nadzornega odbora.

7. člen

Predsednik nadzornega odbora zlasti:

- sklicuje in vodi seje

- predlaga dnevni red za seje

- podpisuje sklepe in zapisnike

- spremlja in skrbi za izvajanje sklepov

- pripravi program dela

- izdela predlog potrebnih sredstev

- predstavlja Nadzorni odbor

- sodeluje z občinskim svetom, županom in občinsko upravo.

8. člen

Strokovno in administrativno pomoč za delo nadzornega odbora zagotavljata župan in občinska uprava.

Župan določi delavca, ki je odgovoren za opravljanje nalog za nadzorni odbor.

Posamezne posebne strokovne naloge nadzora lahko opravi izvedenec, ki ga na predlog nadzornega odbora imenuje občinski svet. Pogodbo z izvedencem sklene župan.

Delavec občinske uprave opravlja zlasti naslednje naloge:

- poskrbi za pripravo gradiv za seje nadzornega odbora,

- pripravlja vabila in opravlja organizacijsko tehnična opravila za sklic in potek sej,

- sestavlja zapisnik in skrbi za pisno odpravo sklepov,

- vodi evidenco aktivnosti članov,

- kontaktira z občinsko upravo in drugimi uporabniki proračunskih sredstev v zvezi z delom nadzornega odbora,

skrbi za arhiviranje dokumentacije nadzornega odbora,

opravlja druge naloge, za katere ga zadolži nadzorni odbor.

9. člen

Nadzorni odbor veljavno določa, če je na seji prisotna več kot polovica članov nadzornega odbora.

Nadzorni odbor sprejema poročila, priporočila in predloge na seji, na kateri je navzočih večina članov nadzornega odbora, z večino glasov vseh članov.

Glasovanje je praviloma javno z dvigovanjem rok. Nadzorni odbor pa lahko sklene, da o posamezni odločitvi glasuje s tajnim glasovanjem. Za tajno glasovanje se smiselno uporabljajo določbe poslovnika občinskega sveta.

10. člen

Predlog dnevnega reda za sejo nadzornega odbora določi predsednik, pri čemer mu pomaga za delo nadzornega odbora zadolženi delavec občinske uprave.

11. člen

Vabilo za sklic seje z gradivom se pošlje članom nadzornega odbora praviloma 7 dni pred sejo.

Predsednik povabi na sejo tudi pripravljalce gradiv in predstavnike organizacij oz. uporabnikov sredstev proračuna, ki so predmet nadzora.

12. člen

O seji nadzornega odbora se piše zapisnik. Zapisnik vsebuje:

1. zaporedno številko seje, datum in kraj seje ter čas začetka in zaključka seje ali njene prekinitve,

2. navedbo prisotnih članov, odsotnih članov (opravičeno ali neopravičeno), prisotnost drugih vabljenih ter ugotovitev sklepčnosti,

3. poročilo o realizaciji sklepov prejšnje seje,

4. potek seje z navedbo poročevalcev ter kratek povzetek razprave,

5. morebitne izjave članov nadzornega odbora in ostalih prisotnih, za katere so zahtevali, da se jih vnese v zapisnik,

6. morebitna ločena mnenja pri glasovanju o predlaganih sklepih,

7. sklepe nadzornega odbora.

13. člen

Originalu zapisnika morajo biti priložena vsa gradiva, ki so bila predložena na seji nadzornega odbora. Zapisnik podpišeta predsednik in zapisnikar. Zapisnik in gradiva nadzornega odbora se do konca mandata hranijo v občinski upravi, po izteku mandata pa se hranijo in predajo v arhivo, v skladu s predpisi o pisarniškem poslovanju in ravnanju z arhivskim gradivom.

14. člen

Predsednik nadzornega odbora lahko v primeru, ko to zahteva nujnost in ekonomičnost postopka in če gre za manj pomembne zadeve, opravi korespondenčno sejo.

Korespondenčna seja poteka po telefonu tako, da vsak član nadzornega odbora glasuje o predlaganem sklepu.

Korespondenčna seja pa se lahko opravi tudi tako, da se gradivo in predlogi sklepov posredujejo članom nadzornega odbora pisno ali po fax-u. Člani nadzornega odbora tako po prejemu gradiva izpolnjeno izjavo o glasovanju vrnejo nadzornemu odboru oz. pristojnemu delavcu občinske uprave.

O korespondenčni seji, opravljeni po telefonu oz. fax-u, se napiše zapisnik, ki ga potrdijo člani na redni seji nadzornega odbora.

15. člen

Sredstva za delo nadzornega odbora se zagotavljajo v občinskem proračunu, na podlagi izdelanega letnega programa nadzora.

Članom nadzornega odbora pripada nadomestilo za udeležbo na sejah v skladu z aktom občinskega sveta.

III. PRISTOJNOSTI IN POSTOPEK NADZORA

16. člen

Nadzorni odbor ima v skladu z zakonom in statutom občine naslednje pristojnosti:

- opravlja nadzor nad razpolaganjem s premoženjem občine,

- nadzoruje namenskost in smotrnost porabe sredstev občinskega proračuna,

- nadzoruje finančno poslovanje uporabnikov proračunskih sredstev,

. nadzoruje pobiranje javnih dajatev.

Nadzorni odbor v okviru svojih pristojnosti ugotavlja zakonitost in pravilnost poslovanja ter ocenjuje učinkovitost in gospodarnost porabe občinskih javnih sredstev:

- občinskih organov in občinske uprave,

- javnih zavodov, javnih podjetij in občinskih skladov ter

- drugih porabnikov sredstev občinskega proračuna in pooblaščenih oseb z občinskimi javnimi sredstvi in občinskim premoženjem.

17. člen

Nadzorni odbor sprejme letni program nadzora, ki obvezno vsebuje letni nadzor zaključnega računa proračuna, javnih zavodov in javnih podjetij ter občinskih skladov, predloga proračuna in finančnih načrtov, javnih zavodov, javnih podjetij in občinskih skladov ter vsaj polletni nadzor razpolaganja z občinskim nepremičnim in premičnim premoženjem. V program lahko nadzorni odbor vključi tudi druge nadzore. S programom seznani nadzorni odbor občinski svet in župana.

Poleg zadev iz letnega programa dela mora nadzorni odbor obvezno obravnavati zadeve, ki jih s sklepom predlaga občinski svet ali župan.

18. člen

Ugotovitve, ocene in mnenja ter predloge poročil nadzornega odbora pripravi član nadzornega odbora, ki ga je na predlog predsednika, za posamezno zadevo v skladu z letnim programom nadzora, s sklepom o izvedbi nadzora, zadolžil nadzorni odbor. Sklep o izvedbi nadzora mora vsebovati opredelitev vsebine nadzora, časa in kraja nadzora in navedbo nadzorovane osebe (organ ali organizacija z odgovornimi osebami).

V postopku nadzora so odgovorni in nadzorovane osebe dolžni članu nadzorega odbora, ki opravlja nadzor, predložiti vso potrebno dokumentacijo, sodelovati v postopku nadzora, odgovoriti na ugotovitve in dajati pojasnila. Član nadzornega odbora, ki opravlja nadzor, ima pravico zahtevati vse podatke, ki so mu potrebni za izvedbo naloge, ki mu je zaupana. Občinski organi so dolžni dati zahtevane podatke.

Po opravljenem pregledu pripravi član nadzornega odbora predlog poročila, v katerem je navedena nadzorovana oseba, odgovorne osebe, predmet pregleda, ugotovitve, ocene in mnenja ter morebitna priporočila in predlogi ukrepov. Predlog poročila sprejme nadzorni odbor in ga pošlje nadzorovani osebi, ki ima pravico v roku petnajst dni od prejema predloga poročila vložiti pri nadzornem odboru ugovor. Nadzorni odbor mora o ugovoru odločiti v petnajstih dneh. S sprejemom odločitve o ugovoru, postane poročilo nadzornega odbora dokončno. Dokončno poročilo pošlje nadzorni odbor nadzorovani osebi, občinskemu svetu in županu, po potrebi pa tudi računskemu sodišču.

19. člen

Če je nadzorni odbor ugotovil hujšo kršitev predpisov ali nepravilnosti pri poslovanju občine, mora o teh kršitvah v petnajstih dneh od dokončnosti poročila obvestiti pristojno ministrstvo in računsko sodišče.

Kot hujše kršitve predpisov se štejejo:

- uporaba proračunskih sredstev v nasprotju z nameni, ki so bili določeni s proračunom,

- uporaba državnih sredstev v nasprotju z določili zakona,

- oddaja javnih naročil v nasprotju z zakonom o javnih naročilih in drugimi predpisi.

V primeru, da nadzorni odbor ugotovi, da obstaja utemeljen sum, da je nadzorovana oseba ali odgovorna oseba storila prekršek ali kaznivo dejanje, je dolžan svoje ugotovitve posredovati pristojnemu organu pregona.

Nadzorovane osebe so dolžne spoštovati mnenja, priporočila in predloge nadzornega odbora. Občinski svet, župan in organi porabnikov občinskih proračunskih sredstev so dolžni obravnavati dokončna poročila nadzornega odbora in v skladu s svojimi pristojnostmi upoštevati priporočila in predloge nadzornega odbora.

20. člen

Nadzorni odbor ima pri izvajanju nadzora naslednja pooblastila:

- pravico do vpogleda v listine in dokumente, ki so predmet pregleda,

- zahtevati podatke in gradiva,

- vpogled v finančne načrte in zaključne račune v fazi predlogov in po njihovem sprejetju.

21. člen

Nadzorni odbor najmanj enkrat letno poroča občinskemu svetu in županu o svojih ugotovitvah in zapažanjih ter danih priporočilih za odpravo nepravilnosti ali izboljšanje poslovanja.

22. člen

Predsednik nadzornega odbora izloči člana nadzornega odbora iz posamezne zadeve v primeru, če so podane okoliščine, ki vzbujajo dvom o njegovi nepristranosti.

Okoliščine za izločitev člana nadzorenga odbora so:

- sorodstveno razmerje do prvega kolena z odgovorno osebo ali predstavnikom uporabnika proračuna,

- članstvo v organu upravljanja javnega zavoda ali javnega podjetja, v katerem se opravlja nadzor,

- opravljanje pogodbenega ali drugega dela za proračunskega uporabnika, oz. je takšno delo opravljal eno leto pred opravljanjem nadzora.

Izločitev člana nadzorenga odbora v posamezni zadevi lahko zahteva tudi nadzorovana oseba. Zahtevo za izločitev mora vložiti pri nadzornem odboru. V zahtevi je potrebno navesti okoliščine, na katere opira svojo zahtevo za izločitev. O izločitvi odloči predsednik nadzornega odbora.

O izločitvi predsednika nadzornega odbora odloči nadzorni odbor.

23. člen

Delo nadzorenga odbora je javno. Nadzorni odbor o svojih ugotovitvah sme obvestiti javnost, ko je njegovo poročilo dokončno. Ob obveščanju javnosti mora spoštovati pravice strank.

Pri opravljanju svojega dela so člani nadzornega odbora dolžni varovati državne, uradne in poslovne skrivnosti nadzorovanih, ki so tako opredeljene z zakonom, drugim predpisom ali z akti občinskega sveta in organizacij uporabnikov proračunskih sredstev ter spoštovati dostojanstvo, dobro ime in osebnostno integriteto fizičnih in pravnih oseb.

IV. KONČNE DOLOČBE

24. člen

Za vprašanja in zadeve delovanja nadzornega odbora, ki jih ne ureja ta poslovnik se smiselno uporabljajo določbe poslovnika občinskega sveta, če niso v nasprotju s tem poslovnikom.

Spremembe poslovnika nadzornega odbora se sprejmejo po enakem postopku kot poslovnik.

25. člen

Poslovnik prične veljati z dnem, ko ga sprejme nadzorni odbor.

26. člen

Ta poslovnik se objavi v Medobčinskem uradnem vestniku štajerske in koroške regije.

 

Predsednik nadzornega odbora

Štefan Herženjak, ing. gr., s.r.

Številka: 01503-7/99

Datum: 30. september 1999