New Page 1

 

Na podlagi 39. člena Zakon o urejanju naselij in drugih posegov v prostor( Uradni list SRS št. 18/84, 37/85, 29/86 in Uradni list RS št. 26/90, 18/93, 74/93, 71/93 in 44/97) in 16. člena Statuta občine Zagorje ob Savi( Uradni vestnik Zasavja, št. 6/99) je občinski svet Zagorje ob Savi na svoji seji dne 22.6.2000 sprejel

 

 

ODLOK

 

 

O ZAZIDALNEM NAČRTU ZA OBMOČJE OB PEKARNI V ZAGORJU OB SAVI

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

V skladu z usmeritvami dolgoročnega in srednjeročnega plana občine Zagorje ob Savi se sprejme zazidalni načrt za območje ob Pekarni y Zagorju ob Savi (v nadaljnjem besedilu: zazidalni načrt), ki ga je pod št. ZN 01/99 v maju 2000 izdelalo podjetje AKA d.o.o.Trbovlje, Podjetje za projektiranje in inženiring, Cesta Tončke Čeč 51 a, Trbovlje.

 

 

II. MEJE OBMOČJA UREJANJA

 

 

2. člen

 

 

Območje urejanja, ki je predmet obdelave z zazidalnim načrtom, leži v Dolenji vasi ob Cesti 20. julija, ki kompleks loči od območja Zazidalnega načrta SVEA v Zagorju. Na ostalih treh straneh je območje omejeno z individualno stanovanjsko gradnjo.

 

 

Območje urejanja se nahaja v k.o. Zagorje - mesto.

 

 

Meja območja poteka po parcelnih mejah. Izhodiščna točka meje območja urejanja je na SV delu, od tu je opis podan v smeri urinega kazalca. Meja poteka proti J po parcelni meji med ceslo parc. št. 1909/1 k.o. Zagorje - mesto in parcelami 1294, 1782, 1783 in delu parc. št. 1781. Nato meja poteka proti zahodu vzporedno ob stanovanjski hiši Cesta 20. julija 22, se lomi po fasadi ter se priključi na JV mejnik parc. št. 1783, ki meji s parcelo št. 1780 in poteka po meji med parcelama do parc. št. 1790. Naprej poteka proti S po parcelni meji med parc. št. 1783 in parcelama št. 1790 in 1789, kjer se obrne proti Z do stičišča parcel št. 1789, 1787, 1786/1 in 1783. Od tu poteka meja proti S po parcelni meji med parc. št. 1783 in parcelama 1786/1 in 1784 ter med parcelami 1294 in 1293 ter 1292. Meja med parcelama 1294 in 1292 se obrne proti S do JZ vogala parcele 1295, od tu pa poteka po parcelni meji med parcelama 1294 in 1295 proti V do izhodiščne točke.

 

 

Zajema objekt Pekarne z njenimi zunanjimi površinami na parc. št. 1294 k.o. Zagorje-mesto, prosto površino parc. št. 1782 in 1783 k.o. Zagorje - mesto, kjer se zdaj nahajajo vrtički in manjše travne površine, na katerih je predvidena izgradnja samopostrežne prodajalne TUŠ ZAGORJE ter del parc. št. 1781 k.o. Zagorje-mesto, na kateri je zgrajen gospodarski objekt.

 

 

Podatki o lastnikih so navedeni v tekstualnem delu zazidalnega načrta.

 

 

III. FUNKCIJA OBMOČJA S POGOJI ZA IZVEDBO IN KVALITETO GRADITVE

 

 

3. člen

 

 

V skladu s spremembami in dopolnitvami prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega plana občine Zagorje ob Savi v letu 1994 in 1997, št. 300-9/86 (Uradni vestnik Zasavja št. 2/96, 15/98) je območje ob Pekarni v Zagorju ob Savi predvideno za oskrbne, storitvene in družbene dejavnosti s ciljem zagotavljanja razvoja centralnih dejavnosti na tem območju ter zagotavljanju nemotene oskrbe obstoječega in predvidenega stanovanjskega območja.

 

 

Zazidalni načrt predvideva izgradnjo samopostrežne prodajalne TUŠ ZAGORJE.

 

 

Objekt predstavlja dopolnitev sedanjega programa na tem obmpčju (pekarna) s celovito osnovno oskrbo stanovanjskega območja ter ločitev stanovanjskega in industrijskega območja.

 

 

4. člen

 

 

Na zazidalnem območju so dopustni naslednji posegi:

 

 

• gradnja nove samopostrežne trgovine,

 

 

• gradnja nadomestne poslovno-stanovanjske hiše z dejavnostjo brez kvarnih vplivov na okolje

gradnja, rekonstrukcija in vzdrževanje komunalnih, energetskih   in   telekomunikacijskih   objektov   in naprav,

 

 

• vzdrževalna in adaptacijska  dela  na  obstoječih objektih v okviru obstoječih maksimalnih gabaritov,

 

 

• ureditev zunanjih  površin  ter postavitev  urbane opreme.

 

 

IV. POGOJI ZA URBANISTIČNO OBLIKOVANJE OBMOČJA IN ZA ARHITEKTONSKO OBLIKOVANJE OBJEKTOV

 

 

5. člen

 

 

Gradnja samopostrežne trgovine predstavlja dopolnitev v območju novejše individualne stanovanjske gradnje in industrijskih objektov. Lokacija vedutno ni izpostavljena, zato ni posebnih pogojev pri oblikovanju objekta trgovine.

 

 

6. člen

 

 

Dimenzioniranje in oblikovanje objekta trgovine tlorisne dimenzije trgovine: 50,80 x16,00 m

 

 

tlorisne dimenzije manipulacijskega prostora: 9,60 x 16,00 m

 

 

vertikalni gabarit: pritličje. Višina vrha venca in s tem maksimalna višina objekta je + 6,60 m nad koto tlaka objekta, oz. + 6,75 m nad koto terena.

 

 

Novogradnja mora biti skrbno obdelana s kvalitetnimi trajnimi materiali.

 

 

Fasada: obložne plošče, podaljšane v venec okrog strehe. Barva fasade: svetli, nevsiljivi pastelni odtenki z možno diskretno uporabo zaščitnih barv trgovine TUŠ.

 

 

Streha: dvokapnica, sleme v smeri S - J, naklon strešinica 10°, kritina profilirana pločevina.

 

 

7. člen

 

 

Dimenzioniranje in oblikovanje nadomestne poslovno-stanovanjske hiše tlorisne dimenzije: 8,60 x 10,60 m vertikalni gabarit: pritličje z mansardo. Novogradnja mora biti skrbno obdelana s kvalitetnimi trajnimi materiali.

 

 

Barva fasade: svetli pastelni odtenki

 

 

Streha: dvokapnica, sleme v smeri V - 2, naklon strešin cca 30°, kritina rdeča.

 

 

V.   POGOJI ZA KOMUNALNO UREJANJE OBMOČJA

 

 

8. člen

 

 

Novogradnja mora biti obvezno priključena na:

 

 

• javni vodovod,

 

 

• kanalizacijo fekalnih in meteornih vod,

 

 

• električno omrežje,

 

 

• telefonsko omrežje,

 

 

• plinovodno omrežj.e.

 

 

9. člen

 

 

Vodovod

 

 

Obravnavano območje je kvalitetno oskrbovano z javnim vodovodnim omrežjem za potrebe sanitarne in požarne vode.

 

 

Povprečni oskrbovalni tlak na predmetnem področju znaša 40 m/Vs. Viri za zadostno oskrbo z vodo za gašenje se zagotovijo v sklopu obstoječega zunanjega hidrantnega omrežja (uporabni trije zunanji hidranti), pri čemer je potrebno zamenjati obstoječi nadtalni hidrant iz DN 80 na DN 100, v fazi PGD projektiranja pa je potrebno računsko preveriti ali obstoječe koiičine požarne vode zadoščajo, ali pa so potrebne morebitne dopolnitve in predvideti notranjo požarno zaščito.

 

 

10. člen

 

 

Kanalizacija

 

 

Iz območja zazidalnega načrta se izvede odvodnjavanje meteornih in fekalnih vod preko novega kanalizacijskega omrežja, kamor se vključi tudi širše prispevno območje (stanovanjsko naselje na Z strani območja).

 

 

Za zbiranje fekalnih vod iz trgovine se zgradi troprekatna greznica z odtokom v kanalizacijo.

 

 

Zgraditi je potrebno nov ločen kanalizacijski sistem. Za odvodnjo meteornih in fekalnih voda se uporabijo vodotesne cevi in sicer pri profiiih do DN 250 PVC UKC ali Pipe life in pri profilih večjih in vključno DN 300 centrifugirane betonske na gumi tesnila.

 

 

Meteorne vode s streh in nepovoznih površin se preko peskolovov speljejo v meteorno kanalizacijo, meteorne vode s povoznin površin se v meteorno kanalizacijo speljejo preko lovilcev olj z usedalniki.

 

 

11. člen

 

 

Elektrika

 

 

Po pogojih upravljavca nizkonapetostnega električnega omrežja je možno objekt priključiti na obstoječo transformatorsko postajo Dolenja vas - bloki, katera je oddaljena cca 300 m.

 

 

možen dostop nanj tudi z invalidskimi in otroškimi vozički.

 

 

Dostop za pešce je mogoč tudi preko Marnove ulice po stopnicah, z zahodne strani parcele.

 

 

Zgradi se nov most preko potoka Medija s koridorjem za pešce.

 

 

12. člen

 

 

Telefonsko omrežje

 

 

Objekt bo priključen na obstoječe telefonsko omrežje, ki poteka v neposredni bližini zazidalnega kompleksa v Cesti 20. julija.

 

 

Obstoječi TK zemeljski kabli se ob izvajanju zunanje ureditve zaščitijo s kabelsko kanalizacijo.

 

 

13. člen

 

 

Plinovodno omrežje

 

 

Objekt bo ogrevan s priključitvijo na obstoječe plinovodno omrežje, ki poteka v neposredni bližini zazidalnega kompleksa.

 

 

VI. DRUGI   POGOJI  ZA  IZVEDBO  ZAZIDALNEGA NAČRTA

 

 

14. člen

 

 

Promet

 

 

Glavna prometnica ob robu območja zazidalnega načrta je Cesta 20. julija, ki obravnavano območje ter stanovanjsko območje loči od industrijskega kompleksa SVEA.

 

 

Do zazidalnega kompleksa je dovoz možen z južne strani preko novega mostu mimo objektov Svee in po južnem delu Ceste 20. julija ali s severne strani mimo upravne zgradbe Betona.

 

 

Dostop in dovoz

 

 

Do objekta bosta izvedena dva nova priključka na Cesto 20. julija.

 

 

Uvoz za osebna vozila kupcev bo na J delu, dostop in dovoz v skladišče pa na S delu parcele št. 1782 k.o. Zagorje-mesto.  Dovoz za pekarno  ostane nespremenjen.

 

 

Mirujoči promet

 

 

Parkirišča za potrebe kupcev in zaposlenih bodo urejena na vzhodnem delu kompleksa (43 parkirnih mest) ter na južnem delu kompleksa (12 parkirnih mest). Parkirno mesto, najbližje vhodu v trgovino, se nameni invalidom.

 

 

Vse površine, namenjene parkiranju, bodo asfaltirane ter opremljene z lovilci olj.

Dostop za pešce je možen po obstoječih in predvidenih pločnikih. Na celotni dolžini parcele,

predvidene za gradnjo samoppstrežne trgovine, se na V strani med cesto in parkiriščem zgradi

pločnik, nivojsko ločen od parkirišča in cestišča z ustreznimi robniki tako, da je možen dostop nanj tudi z invalidskimi in otroškimi vozički

 

 

Dostop za pešce je mogoč tudi preko Marnove ulice po stopnicah, z zahodne strani parcele.

Zgradi se nov most preko potoka Medija s koridorjem za pešce.

 

 

15. člen

 

 

Požarnovarnostno urejanje

 

 

Obravnavana lokacija zazidalnega območja je pogojena z naravnimi lokacijskimi danostmi terena. V zazidalnem načrtu so upoštevani in prikazani prostorski, gradbeni in tehnični ukrepi varstva pred požarom, predvsem pa so zagotovljeni:

 

 

• pogoji za varen umik Ijudi, živali in premoženja iz objekta, kar zagotavlja zadostno število ustrezno razmeščenih   izhodov,    ki   vodijo   do   zunanjih evakuacijskih poti in na predvidena zunanja zbirna mesta, ki niso v coni nevarnosti

 

 

• potrebne   odmike   med   objekti,   ki   predstavljajo požarne  ovire  najmanj  četrte  stopnje,   kjer  pa zadostni pdmiki niso možni, pa se z gradbenimi konstrukcijami  z zadostno ognjeodpornostjo dosežejo potrebne požarne Iočitve

 

 

• prometne in delovne površine za intervencijska vozila so za obravnavano območje zagotovljene z ustreznimi   dostopi   (minimalna   širina   5,0   m), zadostno nosilnostjo vozišč (10 t)  in ustreznim režimom prometa)

 

 

• viri za zadostno oskrbo z vodo za gašenje se zagotovijo    v    sklopu    obstoječega    zunanjega hidrantnega omrežia (uporabni trije zunanii hidranti), pri čemer je potrebno zamenjati obstoječi nadtalni hidrant iz DN 80 na DN 100, v fazi PGD projektiranja pa je potrebno računsko preveriti ali obstoječe količine požarne vode zadoščajo ali so potrebne morebitne dopolnitve in predvideti notranjo požarno zaščito.

 

 

Vsi ukrepi zaščite varstva pred požarom so razvidni iz grafičnih prilog.

 

 

Ukrepi in zahteve za požarno zaščito se smiselno uporabljajo tudi v primeru drugih nesreč, kot so katastrofalni potres ali vojna.

 

 

16. člen

 

 

Varovanje naravne in kulturne dediščine

 

 

Na območju zazidalnega načrta niso evidentirani objekti naravne in kulturne dediščine.

 

 

Gradnja trgovine predstavlja dopolnitev v območju novejše individualne stanovanjske gradnje in industrijskih objektov. Lokacija vedutno ni izpostavljena, zato ni posebnih pogojev pri oblikovanju objekta trgovine.

 

 

17. člen

 

 

Zasnova ureditve zelenih površin

 

 

Zaradi utesnjenosti kompleksa in potrebe po čim večjem številu parkirnih mest na območju ni večjih

 

 

razpoložljivih površin, ki bi jih bilo možno nameniti zelenim površinam, je potrebno pri zunanji ureditvi upoštevati zadostne zelene površine z delilno funkcijo (predvsem ozelenitev meje proti stanovanjskemu naselju). Za ozelenitev naj se uporabijo avtohtone rastlinske vrste, morebitni oporni zidovi pa naj bodo izvedeni v naravnem kamnu ali obloženi z lomljencem tako, da betonske fuge ne bodo vidne.

 

 

VII. REŠITVE    V    ZVEZI    Z    VAROVANJEM    IN IZBOLJŠANJEM BIVALNEGA OKOLJA

 

 

18. člen

 

 

Varstvo pred hrupom

 

 

Izvor dodatnega hrupa na kompleksu bo predvsem promet - motorna vozila kupcev in dostave. Glede na to, da je na kompleksu že proizvodni objekt - pekarna, v neposredni bližini pa industrijski kompleks Svea ter da se bo dodatni promet z motornimi vozili odvijal v dnevnem času, hrup ne bo moteče vplival na okolje.

 

 

Območje spada v III. stopnjo varstva pred hrupom, kar pomeni, da mejna dnevna raven hrupa ne presega 60 dBA, nočna raven pa 50 dBA.

 

 

19. člen

 

 

Varstvo zraka

 

 

Objekt bo ogrevan s priključitvijo na plinovpdno omrežje, zato poseg v prostor ne bo poslabšal kvalitete zraka na območju.

 

 

20. člen

 

 

Varstvo voda

 

 

Varstvo voda pred onesnaženjem je zagotovljeno s komunalnp ureditvijo. Fekalne vode bodo preko kanalizacije speljane v kolektor in v bodočo čistilno napravo, meteorne vode s parkirišč pa bodo pred iztokom v kanalizacijo očiščene z lovilci olj.

 

 

21. člen

 

 

Osončenje

 

 

Objekt glede na orientacijo, višinsko razliko lerena in glede na višino samega objekta, ne bo zmanjševal osončenja individualnih stanovanjskih objektov na Marnovi ulici.

 

 

Najdaljša senca nastopi dne 21. marca ob 9.00 uri in pade le na skrajni JZ vogal objekta pekarne.

 

 

VIII. GRADBENE PARCELE

 

 

22. člen

 

 

K "Samopostrežni prodajalni TUŠ ZAGORJE" se kot gradbena parcela določijo parcela št. 1782 k.o. Zagorje-mesto - njiva II. kat.r. v izmeri 1062 m2, del parcele št. 1783 k.o. Zagorje-mesto - travnik II. kat.r. v izmeri 2000 m2 in del parcele št. 1781 k.o. Zagorje-mesto - poslovna stavba v izmeri 46 m2 in njiva II. kat.r. v izmeri 88 m2.

 

 

K objektu Pekame se kot gradbena parcela določi parcela št. 1294 k.o. Zagorje-mesto - stavbišče pekarna v izmeri 562 m2 in dvorišče v izmeri 1281 m2.

 

 

K nadomestni poslovno stanovanjski hiši se kot gradbena parcela določi del parcele št. 1783 k.o. Žagorje-mesto - travnik II. kat.r. v izmeri 360 m2 in del parcele št. 1781 k.o. Zagorje-mesto - njiva II. kat.r. v izmeri 243 m2.

 

 

IX. ETAPNOST GRADNJE

 

 

23. člen

 

 

Pogoj za realizaciio odloka je prometna rešitev o Ceste zmage preko mostu do novega trgovskega  objekta. Faznost gradnje ni določena, saj je potrebno novi objekt in   njegovo   zunanjo   ureditev   ter   vso   potrebno komunalno opremo izvesti v celoti. Vzdrževalna oz. adaptacijska dela na objektu pekarne  so samostojna faza, ki ni vezana na izgradnjo objekta  trgovine.

 

 

X.   OBVEZNOSTI INVESTITORJA IN IZVAJALCEV ZAZIDALNEGA NAČRTA

 

 

24. člen

 

 

Investitor in izvajalec sta dolžna pri gradnji objekta in komunalne infrastrukture upoštevati prostorski izvedbeni načrt, odlok o zazidalnem načrtu ter vse predpise, ki urejajo gradnjo objektov.

 

 

Izvajalec gradbenih del mora ob izkopu gradbene jame odstraniti plodno zemljo v celotni debelini in jo uporabiti pri zazelenitvi.

 

 

Investitor in izvajalec sta dolžna sočasno z izgradnjo objekta zaključiti tudi arhitektonsko, komunalno in zunanjo ureditev.

 

 

XI. TOLERANCE PRI GABARITIH IN NAMEMBNOSTI OBJEKTOV

 

 

25. člen

 

 

Pri  projektiranju in izvedbi zazidalnega načrta so dopustna naslednja odstopanja:

 

 

• pri tlorisnih dimenzijah objekta ±1,00m,

 

 

• pri vertikalnem gabaritu odstopanje ni dovoljeno,

 

 

Sprememba   namembnosti   trgovskega   objekta   ni dovoljena.

 

 

XII. KONČNE DOLOČBE

 

 

26. člen

 

 

Sestavni del odloka so tudi vsi tekstualni in grafični deli zazidalnega načrta.

 

 

27. člen

 

 

Za vsak poseg v prostor na območju zazidalnega načrta je potrebno pridobiti ustrezno upravno dovoljenje.

 

 

28. člen

 

 

Zazidalni načrt je stalno na vpogled pri Oddelku za okolje in prostor občine Zagorje ob Savi.

 

 

29. člen

 

 

Nadzor   nad   izvajanjem   tega   zazidalnega   načrta opravlja pristojna urbanistična inšpekcija.

 

 

30. člen

 

 

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem vestniku Zasavja.

 

 

Številka: 352 - 5/99

 

 

Datum: 22.6.2000

 

 

ŽUPAN

 

 

OBČINE ZAGORJE OB SAVI

Matjaž ŠVAGAN

s.r.