New Page 2

Na podlagi 43. in 45. člena Statuta Mestne občine Maribor (MUV, št. 27/95, 13/98, 17/98, 23/98 in 10/02) in ob smiselni uporabi 7. poglavja Pravilnika o postopkih za izvrševanje proračuna Republike Slovenije (Ur. list RS, št. 66/01, 53/02 in 80/02) izdaja župan Mestne občine Maribor

 

P R A V I L N I K

o postopkih in merilih za sofinanciranje akcij in projektov v kulturi v Mestni občini Maribor

 

1. člen

 

Akcije in projekti (v nadaljevanju: programi), katerih sofinanciranje s sredstvi proračuna Mestne občine Maribor ureja ta pravilnik, so tisti kulturni programi, ki niso sofinancirani kot redna dejavnost javnih zavodov in drugih izvajalcev na področju kulture v Mestni občini Maribor, prijavitelji iz 2. člena tega pravilnika jih organizirajo na območju Mestne občine Maribor ali pa z gostovanjem v drugih delih države oziroma v tujini opazno prispevajo k promociji mariborske kulture in mestne občine. Prav tako so predmet sofinanciranja po tem pravilniku lahko gostovanja priznanih kulturnih skupin in posameznikov iz drugih delov države ali tujine na območju Mestne občine Maribor, katerih organizator in prijavitelj praviloma izpolnjuje pogoje iz 2. člena tega pravilnika.

 

Mestna občina Maribor sofinancira akcije in projekte na področju kulture na osnovi javnega razpisa, objavljenega v sredstvih javnega obveščanja najkasneje do 31. oktobra tekočega leta za programe v prihodnjem letu.

 

Izjemoma in v omejenem obsegu so lahko predmet sofinanciranja po pogojih tega pravilnika tudi programi, ki jih zaradi objektivnih okoliščin ni bilo možno prijaviti v roku, ki je bil predviden z javnim razpisom.

 

2. člen

 

Na javni razpis iz 1. člena tega pravilnika se praviloma lahko prijavijo:

 

javni zavodi in druge pravne osebe, ki so v Mestni občini Maribor registrirane za opravljanje dejavnosti s področja kulture,

kulturna društva ali njihove podružnice s sedežem in dejavnostjo na območju Mestne občine Maribor,

avtorske skupine in samostojni kulturni delavci s stalnim bivališčem na območju Mestne občine Maribor.

 

Izjemoma so lahko predmet sofinanciranja na osnovi tega pravilnika tudi programi prijaviteljev, ki ne izpolnjujejo pogojev iz prvega odstavka tega člena, če so v postopku izbire ocenjeni kot programi posebnega kulturnega ali zgodovinskega pomena za Mestno občino Maribor.

 

3. člen

 

Na osnovi tega pravilnika se s sredstvi proračuna Mestne občine Maribor lahko sofinancirajo naslednje vrste neprofitnih programov:

 

● programi javnih zavodov,

● programi, ki predstavljajo mesto oz. dogodke v njem,

● programi domačih, že uveljavljenih avtorjev,

● programi mladih obetajočih avtorjev,

● programi, ki predstavljajo kakovostne tuje kulturne dosežke.

 

4. člen

 

Za izvedbo posameznega programa se lahko iz proračuna Mestne občine Maribor praviloma zagotovi največ 50 % potrebnih finančnih sredstev.

 

5. člen

 

Javni razpis iz 1. člena tega pravilnika objavi župan na predlog mestnega upravnega organa, pristojnega za kulturo.

 

6. člen

 

Rok za prijavo je 30 dni. Prijava na razpis, oddana na posebnem obrazcu, mora vsebovati predstavitev programa, finančno ovrednotenje, predvidene vire sredstev in rok izvedbe. Prijavitelj mora v prijavi navesti vse naslove, na katere je posredoval vlogo za sofinanciranje prijavljenih programov, s pričakovanimi deleži sredstev.

 

7. člen

 

Prijave morajo biti posredovane v zaprtih ovojnicah z ustrezno oznako, da gre za prijavo na javni razpis. V primeru, ko prijavitelj v času prijave nima vseh zahtevanih podatkov, se prijavi evidenčno in v zahtevanem roku prijavo dopolni. V primeru evidenčne prijave mora prijavitelj posredovati vse že znane podatke ali dokumente, za tiste, ki jih bo lahko predložil šele naknadno pa navesti razloge, zaradi katerih v razpisnem roku ni mogel oddati popolne prijave.

 

Vloge, prispele na javni razpis po preteku razpisnega roka, in vloge za sofinanciranje programov, ki so bili na javni razpis prijavljeni evidenčno, prijavitelji pa jih v dodatnem roku iz prejšnjega odstavka tega člena niso dopolnili, se zavržejo. Zaradi utemeljenih razlogov lahko Komisija za izbiro, usklajevanje in vrednotenje razpisanih programov na področju kulture (v nadaljevanju: komisija) dodatni rok za dopolnitev evidenčne prijave na predlog prijavitelja podaljša, vendar največ za obdobje, ki še omogoča realizacijo rokov iz prvega odstavka 14. člena tega pravilnika.

 

8. člen

 

Program sofinanciranja kulturnih programov, prijavljenih na javni razpis, določi župan. Predlog programa pripravi komisija po predlogih strokovnih skupin za posamezna področja.

 

Strokovne skupine imenuje župan za mandatno dobo štiri leta z možnostjo ponovitve mandata. Predlog za odločitev župana pripravi v sodelovanju s komisijo mestni upravni organ, pristojen za kulturo.

 

9. člen

 

Komisija ima sedem članov, sestavljajo jo predsedniki strokovnih skupin in predsednik, ki ga imenuje župan po postopku iz drugega odstavka 8. člena tega pravilnika.

 

Komisija ima naslednje pristojnosti in naloge:

 

izvede odpiranje vlog, prispelih na javni razpis, za vsako od vlog ugotovi, ali je bila oddana v razpisnem roku, ali prijavitelj izpolnjuje pogoje iz 2. člena tega pravilnika in ali prijavljeni program ustreza določilom iz 3. člena tega pravilnika ter se opredeli o utemeljenosti evidenčnih prijav, prispelih na javni razpis,

po ugotovitvi dejstev iz prejšnje alinee tega člena predlaga županu, katere od vlog naj se skladno z določili drugega odstavka 7. člena tega pravilnika zavržejo,

odloča o predlogih za podaljšanje roka iz drugega odstavka 7. člena tega pravilnika za dopolnitev evidenčnih prijav,

za vsako od vlog, ki ustrezajo formalnim pogojem tega pravilnika in javnega razpisa, določi strokovno skupino, pristojno za njeno obravnavo,

na osnovi predlogov strokovnih skupin in upoštevajoč določila tega pravilnika in javnega razpisa pripravi za župana predlog izbora prijavljenih programov za sofinanciranje s sredstvi mestnega proračuna, skladen z razpoložljivimi proračunskimi sredstvi, in predlog programov, katerih sofinanciranje se zaradi vsebinskih ali finančnih razlogov zavrne,

za župana oblikuje stališča v zvezi z ugovori na njegove odločitve o sofinanciranju kulturnih programov,

predlaga županu odločitve o sofinanciranju tistih programov, ki niso bili prijavljeni na javni razpis, ker se je možnost oziroma potreba za njihovo realizacijo zaradi objektivnih razlogov pojavila šele med letom,

pripravlja predloge za prerazporeditev sredstev zaradi sprememb v realizaciji sofinanciranih programov v tekočem letu,

opravlja druge vsebinske naloge in oblikuje druge potrebne predloge v postopkih pred sprejemom odločitev o sofinanciranju programov.

 

Mestni upravni organ, pristojen za kulturo, lahko pri izvedbi nalog iz pete alinee prejšnjega odstavka tega člena predlaga komisiji usmeritve za selekcijo prijavljenih programov, ki zagotavljajo optimalno razmerje med razpoložljivimi proračunskimi sredstvi, ter številom, pomenom in kvaliteto programov, ki bodo predmet sofinanciranja.

 

10. člen

 

Strokovne skupine za posamezna področja štejejo po štiri člane.

 

Imenujejo se za naslednja področja:

 

 

● literatura in sodobna teoretična misel,

● likovna umetnost, arhitektura in oblikovanje,

● glasba in ples,

● gledališče,

● arhivska in muzejska dejavnost,

● internet, multimedija, video in film.

 

Predsednike strokovnih skupin izberejo člani posameznih skupin.

 

11. člen

 

Strokovne skupine pregledajo prijavljene programe s svojega področja, opravijo izbor programov za sofinanciranje, določijo prednostni vrstni red izbranih programov in predlagajo delež sredstev iz proračuna občine. Za svoje predloge pripravijo preglednice, ki jih komisiji posredujejo predsedniki strokovnih skupin.

 

Strokovne skupine lahko v okviru splošnih meril in pogojev iz tega pravilnika in javnega razpisa oblikujejo podrobnejša merila za oblikovanje predloga izbora za sofinanciranje programov na svojem delovnem področju.

 

Strokovne skupine obravnavajo le tiste vloge za sofinanciranje programov, ki jim jih je posredovala komisija, potem ko je ugotovila, da formalno ustrezajo pogojem iz tega pravilnika in javnega razpisa.

 

12. člen

 

Seje komisije in strokovnih skupin sklicujejo njihovi predsedniki, po potrebi pa tudi župan.

 

Seje se praviloma sklicuje pisno. O delu komisije in strokovnih skupin se vodi zapisnik. Vabila in zapisnike komisije redno prejemata župan in predstojnik mestnega upravnega organa, pristojnega za kulturo.

 

13. člen

 

Član strokovne skupine ali član komisije ne sme biti prisoten pri obravnavi in oblikovanju predlogov o tistih prijavljenih programih, za katerih sofinanciranje je neposredno zainteresiran, niti ne sme v času postopka izbire izvajati drugih dejanj, s katerimi bi lahko vplival na predloge in odločitve.

 

14. člen

 

Župan praviloma sprejme odločitev o sofinanciranju programov v roku 45 dni po sprejetju mestnega proračuna. Prijavitelji so o izboru uradno obveščeni v roku največ 15 dni po sprejemu odločitve župana.

 

V primeru, da mestni proračun ni sprejet pred začetkom leta, za katerega je bil objavljen javni razpis, lahko župan na predlog komisije v mejah določil javno-finančnih predpisov odloči, da se pogodbe o sofinanciranju tistih programov, ki jih je zaradi roka ali zahtevnosti izvedbe potrebno po pogojih tega pravilnika sofinancirati še pred sprejemom proračuna, sklenejo že v obdobju začasnega proračunskega financiranja.

 

15. člen

 

Prijavitelj lahko v roku 8 dni od dneva prejema obvestila o izboru vloži ugovor. Predmet ugovora so lahko samo odločitve o programih, ki jih je prijavitelj prijavil na razpis. Ugovor obravnava pristojna strokovna skupina in svoje stališče posreduje komisiji, ki v 30 dneh od prejema oblikuje mnenje za župana, ki o ugovoru dokončno odloči.

 

16. člen

 

Pravna podlaga za sofinanciranje izbranih kulturnih programov je pogodba o sofinanciranju, sklenjena med mestno občino in nosilcem programa. Sofinanciranje vseh izbranih programov enega nosilca se ureja s skupno pogodbo, spremembe pogodbenih obveznosti pa z aneksi.

 

V pogodbi se določi, da se lahko nosilcu pred izvedbo programa, na osnovi njegovega pisnega zahtevka in priloženih dokazil o že nastalih stroških oziroma že sprejetih finančnih obveznostih nakaže akontacija v višini 80% pogodbene vrednosti. Osnova za nakazilo razlike sredstev je vsebinsko in finančno poročilo o izvedbi programa, ki ga mora nosilec programa oddati najkasneje v 30 dneh po zaključku programa.

 

S pogodbo se nosilec tudi obveže, da bo v primeru, če programa ne bo realiziral ali ga bo realiziral v manjšem obsegu od prijavljenega, v pogodbenem roku Mestni občini Maribor skladno z njeno zahtevo v celoti ali delno vrnil akontativna sredstva iz prejšnjega odstavka tega člena in pripadajoče zakonite zamudne obresti.

 

S podpisom pogodbe se nosilec programa tudi obveže, da bo pri predstavljanju svojega programa javnost seznanjal, da je njegov sofinancer Mestna občina Maribor.

 

17. člen

 

Za prijave na javni razpis, pogodbe, poročila o izvedbi programov in zahtevke za nakazilo sredstev se uporabljajo tipski obrazci, ki jih skladno s tem pravilnikom v sodelovanju s komisijo pripravlja mestni upravni organ, pristojen za kulturo.

 

18. člen

 

Vsa strokovno-tehnična opravila za župana, za komisijo in za strokovne skupine opravlja mestni upravni organ, pristojen za kulturo. V tem okviru pripravi tudi predlog javnega razpisa, po izteku razpisnega roka in izvedenem odpiranju prijav pa analizo prispelih prijav, ki služi kot pomoč pri delu strokovnih skupin in komisije.

 

Mestni upravni organ, pristojen za kulturo je dolžan opozoriti komisijo in župana v primerih, ko predlogi komisije ne bi bili skladni s predpisi in s planskimi dokumenti Mestne občine Maribor.

 

19. člen

 

Vsako leto se 5 % razpoložljivih proračunskih sredstev ob javnem razpisu ne razporedi. Namenijo se za sofinanciranje programov, ki skladno z določili tretjega odstavka 1. člena niso bili obravnavani v postopku javnega razpisa.

 

Izven kvote iz predhodnega odstavka se lahko na pobudo mestnega upravnega organa, pristojnega za kulturo, ali župana sofinancirajo tudi finančno zahtevnejši programi, ki izpolnjujejo pogoje iz tretjega odstavka prvega člena in so za mesto izjemnega pomena, če je za njihovo izvedbo skladno s predpisi, ki urejajo oblikovanje in izvajanje mestnega proračuna, možno zagotoviti dodatna sredstva.

 

Sredstva, ki se med letom sprostijo, ker posamezni programi niso bili realizirani oziroma so bili realizirani v manjšem obsegu, se lahko razporedijo med posamezne že izbrane programe ali pa namenijo za sofinanciranje programov iz prvega odstavka tega člena. O prerazporeditvi teh sredstev odloča župan na predlog komisije.

 

20. člen

 

Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o postopkih in merilih za sofinanciranje razpisanih dodatnih programov za področje kulture v Mestni občini Maribor (MUV, št. 14/97 in 27/99).

 

Komisija za izbiro, usklajevanje in vrednotenje razpisanih programov ter strokovne skupine za posamezna področja, imenovane pred uveljavitvijo tega pravilnika, nadaljujejo delo do izteka mandata.

 

21. člen

 

Ta pravilnik se objavi v Medobčinskem uradnem vestniku in prične veljati naslednji dan po objavi.

 

 

Številka: 41401/00280/2001 0400 01

 

                                                                           Župan

                                                                                 Boris Sovič, univ. dipl. inž. el., s. r.