New Page 3

 

 

Na podlagi 34., 35.in 36. člena Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. l. SRS, št. 18/84, 37/85, 29/86, 43/89, Ur. L. RS, št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93 in 44/97) in 10. člena Statuta Občine Ruše ( MUV, št. 5/99), je Občinski svet občine Ruše na svoji deseti redni seji dne 27. januarja 2000 sprejel

 

 

PROGRAM PRIPRAVE

 

 

ureditvenega načrta za območje pri viaduktu ob Lobnici v Rušah

 

 

I. UVOD

 

 

Ta program določa postopek priprave in sprejemanja strokovnih podlag in ureditvenega načrta za območje pri viaduktu ob Lobnici v Rušah (v nadaljevanju URN).

 

 

Območje, za katerega je predvidena izdelava strokovnih podlag in URN je v prostorskem planu občine Ruše (Dolgoročni plan občine Maribor-Ruše za obdobje 1986-2000 (MUV št. 6/86, 1/88 in 14/94), spremembe in dopolnitve prostorskih sestavin dolgoročnega plana občine Ruše za obdobje od 1986-2000 v letu 1997 (MUV št.5/98), prostorske sestavine Družbenega plana občine Maribor-Ruše za obdobje 1986-1990 (MUV št. 15/86 in 14/94), spremembe in dopolnitve prostorskih sestavin srednjeročnega plana občine Ruše (MUV št. 5/98), razporejeno v ureditveno območje naselja Ruše, za katerega je izdelan podrobnejši planski dokument: Urbanistična zasnova naselja Ruše (ZUM 1988, novelirana 1994). Z urbanistično zasnovo je na območju predvidena namenska raba: pretežno stanovanjsko oz. centralno območje, za katerega je predvidena izdelava ureditvenega načrta (karta "načini urejanja območij s prostorskimi izvedbenimi akti"). Do sprejema ureditvenega načrta se območje ureja z Odlokom o prostorskih ureditvenih pogojih za naselje Ruše (MUV št. 3/92).

 

 

II. OSNOVE ZA PRIPRAVO in temeljni cilji priprave URN

 

 

Osnove za pripravo URN so podane v dolgoročnem planskem dokumentu, to je v Urbanistični zasnovi naselja Ruše (karta "načini urejanja območij s prostorskimi izvedbenimi akti"). Temeljni cilji priprave strokovnih podlag in URN ter predvidena uporaba rezultatov oz. predvideni učinki rešitev so naslednji:

 

 

• URN bo pripravljen z namenom opredelitve podrobnejše namenske rabe in organizacije dejavnosti v prostoru, v kateri bodo upoštevani vsi izsledki strokovnih podlag in ostalih študij (tudi prometne študije), ki so na neposreden ali posreden način povezani z dogajanjem ali spreminjanjem prostora v obravnavanem območju;

 

 

• na obravnavanem območju bo omogočena organizirana gradnja večstanovanjskih objektov (v katerih bodo locirane tudi storitvene dejavnosti), pomožnih objektov, prometne, komunalne infrastrukture, ureditev prostih površin ter organizirano urejanje ostalih posegov v prostor.

 

 

Rezultati in variantne rešitve strokovnih podlag bodo skupaj z ostalimi področnimi raziskavami osnova za izdelavo osnutka URN.

 

 

Učinki rešitev bodo razvidni iz vseh nadaljnjih posegov v prostor, ki se bodo v skladu z določili odloka o URN pričeli izvajati po njegovi veljavi.

 

 

II. 1. Naročnik in izdelovalec URN

 

 

Naročnik URN je Občina Ruše, Trg vstaje 11, 2342 Ruše. Izdelovalec URN je podjetje Urbis d.o.o. iz Maribora, izbran po postopku na osnovi določil 54. člena Zakona o javnih naročilih (UR l. RS št. 24/97).

 

 

II. 2. Zakonske podlage in obseg priprave URN

 

 

Pri izdelavi URN bodo upoštevani naslednji predpisi:

 

 

• Zakon o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. l. SRS, št. 18/84, 37/85, 29/86, 43/89, Ur. L. RS, št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93 in 44/97);

 

 

• Zakon o varstvu okolja (Ur. list RS št. 32/93 in 1/96) ter na njegovi osnovi v letih 1994, 1995, 1996 in 1997 sprejeti ustrezni podzakonski predpisi;

 

 

• Navodilo o vsebini posebnih strokovnih podlag in o vsebini prostorskih izvedbenih aktov (Ur. list SRS št. 14/85);

 

 

• drugi predpisi, ki veljajo za posamezne sestavine okolja ter predmete poslovanja tangiranih gospodarskih javnih služb.

 

 

Priprava URN bo obsegala izdelavo strokovnih podlag, izdelavo osnutka URN, pripravo strokovnih stališč do pripomb z javne razgrnitve oz. z javne obravnave ter izdelavo predloga URN v predpisani vsebinski in kartografski vsebini, vključno z besedilom odloka. Gradiva bodo vključevala tudi ustrezne obrazložitve.

 

 

II. 3. Izdelane strokovne podlage in veljavni prostorski akti

 

 

Na obravnavanem območju veljajo naslednji prostorski akti:

 

 

• Dolgoročni plan občine Maribor-Ruše za obdobje 1986-2000 (MUV št. 6/86, 1/88 in 14/94);

 

 

• spremembe in dopolnitve prostorskih sestavin dolgoročnega plana občine Ruše za obdobje od 1986-2000 v letu 1997 (MUV št.5/98);

 

 

• prostorske sestavine Družbenega plana občine Maribor-Ruše za obdobje 1986-1990 (MUV št. 15/86 in 14/94);

 

 

• spremembe in dopolnitve prostorskih sestavin srednjeročnega plana občine Ruše (MUV št. 5/98);

 

 

• za pretežni del območja je izdelana Urbanistična zasnova naselja Ruše (ZUM 1988, novelirana 1994)

 

 

• Do sprejema ureditvenega načrta se območje ureja z Odlokom o prostorskih ureditvenih pogojih za naselje Ruše (MUV št. 3/92);

 

 

• v izdelavi je Prometna študija naselja Ruše.

 

 

Za potrebe izdelave URN se pred pripravo osnutka izdelajo strokovne podlage. Ob pripravi strokovnih podlag in osnutka bodo upoštevani izsledki prometne študije naselja Ruše (trenutno v izdelavi v podjetju Urbis d.o.o. iz Maribora) ter izsledki morebitnih drugih strokovnih podlag, raziskav ali elaboratov.

 

 

Ob upoštevanju izsledkov strokovnih podlag in po proučitvi dejanskega stanja oz. adekvatnih dejstev oz. dejavnikov, bo pripravljen osnutek ureditvenega načrta.

 

 

III. PRIPRAVA URN

 

 

III. 1. Gradivo za pridobivanje pogojev za pripravo osnutka URN

 

 

Na osnovi pripravljenih strokovnih osnov bo izdelovalec pridobil pogoje organov in organizacij za izdelavo osnutka URN.

 

 

III. 2. Organi in organizacije, ki morajo pred pričetkom izdelave osnutka URN podati pogoje za njegovo pripravo

 

 

Pred pripravo osnutka URN bodo, v skladu s 35. členom Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor, opredelili predhodne pogoje naslednji organi in organizacije:

 

 

• Ministrstvo za zdravstvo, Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije, Izpostava Maribor;

 

 

• Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat Republike Slovenije za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Izpostava Maribor;

 

 

• Ministrstvo za okolje in prostor, Uprava RS za varstvo narave, Izpostava Maribor;

 

 

• Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine Maribor;

 

 

• Ministrstvo za promet in zveze, Direkcija RS za ceste, Tržaška cesta 19, Ljubljana;

 

 

• Elektro Maribor - javno podjetje za distribucijo električne energije, PE Elektro Maribor okolica;

 

 

• Telekom Slovenije, PE Maribor;

 

 

• Podjetje za urejanje hudournikov, Ljubljana;

 

 

• KP Nigrad Maribor;

 

 

• Mariborski vodovod Maribor;

 

 

• Plinarna Maribor;

 

 

• Slovenske železnice, Kolodvorska 11, 1000 Ljubljana

 

 

• KRS Selnica-Ruše.

 

 

V kolikor kateri od navedenih organov oz. organizacij v 30 dneh od prejema vloge ne bi podal pogojev, se bo štelo, da nima pogojev oz. da s posredovano dokumentacijo soglaša.

 

 

III. 3. Izdelava osnutka URN

 

 

Za širše območje obdelave bo občina Ruše zagotovila ustrezno katastrsko geodetsko podlago v merilu 1:1000.

 

 

Na njeni osnovi, na osnovi geodetskega posnetka ter strokovnih podlag in pogojev organov oz. organizacij, navedenih v predhodni točki tega programa, bo izdelovalec pripravil osnutek URN.

 

 

Osnutek URN bo vseboval:

 

 

• tekstualni del: obrazložitev in utemeljitev ureditvenega načrta; povzetek in usklajenost s prostorskimi sestavinami planskih aktov občine; analizo obstoječega stanja in morfološko analizo; opis rešitev posegov in ureditev, vsebovanih v osnutku URN; navedbo potrebnih infrastrukturnih objektov in naprav za delovanje predlaganih posegov in ureditev ali njihove rušitve, prestavitve in druge prilagoditve; opis prostorskih ureditev po posameznih območjih; ukrepe za varovanje naravne in kulturne dediščine; ukrepe za varovanje bivalnega in delovnega okolja; navedbo potrebnih vodnogospodarskih ureditev; zasnovo ureditve zelenih površin; opis rešitev v zvezi z zaščito pred naravnimi in drugimi nesrečami; seznam parcel, ki se nahajajo znotraj meje obravnavanega območja (št.parcele, katastrska občina, površina, vrsta rabe, lastništvo); etape izvajanja ureditvenega načrta; pogoje organov in organizacij;

 

 

kartografski del: pregledno karto s prikazom območja obdelave v merilu 1:5000; izsek iz prostorskih sestavin planskih aktov občine; zazidalno situacijo v merilu 1:500 s funkcionalnimi rešitvami, krajinskimi, oblikovalskimi, arhitekturnimi, okoljevarstvenimi in vodnogospodarskimi rešitvami; glede na obsežnost tematike je lahko vsebina razdeljena na več tematskih kart; načrt komunalne in energetske infrastrukture ter omrežja zvez v merilu 1:500; načrt prometnih ureditev; načrt gradbenih parcel ter določitev funkcionalnega zemljišča v merilu 1: 500;

 

 

osnutek odloka o URN: opis meje območja obdelave po parcelnih mejah ali z navedbo parcel; navedbo funkcije območja s pogoji za izrabo in kvaliteto posegov v prostor; pogoje za urbanistično, arhitekturno in krajinsko oblikovanje območja ter posegov v prostor na območju obdelave; pogoje glede komunalnega in energetskega urejanja območja; druge pogoje, pomembne za izvedbo predvidenih posegov; etape izvajanja posegov; režime in začasno namembnost zemljišč, ki se ne zidajo v prvi etapi oz. se jim spremeni namembnost v času gradnje; tolerance pri legi, velikosti in funkciji objektov ter naprav; obveznosti investitorjev in izvajalcev pri izvajanju URN; predvidene stroške.

 

 

IV. SPREJEMANJE URN

 

 

IV. 1. Sprejem osnutka URN

 

 

V skladu z opredeljenimi pristojnostmi, bo župan občine Ruše, po predhodni obravnavi osnutka na odboru za komunalno gospodarstvo in prostor, predložil osnutek URN občinskemu svetu občine Ruše in mu predlagal, da ga sprejme s sklepom.

 

 

IV. 2. Javna razgrnitev osnutka URN

 

 

V skladu s 37. in 38. členom zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor bo župan Občine Ruše s sklepom razgrnil osnutek za obdobje trideset dni. Sklep o javni razgrnitvi bo objavljen v uradnem glasilu in na krajevno običajen način.

 

 

V času javne razgrnitve bodo zaposleni v občinski upravi Občine Ruše organizirali javno obravnavo. O datumu, uri in o mestu javne obravnave bodo občani obveščeni na primeren način.

 

 

IV. 3. Usklajevanje po končani javni razgrnitvi

 

 

V času javne razgrnitve in na javni obravnavi bodo v občinski upravi Občine Ruše zbrane in evidentirane vse pisne oz. ustne pripombe ter predlogi posameznikov, organov in organizacij k osnutku.

 

 

Zbrane pripombe in predloge bosta izdelovalec in občinska uprava obdelala in do njih zavzela strokovna stališča. Predlagana stališča do pripomb bodo s strani občinske uprave posredovana v obravnavo odboru za komunalno gospodarstvo in prostor in v sprejem občinskemu svetu.

 

 

O utemeljenosti pripomb in predlogov ter o ustreznosti oblikovanih stališč bo odločil Občinski svet občine Ruše, ki bo s sklepom sprejel predlagana stališča.

 

 

Strokovna služba Občinske uprave Občine Ruše bo vsem, ki so dali pripombe in predloge, ki niso bili upoštevani, posredovala obrazložitev razlogov, zaradi katerih pripombe in predlogi niso bili upoštevani.

 

 

IV. 4. Priprava usklajenega predloga URN

 

 

Na podlagi stališč občinskega sveta občine Ruše do pripomb in predlogov z javne razgrnitve ter obravnav, bo osnutek URN dopolnjen v usklajeni predlog URN.

 

 

Predlog URN bo vseboval enake sestavine kot osnutek s tem, da se bo poleg vsebinskih sprememb zaradi upoštevanja pripomb od osnutka razlikoval še po tem, da bo vseboval tudi soglasja pristojnih organov in organizacij k URN ter tehnične elemente za zakoličenje objektov in naprav, ki jih določa URN.

 

 

IV. 5. Organi in organizacije, ki morajo podati soglasja k predlogu URN

 

 

Na usklajeni predlog URN bodo podali pisna soglasja organi in organizacije, ki so navedeni v točki III.2.

 

 

V primeru, da kateri od navedenih organov oz. organizacij v 30 dneh od prejema vloge ne bi odločil o izdaji soglasja oz. mnenja, se bo štelo, da nima pogojev oz. da s predlogom URN soglaša.

 

 

IV. 6. Sprejetje odloka o URN

 

 

Župan bo usklajen predlog URN poslal v sprejetje občinskemu svetu občine Ruše. Ta ga bo sprejel z odlokom in ga po sprejemu objavil v uradnem glasilu.

 

 

V. ROKI ZA PRIPRAVO URN

 

 

URN bo pripravljen v naslednjih rokih:

 

 

• župan bo odboru za komunalno gospodarstvo in prostor in Občinskemu svetu Občine Ruše posredoval strokovne podlage v obravnavo v mesecu marcu 2000;

 

 

• župan bo po predhodni obravnavi osnutka URN na odboru za komunalno gospodarstvo in prostor, posredoval občinskemu svetu v obravnavo in v sprejem osnutek do seje v mesecu maju 2000;

 

 

• župan bo javno razgrnil osnutek URN za obdobje 30 dni, predvidoma v mesecu maju in juniju. V času javne razgrnitve bo organizirana javna obravnava;

 

 

• občinski svet bo, po predhodni obravnavi stališč s strani odbora za komunalno gospodarstvo in prostor, do zbranih pripomb in predlogov na redni seji v mesecu juniju oz. juliju zavzel stališče ter odločil o utemeljenosti pripomb in predlogov. Na podlagi stališč do pripomb in predlogov iz javne razgrnitve in obravnave bo osnutek URN dopolnjen v usklajen predlog, ki bo vseboval tudi soglasja navedenih soglasodajalcev;

 

 

• občinskemu svetu bo odlok v sprejem posredovan potem, ko bodo na predlog URN pridobljena vsa potrebna soglasja, predvidoma do seje v mesecu septembru 2000.

 

 

VI. SREDSTVA ZA IZDELAVO URN

 

 

Sredstva za izdelavo URN se zagotovijo iz občinskega proračuna za leto 2000 in po možnosti iz predvidenih sredstev Urada za prostorsko planiranje sofinanciranja občinske prostorske dokumentacije.

 

 

Župan

 

 

Občine Ruše

 

 

Vili Rezman, prof., s. r.

 

 

Št. spisa: 350-05-003/99

 

 

Datum: 27. januarja 2000