New Page 2

Na podlagi 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF in 14/15 – ZUUJFO) in 14. člena Statuta Občine Ruše (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 25/11, 34/12) je Občinski svet Občine Ruše na svoji 10. redni seji dne 11. 2. 2016 sprejel

 

PRAVILNIK

O UKREPIH NA PODROČJU SOCIALNEGA VARSTVA IN POMOČI DRUŽINI V OBČINI RUŠE

 

I.           Splošne določbe

 

1. člen

(1)  S tem pravilnikom se določijo nameni, upravičenci, pogoji in postopki za izvajanje ukrepov na področju socialnega varstva in pomoči družini v Občini Ruše (v nadaljevanju: občina).

 

2. člen

(1)  Občina zagotavlja sredstva za izvedbo ukrepov na področju socialnega varstva in pomoči družini v vsakoletnem proračunu občine na posebnih proračunskih postavkah. Ukrepi se lahko izvajajo do porabe sredstev na posamezni proračunski postavki.

 

3. člen

(1)  Ukrepi po tem pravilniku so:

·       denarne pomoči,

·       drugi ukrepi na področju socialnega varstva in pomoči družini.

 

4. člen

(1)  V kolikor je za izvedbo ukrepa potrebna komisija, to s sklepom imenuje župan.

(2)  Komisija je tričlanska.

(3)  Komisija pregleda prispele vloge, zahteva dopolnitve in na osnovi obravnave popolnih vlog pripravi predlog za dodelitev sredstev.

 

II.          Denarne pomoči

 

5. člen

(1)  Denarna pomoč je v znesku ali odstotku izražena višina pomoči, ki se nakaže upravičencu ali neposredno drugi pravni osebi, ki za upravičenca izvede storitev, s katero se prispeva k izboljšanju socialnega položaja upravičenca.

(2)  Upravičenci do denarne pomoči so:

·       državljani Republike Slovenije, ki imajo stalno prebivališče v občini;

·       izpolnjujejo kriterije, ki jih predvideva ta pravilnik.

(3)  Občina dodeljuje naslednje denarne pomoči:

1.   izredna denarna pomoč,

2.   prispevek ob rojstvu otroka,

3.   subvencioniranje prehrane dojenčkov in otrok,

4.   subvencioniranje kosil za učence,

5.   subvencioniranje letovanja otrok.

 

Izredna denarna pomoč

 

6. člen

(1)  Izredna denarna pomoč je namenjena občanom in družinam, ki se zaradi vzrokov, praviloma nastalih brez njihove krivde, nepričakovano znajdejo v situaciji, ko potrebujejo pomoč za kritje nujnih stroškov oziroma za premostitev trenutne socialne ogroženosti.

(2)  Izredna denarna pomoč je namenjena za:

·       pomoč pri elementarnih nesrečah (požar, poplava, potres in drugo),

·       premostitev trenutne socialne ogroženosti v primeru smrti ožjega družinskega člana po določilih Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, s katerim oseba prebiva v skupnem gospodinjstvu,

·       premostitev trenutne materialne ogroženosti v izjemnih primerih zaradi spremembe socialnega stanja (npr. nenaden prehod v brezposelnost).

(3)  Višina izredne denarne pomoči znaša največ 500 EUR in se lahko izplača praviloma le enkrat v letu. Višji znesek izredne denarne pomoči posameznemu upravičencu lahko odobri le občinski svet.

(4)  Upravičenci do izrednih denarnih pomoči iz druge in tretje alineje drugega odstavka tega člena so občani, ki:

·       so izčrpali zakonske in druge možnosti za rešitev socialne stiske oziroma pridobitev sredstev za preživljanje z delom, pravicami iz dela ali zavarovanja, z dohodki iz premoženja in drugih virov, denarnih nadomestil, denarnih pomoči in dajatev po predpisih s področja socialnega ali zdravstvenega varstva, zato nujno potrebujejo pomoč občine,

·       ne presegajo 50 % višine osnovnega zneska minimalnega dohodka na družinskega člana in če je v postopku ugotovljeno, da je tudi z upoštevanjem dejanskih socialnih razmer upravičenca pomoč nujno potrebna.

(5)  Denarna socialna pomoč se upravičencu ne dodeli, če:

·       se ugotovi, da kljub izkazanemu nizkemu dohodku ni ogrožena socialna varnost upravičenca in družinskih članov, ker je premoženje upravičenca in družinskih članov takšno, da bi mu lahko zagotavljalo preživetje oziroma dajalo dohodke,

·       se ugotovi, da upravičenec živi z osebami oziroma mu pri preživljanju pomagajo osebe, ki niso družinski člani po zakonu, ki ureja socialno varstvene prejemke.

(6)  Za pridobitev izredne denarne pomoči mora upravičenec vložiti pisno vlogo na predpisanem obrazcu na občino. Obrazec je priloga tega pravilnika. Upravičenec mora vlogi priložiti zahtevana dokazila, s katerimi dokazuje upravičenost do izredne denarne pomoči.

(7)  Vlogo upravičenca iz druge in tretje alineje drugega odstavka tega člena obravnava komisija.

(8)  O dodelitvi sredstev odloča na prvi stopnji občinska uprava občine, na drugi stopnji pa župan občine.

(9)  Sredstva se upravičencem dodelijo z odločbo.

 

Prispevek ob rojstvu otroka

 

7. člen

(1)  Prispevek ob rojstvu otroka je enkratna denarna pomoč ob rojstvu otroka, s katero se upravičencu zagotovijo dodatna sredstva za nakup opreme za novorojenca.

(2)  Višina prispevka ob rojstvu otroka se določi s sklepom župana za proračunsko leto.

(3)  Upravičenec do prispevka ob rojstvu otroka je mati ali oče, pod pogojem, da ima tudi novorojenec stalno prebivališče v občini in dejansko živi z upravičencem.

(4)  Pod enakimi pogoji lahko pravico uveljavlja tudi druga oseba in posvojitelji, če te pravice ni uveljavil eden od staršev otroka. Rejniki nimajo pravice do pomoči ob rojstvu otroka.

(5)  Za pridobitev prispevka ob rojstvu otroka mora upravičenec vložiti pisno vlogo na predpisanem obrazcu na občino. Obrazec je priloga tega pravilnika. Upravičenec mora vlogi priložiti zahtevana dokazila, s katerimi dokazuje upravičenost do prispevka ob rojstvu otroka.

(6)  Vlogo je potrebno vložiti najkasneje v 60 dneh od rojstva otroka. Po tem roku pravice ni mogoče več uveljavljati.

(7)  Ne glede na določbo prejšnjega odstavka posvojitelj oziroma oseba, ki ji je otrok zaupan v vzgojo in varstvo z namenom posvojitve v skladu z zakonom, ki ureja družinska razmerja, pomoč ob rojstvu otroka uveljavlja najpozneje 60 dni po namestitvi otroka v družino z namenom posvojitve oziroma po izvedeni posvojitvi.

(8)  O dodelitvi sredstev odloča na prvi stopnji občinska uprava občine, na drugi stopnji pa župan občine.

(9)  Sredstva se upravičencem dodelijo z odločbo.

 

Subvencioniranje prehrane dojenčkov in otrok

 

8. člen

(1)  Subvencioniranje prehrane dojenčkov in otrok je denarna pomoč, ki jo občina lahko namenja za nakup mlečnih preparatov za dojenčke in otroke.

(2)  Nakup mlečnih preparatov se subvencionira do 3600 g mlečnega preparata na mesec za posameznega dojenčka oziroma otroka.

(3)  Upravičenci do subvencionirane prehrane so dojenčki do izpolnjenega šestega meseca starosti zaradi socialne indikacije in otroci do izpolnjenega prvega leta starosti zaradi socialne indikacije in akutnih prebavnih motenj, pod pogojem, da:

·       ima vsaj eden od staršev, s katerim otrok dejansko biva, stalno bivališče v občini,

·       je družina prejemnica denarne socialne pomoči ali starševskega dodatka na podlagi odločbe Centra za socialno delo.

(4)  Za dokazovanje socialne indikacije mora starš pediatru predložiti veljavno odločbo Centra za socialno delo o prejemanju denarne pomoči ali starševskega dodatka.

(5)  Na receptu se morata socialna in socialno-zdravstvena indikacija jasno označiti.

(6)  Subvencijo za mlečne preparate je možno uveljavljati le pri predložitvi recepta v Mariborskih lekarnah – enota Ruše, ki ga predhodno potrdi občina.

(7)  Javni zavod Mariborska lekarna občini mesečno izstavi račun s priloženimi originalnimi in s strani občine potrjenimi recepti za mlečne preparate.

 

Subvencioniranje kosil za učence

 

9. člen

(1)  Subvencioniranje kosil za učence je denarna pomoč, ki je namenjena zagotavljanju kosila učencev, katerih dohodek staršev ne presega meje dohodkov, ki jih za posamezno pravico iz javnih sredstev določajo veljavni predpisi.

(2)  Kosilo se lahko subvencionira do 100 % deleža, ki ga pokrivajo starši.

(3)  Upravičenci do subvencije kosila so učenci, ki:

·       obiskujejo Osnovno šolo Janka Glazerja Ruše ali učenci, usmerjeni v posebni program na podlagi odločbe Zavoda za šolstvo,

·       izpolnjujejo kriterije za subvencioniranje.

(4)  Kriterije za subvencioniranje kosila za učence določi osnovna šola v soglasju z občino, ob upoštevanju dejanskih socialnih razmer upravičenca.

(5)  V izjemnih primerih lahko občina na podlagi utemeljenega predloga subvencionira kosila tudi za učence, katerih dohodek staršev presega meje dohodkov, ki jih za posamezno pravico iz javnih sredstev določajo veljavni predpisi.

(6)  Starši pravico do subvencioniranega šolskega kosila uveljavljajo na podlagi pisne vloge, ki jo oddajo na osnovni šoli.

(7)  Postopek dodelitve subvencije za kosilo vodi in o njej odloča osnovna šola. O pritožbi zoper odločbo osnovne šole odloča župan občine.

(8)  Šola občini mesečno izstavlja zahtevek za refundacijo s podatki o upravičencih. Plačilo zahtevka se vrši z odredbo.

 

Subvencioniranje letovanja otrok

 

10. člen

(1)  Subvencioniranje letovanja otrok je denarna pomoč, ki jo lahko izvaja občina za omogočanje organiziranega letovanja otrok s socialno ali zdravstveno indikacijo. Izvajalca letovanja sta Zveza prijateljev mladine Maribor in Območno združenje Rdečega križa Maribor oziroma izvajalec, ki ga z javnim razpisom izbere občina.

(2)  Delež subvencioniranja se določa letno na podlagi razpoložljivih proračunskih sredstev in v odvisnosti od števila prijavljenih upravičencev s sklepom župana.

(3)  Upravičenci do subvencioniranja letovanja so otroci, ki:

·       so redno vpisani v osnovno šolo,

·       so prijavljeni v program letovanja, ki ga organizirajo izvajalci letovanja,

·       katerih starši so prejemniki otroškega dodatka.

(4)  Za pridobitev pravice do subvencije za letovanje otroka mora upravičenec izpolniti obrazec, ki ga pripravi izvajalec iz prvega odstavka tega člena. Obrazec skupaj z odločbo o dodelitvi otroškega dodatka se predhodno da v potrditev občini, ki izračuna in potrdi znesek subvencioniranja. Upravičenec potrjen obrazec odda izbranemu izvajalcu letovanja.

(5)  Z izvajalcem letovanja se sklene pogodba z opredeljeno višino subvencije letovanja otrok. Nakazila sredstev izvajalcu se vršijo po prejetih računih in priloženih poimenskih seznamih otrok, ki so bili vključeni v letovanje.

(6)  O izvedbi letnega programa letovanja v preteklem letu mora izvajalec podati pisno poročilo občini najkasneje do 31. januarja tekočega leta.

 

III.         Drugi ukrepi na področju socialnega varstva in pomoči družini

 

11. člen

(1)  Občina lahko namenja proračunska sredstva za sofinanciranje drugih ukrepov na področju socialnega varstva in pomoči družini, in sicer:

·       brez javnega razpisa za izvajalce, ki so vključeni v državno mrežo socialno varstvenih programov in programov pomoči družini;

·       z javnim razpisom za druge izvajalce.

 

12. člen

(1)  Občina sofinancira ukrepe iz predhodnega člena, če so izpolnjeni naslednji pogoji:

·       da se s takšnimi programi dopolnjujejo dejavnosti javnih služb na področju socialnega varstva in pomoči družini, ki so v interesu občine;

·       da so v programe vključeni občani občine;

·       da so v proračunu za te namene zagotovljena sredstva.

(2)  Občina lahko programe sofinancira v deležu glede na vključenost uporabnikov s stalnim prebivališčem v občini oziroma skladno z javnim interesom občine.

 

13. člen

(1)  Z izvajalci programov, ki so vključeni v državno mrežo socialno varstvenih programov in programov pomoči družini, se sklepajo letne pogodbe.

(2)  Izvajalci programov do 31. januarja tekočega leta občini poročajo o porabi dodeljenih sredstev in vključenosti občanov s stalnim bivališčem v občini v te programe.

(3)  V obdobju začasnega financiranja se sofinanciranje izvaja na podlagi veljavnih predpisov in iz njih izvedenih aktov.

14. člen

(1)  Izvajalci programov, ki delujejo izven mreže socialno varstvenih programov in programov pomoči družini, se lahko prijavijo na javni razpis za sofinanciranje programov z namenom izboljševanja socialno varstvenega statusa občanov.

(2)  V razpisu se opredelijo nameni, pogoji, merila, višina razpoložljivih sredstev in postopki za pridobitev sofinanciranja.

(3)  Na razpis se lahko prijavijo pravne osebe, ki so registrirane za opravljanje dejavnosti s področja socialnega varstva in pomoči družini ali drugih tovrstnih programov, ki so v interesu občine, vključujejo občane občine in pomenijo dopolnitev dejavnosti javnih zavodov oziroma vsebujejo elemente javnih služb s področja socialnega varstva.

 

IV.        Prehodne in končne določbe

 

15. člen

(1)  Z dnem, ko začne veljati ta pravilnik, prenehata veljati Pravilnik o dodeljevanju občinskih pomoči, simboličnih nagrad in pokroviteljskih sredstev v Občini Ruše, št. 007 1/09 s spremembami št. 007 1/09-1.

(2)  Ne glede na določbo prejšnjega odstavka se postopki, ki so bili začeti pred uveljavitvijo tega pravilnika, končajo po določbah Pravilnika o dodeljevanju občinskih pomoči, simboličnih nagrad in pokroviteljskih sredstev v Občini Ruše, št. 007 1/09 s spremembami št. 007 1/09-1.

 

16. člen

(1)  Upravičenci iz 7. člena tega pravilnika, katerih otroci so rojeni od 1. septembra 2015 do dne uveljavitve tega pravilnika, lahko vložijo pisno vlogo za pridobitev prispevka ob rojstvu otroka v roku 60 dni po uveljavitvi tega pravilnika.

 

17. člen

(1)  Za primere in vprašanja, ki niso urejeni s tem pravilnikom, se smiselno uporabljajo določila področnih veljavnih predpisov.

 

18. člen

(1)  Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Številka: 122-0152/2015

Datum: 11. 2. 2016

 

 

Občina Ruše

 

Uroš Razpet, župan