New Page 1

 

Na podlagi 3. člena Pravilnika o neprometnih znakih (Ur. l. SRS. Št. 17/82, 22/84), 86. člena Zakona o cestah (ur.l. RS, št. 29/97), Zakona o temeljih varnosti cestnega prometa (Ur. l. SFRJ, št. 50/88, 80/89, 29/90, 11/91, 63/88, 13/91), 9. člena Zakona o varnosti cestnega prometa (Ur. l. SRS, št. 5/82, 40/84, 29/86 in 1/91), Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. l. SRS, št. 18/84, 37/85, 29/86 in RS, št. 29/90,18/93, 47/93, 71/93), 25. člena Zakona o prekrških (Ur.l. SRS, št. 25/83, 42/85, 47/87, 5/90 in RS, št. 10/91,13/93, 66/93, 35/97) ter 22. člena Statuta občine Zagorje (Uradni vestnik Zasavja, št. 6/95) je Občinski svet na 22. seji dne 25.09.1997 sprejel

 

 

ODLOK

 

 

O UREDITVI PROSTORA Z NEPROMETNIMI ZNAKI NA OBMOČJU OBČINE ZAGORJE

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

S tem odlokom se ureja postavljanje, vzdrževanje, upravljanje in odstranjevanje neprometnih znakov, ki opozarjajo na kulturni spomenik, zgodovinsko ali naravno znamenitost, na pomembne prireditve (volitve, kulturne, športne, humanitarne in druge prireditve), razstave, dogodke, zborovanja, prometno-vzgojne in druge akcije ipd.

 

 

Določbe tega odloka se uporabljajo tudi za neprometne znake, s katerim se udeležence v prometu obvešča ali usmerja k podjetjem, zasebnikom in ustanovam, katerih dejavnost je vezana na večji obisk udeležencev v prometu.

 

 

2. člen

 

 

Neprometni znaki so usmerjevalne table, reklamne table, table pritrjene na nosilce javne razsvetljave, panoji, veliki "jumbo" panoji, plakatna mesta, transparenti, svetlobne reklamne table-vitrine, grafični prikazi, slike, reklamni stebri, drogovi za nameščanje reklamnih zastav ipd., nameščeni na javnih površinah ali površinah v zasebni lasti.

 

 

3. člen

 

 

Določbe tega odloka veljajo za celotno področje občine Zagorje ob Savi.

 

 

4. člen

 

 

Določbe tega odloka se ne nanašajo na zakonsko obvezne uradne napise in označbe sedežev pravnih oseb in drugih subjektov in njihovih poslovnih prostorov, nameščenih na zgradbah in funkcionalnih zemljiščih zgradb, kjer je sedež oz. poslovni prostor ter subjektov, kakor tudi ne na reklamne napise v zaprtih prostorih (izložbenih oknih, avlah), ki se nanašajo na blago, ki se v teh prostorih prodaja ali na dejavnost, ki se v zgradbi opravlja.

 

 

Prav tako se določbe tega odloka nanašajo na blago, ki se v teh prostorih prodaja ali na dejavnost, ki se v zgradbi opravlja.

 

 

Prav tako se določbe tega odloka ne nanašajo na reklamne table in druge znake, ki jih na svoje objekte (fasade) kjer imajo sedež, namestijo pravne osebe in drugi subjekti v zvezi z registrirano dejavnostjo.

 

 

5. člen

 

 

Za opravljanje dejavnosti iz prvega člena tega odloka se izbere izvajalec na podlagi javnega razpisa za celotno območje občine Zagorje ob Savi.

 

 

Izbrani izvajalec opravlja dejavnost na način in pod pogoji določenimi v tem odloku in pogodbi.

 

 

Začetek postavljanja neprometnih znakov se šteje od dneva sklenitve pogodbe dalje.

 

 

Posamezne fizične ali pravne osebe smejo postavljati le neprometne znake kratkotrajnega značaja (začasne neprometne znake) v zvezi z raznimi prireditvami, volitvami, razstavami, zborovanji, pomembnimi dogodki, akcijami, itd. Ti znaki se postavljajo s časovno omejitvijo in na podlagi dovoljenja iz 9. člena tega odloka.

 

 

6. člen

 

 

Izbrani izvajalec ima:

 

 

- pravico do izključnega nameščanja neprometnih znakov na določenih mestih,

 

 

- pravico, da se mu vložena sredstva za izdelavo neprometnih znakov in druga sredstva vložena v dejavnost povrnejo iz cene za nameščanje, vzdrževanje in odstranjevanje neprometnih znakov,

 

 

- pravico i obveznosti do upravljavca, vzdrževanje in odstranjevanje neprometnih znakov,

 

 

- druge pravice in obveznosti, določene s tem odlokom in pogodbo.

 

 

Izbrani izvajalec krije vse stroške v zvezi z izvajanjem dejavnosti po tem odloku.

 

 

Cene za nameščanje in odstranjevanje obvestilnih sredstev se določa izvajalec.

 

 

7. člen

 

 

Izvajalec mora zagotoviti vsem zainteresiranim za uporabo javnih obvestilnih mest enake pogoje glede časovne in prostorske razmestitve obvestilnih sredstev, pri čemer imajo prednost obvestila o krajevno in časovno bližnjih prireditvah.

 

 

V primeru, ko na javnih obvestilnih mestih ni mogoče primerno namestiti vseh obvestilnih sredstev o bližnjih prireditvah, mora izvajalec to zagotoviti z začasno postavitvijo mobilnih objektov in naprav, urejenih za nameščanje obvestilnih sredstev.

 

 

8. člen

 

 

Izvajalec je dolžan neprometne znake postaviti v skladu s celostno podobo ter po lokacijskih pogojih, jih vzdrževati in po potrebi odstraniti, vse po določilih tega odloka.

 

 

II. POSTAVLJANJE NEPROMETNIH ZNAKOV

 

 

9. člen

 

 

Neprometne znake je dovoljeno postaviti, pritrditi ali vgraditi na mestih, kjer je postavitelj  neprometnega znaka pridobil dovoljenje za poseg v prostor (odločbo dovolitvi priglašenih del) s strani Upravne enote Zagorje ob Savi.

 

 

Za pridobitev mora biti vlogi priloženo Urbanistično mnenje lokalne urbanistične službe, v katerem je opredeljena situacija z označbo mesta postavitve,celostna podoba znaka, dokazilo o pravici uporaba dela objekta ali zemljišča za postavitev neprometnega znaka, soglasje upravljavca cestne oz. komunalne infrastrukture glede na predvideno lokacijo in potrdilo o plačilu komunalne takse.

 

 

Vsi stroški postopka vključno s soglasji in presojo so breme predlagatelja.

 

 

Evidenco izdanih dovoljenj vodi Upravna enota.

 

 

Dovoljenje se izda za določen čas ali za nedoločen čas.

 

 

10. člen

 

 

Neprometne znake, ki so postavljeni v zvezi s prireditvami, dogodki, ipd. je dovoljeno postavljati na podlagi dovoljenja o postavitvi izven omejitve površine, le za kratek čas prireditve. Rok za odstranitev se določi v odločbi in ne sme biti krajša kot 6 dni in ne daljša kot 30 dni.

 

 

Kljub določilu iz 1. odstavka tega člena, ni mogoče postaviti neprometnih znakov na mestih, kjer bi bila ogrožena varnost cestnega prometa.

 

 

11. člen

 

 

Neprometne znake je dovoljeno postaviti tako, da ne ovirajo ali ogrožajo prometa, da ne poškodujejo ceste in da ne kvarijo naravnega okolja. Postavljeni morajo biti tako, da vplivi okolice (svetloba, senca, vejevje…) ne motijo zaznamovanosti in zaznamovanosti in razpoznavnosti neprometnega znaka.

 

 

Znaki se postavljajo v tolikšni razdalji pred odcepom ali pred objektom, da lahko udeleženci v prometu še pravočasno razpoznajo znak in se odločijo glede nadaljnje vožnje, ne da bi pri tem ovirali ali ogrožali prometna cesti.

 

 

12. člen

 

 

Postavitev neprometnega znaka v varovalnem pasu ceste izven naselja ( ob magistralnih in regionalnih cestah 5 m, pri lokalnih pa 3 m) se izvaja v skladu z ZVCP.

 

 

13. člen

 

 

Neprometni znaki se lahko postavijo pred priključki cest, če taka postavitev ne ogroža varnosti cestnega prometa.

 

 

Če okoliščine zahtevajo, da se pred priključki cest postavi več teh znakov, se lahko postavi le skupinski znak.

 

 

14. člen

 

 

Neprometne znake ni dovoljeno nameščati:

 

 

- na pločnike in zelenice, kjer bi postavitev ovirala osnovno namembnost površine,

 

 

- na površine, ki služijo kot interventne poti,

 

 

- na starejše objekte z značilno arhitekturno tipiko,

 

 

- na energetske naprave, ograje in drevesa.

 

 

15. člen

 

 

Od neprometnih znakov se plača komunalna taksa, če je v odloku o komunalnih taksah tako določeno.

 

 

III. OBLIKA IN VSEBINA NEPROMETNIH ZNAKOV

 

 

16. člen

 

 

Vsebina neprometnega znaka mora biti oblikovana in predstavljena tako, da jo uporabnik, ki mu je namenjena lahko prepozna in se mora po osnovnih značilnostih jasno ločiti od prometnih znakov.

 

 

Posamezne vrste znakov morajo biti enotno oblikovane (celostna podoba), pri tem je potrebno upoštevati njihov pomen in značilnost prostora, kjer bodo postavljeni.

 

 

Celostno podobo pridobi in uskladi Oddelek za okolje in prostor občine na podlagi razpisa.

 

 

Napisi na neprometnih znakih morajo biti v slovenskem jeziku. Neprometni znaki, ki so namenjeni tujcem, so lahko napisi tudi v tujih jezikih, vendar enakopravno napisu v slovenščini.

 

 

17. člen

 

 

Velikost neprometnega znaka ali skupine znakov na eni lokaciji mora biti okolici primerna in ne sme zmanjševati preglednosti prometnih znakov v okolici, preglednost v križišču oz. preglednost ceste ter kako drugače vplivati na zmanjševanje varnosti cestnega prometa.

 

 

Največja dovoljena površina neprometnega znaka je:

 

 

- za posamičen znak 0,50 m2,

 

 

- za skupinsko tablo 3,40 m2,

 

 

- za panoje 18 m2,

 

 

- za slike, transparente, grafične prikaze 3,40 m2,

 

 

- za znake na vstopu v turistično območje 6 m2.

 

 

18. člen

 

 

Obveščanje in reklamiranje na reklamnih objektih se mora izvajati v skladu s sprejetimi moralnimi in družbenimi vrednotami. 

 

 

19. člen

 

 

Plakate je dovoljeno lepiti le na za to določenih stalnih plakatnih mestih.

 

 

Na stalnih plakatnih mestih lahko plakate namešča in odstranjuje le pooblaščeni izvajalec.

 

 

Plakatiranje volilno propagandnih sporočil zunaj stalnih plakatnih mest je dovoljeno po predhodni pridobitvi dovoljenja v skladu s 2.odstavkom 5. člena tega odloka in v skladu s predpisi o volilni kampanji.

 

 

20. člen

 

 

Izbrani izvajalec iz 5. člena tega odloka mora:

 

 

- pridobiti dovoljenje za postavitev neprometnega znaka,

 

 

- postaviti neprometni znak v skladu z dovoljenjem,

 

 

- redno vzdrževati neprometni znak,

 

 

- vodilni register neprometnih znakov,

 

 

- urediti pravna razmerja z lastnikom objekta oz. zemljišča, kjer je znak nameščen,

 

 

- urediti pravna razmerja z najemnikom neprometnega znaka ( najemnina, vzdrževanje…),

 

 

- redno plačevati komunalno takso za vsak neprometni znak,

 

 

- opremiti neprometne znake, ki jih je postavil, z nazivom svoje firme in žigom.

 

 

IV. PREHODNA DOLOČBA

 

 

21. člen

 

 

Vse neprometne znake na območju občine Zagorje ob Savi, ki so ob sprejetju tega odloka že postavljeni, vgrajeni in pritrjeni, je potrebno v roku 90 dni, v kolikor so podani pogoji, sicer pa v roku 2 let, uskladiti s tem odlokom in zanje pridobiti ustrezno dovoljenje.

 

 

V primeru, da lastnih že postavljenega neprometnega znaka ali plakatnega mesta ne bo pridobil dovoljenja v predpisanem roku iz prvega odstavka tega člena oz. postavitev in oblika znaka ne ustreza določilom tega odloka, bo organ pristojen za nadzor nad izvajanjem odloka, odredil odstranitev znaka na stroške lastnika znaka oz. če le ta ni znan, na stroške lastnika zemljišča ali objekta.

 

 

V. NADZOR

 

 

22. člen

 

 

Nadzor nad izvajanjem določb tega odloka opravlja komunalni redar v skladu s svojimi pristojnostmi in pristojno inšpekcijska služba.

 

 

VI. KAZENSKE DOLČBE

 

 

23. člen

 

 

Z denarno kaznijo do 300.000,00 SIT se kaznuje za prekršek izvajalec iz 5. člena tega odloka če:

 

 

- ne pridobi dovoljenja za postavitev neprometnega znaka iz 9. člena tega odloka,

 

 

- postavi neprometni znak v nasprotju z dovoljenim in tem odlokom,

 

 

- neprometni znak ne urejuje in vzdržuje redno,

 

 

- neprometnega znaka ne odstrani po prenehanju pravice postavitve,

 

 

Z denarno kaznijo do 60.000,00 SIT se kaznuje za prekršek iz I. odstavka tega člena tudi odgovorna oseba izvajalca.

 

 

24. člen

 

 

Z denarno kaznijo 50.000,00 SIT se kaznuje za prekršek pravna oseba, z denarno kaznijo 20.000,00 SIT pa se kaznuje za prekršek fizična oseba če:

 

 

- samovoljno, brez dogovora z izbranim izvajalcem oz. brez dovoljenja postavi neprometni znak,

 

 

- poškoduje ali uniči neprometni znak,

 

 

- lepi plakate na stalna plakatna mesta ali izven njih, pa ni izvajalec.

 

 

VII. KONČNA DOLOČBA

 

 

25. člen

 

 

Odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem vestniku Zasavja.

 

 

Številka: 01203-16/97

 

 

Datum: 25.09.1997

 

 

PREDSEDNIK

 

 

OBČINSKEGA SVETA

 

 

OBČINE ZAGORJE OB SAVI

 

 

Janez VOVK,

 

 

dipl.ing.rud.

 

 

s.r.