New Page 2

Na podlagi 61. in 62. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – uradno prečiščeno besedilo, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF, 14/15 – ZUUJFO, 11/18 – ZSPDSLS-1, 30/18, 61/20 – ZIUZEOP-A in 80/20 – ZIUOOPE ), 3. in 7. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93, 30/98 – ZZLPPO, 127/06 – ZJZP, 38/10 – ZUKN in 57/11 – ORZGJS40 ), 149. člena Zakona o varstvu okolja (Uradni list RS, št. 39/06 – uradno prečiščeno besedilo, 49/06 – ZMetD, 66/06 – odl. US, 33/07 – ZPNačrt, 57/08 – ZFO-1A, 70/08, 108/09, 108/09 – ZPNačrt-A, 48/12, 57/12, 92/13, 56/15, 102/15, 30/16, 61/17 – GZ, 21/18 – ZNOrg, 84/18 – ZIURKOE in 158/20), 3. člena Zakona o prekrških (Uradni list RS, št. 29/11 – uradno prečiščeno besedilo, 21/13, 111/13, 74/14 – odl. US, 92/14 – odl. US, 32/16, 15/17 – odl. US, 73/19 – odl. US, 175/20 – ZIUOPDVE in 5/21 – odl. US), Uredbe o oskrbi s pitno vodo (Uradni list RS, št. 88/12), Uredbe o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja (Uradni list RS, št. 87/12, 109/12, 76/17 in 78/19) in 19. člena Statuta Občine Trbovlje (Uradni vestnik Zasavja, št. 19/16, 12/18 in 4/20) je Občinski svet Občine Trbovlje na svoji 16. redni seji, dne 23. 6. 2021 sprejel naslednji

 

ODLOK O SPREMEMBAH ODLOKA O NAČINU OPRAVLJANJA LOKALNE GOSPODARSKE JAVNE SLUŽBE OSKRBE S PITNO VODO V OBČINI TRBOVLJE

 

1. člen

V Odloku o načinu opravljanja lokalne gospodarske javne službe oskrbe s pitno vodo v občini Trbovlje (Uradni vestnik Zasavja, št. 32/13) se 3. člen spremeni tako, da se glasi:

»(1) Uporabniki javne službe so lastniki stavbe, dela stavbe ali gradbenega inženirskega objekta, ki je priključen na javni vodovod in se zanj zagotavlja javna služba in najemniki le teh.

(2) Uporabnik je lastnik priključka na javni vodovod in interne vodovodne napeljave.

(3) Uporabnik je odgovoren za interno vodovodno napeljavo.

(4) Če je stavba, del stavbe ali gradbeni inženirski objekt v solastnini, lahko obveznosti uporabnikov javne službe iz prejšnjega odstavka prevzame eden od solastnikov, če je med njimi dosežen pisni dogovor.

(5) V večstanovanjskih stavbah deli porazdelitev stroškov porabe pitne vode med uporabniki izvajalec javne službe.

(6) Uporabniki javne službe iz 1. in 2. točke četrtega odstavka 2. člena tega odloka so izvajalci državnih ali občinskih javnih služb ali upravljavci javnih površin, za katere se uporablja pitna voda, ki se odvzema iz javnega vodovoda.

(7) Uporabnik javne službe iz 3. in 4. točke četrtega odstavka 3. člena tega odloka je občina.

(8) Evidentiranje količine odvzete pitne vode iz javnega vodovoda, določitev plačnika ter plačilo storitev javne službe za uporabnike javne službe iz četrtega in petega odstavka tega člena se izvaja v skladu z določili tega odloka.«

 

2. člen

7. člen se spremeni tako, da se glasi:  

»(1) Javno službo oskrbe s pitno vodo zagotavlja občina v obliki javnega podjetja.

(2) Javna služba se opravlja v obliki Javnega podjetja Komunala Trbovlje d. o. o..

(3) Izvajalec javne službe iz prvega odstavka tega člena je upravljalec javnega vodovoda na območju naselja v občini, kjer zagotavlja opravljanje javne službe.«

 

3. člen

V 9. členu se drugi odstavek spremeni tako, da se glasi:

»Izvajalec javne službe omogoči vpogled uporabnikom v potrjen Program oskrbe s pitno vodo z objavo na svoji spletni strani.« 

 

4. člen

V 19. členu se prvi odstavek spremeni tako, da se glasi:

»(1) Količina odvzete vode iz javnega vodovoda se evidentira v kubičnih metrih (m3). Izvajalec javne službe za uporabnike najmanj enkrat letno ugotavlja dejansko količino opravljenih storitev na glavnem vodomeru objekta.«

 

5. člen

V 24. členu se drugi odstavek spremeni tako, da se glasi:

»(2) V primerih odvzema vode iz prejšnjega odstavka tega člena se med upravljavcem javnega vodovoda in uporabnikom sklene dogovor, v katerem se določi pogoje odvzema in plačila stroškov porabljene vode po veljavnem ceniku upravljavca javnega vodovoda.«

 

6. člen

28. člen se spremeni tako, da se glasi:

»Uporabnik lahko poleg redne kontrole zahteva tudi izredno kontrolo točnosti obračunskega vodomera, če sumi, da meritev ni pravilna. Če se pri kontroli obračunskega vodomera ugotovi, da ta izkazuje porabo vode izven dopustnih toleranc, nosi stroške izredne kontrole vodomera upravljevec javnega vodovoda, v nasprotnem primeru pa uporabnik. Uporabnik mora naročilo izredne točnosti obračunskega vodomera podati v pisni obliki.«

 

7. člen

34. člen se spremeni tako, da se glasi:

»(1) Objekti in naprave v lasti občine so:

1. objekti in naprave za zajem, pripravo in hranjenje vode: vodna zajetja, vodnjaki, drenaže za bogatenje vodnih virov, črpališča, razbremenilniki, jaški, naprave za čiščenje in pripravo vode, vodohrani ter druga oprema in naprave.

2. sekundarni vodovod, ki je omrežje cevovodov ter z njimi povezani tehnološki objekti, kot so objekti za dvigovanje ali zmanjševanje tlaka v omrežju in za obdelavo vode na sekundarnem vodovodu, ki je namenjeno za neposredno priključevanje stavb na posameznem poselitvenem območju. V sekundarni vodovod je vključeno tudi vodovodno omrežje, vključno z zunanjimi hidranti, in vodovodno omrežje za vzdrževanje javnih površin;

3. primarni vodovod, ki je omrežje cevovodov ter z njimi povezani tehnološki objekti, kot so objekti za obdelavo vode, vodohrani in črpališča, ki so namenjeni transportu pitne vode od enega ali več vodnih virov do sekundarnega vodovoda;

4. transportni vodovod, ki je del vodovoda, na katerem ni priključkov neposrednih porabnikov pitne vode in je namenjen za transport vode na večje razdalje od vodnih virov do primarnega vodovoda.«

 

8. člen

37. člen se spremeni tako, da se glasi:

»(1) Omrežnina je del cene, ki pokriva letne stroške javne infrastrukture, ki je namenjena oskrbi s pitno vodo na območju občine.

(2) Omrežnina se izračuna glede na zmogljivost priključkov, določenih s premerom vodomera, skladno z veljavno zakonodajo.

(3) V primeru, da stavba, za katero se opravljajo storitve javne službe oskrbe s pitno vodo, ni opremljena z vodomerom, se obračuna omrežnina glede na zmogljivost priključka, določeno s premerom priključka.

(4) V večstanovanjskih objektih se omrežnina zaračunava za glavni vodomer objekta in deli uporabnikom skladno z veljavno zakonodajo.«

 

9. člen

40. člen se spremeni tako, da se glasi:

»(1) Upravljavec lahko uporabniku, pri katerem se kot posledica vzdrževanja javne vodovodne infrastrukture pojavi povišana poraba vode, delno odpiše del zneska za strošek vodarine.

(2) Upravljavec lahko uporabniku, pri katerem se zaradi okvare na notranji vodovodni napeljavi pojavi izjemno velika poraba vode, delno odpiše stroške odvajanja odpadne vode in čiščenja odpadne vode na osnovi komisijskega zapisnika ustreznih strokovnih služb. Strošek vodarine pa mora uporabnik v tem primeru poravnati v celoti. Upravičenost odpisa presodi strokovna komisija upravljavca na osnovi predhodne vloge uporabnika. Vlogi morajo biti priložena dokazila o pojavu napake in dokazila o odpravi napake. Strokovna komisija o odločitvi izdela zapisnik.«

 

10. člen

Spremeni se peti odstavek 41. člena tako, da se glasi:

»(5) Uporabnik lahko od upravljavca zahteva izredno kontrolo točnosti obračunskega glavnega vodomera, če je njegova točnost sporna. Če se ugotovi, da je točnost obračunskega vodomera izven dopustnih toleranc, nosi stroške preizkusa upravljavec, v nasprotnem primeru pa uporabnik. Uporabnik mora naročilo izredne točnosti obračunskega vodomera podati v pisni obliki.«

 

11. člen

43. člen se spremeni tako, da se glasi:

»(1) Upravljavec mora po koncu obračunskega obdobja uporabniku izstaviti račun. Uporabnik mora račun plačati v roku, navedenem na računu. Uporabnik lahko sporoči upravljavcu pisni ugovor na obračun, najkasneje v 8-ih dneh po prejemu računa. Če uporabnik ne plača zaračunanega zneska v postavljenem roku in upravljavcu ni poslal pisnega ugovora na obračun, mu upravljavec izda opomin, v katerem ga opozori tudi na možnost prekinitve dobave vode. Ugovor ne zadrži plačila nespornega dela računa.

(2) Upravljavec je dolžan pisno odgovoriti na ugovor uporabnika v 8-ih dneh in v tem času ne sme prekiniti dobave vode.

(3) Če uporabnik ne plača zaračunanega zneska niti v 15-ih dneh po izdanem opominu, lahko upravljavec prekine dobavo vode na stroške uporabnika. Upravljavec lahko prekine dobavo vode samo v primeru, ko s prekinitvijo ne posega v pravice drugih uporabnikov.«

 

12. člen

44. člen se spremeni tako, da se glasi:

»(1) Delitve vode na obračunskem glavnem vodomeru v večstanovanjskih stavbah:

a) V primeru, da v objektu ni internih odštevalnih vodomerov, se porazdelitev stroškov med porabniki izvaja skladno z določbami stanovanjskega zakona in na njegovi podlagi sprejetih podzakonskih predpisov.

b) V primeru, da ima v objektu le nekaj stanovanjskih enot veljavne interne odštevalne vodomere, se porazdelitev stroškov med porabniki izvaja skladno z določbami stanovanjskega zakona in na njegovi podlagi sprejetih podzakonskih predpisov.

c) V primeru, da ima objekt v vseh stanovanjskih enotah veljavne interne odštevalne vodomere, se porazdelitev stroškov med porabniki izvaja skladno z določbami stanovanjskega zakona in na njegovi podlagi sprejetih podzakonskih predpisov.«

 

13. člen

Spremeni se prvi odstavek 46. člena tako, da se glasi:

»(1) Uporabniki ter upravniki večstanovanjskih stavb morajo upravljavca pravočasno pisno obveščati o:

·   statusnih in lastninskih spremembah, ki vplivajo na razmerje med dobaviteljem in odjemalcem;

·   vseh spremembah naslova za dostavo računov in drugih podatkih ter skrbeti, da tudi njihov pravni naslednik vstopi v obstoječe razmerje,

·   spremembah števila oseb za posamezno stanovanjsko enoto.«

 

14. člen

Odlok o spremembi Odloka o načinu opravljanja lokalne gospodarske javne službe oskrbe s pitno vodo v občini Trbovlje se objavi v Uradnem vestniku Zasavja in začne veljati petnajsti dan po objavi.

 

Številka: 032 – 5/2021 – 5  

Datum: 23. 6. 2021                                                                             

 

Županja Občine Trbovlje

Jasna Gabrič