New Page 2

 

Na podlagi 57. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Ur. l. RS, št. 33/2007) in 17. člena Statuta Občine Ruše ((MUV, št. 5/99, 18/00), je župan Občine Ruše sprejel naslednji

 

 

S K L E P

 

 

o pričetku priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta za obrtno podjetniško cono (OPC) v Rušah

 

 

I. člen

 

 

(Predmet sklepa)

 

 

S tem sklepom se pričnejo postopki za pripravo in sprejem Odloka o občinskem podrobnem prostorskem načrtu za obrtno podjetniško cono (OPC) v Rušah (v nadaljevanju tudi: OPPN).

 

 

II. člen

 

 

(Ocena stanja, razlogi in pravna podlaga za pripravo OPPN)

 

 

Ocena stanja

 

 

Območje obdelave se nahaja v severovzhodnem delu naselja Ruše, med obstoječim območjem proizvodnih dejavnosti in regionalno železniško progo Maribor-Prevalje –Državna meja.

 

 

Po območju poteka magistralni plinovod z 2 × 10 m varovalnim pasom ter merilno redukcijsko postajo. Obravnavano območje je delno komunalno opremljeno (magistralno plinovodno omrežje z merilno redukcijsko postajo, vodovod in bližnje obstoječe kanalizacijsko omrežje), možna je prometna navezava na občinske in državno cesto ter železniško postajališče).

 

 

V veljavnih planskih aktih občine (zadnje spremembe sprejete z Odlokom o spremembah in dopolnitvah prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega plana Občine Ruše, za območje nove Občine Ruše v letu 2004 (MUV št. 10/04 in popr. št. 12/04 ter št. 8/06)) je obravnavano območje opredeljeno kot območje proizvodnih dejavnosti, z Urbanistično zasnovo naselja Ruše, ki je sestavni del citiranega odloka, so v območju predvidene proizvodne in servisne dejavnosti.

 

 

Do sprejema predmetnega OPPN se obravnavano območje ureja z Odlokom o prostorskih ureditvenih pogojih za naselje Ruše (MUV št. 3/92) in v manjšem jugovzhodnem delu z Odlokom o prostorskih ureditvenih pogojih za del območja I-1 v Rušah (MUV št. 28/95).

 

 

Razlogi za pripravo OPPN

 

 

Občina Ruše je že v letu 2007 pričela aktivnosti za vzpostavitev nove obrtno podjetniške cone v Rušah. Občinski načrti so bili predstavljeni tudi Obrtni zbornici Ruše in lastniku zemljišča območja obdelave OPPN, dogovorjeno je bilo, da občina, obrtna zbornica in lastnik skupaj oz. ob medsebojnem sodelovanju pristopijo k vzpostavitvi OPC, katere končna oz. skupna površina bi znašala 10 ha.

 

 

Zaradi potrebe po predhodni spremembi namenske rabe v zahodnem delu območja predvidene OPC, je bilo dogovorjeno, da bo vzpostavitev (gradnja) OPC potekala fazno, za vsako od faz bo pripravljen OPPN, pri čemer je potrebno od vsega začetka upoštevati potrebe po prometnih površinah in javni gospodarski infrastrukturi za celotno OPC. Temu ustrezno se že v začetnih fazah načrtovanja upoštevajo potrebne kapacitete prometne ter ostale javne gospodarske infrastrukture, načrtuje se tudi optimalna prometna povezava Jugove in Industrijske ulice v Rušah preko območja OPC.

 

 

Lastnik območja obdelave OPPN, podjetje Seltron d.o.o., je na Občino Ruše naslovil pobudo za pričetek postopka priprave OPPN.

 

 

OPPN predstavlja začetno fazo vzpostavitve obrtno podjetniške cone v Rušah, ki jo namerava lastnik zemljišča urediti v sodelovanju z Občino Ruše in Obrtno zbornico Ruše. Druga faza predstavlja širitev cone proti zahodu, po predhodni uskladitvi namenske rabe zemljišč v novem Občinskem prostorskem načrtu Občine Ruše (v pripravi) ter nadaljevanje opremljanja in pozidave območja.

 

 

OPPN bo predstavljal pravno podlago za pripravo projektov v postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja za komunalno opremo območja in gradnjo novih objektov ter ostalih posegov v prostor v obravnavanem območju.

 

 

Pravna podlaga za pripravo OPPN je Zakon o prostorskem načrtovanju (UR. l. RS, št. 33/2007, v nadaljevanju: ZPnačrt).

 

 

III. člen

 

 

(Območje obdelave, predmet OPPN ter način pridobitve strokovnih rešitev)

 

 

Območje predmetnega OPPN (prve faze vzpostavitve OPC) zajema parcelne številke: 216, 217, 218, 215/2 in 219, vse v K. O. Ruše v skupni izmeri 16.932 m2. Natančna meja območja obdelave bo določena v času priprave OPPN.

 

 

Z OPPN bo načrtovana komunalna oprema območja, gradnja novih objektov (predvsem poslovnih, proizvodno skladiščnih objektov z razstavnimi prostori in upravno zgradbo) s pripadajočimi funkcionalnimi površinami ter ostali posegi v prostor, ki bodo služili vzpostavitvi in delovanju celotne OPC.

 

 

Pred pripravo osnutka OPPN bodo v skladu z ZPnačrt in podzakonskimi ter ostalimi relevantnimi predpisi pripravljene posebne strokovne podlage.

 

 

V primeru, da bo za predmetni prostorski akt potrebno izvesti celovito presojo vplivov na okolje, bo naročnik zagotovil okoljsko poročilo.

 

 

IV. člen

 

 

(Udeleženci v postopku priprave OPPN in nosilci urejanja prostora)

 

 

Pripravljavec OPPN je Občinska uprava Občine Ruše, ki se razen v vlogi pripravljavca vključuje v postopek kot partner pri načrtovanju javne gospodarske infrastrukture, objektov in ostalih posegov v prostor, ki so pomembni za vzpostavitev in delovanje celotne cone.

 

 

Naročnik in financer OPPN je podjetje Seltron d.o.o., Ruška cesta 96, 2345 Bistrica ob Dravi.

 

 

Po potrebi bosta pripravljavec in naročnik v postopek vključevala tudi Obrtno zbornico Ruše.

 

 

Načrtovalca prostorske ureditve bo izbral naročnik.

 

 

Nosilci urejanja prostora, ki bodo pozvani k posredovanju smernic k osnutku OPPN ter mnenj k dopolnjenemu predlogu OPPN so:

 

 

- Geoplin d.o.o., Ljubljana;

 

 

- Plinarna Maribor d.d., Maribor;

 

 

- Slovenske železnice d.o.o., Področje za nepremičnine, Ljubljana;

 

 

- Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija Republike Slovenije za okolje, Sektor za porečje reke Drave in Mure, Oddelek za porečje reke Drave, Maribor;

 

 

- Režijski obrat Občine Ruše, Ruše;

 

 

- Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat Republike Slovenije za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, Izpostava Maribor, Maribor;

 

 

- JP Elektro Maribor, Maribor;

 

 

- Telekom Slovenije d.d., PE Maribor, Maribor;

 

 

- Nigrad d.d., Maribor;

 

 

- Mariborski vodovod Maribor, Maribor;

 

 

- CATV Selnica Ruše, Selnica ob Dravi;

 

 

- Zavod za varstvo narave, Območna enota Maribor, Maribor;

 

 

- Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Maribor, Maribor.

 

 

V kolikor nosilci urejanja prostora v roku 30 dni od prejema gradiva (osnutka OPPN z odlokom) ne posredujejo smernic, se bo štelo, da jih nimajo, pri čemer bo moral pripravljavec upoštevati vse zahteve, ki jih za načrtovanje predvidene prostorske ureditve določajo veljavni predpisi in drugi pravni akti.

 

 

Če nosilci urejanja prostora v roku 30 dni od prejema gradiva (dopolnjenega OPPN z odlokom) ne bodo posredovali mnenja, se šteje, da soglašajo s predlagano prostorsko ureditvijo.

 

 

V kolikor se v postopku priprave OPPN ugotovi, da je potrebno dodatno pridobiti tudi smernice in mnenja drugih nosilcev urejanja prostora, se le-ta pridobijo v postopku, predmetni sklep pa se v tem členu ustrezno dopolni.

 

 

V. člen

 

 

(Postopek in terminski plan sprejemanja OPPN)

 

 

Postopek priprave bo potekal v naslednjih fazah:

 

 

• pripravljavec predmetni sklep o pričetku postopka posreduje v objavo v uradnem glasilu, na svetovni splet in pristojnemu ministrstvu;

 

 

• načrtovalec pripravi posebne strokovne podlage in na osnovi teh osnutek OPPN z odlokom;

 

 

• pripravljavec ali po pooblastilu pripravljavca načrtovalec osnutek OPPN z odlokom naslovi na nosilce urejanja prostora, ki morajo v roku 30 dni po prejemu osnutka podati smernice za načrtovanje. Z osnutkom OPPN z odlokom pripravljavec ali po pooblastilu načrtovalec s strani pristojnega ministrstva pridobi tudi odločbo o tem ali je za OPPN potrebno izdelati celovito presojo vplivov na okolje;

 

 

• načrtovalec dopolni in uskladi osnutek OPPN z odlokom s smernicami nosilcev urejanja prostora in izdela gradivo za javno razgrnitev;

 

 

• župan v roku 3 dni od prejema osnutka pripravi in izda sklep o 30 dnevni razgrnitvi osnutka z odlokom in ostalimi potrebnimi sestavinami; obvestilo o javni razgrnitvi se objavi na krajevno običajen način in na spletu najmanj osem dni pred začetkom javne razgrnitve; v kolikor bo v postopku potrebno izvesti CPVO, pridobi pripravljavec oz. po pooblastilu načrtovalec pred javno razgrnitvijo tudi sklep o ustreznosti okoljskega poročila s strani pristojnega ministrstva;

 

 

• v času trajanja javne razgrnitve se izvede javna obravnava;

 

 

• načrtovalec skupaj s pripravljavcem pripravi stališča do eventualnih pripomb z javne razgrnitve;

 

 

• načrtovalec posreduje stališča do pripomb županu v potrditev;

 

 

• župan potrdi stališča do pripomb, podanih v času javne razgrnitve, v roku 4 dni od prejema stališč;

 

 

• na podlagi potrjenih stališč do pripomb načrtovalec izdela dopolnjen predlog OPPN z odlokom;

 

 

• župan v roku 7 dni od prejema potrdi dopolnjen predlog in ga posreduje načrtovalcu, da pridobi mnenja nosilcev urejanja prostora;

 

 

• načrtovalec pridobi mnenja nosilcev urejanja prostora na dopolnjen predlog OPPN z odlokom;

 

 

• nosilci urejanja prostora podajo mnenja k dopolnjenemu predlogu OPPN z odlokom v roku 30 dni od prejema dopolnjenega predloga OPPN z odlokom;

 

 

• če bo v postopku potrebno izvesti CPVO, pridobi pripravljavec oz. po pooblastilu načrtovalec s strani pristojnega ministrstva tudi sklep o sprejemljivosti izvedbe plana (OPPN);

 

 

• načrtovalec izdela usklajen predlog OPPN z odlokom;

 

 

• župan v roku 7 dni od prejema potrdi usklajen predlog OPPN z odlokom in ga posreduje občinskemu svetu v sprejem;

 

 

• občinski svet sprejme OPPN z odlokom v dvofaznem postopku; prvo branje odloka o OPPN se lahko izvede že pred, med ali po javni razgrnitvi osnutka OPPN;

 

 

• pripravljavec objavi sprejet odlok v Medobčinskem uradnem vestniku;

 

 

• načrtovalec pripravi končne elaborate odloka o OPPN v roku 14. dni od sprejema odloka;

 

 

• pripravljavec posreduje izvod elaborata odloka o OPPN pristojnim inšpekcijskim službam in krajevno pristojni upravni enoti.

 

 

V primeru, da bo za predmetni prostorski akt potrebna izvedba celovite presoje vplivov na okolje, se skupaj z dopolnjenim osnutkom OPPN razgrne tudi okoljsko poročilo.

 

 

Navedeni roki se temu primerno podaljšajo, predvidoma se poveča tudi obseg potrebnih strokovnih podlag.

 

 

Roki faz, ki niso v pristojnosti Občine Ruše, so odvisni od pogodbenih razmerij naročnik –načrtovalec.

 

 

VI. člen

 

 

(Obveznosti v zvezi s financiranjem)

 

 

Finančna sredstva za pripravo strokovnih podlag, OPPN, morebitnega okoljskega poročila in ostale potrebne dokumentacije za predmetni OPPN zagotovi naročnik.

 

 

VII. člen

 

 

(Veljavnost sklepa)

 

 

Ta sklep se objavi v uradnem glasilu in na spletnih straneh Občine Ruše ter začne veljati naslednji dan po objavi v uradnem glasilu.

 

 

Številka: 3505 2/2009 104

 

 

Datum: 28. april 2009

 

 

Župan Občine Ruše

 

 

Vili Rezman, prof., s. r.