New Page 2

Na podlagi 46. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RRS, št. 33/07) in  29. člena Statuta Občine Radenci (Uradno glasilo Slovenskih občin, št. 8/07) je župan Občine Radenci dne 09.12.2008 sprejel

 

SKLEP

O PRIČETKU PRIPRAVE OBČINSKEGA PROSTORSKEGA NAČRTA OBČINE RADENCI

 

1.         Ocena stanja in razlogi za pripravo prostorskega načrta

            Občina Radenci je ob delitvi leta 1991 prevzela veljavne prostorske akte bivše občine Gornja Radgona, katere del je bila. Planske akte za svoje območje je občina spreminjala le enkrat, nazadnje v letu 2000, zato ti ne zagotavljajo več želenega usmerjanja prostorskega razvoja. Sprememb prostorskih sestavin planov so se nanašale predvsem na spremembo namenske rabe kmetijskih zemljišč zaradi gradnje, niso pa usmerjale prostorskega razvoja v celoti.

            Zaradi ugodne geografske lege (bližina Avstrije), dobre dostopnosti do vseh javnih in družbenih funkcij ter pretežne lege izven koridorjev večjih infrastrukturnih objektov, predstavlja občina, predvsem pa občinsko središče Radenci, pomembno turistično, gospodarsko, družbeno in kulturno središče.

            Občina usmerja razvoj v zagotavljanje novih delovnih mest v raznih dejavnostih, predvsem v turizmu ter obrtnih, servisnih in industrijskih panogah. Osnovni namen razvoja v občini je torej zadržati ljudi v domači občini, jim zagotoviti delovna mesta in ustrezne bivalne pogoje.

            Prostorski načrt Občine Radenci bo kot temeljni občinski akt v strateškem delu določal cilje in izhodišča prostorskega razvoja občine. Da bi občina lahko uresničila te cilje, so potrebne večje širitve posameznih naseljih za zagotovitev stanovanjskih površin in površin za centralne in družbene dejavnosti ter širitve za potrebe turizma in športa, kakor tudi industrijske cone v Boračevi, ter v Okoslavcih.

            V izvedbenem delu prostorskega načrta bo določena podrobnejša namenska raba prostora z merili, pogoji in ukrepi za načrtovanje v prostoru ob upoštevanju varstvenih zahtev. Prostorski načrt bo nadomestil sedaj veljavne prostorske sestavine dolgoročnega in srednjeročnega plana bivše občine Gornja Radgona za območje Občine Radenci in odlok o prostorskih ureditvenih pogojih za območje občine Radenci. Predvsem pa bodo v prostorskem načrtu ponovno preverjena poselitvena območja in predlagana ustreznejša razporeditev površin znotraj naselij ter koncept razvoja naselij s sanacijo degradiranih območij. Poseben poudarek bo dan značilni razpršeni poselitvi v vinorodnih območjih.

            Priprava Prostorskega načrta občine je potrebna tudi zaradi uskladitve občinskih prostorskih dokumentov s prostorskimi dokumenti Republike Slovenije.

            Občina Radenci je v letu 2006 že pričela s postopkom priprave strokovnih podlag za poselitev v občini Radenci, katere je izvedel ZUM d.o.o., Grajska ulica 7, 2000 Maribor, maja 2008, ter se v večji meri upoštevajo.

            Tako se priprava in sprejem občinskega prostorskega načrta izvede povsem na novo, tako kot to določa Zakon o prostorskem načrtovanju. 

            Način pridobitve strokovnih rešitev

            Občinski prostorski načrt se bo pripravil na podlagi že izdelanih analiz stanja prostora, ter strokovnih podlag z poselitev v Občini Radenci. Za večje posege se načrtujejo tudi variantne rešitve, za naselje Radenci pa tudi urbanistični načrti.

 

2.         Roki za pripravo prostorskega načrta

Izbrani načrtovalec izdela osnutek prostorskega načrta v 90 dneh od veljavnosti pogodbe s predhodnim zbiranjem podatkov in geodetskih podlag, to je do konca meseca februarja 2009. Osnutek prostorskega načrta občina posreduje na Ministrstvo za okolje in prostor, ki v 30 dneh pridobi smernice za načrtovanje od nosilcev urejanja prostora in upravljavcev javne gospodarske infrastrukture.  Ministrstvo pristojno za varstvo okolja poda stališče oz. sporočilo ali je potrebno izvesti CPVO za OPN, kar le-ta sporoči MOP in občini. Po pridobitvi smernic (mesec april) Ministrstvo na pobudo občine izvede tudi postopek usklajevanja prostorskega načrta, če se ugotovi, da ta ni usklajen s pridobljenimi s smernicami. Dopolnjen osnutek  prostorskega načrta in okoljsko poročilo (v kolikor bo potrebno), se izdelujeta sočasno in se javno razgrneta za najmanj 30 dni (mesec junij). Sledi sprejem stališč do predlogov in pripomb iz javne razgrnitve ter priprava dopolnjenega predloga prostorskega načrta in (eventuelno potrebnega) okoljskega poročila v roku 45 dni (od javne razgrnitve – mesec avgust). Pridobivanje mnenj izvede  ministrstvo, v roku 30 dni po prejemu predloga OPN. V roku 75 dni od prejema predloga OPN minister s sklepom potrdi predlog OPN, ministrstvo  pristojno za varstvo okolja pa predhodno izda potrdilo, da so vplivi njegove izvedbe na okolje sprejemljivi, če je v predlogu vse upoštevano in pripravljeno v skladu s predpisi. Če temu ni zadoščeno, MOP predlaga, da vlada v roku 30 dni odloči o potrditvi predloga. Občinski svet z odlokom sprejeme OPN na osnovi sklepa MOP, oziroma vlade (januar 2010).

 

3.         Navedba nosilcev urejanja prostora

            V postopku priprave in sprejemanja občinskega prostorskega načrta sodelujejo naslednji nosilci urejanja prostora in upravljavci javne gospodarske infrastrukture, ki izdelajo in posredujejo občini strokovne podlage razvoja ali varstva s svojega področja ter pripravijo smernice v skladu z 47. členom Zakona o prostorskem načrtovanju:

1.       Ministrstvo za okolje in prostor, Direktorat za prostor, Urad za prostorski razvoj, Dunajska cesta 21, 1000 Ljubljana – področje prostorskega razvoja

2.       Ministrstvo za okolje in prostor, Direktorat za okolje,  Dunajska cesta 48, 1000 Ljubljana – področje varstva okolja;

3.       Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okolje,  Sektor za upravljanje z vodami, Sektor za ohranjanje narave, Sektor za varstvo okolja,Vojkova 1/b, 1000 Ljubljana

4.       Zavod RS za varstvo narave, Območna enota Maribor, Pobreška cesta 20a, Maribor;

5.       Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Dunajska cesta 58, 1000 Ljubljana;

6.       Zavod za gozdove Slovenije, OE Murska Sobota, Kolodvorska  17, 9000 M. Sobota;

7.       Ministrstvo za gospodarstvo, Direktorat za notranji trg, Sektor za preskrbo in blagovne rezerve, Kotnikova 5, 1000 Ljubljana;

8.       Ministrstvo za gospodarstvo, Direktorat za energijo, Kotnikova 5, 1000 Ljubljana;

9.       Ministrstvo za promet, Direkcija RS za ceste, Tržaška cesta 19, 1000 Ljubljana;

10.   Javna agencija za železniški promet RS, Kopitarjeva 5, 2000 Maribor;

11.   Ministrstvo za promet, Direktorat za letalstvo, Langusova 4, 1000 Ljubljana;

12.   Ministrstvo za kulturo, Maistrova ulica 10, 1000 Ljubljana;

13.   Zavod RS za varstvo kulturne dediščine, Območna enota Maribor, Slomškov trg 6, 2000 Maribor;

14.   Ministrstvo za obrambo, Direktorat za obrambne zadeve, Sektor za civilno obrambo, Kardeljeva ploščad 25, 1000 Ljubljana;

15.   Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje, Kardeljeva ploščad 21, 1000 Ljubljana;

16.   Ministrstvo za notranje zadeve, Policija, Štefanova 2, 1000 Ljubljana;

17.   Ministrstvo za zunanje zadeve, Prešernova 25, 1000 Ljubljana;

18.   ELES, d.o.o., Hajdrihova 2, 1000 Ljubljana;

19.   ELEKTRO Maribor, Vetrinjska ulica 2, 2000 Maribor;

20.   Geoplin, Cesta Ljubljanske brigade 1, 1000 Ljubljana;

21.   Telekom, Trg zmage 6, 9000 Murska Sobota;

22.   SIM d.o.o., Panonska cesta 29, 9252 Radenci;

23.   Zavod kabelske televizije, Radgonska cesta 29, 9252 Radenci,

24.   Mestni plinovodi Koper d.d., Kolodvorska cesta 2, 6000 Koper.

            Če se v postopku priprave občinskega prostorskega načrta ugotovi, da je treba smernice pridobiti še od drugih nosilcev urejanja prostora ali upravljavcev javne gospodarske infrastrukture, se jih enakovredno vključi v postopek.

 

V Radencih: 09.12.2008 

Št.:________________

 

 

Občina Radenci

 

Župan Mihael Petek, l r