New Page 2
 

Na podlagi 9. člena Zakona o financiranju občin ZFO-1 (Uradni list RS, št. 123/2006), 21. člena Zakona o lokalni samoupravi ZLS – UPB 2 (Uradni list RS, št. 94/07), 17. člena Zakona o prekrških ZP-1-UPB4 (Uradni list RS, št. 03/07) in 17. člena Statuta Občine Prevalje (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 18/2006, 19/2006 – popr.) je Občinski svet Občine Prevalje na 11. redni seji dne 18.12. 2007 sprejel

 

 

 

 

 

ODLOK

 

 

o občinskih taksah v Občini Prevalje

 

 

 

 

 

I.          TEMELJNE DOLOČBE

 

 

 

 

 

1. člen

 

 

(Predmet odloka)

 

 

Ta odlok določa obveznost plačila občinske takse na območju Občine Prevalje (v nadaljevanju: občina), vrsto in višino takse, zavezance za plačilo takse ter postopek odmere, obračuna in plačila takse.

 

 

Prihodki od občinskih taks so vir financiranja občine.

 

 

 

 

 

2. člen

 

 

(Taksni predmeti in storitve)

 

 

V občini se plačujejo občinske takse za naslednje predmete in storitve:

 

 

-         za začasno uporabo javnih površin (za prirejanje razstav, za gospodarske, zabavne in druge prireditve, za postavitev glasbenih in igralnih sredstev, za turistične, gostinske, trgovske  ali gospodarske dejavnosti, za drugo uporabo javnega prostora za namene začasnega značaja);

 

 

-         za uporabo javnih površin ob poslovnem objektu za potrebe poslovne dejavnosti;

 

 

-         za oglaševanje na javnih mestih (za reklamne napise, objave in oglase, plakate, panoje, transparente, reklamne zastave in druge oblike reklamnih označb, ki so trajnega ali začasnega značaja in so  postavljeni, pritrjeni ali drugače označeni na dovoljenih mestih);

 

 

-         za priložnostna sporočila, objave in oglase z mobilnimi ozvočevalnimi postajami in podobnimi sredstvi;

 

 

-         za uporabo javnih površin za parkiranje in kampiranje;

 

 

-         za druge oblike uporabe javne površine, ko tako določa zakon.

 

 

Višina takse za posamezne taksne predmete in storitve je določena v prilogi: Tarife občinskih taks, ki je sestavni del tega odloka.

 

 

Plačilo občinske takse za dejavnosti iz prvega odstavka tega člena se ne zahteva, če je to za posamezne primere z zakonom prepovedano ali če je predpisan ali s pogodbo dogovorjen drug način plačila.

 

 

3. člen

 

 

(Prijava in namestitev taksnega predmeta)

 

 

Taksni zavezanci morajo pred postavitvijo taksnega predmeta ali izvajanjem storitve na javni površini pridobiti dovoljenje oziroma soglasje občinske uprave za vse taksne predmete, ki fizično posegajo na javno površino, so postavljeni na javnih napravah ali objektih ali kakorkoli vplivajo na promet.

 

 

Taksnih predmetov ali izvajanje storitev, za katere je potrebno dovoljenje oziroma soglasje iz prvega odstavka tega člena, ni dovoljeno spreminjati brez dovoljenja pristojnega občinskega oddelka.

 

 

 

 

 

4. člen

 

 

Taksni zavezanci so dolžni vsako spremembo taksnega predmeta ali izvajanje storitve oziroma spremembo zavezanca prijaviti pristojnemu občinskemu organu v roku 15 dni od nastale spremembe.

 

 

 

 

 

5. člen

 

 

Prijava taksne obveznosti mora vsebovati: podatke o zavezancu, čas in kraj uporabe oziroma namestitve taksnega predmeta in opis taksnega predmeta (površina, število ipd.).

 

 

 

 

 

6. člen

 

 

(Višina občinske takse)

 

 

Občinska taksa se določa v točkah.

 

 

Višine občinskih taks za posamezne taksne predmete in storitve ter taksne oprostitve so v obliki točkovnega sistema določene v taksni tarifi, ki je sestavni del tega odloka.

 

 

Taksa se plača po vrednosti točke na dan odmere.

 

 

Vrednost točke za obračun občinskih taks iz 2. člena tega odloka določi občinski svet.

 

 

 

 

 

7. člen

 

 

(Taksni zavezanci)

 

 

Taksni zavezanec za plačilo občinske takse je pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ali fizična oseba, ki uporablja predmete in izvaja storitve, za katere so s tem odlokom določene takse (v nadaljevanju: taksni zavezanec).

 

 

Če ni mogoče ugotoviti uporabnika, je taksni zavezanec lastnik taksnega predmeta.

 

 

 

 

 

8. člen

 

 

(Nastanek in prenehanje taksne obveznosti)

 

 

Taksna obveznost nastane z začetkom uporabe ali namestitve taksnega predmeta oziroma začetkom izvajanja storitve, preneha pa z dnem odstranitve ali uporabe oziroma s prenehanjem izvajanja storitve. Taksni zavezanec je dolžan obvestiti občinsko upravo o odstranitvi taksnega predmeta oziroma o prenehanju uporabe.

 

 

Okoliščina, da taksnega predmeta zavezanec začasno ni mogel uporabljati, ne vpliva na taksno obveznost.

 

 

 

 

 

9. člen

 

 

(Odmera občinskih taks)

 

 

Taksnemu zavezancu se plačilo odmeri z dovoljenjem, če gre za taksne predmete iz 3. člena

 

 

tega odloka, in z odločbo, če taksni zavezanec ne plača takse vnaprej.

 

 

Občinske takse odmerja in pobira občinska uprava na podlagi prijav zavezancev in izdanih dovoljenj za postavitev taksnega predmeta iz 3. člena tega odloka, ki ga izda občinska uprava.

 

 

V primeru, da taksni zavezanec ne prijavi taksne obveznosti, se odmeri taksa po podatkih, ki jih pridobi občinska uprava.

 

 

 

 

 

10. člen

 

 

(Plačilo občinske takse)

 

 

Občinske takse plačujejo zavezanci letno, mesečno oziroma dnevno vnaprej oziroma tako, kot je določeno z odločbo oziroma dovoljenjem.

 

 

V primeru, ko je taksa določena v enkratnem ali dnevnem znesku, je taksni zavezanec dolžan pred namestitvijo oziroma uporabo taksnega predmeta plačati predpisano takso.

 

 

Če taksni zavezanec ne plača takse v predpisanem roku, se ta prisilno izterja.

 

 

Veljavno dovoljenje iz 3. člena tega odloka poteče, če zavezanec ne plača takse v roku, ki je za to določen v dovoljenju.

 

 

 

 

 

 

 

 

11. člen

 

 

(Oprostitve plačila takse)

 

 

Občinske takse ne plačujejo državni, občinski organi ter javna podjetja in javni zavodi, katerih ustanovitelj ali soustanovitelj je občina.

 

 

Glede na namen se občinska taksa ne plačuje za kulturne, športne in humanitarne prireditve, prireditve, ki jih organizirajo društva, ustanovljena v javnem interesu s sedežem v občini, ter za objave sponzorjev teh prireditev na prireditvenem prostoru. Taksa se ne plačuje za objave političnih strank in neodvisnih kandidatov v predvolilnem obdobju.

 

 

Taksa se tudi ne plačuje za objave humanitarnih organizacij v zvezi z njihovimi aktivnostmi.

 

 

Poleg oprostitev iz taksne tarife tega odloka lahko pristojni organ občinske uprave oprosti posamezne taksne zavezance plačila takse, kadar gre za prireditev ali dejavnost, ki je posebnega pomena za razvoj turizma, kulture ali športa v občini.

 

 

Pristojni organ občinske uprave lahko oprosti taksnega zavezanca plačila občinske takse iz prejšnjega odstavka, če gre za taksne predmete v zvezi:

 

 

-         s prireditvami in aktivnostmi širšega promocijskega pomena, ki promovirajo občino in so sofinancirane s strani občine, pod pogojem, da se ne financirajo s strani udeležencev prireditve;

 

 

-         s prireditvami in promocijami, ki jih organizirajo Občina Prevalje ter javna podjetja in zavodi, katerih ustanovitelj ali soustanovitelj je Občina Prevalje;

 

 

-         s prireditvami in aktivnostmi humanitarnih organizacij in društev ne glede na sedež društva.

 

 

 

 

 

II.        NADZOR NAD IZVAJANJEM ODLOKA

 

 

 

 

 

12. člen

 

 

(Nadzor nad izvajanjem odloka)

 

 

Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravlja občinski organ inšpekcijskega nadzora in občinska uprava.

 

 

 

 

 

13. člen

 

 

(Ukrepanje organa inšpekcijskega nadzora in občinske uprave)

 

 

Pristojni inšpekcijski organ inšpekcijskega nadzora in občinska uprava ugotavljata, ali je uporaba oziroma namestitev taksnega predmeta prijavljena, ter preverja resničnost podatkov na prijavah taksne obveznosti.

 

 

V primeru, ko taksna obveznost ni bila prijavljena ali so bili v prijavi taksne obveznosti navedeni neresnični podatki, ki vplivajo na odmero taksne obveznosti, ali občinska taksa ni bila plačana ali plačana v celoti, lahko pristojna inšpekcijska služba odredi na stroške taksnega zavezanca odstranitev taksnega predmeta z javne površine ali prekinitev izvajanja taksne storitve na javni površini za čas do izpolnitve pogojev, ki jih za postavitev in uporabo taksnega predmeta ali za izvajanje taksne storitve na javni površini določa ta odlok.

 

 

 

 

 

14. člen

 

 

(Ukrepanje občinskega organa, pristojnega za finance)

 

 

Če taksni zavezanec ne plača obveznosti v roku, občinski organ, pristojen za finance, poda predlog za izterjavo zapadle obveznosti Davčni upravi Republike Slovenije.

 

 

 

 

 

III.       DOLOČBE O SANKCIJAH

 

 

 

 

 

15. člen

 

 

(Sankcioniranje taksnih zavezancev)

 

 

Z globo 1.200 evrov se sankcionira za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik:

 

 
  1. če ne prijavi predmeta ali storitve, za katerega je predpisano plačilo občinske takse,

 

 
  1. ki v prijavi nastanka taksnega predmeta navede napačne podatke, ki vplivajo na odmero taksne obveznosti,

 

 
  1. ki postavi taksni predmet brez dovoljenja pristojnega občinskega organa oziroma ga postavi v nasprotju s soglasjem (3. člen odloka),

 

 
  1. če ne prijavi sprememb taksnega predmeta, ki vplivajo na odmero taksne obveznosti (4. člen odloka).

 

 

Z globo 800 evrov se sankcionira posameznik, ki v zvezi samostojnim opravljanjem dejavnosti stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.

 

 

Z globo 400 evrov se sankcionira odgovorna oseba pravne osebe, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.

 

 

Z globo 300 evrov se sankcionira fizična oseba, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.

 

 

Z globo 250,00 EUR se oglobi taksni zavezanec, ki je pravna oseba, za prekršek:

 

 

– če ne ravna v skladu z 8. členom tega odloka.

 

 

Z globo 200,00 EUR se oglobi taksni zavezanec, ki je posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.

 

 

 Z globo 160,00 EUR se oglobi taksni zavezanec, ki je samostojni podjetnik posameznik, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.

 

 

Z globo 100,00 EUR se oglobi taksni zavezanec, ki je posameznik, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena.

 

 

 

 

 

16. člen

 

 

(Sankcioniranje pooblaščenih organizacij)

 

 

Pooblaščena organizacija za plakatiranje in izobešanje transparentov, ki prevzame naročilo za plakatiranje in izobešanje transparentov, ne da bi ugotovila, ali je naročnik predhodno plačal ustrezno občinsko takso, ali prevzame naročilo, čeprav občinska taksa ni plačana, se kaznuje z globo 350 evrov.

 

 

Odgovorna oseba organizacije iz prvega odstavka tega člena se kaznuje z globo 125 evrov.

 

 

 

 

 

IV.       PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

 

 

 

17. člen

 

 

(Vrednost točke taksnih tarif)

 

 

Z dnem uveljavitve odloka o občinskih taksah v občini znaša vrednost točke taksnih tarif 0,064 evra.

 

 

Spremembo vrednosti točke za obračun taks sprejme Občinski svet Občine Prevalje s sklepom.

 

 

 

 

 

18. člen

 

 

(Taksna obveznost ob uveljavitvi odloka)

 

 

Zavezanci, ki na dan uveljavitve tega odloka že opravljajo taksno storitev oziroma imajo že nameščene taksne predmete, so dolžni taksno obveznost prijaviti pristojnemu občinskemu oddelku najkasneje v roku 15 dni po uveljavitvi tega odloka. Taksna obveznost v tem primeru nastane z dnem začetka veljavnosti tega odloka.

 

 

 

 

 

19. člen

 

 

(Prenehanje veljavnosti)

 

 

Z dnem uveljavitve tega Odloka preneha veljati Odlok o komunalnih taksah v Občini Prevalje (Ur.l.RS, št. 6/2000 in  18/2002).

 

 

 

 

 

20. člen

 

 

(Začetek veljavnosti odloka)

 

 

Ta Odlok prične veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

 

 

 

 

Številka: 007-0003/2007-12

 

 

Prevalje, dne 18.12. 2007

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Občina Prevalje

 

Župan dr. Matic Tasič, l.r.

 

 

 

V.         POSEBNI DEL

 

 

 

 

 

TARIFE OBČINSKIH TAKS

 

 

 

 

 

Tarifna št. 1

 

 

1.   V gostujočih zabaviščnih parkih se plača dnevna občinska taksa za uporabo vsakega posameznega glasbenega avtomata ali igralnega sredstva

 

 

-         za glasbeni avtomat po         300 točk

 

 

-         za igralno sredstvo po           100 točk

 

 

 

 

 

Tarifna št. 2

 

 

Za trajno oziroma sezonsko uporabo javnih površin ob poslovnem objektu za potrebe

 

 

poslovne dejavnosti in za postavitev premične opreme na teh površinah se plača letna občinska taksa za vsak uporabljeni m2 javne površine:

 

 

 

 

 

-         za gostinsko in trgovsko dejavnost

 

 

I. območje                  800 točk

 

 

II. območje                 600 točk

 

 

 

 

 

-         za ostale dejavnosti:

 

 

I. območje                  500 točk

 

 

II. območje                 250 točk

 

 

V času izven sezone veljajo 50% vrednosti točk.

 

 

 

 

 

Opombe:

 

 

a)   Za javne površine se po tem odloku štejejo trgi, ulice, ceste, pločniki, javne poti, javne zelenice itd.

 

 

b)   Taksna obveznost obstaja, četudi dejavnost začasno ne obratuje.

 

 

c)   Za I. območje po tem odloku se šteje območje, ki je kot I.a in I. opredeljeno s sklepom o povprečni gradbeni ceni in povprečnih stroških komunalnega urejanja stavbnih zemljišč v Občini Prevalje (Uradni list RS, št. 23/06) in območje v 300-metrskem pasu levo in desno ob regionalnih cestah RI 226.

 

 

č)   Za trajno oziroma sezonsko uporabo javnih površin se šteje do 100 dni uporabe javnih površin na leto. Za čas sezone se šteje čas od 1. maja do 31. oktobra.

 

 

d)   Za premično opremo se štejejo mize, stoli, klopi, senčniki, montažni nadstreški ipd.

 

 

e)         Če zavezanec za uporabo javne površine plačuje občini najemnino, se mu občinska taksa za uporabo javne površine ne obračuna. Enako velja za uporabo javne površine na javnih tržnicah, na katerih ima razpolagalno pravico komunalno podjetje in le-to samo obračunava najemnino.

 

 

 

 

 

Tarifna št. 3

 

 

Za začasno uporabo javnih in drugih površin za gospodarske, zabavne in druge prireditve na priložnostnih lokacijah se plača dnevna občinska taksa po m2 prodajne površine  oziroma površine objekta:

 

 

1.   Za vse vrste začasno postavljenih kioskov, stojnic in za prodajo direktno iz transportnega vozila ali s tal

 

 

-         za prodajo pijač in hrane            50 točk

 

 

-         za prodajo ostalih artiklov           30 točk

 

 

2.   Za postavitev šotorov, namenjenih:

 

 

-         za prireditve in poslovne namene 10 točk

 

 

 

 

 

3.   Za postavitev začasnih odrov, miz, klopi in druge opreme za poslovne namene in prireditve se za celotni kompleks obračuna

 

 

dnevna občinska taksa za vsak m2                    2 točki

 

 

 

 

 

4.   Za postavitev cirkusov in zabaviščnih parkov se zaračuna dnevna taksa za celotno 

 

 

zasedeno javno površino, in sicer za vsak m2     2točki

 

 

 

 

 

Opombi:

 

 

a)   Če javno površino koristi več taksnih zavezancev, se vsakemu zavezancu obračuna sorazmerni del takse.

 

 

b)   Za organizacijo sejmov, ki jih organizirajo občina, krajevne skupnosti ali druge  organizacije in društva z dovoljenjem občine, se lahko dnevna občinska taksa določi posebej glede na dejanske stroške organizacije sejma. V tem primeru potrdi višino posamezne občinske takse občinski odbor za komunalne zadeve in varstvo okolja.

 

 

 

 

 

Tarifna št. 4

 

 

Za začasno postavitev premičnih stojnic v času organiziranih sejmov se zaračuna

 

 

dnevna občinska taksa za vsak m          120 točk

 

 

 

 

 

Tarifna št. 5

 

 

Za priložnostna sporočila, objave in razglase z mobilnimi ozvočevalnimi postajami in podobnimi sredstvi se plača

 

 

 

 

 

dnevna občinska taksa v višini               200 točk

 

 

 

 

 

Opomba:

 

 

Taksni zavezanec mora takso poravnati pred pričetkom objavljanja.

 

 

 

 

 

Tarifna št. 6

 

 

 

 

 

1.   Za reklamne panoje, transparente, oglasne omarice, reklamne napise in upodobitve na fasadah zgradb ipd., ki so trajno pritrjeni ali postavljeni na javnih, se plača letna občinska taksa od vsakega m2, in sicer za velikost:

 

 

-         do 1 m2                              500 točk

 

 

-         nad 1 m2 do 2 m2            1.000 točk

 

 

-         nad 2 m2 do 5 m2            2.000 točk

 

 

-         nad 5 m2 do 10 m2           6.000 točk

 

 

-         nad 10 m2                     10.000 točk

 

 

 

 

 

Opombe:

 

 

a)   Za reklamno tablo, ki jo ima taksni zavezanec v skladu z zakonom, za informacijo svoje osnovne dejavnosti, je taksni zavezanec oproščen plačila takse po tem odloku.

 

 

 

 

 

2.   Za začasno postavljene panoje, transparente, zastave itd., izobešene ali postavljene na javnih mestih, se glede na njihovo število in velikost plača dnevna občinska taksa za vsak posamezni element, in sicer:

 

 

-         za velikost do 1 m2               10 točk

 

 

-         za velikost nad 1 m2 do 2 m2 20 točk

 

 

-         za velikost nad 2 m2             50 točk

 

 

 

 

 

Opombi:

 

 

a)   Taksni zavezanci, ki stalno nameščajo prej navedene predmete, lahko zanje poravnajo letno občinsko takso, ki se obračunava za najmanj 100 dni v letu.

 

 

 

 

 

b)   Takse po tej tarifi so oproščeni reklamni napisi in objave, nameščene v zaprtih prostorih (izložbah, avlah) in se nanašajo izključno na dejavnost, ki se v teh objektih odvija.

 

 

 

 

 

3.   Za nameščanje plakatov se plača dnevna občinska taksa glede na njihovo velikost in število:

 

 

a) do velikosti A3 formata

 

 

-         do 10 plakatov oziroma letakov             10 točk

 

 

-         od 10 do 30 plakatov oziroma letakov    30 točk

 

 

-         nad 30 plakatov oziroma letakov           50 točk

 

 

 

 

 

b) do velikosti nad A3 formata do 0,5 m2

 

 

-         do 10 plakatov oziroma letakov             20 točk

 

 

-         od 10 do 30 plakatov oziroma letakov    50 točk

 

 

-         nad 30 plakatov oziroma letakov           70 točk

 

 

 

 

 

c) do velikosti nad 0,5 m2

 

 

-         do 10 plakatov oziroma letakov               50 točk

 

 

-         od 10 do 30 plakatov oziroma letakov    100 točk

 

 

-         nad 30 plakatov oziroma letakov           150 točk

 

 

 

 

 

d) Za množično plakatiranje

 

 

(nad 100 plakatov oziroma letakov) se plača enotna dnevna občinska taksa ne glede na velikost in število plakatov oziroma letakov                  200 točk

 

 

 

 

 

Tarifna št. 7

 

 

Za uporabo vitrin, ki so trajno nameščene izven poslovnega prostora in so namenjene za razstavljanje in prodajo blaga, se plača letna občinska taksa

 

 

-         do velikosti 2 m2                           300 točk

 

 

-         velikosti 2 m2 in več                       500 točk

 

 

 

 

 

Opomba:

 

 

Taksa za vitrine se plača ne glede, ali je vitrina pritrjena na matičnem ali drugem objektu, ali pa je prosto stoječa.

 

 

 

 

 

Tarifna št. 8

 

 

1.         Za uporabo javnih površin za parkiranje avtomobilov plača vsak lastnik ali neposredni uporabnik poslovnih prostorov, ki za svojo poslovno dejavnost ne razpolaga z lastnimi ali zadostnimi parkirišči, letno občinsko takso od m2 koristne poslovne površine

 

 

a) za industrijske obrate

 

 

-         do 200 m2                                          100 točk

 

 

-         nad 200 m2                                          80 točk

 

 

 

 

 

b) za proizvodne obrtne dejavnosti

 

 

-         do 100 m2                                           70 točk

 

 

-         nad 100 m2                                        50 točk

 

 

 

 

 

c) za posamezni lokal trgovske in gostinske dejavnosti

 

 

-         do 50 m2 poslovne površine                  50 točk

 

 

-         nad 50 m2 do 100 m2 koristne poslovne površine 

 

 

                                                                30 točk

 

 

-         nad 100 m2 koristne poslovne površine         20 točk

 

 

 

 

 

d)         za posamezni lokal ali poslovni prostor za druge dejavnosti se obračuna letna občinska taksa

 

 

 

 

 

za 1 m2 koristne poslovne površine              70 točk

 

 

 

 

 

Opombe:

 

 

 

 

 

a)   Taksa za industrijske in obrtne dejavnosti zadeva tiste obrate, ki so locirani v strnjenih naseljih izven industrijskih in obrtnih con.

 

 

 

 

 

b)         Taksni zavezanci, ki v celoti razpolagajo z lastnimi ali najetimi parkirišči, so oproščeni plačila takse po tej tarifni številki.

 

 

 

 

 

Šteje se, da industrijski in obrtni obrati v celoti pokrivajo potrebe po parkiriščih, če razpolagajo s po enim urejenim parkirnim mestom za vsakega zaposlenega, ki ima stalno oziroma začasno bivališče oddaljeno nad 2 km od delovnega mesta.

 

 

Gostinski lokali zadovoljujejo potrebe po parkiriščih, če imajo zagotovljeno po eno urejeno parkirno mesto za vsako mizo s štirimi stoli, trgovski lokali pa, če razpolagajo s po enim parkirnim mestom na vsakih 20 m2 koristne poslovne površine (brez skladiščnih in pomožnih površin).

 

 

 

 

 

c)         Taksni zavezanci, ki le delno pokrivajo potrebe po parkiriščih, plačajo sorazmerni del občinske takse.

 

 

 

 

 

d)         Družbene dejavnosti so oproščene plačila občinske takse po tarifni št. 7.

 

 

 

 

 

2.         Za uporabo javnih površin za kampiranje oziroma šotorjenje se plača dnevna občinska taksa:

 

 

-         za posamezno vozilo s kamp prikolico       80 točk

 

 

-         za posamezno vozilo in šotor                   40 točk

 

 

-         za posamezni šotor                                20 točk

 

 

 

 

 

Opomba:

 

 

Kampiranje ali šotorjenje je dovoljeno le na prostoru, ki ga predhodno določi pristojni občinski organ. Taborniške in skavtske organizacije iz matične občine so oproščene takse za taborjenje