New Page 2

Na podlagi tretjega odstavka 16. člena  Zakona o cestah (Uradni list RS, št. 109/10,  48/12,  36/14 – odl. US,  46/15,  10/18  in  123/21 – ZPrCP-F; ZCes-1),  drugega odstavka 3. in 7. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93, 30/98 – ZZLPPO, 127/06 – ZJZP, 38/10 – ZUKN, 57/11 – ORZGJS40; ZGJS) in 15. člena Statuta Občine Poljčane (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 9/2021 – UPB-1) ter v skladu z določili Pravilnika o rednem vzdrževanju javnih cest (Uradni list RS, št. 38/16) je Občinski svet Občine Poljčane na 24. redni seji dne 24. 5. 2022 sprejel

 

ODLOK

O NAČINU OPRAVLJANJA REDNEGA VZDRŽEVANJA OBČINSKIH JAVNIH CEST IN DRUGIH PROMETNIH POVRŠIN V OBČINI POLJČANE

 

I.  Splošne določbe

 

1. člen

(javna služba)

S tem odlokom se določi način opravljanja obvezne lokalne gospodarske javne službe rednega vzdrževanja občinskih javnih cest in izbirne lokalne gospodarske javne službe vzdrževanja prometnih površin, objektov in naprav na, ob ali nad vozišči državnih cest, ki so v funkciji javnih površin naselja (v nadaljevanju: javna služba) na območju Občine Poljčane (v nadaljevanju: občina).

 

2. člen

(vsebina odloka)

S tem odlokom se določi:

·  organizacijska in prostorska zasnova opravljanja javne službe,

·  vrsta in obseg javnih dobrin ter njihova prostorska razporeditev,

·  pogoji za zagotavljanje in uporabo javnih dobrin,

·  pravice in obveznosti uporabnikov,

·  viri financiranja javne službe,

·  vrsta in obseg objektov in naprav, potrebnih za izvajanje javne službe, ki so lasti občine ter del javne lastnine, ki je javno dobro in varstvo, ki ga uživa in

·  nadzor nad izvajanjem odloka.

 

3. člen

(uporaba predpisov)

Za vprašanja v zvezi z izvajanjem javne službe iz 1. člena tega odloka, ki niso posebej urejena s tem odlokom se uporabljajo določila zakonov in podzakonskih prepisov, ki urejajo izvajanje javne službe iz prvega člena tega odloka.

 

4. člen

(pomen izrazov)

V tem odloku uporabljeni izrazi imajo enak pomen kot je določen z zakonom, ki ureja javne ceste in v podzakonskih predpisih, ki so izdani na njegovi podlagi.

 

II.  Organizacijska in prostorska zasnova opravljanja javne službe

 

5. člen

(oblika opravljanja javne službe)

(1) Javna služba iz 1. člena tega odloka se opravlja kot koncesionirana gospodarska javna služba.

(2) Koncesijo za opravljanje javne službe iz prvega odstavka tega člena podeljuje občina.

(3) Izbira koncesionarja za opravljanje javne službe iz prvega odstavka tega člena se opravi na podlagi javnega razpisa. Izbiro koncesionarja opravi občinska uprava občine.

(4) Opravljanje javne službe iz 1. člena tega odloka se izvaja na celotnem območju občine

 

III.  Vrste in obseg storitev javne službe ter njihova prostorska razporeditev

 

6. člen

(vrsta in obseg storitev javne službe)

(1) Redno vzdrževanje občinskih javnih cest po tem odloku obsega vzdrževalna dela za ohranjanje javnih cest v stanju, ki zagotavlja varnost in prevoznost javnih cest, nadzor nad stanjem javnih cest in cestnega sveta ter vzpostavitev prevoznosti cest ob naravnih in drugih nesrečah.

(2) Vzdrževanje drugih prometnih površin obsega vzdrževanje prometnih površin, objektov in naprav na, ob ali nad voziščem državne ceste, ki so v funkciji javnih površin naselja, in sicer:

·  priključke občinskih cest na državno cesto, razen prometne signalizacije namenjene odvijanju prometa na državni cesti;

·  odstavne pasove, odstavne niše, parkirne površine, avtobusna postajališča in druge prometne površine izven vozišča;

·  podhode in nadhode za pešce ali kolesarje;

·  cestno razsvetljavo, semaforje ter drugo prometno signalizacijo z zunanjo ali notranjo osvetlitvijo s pripadajočim napajanjem, vključno z oskrbo z električno energijo;

·  kolesarske steze in pločnike;

·  zelene površine in urbano opremo v območju cestnega sveta

 

1.  Izvedbeni program rednega vzdrževanja občinskih javnih cest in drugih prometnih površin

 

7. člen

(izvedbeni program)

(1) Redno vzdrževanje občinskih javnih cest in drugih prometnih površin izvaja izvajalec javne službe v skladu z izvedbenim programom rednega vzdrževanja občinskih javnih cest in drugih prometnih površin v občini (v nadaljnjem besedilu: izvedbeni program). Izvedbeni program v občini za prihodnje leto pripravi izvajalec javne službe, v skladu z določili zakona, ki ureja opravljanje javne službe iz prvega člena tega odloka, in ga posreduje v uskladitev upravljavcu občinskih cest do 1. septembra tekočega leta. Sestavni del izvedbenega programa je ocena stroškov rednega vzdrževanja občinskih javnih cest in drugih prometnih površin v občini. Izvedbeni program za prihodnje leto se uskladi s sprejetim proračunom za prihodnje leto.

(2) Na podlagi potrjenega izvedbenega programa iz prvega odstavka tega člena pripravi izvajalec javne službe za vsak koledarski mesec mesečni izvedbeni program rednega vzdrževanja občinskih javnih cest in drugih prometnih površin v občini (v nadaljnjem besedilu: mesečni izvedbeni program), v katerem so določeni posamezni ukrepi na cestah za naslednji mesec. Mesečni izvedbeni program rednega vzdrževanja potrdi upravljavec občinskih javnih cest.

(3) V zimskem obdobju, ki praviloma traja od 15. novembra tekočega leta do 15. marca naslednjega leta oziroma v trajanju zimskih razmer, se ceste in druge prometne površine vzdržujejo v skladu z izvedbenim programom zimske službe, ki ga pripravi izvajalec javne službe in ga predloži v potrditev upravljavcu občinskih cest do 15. oktobra tekočega leta.

 

2.  Redno vzdrževanje občinskih javnih cest in prometnih površin

 

8. člen

(redno vzdrževanje občinskih javnih cest in drugih prometnih površin)

(1) Redno vzdrževanje občinskih javnih cest in drugih prometnih površin se opravlja v skladu z izvedbenim programom iz prejšnjega člena. Izvajalec javne službe mora o svojem delu voditi podatke, iz katerih mora biti razvidno, kdaj in katera dela so bila opravljena, obseg in trajanje teh del, poraba materialov, uporabljena delovna sila in mehanizacija ter druge pomembne podatke.

(2) Dela rednega vzdrževanje občinskih javnih cest in drugih prometnih površin so:

1.  pregledniška služba,

2.  redno vzdrževanje prometnih površin,

3.  redno vzdrževanje cestnih objektov,

4.  redno vzdrževanje bankin,

5.  redno vzdrževanje naprav za odvodnjavanje,

6.  redno vzdrževanje brežin in berm,

7.  redno vzdrževanje prometne signalizacije in opreme,

8.  redno vzdrževanje cestne razsvetljave, naprav in ureditev,

9.  redno vzdrževanje vegetacije,

10.  zagotavljanje preglednega polja in prostega profila ceste,

11.  čiščenje cest in drugih prometnih površin,

12.  redno vzdrževanje mejnikov,

13.  redno vzdrževanje drugih funkcionalnih površin,

14.  nadzor osnih obremenitev, skupnih mas in dimenzij vozil,

15.  intervencijski ukrepi in

16.  zimska služba.

(3) Če ni s tem odlokom drugače določeno, se dela rednega vzdrževanja občinskih javnih cest in drugih prometnih površin opravljajo v skladu z določili predpisa ministra, pristojnega za promet, ki ureja redno vzdrževanje cest.

 

9. člen

(pregledniška služba)

(1) Pregledniška služba je dolžna nadzirati vsa dogajanja, ki lahko vplivajo na občinsko javno cesto in promet na njej, ter preverjati (vizualni pregled) stanje vseh sestavnih delov občinske javne ceste in drugih prometnih površin.

(2) Pregledniška služba opravlja tudi manjša vzdrževalna ali zavarovalna dela na cesti, ki jih je možno opraviti s predpisano pregledniško opremo in sredstvi. Podatke o ugotovitvah s pregledov in opravljenih delih je dolžna zapisovati in hraniti na predpisani način ter jih enkrat mesečno posredovati strokovni službi občine.

(3) Pregledniška služba opravlja preglede občinskih javnih cest in drugih prometnih površin najmanj enkrat tedensko. V obdobjih neugodnih vremenskih razmer in v drugih primerih, ki lahko ogrožajo občinsko javno cesto ali promet na njej se pogostost in obseg pregledov prilagodi razmeram. Pregled se opravi takoj, ko to omogočajo vremenske razmere ali ko preneha nevarnost, zaradi katere je lahko ogrožena varnost preglednika.

(4) Pregledniška služba je dolžna najmanj enkrat na tri mesece pregledati cestne objekte in naprave, pri čemer je treba preveriti zlasti elemente, ki so bistvenega pomena za stabilnost, funkcionalnost in trajnost objekta in naprave ter varnost prometa.

 

3.  Odvoz in hramba nepravilno parkiranih in zapuščenih vozil

 

10. člen

(odvoz in hramba nepravilno parkiranih in zapuščenih vozil)

(1) Pogoji in način odstranitve in hrambe nepravilno parkiranih in zapuščenih vozil na območju občine so določeni z odlokom občine, ki ureja ureditev cestnega prometa v občini in odlokom, ki ureja ravnanje z zapuščenimi vozili.

(2) Za izvajanje storitev odvoza in hrambe nepravilno parkiranih in zapuščenih vozil se koncesionarju dodeli javno pooblastilo.

 

IV.  Pogoji za zagotavljanje in uporabo javnih dobrin

 

11. člen

(pogoji za zagotavljanje in uporabo javnih dobrin)

Izvajalec javne službe mora zagotoviti izvajanje javne službe v skladu z določili zakona in podzakonskih predpisov, ki urejajo javne ceste.

 

12. člen

(evidence)

Koncesionar mora voditi evidence v skladu s predpisi, ki veljajo za področje izvajanja javne službe.

 

13. člen

(javna obvestila in naznanila)

Koncesionar mora uporabnike občinskih javnih cest in drugih prometnih površin z naznanilom v sredstvih javnega obveščanja redno obveščati o stanju občinskih javnih cest in uporabnosti drugih prometnih površin.

 

V.  Pravice in obveznosti uporabnikov

 

14. člen

(pravice uporabnikov občinskih javnih cest in drugih prometnih površin)

Občinske javne ceste in druge prometne površine so prometne površine splošnega pomena za cestni promet, ki jih lahko vsak prosto uporablja na način in pod pogoji, določenimi s predpisi, ki urejajo ceste, in pravili cestnega prometa.

 

15. člen

(obveznosti uporabnikov občinskih javnih cest in drugih prometnih površin)

Uporabnik občinske javne ceste oziroma druge prometne površine mora občinski upravi občine sporočiti vsako poškodbo ali spremembo na občinski javni cesti ali prometni površini, ki lahko vpliva na varno odvijanje prometa na občinskih javnih cestah in drugih prometnih površinah v občini.

 

VI.  Viri financiranja javne službe

 

16. člen

(viri financiranja storitev)

Koncesionar pridobiva sredstva za izvajanje javne službe iz proračuna občine in drugih virov.

 

VII.  Vrsta in obseg objektov in naprav, potrebnih za izvajanje javne službe, ki so last občine ter del javne lastnine, ki je javno dobro in varstvo, ki ga uživa

 

17. člen

(vrste in obseg objektov in naprav, potrebnih za izvajanje javne službe)

(1) Za izvajanje javne službe se namenijo občinske javne ceste. Občinske javne ceste so last občine ter del javne lastnine.

2) Občinske javne ceste sestavljajo:

·  cestni svet,

·  cestno telo,

·  cestišče,

·  brežine cest,

·  cestni objekti,

·  prometna signalizacija in prometna oprema,

·  cestna razsvetljava,

·  cestni priključki do meje cestnega sveta,

·  naprave za odvodnjavanje ceste,

·  servisne prometne površine (počivališča, parkirišča in avtobusno obračališče ter podobno),

·  servisne površine z objekti in napravami za upravljanje in vzdrževanje cest ter nadzor prometa,

·  funkcionalne površine za umestitev cestnih naprav, objektov in drugih ureditev, namenjenih varnosti, vodenju in nadzoru prometa, vozil ter voznikov, zaščiti ceste in cestnega telesa ter zemljišč in preprečevanju škodljivih emisij prometa.

(3) Druge prometne površine v občini sestavljajo objekti in naprave na, ob ali nad voziščem državne ceste, ki so v funkciji javnih površin naselja, in sicer:

·  priključki občinskih cest na državno cesto, razen prometne signalizacije namenjene odvijanju prometa na državni cesti;

·  odstavni pasovi, odstavne niše, parkirne površine, avtobusna postajališča in druge prometne površine izven vozišča;

·  podhodi in nadhodi za pešce ali kolesarje;

·  cestna razsvetljava, semaforji ter druga prometna signalizacija z zunanjo ali notranjo osvetlitvijo s pripadajočim napajanjem, vključno z oskrbo z električno energijo;

·  kolesarske steze in pločniki;

·  zelene površine in urbana oprema v območju cestnega sveta.

 

18. člen

(javno dobro)

(1) Občinske javne ceste in ostale prometne površine so javno dobro in so izven pravnega prometa. Na njih ni mogoče pridobiti lastninske pravice s priposestvovanjem ali drugih stvarnih pravic.

(2) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka je na občinski javni cesti mogoče pridobiti stvarne pravice pod pogoji, določenimi z zakonom, ki ureja ceste.

 

VIII.  Nadzor nad izvajanjem določil odloka

 

19. člen

(nadzorni organ)

1) Nadzor nad izvajanjem določil tega odloka izvajata pristojni občinski inšpekcijski organ in občinska uprava občine v skladu z določili zakona, ki ureja ceste in zakona, ki ureja inšpekcijski nadzor

2) Pristojna služba občinske uprave ima pravico kadarkoli vpogledati v evidence, ki jih je dolžan voditi izvajalec javne službe, pri čemer je dolžna spoštovati določila zakona, ki ureja varstvo osebnih podatkov.

 

IX.  Končna določba

 

20. člen

(objava in veljavnost odloka)

Odlok se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin in začne veljati osmi dan po objavi.

 

Številka: 007-0001/2022-3

Datum: 24. 5. 2022

 

 

Občina Poljčane

 

Stanislav Kovačič, župan