New Page 2

Na podlagi 110. člena, v povezavi s 119. členom  Zakona o urejanju prostora ( ZUreP-2, Ur. list RS, št. 61/17) in 24. člena Statuta Občine Ruše  (Uradno glasilo slovenskih občin št. 23/2018) sprejemam

 

SKLEP

O ZAČETKU PRIPRAVE OBČINSKEGA PODROBNEGA PROSTORSKEGA NAČRTA ZA DEL ENOTE UREJANJA PROSTORA (EUP) RU04 V NASELJU SMOLNIK

 

1. člen

(predmet sklepa)

S tem sklepom se začne priprava občinskega podrobnega prostorskega načrta za del enote urejanja prostora (EUP) Ru04 v naselju Smolnik, v nadaljevanju tudi: OPPN.

 

2. člen

(potrditev izhodišč za pripravo OPPN)

Priprava OPPN je določena v 8. odstavku 62. člena Odloka o občinskem prostorskem načrtu Občine Ruše (MUV št. 26/10, MUV št. 7/11 – obvezna razlaga, Uradno glasilo slovenskih občin št. 38/12 – obvezna razlaga, Uradno glasilo slovenskih občin št. 7/13 – 1. spremembe in dopolnitve, Uradno glasilo slovenskih občin št. 5/15 – 3. obvezna razlaga; v nadaljevanju: OPN).

Določila in usmeritve strateškega in izvedbenega dela OPN so povzeta v Izhodiščih za pripravo strokovnih podlag in OPPN za del enote urejanja prostora (EUP) Ru 04 v naselju Smolnik, ki jih je izdelala Občinska uprava Občine Ruše in podjetje Pro.Arh d.n.o. iz Petrovč, 3. 10. 2019, pod številko 3505-0001/2019-13 in se potrdijo s tem sklepom.

 

3. člen

(območje OPPN in predmet načrtovanja)

Območje OPPN se nahaja v severnem, nižinskem delu naselja Smolnik, med regionalno železniško progo Maribor- Prevalje-Državna meja, državno cesto Ruše – Puščava in začetkom lokalne ceste Ruše –Smolnik – Šumik. Obsega del enote urejanja Ru04 Smolnik 2 - centralno območje južno od RIII 705 z namensko rabo območje stavbnih zemljišč, območje centralnih dejavnosti.

Ureditveno območje zajema parcele št. 221/3, 192/1, 222/1, 221/2, 222/2, 223 v k.o. Smolnik, v skupni izmeri cca 13.000 m2. Natančno območje bo opredeljeno v predlogu OPPN. Izven območja urejanja so predvideni posegi v zvezi s priključevanjem na gospodarsko javno infrastrukturo ter grajeno javno dobro.

Z OPPN se načrtuje gradnja stanovanjskih objektov, objektov za storitvene dejavnosti in ureditev drugih zelenih površin (športno rekreacijske površine).

 

4. člen

(način pridobitve strokovnih rešitev)

Rešitve za pripravo OPPN bodo pripravljene na podlagi prikaza stanja prostora in strokovnih podlag.

 

5. člen

(vrsta postopka)

OPPN se skladno s 119. členom Zakona o urejanju prostora ( ZUreP-2, Ur. list RS, št. 61/17, v nadaljevanju: ZureP-1)  pripravi in sprejme ob smiselni uporabi določb, ki veljajo za postopek priprave in sprejema občinskega prostorskega načrta.

 

6. člen

(roki za pripravo OPPN)

Predviden rok za sprejem OPPN je 12 mesecev od objave tega sklepa. Upoštevani so minimalni okvirni roki. V primeru, da bo v postopku potrebno izvesti celovito presojo vplivov na okolje (v nadaljevanju: CPVO), se postopek podaljša za najmanj mesec dni v vsaki fazi.

Okvirni roki posameznih faz priprave in sprejema OPPN so:

 

faza

rok

1.   Osnutek OPPN

3 mesece po objavi sklepa

2.   Dopolnitve osnutka OPPN

5 mesecev po objavi sklepa

3.   Javna razgrnitev, javna obravnava in obravnava osnutka (prva obravnava odloka) na občinskem svetu

3 mesece po dopolnitvi osnutka OPPN

4.   Predlog OPPN

2 meseca po sprejemu osnutka oz. odloka v 1. obravnavi na občinskem svetu

5.   Sprejem OPPN

2 meseca po pripravi predloga

 

6. člen

(nosilci urejanja prostora in drugi udeleženci, ki sodelujejo pri pripravi OPPN)

Nosilci urejanja prostora in drugi udeleženci v postopku so:

·        Direkcija Republike Slovenije za vode, Sektor območja Drave

·        Ministrstvo za okolje in prostor, Direktorat za okolje, Sektor za strateško presojo vplivov na okolje

·        Ministrstvo za okolje in prostor, Direktorat za prostor, graditev in stanovanja

·        Ministrstvo za zdravje

·        Ministrstvo za infrastrukturo, Direktorat za kopenski promet

·        Ministrstvo za infrastrukturo, Direkcija Republike Slovenije za infrastrukturo, Sektor za upravljanje cest, Območje Maribor

·        Slovenske železnice d.d.

·        Ministrstvo za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje

·        Zavod RS za varstvo narave, Območna enota Maribor

·        Ministrstvo za kulturo, Direktorat za kulturno dediščino

·        Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, OE Maribor

·        Zavod za gozdove Slovenije, Območna enota Maribor

·        Plinarna Maribor d.o.o.

·        Občina Ruše, Režijski obrat

·        Elektro Maribor d.d. , JP za distribucijo električne energije

·        Telekom Slovenije d.d., Sektor za dostopovna omrežja, Center za dostopovna omrežja Maribor - Murska Sobota

·        Mariborski vodovod, javno podjetje, d.d.

·        CATV Selnica Ruše d.o.o.

·        Nigrad d.d.

Pristojni državni nosilci urejanja prostora podajo mnenje o verjetnosti pomembnejših vplivov OPPN na okolje, Ministrstvo za okolje in prostor, pristojno za varstva okolja, bo na podlagi 110. člena ZUreP-2 odločilo, ali je za izdelavo OPPN potrebno izvesti celovito presojo vplivov na okolje.

V postopek priprave OPPN se lahko vključijo tudi drugi nosilci urejanja prostora, če se v postopku izkaže, da ureditve posegajo v njihovo delovno področje.

 

7. člen

(načrt vključevanja javnosti)

V skladu s 108. členom ZUreP-1 je bila javnost pozvana k sodelovanju pri oblikovanju izhodišč iz 2. točke tega sklepa. Izhodišča so bila javno razgrnjena in javno obravnavana.

Javnost bo seznanjena s pričetkom postopka priprave OPPN z objavo tega sklepa in izhodišč na spletni strani Občine Ruše.

Občina Ruše v postopku priprave OPPN izvede javno razgrnitev osnutka OPPN, ki bo trajala najmanj 30 dni in v tem času zagotovi njegovo javno obravnavo. Javnost se z javnim naznanilom seznani s krajem in časom javne razgrnitve in obravnave, o načinu dajanja pripomb in rokom za njihovo posredovanje.

Občina Ruše skupaj z načrtovalcem prouči pripombe in predloge javnosti ter do njih zavzame stališča, ki jih skupaj s predlogom OPPN objavi na svoji spletni strani, vse skladno z ZUreP-2.

OPPN Občinski svet Občine Ruše sprejme OPPN z odlokom, ki se po sprejemu javno objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

8. člen

(seznam podatkov in strokovnih podlag ter obveznosti udeležencev pri urejanju prostora glede njihovega zagotavljanja)

OPPN je treba izdelati na podlagi analize stanja prostora, strokovnih rešitev prostorske ureditve in smernic pristojnih nosilcev urejanja prostora (v nadaljevanju: NUP).

Izdelajo se strokovne podlage, v okviru katerih se analizira obstoječe stanje v prostoru in predvidi koncept pozidave prostih površin. Izdela se zasnova gospodarske javne infrastrukture z navezavo na obstoječe omrežje z možnostjo priključevanja predvidenih objektov. Izdela se hidrološko hidravlična študija vodnega režima, geološko poročilo in v zaključni fazi priprave gradiva tudi elaborat ekonomike.

Strokovne rešitve predvidene prostorske ureditve izdela izbrani načrtovalec. Za območje obravnave se zagotovi geodetski načrt.

V postopku se izdelajo tudi morebitne druge študije na zahtevo nosilcev urejanja prostora.

Na osnovi strokovnih podlag in smernic NUP se izdela osnutek OPPN.

 

9. člen

(obveznosti v zvezi s financiranjem priprave  OPPN)

Pripravo OPPN financira Občina Ruše iz občinskega proračuna.

 

10. člen

(objava in uveljavitev)

Ta sklep se skupaj z izhodišči objavi na spletni strani Občine Ruše in v uradnem glasilu najkasneje tretji delovni dan po prejemu obvestila Ministrstva za okolje in prostor, da je sklep objavljen na njegovi spletni strani in začne veljati naslednji dan po objavi.

 

Številka: 3505-0001/2019-33

Datum: 7. 10. 2019

 

 

Občina Ruše

 

Urška Repolusk, župan