New Page 2

 

Na podlagi Zakona o prevozih v cestnem prometu (Uradni list RS, št. 131/2006), Zakona o prekrških (UPB4 – Uradni list RS, št. 03/2007), Zakona o varnosti cestnega prometa (UPB4 – Uradni list RS, št. 133/2006) in 17. člena Statuta Občine Piran (Uradne objave Primorskih novic, št. 10/1999, 15/2004) je Občinski svet Občine Piran na 6. redni seji dne 22.5.2007 sprejel

 

 

ODLOK

 

 

O AVTOTAKSI PREVOZIH NA OBMOČJU OBČINE PIRAN

 

 

1. člen

 

 

Ta odlok določa organizacijo, način in posebne pogoje opravljanja avtotaksi prevozov na območju občine Piran.

 

 

Avtotaksi prevozi so prevozi v notranjem cestnem prometu kot javni prevozi v prostem cestnem prometu, ki ne vsebujejo značilnosti linijskega prevoza.

 

 

Avtotaksi prevoz je prevoz enega potnika ali povezane skupine potnikov z motornim vozilom, ki ima poleg voznikovega sedeža največ osem sedežev in ki se v celoti opravi po enem naročilu za eno plačilo prevoznine.

 

 

Izrazi, uporabljeni v tem odloku, imajo enak pomen kot izrazi v Zakonu o prevozih v cestnem prometu.

 

 

2. člen

 

 

Dejavnost avtotaksi prevozov na območju Občine Piran lahko opravljajo le avtotaksi prevozniki, ki so pridobili dovoljenje občinske uprave skladno z določili tega odloka (v nadaljevanju: dovoljenje) in izpolnjujejo določbe Zakona o prevozih v cestnem prometu in določbe tega odloka.

 

 

Avtotaksi prevoznik, ki nima občinskega dovoljenja, ne sme prevzemati potnikov na območju občine Piran, lahko pa jih vanjo prepelje.

 

 

Avtotaksi postajališča lahko za opravljanje avtotaksi prevozov uporabljajo samo vozila pravnih in fizičnih oseb, ki imajo potrdilo občinske uprave.

 

 

Avtotaksi postajališča so rezervirane parkirne površine, ki so namenjene ustavitvi ali parkiranju avtotaksi vozil med opravljanjem dejavnosti avtotaksi prevozov.

 

 

Za ravnanje v nasprotju z določbami prve in druge točke tega člena se za prekršek kaznuje z globo:

 

 

1250 evrov - pravno osebo ali samostojnega podjetnika, ki zaposluje druge osebe,

 

 

850 evrov - samostojnega podjetnika posameznika,

 

 

200 evrov - odgovorno osebo pravne osebe ali odgovorno osebo samostojnega podjetnika, ki zaposluje druge osebe,

 

 

100 evrov - fizično osebo (voznika).

 

 

I. DOVOLJENJE ZA AVTOTAKSI PREVOZE

 

 

3. člen

 

 

Dovoljenje za avtotaksi prevoze izda občinska uprava za dobo enega leta oziroma največ za čas do izteka veljavnosti licence, lahko pa tudi krajše ob upoštevanju tretje točke drugega odstavka 3. člena tega odloka.

 

 

Dovoljenje se izda avtotaksi prevozniku na podlagi pisne vloge ob izpolnjevanju naslednjih pogojev:

 

 

da ima prevoznik veljavno licenco za opravljanje avtotaksi prevozov,

 

 

da ima izvod licence za vsako vozilo, s katerim bo opravljal avtotaksi prevoze,

 

 

da predloži cenik za opravljanje dejavnosti avtotaksi prevozov,

 

 

da ima prevoznik poravnane vse davčne obveznosti.

 

 

Za vsakega voznika, zaposlenega pri avtotaksi prevozniku, mora prevoznik priložiti:

 

 

dokazilo o pogodbenem razmerju z voznikom,

 

 

veljavno vozniško dovoljenje, pod pogojem da ga ima voznik vsaj dve leti in da voznik ni mlajši od 21 let,

 

 

dokazilo o osnovnem poznavanju slovenskega jezika (če ni slovenski državljan) in italijanskega jezika,

 

 

dokazilo o opravljenem izpitu o poznavanju območja občine Piran, kar izkazuje s potrdilom.

 

 

zdravniško spričevalo za poklicnega voznika, ki ga je potrebno vsake tri leta ponovno dostaviti.

 

 

Občinska uprava sprejema vloge za pridobitev dovoljenj, daje vlagateljem vsa potrebna pojasnila glede pridobitve dovoljenj, opravlja vsa strokovna in administrativna opravila v zvezi z izdajanjem dovoljenj, izdaja ustrezna potrdila za izdana dovoljenja ter vodi evidenco izdanih dovoljenj in potrdil ter evidenco izdanih potrdil osebam, ki so opravile izpit o poznavanju območja občine Piran.

 

 

Za postopek izdaje dovoljenj in potrdil se uporabljajo določila Zakona o splošnem upravnem postopku.

 

 

4. člen

 

 

Osnovno poznavanje slovenskega in italijanskega jezika se dokazuje:

 

 

z izvirnikom ali overjeno fotokopijo zaključnega oziroma zadnjega šolskega spričevala z navedbo ocene italijanskega jezika,

 

 

z izvirnikom ali overjeno fotokopijo potrdila o znanju slovenskega in italijanskega jezika, ki ga izda institucija z verificiranim programom.

 

 

Opravljanje preizkusa znanja o poznavanju območja občine se izvede skladno s programom, ki ga sprejme župan. Župan imenuje tudi tričlansko komisijo, ki vodi postopek preizkusa znanja. V sklopu tega programa se ugotavlja tudi razumevanje nemškega ali angleškega jezika.

 

 

Kot dokazilo o razumevanju nemškega ali angleškega jezika se upošteva spričevalo voznika o doseženi izobrazbi, ki ima v učnem programu tudi nemški oziroma angleški jezik ali potrdilo o opravljenem preizkusu znanja iz nemškega ali angleškega jezika.

 

 

Župan s sklepom določi stroške tiskanega gradiva in izvedbe preizkusa znanja (izpita), ki jo mora vlagatelj – kandidat poravnati.

 

 

Za opravljanje izpita se poda pisno vlogo. Na podlagi uspešno opravljenega izpita se izda potrdilo o opravljenem preizkusu znanja.

 

 

5. člen

 

 

Ob izdaji dovoljenja se posameznemu avtotaksi prevozniku izda potrdilo za posamezno vozilo, s katerim se izkazuje veljavnost dovoljenja. Pogoj za izdajo potrdila je plačano nadomestilo za uporabo avtotaksi postajališč iz 6. člena tega odloka. Obliko potrdila sprejme župan s sklepom.

 

 

Potrdilo vsebuje naslednje podatke:

 

 

številko dovoljenja,

 

 

datum izteka veljavnosti dovoljenja,

 

 

registrsko številko avtotaksi vozila, za katerega je bilo izdano dovoljenje,

 

 

žig izdajatelja in podpis pooblaščene uradne osebe.

 

 

Avtotaksi prevoznik mora imeti ves čas opravljanja avtotaksi prevozov potrdilo na vidnem mestu v vozilu, za katerega je bilo potrdilo izdano.

 

 

Ob izdaji dovoljenja se posameznemu avtotaksi prevozniku izda tudi potrdilo za posameznega voznika, ki lahko opravlja dejavnost avtotaksi prevozov. V času opravljanja dejavnosti mora imeti voznik ves čas pri sebi predmetno potrdilo in nositi priponko, ki izkazuje njegovo ime in priimek.

 

 

 (5)Izdano dovoljenje se lahko prekliče:

 

 

- ko prevoznik ne plača nadomestila za vzdrževanje in uporabo avtotaksi postajališč,

 

 

- na podlagi poročil pristojnih inšpekcijskih služb, občinskega urada, pristojnega za občinsko inšpekcijo in redarstvo, in policije, iz katerih  se ugotovi, da je prevoznik ponavljajoče ( več kot dvakrat ) kršil predpise. Kršitve se ugotavljajo s pravnomočnim kaznovanjem.

 

 

Zoper to odločitev je v 15 dneh dovoljena pritožba županu.

 

 

 (6) Za ravnanje v nasprotju z določbami tretje četrte točke tega člena se za prekršek kaznuje z globo:

 

 

500 evrov - pravno osebo ali samostojnega podjetnika, ki zaposluje druge osebe,

 

 

300 evrov - samostojnega podjetnika posameznika,

 

 

200 evrov - odgovorno osebo pravne osebe ali odgovorno osebo samostojnega podjetnika, ki zaposluje druge osebe,

 

 

100 evrov - fizično osebo (voznika).

 

 

6. člen

 

 

Za pridobitev potrdila iz 5. člena tega odloka mora prevoznik za vsako vozilo plačati nadomestilo za uporabo avtotaksi postajališč in sicer za tekoče leto. Višina nadomestila se izračuna po formuli:

 

 

št. avtotaksi postajališč x vrednost postajališča

 

 

št. izdanih dovoljenj za avtotaksi vozila..

 

 

Vrednost točke z dnem veljavnosti tega odloka znaša 1,00 evro. Vrednost točke se enkrat letno valorizira z rastjo življenjskih stroškov. Višino točke določi župan s sklepom.

 

 

Že plačano nadomestilo se kot pravica lahko prenese na drugo vozilo pri istem imetniku dovoljenja.

 

 

Občinska uprava na podlagi vloge imetnika dovoljenja odloči o vračilu že plačanega nadomestila v sorazmernem deležu preostanka leta na podlagi pisnih dokumentov pristojnih organov v primerih:

 

 

prenehanja opravljanja dejavnosti,

 

 

odtujitve vozila, ki se ne nadomesti,

 

 

uničenja vozila.

 

 

II. AVTOTAKSI POSTAJALIŠČA

 

 

7. člen

 

 

Območja in število avtotaksi postajališč določi župan s sklepom na podlagi predloga načrta lokacij, ki ga pripravi občinska uprava ob pridobljenem predlogu Sekcije avtotaksistov OOZ Piran.

 

 

Avtotaksi postajališča morajo biti označena s predpisano prometno signalizacijo. Za ureditev, opremljenost in vzdrževanje avtotaksi postajališč skrbi pristojna služba.

 

 

Vrednost avtotaksi postajališča določi župan s sklepom.

 

 

III. ORGANIZACIJA, NAČIN IN POGOJI OPRAVLJANJA AVTOTAKSI PREVOZOV

 

 

8. člen

 

 

Avtotaksi prevozi se opravljajo:

 

 

z avtotaksi postajališč,

 

 

s kraja, ki ga določi naročnik, razen z avtobusnih postajališč in avtobusnih postaj,

 

 

z ustavitvijo prostega avtotaksi vozila med njegovo vožnjo, če to ne ovira ali ogroža drugih udeležencev v prometu.

 

 

Vozilo, s katerim se opravlja avtotaksi prevoze, mora biti označeno v skladu z Zakonom o prevozih v cestnem prometu. Avtotaksi vozilo mora biti čisto in urejeno zunaj in znotraj. Voznik mora biti primerno urejen.

 

 

Avtotaksi vozila oziroma njihovi vozniki nimajo v dinamičnem prometu, pri parkiranju ali pri ustavljanju nobenih posebnih pravic v primerjavi z drugimi udeleženci v prometu.

 

 

Ustavitev in parkiranje na avtotaksi postajališčih je avtotaksi prevoznikom dovoljeno samo v času opravljanja dejavnosti avtotaksi prevozov.

 

 

9. člen

 

 

Kadar je avtotaksi vozilo parkirano ali ustavljeno na avtotaksi postajališču, mora biti voznik v vozilu ali neposredno ob njem tako, da je avtotaksi vozilo lahko odklenjeno.

 

 

Avtotaksi prevozov ni dovoljeno opravljati s ponavljajočimi elementi linijskih prevozov (ob istem času, na isti relaciji, z ustavljanjem na istih mestih zaradi vstopov in izstopov potnikov) in prevzemati potnikov, ki bi sicer koristili linijski prevoz. Izjema je samo, če je avtotaksi prevoznik v pogodbenem razmerju z izvajalcem linijskih prevozov, na podlagi katerega opravi prevoze potnikov z avtotaksi vozili na določenih linijah ali v določenih obdobjih zaradi manjšega števila potnikov.

 

 

Za ravnanje v nasprotju z določbami tega člena se za prekršek kaznuje z globo:

 

 

1000 evrov - pravno osebo ali samostojnega podjetnika, ki zaposluje druge osebe,

 

 

600 evrov - samostojnega podjetnika posameznika,

 

 

200 evrov - odgovorno osebo pravne osebe ali odgovorno osebo samostojnega podjetnika, ki zaposluje druge osebe,

 

 

100 evrov - fizično osebo (voznika).

 

 

10. člen

 

 

Odhodi avtotaksi vozil z avtotaksi postajališča se opravljajo po ustaljenem vrstnem redu. Naročilo prevzame prvo vozilo v vrsti, razen če naročnik izrecno zahteva drugo vozilo na postajališču.

 

 

Voznik mora naročeno vožnjo opraviti skladno z naročilom in po najkrajši možni poti.

 

 

Voznik ne sme med delom brez opravičenega razloga odkloniti naročila za prevoz oseb in njihove prtljage.

 

 

Za ravnanje v nasprotju z določbami tega člena se za prekršek kaznuje fizično osebo (voznika) z globo 100 evrov.

 

 

11. člen

 

 

Opravičljivi razlogi za odklonitev naročila prevoza oseb oziroma potnikov ali prtljage so:

 

 

če bi potnik lahko poškodoval vozilo zaradi zaužitega alkohola ali mamil,

 

 

očitna napadalnost,

 

 

če bi potnik sam ali s svojimi stvarmi, obleko ali na kakšen drug način lahko poškodoval vozilo.

 

 

Voznik ima pravico odkloniti prevoz živali.

 

 

V primeru, da voznik ne more dokončati začete vožnje, je dolžan v najkrajšem možnem času zagotoviti potniku uporabo drugega  avtotaksi vozila.

 

 

IV. NADZOR

 

 

12. člen

 

 

Nadzor nad izvajanjem določil tega odloka opravlja urad, pristojen za občinsko inšpekcijo in redarstvo.

 

 

V. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

 

 

 

13. člen

 

 

Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o avtotaksi prevozih v občini Piran (Uradne objave Primorskih novic, št. 54/2001, 17/2004, 5/2005 in 6/2006).

 

 

14. člen

 

 

V roku treh mesecev od uveljavitve tega odloka župan sprejme program za opravljanje preizkusa znanja poznavanja občine Piran.

 

 

15. člen

 

 

V roku šestih mesecev od uveljavitve tega odloka morajo vozniki pridobiti vsa potrdila, ki so potrebna za opravljanje funkcije voznika avtotaksi vozila.

 

 

16. člen

 

 

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnih objavah Primorskih novic.

 

 

 

 

 

Številka: 34001– 0002/2001
Piran, 22. 5. 2007

 

 

 

 

 

Župan Občine Piran

 

 

Tomaž Gantar