New Page 1

Na podlagi 7. in 16. člena statuta Občine Velike Lašče (Ur.list RS št. 15/99, 93/2001) ter v skladu s 43. členom in 100. členom Zakona o socialnem varstvu (Ur.list RS št. 54/92, 56/92, Odl.ust.s.42/94, 1/99, 41/99) in 6. člena Pravilnika o standardih in normativih socialnovarstvenih storitev (Ur.list RS št. 52/95, 2/98 in 19/99) je Občinski svet Občine Velike Lašče na seji dne 4. junija 2002 sprejel

 

 

ODLOK

O ORGANIZIRANJU POMOČI NA DOMU IN MERILIH ZA OPROSTITEV

PLAČILA STORITEV

 

I.          SPLOŠNI DOLOČBI

 

1.člen

 

Ta odlok določa merila in obseg izvajanja socialnovarstvene storitve - pomoč na domu - iz okvira javne službe, ter kriterije za določitev oprostitve plačil pomoči na domu za upravičence, ki niso oproščeni plačil po zakonu.

Pomoč na domu obsega socialno oskrbo upravičenca v primeru invalidnosti, starosti ter v drugih primerih, ko socialna oskrba na domu lahko nadomesti institucionalno varstvo.

 

2.člen

 

Po merilih tega odloka se določajo olajšave in oprostitve plačil upravičencev za naslednje vrste storitev:

-                     gospodinjsko pomoč,

-                     pomoč pri vzdrževanju osebne higiene,

-                     pomoč pri ohranjanju socialnih stikov.

 

II.        OBSEG STORITEV

3.člen

 

Kot gospodinjska pomoč, do katere je občan lahko upravičen, se šteje:

-                     vzdrževanje ožjega bivalnega prostora,

-                     nakup in prinašanje živil iz bližnje trgovine,

-                     kurjenje,

-                     priprava manjšega obroka (zajtrk, malica) oziroma dostava kosila na dom.

 

 

Kot pomoč pri vzdrževanju osebne higiene, do katere je občan lahko upravičen, se šteje:

-                      socialna nega,

-                      posteljna kopel,

-                      pomoč pri kopanju,

-                      pomoč pri hranjenju,

-                      pomoč pri hoji.

 

 

Kot pomoč pri ostalih storitvah, do katere je občan lahko upravičen, se šteje: 

-                      spremstvo pri nujnih obveznostih,

-                      dvigovanje receptov, napotnic, zdravil, plačevanje računov,

-                      ohranjanje socialnih stikov.

 

4. člen

 

Upravičenci do socialne oskrbe na domu so:

-                      osebe, stare nad 65 let, ki lahko z občasno ali nekajurno dnevno pomočjo ohranijo zadovoljivo duševno in telesno počutje, tako da jim institucionalno varstvo ni potrebno;

-                      osebe, mlajše od 65 let, ki so se znašle v stiski zaradi invalidnosti ali akutnega zdravstvenega stanja;

-                      osebe s statusom invalida po zakonu o družbenem varstvu telesno prizadetih oseb oziroma delovnih invalidov I. kategorije, ki so po oceni pristojne komisije nesposobni za samostojno življenje, vendar jim uporaba storitve nadomešča varstvo v instituciji;

-                      družine kronično bolnih otrok ali otrok z motnjami v telesnem in duševnem razvoju, če jim uporaba storitev nadomešča institucionalno varstvo.

 

III.     PLAČILO STORITEV

 

5.člen

 

Upravičenci in drugi zavezanci so dolžni sami plačati celotne stroške storitev v višini veljavne cene.

Zavezanci za plačilo storitev po tem odloku so poleg upravičenca osebe, ki jih do upravičenca veže preživninska obveznost, ki izhaja iz samega zakona ali pogodbenega razmerja.

 

6.člen

 

Upravičenci, ki nimajo lastnih sredstev ali jim ta ne zadoščajo za plačilo storitev pomoči na domu, nimajo niti premoženja ali zavezancev, ki bi jih bili po zakonu ali iz kakega drugega naslova dolžni preživljati, lahko vložijo pri centru za socialno delo zahtevo za delno ali celotno oprostitev plačila stroškov.

 

7.člen

V    celoti so vsi upravičenci oproščeni plačila strokovne priprave dogovora in kontakta z udeleženci.

V    celoti so oproščeni plačila storitev pomoči na domu tudi:

 

-                      upravičenci, ki nimajo družinskih članov ali drugih zavezancev,

-                      nimajo dohodkov ali če njihov ugotovljeni dohodek ne dosega meje socialne varnosti,

-                      ne prejemajo dodatka za pomoč in postrežbo ali drugih dodatkov, namenjenih zagotavljanju nege in pomoči druge osebe (dodatek za pomoč in postrežbo).

 

8.člen

 

Upravičenci, ki ne pridobijo pravice do oprostitve plačila storitve po prejšnjem členu, in njihovi zavezanci, vložijo zahtevo za oprostitev plačila pri Centru za socialno delo Vič Rudnik. O višini prispevkov in oprostitev odloči center za socialno delo po določbah tega odloka in predpisih o splošnem upravnem postopku.

Višina prispevka plačila pomoči na domu je odvisna od materialnega stanja upravičenca in zavezancev. Višina prispevka je odvisna od ugotovljenega dohodka na družinskega člana.

 

% ZNESKA POVPREČNE NETO        % PRISPEVKA K CENI STORITEV PLAČE VSEH ZAPOSLENIH

V RS V PRETEKLEM LETU

 (v letu 2001 134.856 SIT)

 

manj kot 30 %                                                             0 %

nad 30 do 60 %                                                           25 %

nad 60 do 90 %                                                           50 %

nad 90 do 120 %                                                         75 %

nad 120 %                                                                  100 %.

 

 

9.člen

 

Če je upravičenec lastnik nepremičnega premoženja, ki mu ne daje dohodkov za plačilo stroškov, je lahko oproščen plačila storitev le, če pristane na zemljiško knjižno zavarovanje premoženja, ki ustreza ocenjenim stroškom oprostitve. Zemljiškoknjižno zavarovanje opravi občina samo na podlagi predloga Centra za socialno delo.

 

10.člen

 

Center za socialno delo lahko v soglasju z pristojnimi občinskimi službami odloči o dodatnih oprostitvah glede na socialno in zdravstveno stanje upravičenca ter glede na obseg potrebne pomoči.

 

11.člen

 

V samem dogovoru o nudenju pomoči na domu med uporabnikom in izvajalcem storitev je opredeljen tudi način plačila oziroma doplačila storitev.

 

12.člen

 

Upravičenec izgubi pravico do celotne ali delne oprostitve plačila storitev pomoči na domu:

-                      če gre v institucionalno varstvo;

-                      če je pridobil pravico do doplačila oziroma plačila, ne da bi predhodno izrabil vse pravne možnosti za določitev in izterjavo preživninske upravičenosti, če je do njih upravičen;

-                      če je pridobil dovolj lastnih sredstev ali sredstev zavezancev, da do oprostitve ali delnega doplačila ni več upravičen.

 

13.člen

 

Upravičenec ali zavezanec, ki je delno ali v celoti oproščen plačila stroškov, je dolžan sporočiti CSD vsako spremembo, ki bi lahko vplivala na višino oprostitve v 15 dneh po nastanku spremembe. Kolikor upravičenec, ki mu je bila priznana pravica do oprostitve ali olajšave, ne sporoči spremembe, ki bi lahko vplivala na oprostitev ali olajšavo pri plačilih storitev, je dolžan povrniti vse stroške storitev, skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi od dneva nastale spremembe.

Če je bila upravičencu priznana olajšava ali oprostitev na podlagi lažnih dokazil ali lažnega prikazovanja dejanskega stanja, je dolžan povrniti plačniku storitve vse stroške, ki so nastali v zvezi s priznanjem olajšave ali oprostitve skupaj z zakonskimi zamudnimi obrestmi in sicer od dneva, ko mu je bila pravica neupravičeno priznana.

 

14.člen

 

Storitve po tem odloku se za vsakega upravičenca evidentirajo mesečno pri Centru za socialno delo Ljubljana Vič Rudnik na obrazcu evidenca pomoči na domu in obsega:

-                      evidenca dogovora,

-                      delovne naloge za laične delavce,

-                      vsebina pomoči,

-                      izvajalec storitev,

-                      evidenca opravljenih poti.

 

IV.     PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

15.člen

 

Ta odlok začne veljati z dnem objave v Uradnem glasilu Občine Velike Lašče, uporablja pa se od 1. dne v mesecu po objavi.

 

16.člen

 

Določbe tega odloga, ki se nanašajo na oprostitve plačila pomoči na domu, se s 1. januarjem 2003 uskladijo z Uredbo o merilih za določanje oprostitev pri plačilih socialno varstvenih storitev (Ur.list RS št. 38/2002).

 

Datum: 04. junij 2002

 

Župan Anton Zakrajšek,

 univ.dipl.inž.