New Page 4

Na podlagi 12. člena Zakona o varstvu okolja (Ur. l. RS, št. 41/04, 28/06), Lokalne Agende 21 – Programa varstva okolja za Maribor (MUV, št. 21/2001) in 16. člena Statuta Mestne občine Maribor (MUV, št. 27/95, 13/98, 17/98, 23/98, 5/00, 10/2002, 6/2004, 13/2004, 26/2005), je Mestni svet Mestne občine Maribor na 36. seji, dne 27. marca 2006, sprejel

 

P R A V I L N I K

o postopkih za sofinanciranje programov na področju  varstva okolja in ohranjanja narave v Mestni občini Maribor

 

1. člen

(namen)

Mestna občina Maribor (MOM) sofinancira, v breme mestnega proračuna iz posebne proračunske postavke v finančnem načrtu programe varstva okolja in narave ter delovanje društev za programe tekočega leta na osnovi javnega razpisa. Programi varstva okolja in ohranjanja narave so programi, ki prispevajo k večji okoljski ozaveščenosti občanov in niso financirani kot redna dejavnost na področju varstva okolja in ohranjanja narave, vendar se skladno s programom in finančnim načrtom varstva okolja, ki je sestavni del mestnega proračuna, sofinancirajo iz javnih sredstev.

 

2. člen

(upravičenci)

Na javni razpis za sofinanciranje programov varstva okolja in ohranjanja narave, se lahko prijavijo društva, ki imajo sedež v MOM, da so v tekočem letu vpisana v register društev, imajo v statutu društva opredeljene namene, cilje, dejavnosti in naloge iz področja varstva okolja in ohranjanja narave in da delujejo na tem področju vsaj tri leta.

 

3. člen

(programi, ki so predmet sofinanciranja)

Sofinancirajo se programi aktivnega vključevanja v procese varovanja okolja in ohranjanja narave in trajnostnega razvoja, informiranja, komuniciranja in spodbujanja javnosti in programi s poudarkom na osveščanju mlajše generacije.

 

4. člen

(omejitev višine sofinanciranja)

MOM sofinancira razpisane programe varstva okolja in ohranjanja narave največ do 50 % njihove prijavljene vrednosti.

 

5. člen

(objava)

V kolikor predpisi ne določajo drugače, se letni javni razpis objavi po sprejemu mestnega proračuna na spletni strani MOM. Sestavni del javnega razpisa je razpisna dokumentacija, ki mora biti zainteresiranim dosegljiva pri mestnem upravnem organu, pristojnem za varstvo okolja, in na spletni strani MOM.

 

6. člen

(prijava na razpis)

Rok za prijavo na javni razpis je 15 dni od dneva objave. Prijava mora vsebovati naslednje elemente:

odločbo upravne enote o registraciji društva,

potrdilo upravne enote o vpisu društva v register za tekoče leto

fotokopijo členov statuta društva, ki govorijo o namenih, ciljih, dejavnostih in nalogah društva, potrjeno s strani upravne enote

opis programa z navedbo terminov izvedbe (največ tri strani),

vrednost programa z načrtom sofinanciranja,

ter druge elemente, navedene v javnem razpisu in razpisni dokumentaciji.

Prijave morajo biti posredovane v zaprtih ovojnicah, ki so označene z v javnem razpisu navedeno oznako. Posredujejo se priporočeno po pošti ali oddajo v glavni pisarni mestne uprave.

Prijave, ki bodo oddane po izteku roka, se neodprte vrnejo na naslov prijavitelja. Če le-ta na zadnji strani kuverte ni naveden, pa ostanejo v spisu.

 

7. člen

(imenovanje in sestava komisije, ki vodi postopek javnega razpisa)

Postopek javnega razpisa vodi Komisija za izbiro, usklajevanje in vrednotenje programov varstva okolja in ohranjanja narave (v nadaljevanju: komisija), ki jo za mandatno dobo štirih let imenuje župan na predlog mestnega upravnega organa, pristojnega za varstvo okolja.

Komisija ima tri člane. Vodi jo predsednik, ki ga izberejo člani med seboj na prvi seji.

 

8. člen

(naloge komisije)

Komisija ima predvsem naslednje naloge:

županu predlaga v podpis in objavo besedilo javnega razpisa in razpisne dokumentacije,

izvede postopek odpiranja v roku prispelih prijav;

pregleda prijave z vidika formalnih zahtev razpisa in ugotovi, ali so popolne;

zahteva od prijaviteljev dopolnitev nepopolnih prijav v roku, ki ne sme biti krajši od 8 dni;

s sklepom zavrže prijave, prispele po roku, in nepopolne prijave, ki jih prijavitelji v določenem roku niso ustrezno dopolnili;

popolne prijave strokovno ovrednoti;

na osnovi strokovnega ovrednotenja pravilno prijavljenih dejavnosti in programov ter upoštevajoč razpoložljiva sredstva mestnega proračuna pripravi za župana obrazložen predlog izbora dejavnosti in programov za sofinanciranje s sredstvi mestnega proračuna;

obravnava morebitne pritožbe na odločitve župana in oblikuje za župana predlog odločitve o pritožbi;

v primeru, da se med letom izkaže, da določeni programi ne bodo izvedeni ali bodo izvedeni v manjšem obsegu od prijavljenega, se za ostanek denarja izvede ponovni javni razpis.

Odpiranje prijav je javno. V javnem razpisu ali v razpisni dokumentaciji morajo biti navedeni datum, ura in kraj odpiranja.

Komisija je dolžna župana v svojem predlogu seznaniti tudi o prepoznih prijavah in nepopolnih prijavah, ki jih prijavitelji v določenem roku niso ustrezno dopolnili, in niso mogle biti obravnavane (bile so zavržene). V obrazložitvi predloga za sofinanciranje pravilno prijavljenih programov, mora komisija županu predstaviti tudi razloge, zakaj posameznih od njih ne predlaga v financiranje.

 

9. člen

(način dela komisije)

Seje komisije sklicuje in vodi predsednik komisije. Seje se praviloma sklicujejo pisno. O delu komisije se vodi zapisnik. Vabila in zapisnike komisije redno prejemata župan in predstojnik mestnega upravnega organa, pristojnega za varstvo okolja.

 

10. člen

(sprejem odločitev o sofinanciranju)

Izbor dejavnosti in programov društev, ki bodo sofinancirani na podlagi javnega razpisa, in obseg sofinancerskih sredstev, določi po sprejetju mestnega proračuna na predlog komisije, župan s sklepom.

Sklep župana iz prvega odstavka tega člena, se objavi na spletni strani Mestne občine Maribor. Prijavitelje na javni razpis o odločitvi župana v zvezi dejavnostmi in programi, ki so jih prijavili na javni razpis, obvesti mestni upravni organ, pristojen za varstvo okolja.

 

11. člen

(pravica do ugovora)

Prijavitelj lahko o odločitvi župana vloži pri mestnem upravnem organu, pristojnem za varstvo okolja, ugovor v roku 8 dni od prejema obvestila iz drugega odstavka 10. člena tega pravilnika. Do ugovora se opredeli komisija, ki predlaga županu odločitev o ugovoru. Odločitev župana o ugovoru je dokončna.

Sklep župana, izdan ob obravnavi ugovorov, se objavi in posreduje na način, kot je opredeljeno v 10. členu tega pravilnika.

 

12. člen

(smiselna uporaba državnega predpisa)

V primerih, ko se določila tega pravilnika v poglavju o sofinanciranju društev na podlagi javnega razpisa izkažejo kot premalo dorečena, se smiselno uporabljajo določila pravilnika, ki določa postopke za izvrševanje proračuna Republike Slovenije.

 

13. člen

(pravne podlage za nakazila sredstev)

Pravne podlage za sofinanciranje na osnovi sklepa župana izbranih dejavnosti in programov društev v breme proračuna so ta pravilnik, sklep župana in podpisana pogodba o sofinanciranju med mestno občino in nosilcem programa.

 

14. člen

( naloge pristojnega upravnega organa)

Vsa strokovno-organizacijska, finančna in administrativnotehnična opravila v zvezi z izvedbo postopka javnega razpisa, delom komisije, odločitvami župana in operativnim izvajanjem ustrezne postavke proračuna opravlja upravni organ, pristojen za varstvo okolja.

 

15. člen

(imenovanje komisije)

Komisijo iz 7. člena tega pravilnika imenuje župan v roku petnajst dni od uveljavitve tega pravilnika.

 

16. člen

(prenehanje veljavnosti)

Z dnem uveljavitve tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o postopkih za sofinanciranje programov okoljskih društev (MUV, št. 13/03).

 

17. člen

(veljavnost pravilnika)

Pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

 

Številka: 00201-00004/2006 1200 BČ                                             Župan

Datum: 27. marec 2006                                               Boris Sovič, univ. dipl. inž. el., s. r.