New Page 1

 

Na podlagi določil Zakona o javnih financah (Uradni list RS, številka 79/99, 124/00, 79/01, 30/02), Zakona o financiranju občin (Uradni list RS, številka 80/94, 45/97, 56/98, 1/99, 59/99, 61/99, 79/99, 89/99) ter na podlagi 10. člena Statuta Občine Ruše (MUV, številka 5/99 in 18/00), je Občinski svet Občine Ruše na 23. redni seji, dne 22. decembra 2005, sprejel

 

 

O D L O K

 

 

o proračunu Občine Ruše za leto 2006

 

 

I. SPLOŠNA DOLOČBA

 

 

1. člen

 

 

S tem odlokom se za proračun Občine Ruše za leto 2006 (v nadaljnjem besedilu: proračun) določajo višina proračuna, postopki izvrševanja proračuna ter obseg zadolževanja občine. S proračunom se zagotavljajo sredstva za financiranje nalog, ki jih v skladu z ustavo in zakoni opravljajo občine.

 

 

II. VIŠINA PRORAČUNA

 

 

2. člen

 

 

Proračun sestavljajo splošni del, posebni del in načrt razvojnih programov.

 

 

Splošni del proračuna sestavljajo bilanca prihodkov in odhodkov, račun finančnih terjatev in naložb ter račun financiranja. Splošni del proračuna Občine Ruše na ravni podskupin kontov se določa v naslednjih zneskih:

 

 

 

 

 

 

 

 

Splošni del občinskega proračuna – pregled prihodkov in odhodkov ter drugih prejemkov in izdatkov proračuna Občine Ruše, ki je zajet v bilanci prihodkov in odhodkov, v računu finančnih terjatev in naložb ter v računu financiranja in posebni del proračuna, v katerem so odhodki razvrščeni po funkcionalnih namenih ter načrt razvojnih programov, so priloga k temu odloku.

 

  Sprememba stanja sredstev na računih oziroma zmanjšanje sredstev na računih se pokrije iz stanja sredstev na računih, prenesenih iz preteklega leta.  

 

III. POSTOPKI IZVRŠEVANJA PRORAČUNA

 

 

3. člen

 

 

Namenski prihodki proračuna so:

 

 

1. taksa za obremenjevanje voda,

 

 

2. požarna taksa,

 

 

3. priključna taksa,

 

 

4. taksa za obremenjevanje okolja zaradi odlaganja odpadkov (občinska in republiška taksa),

 

 

5. prihodki iz naslova najemnin za stanovanja in poslovne prostore,

 

 

6. prihodki iz naslova podeljene koncesije na področju plinifikacije,

 

 

7. prihodki iz naslova prispevkov in doplačil občanov za izvajanje nalog investicijskega značaja,

 

 

8. prihodki od prodaje občinskega stvarnega in finančnega premoženja,

 

 

9. prejete donacije,

 

 

10. prihodki iz naslova sofinanciranja projektov in

 

 

11. ostali namenski prihodki.

 

 

Če se po sprejemu proračuna vplača namenski prejemek, ki zahteva sorazmeren namenski izdatek, ki v proračunu ni izkazan ali ni izkazan v zadostni višini, se v višini dejanskih prejemkov povečata obseg izdatkov proračuna in proračun. Namenska sredstva, ki niso bila porabljena v preteklem letu, se prenesejo v proračun za tekoče leto.

 

 

4. člen

 

 

V proračunu se zagotavljajo sredstva za proračunsko rezervo občine, ki deluje kot proračunski sklad. Med odhodki proračuna se v sredstva rezerv za naravne in druge nesreče izloči 0,5 % prihodkov. Izločanje v rezerve se praviloma izvrši vsak mesec, vendar najpozneje do 31. decembra tekočega leta, dokončno pa po zaključnem računu za preteklo leto. Izločanje prihodkov v rezerve preneha, ko dosežejo rezerve 1,5 % letno doseženih prihodkov iz bilance prihodkov in odhodkov za zadnje leto.

 

 

Župan odloča o uporabi sredstev rezerv za naravne nesreče, za izdatke, nastale kot posledica izrednih okoliščin, za katere se sredstva zagotavljajo v proračunu, kot so zlasti: potres, poplava,  zemeljski plaz, snežni plaz, požar, toča, pozeba, suša in druge naravne nesreče, epidemije, oziroma preprečevanje epidemije, živalske kužne bolezni in rastlinske škodljivce. Župan poroča občinskemu svetu o porabi sredstev rezerv za naravne nesreče pri obravnavi polletnega in letnega poročila o izvrševanju proračuna.

 

 

5. člen

 

 

Med odhodki proračuna je predvidena tekoča proračunska rezerva kot nerazporejeni del prihodkov za financiranje namenov, ki jih ni bilo mogoče predvideti ali zanje ni bilo predvidenih dovolj sredstev. Sredstva tekoče proračunske rezerve se v letu 2006 določijo v višini 4.000.000,00 SIT.

 

 

O uporabi sredstev tekoče proračunske rezerve odloča župan. Dodeljena sredstva iz tekoče proračunske rezerve se razporedijo na proračunsko postavko v posebnem delu proračuna. Župan poroča občinskemu svetu o porabi sredstev tekoče proračunske rezerve pri obravnavi polletnega in letnega poročila o izvrševanju proračuna.

 

 

6. člen

 

 

Župan je pooblaščen, da zaradi prožnosti izvrševanja proračuna odloča o prerazporeditvah sredstev znotraj bilance prihodkov in odhodkov v višini 3 % primerne porabe Občine Ruše. Po uveljavitvi rebalansa proračuna je podlaga za prerazporejanje sredstev sprejeti rebalans proračuna in evidentiranje obsega prerazporejanja se šteje na novo. Župan poroča občinskemu svetu o izvršenih prerazporeditvah pri obravnavi polletnega in letnega poročila o izvrševanju proračuna.

 

  Župan je pooblaščen, da zaradi prožnosti izvrševanja proračuna odloča o prerazporeditvah sredstev znotraj bilance prihodkov in odhodkov v višini 4 % primerne porabe Občine Ruše.  
  Po uveljavitvi rebalansa proračuna je podlaga za prerazporejanje sredstev sprejeti rebalans proračuna in evidentiranje obsega prerazporejanja se šteje na novo.  
  Župan poroča občinskemu svetu o izvršenih prerazporeditvah pri obravnavi polletnega in letnega poročila o izvrševanju proračuna.  

 

7. člen

 

 

V proračunu se lahko v tekočem letu za tekoče in investicijske odhodke ter investicijske transfere razpiše javno naročilo za celotno vrednost projekta, ki je vključen v proračun oziroma načrt razvojnih programov, če so zanj že načrtovane pravice porabe na postavki proračuna za tekoče leto. V proračunu se lahko prevzemajo obveznosti, ki bodo zapadle v plačilo v prihodnjih letih, za tekoče in investicijske odhodke ter investicijske transfere, če je tako opredeljeno v proračunu in načrtu razvojnih programov.

 

 

8. člen

 

 

Župan je pooblaščen, da odloča o začasni uporabi tekočih likvidnostnih proračunskih sredstev zaradi ohranitve njihove realne vrednosti. Župan je pooblaščen, da v primeru, če zaradi neenakomernega pritekanja prihodkov proračuna izvrševanje proračuna ne more uravnovesiti, lahko za začasno kritje odhodkov uporabi sredstva rezerv občine, ki pa morajo biti vrnjena v rezerve do konca leta, ali pa najame posojilo do 5 % prihodkov proračuna, ki pa mora biti odplačano do konca proračunskega leta. Župan uvede po potrebi ukrepe za uravnoteženje občinskega proračuna, o čemer takoj obvesti občinski svet in po potrebi predlaga rebalans občinskega proračuna.

 

 

9. člen

 

 

Za izvrševanje proračuna je odgovoren župan Občine Ruše. Odredbodajalec za sredstva proračuna je župan ali druga oseba, ki jo pooblasti župan.

 

 

IV. OBSEG ZADOLŽEVANJA OBČINE

 

 

10. člen

 

 

Za kritje presežkov odhodkov nad prihodki v bilanci prihodkov in odhodkov, presežkov izdatkov nad prejemki v računu finančnih terjatev in naložb ter odplačilo dolgov v računu financiranja se občina za proračun leta 2006 lahko zadolži do višine 233.000.000 tolarjev.

 

 

V. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

11. člen

 

 

V obdobju začasnega financiranja Občine Ruše v letu 2007, če bo začasno financiranja potrebno, se uporablja ta odlok in sklep o določitvi začasnega financiranja.

 

 

12. člen

 

 

Ta odlok se objavi v Medobčinskem uradnem vestniku Štajerske in Koroške regije in začne veljati z objavo, uporablja pa se od

 

 

1. januarja 2006 dalje.

 

 

Številka: 403-02-001/05

 

 

Datum: 22. december 2005

 

 

Župan Občine Ruše

 

 

Vili Rezman, prof., s. r.