New Page 1

Na podlagi 29. člena Zakona o lokalni samoupravi (Ur. list RS, št. 72/93 in naslednji), Zakona o uresničevanju javnega interesa za kulturo (Ur. list RS, št. 96/02 in naslednji), ob smiselni uporabi Zakona o društvih (Ur. list RS, št. 61/06 in naslednji), Zakona o skladu RS za ljubiteljske kulturne dejavnosti (Uradni list RS, št. 1/96, , 22/2000, št. 29/2010), in na podlagi 14. člena Statuta Občine Kobilje, (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 2/2011) je Občinski svet Občine Kobilje na 13. izredni seji dne 16.04.2013 sprejel.

PRAVILNIK

O SOFINANCIRANJU DEJAVNOSTI NEPROFITNIH ORGANIZACIJ, DRUŠTEV, ZDRUŽENJ, HUMANITARNIH ORGANIZACIJ, LJUBITELJSKIH KULTURNIH DEJAVNOSTI IN DRUGIH INSTITUCIJ

I.  Splošne določbe

1. člen

Občina Kobilje (v nadaljevanju: naročnik) s tem pravilnikom določa upravičence, pogoje in merila za sofinanciranje dejavnosti neprofitnih organizacij, društev, združenj, ljubiteljskih kulturnih in humanitarnih dejavnosti, in drugih institucij (v nadaljevanju: izvajalec) na območju Občine Kobilje.

2. člen

Upravičenci do finančnih sredstev po tem pravilniku so izvajalci, navedeni v prejšnjem členu, ki:

·      so registrirani po zakonu o društvih in imajo sedež v občini Kobilje,

·      so registrirani po zakonu o društvih in imajo sedež enote delovanja društva v občini Kobilje,

·      imajo urejeno evidenco o članstvu, in ostalo dokumentacijo, kot jo določa zakonodaja,

·      imajo urejeno evidenco o plačani članarini oz. podajo izjavo, da društvo nima članarine,

·      imajo zagotovljene materialne, kadrovske in osnovne pogoje za realizacijo načrtovanih programov,

·      je njihova dejavnost neprofitna,

·      pristojnim občinskim organom redno dostavljajo letna in medletna poročila o realizaciji programov,

·      program izvajajo v Občini Kobilje oz. izven v primeru gostovanja in za isti program niso sofinancirani iz proračuna Občine Kobilje,

·      poslujejo v skladu z zakonskimi predpisi in statutom.

3. člen

Predmet tega pravilnika je sofinanciranje letnih programov in projektov z vsebinami, ki vzpodbujajo lokalno prebivalstvo k izvajanju aktivnosti lokalnega in širšega pomena, na najrazličnejših področjih dejavnosti neprofitnih organizacij, društev, združenj, ljubiteljskih kulturnih in humanitarnih društev in drugih institucij.

Do sredstev po tem pravilniku so upravičene tudi fizične osebe s statusom samostojnega kulturnega delavca, vendar le za sodelovanje na občinskih prireditvah in samostojnih projektih, ki pomenijo bistveno popestritev kulturne dejavnosti v občini. Sredstva za ta namen so v proračunu rezervirana na posebni postavki.

Sredstva za investicije niso predmet tega pravilnika.

4. člen

S pravilnikom želimo zagotoviti čim bolj pregledno, pošteno in racionalno razdelitev proračunskih sredstev in zagotoviti zakonito razpolaganje z javnimi finančnimi sredstvi.

Pravilnik predstavlja temeljne osnove za sofinanciranje dejavnosti društev in omogoča odgovornim za izpeljavo razpisa in izbor programov korektno točkovanje ter delitev sredstev, nosilcem in članom teh društev pa prijavo na javni razpis ter pridobitev sredstev za sofinanciranje delovanja društva.

II.  Postopek pridobivanja sredstev

5. člen

Sredstva za sofinanciranje programov se zagotovijo v proračunu Občine Kobilje v višini, ki je določena z odlokom o proračunu za posamezno leto.

6. člen

Sredstva za sofinanciranje dejavnosti po tem pravilniku, se dodelijo na podlagi javnega razpisa, ki ga pripravi občinska uprava. Razpisni rok ne sme biti krajši od 30 in ne daljši od 45 dni.

Razpis mora vsebovati:

·      podatke o naročniku programa,

·      pogoje za prijavo na razpis,

·      programe, ki se bodo sofinancirali ,

·      okvirno višino sredstev, ki so na razpolago za izvedbo posameznih programov,

·      informacijo o razpisni dokumentaciji,

·      dokumente, ki jih mora izvajalec priložiti,

·      rok za prijavo na razpis,

·      datum odpiranja ponudb,

·      rok, v katerem bodo ponudniki obveščeni o rezultatu razpisa.

Javni razpis se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin, na spletni strani Občine Kobilje in oglasni deski.

Od dneva objave javnega razpisa do določitve o izboru predlogov izvajalcev, se pogoji in merila razpisa ne smejo spreminjati.

Razpisna dokumentacija je v času razpisa na voljo v vložišču, imetnikom elektronske pošte pa jo lahko delavec uprave pošlje po elektronski pošti s tem, da mora prejemnik upravi občine obvezno poslati povratno informacijo o prejemu razpisne dokumentacije.

Vloge izvajalcev programov, ki niso oddane na predpisanih obrazcih oz. niso izpolnjene po navodilih, se ne obravnavajo in se s sklepom kot brezpredmetne zavržejo.

7. člen

Na razpis prispele ponudbe, na osnovi pravilnika in točkovnika ovrednoti strokovna komisija, ki jo imenuje župan.

Komisija v sestavi pet članov, od katerih je vsaj en delavec občinske uprave, pregleda popolnost prispelih ponudb, se seznani z višino sredstev, ki jih za izvedbo programov zagotavlja občinski proračun in programe točkuje po točkovniku, ki je priloga tega pravilnika.

Izvajalce se s sklepom obvesti o višini doseženih točk in vrednosti točke.

Pritožba na sklep komisije se poda v roku osmih dni od sprejema sklepa na župana Občine Kobilje. Župan odloči o pritožbi v osmih dneh od prejema pritožbe, županova odločitev je dokončna.

8. člen

Izvajalec lahko prijavi tudi prireditev, ki ne spada v osnovno dejavnost društva (npr. turistično društvo prijavi kulturno prireditev).

9. člen

Župan sme v izjemnih primerih skleniti pogodbo o sofinanciranju posameznega programa oz. projekta tudi brez javnega razpisa, vendar le v primeru, da ugotovi posebno pomembnost programa oz. projekta, ki ga ni bilo mogoče načrtovati.

Iz občinskega proračuna se lahko financirajo tudi drugi projekti, če pomenijo bistveno popestritev društvene dejavnosti v občini z novostmi in kvaliteto, ki pripomore h obogatitvi družabnega in kulturnega življenja občanov.

Sredstva za sofinanciranje izrednih projektov so v proračunu rezervirana na posebni proračunski postavki in se dodelijo na podlagi sklepa župana, v katerem ugotovi posebno pomembnost programa oz. projekta. Župan o tem dejstvu obvesti občinski svet na prvi naslednji redni seji.

10. člen

Z vsakim izbranim izvajalcem, sklene župan pogodbo o sofinanciranju, ki vsebuje:

·      naziv in naslov naročnika programov,

·      naziv in naslov izvajalca programov,

·      izbrane programe financiranja,

·      višino sredstev in način financiranja,

·      način nadzora nad porabo sredstev,

·      ostala podrobnejša določila, pomembna za izvedbo sofinanciranja programov.

III.      Merila in kriteriji za sofinanciranje

11. člen

Programi izvajalcev so financirani na podlagi meril, ki so opredeljene v tem členu in glede na vrsto aktivnosti, ki jih izvajalci umestijo v tri stebre:

STEBER I.:  Redno financiranje

 

Zaradi malega števila društev v občini se predvidi minimalni znesek, ki ga prejme vsako društvo, za svoje delovanje, ki vključuje:

·      Vodenje administracije društva (zapisniki sestankov, poročanje AJPES-u, poročanje občini, izvedba rednega letnega občnega zbora, izdelava finančnega poročila za DURS, vodenje arhiva članov)

·      Članarine oz. kotizacije za sodelovanje v regionalnih ali državnih zvez in tekmovanjih

Pogoj za izplačilo zneska, ki se poravna enkrat letno v celotnem znesku je izdelano finančno poročilo za predhodnje leto, ali potrdilo o registraciji društva, za novo registrirana društva, ki je dostavljeno Občinski upravi občine Kobilje.

Znesek rednega financiranja znaša 300 EUR + članarine zvez (višino članarine izvajalec/društvo predloži z ustreznim dokumentom ob oddaji letne vloge)

STEBER II.:    Financiranje redne dejavnosti in dogodkov

Sredstva se delijo po sledečih kriterijih, ki se točkujejo:

1.    Vsak posamični dogodek, ki je odprt za javnost

·      30 točk za do 100 udeležencev

·      50 točk za 101 – 500 udeležencev

·      100 točk več 500 udeležencev

2.    Tradicionalnost dogodka:

·      5 točk

3.    Udeležba na tekmovanju ali ligi regionalne narave odraslih članov društva

·      10 točk za vsak posamični dogodek

4.    Aktivno delovanje podmladka društva

·      100 točk za aktivno delovanje podmladka društva

·      2 točki za vsakega sodelujočega otroka do 18 let (potrebno voditi evidenco)

5.    Aktivno delovanje veteranske sekcije društva

·      60 točk za aktivno veteransko sekcijo

6.    Objekti na območju občine Kobilje, ki se pretežno uporabljajo v javnem interesu sta gasilski dom in športni park, za vzdrževanje in obratovalne stroške teh objektov se dodeli 150 točk.

Objekt, ki se deloma uporablja v javnem interesu je lovski dom, za vzdrževanje in obratovalne stroške tega objekta se dodeli 50 točk

7.    Mednarodno sodelovanje

·      50 točk

8.    Dodatne točke se podelijo glede na uspešnost društva pri pridobivanju sredstev iz ne-občinskih virov v prejšnjem letu in sicer po formuli 1 točka na pridobljenih 100 EUR (v dodatna sredstva se ne štejejo članarine in javna sredstva, ki jih društva dobivajo na podlagi podeljenega javnega pooblastila (npr. požarna taksa, koncesija za divjad...))

Vrednost točke se določi za vsako proračunsko obdobje, po prejemu in vseh vlog in na razpis v odvisnosti od skupnega seštevka vseh točk, ki jih prejmejo društva in višine namenskih sredstev proračuna za sofinanciranje programov, zmanjšano za skupni znesek odobren za STEBER I..

STEBER III.:   Ad Hoc financiranje

·      (so)Financiranje investicij

·      Zagotavljanje sofinancerskega deleža pri prijavah na državne in mednarodne razpise

·      Financiranje dogodkov večjega pomena in odmevnosti (regionalna ali državna srečanja)

Za vsako financiranje s področja Ad Hoc je potrebno predhodno soglasje Občinskega sveta občine Kobilje, ki za te namene predvidi dodatna sredstva v proračunu na ločeni postavki.

Za vsako proračunsko leto lahko komisija določi še podrobnejša merila in kriterije za izbor programov in projektov sofinanciranja s pravilnikom z merili, ki jih potrdi občinski svet.

12. člen

Naročnik izbranim izvajalcem nakaže sredstva za izvedbo prijavljenih programov vsaj dvakrat letno. 25% odobrenih sredstev se nakaže po oddaji končnega poročila z dokazili, ki se odda do 30.11. tekočega leta. Izvajalec h končnemu poročilu obvezno predložiti račune, potrdila oz. dokazila o porabi prejetih sredstev s strani naročnika, za izvedbo posameznega oz. dogovorjenih programov in podrobno specifikacijo.

IV.  Nadzor nad porabo sredstev

13. člen

Izvajalci so dolžni do 31. 03. tekočega leta podati finančno poročilo za obdobje od 01. 01. do 31. 12. preteklega leta. Obvezna priloga celoletnega finančnega poročila je bilanca stanja in izkaz poslovnega izida.

Med letom pa so izvajalci dolžni podati poročila kakor je določeno v pogodbi.

Izvajalci programov so s pridobljenimi sredstvi s strani naročnika dolžni izvesti programe in projekte, s katerimi so se prijavili na razpis v letu, za katerega je bil objavljen razpis.

V primeru če izvajalec sredstev ne porabi namensko, če je navedel neresnične podatke, druge nepravilnosti ali ni podal poročil, kot jih določa pogodba, naročnik prekine pogodbo in zahteva vrnitev nenamensko porabljenih sredstev z zakonsko predpisanimi obrestmi od dneva nakazila le-teh.

V.  Prehodne in končne določbe

14. člen

Porabniki proračunskih sredstev so dolžni izvajati dogovorjene programe v skladu s tem pravilnikom.

15. člen

Občinska uprava je dolžna spremljati izvajanje letnih programov, ki so jih izvajalci prijavili za sofinanciranje. Zaradi možnosti nastopa izrednih okoliščin ostane na vsakoletnem razpisu nerazporejenih 5% predvidenih sredstev za delovanje društev, razdelitev katerih je v pristojnosti župana.

16. člen

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

Datum: 17.04.2013

Šifra: 264/SG

 

Občina Kobilje

Stanko Gregorec, župan