New Page 3

Na podlagi 57. in 61. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07, 70/07, 70/08; ZVO-1B, 108/09, 80/10-ZUPUDPP, 106/10-popr., 43/11;ZKZ-C, 57/12;ZUPUDPP-A, 109/12, 76/14-odl.US in 14/15-ZUUJFO) ter 31. člena Statuta Občine Zreče (Uradno glasilo slovenskih občin, št. 1/16) sprejemam

 

SKLEP

O ZAČETKU PRIPRAVE OBČINSKEGA PODROBNEGA PROSTORSKEGA NAČRTA ZA KAMNOLOM FIJAVŽ

 

1. člen

(predmet)

 

S tem sklepom se začne priprava občinskega podrobnega načrta (v nadaljevanju OPPN) za kamnolom Fijavž, pri vasi Lipa v Občini Zreče.

 

2. člen

(ocena stanja in razlogi za pripravo)

 

Pobudo za izdelavo OPPN za kamnolom Fijavž je podalo družinsko podjetje Fijavž iz Lipe 3. Fijavževi so lastniki pretežnega dela zemljišča na katerem je opuščeni kamnolom. Odlok o občinskem prostorskem načrtu (v nadaljevanju OPN) Občine Zreče (odlok objavljen v Uradnem glasilu slovenskih občin, št. 64/15), nalaga za manjše območje znotraj enote urejanja prostora (v nadaljevanju MOEUP), na katerem je opuščeni kamnolom, izdelavo OPPN. MOEUP je v OPN opredeljena z oznako LN. To so površine nadzemnega pridobivalnega prostora oziroma območja mineralnih surovin, ki so namenjena za izvajanje dejavnosti s področja izkoriščanja mineralnih surovin.

V kamnolomu ne odkopavajo že več kot trideset let. Prazen prostor po izkopavanju je danes mesto nenadzorovanega odlaganja odpadkov in nevarno za padce ljudi in živali z višine najmanj 30m v globino nezavarovanega kamnoloma ter zdrs odkopanih in neodkopanih gmot na javno cesto mimo kamnoloma. V kamnolomu je, znotraj območja MOEUP, na razpolago cca 77.000m3 kamna v raščenem, oziroma 110.000m3 v razsutem stanju. Pri letnem izkopu in prodaji 5500m3 kamna bi odkopavanje in sanacija potekali okoli 20 let. Odvoz odkopanega kamna se zagotovi po rekonstruirani gozdni cesti neposredno na državno cesto.

Tak pristop omogoča ob nadaljnjem omejenem in nadzorovanem odkopavanju, v skladu s pridobljeno koncesijo in s predpisi države, ustrezno sanacijo degradiranih površin na način kot  to zahtevajo strategija in določbe izvedbenega OPN.

Zemljišče sicer prečka parcela s statusom javnega dobra (opuščeni kolovoz), ki se v postopku pridobivanja dovoljenj za odkopavanje in sanacijo kamnoloma zamenja za pridobitev pravice nad asfaltirano javno cesto, ki poteka mimo kamnoloma, po zemljišču Fijavževih.

 

3. člen

(območje)

 

MOEUP z oznako AP6/025, imenovano tudi kamnolom Fijavž, je določeno v grafičnih prilogah OPN in meri 1,30 ha. Območje nadzemnega pridobivalnega prostora kamnoloma meri 2,4ha.

 

4. člen

(način pridobitve strokovne rešitve)

 

Pri pravi OPPN se upoštevajo rešitve pri pripravi OPN uporabljenih strokovnih rešitev - podlag, št. projekta IP-1/2007 (EKO Inženiring), dopolnjenih s sedanjim stanjem in veljavnimi predpisi s področja urejanja prostora, varstva okolja in pridobivanja mineralnih surovin v dnevnih kopih. 

 

5. člen

(nosilci urejanja, ki dajejo smernice in mnenja)

(Pristojni občinski organ dopolni z listo nosilcev urejanja prostora, ki dajejo smernice in mnenja v fazi priprave OPPN)

 

Pristojni nosilci urejanja prostora za izdajo smernic in mnenj na osnutek in predlog OPPN so:

        Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Direktorat ta gozdarstvo, lovstvo in ribištvo, Dunajska 22, 1000 Ljubljana

·       Zavod za gozdove Slovenije, Večna pot 2, 1000 Ljubljana

·       Ministrstvo za okolje in prostor, Direkcija RS za vode, Sektor območja Drave, Krekova ulica 17, 2000 Maribor

·       Zavod RS za varstvo narave, OE Celje, Vodnikova ulica 3, 3000 Celje

·       Ministrstvo za infrastrukturo, Direktorat za infrastrukturo, Langusova ulica 4, 1000 Ljubljana

·       Ministrstvo za infrastrukturo, Direktorat za promet, Langusova ulica 4, 1000 Ljubljana

·       Ministrstvo za infrastrukturo, Direktorat za energijo, Langusova ulica 4, 1000 Ljubljana (za področje rudarstva)

·       Ministrstvo za infrastrukturo, Direktorat za energijo, Langusova ulica 4, 1000 Ljubljana (za področje energetike)

·       Ministrstvo za obrambo, Uprava za obrambo, Uprava RS za zaščito in reševanje, Vojkova 61, 1000 Ljubljana

·       Elektro Maribor, OE Slovenska Bistrica, Kolodvorska 21a, 2310 Slov. Bistrica

·       Saubermacher Slovenija, d.o.o., Matije Gubca 2, 9000 Murska Sobota (področje ravnanja z odpadki)

·       Občina Zreče, Cesta na Roglo 13b 3214 Zreče (za področje oskrbe s potno vodo)

·       Občina Zreče, Cesta na Roglo 13b 3214 Zreče (za področje ravnanja z odpadnimi vodami)

·       Občina Zreče, Cesta na Roglo 13b 3214 Zreče (za področje občinskih cest in javnih površin)

·       Krajevna skupnost Stranice, Stranice 37, 3206 Stranice

Drugi udeleženci:

·       Ministrstvo za okolje in prostor, Direktorat za okolje, Sektor za celovito presojo vplivov na okolje, Dunajska cesta 47, 1000 Ljubljana

V postopek se lahko vključijo tudi drugi nosilci urejanja prostora, če se v postopku priprave OPPN izkaže, da ureditve posegajo v njihovo delovno področje.

 

6. člen

(postopek in roki priprave OPPN)

 

(1) Župan sprejme ta sklep, ga objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin ter na spletni strani Občine Zreče.

(2) Osnutek OPPN za pridobivanje smernic izdela pooblaščena projektantska organizacija za prostorsko načrtovanje (v nadaljevanju izdelovalec).

(3) Izdelovalec po pooblastilu Občine Zreče pošlje osnutek OPPN nosilcem urejanja prostora, ter jih pozove, da v roku 30 dni od prejema poziva dajo smernice.

(4) Nosilci urejanja prostora v roku 30 dni podajo smernice za načrtovane prostorske ureditve iz njihove pristojnosti. Če nosilci v roku ne podajo smernic se šteje, da jih nimajo, pri čemer pa mora izdelovalec upoštevati pri izdelavi dopolnjenega osnutka in predloga OPPN upoštevati vse zahteve, ki jih za načrtovanje predvidene prostorske ureditve določajo veljavni predpisi.

(5) Ob upoštevanju pridobljenih smernic pripravljavec dopolni osnutek OPPN in izdela osnutek odloka o njem.

(6) Občina Zreče seznani javnost z dopolnjenim osnutkom OPPN z javno razgrnitvijo, ki traja najmanj 30 dni in v tem času zagotovi njegovo javno obravnavo. Javnost je obveščena o mestu in času javne razgrnitve in javne razprave po svetovnem spletu in na krajevno običajen način najmanj 7 (sedem) dni pred začetkom javne razgrnitve oziroma pred javno razpravo.  V času javne razprave ima javnost pravico dajati pripombe in predloge k osnutku OPPN.

(7) Občine Zreče prouči pripombe in predloge javnosti na dopolnjen osnutek OPPN in zavzame stališče do njih.

(8) Izdelovalec pripravi predlog OPPN na podlagi stališč do pripomb in predlogov javnosti  in ga posreduje nosilcem urejanja prostora, da v 30 dneh podajo mnenje ali so v predlogu OPPN upoštevane njihove smernice.

(9) Izdelovalec predloži Občini Zreče usklajen predlog OPPN z mnenji nosilcev urejanja prostora. Župan predlaga OPPN Svetu občine Zreče v sprejem.

 

7. člen

(sprejem OPPN)

 

OPPN sprejme Občinski svet občine Zreče z odlokom in ga objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin.

 

8. člen

(obveznosti v zvezi s financiranjem priprave OPPN)

 

Izdelavo OPPN financira naročnik Fijavž Stanislav, d.o.o., Lipa 3, Stranice. Občina Zreče opravlja svoje obveze v vseh fazah priprave in sprejema OPPN kot pripravljavec, oziroma kot mu jih nalagajo veljavni predpisi.

 

9. člen

(začetek veljavnosti sklepa)

 

Ta sklep se objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin in na spletni strani Občine Zreče ter začne veljati z dnem objave.

 

Številka: 3505-0005/2016-3

Datum: 5.4.2016

 

 

Občina Zreče

 

mag. Boris Podvršnik, župan