New Page 2

 

Na podlagi 46. in 96. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (ZPNačrt; Uradni list RS, št. 33/2007) ter 30. člena Statuta Občine Hoče–Slivnica (MUV, štev. 8/03) je župan Občine Hoče–Slivnica dne 4. septembra 2007 sprejel

 

 

S K L E P

 

 

o začetku priprave sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega plana občine Maribor za območje občine Hoče–Slivnica v letu 2007

 

 

I.

 

 

Namen sklepa in pravna podlaga

 

 

S tem sklepom se začne postopek priprave sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin planskih aktov za območje občine Hoče–Slivnica.

 

 

Predmet sprememb in dopolnitev so:

 

 

- prostorske sestavine dolgoročnega plana Občine Maribor za obdobje 1986 – 2000 za območje občine Hoče–Slivnica (MUV, št. 1/86, 16/87 in popravek 19/87, 7/93, 8/93, 5/96, 6/96, 27/97, 6/98, 11/98, 26/98, 12/00 in 20/04) in

 

 

- prostorske sestavine družbenega plana Mesta Maribor za območje občine Hoče–Slivnica (MUV, št. 12/86, 20/88, 22/88, 3/89, 2/90, 3/90, 16/90, 7/92, 7/93 in popravek 8/93, 8/94, 5/96, 6/96, 27/97, 6/98, 11/98, 26/98, 12/00 in 20/04).

 

 

Spremembe in dopolnitve prostorskih sestavin planskih aktov obsegajo ustrezne spremembe in dopolnitve:

 

 

- tekstualnega dela oz. odloka vključno z besedilom urbanistične zasnove naselij Spodnje Hoče in Zgornje Hoče;

 

 

- ustreznih tematskih kart kartografskega dela v merilu 1 : 25.000 in kartografskega dela urbanistične zasnove naselij Spodnje Hoče in Zgornje Hoče v merilu 1 : 5.000;

 

 

- kartografske dokumentacije k planu v merilu 1 : 5.000.

 

 

Pravno podlago za izvedbo postopka sprememb in dopolnitev dolgoročnega in srednjeročnega plana predstavlja 2. odstavek 96. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (ZPNačrt; Uradni list RS, št. 33/2007).

 

 

II.

 

 

Ocena stanja in razlogi za pripravo sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin planskih aktov

 

 

Občina Hoče–Slivnica je v letu 2004 sprejela spremembe in dopolnitve prostorskih sestavin planskih aktov za svoje območje.

 

 

V njih je med drugim določila tudi ureditveno območje naselja Spodnje Hoče ter v urbanistični zasnovi naselij Spodnje Hoče in Zgornje Hoče opredelila poleg drugih vsebin tudi zasnovo namenske rabe prostora.

 

 

V osrednjem delu naselja je v coni B (na območju bivše Sane) v območju za stanovanja in dopolnilne dejavnosti povzela stanje v naravi in v podrobnejši namenski rabi površin med površinami za stanovanja ter za stanovanja in dopolnilne dejavnosti opredelila površine za proizvodnjo in skladiščenje.

 

 

Posledica razvoja v zadnjih letih je opustitev proizvodne dejavnosti na obravnavanem območju. Ker je razvojno območje za proizvodne in skladiščne dejavnosti določeno v industrijski coni Hoče v vzhodnem delu naselja, se z opustitvijo dejavnosti v coni

 

 

A sprostijo kvalitetne površine za druge dejavnosti, ki so bolj primerne za center naselja, s tem pa tudi predvsem za ustrezno sanacijo stanja v sicer pretežno stanovanjskem območju.

 

 

Poleg tega je podrobnejše proučevanje območja pokazalo, da stavbna zemljišča na obravnavanem območju niso opredeljena korektno oz. ne vključujejo vseh površin, preko katerih so urejeni dostopi na obravnavano območje. Dejansko stanje je bilo napačno evidentirano že v Kategorizaciji kmetijskih zemljišč, ki je bila izdelana v letih 1988 – 1989 in ki ni upoštevala stanja v naravi ter odločitev iz postopkov opredeljevanja zemljišč na podlagi zakona o varstvu kmetijskih zemljišč pred spreminjanjem namembnosti (Ur. list SRS, štev. 44/82). Napačno evidentirano stanje je bilo kasneje povzeto v vse akte in dokumente, ki so temeljili na navedeni kategorizaciji kmetijskih zemljišč.

 

 

Zaradi tega pristopa občina k spremembam in dopolnitvam sprejetih planskih odločitev za obravnavano območje, v katerih bo:

 

 

- spremenila zasnovo namenske rabe površin tako, da bo na sedanjih površinah za proizvodnjo in skladiščenje v coni B omogočena gradnja objektov mešanih dejavnosti;

 

 

- po potrebi spremenila tudi druge, na navedeno spremembo vezane odločitve v naselju Spodnje Hoče;

 

 

- spremenila mejo ureditvenega območja naselja Spodnje Hoče tako, da bo na obravnavanem območju usklajena z dejanskim stanjem.

 

 

III.

 

 

Območje ter predmet sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin planskih aktov

 

 

Območje sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin planskih aktov obsega površino cca 2.8 ha in okvirno obsega naslednje parcele ali dele parcel: 175, 176, 178, 173, 560, 542, 544, 541, 543, 266, 1444/3, 1462/2 in 1469/1, 170, vse k.o. Spodnje Hoče.

 

 

Točno območje sprememb in dopolnitev bo definirano v dopolnjenem osnutku sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin planskih aktov.

 

 

IV.

 

 

Strokovne rešitve in način njihove pridobitve

 

 

Za pripravo sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin planskih aktov se uporabijo razpoložljive strokovne rešitve in strokovne podlage.

 

 

Po potrebi se izdelajo dodatne strokovne podlage, za katere se na podlagi smernic nosilcev urejanja prostora v postopku priprave sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin planskih aktov ugotovi, da so pomembne in potrebne za kvalitetno pripravo akta.

 

 

V.

 

 

Nosilci urejanja prostora, ki podajo smernice za pripravo sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin planskih aktov

 

 

Za pripravo sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin planskih aktov se pridobijo smernice naslednjih nosilcev urejanja prostora:

 

 

• Ministrstvo za okolje in prostor: poselitev; okolje; ohranjanje narave;

 

 

• Zavod RS za varstvo narave, OE Maribor: ohranjanje narave;

 

 

• Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano: kmetijstvo;

 

 

• Ministrstvo za kulturo in Zavod za varstvo kulturne dediščine, OE Maribor: varstvo kulturne dediščine. Ministrstvo, pristojno za varstvo okolja, v postopku izdaje smernic sporoči tudi, ali je za spremembe in dopolnitve prostorskih sestavin planskih aktov potrebno izvesti celovito presojo vplivov na okolje.

 

 

V primeru, da se v postopku priprave sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin planskih aktov ugotovi, da morajo izdati smernice ali drugače sodelovati tudi drugi subjekti, ki niso navedeni v tem sklepu, se lahko v postopek vključi tudi druge subjekte oz. organe in organizacije.

 

 

Od nosilcev urejanja prostora, od katerih se pridobijo smernice, se pridobijo tudi mnenja na predlog sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin planskih aktov.

 

 

VI.

 

 

Roki za pripravo sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin planskih aktov

 

 

Za pripravo sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin planskih aktov so predvideni naslednji roki:

 

 

 

 

 

 

V kolikor ne bo potrebno izvesti postopka celovite presoje vplivov na okolje se te faze opustijo.

 

 

VII.

 

 

Druga določila

 

 

Pripravljavec sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin planskih aktov je Občina Hoče–Slivnica, Pohorska cesta 15, 2311 Hoče. Pripravo sprememb in dopolnitev prostorskih sestavin planskih aktov financira Občina Hoče–Slivnica iz proračuna za leto 2007 in leto 2008.

 

 

Prostorski načrtovalec bo izbran v skladu s pravili, ki veljajo za javna naročila.

 

 

Ta sklep se objavi v Medobčinskem uradnem vestniku in začne veljati naslednji dan po objavi.

 

 

Številka: 350-00055/2007

 

 

Datum: 4. september 2007

 

 

Župan Občine Hoče–Slivnica

 

 

Jožef Merkuš, s. r.