New Page 2

 

Na podlagi 27. člena Zakona o urejanju prostora (ZUreP-1, Ur. l. RS, št. 110/02) in 17. člena Statuta Občine Ruše (MUV, št. 5/99, 18/00), je župan Občine Ruše dne 23. januarja 2003, sprejel

 

 

SPREMEMBE IN DOPOLNITVE

 

 

programa priprave sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta za trgovsko, poslovno, prireditveni in stanovanjski center ob Ruški cesti v Bistrici ob Dravi

 

 

Besedilo Programa priprave sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta za trgovsko, poslovno, prireditveni in stanovanjski center ob Ruški cesti v Bistrici ob Dravi, objavljeno v MUV št. 15/2001, se v celoti nadomesti z naslednjim besedilom:

 

 

1. OCENA STANJA, RAZLOGI IN PRAVNA PODLAGA ZA PRIPRAVO SPREMEMB IN DOPOLNITEV ZAZIDALNEGA NAČRTA

 

 

Predmetni program priprave določa organizacijske in vsebinske okvire za izdelavo, javno verifikacijo in sprejemanje sprememb oz. dopolnitev zazidalnega načrta kot operativne podlage za poseganje v prostor.

 

 

Območje, za katerega se sprejemajo spremembe in dopolnitve zazidalnega načrta (v nadaljevanju: območje obdelave), se trenutno ureja z Odlokom o zazidalnem načrtu za trgovsko, poslovno, prireditveni in stanovanjski center ob Ruški cesti v Bistrici ob Dravi, MUV št. 21/98 (v nadaljevanju: obstoječi ZN).

 

 

Koncept obstoječega ZN je zasnovan na treh pasovih: zahodnem, v katerem so predvideni posegi v smislu dopolnitve programa kulturnih dejavnosti, osrednjem, v katerem je predvidena širitev športnega centra z zelenimi površinami in vzhodnem, v katerem je predvidena gradnja poslovno trgovskega centra, objekta avto salona, marketa in skladiščno prodajnega centra Seltron. V vseh predvidenih trgovsko poslovnih objektih je v skladu z obstoječim ZN možno tudi lociranje ostalih dejavnosti, ki ustrezajo pogojem mirne storitvene obrti.

 

 

Obstoječi ZN je bil v vzhodnem delu zasnovan v skladu s programi takratnih lastnikov zemljišč. V letih 2000 in 2001 se je na vzhodnem delu območja obdelave spremenila lastninska struktura, kar je rezultiralo v pobudi za pripravo sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta. V letu 2001 je Občinski svet Občine Ruše s sprejemom programa priprave pričel postopek sprememb in dopolnitev navedenega prostorskega akta. Takratni lastniki zemljišč so bili zainteresirani za gradnjo stanovanjskih in poslovnih objektov na vzhodnem delu območja. Lastninska struktura in s tem predviden program na vzhodnem delu območja pa sta se spremenila tudi v času od leta 2001 do danes, delne spremembe programa na območju pa načrtuje tudi občina, zato je potrebno spremeniti in dopolniti obstoječi ZN, pred tem pa tudi program priprave. Program priprave je potrebno spremeniti oz. dopolniti tudi z ozirom na vsebino nove zakonodaje s področja urejanja prostora (Zakon o urejanju prostora, Ur. l. RS, št. 110/02, v nadaljevanju: ZUreP-1).

 

 

Glavni razlog za pripravo sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta je potreba po spremembah dimenzij predvidenih objektov, spremembah načrtovanih dejavnosti v predvidenih objektih ter potreba po izboljšanju izkoriščenosti obstoječih objektov v zahodnem delu območja.

 

 

Spremembe in dopolnitve obstoječega ZN bodo pripravljene po postopku in v fazah, predpisanih v ZUreP-1 in sicer v smislu sprememb in dopolnitev vsebin, navedenih v naslednji točki tega programa ter morebitnih ostalih ustreznih vsebin, ki se bodo tekom postopka izkazale za smiselne oz. sprejemljive. Zaradi poenostavitve dokument v nadaljevanju imenujemo zazidalni načrt (tudi ZN).

 

 

Pravno osnovo za pripravo sprememb in dopolnitev zazidalnega načrta predstavlja ZUreP-1.

 

 

Spremembe in dopolnitve ZN se nanašajo na prostorsko načrtovanje posameznih objektov, za katere v Uredbi o vrstah posegov v okolje, za katere je obvezna presoja vplivov na okolje (Ur. l. RS, št. 66/1996, in št. 83/2002) ni predpisana obveznost presoje vplivov na okolje. Prav tako predlagane spremembe in dopolnitve ne bodo bistveno vplivale na kulturno dediščino in na rabo sosednjih zemljišč ter objektov, zato bodo pripravljene in sprejete po skrajšanem postopku, kar omogoča 34. člen ZUreP-1

 

 

2. PREDMET IN PROGRAMSKA IZHODIŠČA ZN

 

 

Na obravnavanem območju oz. v vsebini obstoječega ZN so predvidene naslednje spremembe:

 

 

v vzhodni pas območja se od juga proti severu v prostor umestijo: namesto sedaj predvidenega avto salona trgovski objekt v širini oz. dolžini 30 × 30 m (klet svetle višine 3 m in pritličje svetle višine 3,5 m); namesto v obstoječem aktu predvidenega marketa dva dvonadstropna večstanovanjska stolpiča s kletmi in izkoriščenimi mansardami za gradnjo stanovanj za trg, neprofitnih in socialnih stanovanj v gabaritih 21,90 × 13,70 m z balkoni (predvidenih je 2 × 20 stanovanj); v smeri proti severu pa sta namesto skladiščno prodajnega objekta Seltron predvidena poslovno obrtna objekta s skladiščem za dejavnost podjetja Inoteh iz Bistrice ob Dravi. Gradnja je predvidena fazno;

 

 

v osrednjem delu, namenjenem širitvi športno rekreacijskih dejavnosti, se ob teniškem igrišču predvidi postavitev nadomestnega montažnega objekta za shranjevanje športne opreme;

 

 

predvidi se dozidava obstoječega vrtca v zahodnem delu območja.

 

 

Prav tako bodo v vsebini ZN oz. odloka prisotne spremembe, ki so posledica zahtev ZUreP-1 glede obveznih vsebin in prilog občinskih lokacijskih načrtov.

 

 

V odloku o ZN bodo opredeljene tudi možne velikosti odstopanj od funkcionalnih, oblikovalskih in tehničnih rešitev, ki so dopustna pri pripravi projektov za pridobitev gradbenih dovoljenj po predpisih o graditvi objektov pod pogoji, določenimi v 3. odstavku 77. člena ZUreP-1.

 

 

3. UREDITVENO OBMOČJE ZN

 

 

Ureditveno območje ZN ostaja enako območju obstoječega ZN. Zajema območje med državno cesto in železniško progo Maribor-Prevalje-Državna meja. V letu 2002 je bila v delu območja obdelave izvedena parcelacija ter posledično spremembe nekaterih parcelnih številk. Ureditveno območje ZN zajema danes parcele št.: 84/9, 84/2, 85/2, 84/3, 84/6, 84/5, 84/8, 84/4, 84/1, 84/7, 331, 337, 334/3, 86/1, 86/3, 86/4, 86/5, 86/6, 92/1, 92/2, 93, 99, 100, 334/4, 334/10 in 334/1, vse v K.O. Bistrica pri Limbušu.

 

 

V prostorskih planih se predvideva tudi širitev območja zazidave vzhodno od območja obdelave obravnavanega ZN in sicer na parcele št. 101, 102, 108 in 109, vse K.O. Bistrica pri Limbušu.

 

 

4. NOSILCI UREJANJA PROSTORA, KI DAJEJO SMERNICE IN MNENJA TER DRUGI UDELEŽENCI, KI BODO SODELOVALI PRI PRIPRAVI PROSTORSKEGA AKTA

 

 

4.1. Nosilci urejanja prostora, ki bodo podali smernice

 

 

Pripravljavec oz. načrtovalec bo po sprejemu programa priprave pozval pristojne nosilce urejanja prostora k posredovanju smernic za načrtovanje predvidene prostorske ureditve. Hkrati s pozivom jim bo dostavil tudi program priprave.

 

 

Rok za posredovanje smernic je 15 dni.

 

 

V primeru molka nosilcev urejanja prostora se bo štelo, da smernic nimajo, pri čemer pa bo načrtovalec oz. pripravljavec upošteval vse zahteve, ki jih za načrtovanje predvidene prostorske ureditve določajo veljavni prepisi in drugi pravni akti.

 

 

V smernicah morajo pristojni nosilci urejanja prostora konkretizirati določbe veljavnih predpisov in drugih pravnih aktov, ki se nanašajo na predvideno prostorsko ureditev in na katerih temeljijo njihove smernice. Če nosilci urejanja prostora tega ne bodo storil, jih pripravljavec oz. načrtovalec ne bo upošteval, pri čemer bo razloge za neupoštevanje posebej utemeljil.

 

 

K posredovanju smernic za pripravo ZN bodo pozvani naslednji nosilci urejanja prostora:

 

 

- Ministrstvo za zdravje, Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije, Izpostava Maribor;

 

 

- Ministrstvo za obrambo, Inšpektorat Republike Slovenije za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, izpostava Maribor;

 

 

- Ministrstvo za okolje, prostor in energijo (MOPE), Agencija Republike Slovenije za okolje (ARSO), Izpostava Maribor;

 

 

- Zavod za varstvo kulturne dediščine Republike Slovenije, Območna enota Maribor (posredovanje strokovnih zasnov za varstvo kulturne dediščine in kulturnovarstvenega mnenja);

 

 

- Zavod Republike Slovenije za varstvo narave, Območna enota Maribor (posredovanje naravovarstvenih smernici in naravovarstvenega mnenja);

 

 

- Elektro Maribor, javno podjetje za distribucijo električne energije, PE Elektro Maribor okolica;

 

 

- Telekom Slovenije, PE Maribor;

 

 

- Nigrad, javno komunalno podjetje d.d., Maribor;

 

 

- KRS Selnica-Ruše;

 

 

- Mariborski vodovod Maribor;

 

 

- Ministrstvo za promet, Direkcija RS za ceste, Izpostava Maribor;

 

 

- Ministrstvo za promet, Direkcija RS za železniški promet;

 

 

- Režijski obrat Občine Ruše (za področje prometa na občinskih cestah);

 

 

- Plinarna Maribor;

 

 

- GEOPLIN, d.o.o., Ljubljana

 

 

4.2. Nosilci urejanja prostora, ki bodo podali mnenja

 

 

Po javni razgrnitvi bo pripravljavec oz. načrtovalec dopolnil prostorski akt v skladu s stališči do pripomb in predlogov, danih v času javne razgrnitve prostorskega akta in pozval pristojne nosilce urejanja prostora iz predhodne točke tega programa, da podajo mnenja k dopolnjenemu predlogu prostorskega akta. Hkrati s pozivom jim bo poslal tudi tisti del dopolnjenega prostorskega akta, ki se nanaša na zadeve iz njihove pristojnosti.

 

 

V mnenjih bodo nosilci urejanja prostora ugotovili, ali je pripravljavec pri pripravi prostorskega akta upošteval njihove smernice oziroma, da so rešitve v primeru morebitnih odstopanj od smernic v skladu z zahtevami veljavnih predpisov in drugih pravnih aktov ter v okviru osnovnih usmeritev danih smernic.

 

 

V mnenjih nosilci urejanja prostora ne bodo mogli postavljati novih ali drugačnih pogojev od tistih, ki so jih podali v smernicah.

 

 

Rok za posredovanje mnenj je 15 dni, razen, če zaradi tehnične zahtevnosti ni z zakonom določen drugačen rok. V primeru molka nosilcev urejanja prostora se bo štelo, da na predvideno prostorsko ureditev nimajo pripomb.

 

 

Če bodo nosilci urejanja prostora ugotovili, da je predlagana prostorska ureditev v neskladju z njihovimi smernicami in odrekli pozitivno mnenje, bodo morali svoje odločitve utemeljiti z navedbo konkretnih neskladij v načrtovani prostorski ureditvi z zahtevami iz smernic. Če teh svojih odločitev ne bodo utemeljili, pripravljavec oz. načrtovalec njegovih odločitev ne bo upošteval.

 

 

4.3. Drugi udeleženci, ki bodo sodelovali pri pripravi ZN

 

 

Pri pripravi ZN bosta sodelovala tudi pripravljavec ZN in načrtovalec ZN.

 

 

Pripravljavec ZN je za urejanje prostora pristojni organ Občinske uprave Občine Ruše, ki je odgovoren za pripravo ZN (v nadaljevanju: pripravljavec).

 

 

Načrtovalec je oseba, ki bo izdelala predlog prostorskega akta (v nadaljevanju: načrtovalec) in bo izbrana v skladu s predpisi, ki urejajo področje javnih naročil.

 

 

Posamezne naloge v postopku, za katere je po zakonu odgovoren pripravljavec, bo v skladu z vsebino pogodbe izvedel načrtovalec.

 

 

5. SEZNAM POTREBNIH STROKOVNIH PODLAG ZA NAČRTOVANJE PREDVIDENE PROSTORSKE UREDITVE IN NAČIN PRIDOBITEV STROKOVNIH REŠITEV

 

 

Glede na dejstvo, da bodo spremembe in dopolnitve pripravljene in sprejete po skrajšanem postopku, strokovne rešitve kot podlaga za pripravo ZN ne bodo pridobljene z izdelavo dveh ali več variantnih rešitev ali z natečajem.

 

 

Za načrtovanje predvidene prostorske ureditve bodo po potrebi v skladu z Navodilom o vsebini posebnih strokovnih podlag in o vsebini prostorskih izvedbenih aktov (Ur. list SRS, št. 14/85) ter v skladu z določili ZUreP-1 pripravljene posebne strokovne podlage, ki bodo vsebovale zlasti ugotovitve vplivov predvidenih spremenjenih prostorskih ureditev na okolje.

 

 

Pri pripravi strokovnih podlag in ZN bodo upoštevana tudi naslednja strokovna gradiva:

 

 

- strokovne podlage, izdelane za trenutno veljavni ZN (Odlok o ZN za trgovsko, poslovno, prireditveni in stanovanjski center ob Ruški cesti v Bistrici ob Dravi (MUV, št. 21/98)), iz katerih bodo povzete razpoložljive osnove in podatki, koristni pri izdelavi posebnih strokovnih podlag ter ZN;

 

 

- Strokovne podlage za varstvo kulturne dediščine za spremembe in dopolnitve prostorskih sestavin dolgoročnega in srednjeročnega plana Občine Ruše (ZVNKD, avgust 2000);

 

 

- Naravovarstvene smernice za območje Občine Ruše; Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine Maribor, junij 2001;

 

 

- kot strokovne podlage bodo upoštevane tudi smernice, pridobljene s strani nosilcev urejanja prostora, (npr. strokovne zasnove za varstvo kulturne dediščine kot obvezna podlaga oziroma izhodišče pri izdelavi strokovnih podlag za občinske prostorske plane in drugo urbanistično dokumentacijo lokalnih skupnosti; podrobnejše naravovarstvene smernice...)

 

 

6. GEODETSKE PODLAGE IN NAČIN NJIHOVE PRIDOBITVE

 

 

Kot geodetska podlaga za pripravo ZN bo služil obstoječ geodetski posnetek, pripravljen za veljavni ZN na obravnavanem območju. V primeru, da bi se med pripravo elaboratov izkazala potreba po novih meritvah, se posnetek dopolni na podlagi dodatnih meritev. Geodetske podlage za pripravo posebnih strokovnih podlag morajo biti pripravljene v skladu s Pravilnikom o vsebini geodetskih podlag za pripravo prostorskih izvedbenih aktov (Uradni list SRS, št. 17/85).

 

 

7. ROKI ZA PRIPRAVO ZN OZ. NJEGOVIH POSAMEZNIH FAZ

 

 

ZN bo pripravljen po postopku in v fazah, predpisanih v ZUreP-1, pri čemer so roki za pripravo ZN oz. njegovih faz naslednji:

 

 

- takoj po sprejemu programa priprave bo pripravljavec oz. načrtovalec vsem pristojnim nosilcem urejanja prostora posredoval program priprave ter jih pozval k posredovanju smernic v 15 dnevnem roku;

 

 

- načrtovalec bo pripravil strokovne podlage v roku 30 dni od pridobitve smernic iz predhodne alinee;

 

 

- načrtovalec bo pripravljavcu dostavil predlog ZN z besedilom odloka za prvo obravnavo v roku 30 dni od verifikacije strokovnih podlag s strani pripravljavca;

 

 

- zatem, ko bo s strani občinskega sveta sprejet predlog ZN z odlokom v prvi obravnavi, bo le-ta javno razgrnjen za obdobje 15 dni. V času javne razgrnitve bo pripravljavec organiziral tudi javno obravnavo. Javnost bo o datumu in kraju ter času razgrnitve ter obravnave obveščena na krajevno običajen način in v uradnem glasilu najmanj en teden pred pričetkom javne razgrnitve. Lastnike nepremičnin na obravnavanem območju bo pripravljavec o datumu, kraju in času javne razgrnitve ter javne obravnave obvestil pisno;

 

 

- načrtovalec bo pripravljavcu dostavil strokovna stališča do morebitnih pripomb z javne razgrnitve v roku 7 dni od zadnjega dneva razgrnitve;

 

 

- po sprejemu stališč do pripomb bo pripravljavec pisno seznanil morebitne pripombodajalce, ki so lastniki zemljišč na območju, s sprejetimi stališči do njihovih pripomb;

 

 

- načrtovalec bo dopolnil predlog ZN z odlokom na podlagi sprejetih stališč v roku 15 dni od verifikacije stališč s strani pripravljavca;

 

 

- v primeru, da se bo predlog ZN na podlagi zavzetih stališč do pripomb z javne razgrnitve in obravnave spremenil v takšni meri, da nove rešitve ne bodo skladne s programskimi izhodišči v programu priprave, bo akt ponovno javno razgrnjen in obravnavan. O času, kraju in vsebini ponovne razgrnitve, bo javnost obveščena na krajevno običajen način in v javnem glasilu (lastniki nepremičnin na območju pa pisno) najkasneje 7 dni pred pričetkom javne razgrnitve. V odvisnosti od obsega morebitnih sprememb vsebine prvotno razgrnjenega predloga, bo javna razgrnitev trajala najmanj 7 in največ 15 dni;

 

 

- takoj po dopolnitvi predloga ZN na podlagi sprejetih stališč bo načrtovalec pozval pristojne nosilce urejanja prostora, da v roku 15 dni posredujejo mnenja k dopolnjenemu predlogu;

 

 

- v 7 dneh od prejema mnenj iz predhodne alinee bo načrtovalec pripravljavcu dostavil dopolnjen predlog ZN z odlokom;

 

 

- pripravljavec bo skupaj s spremnim gradivom posredoval dopolnjen predlog z odlokom v drugo obravnavo in sprejem občinskemu svetu. Skupaj z gradivom za drugo obravnavo bo pripravljavec občinskemu svetu dostavil tudi obrazložitve in utemeljitve eventuelnih stališč do pripomb lastnikov zemljišč z javne razgrnitve;

 

 

- po sprejemu bo odlok o ZN objavljen v Medobčinskem uradnem vestniku Štajerske in Koroške regije;

 

 

- z dnem uveljavitve ZN oz. odloka bo pripravljavec Upravni enoti Ruše in inšpekcijskim službam dostavil po en izvod ZN s prilogami.

 

 

Postopek sprememb in dopolnitev ZN je bil pričet v letu 2001 na osnovi takrat veljavnega Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (ZUN), Uradni list SRS, št. 18/84, 37/85, 29/86 ter Ur. l. RS, št. 26/90, 18/93, 47/93, 71/93, 44/97,...), potekal pa bo po skrajšanem postopku, zato v skladu s 34. in 175. členom ZUreP-1 v tekočem postopku ne bo izvedena prostorska konferenca.

 

 

8. OBVEZNOSTI V ZVEZI S FINANCIRANJEM ZN

 

 

Pripravo strokovnih podlag in ZN bo financirala Občina Ruše iz občinskega proračuna.

 

 

Župan Občine Ruše

 

 

Vili Rezman, prof., s. r.

 

 

Št.: 350-05-001/2001 104

 

 

Datum: 25. februar 2003