New Page 2

 

Na podlagi 32. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Ur.l. RS, št. 32/93), 61. člena Zakona o lokalni samoupravi (Ur. l. RS, št. 72/93 in Ur.l. RS, št. 74/98), 12., 24. in 85. člena Statuta občine Rače–Fram (MUV, št. 11/1995), 9., 12. in 13. člena Odloka o lokalnih gospodarskih javnih službah v občini Rače–Fram (MUV, št. 14/1996), 1. člena Odloka o spremembah in dopolnitvah odloka o lokalnih gospodarskih javnih službah (MUV št. …/2007), je Občinski svet Občine Rače–Fram na svoji 3. redni seji dne 8. marca 2007 sprejel

 

 

O D L O K

 

 

o koncesiji storitev dejavnosti sistemskega operaterja distribucijskega omrežja zemeljskega plina na območju Občine Rače–Fram

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

Ta odlok predstavlja koncesijski akt za gospodarsko javno službo, dejavnosti sistemskega operaterja distribucijskega omrežja zemeljskega plina in določa predmet, območje, pogoje, javno pooblastilo, pričetek in čas trajanja koncesije, način financiranja ter druge elemente za podelitev koncesije.

 

 

Gospodarska javna služba dejavnosti sistemskega operaterja distribucijskega omrežja zemeljskega plina se izvaja kot koncesionirana gospodarska javna služba.

 

 

2. člen

 

 

Koncedent za gospodarsko javno službo iz 1. člena tega odloka je Občina Rače–Fram naloge v zvezi s to koncesionirano gospodarsko javno službo pa izvršuje občinska uprava.

 

 

3. člen

 

 

Koncesija se v skladu z Zakonom o gospodarskih javnih službah neposredno na osnovi vloge o zainteresiranosti podeli Plinarni Maribor d.d., s sedežem na Plinarniški ul. 9, 2000 Maribor.

 

 

4. člen

 

 

Koncesijsko pogodbo, ki mora biti usklajena s tem odlokom, ki je koncesijski akt, sklene na strani koncedenta župan Občine Rače–Fram.

 

 

II. OBMOČJE IZVAJANJA KONCESIONIRANE GOSPODARSKE JAVNE SLUŽBE

 

 

5. člen

 

 

Območje izvajanja koncesionirane gospodarske javne službe iz 1. člena tega odloka obsega celotno območje Občine Rače– Fram.

 

 

Koncesionar lahko opravlja svojo dejavnost tudi izven območja Občine Rače–Fram.

 

 

III. ZAČETEK IN TRAJANJE KONCESIJSKEGA RAZMERJA

 

 

6. člen

 

 

Koncesija se podeli za obdobje 35 let, začenši z dnem podpisa koncesijske pogodbe.

 

 

IV. ODGOVORNOST IN NALOGE KONCESIONARJA

 

 

7. člen

 

 

Koncesionar je odgovoren za:

 

 

- pravne, organizacijske, finančne in druge aktivnosti za zagotovitev navezave distribucijskega omrežja na prenosno omrežje;

 

 

- distribucijo zemeljskega plina,

 

 

- obratovanje in vzdrževanje omrežja,

 

 

- zagotavljanje dolgoročne zmogljivosti omrežja, da omogoča razumne zahteve za priključitev in dostop do omrežja,

 

 

- zanesljivost oskrbe z zemeljskim plinom s tem, da zagotavlja ustrezno zmogljivost in zanesljivost omrežja,

 

 

- nediskriminatorno obravnavanje uporabnikov omrežja,

 

 

- vodenje seznama odjemalcev,

 

 

- zagotavljanje potrebnih podatkov drugim sistemskim operaterjem, z omrežji katerih je omrežje, ki ga upravlja, povezano,

 

 

- zagotavljanje potrebnih podatkov odjemalcem, da lahko učinkovito uveljavljajo dostop do omrežja,

 

 

- ekološko sprejemljivost pri pridobivanju, proizvodnji, transportu in porabi zemeljskega plina,

 

 

- upoštevati, da imajo odjemalci zemeljskega plina iz omrežij pravico do oskrbe na pregleden in nepristranski način pod pogoji, določenimi z zakonom in sprejetimi predpisi ter s splošnimi akti, izdanim po javnem pooblastilu;

 

 

- napoved porabe zemeljskega plina z uporabo metode celovitega načrtovanja, z upoštevanjem varčevalnih ukrepov pri porabnikih,

 

 

- vzpostavljati program ukrepov za doseganje ciljev koncesije in spremljati njegovo izvajanje. O programu in njegovem izvajanju mora letno poročati Javni agenciji RS za energijo in poročilo objaviti.

 

 

Koncesionar mora opravljati vse naloge, ki jih določa slovenska zakonodaja ter direktiva 2003/55/ES Evropskega parlamenta in Sveta glede skupnih pravil notranjega trga za zemeljski plin (Uradni list EU, z dne 15.7.2003, L 176, str. 57) in njene morebitne spremembe.

 

 

V. POGOJI, KI JIH MORA IZPOLNJEVATI KONCESIONAR

 

 

8. člen

 

 

Koncesionar mora izpolnjevati naslednje pogoje oz. zahteve:

 

 

- razpolagati mora z ustreznimi dovoljenji oziroma licenco, ki jo določa zakon in je izdana s strani pristojne inštitucije,

 

 

- osebe, ki so pooblaščene za vodenje poslov dejavnosti koncesije, ne smejo sodelovati pri vodenju poslov, upravljanju ali kot člani nadzornih svetov oziroma drugih organov tistih pravnih oseb, ki opravljajo drugo energetsko dejavnost na področju zemeljskega plina,

 

 

- zagotoviti mora, da lahko osebe, ki so pooblaščene za vodenje poslov koncesije, to izvršujejo neodvisno in neodvisno sprejemajo odločitve.

 

 

VI. KATASTER OMREŽIJ IN NAPRAV

 

 

9. člen

 

 

Koncesionar mora za račun Občine Rače–Fram voditi kataster omrežij in naprav, ki jih upravlja, vključno z zbirko podatkov o uporabnikih. Obseg in način vodenja katastra in zbirk podatkov predpiše občinska uprava.

 

 

Kataster se vodi atributivno in grafično v obliki računalniškega zapisa.

 

 

V katastru in zbirkah podatkov so le tisti osebni podatki, ki so predmet pogodbe o priključitvi na omrežje. S temi podatki koncesionar ravna v skladu s predpisi o varstvu osebnih podatkov in jih je dolžan dajati na vpogled samo pristojnemu organu oziroma od njega pooblaščenim organom v okviru nadzora in uporabniku na njegovo zahtevo v delu, v katerem se nanašajo nanj, ter organom, za katere tako določa zakon.

 

 

Kataster z vsemi zbirkami podatkov iz tega člena je last koncedenta. Kopijo ažuriranih podatkov koncesionar periodično, v rokih, določenih s koncesijsko pogodbo, ter po izgradnji posameznega segmenta distribucijskega omrežja, izroča koncedentu, ob prenehanju veljavnosti koncesijske pogodbe pa mu jih izroči v celoti.

 

 

VII. JAVNA POOBLASTILA KONCESIONARJU

 

 

10. člen

 

 

Javna pooblastila koncesionarja določa zakon.

 

 

VIII. POGOJI ZA IZVAJANJE GOSPODARSKE JAVNE SLUŽBE IN ZA UPORABO JAVNIH DOBRIN, KI SE Z NJO ZAGOTAVLJAJO

 

 

11. člen

 

 

Vrsto in obseg javnih dobrin, ki se zagotavljajo z javno službo, pogoje za zagotavljanje in uporabo javnih dobrin, pravice in obveznosti uporabnikov ter vrsto in obseg monopola in način njegovega preprečevanja, ureja zakon.

 

 

IX. FINANCIRANJE GOSPODARSKE JAVNE SLUŽBE

 

 

12. člen

 

 

Vir financiranja gospodarske javne službe je omrežnina, do katere ima pravico koncesionar.

 

 

X. RIZIK KONCESIONARJA

 

 

13. člen

 

 

Koncesionar prevzema rizik poslovanja in Občina Rače–Fram ni odgovorna za poslovanje in uspeh poslovanja koncesionarja.

 

 

XI. KONCESIJSKA DAJATEV

 

 

14. člen

 

 

Koncesijska pogodba lahko določi pravico koncedenta do koncesijske dajatve.

 

 

XII. NADZOR NAD IZVAJANJEM GOSPODARSKE JAVNE SLUŽBE

 

 

15. člen

 

 

Nadzor nad izvajanjem koncesije oziroma koncesijske pogodbe izvajajo pristojne inšpekcijske službe in občinska uprava.

 

 

Pristojnosti se uredijo s koncesijsko pogodbo.

 

 

XIII. PRENOS KONCESIJE

 

 

16. člen

 

 

Prenos koncesije je mogoč samo s soglasjem koncedenta in na predlog koncesionarja.

 

 

Prenos koncesije je mogoč samo v primeru, da se položaj koncedenta ne poslabša in da novi koncesionar prevzame vse obveznosti dotedanjega koncesionarja in vstopi v njegov položaj z enakimi pravicami in obveznostmi.

 

 

Novi koncesionar mora izpolnjevati vse pogoje, ki so bili podlaga za podelitve koncesije dotedanjemu koncesionarju. Breme dokazovanja je na strani novega potencialnega koncesionarja.

 

 

Koncesijska pogodba se ustrezno spremeni. S sklenitvijo nove koncesijske pogodbe je prenos koncesije končan.

 

 

Določbe o prenosu koncesije se smiselno uporabljajo tudi v primeru statusnih sprememb koncesionarja, kot so na primer prevzem, združitev, itd.

 

 

S koncesijsko pogodbo se lahko določijo podrobnosti glede prenosa koncesije.

 

 

XIV. PRENEHANJE KONCESIJSKEGA RAZMERJA

 

 

17. člen

 

 

Koncesijsko razmerje preneha s prenehanjem koncesijske pogodbe, prenehanjem koncesionarja, z odkupom ali odvzemom koncesije.

 

 

Koncesijska pogodba preneha po poteku časa, za katerega je bila sklenjena, s sporazumom ali z razdrtjem pogodbe.

 

 

S koncesijsko pogodbo se določijo podrobnosti in pogoji glede posamezne oblike prenehanja koncesijskega razmerja. V nobenem primeru prenehanje koncesijskega razmerja ne sme prizadeti pravic uporabnikov koncesijskih storitev. Koncesionar mora, vse dokler Občina Rače–Fram ne vzpostavi novega koncesijskega razmerja ali na novo organizira javno službo, nuditi vso potrebno pomoč pri oskrbi odjemalcev zemeljskega plina.

 

 

XV. ODVZEM KONCESIJE

 

 

18. člen

 

 

Koncedent koncesionarju odvzame koncesijo z upravno odločbo v naslednjih primerih:

 

 

- če ne začne z opravljanjem koncesionirane gospodarske javne službe v za to določenem roku,

 

 

- če je v javnem interesu, da se dejavnost preneha izvajati kot gospodarska javna služba ali kot koncesionirana gospodarska javna služba, kar se ugotovi z aktom, ki ga sprejme občinski svet,

 

 

- v primerih hudih kršitev koncesijske pogodbe, opredeljenih v tem odloku,

 

 

- v primeru ponavljajočih se drugih kršitev koncesijske pogodbe, opredeljenih v tem odloku, na katere je koncedent koncesionarja predhodno uradno pisno opozoril, mu z opozorilom postavil rok za odpravo morebitnih posledic ter mu zagrozil z odvzemom koncesije, pa se na to opozorilo koncesionar ne odzove na ustrezen način,

 

 

- če prenese koncesijo na drug subjekt v nasprotju s tem odlokom.

 

 

Koncesije ni mogoče odvzeti zaradi koncesionarjevih kršitev, če je do okoliščin, ki bi to utemeljevale, prišlo zaradi višje sile ali drugih nepredvidljivih in nepremagljivih okoliščin, opredeljenih v tem odloku.

 

 

XVI. HUDE IN DRUGE KRŠITVE KONCESIJSKE POGODBE TER VIŠJA SILA

 

 

19. člen

 

 

Hude kršitve koncesijske pogodbe so:

 

 

- uporaba tarif ali omrežnin, ki so drugačne od dogovorjenih s koncesijsko pogodbo oziroma določenih s sklepom za tarife javne službe pristojnega organa,

 

 

- zamuda pri plačilu koncesijske dajatve za obdobje, daljše od 60 dni po zapadlosti,

 

 

- opustitev vodenja katastra omrežij in naprav ali njegovo vodenje v nasprotju z veljavnimi standardi.

 

 

Kot huda kršitev koncesijske pogodbe se štejejo tudi razlogi, zaradi katerih se koncesionarju odvzame licenca za opravljanje dejavnosti sistemskega operaterja.

 

 

20. člen

 

 

Druge kršitve koncesijske pogodbe, na podlagi katerih je možen odvzem koncesije, so zlasti:

 

 

- odklanjanje priključitve zainteresiranega odjemalca oziroma uporabnika na omrežje, če za odklonitev niso izpolnjeni pogoji, ki jih določa zakon ali na njegovi podlagi sprejet predpis ali veljavna sistemska obratovalna navodila,

 

 

- nepopolno ali strokovno pomanjkljivo vodenje katastra omrežij in naprav,

 

 

- zamude pri plačevanju koncesijske dajatve, ki se ne obravnavajo kot hude kršitve koncesijske pogodbe,

 

 

- prekinitve dobave zemeljskega plina posameznim odjemalcem, ki niso utemeljene z zakonom oziroma z zakonom neutemeljeno odlašanje s ponovno priključitvijo odjemalca na omrežje.

 

 

21. člen

 

 

Za višjo silo se obravnava vsak dogodek ali okoliščino, ki je izven nadzora koncesionarja in je ni bilo mogoče pričakovati, se ji izogniti oziroma jo odvrniti, kot so na primer: povodnji in poplave, zemeljski plazovi, potresi, požari, eksplozije, strojelomi, trgovinske blokade, ukrepi državnih organov, tehnične okvare in poškodbe na povezanih prenosnih omrežjih, izpad električnega omrežja na območju uporabnika ali odjemalca zemeljskega plina in zmrzovanje ali nastajanje hidratov na plinskih napeljavah.

 

 

V primeru višje sile mora koncesionar storiti vse, kar lahko stori kot dober strokovnjak, da izpolnjuje koncesijsko pogodbo. V kolikor pa to ni mogoče, ne odgovarja za neizvajanje koncesije ali pomanjkljivo izvajanje koncesije.

 

 

XVII. KONČNA DOLOČBA

 

 

22. člen

 

 

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

 

Številka: 034/36/2007

 

 

Datum: 9. marec 2007

 

 

Branko Ledinek, s. r.

 

 

Župan občine Rače–Fram