New Page 2
 

Na podlagi 3. odstavka 74. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Uradni list RS, št. 33/07), Uredbe o vsebini programa opremljanja zemljišč za gradnjo (Uradni list RS, št. 80/07), Pravilnika o merilih za odmero komunalnega prispevka (Uradni list RS, št. 95/07) in 16. člena Statuta Občine Sveta Trojica v Slovenskih Goricah (Medobčinski uradni vestnik, št. 02/07 in 29/07) je Občinski svet Občine Sveta Trojica v Slovenskih Goricah na 19. redni seji, dne 20. novembra 2008, sprejel

 

O D L O K

 

o programu opremljanja in merilih za odmero komunalnega

 

prispevka za območje občine Sveta Trojica v Slovenskih

 

Goricah

 

SPLOŠNI DOLOČBI

 

1. člen

 

(predmet odloka)

 

S tem odlokom se sprejme program opremljanja, podlage za odmero komunalnega prispevka, podrobnejša merila zanje in obračunska območja komunalne opreme, ki so določena v programu opremljanja zemljišč za gradnjo (v nadaljevanju: program opremljanja), katerega je pod številko projekta 19/2008 izdelalo podjetje TerraGIS d.o.o. in je dosegljiv na sedežu občine.

 

2. člen

 

(predmet komunalnega prispevka)

 

Predmet obračuna komunalnega prispevka so predvideni in obstoječi objekti na območju Občine Sveta Trojica v Slovenskih Goricah, ki se bodo prvič opremljali z vodovodnim omrežjem,

 

kanalizacijskim omrežjem, omrežjem cest, javno razsvetljavo oziroma se bo zanje izvajala obvezna gospodarska javna služba zbiranja, odvoza in deponiranja komunalnih odpadkov.

 

MERILA IN PODLAGE ZA ODMERO KOMUNALNEGA

 

PRISPEVKA

 

3. člen

 

(obračunsko območje)

 

Območja, opremljanja s posamezno komunalno opremo, so prikazana v kartografskem delu programa opremljanja.

 

- Obračunsko območje za vodovodno omrežje je prikazano na karti 1: Vodovod – pregledna karta obračunskih območij;

 

- Obračunsko območje za kanalizacijsko omrežje in čistilne naprave je prikazano na karti 2: Kanalizacija in čistilna naprava

 

– pregledna karta obračunskih območij;

 

- Obračunsko območje za prometno opremo je prikazano na karti 3: Ceste – pregledna karta obračunskih območij;

 

- Obračunsko območje za javno razsvetljavo je prikazano na karti 4: Javna razsvetljava – pregledna karta obračunskih območij;

 

- Obračunsko območje za službo ravnanja z odpadki je prikazano na karti 5: Ravnanje z odpadki – pregledna karta obračunskih območij;

 

Obračunska območja posamezne komunalne opreme, navedena v alinejah od 1 do 5, so podrobneje prikazane na kartah, ki so sestavni del kartografskega dela programa opremljanja in so izvedene v merilu 1:5.000.

 

Če je ob odmeri komunalnega prispevka ugotovljeno, da objekt, ki je predmet odmere, nima možnosti priključka na posamezno komunalno opremo, ki je s programom opremljanja določena za območje, na katerem objekt leži, ali le-te ni mogoče uporabljati, se komunalni prispevek odmeri glede na dejansko opremljenost objekta s komunalno opremo.

 

Če je ob odmeri komunalnega prispevka ugotovljeno, da objekt, ki je predmet odmere, ima možnost priključevanja na posamezno komunalno opremo, ki pa s programom zanj ni določena, se komunalni prispevek odmeri glede na dejansko opremljenost objekta s komunalno opremo.

 

4. člen

 

(dejanska opremljenost objekta s komunalno opremo)

 

Če pristojni organ občine ne odloči drugače, velja:

 

Vsak predvideni objekt, za katerega je treba pridobiti gradbeno dovoljenje, je opremljen s cestnim omrežjem, če je iz projektnih pogojev za pridobitev gradbenega dovoljenja razvidno, da se zanj lahko izvede priključek na obstoječe javno cestno omrežje.

 

Če mora investitor za pridobitev gradbenega dovoljenja zgraditi ali izboljšati del javnega cestnega omrežja, objekt ni opremljen s cestnim omrežjem.

 

Vsak predvideni objekt, za katerega je treba pridobiti gradbeno dovoljenje, je opremljen z vodovodnim in/ali kanalizacijskim omrežjem, če je iz projektnih pogojev za pridobitev gradbenega dovoljenja to nedvoumno razvidno. Če mora investitor za pridobitev gradbenega dovoljenja zgraditi ali izboljšati del javnega vodovodnega in/ali kanalizacijskega omrežja, objekt ni opremljen z vodovodnim in/ali kanalizacijskim omrežjem.

 

Za izboljšanje javnega omrežja se štejejo vsa dela, ki jih je treba izvesti na javnem vodovodnem, kanalizacijskem ali cestnem omrežju na zahtevo upravljalca z namenom omogočitve priključitve objekta na obstoječe omrežje. Za izboljšanje se ne štejejo dela na individualnem priključku objekta Če obstoječega ali predvidenega objekta po veljavni zakonodaji ni treba priklopiti na vodovodno ali kanalizacijsko omrežje velja, da objekt ni opremljen z vodovodnim ali kanalizacijskim omrežjem. V tem primeru se komunalni prispevek za tovrstno komunalno opremo ne odmeri.

 

Vsak objekt je opremljen z javno razsvetljavo, če je objekt javne razsvetljave oddaljen od roba objekta največ 50 metrov.

 

Šteje se, da so s službo zbiranja, odvoza in deponiranja komunalnih odpadkov opremljeni vsi objekti na območju občine.

 

5. člen

 

(razmerje med merilom parcele in neto tlorisno površino

 

objekta)

 

Razmerje med merilom gradbene parcele (Dpi) in merilom neto tlorisne površine objekta (Dti) je na celotnem območju opremljanja enako in znaša Dpi = 0,7 ter Dti = 0,3.

 

6. člen

 

(faktor dejavnosti)

 

Faktor dejavnosti se skladno s Pravilnikom o merilih za odmero komunalnega prispevka določi za vso komunalno opremo, ki jo določa ta odlok in se določi po naslednjih kriterijih:

 

Preglednica 1: Določitev faktorjev dejavnosti glede na vrsto Objekta

 

Vrsta objekta

Oznaka v klasifikaciji CC-SI

Kdejavnosti

Tri- in večstanovanjske stavbe

1122

1,30

Trgovske in druge stavbe za pretežno storitveno dejavnost

123

1,15

Stanovanjske stavbe

11

1,00

Industrijske stavbe

125

0,80

Stavbe splošnega družbenega pomena

126

0,80

Garažni objekti

1242

0,70

Objekti za šport, rekreacijo in drugi objekti za prosti čas

241

0,70

Nestanovanjske kmetijske stavbe

1271

0,70

7. člen

 

(skupni in obračunski stroški)

 

Prikaz skupnih in obračunskih stroškov komunalne opreme.

 

Preglednica 2: Prikaz skupnih in obračunskih stroškov

 

Komunalna oprema

Skupni stroški v EUR

Obračunski stroški v EUR

1. Vodovod

2.119.772

748.814

2. Kanalizacija in čistilna naprava

1.964.355

319.931

3. Cestno omrežje

13.715.976

2.681.287

4. Javna razsvetljava

80.200

80.200

5. Ravnanje z odpadki

120.000

120.000

 

 

8. člen

 

(stroški opremljanja m2 gradbene parcele (Cp)

 

in neto tlorisne površine objekta (Ct)

 

s posamezno komunalno opremo)

 

Stroški opremljanja m2 gradbene parcele in neto tlorisne površine objektov se obračunajo z upoštevanjem preglednice 3, pri čemer se za določitev posameznega območja opremljanja s posamezno komunalno opremo smiselno upoštevajo določila 3. člena tega odloka.

 

Preglednica 3: Določitev Cp in Ct za posamezno komunalno opremo

 

Postavka

Cp (EUR/m2)

Ct (EUR/m2)

1. Vodovod

0,93

 7,55

2. Kanalizacija in čistilna naprava

0,92

 7,90

3. Cestno omrežje

2,47

17,64

4. Javna razsvetljava

0,15

1,22

5. Ravnanje z odpadki

0,11

0,79

Pomen Cp in Ct je naslednji:

 

Cp - stroški opremljanja kvadratnega metra gradbene parcele s posamezno komunalno opremo na območju opremljanja;

 

Ct - stroški opremljanja kvadratnega metra neto tlorisne površine objekta s posamezno komunalno opremo na območju opremljanja.

 

9. člen

 

(indeksiranje stroškov opremljanja)

 

Stroški opremljanja kvadratnega metra parcele s posamezno vrsto komunalne opreme na posameznem obračunskem območju (Cp) in stroški opremljanja kvadratnega metra neto tlorisne površine objekta s posamezno vrsto komunalne opreme na posameznem obračunskem območju (Ct) se pri odmeri komunalnega prispevka indeksirajo z uporabo povprečnega letnega indeksa cen za posamezno leto, ki ga objavlja Združenje za gradbeništvo v okviru Gospodarske zbornice Slovenije, pod »Gradbena dela – ostala nizka gradnja«, na naslednji način:

 

Cp1 = Cp · I

 

oziroma

 

Ct1 = Ct · I, kjer je

 

I – faktor indeksacije, ki se indeksira na dan uveljavitve programa opremljanja.

 

IZRAČUN KOMUNALNEGA PRISPEVKA

 

10. člen

 

(izračun komunalnega prispevka)

 

Komunalni prispevek za posamezno vrsto komunalne opreme se izračuna na naslednji način:

 

KPij = (Aparcela x Cpij x Dp ) + (Kdejavnost x Atlorisna x Ctij x Dt) kjer je:

 

KPij znesek dela komunalnega prispevka, ki pripada posamezni

 

vrsti komunalne opreme na posameznem obračunskem območju

 

Aparcela površina parcele

 

Atlorisna neto tlorisna površina objekta

 

Dp delež parcele pri izračunu komunalnega prispevka

 

Dt delež neto tlorisne površine objekta pri izračunu komunalnega prispevka

 

Kdejavnost faktor dejavnosti

 

Cpij obračunski stroški, preračunani na m2 parcele na obračunskem območju za posamezno vrsto komunalne opreme Ctij obračunski stroški, preračunani na m2 neto tlorisne površine objekta na obračunskem območju za posamezno vrsto komunalne infrastrukture.

 

Površina parcele se za objekte, za katere je treba pridobiti gradbeno dovoljenje, povzame iz projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja.

 

Kadar parcele objekta ni mogoče določiti na način, določen s komunalprejšnjim odstavkom oziroma parcela ni določena, se le-ta določi kot minimalna gradbena parcela iz veljavnih prostorskih aktov občine.

 

Če podatka o površini parcele iz prejšnjega odstavka ni mogoče pridobiti, se parcela določi kot fundus objekta, ki se pomnoži s faktorjem 1,5.

 

Neto tlorisna površina objekta se za objekte, za katere je treba pridobiti gradbeno dovoljenje, izračuna po standardu SIST ISO 9836 tako, da se povzame iz projekta za pridobitev gradbenega dovoljenja.

 

Če podatka o neto tlorisni površini objekta ni mogoče pridobiti na način iz prejšnjega odstavka, se le-tega pridobi iz uradnih evidenc Geodetske uprave Republike Slovenije.

 

Kadar neto tlorisne površine objekta ni mogoče pridobiti, se komunalni prispevek odmeri le od površine parcele, ki se pomnoži s faktorjem 2,0.

 

11. člen

 

(posebni primeri obračuna komunalnega prispevka)

 

1) V primeru nadzidave, dozidave, rekonstrukcije, gradnje na obstoječi gradbeni parceli ipd., se za izračun komunalnega prispevka upošteva le priključna moč objekta. V tem primeru se ne uporabljajo določbe tega odloka glede preračuna stroškov opremljanja na parcelo, ampak se upošteva zgolj del, vezan na neto tlorisno površino objekta oz. faktor dejavnosti. Tako se v primeru tovrstne gradnje neto tlorisna površina objekta izračuna kot razlika med neto tlorisno površino novega objekta in neto tlorisno površino obstoječega objekta. Če je vrednost pozitivna, se zanjo obračuna komunalni prispevek, v nasprotnem primeru se  komunalni prispevek ne obračuna. V primeru ostalih vrst sprememb površin obstoječih objektov pa se podatek o spremembi NTP vzame iz priloženega projekta.

 

Odmera komunalnega prispevka se izvrši po naslednji formuli:

 

KPi = Kdejavnost,i · (Atlorisna, nova - Atlorisna, obstoječa) · Ct · Dt

 

2) V primeru spremembe vrste objekta za obstoječe objekte, katerim se neto tlorisna površina ne spreminja, se komunalni prispevek odmeri od spremembe faktorja dejavnosti, ki je določen s

 

6. členom tega odloka ter neto tlorisne površine, katerim se spreminja namembnost.

 

Odmera komunalnega prispevka se izvrši po sledeči formuli:

 

KPi = (Kdejavnost,i-novi - Kdejavnost,i-obstoječi) · Atlorisna · Ct · Dt

 

3) V primeru legalizacije obstoječega objekta se komunalni prispevek zanj obračuna enako kot za novogradnjo.

 

4) Komunalni prispevek za novozgrajeno komunalno opremo se lahko na območju, kjer je bila taka investicija izvedena oz. se izvaja, odmeri na podlagi posebej samo za to komunalno opremo, samo za to območje sprejetega posebnega programa opremljanja oz. na njem temelječega odloka, ki opredeljuje skupne in obračunske stroške ter ostale za odmero potrebne parametre. Stroški za obstoječo (že zgrajeno) komunalno opremo na tem območju pa se obračunajo na podlagi tega odloka.

 

12. člen

 

(izračun celotnega komunalnega prispevka)

 

Celotni komunalni prispevek se izračuna na naslednji način:

 

KP = ? KPi

 

Zgornje oznake pomenijo:

 

KP celotni izračunani komunalni prispevek,

 

KPi komunalni prispevek, izračunan za posamezno vrsto komunalne opreme

ZAVEZANEC ZA PLAČILO IN  ODMERA KOMUNALNEGA PRISPEVKA

 

13. člen

 

(način odmere in plačila komunalnega prispevka)

 

Komunalni prispevek se odmeri:

 

- na zahtevo zavezanca,

 

- ob prejemu obvestila s strani upravne enote v zavezančevem imenu, da je vloga za izdajo gradbenega dovoljenja, katero je vložil zavezanec, popolna,

 

- po uradni dolžnosti.

 

Komunalni prispevek odmeri pristojni organ občine z odločbo.

 

Komunalni prispevek se plača v enkratnem znesku.

13. člen

 

(zavezanec za plačilo)

 

Zavezanec za plačilo komunalnega prispevka je:

1. investitor, ki namerava zgraditi nov objekt, za katerega je potrebno pridobiti gradbeno dovoljenje;

2. investitor oziroma lastnik objekta, ki namerava prizidati, nadzidati, rekonstruirati, zgraditi nadomestni objekt ali spremeniti namembnost obstoječega objekta, če povečuje priključno moč obstoječih priključkov;

3. lastnik obstoječega objekta na opremljenem ali delno opremljenem stavbnem zemljišču, če se to zemljišče komunalno opremlja tako, da se komunalna oskrba izboljša ali na novo uredi. Kadar se na določenem območju urejanja na novo ureja komunalna infrastruktura v skladu z zahtevami veljavnih predpisov, so zavezanci za plačilo tudi vsi lastniki že zgrajenih objektov, ki za namen izgradnje take infrastrukture še niso plačali komunalnega prispevka.

13.a člen

 

(način odmere komunalnega prispevka in plačilo)

 

Odločbo o odmeri komunalnega prispevka izda občinska uprava na zahtevo zavezanca, ki vlogi za odmero komunalnega prispevka priloži projektno dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja.

Za zavezance v primeru iz tretje točke 13. člena postopek za odmero komunalnega prispevka uvede občinska uprava po uradni dolžnosti.

Če zavezanec v postopku odmere dokaže individualna vlaganja v komunalno opremo, se to upošteva pri izračunu komunalnega prispevka.

Komunalni prispevek zavezanec plača v enkratnem znesku ali v obliki obročnih odplačil, kar se določi z odločbo. Obročno odplačilo je mogoče na podlagi pisne vloge zavezanca v primeru, da gre za višji znesek odmerjenega komunalnega prispevka, da zavezanec sam gradi del komunalne opreme ali da traja gradnja komunalne opreme dalj časa. Podrobna razmerja stranki uredita s pogodbo o obročnem odplačilu komunalnega prispevka.

Zavezanec je dolžan plačati komunalni prispevek v 30 dneh po pravnomočnosti odločbe oziroma v skladu z določitvijo obročnega odplačila. Potrdilo o plačanem komunalnem prispevku izda upravni organ po plačilu prispevka. V primeru obročnega odplačevanja izda upravni organ za potrebe izdaje gradbenega dovoljenja potrdilo, da je plačilo komunalnega prispevka urejeno s pogodbo.

 

14. člen

 

(pogodbena razmerja med investitorjem in občino)

 

Ob plačilu komunalnega prispevka ima zavezanec pravico od občine zahtevati sklenitev pogodbe o medsebojnih obveznostih v zvezi s priključevanjem objekta na komunalno opremo.

 

S pogodbo iz prejšnjega odstavka se določi rok za priključitev objekta na komunalno opremo.

 

Če se občina in investitor dogovorita, da bo investitor sam, na lastne stroške, delno ali v celoti zgradil komunalno opremo na neopremljenem ali delno opremljenem zemljišču, se ta dogovor sklene s pogodbo o opremljanju, v kateri se natančno opredelijo pogodbene obveznosti obeh strank.

 

OPROSTITVE IN OLAJŠAVE PLAČILA

 

KOMUNALNEGA PRISPEVKA

 

15. člen

 

(oprostitve in olajšave plačila komunalnega prispevka)

 

Komunalni prispevek se ne plača za gradnjo gospodarske javne infrastrukture.

 

Za gradnjo neprofitnih stanovanj in gradnjo posameznih vrst stavb za izobraževanje, znanstveno-raziskovalno delo in zdravstvo po predpisih o uvedbi in uporabi enotne klasifikacije vrst objektov, lahko o oprostitvi plačila komunalnega prispevka na predlog župana odloči občinski svet.

 

Komunalnega prispevka so v višini 90% oproščene nestanovanjske kmetijske stavbe (oznaka 1271 v klasifikaciji CC-SI), pri čemer bo oproščena sredstva občina v enaki višini nadomestila iz nenamenskih prihodkov proračuna.

 

Plačilo komunalnega prispevka se lahko delno ali v celoti oprosti tudi za gradnjo ostalih posameznih vrst nestanovanjskih stavb po predpisih o uvedbi in uporabi enotne klasifikacije vrst objektov, če tako na predlog župana odloči občinski svet. V tem primeru mora občina oproščena sredstva v enaki višini nadomestiti iz nenamenskih prihodkov občinskega proračuna.

 

Če zavezanec s pisnim potrdilom dokaže svoja pretekla vlaganja v komunalno opremo na območju občine Sveta Trojica v Slovenskih Goricah, se mu revalorizirani znesek prizna kot plačilo komunalnega prispevka za tisto vrsto komunalne opreme, v katero je vlagal, vendar največ do višine obračunanega komunalnega prispevka. Pri tem se upoštevajo samo vlaganja po 1.1.1992.

 

Zavezanec lahko posamezno dokazilo o preteklem vlaganju uveljavlja samo enkrat.

 

PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

16. člen

 

(obravnava že prejetih vlog za odmero komunalnega

 

prispevka)

 

Postopki za odmero komunalnega prispevka, začeti pred veljavnostjo tega odloka, se končajo po do tedaj veljavnih predpisih.

 

17. člen

 

(stroški priključevanja)

 

Šteje se, da so s plačilom komunalnega prispevka poravnani vsi stroški priključevanja objekta na komunalno opremo, razen gradnje tistih delov priključkov, ki so v zasebni lasti.

 

18. člen

 

(prenehanje veljavnosti)

 

Z dnem uveljavitve tega odloka prenehata na območju občine Sveta Trojica v Slovenskih Goricah veljati Odlok o plačilu sorazmernega dela stroškov za pripravo in opremljanje stavbnega zemljišča na območju občine Lenart (Uradni list RS, št. 3/97) in Sklep o določitvi izhodiščne cene za izračun sorazmernega dela stroškov opremljanja stavbnega zemljišča s posameznimi vrstami komunalnih ter drugih objektov in naprav izven območja kompleksnega urejanja stavbnega zemljišča (Medobčinski Uradni Vestnik, št. 2/07).

 

19. člen

 

(začetek veljavnosti)

 

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku (MUV).

 

Številka: 387-2/2008

 

Datum: 20. november 2008

 

Župan

 

Občine Sveta Trojica v Slovenskih goricah

 

Darko Fras, univ. dipl. prav., s. r.

   

Odlok o spremembi Odloka o programu opremljanja in merilih za odmero komunalnega prispevka za območje občine Sveta Trojica v Slovenskih Goricah (Medobčinski uradni vestnik Štajerske in Koroške regije, št. 18/2009) vsebuje naslednjo prehodno in končno določbo:

 

5. člen

  Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku (MUV).