New Page 2

Na podlagi 16. člena Statuta Občine Radenci (Uradno glasilo slovenskih občin št.  2/11) in v skladu z Zakonom o spremljanju državnih pomoči (Uradni list, RS, št. 37/04) je Občinski svet Občine Radenci na 25. redni seji dne  10. 07. 2014 sprejel

 

PRAVILNIK

o finančni pomoči za spodbujanje podjetništva v Občini RADENCI

 

I.       Splošne določbe

 

1. člen

Ta pravilnik podrobneje določa upravičence, ukrepe in pogoje za dodeljevanje sredstev, upravičene stroške in njihovo višino, postopek dodeljevanja in nadzor nad porabo sredstev za spodbujanje razvoja podjetništva v Občini Radenci (v nadaljevanju: občina).

 

2. člen

Za uresničevanje ciljev občine na področju razvoja podjetništva se sredstva po tem pravilniku dodeljujejo po pravilih dodeljevanja pomoči de minimis skladno z Uredbo Komisije (EU) št. 1407/2013 z dne 18. december 2013 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis (Uradni list EU L 352, 24.12.2013).

 

3. člen

Sredstva za pomoči po tem pravilniku se zagotavljajo v proračunu občine za namene spodbujanja in razvoja podjetništva ter v višini, ki je določena z odlokom o proračunu občine za posamezno leto.

 

4. člen

Upravičenci do pomoči po tem pravilniku so:

·      podjetja, ki imajo sedež in kraj investicije na območju občine.

 

5. člen

Za podjetje upravičeno do pomoči po tem pravilniku se šteje

·      samostojni podjetnik posameznik,

·      mikro podjetje,

·      majhno podjetje.

Za ugotavljanje velikosti podjetja se uporablja veljavna opredelitev velikosti podjetij EU, ki velja za področje državnih pomoči.

 

6. člen

Do pomoči po tem pravilniku niso upravičena podjetja, ki:

·      so v prisilni poravnavi, stečaju ali likvidaciji,

·      so v težavah in dobivajo državno pomoč za reševanje in prestrukturiranje,

·      sodijo v sektorje kmetijstva, ribištva, ribogojstva in premogovništva,

·      nimajo poravnanih finančnih obveznosti do občine,

·      nimajo plačanih davkov, prispevkov in poravnanih obveznosti do delavcev.

Ob prijavi na razpis morajo biti plačani davki, prispevki in poravnane obveznosti do delavcev ter poravnane finančne obveznosti do občine.

Do pomoči po pravilu de minimis niso upravičena podjetja iz sektorjev :

·      ribištva in akvakulture,

·      primarne proizvodnje kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti,

·      predelave in trženja kmetijskih proizvodov iz seznama v Prilogi I k Pogodbi o ustanovitvi Evropske skupnosti v naslednjih primerih:

·      če je znesek pomoči določen na podlagi cene ali količine zadevnih proizvodov, ki so kupljeni od primarnih proizvajalcev ali jih zadevna podjetja dajo na trg,

·      če je pomoč pogojena s tem, da se delno ali v celoti prenese na primarne proizvajalce.

 

7. člen

Pri pomoči de minimis se upošteva kumulacija pomoči:

·      Pomoč de minimis se ne sme kumulirati z državno pomočjo v zvezi z istimi upravičenimi stroški ali državno pomočjo za isti ukrep za financiranje tveganja, če bi se s takšno kumulacijo presegla največja intenzivnost pomoči ali znesek pomoči.

·      Pomoč de minimis , dodeljena v skladu z Uredba Komisije (EU) št. 1407/2013, se lahko kumulira s pomočjo de minimis, dodeljeno v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 360/2012 do zgornje meje, določene v uredbi 360/2012

Pomoč de minimis, dodeljena v skladu z Uredba Komisije (EU) št. 1407/2013 se lahko kumulira s pomočjo de minimis, dodeljeno v skladu z drugimi uredbami de minimis do ustrezne zgornje meje (200.000 oz. 100.000 EUR).

Pomoči de minimis po tem pravilniku se lahko dodelijo pod pogojem, da upravičenec v izogib morebitni preseženi zgornji meji de minimis pomoči ter intenzivnosti pomoči po drugih predpisih, pred dodelitvijo sredstev poda pisno izjavo o:

·      že prejetih de minimis pomočeh, vključno z navedbo pri katerih dajalcih in v kakšnem znesku, ter o kandidaturi za de minimis pomoč in o že odobreni in še ne izplačani de minimis pomoči,

·      drugih že prejetih (ali zaprošenih) pomočeh za iste upravičene stroške,

·      o povezanih družbah, ter o združitvi ali razdelitvi podjetij.

 

8. člen

Pomoč po pravilu de minimis prav tako ni namenjena za dejavnosti, povezane z izvozom v tretje države ali države članice, kot je pomoč, neposredno povezana z izvoženimi količinami, z ustanovitvijo in delovanjem distribucijske mreže ali drugimi tekočimi izdatki, povezanimi z izvozno dejavnostjo.

Pomoči po pravilu de minimis niso pogojene s prednostjo rabe domačega blaga pred rabo uvoženega blaga.

Pomoči de minimis, ki bodo dodeljene podjetjem, ki delujejo v komercialnem cestnem tovornem prevozu, ne smejo biti namenjene za nabavo vozil za cestni prevoz tovora.

 

9. člen

Skupni znesek pomoči de minimis, dodeljen enotnemu podjetju ne sme presegati 200.000 EUR v obdobju  zadnjih treh proračunskih let , ne glede na obliko in namen pomoči ter glede na to, ali se pomoč dodeli iz sredstev države, občine ali Unije; v primeru podjetij, ki delujejo v komercialnem cestnem tovornem prevozu, znaša zgornja dovoljena meja pomoči 100.000 EUR.

Enotno podjetje¨pomeni vsa podjetja, ki so med seboj najmanj v enem od naslednjih razmerij:

a)   Podjetje ima večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov drugega podjetja;

b)   Podjetje ima pravico imenovati ali odpoklicati večino članov upravnega, poslovodnega ali nadzornega organa drugega podjetja;

c)   Podjetje ima pravico izvrševati prevladujoč vpliv na drugo podjetje na podlagi pogodbe, sklenjene z navedenim podjetjem, ali določbe v njegovi družbeni pogodbi ali statutu;

d)   Podjetje, ki je delničar ali družbenik drugega podjetja, na podlagi dogovora z drugimi delničarji ali družbeniki navedenega podjetja samo nadzoruje večino glasovalnih pravic delničarjev ali družbenikov navedenega podjetja.

Podjetja, ki so v kateremkoli razmerju iz točk (a) do (d) prvega pododstavka preko enega ali več drugih podjetij, prav tako veljajo za enotno podjetje.

Zgornja meja pomoči se izrazi v denarni dotaciji. Dodeljena pomoč predstavlja bruto znesek pomoči, t. j. pred odbitkom davka ali drugih dajatev.

 

10. člen

Pomoči de minimis se dodeljujejo kot nepovratna sredstva v določeni višini za posamezne namene v obliki dotacije.

 

11. člen

Pomoč, odobrena po pravilu de minimis, lahko pokriva do 75% upravičenih stroškov.

 

II.     Ukrep pomoči

 

12. člen

Ukrep pomoči po tem pravilniku je:

sofinanciranje materialnih investicij.

 

13. člen

Sofinanciranje materialnih investicij

Namen pomoči je pospešitev nastajanja podjetij iz 4. člena tega pravilnika in zagotavljanje pogojev za njihovo hitrejšo rast s sofinanciranjem materialnih investicij.

 

14. člen

Upravičeni stroški za materialne investicije na območju občine so:

·      stroški nakupa, urejanja in opremljanja zemljišč na območju občine,

·      stroški pridobivanja projektne dokumentacije za gradnjo poslovnih prostorov,

·      stroški nakupa, gradnje ali preureditve poslovnih prostorov,

·      stroški nakupa nove opreme.

15. člen

Upravičenci do pomoči so podjetja iz 4. člena tega pravilnika, ki investirajo v razvoj in razširitev dejavnosti ali pa gre za začetno investicijo.

Prejemnik pomoči mora zagotoviti vsaj 25% lastnih sredstev za kritje stroškov posamezne investicije. Materialna investicija mora ostati v lasti upravičenca na območju občine najmanj 3 leta.

 

III.    Način dodeljevanja

 

16. člen

Za vse pomoči, ki se izvajajo v obliki neposrednih finančnih spodbud, morajo biti izvedeni javni razpisi skladno s pogoji in po postopku, določenem v veljavnih predpisih.

Javni razpis se lahko objavi za vse ali za posamezne ukrepe.

 

17. člen

Besedilo in pogoje razpisa, ter postopek za dodelitev pomoči de minimis vodi Odbor za gospodarstvo, obrt in podjetništvo občine Radenci.

 

18. člen

Merila in kriteriji za dodeljevanje pomoči de minimis po tem pravilniku se podrobneje določijo v javnem razpisu.

 

19. člen

Medsebojne obveznosti med upravičencem pomoči in občino se uredijo s pogodbo. Upravičenec do pomoči je obveščen, da je prejel pomoč po pravilu »de minimis v skladu z Uredbo Komisije (EU) št. 1407/2013 z dne 18. december 2013 o uporabi členov 107 in 108 Pogodbe o delovanju Evropske unije pri pomoči de minimis (Uradni list EU L 352, 24.12.2013))«.

Odbor za gospodarstvo, obrt in podjetništvo v okviru obravnave vloge za subvencijo lahko prosilca obišče in preveri njegove navedbe iz vloge za subvencijo ter zahteva dodatna dokazila.

Občina Radenci bo hranila evidence o individualni pomoči de minimis 10 let od datuma dodelitve pomoči.

 

20. člen

V primeru, da se ugotovi, da sredstva niso bila porabljena za namen, za katerega so bila dodeljena, ali so bila dodeljena na podlagi neresničnih podatkov ali je prejemnik prekršil druga določila pogodbe, je občina na predlog odbora upravičena zahtevati vračilo dodeljenih sredstev s pripadajočimi zakonitimi zamudnimi obrestmi za obdobje od dneva nakazila dalje.

 

V.      Končna določba

 

21. člen

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem glasilu slovenskih občin. Z dnem veljavnosti tega pravilnika preneha veljati Pravilnik o finančni pomoči za spodbujanje podjetništva v Občini Radenci (Uradno glasilo slovenskih občin št.  27/11).

 

 

Številka: 441-0001/2014

Datum: 11.07.2014

 

 

Občina Radenci

 

Janez Rihtarič, župan