New Page 2

Na podlagi 3., 4., in 7. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Ur. list RS 32/93), 25. člena Zakona o prekrških (Ur. list SRS št. 25/83, 42/85, 5/90 in Ur. list RS št. 10/91, 13/93 in 66/93), 17. člena Statuta občine Kranjska Gora (Uradni vestnik Gorenjske št. 4/95) in 3. člena Odloka o gospodarskih javnih službah občine Kranjska Gora (Uradni vestnik Gorenjske št. 11/95), je občinski svet Občine Kranjska Gora na svoji 15. seji dne 22.11.1995 sprejel

O D L O K

o javnem vodovodu in oskrbi naselij z vodo v občini Kranjska Gora

I. SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen

S tem odlokom se ureja oskrba naselij z vodo, ki obsega: zajemanje, čiščenje in dovajanje vode gospodinjstvom, gospodarstvu in drugim uporabnikom ter za gašenje požarov.

2. člen

Objekti in naprave javnega vodovoda so lastništvo občine.

Z objekti in napravami javnega vodovoda upravlja in gospodari Javno podjetje Komunala Kranjska Gora, v nadaljevanju upravljavec javnega vodovoda, na osnovi pogodbe o upravljanju in gospodarjenju z infrastrukturnimi objekti in napravami, ki jo skleneta občina Kranjska Gora in javno podjetje Komunala Kranjska Gora.

Oskrba naselij z vodo se zagotavlja iz javnega vodovoda in iz lokalnih virov oskrbe.

3. člen

Za javni vodovod po tem odloku se šteje vodovodno omrežje s pripadajočimi objekti in napravami, ki oskrbujejo več kot pet priključkov različnih uporabnikov ali več kot dvajset prebivalčev.

Za lokalni vir oskrbe - lokalni vodovod po tem odloku se šteje vodovodno omrežje s pripadajočimi objekti in napravami, ki oskrbujejo manj kot 20 prebivalčev. Z lokalnimi vodovodi lahko upravljajo in gospodarijo krajevne skupnosti ali vaške skupnosti.

4. člen

Za vodovod po tem odloku se šteje:

1. za magistralno omrežje in naprave se štejejo cevovodi in naprave, ki služijo za preskrbo z vodo več občinam,

2. primarno omrežje in naprave so cevovodi in objekti, ki služijo za oskrbovanje dveh ali več stanovanjskih ali drugih območij,

3. sekundarno omrežje in naprave služijo za neposredno priključevanje uporabnikov na posameznem stanovanjskem ali drugem območju ali za vzdrževanje javnih površin in preprečevanje požara,

4. vodovodni priključek z vodomerno napravo.

5. člen

Uporabnik vode je fizična ali pravna oseba, ki ima za svoje potrebe izveden priključek na vodovod ali, ki s posebnim dovoljenjem upravljavca vodovoda odvzema vodo iz javnega vodovoda oziroma lokalnega vira oskrbe z vodo.

6. člen

Za stanje javnega vodovoda je odgovoren upravljavec.

Medsebojne praviče in obveznosti med lastnikom in upravljavcem se uredijo s pogodbo o upravljanju in gospodarjenju z infrastrukturnimi objekti in napravami.

II. GRADITEV VODOVODA

7. člen

Pri graditvi vodovoda se mora pri programiranju in načrtovanju upoštevati dolgoročni in srednjeročni družbeni plan občine Kranjska Gora, veljavne programe upravljavca javnega vodovoda za oskrbo naselij z vodo in oceno požarne ogroženosti v občini Kranjska Gora.

Za načrtovanje vodovodov se mora pridobiti strokovne smernice upravljavca javnega vodovoda.

8. člen

Izvajalec gradnje mora začetek gradnje vodovoda na območju občine Kranjska Gora priglasiti upravljavcu vodovoda vsaj osem dni pred začetkom del.

V enem mesecu po pridobitvi uporabnega dovoljenja, oziroma v treh mesečih po zgraditvi, mora investitor vodovoda predložiti upravljavcu vodovoda za zgrajeni vodovod vso potrebno tehnično dokumentacijo.

Upravljavec javnega vodovoda ga mora prevzeti v upravljanje. Tehnična dokumentacija obsega projekt za izvedbo z geodetskim višinskim posnetkom vgrajenega vodovoda še pred zasipom.

9. člen

Kdor se namerava priključiti na vodovod, mora plačati lastniku vodovoda pred izdajo gradbenega dovoljenja obvezni enkratni prispevek, katerega višino se določi v skladu z merili in kriteriji, ki jih sprejme občinski svet občine Kranjska Gora najkasneje v 6 mesečih po uveljavitvi tega odloka. S temi merili in kriteriji se določijo tudi oprostitve plačila prispevka.

Bodoči uporabnik vode mora plačati prispevek pred izdajo gradbenega dovoljenja.

Vsi uporabniki, ki so že izpolnili obveznosti glede plačila prispevka in vloženega dela do uveljavitve tega odloka, so oproščeni plačila prispevka po določilih tega odloka.

Bodoči uporabnik mora pred izdajo gradbenega dovoljenja in sočasno s plačilom obveznega prispevka, katerega višino določi lastnik v skladu z merili in kriteriji občinskega sveta, plačati investitorju sekundarnega vodovodnega omrežja, na katerega se priključuje in sicer v valoriziranem znesku na dan plačila.

S plačilom obveznega enkratnega prispevka po kriterijih občinskega sveta in plačilom sorazmernega dela stroškov sekundarnega omrežja investitorju v valoriziranem znesku so podani pogoji za priključitev novega uporabnika na vodovodno omrežje.

Uporabnik vode s plačilom obveznega enkratnega prispevka in s plačilom sorazmernega dela stroškov sekundarnega vodovodnega omrežja ne pridobi razpolagalne pravice na vodovodu.

S plačilom stroškov za urejanje stavbnega zemljišča v naseljih, ki se komunalno urejajo s prispevki investitorjev objektov, investitor ne dobi nikakršne prednosti pri oskrbi z vodo ali ugodnosti pri plačevanju vode ob splošnih pogojih oskrbe z vodo.

III. PRIKLJUČITEV NA JAVNI VODOVOD

10. člen

Kjer je zgrajen vodovod in je iz njega možna oskrba z vodo, je upravljavec javnega vodovoda dolžan priključiti objekte gospodarskih družb, občanov in drugih uporabnikov na javni vodovod ob pogojih, ki jih določa ta odlok.

11. člen

Upravljavec javnega vodovoda izda soglasje k zazidalnim načrtom, ureditvenim in lokacijskim načrtom, k lokacijskim in gradbenim dovoljenjem, kadar se gradi na območju, kjer ni sprejetega prostorskega izvedbenega akta in za začasne priključke, kot to določa tehnični pravilnik o javnem vodovodu.

12. člen

Vsak uporabnik mora imeti svoj priključek. Izjemoma imajo lahko uporabniki vode s področja gospodarstva več priključkov ob pogojih, ki jih predpisuje tehnični pravilnik o javnem vodovodu.

Možen je tudi začasni priključek na omrežje vodovoda ob pogojih, ki jih določa tehnični pravilnik.

13. člen

Odvzem vode iz vodovoda je dovoljen tako, da je v skladu s hidravličnim režimom v omrežju in da zaradi odvzema ne pride do motenj v oskrbi z vodo drugih uporabnikov.

14. člen

Vodomerno napravo mora imeti vgrajeno vsak uporabnik in jo mora varovati pred poškodbami.

Vodomerno napravo lahko vgradi, prestavlja, zamenja ali odstrani le upravljavec javnega vodovoda v skladu s pogoji, ki jih določa tehnični pravilnik.

Vodomerno napravo vzdržuje upravljavec.

15. člen

Priključitev na omrežje vodovoda, namestitev vodomerne naprave in priključitev uličnega cevovoda na vodovodno omrežje opravi lahko le upravljavec vodovoda na stroške uporabnika. Upravljavec vodovoda izvede priključek le, če so za tako priključitev izpolnjeni vsi predpisani pogoji.

Po izvedbi priključka ga mora upravljavec prevzeti v upravljanje in ga tudi vzdrževati.

IV. HIDRANTI

16. člen

Javne hidrante mora vzdrževati upravljavec vodovoda. Biti morajo vidno označeni, vsak čas dostopni in uporabni.

Upravljavec javnega vodovoda mora voditi o hidrantih in hidrantni mreži tehnične in druge pregledne podatke in jih na zahtevo brezplačno posredovati požarni inšpekciji, poklicnim gasilskim enotam, prostovoljnim gasilskim društvom ter drugim organom, ki izvajajo naloge družbene samozaščite.

17. člen

Odvzem vode iz javnih hidrantov brez dovoljenja upravljavca javnega vodovoda ni dopusten.

Ta omejitev ne velja za odvzem vode iz javnih hidrantov za gašenje požarov in za odpravo posledic drugih elementarnih nezgod.

18. člen

Interni hidranti so sestavni del inštalacije objekta in morajo biti priključeni na vodovodno omrežje za vodomerno napravo.

Interne hidrante vzdržuje uporabnik vode.

V. VAROVANJE JAVNEGA VODOVODA

19. člen

Širše in ožje varovalno območje vodnih virov določi občina z odlokom o zaščiti vodnih virov na območju občine Kranjska Gora.

20. člen

Upravljavec vodovoda predpiše v soglasju, ki si ga mora pridobiti tisti, ki namerava graditi ali prekopavati ob vodovodu, pogoje, pod katerimi je gradnja oziroma prekopavanje dovoljeno.

21. člen

Na vodovodu se ne sme graditi ali postaviti objektov in nasipati materiala, ki bi lahko povzročal poškodbe vodovoda ali oviral njegovo redno delovanje in vzdrževanje.

Sprememba nivelete terena nad vodovodom je možna le s soglasjem upravljavca vodovoda in pod pogoji, ki jih le-ta določi.

Kdor gradi objekte, opravlja vzdrževalna, rekonstrukcijska ali druga dela ob vodovodnem omrežju, mora pri opravljanju teh del poskrbeti, da ostanejo kape cestnih ventilov, vodovodnih jaškov in hidrantov stalno vidne, to je v višini okoliče in dostopne.

Pri trajni spremembi okoliče kap ali nivelete terena iz drugega odstavka tega člena mora investitor prilagoditi tudi elemente vodovodnega omrežja.

VI. PLAČEVANJE PORABE VODE

22. člen

Količina porabljene vode iz vodovoda se ugotavlja z vodomerno napravo.

Če se vodomerna naprava pokvari, se količina porabljene vode ugotavlja na podlagi povprečne porabe v zadnjih šestih mesečih pred okvaro vodomera.

Količino porabljene vode pri uporabniku, ki še nima vgrajene vodomerne naprave, določi upravljavec na podlagi primerljivih podatkov povprečne porabe drugih uporabnikov.

23. člen

Upravljaveč vodovoda ugotavlja porabo vode z odčitavanjem stanja na vodomerni napravi mesečno. Pri uporabnikih z majhno porabo vode in kjer se uvede plačevanje akontacij za porabljeno vodo, lahko ugotavlja porabo vodo tudi v večjem časovnem razdobju, vendar na daljšem kot šest mesečev. Kjer se uporablja plačevanje akontacij, mora biti ob odčitku stanja vodomerne naprave narejen poračun.

Pooblaščeni delavci, ki odčitujejo stanje na vodomernih napravah, se morajo na zahtevo porabnikov izkazati s pooblastilom.

Uporabniki morajo pooblaščenim delavcem omogočiti dostop do merilne naprave.

24. člen

Merila za oblikovanje cen za porabljeno vodo sprejme občinski svet na predlog upravljavca javnega vodovoda, če ta niso določena enotno za čelo državo.

Občinski svet oblikuje in sprejema tudi cene za porabljeno vodo na predlog upravljavca javnega vodovoda, če z zakonom ali odredbo vlade ni določeno drugače.

25. člen

Uporabnik vode, ki stalno ne prebiva v objektu, kjer se voda odvzema, mora:

1. določiti pooblaščenca, ki ga bo zastopal, zanj prejemal račune za porabljeno vodo in jih plačeval ali

2. ga upravljavec vodovoda pisno obvesti na stalni naslov, kdaj naj bo v objektu zaradi odčitka vodomerne naprave.

26. člen

Če je v istem objektu več lastnikov ali najemnikov, ki se oskrbujejo z vodo preko enega odvzemnega mesta (ene merilne naprave), morajo ti določiti pravno ali fizično osebo, ki sprejema in plačuje račune za porabljeno vodo.

27. člen

Vode, ki je bila porabljena za gašenje požara, ni potrebno plačati, če je bila prijavljena upravljavcu vodovoda v sedmih dneh od dneva porabe.

Pod enakimi pogoji tudi ni treba plačati porabljene vode za odpravo drugih elementarnih nesreč kot so: katastrofalno dolga suša, poplave in druge podobne nesreče, vendar če tako sklene občinski svet.

VII. OSKRBOVANJE Z VODO

28. člen

Upravljavec javnega vodovoda je dolžan zagotavljati uporabnikom neoporečno pitno vodo.

Kadar upravljavec javnega vodovoda zaradi onesnaženosti vodnih virov, ki so posledica vremenskih razmer ali drugih izrednih okoliščin, ne more uporabnikom zagotoviti neoporečne pitne vode iz vodovoda, jih je dolžan o tem obvestiti. V obvestilu mora biti naveden predviden čas in vzrok onesnaženosti, možen način uporabe in način začasne oskrbe z vodo.

29. člen

Uporabniki vode iz lokalnih virov oskrbe so dolžni uporabljati lokalni vodni vir na krajevno uveljavljen način in pri odvzemu oziroma porabi vode ravnati tako, da ne bo prizadeta oskrba ostalih uporabnikov in prizadeto normalno stanje vodnega vira.

30. člen

Kadar zaradi vremenskih razmer ali drugih izrednih okoliščin ni možna enakomerna oskrba z vodo, mora upravljavec javnega vodovoda ukreniti vse potrebno, da zagotovi oskrbo z vodo vsem uporabnikom, ki se oskrbujejo iz javnega vodovoda. Upravljavec javnega vodovoda je dolžan sodelovati tudi pri racionalni oskrbi predelov, ki se oskrbujejo iz lokalnih virov oskrbe.

31. člen

Ob omejitvah, ki bi nastale zaradi izrednih hidroloških razmer ali drugih izrednih okoliščin, je upravljavec javnega vodovoda dolžan zagotoviti vodo najprej zdravstvenim ustanovam, šolam in vrtcem, nato pa gospodinjstvom, gostinskim objektom in drugim uporabnikom.

32. člen

Upravljavec javnega vodovoda ima pravico in dolžnost prekiniti dobavo vode uporabnikom na njihove stroške, stalno ali začasno, v naslednjih primerih:

1. če uporabnik odpove odjem vode,

2. če se uporabnik ni ravnal po navodilih o omejitvi porabe vode v izrednih okoliščinah, ko je bila omejitev posebej odrejena,

3. če je prostor, kjer se nahaja vodomerna naprava, nedostopen ali tako zanemarjen, da to ovira odčitanje vodomerne naprave, odjemalec pa v roku, ki ga je določil upravljavec javnega vodovoda, te pomanjkljivosti ni odpravil,

4. če uporabnik dovoli brez soglasja upravljavca priključitev drugega uporabnika na interno instalacijo,

5. če uporabnik pri urejanju okolice ni upošteval minimalnih tehničnih normativov za zaščito vodovoda,

6. če uporabnik ne poravna računa za porabljeno vodo v roku 8 dni po opozorilu, da mu bo zaradi dolga prekinjena dobava vode,

7. če uporabnik odjema vodo na nedovoljena način,

8. kadar stanje interne instalačije in vodomernega jaška uporabnika ogroža kvaliteto vode v vodovodu.

VIII. UPRAVLJALČI VODOVODA

33. člen

Javno podjetje Komunala Kranjska Gora kot upravljavec javnega vodovoda in upravljavci lokalnih virov oskrbe z vodo so dolžni gospodariti z vodovodi tako, da ohranjajo oziroma povečujejo njihovo zmogljivost in kvaliteto oskrbe.

34. člen

Pri uresničevanju dejavnosti oskrbe naselij z vodo v občini je upravljavec javnega vodovoda in upravljavči lokalnih virov oskrbe dolžni:

• zagotavljati uporabnikom v občini neoporečno pitno vodo,

• upravljati z javnimi vodovodi in lokalnimi viri oskrbe in pri tem skrbeti za varovanje vodovodov,

• spremljati in analizirati stanje oskrbe naselij z vodo v občini, pripravljati programe, načrte, predloge in ukrepe za izboljšanje oskrbe naselij z vodo,

• spremljati stanje vodnih virov za oskrbo naselij z vodo ter izvajati ukrepe za zavarovanje vodnih virov pred onesnaževanjem,

• pripravljati program ukrepov za oskrbo naselij z vodo ob izrednih okoliščinah in program izvajati,

• pripraviti sanacijski program za sanacijo vodovoda, če je v njem oporečna pitna voda,

• ob izrednih razmerah zagotavljati vodo uporabnikom iz javnega vodovoda ali lokalnih virov oskrbe,

• vzdrževati vodovode,

• sodelovati pri širitvi vodovoda na območjih, kjer vodovoda ni,

• izdelati, voditi in dopolnjevati kataster vodovodnega omrežja in naprav,

• redno kontrolirati in obnavljati vodomerne naprave,

• sodelovati z občino, krajevnimi skupnostmi, turističnimi društvi in drugimi subjekti v občini po vprašanju oskrbe z vodo,

• opravljati druga dela v zvezi z zagotavljanjem oskrbe naselij z vodo.

35. člen

Javno podjetje Komunala Kranjska Gora kot upravljavec javnega vodovoda je dolžna v roku enega leta od uveljavitve tega odloka izdelati tehnične in druge pregledne karte, določene v 16. členu tega odloka.

Prav tako mora v roku dveh let od uveljavitve tega odloka v sodelovanju z občino vzpostaviti in dopolniti kataster vodovodnega omrežja in naprav.

IX. KAZENSKE DOLOČBE

36. člen

Z denarno kaznijo najmanj 50.000 SIT se kaznuje upravljavec vodovoda, če:

1. ravna v nasprotju s 3. odstavkom 8. člena odloka,

2. ravna v nasprotju z 10. členom odloka,

3. ravna v nasprotju z 2. odstavkom 15. člena odloka,

4. ravna v nasprotju s 16. členom odloka,

5. ravna v nasprotju z 28. členom odloka,

6. ravna v nasprotju s 30. členom odloka,

7. ravna v nasprotju z 31. členom odloka,

10

8. ravna v nasprotju s 33. členom odloka,

9. ravna v nasprotju s 35. členom odloka

Za prekršek iz 1. odstavka tega člena se kaznuje z denarno kaznijo najmanj 10.000 SIT tudi odgovorna oseba upravljavca vodovoda.

37. člen

Z denarno kaznijo najmanj 10.000 SIT se kaznuje gospodarska družba, druga pravna oseba ali posameznik, če:

1. ravna v nasprotju z 11. členom odloka,

2. ravna v nasprotju s 1. in 2. odstavkom 14. člena odloka,

3. ravna v nasprotju s 1. odstavkom 17. člena odloka,

4. ravna v nasprotju z 20. členom odloka,

5. ravna v nasprotju z 21. členom odloka,

6. ravna v nasprotju s 25. členom odloka,

7. ravna v nasprotju s 26. členom odloka.

Z denarno kaznijo najmanj 10.000 SIT se kaznuje za prekršek iz 1. odstavka tega člena tudi odgovorna oseba gospodarske družbe ali druge pravne osebe.

Z denarno kaznijo najmanj 10.000 SIT se kaznuje za prekršek iz prvega odstavka tega člena tudi zasebnega odjemalca - posameznika.

X. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

38. člen

Določbe tega odloka veljajo tudi za krajevne skupnosti, vaške skupnosti in občane, ki upravljajo z objekti in napravami vodovoda, dokler jih v upravljanje ne prevzame Javno podjetje Komunala.

39. člen

Dokler občinski svet občine Kranjska Gora ne bo sprejel meril in kriterijev za plačilo prispevka za priključitev na javni vodovod, se uporabljajo določila Pravilnika o preskrbi s pitno vodo na območju bivše občine Jesenice.

40. člen

Tehnično vsebino in podrobnosti pri izvajanju tega odloka določa tehnični pravilnik o javnem vodovodu, ki ga sprejme občinski svet najpozneje v roku treh mesečev po uveljavitvi tega odloka.

41. člen

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem vestniku Gorenjske.

 

Številka: 353/16-1/96-JB

Datum: 22.11.1995

 

 

Župan: Predsednik občinskega sveta:

 

 

Jože Kotnik Jože Zupančič