New Page 1

 

Na podlagi 99. člena Zakona o socialnem varstvu (Ur.l. RS, št. 4/92, 56/92, 13/93, 42/94, 1/99, 41/99, 36/00, 54/00 in 37. člena Statuta Občine Trbovlje (UVZ št. 5/2000) je Občinski svet občine Trbovlje na 22. seji, dne 29.10.2001 sprejel

Pravilnik o dodeljevanju socialnih pomoči v Občini Trbovlje - prečiščeno besedilo

 

 

1. člen

 

 

S tem pravilnikom se določajo kriteriji in postopki za dodelitev socialnih pomoči v občini Trbovlje.

 

 

2. člen

 

 

Do socialne pomoči po tem pravilniku so upravičeni občani, ki imajo stalno bivališče v občini Trbovlje ter dejansko živijo v občini Trbovlje, pa jim je zaradi materialne ogroženosti nujno petrebna pomoč občine, vse zakonske možnosti za rešitev socialne stiske pa so že izkoristili (v nadaljevanju; upravičenci).

 

 

3. člen

 

 

Za dodelitev socialne pomoči po tem pravilniku je kriterij cenzus, določen v 26. členu Zakona o socialnem varstvu, ki je lahko povečan za največ 50%, ob upoštevanju dejanskih socialnih razmer upravičenca, dodeli pase lahko na podlagi vloge za dodelitev socialne pomoči v občini Trbovlje. Ta cenzus se ne upošteva za dodeljevanje pomoči po 10. členu tega pravilnika.

 

 

4. člen

 

 

Socialna pomoč po tem pravilniku se kot denarna pomoč dodeli izjemoma. Praviloma se dodeli v obliki neposrednega plačila občinskega proračuna izdajatelju računa za blago ali storitev, ki je predmet pomoči.

 

 

5. člen

 

 

Pri določanju višine socialne pomoči se upoštevajo vsi dohodki in prejemki posameznika in družine ter dejanske socialne razmere.

 

 

6. člen

 

 

Socialne pomoči so namenjene za:

 

 

 

 

 

1. plačilo pogrebnih stroškov;

 

 

2. subvencije prehrane in nakupa šolskih potrebščin osnovnošolcem;

 

 

3. nakup ozimnice;

 

 

4. doplačilo dodatnega zdravstvenega zavarovanja ali nujnih zdravstvenih storitev za starostnike   s kronično boleznijo;

 

 

5. Subvencioniranje stroškov komunalnih storitev;

 

 

6. druge stroške in izdatke za premostitev trenutne materialne ogroženosti upravičenca, ob upoštevanju dejanskih materialnih razmer.

 

 

7. člen

 

 

Do pomoči po 1 točki 6. člena je upravičen pokojnik, ki je bil prejemnik denarne pomoči po zakonu o socialnem varstvu in nima zavezancev, ki so ga po zakonu o zakonski zvezi in družinskih razmerjih (Ur.l. RS, št. 14/98) dolžni preživljati.

 

 

Zavezanci, ki bi bili po zakonu o zakonski zvezi in družinskih razmerjih dolžni preživljati pokojnika, so oproščeni plačila, če njihovi dohodki ne dosegajo dohodkov po 26. členu zakona o socialnem varstvu, povečanih za 50%.

 

 

V primeru, ko je bil pokojnik lastnik premičnega ali nepremičnega premoženja občina priglasi terjatev v zapuščinskem postopku.

 

 

Pomoč ni možna v primeru pogodbenih obveznosti pri izročitvi premoženja.

 

 

Vlogo za dodelitev pomoči odda vlagatelj z vsemi potrebnimi dokazili občinski upravi.

 

 

O dodelitvi pomoči izda sklep direktorica občinske uprave.

 

 

8. člen

 

 

Pomoči po 2. in 3. točki 6. člena se dodelijo s sklepom direktorice občinske uprave, ki se glasi na skupno vrednost pomoči za vse upravičence ter na izdajatelja računa ali vloge za storitev ali blago Višina pomoči po tem členu je odvisna od zagotovljenih sredstev v občinskem proračunu in števila upravičencev.

 

 

Predlagatelj pomoči po tem členu je lahko občinska uprava, javni zavod, humanitarno društvo. Predlagatelj pomoči, na osnovi izdanega sklepa dodeli pomoč posameznikom, po kriterijih tega pravilnika. Dokumentacijo o dodeljenih pomočeh in postopkih mora hraniti po veljavni zakonodaji, na razpolago pa mora biti občinskemu svetu, županu in občinski upravi. Vlogo za dodelitev pomoči odda vlagatelj z vsemi potrebnimi dokazili predlagatelju.

 

 

9. člen

 

 

Pomoč po 4. točki 6. člena: za doplačilo dodatnega zdravstvenega zavarovanja ali nujnih zdravstvenih storitev za starostnike s kronično boleznijo oddajo vlogo, z vsemi potrebnimi dokazili, potrebno je tudi strokovno mnenje osebnega zdravnika, upravičenci in njeni družinski člani  občinski upravi. Sklep o višini pomoči, ki določa vrednost in se glasi na posameznika, izda direktorica občinske uprave.

 

 

10. člen

 

 

Subvencije po 5. točki 6. člena dodeljuje in o njih odloča občinska uprava na osnovi kriterije, vlog in postopkov, ki veljajo za subvencioniranje stanarin. Že zbrano potrebno dokumentacijo, zaradi poenostavitve postopka, občinska uprava pridobi od Centra za socialno delo. Sklep o višini subvencije stroškov komunalnih storitev se glasi na posameznika, izda ga direktorica občinske uprave. Višina subvencije je odvisna od zagotovljenih proračunskih sredstev in števila upravičencev.

 

 

11. člen

 

 

Pomoč po 6. točki 6. člena se dodeli na osnovi vloge upravičenca, s potrebnimi dokazili. Sklep o višini pomoči za posameznega upravičenca izda direktorica občinske uprave. Višina pomoči je odvisna od zagotovljenih sredstev in števila upravičencev.

 

 

12. člen

 

 

Pomoč se upravičencu lahko dodeli v nižjem znesku kot bi mu pripadal ali se mu ne dodeli, če:

 

 

 

 

 

- se ugotovi , da kljub nizkim dohodkom ni ogrožena socialna varnost upravičencev in družinskih članov;

 

 

- se ugotovi, da z upravičencem živijo osebe, ki niso družinski člani po zakonu o socialnem varstvu,pa pridobivajo dohodke iz 27. člena zakona o socialnem varstvu skupaj z upravičencem.

 

 

- se ugotovi, da podatki upravičenca na vlogi niso verodostojni.

 

 

13. člen

 

 

Sredstva za socialne pomoči v občini Trbovlje zagotavlja občina v svojem proračunu.

 

 

14. člen

 

 

O pritožbah zoper izdane sklepe po tem pravilniku odloča župan občine Trbovlje.

 

 

15. člen

 

 

Ta pravilnik začne veljati naslednji dan po objavi v Uradnem vestniku Zasavja.

 

 

 

 

 

Številka: 15201-3/2001

 

 

Datum: 29.10.2001

 

 

 

 

 

ŽUPAN

 

 

OBČINE TRBOVLJE

 

 

Ladislav Žiga ŽGAJNAR

 

 

s.r.