New Page 1

 

Na podlagi 36. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/1993, 6/1994 Odl.US: U-I-13/94-65, 45/1994 Odl.US: U-I-144/94-18, 57/1994, 14/1995, 20/1995 Odl.US: U-I-285/94-105, 63/1995, 73/1995 Odl.US: U-I-304/94-9, 9/1996 Odl.US: U-I-264/95-7, 39/1996 Odl.US: U-I-274-95, 44/1996 Odl.US: U-I-98/95, 26/1997, 70/1997, 10/1998, 68/1998 Odl.US: U-I-39/95, 74/1998, 12/1999 Skl.US: U-I-4/99, 36/1999 Odl.US: U-I-313/96, 59/1999 Odl.US: U-I-4/99, 70/2000, 94/2000 Skl.US: U-I-305-98-14, 100/2000 Skl.US: U-I-186/00-10, 28/2001 Odl.US: U-I-416/98-38, 87/2001, 16/2002 Skl.US: U-I-33/02-7, 51/2002, 108/2003 Odl.US: U-I-186/00-21, 77/2004 Odl.US: U-I-111/04-21) je občinski svet Občine Radenci na svoji 21. redni  seji dne, 14.7.2005 sprejel

 

 

 

 

 

SPREMEMBE IN DOPOLNITVE

 

 

POSLOVNIKA OBČINSKEGA SVETA OBČINE RADENCI

 

 

 

 

 

1.      člen

 

 

Četrti odstavek 7. člena Poslovnika občinskega sveta občine Radenci (Uradne objave Občine Radenci, št. 1/1999) se spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Pečat sveta hrani in skrbi za njegovo uporabo direktor občinske uprave občine.«

 

 

 

 

 

2.      člen

 

 

Drugi odstavek 8. člena se spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Prvo sejo novoizvoljenega sveta skliče župan 20 dni po izvolitvi župana, vendar ne kasneje kot poteče njegov mandat. Če seja ni sklicana v navedenem roku, jo skliče predsednik volilne komisije.«

 

 

 

 

 

3.      člen

 

 

Drugi odstavek 11. člena se črta.

 

 

 

 

 

Tretji in četrti odstavek 11. člena postaneta drugi in tretji odstavek.

 

 

 

 

 

Za tretji odstavek se doda nov četrti odstavek, ki se glasi:

 

 

 

 

 

»Nove člane organov mora svet imenovati najkasneje 45 dni po svoji prvi seji.«

 

 

 

 

 

4.      člen

 

 

Za 12. členom se doda nov 12.a člen, ki se glasi:

 

 

 

 

 

»Občinski svet potrdi mandat člana občinskega sveta, ki nadomesti člana občinskega sveta, ki mu predčasno preneha mandat, na predlog komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja.

 

 

 

 

 

Član občinskega sveta, katerega mandat se potrjuje, sme glasovati o potrditvi svojega mandata.«

 

 

 

 

 

5.      člen

 

 

V 15. členu se za prvi odstavek doda nov drugi odstavek, ki se glasi:

 

 

 

 

 

»Občinski svet lahko odloči, da imajo svetniške skupine pravico do povračila materialnih stroškov v zvezi z delom s svojimi volivci.«

 

 

6.      člen

 

 

V 16. členu se tretji odstavek spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Član  sveta ima pravico županu ali direktorju občinske uprave postaviti vprašanje ter jima lahko da pobudo za ureditev določenih vprašanj ali za sprejem določenih ukrepov iz njune pristojnosti.«

 

 

 

 

 

7.      člen

 

 

V 17. členu se šesti odstavek spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Pri obravnavi vprašanj in pobud  morata biti na seji obvezno prisotna župan in direktor občinske uprave. Če sta župan ali direktor občinske uprave zadržana, določita, kdo ju bo nadomeščal in odgovarjal na vprašanja in pobude.«

 

 

 

 

 

V 17. členu se sedmi odstavek spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Na seji se odgovarja na vsa vprašanja in pobude, ki so bila oddana do začetka seje ter na ustna vprašanja dana ob obravnavi vprašanj in pobud članov  sveta. Če zahteva odgovor na vprašanje podrobnejši pregled dokumentacije oziroma proučitev, lahko župan ali direktor občinske uprave oziroma njun namestnik odgovori na naslednji seji.«

 

 

 

 

 

V 17. členu se osmi odstavek spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Župan ali direktor občinske uprave oziroma njun namestnik lahko na posamezna vprašanja ali pobude odgovorita pisno, pisno morata odgovoriti tudi na vprašanja in pobude, za katere tako zahteva vlagatelj.«

 

 

 

 

 

8.      člen

 

 

V 20. členu se doda nov prvi odstavek, ki se glasi:

 

 

 

 

 

»Svet je najvišji organ odločanja o vseh zadevah v okviru pravic in dolžnosti občine.«

 

 

 

 

 

Dosedanji prvi odstavek 20. člena postane drugi odstavek.

 

 

 

 

 

9.      člen

 

 

Drugi odstavek 21. člena se spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Seje sveta sklicuje in vodi župan, izjemoma pa jo lahko skličejo člani občinskega sveta v skladu z določilom 18. člena Statuta občine Radenci.«

 

 

 

 

 

10.  člen

 

 

Drugi odstavek 22. člena se spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Vabilo na sejo sveta se pošlje županu, podžupanu, predsedniku nadzornega odbora občine in direktorju občinske uprave.«

 

 

 

 

 

v 22. členu se za drugim odstavkom doda nov tretji odstavek, ki se glasi:

 

 

 

 

 

»Vabila iz prejšnjih odstavkov se pošljejo po pošti v fizični obliki na papirju, če tako s pisno izjavo naroči prejemnik pa lahko tudi na disketi, zgoščenki, drugem podobnem nosilcu podatkov ali po elektronski pošti.«

 

 

 

 

 

11.  člen

 

 

Tretji odstavek 23. člena se spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»V predlogu oziroma zahtevi za sklic izredne seje morajo biti navedeni razlogi za njen sklic. Predlogu oziroma zahtevi mora biti priloženo gradivo o zadevah, o katerih naj občinski svet odloča, če člani sveta ne razpolagajo z gradivom, pa zahteva županu in občinski upravi, katere gradivo naj se za sejo pripravi. Če seja sveta ni sklicana v  roku sedem  dni od predložitve  pisnega obrazloženega predloga oziroma zahteve za sklic s priloženim ustreznim gradivom, jo lahko skliče tisti upravičeni predlagatelj,  ki je sklic zahteval. V tem primeru lahko predlagatelj sejo tudi vodi.«

 

 

 

 

 

Četrti odstavek 23. člena se spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Vabilo za izredno sejo sveta z gradivom mora biti vročeno članom sveta najkasneje tri dni pred sejo. Vabilo se pošlje v skladu z 22. členom tega poslovnika in se objavi na spletni strani občine.«

 

 

 

 

 

12.  člen

 

 

Za 23. členom se doda nov 23.a člen, ki se glasi:

 

 

 

 

 

»Kadar gre za posamezno nujno zadevo, se lahko opravi dopisna seja občinskega sveta. Dopisna seja se opravi na podlagi osebno vročenega vabila s priloženim gradivom ter predlogom sklepa, ki naj se sprejme, z osebnim telefonskim glasovanjem ali po elektronski pošti.

 

 

 

 

 

Dopisna seja je sklepčna, če je bilo vabilo poslano vsem članom sveta, od katerih jih je osebno vročitev potrdilo več kot polovica. Šteje se, da so osebno vročitev potrdili člani, ki so glasovali.

 

 

 

 

 

Predlog sklepa, ki je predložen na dopisno sejo je sprejet, če je zanj glasovala večina članov občinskega sveta, ki so glasovali.

 

 

 

 

 

O dopisni seji se vodi zapisnik, ki mora poleg sestavin, določenih s tem poslovnikom, vsebovati še potrdila o osebni vročitvi vabil članom sveta oziroma ugotovitev koliko članov sveta je glasovalo.«

 

 

 

 

 

13.  člen

 

 

Prvi odstgavek 24. člena se spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Na seje sveta se vabijo  poročevalci za posamezne točke dnevnega reda, ki jih določi župan oziroma  direktor občinske uprave.«

 

 

 

 

 

14.  člen

 

 

V 26. členu se za drugim odstavkom doda nov tretji odstavek, ki se glasi:

 

 

 

 

 

»Izredno sejo občinskega sveta, ki jo skličejo člani sveta ker župan ni opravil sklica v skladu z zakonom in tem poslovnikom, vodi član sveta, ki ga pooblastijo člani sveta, ki so sklic seje zahtevali.«

 

 

 

 

 

15.  člen

 

 

Tretji odstavek 27. člena se spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Predstavnike sredstev javnega obveščanja v občini se povabi na sejo z osebnim vabilom, ki mu je priloženo gradivo za sejo. Objava se opravi vsaj tri dni pred sejo na spletni strani občine ter na krajevno običajen način. Sredstvom javnega obveščanja se pošlje še obvestilo po elektronski pošti.«

 

 

 

 

 

Peti odstavek 27. člena se spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Predsedujoči mora poskrbeti, da ima javnost v prostoru, v katerem seja sveta poteka, primeren prostor, da lahko spremlja delo sveta ter pri tem dela ne moti. Prostor za javnost mora biti vidno ločen od prostora za člane  sveta. Predsedujoči lahko na zahtevo predstavnika javnega obveščanja dopusti zvočno in slikovno snemanje posameznih delov seje. O zahtevi občana za snemanje posameznih delov seje odloči občinski svet. Če občan, ki spremlja sejo , ali predstavnik sredstva javnega obveščanja moti delo  sveta, ga predsedujoči najprej opozori, če tudi po opozorilu ne neha motiti dela  sveta, pa ga odstrani iz prostora.«

 

 

 

 

 

16.  člen

 

 

Drugi odstavek 29. člena se spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Član  sveta lahko da pripombe k zapisniku prejšnje seje in zahteva, da se zapisnik ustrezno spremeni in dopolni. V primeru obširnejših pripomb, ali če gre za pripombe k besedilom posameznih členov splošnega akta, jih je potrebno podati v pisni obliki. O utemeljenosti zahtevanih sprememb ali dopolnitev zapisnika prejšnje seje odloči svet.«

 

 

 

 

 

17.  člen

 

 

Drugi odstavek 32. člena se spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Če ni župan predlagatelj, poda župan ali od njega pooblaščeni podžupan oziroma direktor občinske uprave mnenje k obravnavani zadevi. Potem dobi besedo predsednik delovnega telesa občinskega sveta, ki je zadevo obravnavalo. Obrazložitev županovega mnenja in beseda predsednika delovnega telesa lahko trajata največ  po deset minut.«

 

 

 

 

 

18.  člen

 

 

V 36. členu se doda nov prvi odstavek, ki se glasi:

 

 

 

 

 

»Seje občinskega sveta se sklicujejo najprej ob sedemnajsti uri in morajo biti načrtovane tako, da praviloma ne trajajo več kot štiri ure.«

 

 

 

 

 

Dosedanji prvi, drugi in tretji odstavek 36. člena postanejo drugi, tretji in četrti odstavek.

 

 

 

 

 

19.  člen

 

 

Drugi odstavek 45. člena se spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Tajno se glasuje v primeru, ko je tako določeno z zakonom ali če tako sklene občinski svet na predlog župana ali člana občinskega sveta pred izvedbo glasovanja.«

 

 

 

 

 

20.  člen

 

 

V 46. členu se za drugim odstavkom doda nov tretji odstavek, ki se glasi:

 

 

 

 

 

»K glasovanju pozove predsedujoči člane občinskega sveta tako, da jim najprej predlaga, da se opredelijo »ZA« sprejem predlagane odločitve, po zaključenem opredeljevanju za sprejem odločitve pa še, da se opredelijo »PROTI« sprejemu predlagane odločitve. Vsak član glasuje o isti odločitvi samo enkrat, razen če je glasovanje v celoti ponovljeno.«

 

 

 

 

 

Dosedanji tretji odstavek 46. člena postane četrti odstavek.

 

 

 

 

 

21.  člen

 

 

Drugi odstavek 49. člena se spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Tajno glasovanje vodi in ugotavlja izide tričlanska komisija, ki jo vodi predsedujoči. Dva člana določi občinski svet na predlog predsedujočega. Administrativno - tehnična opravila v zvezi s tajnim glasovanjem opravlja direktor občinske uprave ali delavec občinske uprave, ki ga določi direktor občinske uprave.«

 

 

 

 

 

22.  člen

 

 

Tretji odstavek 52. člena se spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Za zapisnik seje sveta skrbi direktor občinske uprave. Direktor občinske uprave lahko za vodenje zapisnika seje  sveta pooblasti drugega delavca občinske uprave.«

 

 

 

 

 

Peti odstavek 52. člena se spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Sprejeti zapisnik podpišeta predsedujoči sveta, ki je sejo vodil, in direktor občinske uprave oziroma pooblaščeni delavec občinske uprave, ki je vodil zapisnik.«

 

 

 

 

 

Za petim odstavkom 52. člena se doda nov šesti odstavek, ki se glasi:

 

 

 

 

 

»Po sprejemu se zapisnik objavi na spletnih straneh občine ter na krajevno običajen način.«

 

 

 

 

 

Dosedanji šesti odstavek 52. člena postane sedmi odstavek in se spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Po sprejemu se zapisnik pošlje predstavnikom sredstev javnega obveščanja, ki so bili prisotni na seji in se na krajevno običajen način objavi. Zapisnik nejavne seje oziroma tisti del zapisnika, ki je bil voden na nejavnem delu seje  sveta, se ne prilaga v gradivo za redno sejo  sveta in ne objavlja. Člane  sveta z njim pred potrjevanjem zapisnika seznani predsedujoči.«

 

 

 

 

 

23.  člen

 

 

Tretji odstavek 53. člena se spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Član  sveta in drug udeleženec seje, če je za to dobil dovoljenje predsedujočega, ima pravico poslušati magnetogram. Poslušanje se opravi v prostorih občinske uprave. Poslušanje se opravi v prostorih občinske uprave, ob navzočnosti pooblaščenega delavca.«

 

 

 

 

 

Za tretjim odstavkom 53. člena se doda nov četrti odstavek, ki se glasi:

 

 

 

 

 

»Vsakdo lahko zaprosi, da se del magnetograma, ki vsebuje informacijo javnega značaja, ki jo želi pridobiti, dobesedno prepiše in se mu posreduje. Prošnjo, v kateri poleg svojega osebnega imena in naslova navede, kakšno informacijo želi dobiti, vloži ustno ali pisno pri pooblaščeni uradni osebi občinske uprave, ki o zahtevi odloči v skladu z zakonom.«

 

 

 

 

 

24.  člen

 

 

Drugi odstavek 54. člena se spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»O arhiviranju in rokih hranjenja dokumentarnega gradiva izda natančnejša navodila direktor občinske uprave v skladu s predpisi, ki urejajo pisarniško poslovanje in dokumentacijsko gradivo.«

 

 

 

 

 

25.  člen

 

 

Prvi odstavek 55. člena se spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Član  sveta ima pravico vpogleda v spise in gradivo,  ki se hrani v arhivu ali je pri pristojnih organih občinske uprave, če je to potrebno zaradi izvrševanja njegove funkcije. Vpogled odredi direktor občinske uprave na podlagi pisne zahteve člana  sveta. Original zahteve, odredba oziroma sklep o zavrnitvi se hrani pri gradivu, ki je bilo vpogledano.«

 

 

 

 

 

26.  člen

 

 

56. člen se spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Strokovno in administrativno delo za  svet in za delovna telesa  sveta zagotavlja direktor občinske uprave z zaposlenimi v občinski upravi.

 

 

 

 

 

Direktor občinske uprave določi delavca v občinski upravi, ki pomaga pri pripravi in vodenju sej ter opravlja druga opravila potrebna za nemoteno delo občinskega sveta in njegovih delovnih teles, če ni za to s sistemizacijo delovnih mest v občinski upravi določeno posebno delovno mesto.

 

 

 

 

 

Za   zapisnik občinskega sveta in delovnih teles občinskega sveta skrbi direktor občinske uprave. Direktor občinske uprave lahko za vodenje zapisnikov pooblasti druge delavce občinske uprave.«

 

 

 

 

 

27.  člen

 

 

Za 57. členom se dodata nova 57.a in 57.b člen, ki se glasita:

 

 

 

 

 

»57.a člen

 

 

Občinski svet ima komisijo za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja, ki jo imenuje izmed svojih članov.

 

 

 

 

 

Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja ima predsednika, podpredsednika in tri člane.

 

 

 

 

 

Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja opravlja zlasti naslednje naloge:

 

 

– občinskemu svetu predlaga kandidate za delovna telesa občinskega sveta in druge organe, ki jih imenuje občinski svet,

 

 

– občinskemu svetu ali županu daje pobude oziroma predloge v zvezi s kadrovskimi vprašanji v občini, ki so v pristojnosti občinskega sveta,

 

 

– pripravlja predloge odločitev občinskega sveta v zvezi s plačami ter drugimi prejemki občinskih funkcionarjev ter izvršuje odločitve občinskega sveta, zakone in predpise, ki urejajo plače in druge prejemke občinskih funkcionarjev,

 

 

– obravnava druga vprašanja, ki ji jih določi občinski svet.

 

 

 

 

 

Komisijo za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja imenuje občinski svet na prvi seji po volitvah takoj, ko se konstituira in ugotovi, kdo je bil izvoljen za župana.

 

 

 

 

 

57.b člen

 

 

Statutarno pravna komisija ima 5 članov.

 

 

 

 

 

Komisija obravnava predlog statuta občine in poslovnika občinskega sveta in njunih sprememb oziroma dopolnitev, odlokov in drugih aktov, ki jih občinski svet sprejema v obliki predpisov. Komisija oblikuje svoje mnenje oziroma stališče glede skladnosti obravnavanih predlogov aktov z ustavo, zakoni in statutom občine ter glede medsebojne skladnosti z drugimi veljavnimi akti občine.

 

 

 

 

 

Komisija lahko predlaga občinskemu svetu v sprejem spremembe in dopolnitve statuta občine in poslovnika občinskega sveta ter obvezno razlago določb splošnih aktov občine.

 

 

 

 

 

Med dvema sejama občinskega sveta ali v času seje, če tako zahteva predsedujoči občinskega sveta, statutarno pravna komisija razlaga poslovnik občinskega sveta.«

 

 

 

 

 

28.  člen

 

 

V 70. členu se za prvim odstavkom doda nov drugi odstavek, ki se glasi:

 

 

 

 

 

»Po končani obravnavi občinski svet z večino opredeljenih glasov navzočih članov sprejme stališča in predloge o odloku.«

 

 

 

 

 

Dosedanji drugi odstavek 70. člena postane tretji odstavek in se spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Če svet meni, da odlok ni potreben, ga s sklepom zavrne, sicer odloči, da se opravi druga obravnava in določi datum druge obravnave.«

 

 

 

 

 

Dosedanji tretji odstavek 70. člena postane četrti odstavek in se spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Predlog odloka je sprejet, če je zanj glasovala večina navzočih članov občinskega sveta, ki so glasovali.«

 

 

 

 

 

29.  člen

 

 

V 71. členu se doda nov prvi odstavek, ki se glasi:

 

 

 

 

 

»V drugi obravnavi razpravlja občinski svet po vrstnem redu o vsakem členu predloga odloka. Ko občinski svet konča razpravo o posameznem členu predloga odloka, glasuje o predlogu odloka v celoti.«

 

 

 

 

 

Dosedanji prvi in drugi odstavek 71. člena postaneta drugi in tretji odstavek.

 

 

 

 

 

30.  člen

 

 

V 72. členu se doda nov prvi odstavek, ki se glasi:

 

 

 

 

 

»V drugi obravnavi razpravlja občinski svet po vrstnem redu o vsakem členu predloga odloka. Ko občinski svet konča razpravo o posameznem členu predloga odloka, glasuje o predlogu odloka v celoti.«

 

 

 

 

 

Dosedanji prvi, drugi, tretji in četrti odstavek 72. člena postanejo drugi, tretji, četrti in peti odstavek.

 

 

 

 

 

Za petim odstavkom se doda nov šesti odstavek, ki se glasi:

 

 

 

 

 

»Župan lahko predlaga amandma na amandma članov občinskega sveta na sami seji, na kateri se odlok obravnava. Amandma na amandma mora vložiti pisno.«

 

 

 

 

 

31.  člen

 

 

Drugi odstavek 73. člena se spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Posamični amandmaji, člen odloka in odlok v celoti so sprejeti, če zanje na seji sveta glasuje večina opredeljenih članov.«

 

 

 

 

 

32.  člen

 

 

V 74. členu se za prvim odstavkom doda nov drugi odstavek, ki se glasi:

 

 

 

 

 

»Proračun občine sprejema občinski po postopku, določenem s tem poslovnikom.«

 

 

 

 

 

Dosedanji drugi odstavek 74. člena postane tretji odstavek.

 

 

 

 

 

33.  člen

 

 

Tretji odstavek 77. člena se spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Odločitev iz prvega odstavka tega člena ne more biti sprejeta, če ji nasprotuje najmanj ena tretjina navzočih članov občinskega sveta.«

 

 

 

 

 

34.  člen

 

 

V 78. členu se za drugim odstavkom doda nov tretji odstavek, ki se glasi:

 

 

 

 

 

»Na svetovnem spletu se objavijo:

 

 

- prečiščena besedila statuta, odlokov in drugih predpisov občine,

 

 

- programi, strategije, stališča, mnenja in drugi podobni dokumenti, ki se nanašajo na delo občinskega sveta;

 

 

- predlogi predpisov, programov, strategij, in drugih podobnih dokumentov,

 

 

- druge informacije javnega značaja v skladu z zakonom.«

 

 

 

 

 

35.  člen

 

 

5. točka (Postopek za sprejem proračuna) VI. poglavja (Akti občinskega sveta) se spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»79. člen

 

 

Predlog proračuna občine mora župan predložiti občinskemu svetu najkasneje v 30 dneh po predložitvi državnega proračuna Državnemu zboru

 

 

 

 

 

80. člen

 

 

Župan pošlje vsem članom občinskega sveta predlog proračuna občine z vsemi sestavinami, ki jih določa zakon ter sklic seje, na kateri bo občinski svet opravil splošno razpravo o predlogu proračuna občine.

 

 

 

 

 

Na seji občinskega sveta župan predstavi predlog proračuna občine.

 

 

 

 

 

Predstavitev občinskega proračuna obsega:

 

 

- temeljna ekonomska izhodišča in predpostavke za pripravo predloga proračuna,

 

 

- opis načrtovanih politik občine,

 

 

- oceno bilance prihodkov in odhodkov, finančnih terjatev in naložb ter računa financiranja v prihodnjih dveh letih,

 

 

- okvirni predlog obsega finančnega načrta posameznega neposrednega uporabnika v prihodnjih dveh letih,

 

 

- predstavitev načrta razvojnih programov,

 

 

- predstavitev nabav in načrta delovnih mest.

 

 

 

 

 

Predstavitev ni časovno omejena. Župan lahko določi, da posamezne dele proračuna predstavijo zaposleni v občinski upravi.

 

 

 

 

 

81. člen

 

 

Na seji občinski svet opravi razpravo o predlogu proračuna in sprejme sklep, da se da predlog proračuna v javno razpravo ter določi rok, do katerega lahko vsi zainteresirani vpogledajo v predlog proračuna in občinski upravi posredujejo svoje pripombe. Predlog proračuna mora biti v javni razpravi najmanj 15 dni.

 

 

 

 

 

V času javne razprave mora biti zagotovljen vpogled v predlog proračuna na sedežu občine oz. drugih prostorih, ki jih določi občinski svet.

 

 

 

 

 

82. člen

 

 

Če občinski svet ne sprejme sklepa, da se predlog proračuna da v javno razpravo, mora župan v roku sedmih dni predložiti občinskemu svetu nov predlog proračuna in sklicati sejo občinskega sveta. Na tej seji se ponovno opravi splošna razprava brez predstavitve župana. Župan uvodoma na seji samo pojasni, v čem so bistvene spremembe novega predloga glede na prvotno predlagani predlog.

 

 

 

 

 

Če tudi po tej obravnavi občinski svet ne sprejme sklepa, da se da predlog proračuna v javno razpravo, župan posreduje skupaj s stališči, ki jih je sprejel občinski svet, predlog proračuna v javno razpravo.

 

 

 

 

 

Sklep o tem, da je proračun v javni razpravi, se objavi na krajevno običajen način.

 

 

 

 

 

83. člen

 

 

V času javne razprave predlog proračuna obravnavajo delovna telesa občinskega sveta, sveti ožjih delov občine ter zainteresirana javnost.

 

 

 

 

 

Pripombe in predloge se posredujejo županu.

 

 

 

 

 

Pripombe in predloge pa lahko posredujejo županu tudi posamezniki.

 

 

 

 

 

84.člen

 

 

V petnajstih dneh po poteku roka za javno razpravo pripravi župan predlog proračuna občine za drugo obravnavo ter ga posreduje vsem članom občinskega sveta skupaj s sklicem seje, na kateri bo občinski svet obravnaval predlog proračuna.

 

 

 

 

 

Na vabilu za sklic seje mora biti pojasnjeno, do katerega roka je možno vlagati amandmaje na predlog proračuna.

 

 

 

 

 

Člani občinskega sveta lahko vložijo amandmaje v pisni obliki najkasneje tri dni pred sejo občinskega sveta.

 

 

 

 

 

85. člen

 

 

V uvodni obrazložitvi predloga proračuna za drugo obravnavo župan pojasni, katere pripombe iz javne razprave je sprejel, pojasni, katere je vključil v predlog proračuna za drugo obravnavo in katere ni upošteval, ter utemeljitve, zakaj jih ni upošteval.

 

 

 

 

 

Z utemeljitvami, zakaj določenih pripomb iz javne razprave ni sprejel, mora župan pisno seznaniti tudi vlagatelje, če niso člani občinskega sveta.

 

 

 

 

 

Nadalje župan pojasni, katere amandmaje je sprejel in katere je možno upoštevati.

 

 

 

 

 

Župan lahko na seji vloži svoje amandmaje.

 

 

 

 

 

Po obrazložitvi župana lahko predlagatelji umaknejo svoj predlog in se morajo o tem izjasniti. Če predlagatelj amandmaja ne umakne, se izvede razprava po amandmajih.

 

 

 

 

 

Glasovanje se izvede po vsakem amandmaju posebej.

 

 

 

 

 

Vsak amandma mora upoštevati načelo proračunskega ravnovesja. Predlagatelj amandmaja mora navesti natančno, iz katere postavke proračuna se zagotovijo sredstva in za kaj se namenijo. Če predlagatelj ne pojasni, kako se bo zagotovilo proračunsko ravnovesje, župan amandma umakne iz razprave in odločanja.

 

 

 

 

 

Najprej se glasuje o amandmajih, ki jih je vložil župan, nato pa o amandmajih, ki so jih vložili drugi predlagatelji.

 

 

 

 

 

86. člen

 

 

Po glasovanju o amandmajih župan ugotovi, kateri amandmaji so bili sprejeti in bodo vključeni v proračun občine.

 

 

Ko je končano glasovanje o amandmajih, župan ugotovi, ali je proračun medsebojno usklajen ter glede prihodkov in odhodkov in drugih obveznosti.

 

 

 

 

 

Če je proračun usklajen, občinski svet glasuje o proračunu kot celoti.

 

 

 

 

 

Če župan ugotovi, da sprejeti amandmaji posegajo v sredstva, ki jih občina mora zagotoviti v skladu z ustavo in zakonom, v sredstva, ki jih občina mora zagotoviti po sklenjenih pogodbah ali sodnih in drugih odločbah ali da bi sprejeti amandmaji imeli škodljive posledice za izvajanje določenih dejavnosti, lahko prekine sejo in zahteva, da strokovna služba prouči nastalo situacijo in določi rok, v katerem se pripravi predlog za uskladitev.

 

 

 

 

 

Ko je predlog uskladitve pripravljen, ga župan obrazloži.

 

 

 

 

 

Če predloga obrazložitve ni mogoče pripraviti na isti seji, župan določi rok, ko se bo nadaljevala seja.

 

 

 

 

 

Občinski svet najprej glasuje o predlogu uskladitve in če je predlog sprejet, glasuje občinski svet o proračunu v celoti.

 

 

 

 

 

Če predlog uskladitve ni sprejet, proračun ni sprejet.

 

 

 

 

 

87. člen

 

 

Če proračun ni sprejet, določi občinski svet rok, v katerem mora župan predložiti nov predlog proračuna.

 

 

 

 

 

Nov predlog proračuna obravnava občinski svet in o njem odloča po določbah tega poslovnika, ki veljajo za hitri postopek za sprejem odloka.

 

 

 

 

 

88. člen

 

 

Če proračun ni sprejet pred začetkom leta, na katerega se nanaša, sprejme župan sklep o začasnem financiranju, ki traja največ tri mesece.

 

 

 

 

 

Če tudi v tem roku ni sprejet proračun občine se začasno financiranje lahko podaljša na predlog župana s sklepom občinskega sveta. Sklep o začasnem financiranju obravnava občinski svet po določbah tega poslovnika, ki veljajo za hitri postopek.

 

 

 

 

 

89. člen

 

 

Župan lahko med letom predlaga rebalans proračuna občine.

 

 

 

 

 

Rebalans proračuna občine sprejema občinski svet po določbah tega poslovnika, ki veljajo za hitri postopek.«

 

 

 

 

 

36.  člen

 

 

Drugi odstavek 95. člena se spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Pravico odstopiti imajo tudi člani delovnih teles, drugih organov in člani nadzornega odbora ter drugi imenovani, tudi če niso občinski funkcionarji. Izjava o odstopu mora biti dana v pisni obliki komisiji za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja. Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja je hkrati s predlogom za ugotovitev prenehanja članstva v nadzornem odboru občine ali v delovnem telesu občinskega sveta dolžna predlagati občinskemu svetu novega kandidata.«

 

 

 

 

 

Tretji odstavek 95. člena se spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Svet s sklepom ugotovi prenehanje članstva zaradi odstopa na predlog komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja. Komisija je hkrati s predlogom za ugotovitev prenehanja članstva dolžna predlagati  svetu novega kandidata.«

 

 

 

 

 

V 95. členu se za tretjim odstavkom dodajo novi četrti, peti in šesti odstavek, ki se glasijo:

 

 

 

 

 

»Sklep o prenehanju mandata občinskega funkcionarja se pošlje občinski volilni komisiji.

 

 

 

 

 

Sklep o prenehanju funkcije podžupana se vroči županu.

 

 

 

 

 

Sklep o razrešitvi imenovanega se pošlje komisiji za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja zaradi postopka izbire novega kandidata.«

 

 

 

 

 

37.  člen

 

 

Prvi odstavek 97. člena se spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Župan skrbi za izvajanje odločitev  sveta. Na vsaki redni seji sveta poroča župan, ali po njegovem pooblastilu podžupan ali direktor občinske uprave, o opravljenih nalogah med obema sejama in o izvrševanju sklepov sveta.«

 

 

 

 

 

38.  člen

 

 

Tretji odstavek 103. člena se spremeni tako, da se glasi:

 

 

 

 

 

»Župan  in direktor občinske uprave obveščata občane in sredstva javnega obveščanja o delu  sveta, delovnih teles  sveta, župana in občinske uprave.«

 

 

 

 

 

39.  člen

 

 

Členi od 86. do 103. se preštevilčijo tako, da 86. člen postane 90. člen, 87. člen postane 91. člen, 88. člen postane 92. člen, 89. člen postane 93. člen, 90. člen postane 94. člen, 91. člen postane 95. člen, 92. člen postane 96. člen, 93. člen postane 97. člen, 94. člen postane 98. člen, 95. člen postane 99. člen, 96. člen postane 100. člen, 97. člen postane 101. člen, 98. člen postane 102. člen, 99. člen postane 103. člen, 100. člen postane 104. člen, 101. člen postane 105. člen, 102. člen postane 106. člen, 103. člen postane 107. člen.

 

 

 

 

 

40.  člen

 

 

Spremembe in dopolnitve Poslovnika občinskega sveta Občine Radenci se objavijo v Uradnem glasilu slovenskih občin in začnejo veljati petnajsti dan po objavi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Številka: 01503-00001/2005

 

 

Datum: 08.08.2005

 

 

 

 

 

                                                                       Župan občine Radenci

 

 

                                                                       Jožef TOPLAK, univ.dipl.polit.