Na  podlagi 39

 

Na  podlagi 39. in 40. člena Zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor (Ur. l. SRS, št. 18/84, 29/86 ter Ur. l. RS št. 20/90, 18/93, 71/93 in 44/97) in 23. člena Statuta občine Ruše (MUV št. 11/95 in 7/96),  je Občinski svet na 37. redni seji dne 24/09/1998 sprejel

 

 

ODLOK O

 

 

UREDITVENEM NAČRTU ZA RAZŠIRITEV POKOPALIŠČA V RUŠAH

 

 

I.                    UVODNE ODLOČBE

 

 

1. člen

 

 

S tem odlokom se sprejme ureditveni načrt za razširitev pokopališča v Rušah, ki ga je izdelal ZUM, urbanizem, planiranje, projektiranje pod številko DN 1022/96 v maju.

 

 

II.                 vsebina akta

 

 

2. člen

 

 

Ureditveni načrt iz prejšnjega odstavka vsebuje tekstualni del, izjave o upoštevanju predpisov, predhodna mnenja, soglasja pristojnih organizacij in grafični del.

 

 

A.      POROČILO

 

 

1.       LEGA V PROSTORU

 

 

2.       OPREDELITEV PROBLEMA

 

 

3.       PLANSKA OPREDELITEV ZA OBMOČJE POKOPALIŠČA RUŠE

 

 

4.       MEJA UREDITVENEGA NAČRTA

 

 

5.       PREDLOG UREDITVE

 

 

5.1.    Osnovni principi

 

 

5.2.    Prva faza širitve s podfazami

 

 

5.3.    Druga faza širitve

 

 

5.4.    Komunalna infrastruktura

 

 

5.5.    Prometna ureditev

 

 

6.       SEDANJI UPORABNIKI ZEMLJIŠČ

 

 

7.       OSNUTEK ODLOKA

 

 

8.       IZJAVE, PREDHODNA MNENJA, SOGLASJA

 

 

B.       GRAFIČNI DEL

 

 

1.      IZSEK IZ PLANSKIH DOKUMENTOV                                                   M 1: 10.000

 

 

2.      PREGLEDNA SITUACIJA S FAZNOSTJO IZVEDBE                                 M 1:  1000

 

 

3.      UREDITVENA SITUACIJA Z ZASNOVO UREDITVE

 

 

ZELENIH POVRŠIN                                                                                M 1: 500

 

 

4.      KOMUNALNA IN ENERGETSKA INFRASTRUKTURA                              M 1: 500

 

 

5.      PROMETNA UREDITEV                                                                    M 1: 500

 

 

6.      DETAJLI (družinski grob, žarni grob, klop, izliv vode, vzorčni nagrobniki,

 

 

skupni svečniki, obeležja grobnih polj, vrst grobov)

 

 

C.      GEODETSKA DOKUMENTACIJA

 

 

1.       TEHNIČNI ELEMENTI ZA ZAKOLIČENJE GRADBENIH PARCEL     M 1: 1000

 

 

1.1.    Koordinate točk

 

 

2.       POLOŽAJ, VELIKOST IN NAMEMBNOST NOVIH

 

 

GRADBENIH PARCEL V ODNOSU DO OBSTOJEČIH PARCEL             M 1: 1000

 

 

3.       URADNA KOPIJA                                                                             M 1: 1000

 

 

III.               lega v prostoru

 

 

3. člen

 

 

Obstoječe pokopališče z delom širitve leži zahodno od središča Ruš med Falsko cesto in Knifičevo ulico, ostali del širitve pokopališča pa južno od mrliške vežice.

 

 

IV.               meja ureditvenega načrta

 

 

4. člen

 

 

Meja ureditvenega načrta pokopališča v Rušah poteka na severni strani ob južnem robu Falske ceste, ki ima parcelno številko 1842 K.O. Ruše proti vzhodu. V križišču Falske ceste in Knifičeve ulice se meja obrne proti jugu in gre preko ceste, ki ima parcelno številko 1843 in poteka dalje proti jugozahodu in severnem robu parcel št. 1652, 1647 in delno 1646. Na parceli št. 1646 se meja v loku obrne  naprej proti jugu in nato proti zahodu preko parcel št. 1645, 1644, 1642, 1641, 1640, 1639, 1637, 1636 in 1635.

 

 

Na zahodnem robu parcele še. 1635 se obrne proti severozahodu do južnega roba Knifičeve ulice, ki ima parcelno številko 1843. Poteka proti jugozahodu ob južnem robu Knifičeve ulice, jo prečka in poteka proti severu po zahodnem robu parcele št. 1595 in se konča na južnem robu Falske ceste.

 

 

V.                  predlog ureditve 1. faze širitve pokopališča z dvema podfazama

 

 

5. člen

 

 

Organizacija širitve

 

 

V celoti zajema I. faza širitve pokopališča širitev obstoječega pokopališča v smeri zahod in zajema organizacijo družinskih grobov, žarnih grobov, ureditev treh žarnih sten, novi dostop na pokopališče iz zahodne strani, novo parkirišče na skrajni zahodni strani, ukinitev Knifičeve ulice vzdolž pokopališča in preusmeritev prometa zahodnega dela Knifičeve ulice na Falsko cesto preko parkirišča.

 

 

Prva podfaza

 

 

Prva podfaza zajema grobno poljino južno od novega dostopa vključno z delom parkirišča, novi dostop, preusmeritev prometa z Knifičeve ulice na Falsko cesto in preureditev Knifičeve ulice v drevoredno pešpot.

 

 

Predvidi se tudi širitev obstoječe mrliške vežice v smeri vzhod in nadomesti nadkritina na vzhodni ali severni strani s tem, da se na severni strani upošteva dostop na območje razširitve.

 

 

Na parkirišču se organizira prodajno mesto v obliki grajenega kioska za prodajo grobne opreme in cvetja.

 

 

Druga podfaza

 

 

V drugi podfazi se zaključi grobna poljina severno od nove dostopne poti in razširi parkirišče proti severu.

 

 

6. člen

 

 

Družinski in žarni grobovi

 

 

Družinski grobovi se južno in severno od vhodne poti nadaljujejo proti zahodu, kjer so grobovi naravnani »glava na glavo« z vmesno zelenico in skupnim temeljem na vsaki strani vmesne zelenice.

 

 

Vmesne zelenice in skupnega temelja nima 24 grobnih enot oz. grobov neposredno ob mrliški vežici na zahodni strani.

 

 

Detajli družinskih grobov so priloženi v elaboratu.

 

 

Južno od poti grobno polje družinskih grobov prehaja preko ločitvene zelenice v grobno polje klasičnih žarnih pokopov z istim načinom razmestitve grobov kot pri klasičnih pokopih oz. družinskih grobovih (detajl žarnega groba je razviden v grafični prilogi).

 

 

Na skrajno zahodni strani so predvidene rahlo polkrožne stene za žare. Možno je žaro deponirati tudi v že pridobljenem družinskem grobu.

 

 

7. člen

 

 

Dostopi

 

 

Novi dostop se formira iz zahodne smeri proti mrliški vežici z iztekom na poslovilno ploščad, kjer se pripelje tudi pokojnika. Oba peš dostopa južno od mrliške vežice in na vzhodni strani se ohranita.

 

 

8. člen

 

 

Utrjene površine

 

 

-                           dostopna pot s parkirišča ter ploščad se opremijo s tlakom (ploščad pred mrliško vežico se v prvi fazi uredi s tlakom do ograje). Izbira tlaka je stvar projekta.

 

 

-                           dostopne potke na grobna polja oz. h grobovom so utrjene prav tako s tlakom, sicer jih je možno popeskati. V kolikor bodo popeskane jih je treba omejiti z robnikom, ker je to vezano na novo ureditev grobov (glej detajl družinskih grobov).

 

 

-                           ploščadi pred žarnim zidom se utrdijo s tlakovcem, sicer so lahko tudi popeskane.

 

 

-                           Knifičeva ulica, ki se s ceste spremeni v dostopno potko, opremljeno z drevoredom, se opremi s tlakom, razen dela na zahodu zaradi dostopa k hiši.

 

 

-                           parkirišče se asfaltira.

 

 

9. člen

 

 

Mikro oprema

 

 

Vsa mikrourbana oprema se enotno oblikuje, razen standardne opreme.

 

 

Gre za razmestitev sledeče opreme:

 

 

-                           obeležja, ki označujejo grobna polja, prav tako ima vsaka vrsta svoje obeležje (glej detajl);

 

 

-                           izliv vode, ki se postavi ob mrliški vežici in v območju razširitve;

 

 

-                           svetila se namestijo le ob poslovilni ploščadi in ob parkirišču kot javna razsvetljava;

 

 

-                           nagrobniki so lahko višine največ 80 cm, oblikovanje se prepusti posamezniku ali pa se izbere iz priloženih vzorcev;

 

 

-                           klopi so razmeščene tako, da ima vsaka vrsta grobov vsaj eno klop, ki je namenjena za počitek, prav tako se namestijo ob poslovilni ploščadi.

 

 

10. člen

 

 

Ureditev groba

 

 

Družinski grob se ureja po priloženem detajlu, kot tudi žarni klasični grob. Klasični žarni grob nima tratne površine, ampak se pokrije s ploščo, ki je lahko perforirana za saditev.

 

 

11. člen

 

 

Skupni temelj

 

 

Za družinske grobove in klasično žarne grobove se vnaprej pripravi skupni temelj za postavitev nagrobnika. Razmejitev med grobovi se označi na temelju z utorom. Možno je že ob pridobljenem grobu skupni temelj pokriti s tanko ploščo (tisti del, ki ga ne pokrije nagrobnik).

 

 

Kjer so vrste členjene z zelenjem, se temelj prekine.

 

 

12. člen

 

 

Smeti

 

 

Glede na nov način urejanja grobov ni računati na veliko smeti in je zato nameščen večji keson ob parkirišču na severni in južni  strani in ob mrliški vežici manjši kesoni.

 

 

13. člen

 

 

Zelene površine

 

 

Zelene površine členijo, rahljajo, ločujejo in sooblikujejo razširitev pokopališča. So pomemben element enotnosti in skladnosti razširitve, seveda v mejah izrabe prostora. Detajlna določitev rastlinskih vrst in kvantifikacija je stvar projektne dokumentacije. Zagotoviti pa mora zasaditveni načrt zasaditev v enotnih strukturah brez hortikulturnega oz. vrtnarskega mešanja. Drevesa morajo biti že formirana, vsaj 3 m visoka, kar posebno velja za drevored ob bivši Knifičevi ulici.

 

 

VI.               predlog ureditve II. faze širitve pokopališča

 

 

14. člen

 

 

Organizacija širitve

 

 

Druga faza pokopališča se širi v smeri jug, kjer grobna poljina obsega tri grobna polja, ki jih med seboj loči zelenje.

 

 

Grobna polja povezuje med seboj na severu podaljšana ploščad in na jugu vezna potka, ki je namenjena lažjemu izteku ljudi po pogrebu, sicer pa je lahko namenjena tudi dostopu iz vzhodne strani oz. z drevoredne poti. Ob tej poti sta dve tratni površini, namenjeni za anonimne pokope.

 

 

Grobovi v vrstah so naravnani »glava na glavo«, kjer se dopušča možnosti povsem tratnega pokopališča, kar pomeni, da bi bile tudi poti tratne izvedbe, sicer gre za isti detajl grobne enote oz. groba (glej prilogo). S tem pa se seveda ne spremeni nakazan sistem (smeri vrst, naravnanost grobov, skupni temelj saditve, osrednja pot).

 

 

Dostop na vsa tri grobna polja so iz ploščadi preko treh poti iz katerih se odcepijo stranske poti h grobovom oz. k grobnim enotam.

 

 

Žarnega grobnega polja tu ni, ker bo zadoščal prostor na starem pokopališču, sicer je možno žaro dati tudi v že pridobljen družinski grob. V kolikor bo trend večji od predvidevanj, je možno eno grobno polje spremeniti v žarno grobno polje.

 

 

Anonimni pokopi so možni na južni strani na dveh tratnih ploskvah, kjer se po potrebi postavi skupni svečnik. Anonimni pokop pa pomeni, da se pepel pokojnika raztrese po tratni površini samo v prisotnosti najožjih sorodnikov, v kolikor to želijo, sicer se za vse konča ceremonial na poslovilni ploščadi oz. ob mrliški vežici.

 

 

15. člen

 

 

Utrjene površine

 

 

Ploščad, dostopna pot grobnim poljem in grobovom se utrdi (dopušča se možnost, da je pot h grobovom tratne izvedbe).

 

 

16. člen

 

 

Mikro oprema

 

 

Prostor se opremi s sledečimi elementi:

 

 

-                           vsako grobno polje in grobna vrsta ima svoje obeležje;

 

 

-                           izliv vode se namesti v osrednjem delu grobnega polja;

 

 

-                           ob izteku poti h grobnim enotam se namestijo klopi;

 

 

-                           svetila se postavijo v polkrogu ob ploščadi;

 

 

-                           režim nagrobnika je kot vsi v 1. fazi širitve.

 

 

17. člen

 

 

Ureditev groba

 

 

Ureditev groba je po priloženem detajlu ne glede na omenjeno možnost tratnega pokopališča.

 

 

18. člen

 

 

Skupni temelj

 

 

Skupni temelj in ostali detajli so isti kot v 1. fazi ureditve.

 

 

19. člen

 

 

Smeti

 

 

Večji keson se namesti ob Knifičevi ulici na zahodni strani (ob zahodnem grobnem polju), manjši keson v osrednjem delu grobnega polja.

 

 

20. člen

 

 

Zelene površine

 

 

V 2. fazi ureditve je glede na 1. fazo ureditve zelenje v funkciji enotnosti, skladnosti, povezovanja. Skratka vsi elementi pokopališča zagotavljajo humanost in visoko stopnjo pietete.

 

 

VII.             pogoji za komunalno in energetsko infrastrukturo

 

 

21. člen

 

 

Predvidena dela komunalne energetske infrastrukture 1. faze je potrebno izvesti v prvi podfazi.

 

 
Za oskrbo predvidene ureditve je potrebno izvesti naslednje:
 

 

Vodooskrba

 

 

Za oskrbo južnega dela pokopališča se izvede vodovodni priključek na javno omrežje (II. faza). Za oskrbo zahodnega dela se izvede priključek na obstoječi cevovod na območju današnjega pokopališča (I. faza).

 

 

V skladu s Pravilnikom o tehničnih normativih za hidrantno omrežje za gašenje požarov (Ur. l. SFRJ 30/91), je potrebno zagotoviti ustrezno količino požarne vode.

 

 

Pri projektiranju oz. izgradnji vodovodnega omrežja je potrebno upoštevati minimalni horizontalni odmik med vodovodom in kanalizacijo, v širini 3,0 m.

 

 
Kanalizacija
 

 

Za odvodnjavanje metornih voda s parkirišča se izvede cestna kanalizacija z iztokom preko lovilca olj in maščob v jarek na vzhodnem delu parkirišča.

 

 
Vodnogospodarske ureditve
 

 

Med pokopališčem in novim parkiriščem se izvede nova sonaravno urejena struga hudournika (po prečkanju Falske ceste bo le ta speljan v ponikovalnik), kamor se bodo preko lovilca olj in maščob izlivale odpadne meteorne vode s ceste in s parkirišča.

 

 
Javna razsvetljava
 

 

Osvetlitev parkirišč bo potekala s primernimi svetilkami na kandelabrih višine do 7,0 m. Napajanje bo izvedeno iz TP Ruše 12. Osvetlitev pokopališčne ploščadi bo iz pokopališčnega objekta in bo osvetljena samo občasno.

 

 
Odstranjevanje odpadkov
 

 

Odvoz in deponiranje odpadkov se zagotovi v skladu z veljavnim Odlokom o shranjevanju in odlaganju odpadkov (MUV št. 12/87). Posode za odpadke (kesoni) morajo biti na vizulano neizpostavljenih mestih. Odvoz smeti naj se vrši  v dopoldanskem času, ko običajno ni pogrebov. Poleg kesonov je potrebno namestiti tudi posode za smeti prav tako na vizualno neizpostavljenih mestih.

 

 

VIII.          prometna ureditev

 

 

22. člen

 

 

-                           Sedanja Knifičeva ulica se v območju obdelave (od Falske ceste do zahodnega roba obdelave) spremeni v peš cono, kar pomeni, da po njej ni več možen promet, ampak je namenjena izključno pešcem in kolesarjem ter eventuelni intervenci za potrebe pokopališča.

 

 

-                           Izgraditi je novo povezovalno cesto med Knifičevo ulico in Falsko cesto. Na ta način bo promet iz smeri jugo-zahoda (Knifičeva ulica) potekal po tej novi povezavi do Falske ceste in obratno.

 

 

-                           Neposredno ob novo predvideni povezovalni cesti je urediti sistem parkiranja osebnih vozil po principu pravokotnega parkiranja, s kapaciteto 105 PM in 2 PM za invalide.

 

 

-                           Ob novi rešitvi je potrebno zagotoviti še dovoz in dostop (preko dela bodoče peš cone) do obstoječih objektov v jugo-zahodnem delu območja na način, ki izključuje možnost vožnje ostalim udeležencem v prometu. V prometnem smislu predstavlja primarno-(prednostno) potezo Falska cesta (R 343 b), na katero se vse ostale prometno podrejeno priključujejo.

 

 

-                           K predlagani rešitvi in spremembam prometnega režima oz. ureditvam cest je še potrebno pridobiti vsa mnenja, smernice in soglasja pristojnih upravnih organov in upravljalcev cest.

 

 

Celotno novo ureditev je izvesti v proti-prašni obliki in na pravilen način rešiti odvodnjavanje meteornih voda (kanalizacija, požiralniki, lovilec olj).

 

 

IX.               končne določbe

 

 

23. člen

 

 

Ureditveni načrt je stalno na vpogled na občini Ruše.

 

 

Nadzor nad izvajanjem tega odloka izvaja Ministrstvo za okolje in prostor.

 

 

Ta odlok prične veljati osmi dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku. Istočasno za obravnavano območje preneha veljati Odlok o prostorskih ureditvenih pogojih za naselje Ruše (MUV št. 3/92).

 

 

Številka:    350-05-044/98                                            

 

 

Datum:      24/09/1998                                                

 

 

Predsednik občinskega sveta občine Ruše      

Andrej Sande                                                  

mp