New Page 2

 

Na podlagi 21. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 72/93,57/94, r4/95, 26/97,70/97, ro/98, 74/98, 70/00, 5r/02), rs·, 43·, 99. in roo. člena Zakona o socialnem varstvu (Ur. 1. RS, št. 54/92-popr., 56/92, 42/94), 6. člena Pravilnika o standardih in normativih socialno-varstvenih storitev (Ur. 1. RS, št. 52/95, 2/98) in r8. člena Statuta Občine Vodice (Uradni list RS, št. 49/95, 3r/98, Uradno glasilo OV 2/98 in 7/98, odI. US št. U-I-250/98) je Občinski svet Občine Vodice na svoji r4. redni seji 23.r2.2004 sprejel

 

 

Odlok

 

 

O organiziranju pomoči na domu in merilih za plačilo storitev v Občini Vodice

 

 

1. SPLOŠNE DOLOČBE

 

 

1. člen

 

 

S tem odlokom se urejajo organizacija in uveljavljanje pravice do pomoči družini na domu - socialna oskrba na domu (v nadaljevanju pomoč na domu) ter merila, po katerih se določi višina plačila socialno-varstvenih storitev za pomoč na domu in način njenega izvajanja.

 

 

2. člen

 

 

Javno službo za storitev pomoči družini na domu v obliki socialne oskrbe lahko v okviru mreže javne službe pod enakimi pogoji izvajajo javni socialno varstveni zavodi ter druge pravne in fizične osebe, ki pridobijo koncesijo na javnem razpisu.

 

 

3. člen

 

 

Socialna oskrba na domu je namenjena upravičencem, ki imajo zagotovljene bivalne in druge pogoje za življenje v svojem bivalnem okolju, če se zaradi starosti ali hude invalidnosti ne morejo oskrbovati in negovati sami, njihovi svojci pa take oskrbe in nege ne zmorejo ali za to nimajo možnosti.

 

 

II. UPRAVIČENCI DO STORITVE

4. člen

 

 

Upravičenci do socialne oskrbe na domu so osebe s stalnim prebivališčem v Občini Vodice, ki jim preostale psihofizične sposobnosti omogočajo, da z občasno organizirano pomočjo ohranjajo zadovoljivo duševno in telesno počutje in lahko normalno živijo v domačem bivalnem okolju, tako da jim vsaj za določen čas ni potrebno institucionalno varstvo v zavodu ali v drugi organizirani obliki varstva.

 

 

Pod pogoji iz prejšnjega odstavka so upravičenci:

 

 

- osebe, stare nad 65 let, ki so zaradi starosti ali pojavov, ki spremljajo starost, nesposobne za samostojno življenje;

 

 

- osebe s statusom invalida po zakonu o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb, ki po oceni pristojne komisije ne zmorejo samostojnega življenja, če stopnja in vrsta njihove invalidnosti omogočata občasno oskrbo na domu;

 

 

- druge invalidne osebe, ki jim je priznana pravica do tuje

 

 

pomoči in nega za opravljanje večine življenjskih funkcij;

 

 

- kronično bolni in osebe z dolgotrajnimi okvarami zdravja, ki nimajo priznanega statusa invalida, pa so po oceni pristojnega centra za socialno delo brez občasne pomoči druge osebe nesposobne za samostojno življenje;

 

 

- hudo bolni otrok ali otrok s težko motnjo v telesnem razvoju ali težko in najtežjo motnjo v duševnem razvoju, ki ni vključen v organizirane oblike varstva.

 

 

5. člen

 

 

Postopek uveljavljanja pravice do storitev na domu se začne na zahtevo upravičenca, njegovega zakonitega zastopnika ali občine. Izvajalec začne postopek po uradni dolžnosti, če izve za okoliščine, iz katerih izhaja utemeljen razlog, zaradi katerega je potrebno določeni osebi nuditi storitev.

 

 

6. člen

 

 

Občina Vodice sklene z izvajalcem pogodbo o izvajanju storitev, medsebojnih obveznostih in pravicah na podlagi koncesije. Z javnim zavodom se medsebojne obveznosti uskladijo zgolj s pogodbo.

 

 

III. OBSEG IZVAJANJA STORITEV

 

 

7. člen

 

 

Socialna oskrba na domu se prilagodi potrebam posameznega upravičenca in obsega:

 

 

- gospodinjsko pomoč, k čemur sodijo prinašanje enega pripravljenega obroka ali nabava živil in priprava enega obroka hrane, pomivanje uporabljene posode, osnovno čiščenje bivalnega dela prostorov z odnašanjem smeti, postiljanje in osnovno vzdrževanje spalnega prostorač

 

 

- pomoč pri vzdrževanju osebne higiene, k čemur sodijo pomoč pri oblačenju in slačenju, pomoč pri umivanju, hranjenju, opravljanju osnovnih življenjskih potreb in nega osebnih ortopedskih pripomočkovč

 

 

- pomoč pri ohranjanju socialnih stikov, k čemur sodijo vzpostavljanje socialne mreže z okoljem, s prostovoljci in s sorodstvom, spremljanje upravičenca pri opravljanju nujnih obveznosti, informiranje ustanov o stanju in potrebah upravičenca ter priprava upravičenca na institucionalno varstvo.

 

 

Obseg posameznih vrst storitev glede na potrebe uporabnika določi strokovni delavec izvajalca, ki posamezni primer obravnava.

 

 

8. člen

 

 

Posameznik je v okviru javne službe upravičen do pomoči na domu do največ 4 ure dnevno, skupaj 20 ur tedensko. V izjemnih primerih je upravičenec upravičen do storitev v večjem obsegu ur, vendar le po predhodnem dogovoru z izvajalcem in občino.

 

 

III. DOLOČANJE CEN STORITEV

 

 

9. člen

 

 

Osnova za plačilo je cena storitve socialne oskrbe na domu. Storitve se zaračunava po dejansko opravljenih urah.

 

 

Cena storitve pomoči na domu je sestavljena iz naslednjih elementov:

 

 

- stroški dela,

 

 

- stroški materiala in storitev,

 

 

- stroški amortizacije in investicijsko vzdrževanje za vozilo.

 

 

če je v stroških za materialne stroške vključena kilometrina, se ne upoštevajo stroški amortizacije in investicijskega vzdrževanja vozila,

 

 

- stroški financiranja.

 

 

Cena storitve pomoči na domu ne zajema sredstev za investicijsko vzdrževanje in investicije.

 

 

Na predlog izvajalca storitve ceno urne postavke potrdi s sklepom Občinski svet Občine Vodice. Uskladitev cen se opravi enkrat letno, in sicer 1. februarja glede na letne rasti elementov cene.

 

 

10. člen

 

 

Upravičenci in drugi zavezanci so dolžni sami plačati celotne stroške storitve, občina pa v višini, kot to določa zakon, in sicer najmanj polovico celotnih stroškov storitve. Zavezanci za plačilo storitev po tem odloku so poleg upravičenca osebe, ki jih do upravičenca veže preživninska obveznost, ki izhaja iz zakonov ali pogodbenega razmerja.

 

 

V. OPROSTITEV PLAČILA STORITEV

 

 

11. člen

 

 

Upravičenec ali njegov zakoniti zastopnik ter zavezanci uveljavljajo pravico do storitve pomoči na domu z zahtevkom pri pristojni socialni službi (Center za socialno delo). Višino prispevka oz. določanje oprostitev plačila pomoči na domu je odvisna od materialnega stanja upravičenca in od ugotovljenega dohodka na družinskega člana v zadnjih treh mesecih pred vložitvijo zahtevka za storitev pomoči na domu.

 

 

Višino oprostitev določi z odločbo Center za socialno delo Ljubljana- Šiška.

 

 

Oprostitev plačila storitve pomoč na domu je odvisna od meril, ki jih določa Vlada Republike Slovenije z Uredbo o merilih za določanje oprostitev pri plačilih socialno varstvenih storitev.

 

 

Oprostitev plačila ali doplačila storitev pomoči na domu se lahko določi za določen čas, največ za dobo 1 leta.

 

 

12. člen

 

 

Oprostitev plačila po tej uredbi je odvisna od naslednjih meril:

 

 

- vrednosti opravljene storitve,

 

 

- višine ugotovljenega dohodka,

 

 

- meje socialne varnosti,

 

 

- plačilne sposobnosti.

 

 

Plačilna sposobnost se ugotavlja tako, da se kot dohodek upoštevajo vsi dohodki in osebni prejemki, ugotovljeni na način, ki jih določa zakon.

 

 

Slabo zdravstveno stanje upravičenca se ugotavlja na podlagi mnenja oziroma izvida o upravičenosti do dodatka za tujo nego in pomoč ali na podlagi ostale dokumentacije osebnega zdravnika.

 

 

V celoti so oproščeni plačila storitve na domu:

 

 

- upravičenci, ki so prejemniki denarne socialne pomoči po zakonu o socialnem varstvu,

 

 

- upravičenci, ki so prejemniki nadomestila za invalidnost po zakonu o varstvu duševno in telesno prizadetih oseb.

 

 

13. člen

 

 

Vsako spremembo dejstev in okoliščin, ki so bile podlaga za določitev plačila, je dolžan upravičenec ali zavezanec v IS dneh sporočiti izvajalcu javne službe.

 

 

14. člen

 

 

če je uporabnik storitve, ki uveljavlja oprostitev plačila storitve pomoč družini na domu, lastnik nepremičnine, se mu z odločbo o oprostitvi plačila prepove odtujiti in obremeniti nepremičnino, katere lastnik je, v korist občini, ki zanj financira pomoč družini na domu.

 

 

Za zaznambo prepovedi odtujitve in obremenitve iz prvega odstavka tega člena se smiselno uporabljajo določbe zakona, ki ureja zemljiško knjigo, o zaznambi prepovedi odtujitve in obremenitve.

 

 

I5. člen

 

 

Upravičenec izgubi pravico do celotne ali delne oprostitve plačila storitev pomoči na domu:

 

 

- če gre v institucionalno varstvo,

 

 

- če pridobi dovolj lastnih sredstev ali sredstev zavezancev,

 

 

da do delne ali celotne oprostitve plačila storitev ni več upravičen,

 

 

- če je pridobil pravico do delne ali celotne oprostitve plačila na podlagi lažnih podatkov ali ni sporočil spremembe stanja.

 

 

VI. SKLEPANJE DOGOVORA O NUDENJU POMOČI DRUŽINI NA DOMU

 

 

16. člen

 

 

Izvajalec storitve in upravIcenec oziroma uporabnik skleneta dogovor o pomoči na domu. Dogovor vsebuje podatke o izvajalcu in uporabniku storitev, vsebini in trajanju pomoči, plačila za opravljene storitve, obveznosti izvajalca in uporabnika.

 

 

Izvajalec javne službe pomoči na domu vodi evidenco dogovorov, delovne naloge za laične delavce s podatki, kdo izvaja storitev, komu se pomoč nudi, o vsebini pomoči, tedenskem obsegu pomoči in obdobju izvajanja pomoči, o plačilu za opravljene storitve, evidenci opravljenih storitev ter obveznostih izvajalca in uporabnika.

 

 

Izvajalec je dolžan seznaniti z določili tega odloka vsakega upravičenca do storitve službe socialne oskrbe na domu, z njim skleniti nove dogovore o izvajanju storitve ter izdati ustrezne upravne odločbe.

 

 

17. člen

 

 

Izvajalec storitev pomoči družini na domu mora Občini Vodice posredovati podatke za potrebe načrtovanja in spremljanja izvajanja javne službe pomoči na domu. Izvajalec je dolžan enkrat letno Občini Vodice posredovati pisno poročilo o izvajanju javne službe.

 

 

VII. PREHODNE IN KONČNE DOLOčBE

 

 

18. člen

 

 

S sprejetjem tega odloka preneha veljati Odlok o organiziranju in izvajanju pomoči družini na domu in merilih za določanje plačil storitev, ki je bil sprejet na 22. redni seji 21. junija 2001 (Uradno glasilo Občine Vodice, št. 6/2001).

 

 

19. člen

 

 

Občina bo v svojem vsakoletnem proračunu postopno zagotavljala sredstva, potrebna za izvajanje službe socialne oskrbe na domu.

 

 

20. člen

 

 

Ta odlok začne veljati naslednji dan po objavi v uradnem glasilu Občine Vodice.

 

 

Številka: 032-01-001/04-024

Datum: 28.12.2004

 

 

Župan Občine Vodice

 

 

Brane Podboršek, univ. dipl. ekon.