New Page 2

Na podlagi 3., 7. in 32. člena Zakona o gospodarskih javnih službah (Uradni list RS, št. 32/93, 30/98 - ZZLPPO, 127/06 - ZJZP, 38/10 - ZUKN, 57/11 - ORZGJS40), 36. člena Zakona o javno-zasebnem partnerstvu (Uradni list RS, št. 127/06), 29. in 62. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07 – UPB2, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12 – ZUJF in 14/15 – ZUUJFO), 9. člena Odloka o lokalnih gospodarskih javnih službah v občini Komenda (Uradne objave Glasila občine Komenda, št. 02/00) ter 7. in 13. člena Statuta Občine Komenda (Uradne objave Glasila Občine Komenda, št. 03/21 – UPB1) je Občinski svet Občine Komenda na 19. redni seji, dne 16. 9. 2021 sprejel

 

O D L O K

o podelitvi koncesije za opravljanje lokalne gospodarske javne službe vzdrževanje javne razsvetljave v občini Komenda

 

 

I. SPLOŠNE DOLOČBE

 

1. člen

(Predmet koncesijskega akta)

(1) S tem odlokom kot koncesijskim aktom, se določi način izvajanja obvezne občinske gospodarske javne službe vzdrževanja javne razsvetljave v naseljih, ki obsega razsvetljavo prometnih in drugih javnih površin v naseljih.    

(2) Odlok iz prvega odstavka tega člena je tudi koncesijski akt, s katerim se določijo predmet in pogoji za podelitev koncesije za izvajanje javne službe iz prvega odstavka ter ureja druga vprašanja v zvezi z izvajanjem podeljene koncesije.

(3) Javna služba se izvaja skladno s predpisi in na krajevno običajen način.

 

2. člen

(Definicije)

Poleg pomenov, določenih v zakonu, odlokih, drugih predpisih in koncesijski pogodbi imajo izrazi v tem odloku še naslednji pomen:

- »gospodarska javna služba oziroma javna služba«: je izbirna lokalna gospodarska javna služba iz 1. člena tega odloka;

- »koncedent«: je Občina Komenda;

- »koncesija«: je koncesija za izvajanje gospodarske javne službe iz 1. člena tega odloka;

- »koncesionar«: je fizična ali pravna oseba, ki izvaja gospodarsko javno službo iz 1. člena tega odloka na podlagi koncesije,

- »javna razsvetljava«: za javno razsvetljavo po tem odloku se štejejo vsi objekti in naprave namenjeni javni razsvetljavi, zlasti pa luči na drogovih ob občinskih cestah, na drogovih na preostalih prometnih in drugih javnih površinah, ki niso v zasebni lasti in so namenjene razsvetljavi javnih površin v naseljih (državne ceste, ipd.), ambientalne osvetlitve objektov (fasade) priključene na omrežje javne razsvetljave, praznične osvetlitve.

 

II. PREDMET JAVNE SLUŽBE

 

3. člen

(Vsebina javne službe)

(1) Javna služba obsega:

- redno vzdrževanje oziroma strokovni nadzor nad delovanjem omrežja javne razsvetljave in njegovo tekoče vzdrževanje v interesu trajnega nemotenega in brezhibnega delovanja javne razsvetljave in s tem povezane druge obveznosti občine, vse s ciljem zagotoviti zmanjšanje porabe električne energije,

- izvajanje dežurne službe in intervencijskih del na objektih in omrežju javne razsvetljave (v nadaljnjem besedilu: dežurna služba),

- posebne storitve, ki se izvajajo na podlagi posebnih naročil koncedenta.

(2) Na javni razsvetljavi se redno opravlja vsa vzdrževalna dela in varstveni ukrepi za nemoteno delovanje le-te. Dela zajemajo:

- vzdrževanje drogov svetilk, ki obsega zamenjavo pregorelih žarnic, popravilo ali zamenjavo svetlobnih glav, drogov in drugih sestavnih delov, barvanje ter čiščenje, zamenjava svetil in svetilk in drugih delov javne razsvetljave,

- vzdrževanje prižigališč, nadzorne in krmilne naprave, napeljave in razvode javne razsvetljave,

- investicijsko vzdrževanje javne razsvetljave in delov le-te,

- redno pregledovanje delovanja objektov in naprav vsake tri mesece,

- priprava letnih programov vzdrževanja, razvoja, varčevanja z energijo in pospeševanja javne službe v skladu s programi koncedenta, ki so skladni z vsakokrat veljavnimi predpisi v zvezi z določitvijo mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja,

- vodenje katastra in vodenje kontrolne knjige,

- izvedba dodatnih obremenitev na javni razsvetljavi,

- izdelava poročila o realizaciji letnega programa,

- dajanje mnenj v zvezi z javno razsvetljavo,

- pomoč pri posredovanju podatkov o infrastrukturi pristojnim institucijam v skladu z zakonodajo,

- izdelavo načrta razsvetljave skladno s predpisi,

- izvajanje obratovalnega monitoringa skladno z vsakokrat veljavno uredbo o mejnih vrednostih svetlobnega vzdrževanja,

- sodelovanje pri pripravi občinske prostorske dokumentacije,

- priprava in sodelovanje pri odškodninskih postopkih proti povzročiteljem škode na napravah, objektih in omrežju javne razsvetljave,

- druge storitve, ki jih določa zakon ali drug predpis.

(3) Kot vzdrževanje naprav, objektov in omrežja javne razsvetljave in drugih objektov se v smislu javne službe šteje redno vzdrževanje, investicijsko vzdrževanje in vzdrževanje v javno korist s tem, da se obseg vzdrževanja v posameznem letu določi z letnim programom javne službe.

(4) Izvajanje dežurne službe in intervencijskih del na javni razsvetljavi in omrežju koncedenta obsegajo:

- stalna dosegljivost na telefonu (24/7/365),

- odzivnost na terenu (prihod na teren): 1 ura od poziva,

- začetek operativnega saniranja stanja: 12 ur od poziva, oz. v primernem in s koncedentom dogovorjenem času glede na vrsto okvare in čas nastanka okvare.

(5) Koncesionar je dolžan zagotavljati interventno izvajanje javne službe ter zagotoviti odpravo pomembnih okvar, napak oziroma poškodb v roku 24 ur po ugotovitvi napake oziroma po obvestilu uporabnikov. Za pomembne okvare, napake oziroma poškodbe naprav javne razsvetljave se šteje predvsem celodnevno delovanje naprav ter takšne okvare, napake in poškodbe, ki ogrožajo javno varnost.

(6) Vsebino javne službe obsegajo tudi druge storitve, ki jih določajo zakoni, drugi podzakonski akti ali koncesijska pogodba in so opredeljene v razpisni dokumentaciji za izvedbo javnega naročila.

(7) Vrsto del se podrobneje opredeli v razpisni dokumentaciji. Koncesionar se zaveže izvajati storitve skladno z veljavno zakonodajo, občinskimi predpisi ter veljavnimi standardi in normativi.

           

 

III. OBMOČJE IZVAJANJA JAVNE SLUŽBE IN UPORABA JAVNIH DOBRIN

 

4. člen

(Območje izvajanja javne službe)

(1) Javna služba se izvaja na celotnem območju občine Komenda. 

(2) Koncesionar se zavezuje vse storitve opravljati tudi na novih lokacijah, na območjih ali na delih občine, ki v času sklenitve pogodbe niso bile pokrite s predmetno infrastrukturo oziroma opremo javne razsvetljave, brez pravice do podražitev cen, dogovorjenih na enoto zaradi razširitve obsega območja, na katerem se izvajajo storitve, ki so opredeljene kot predmet koncesijske pogodbe.

 

5. člen

(Uporaba javnih dobrin)

Uporabniki storitev javne službe so vsi uporabniki javnih površin v občini. Uporaba javnih dobrin, ki jih zagotavlja javna služba je v skladu s tem odlokom zagotovljena vsakomur pod enakimi pogoji. Uporabnik ima pravico in dolžnost opozoriti izvajalca javne službe na kvaliteto opravljenih storitev javne službe ter na napake na napravah, objektih in omrežju in oblikovati predloge ter pobude za njeno boljše in učinkovitejše izvajanje. Koncesionar je dolžan uporabniku pisno odgovoriti v roku 30 dni in odgovor istočasno poslati v vednost koncedentu.

 

IV. NAČIN IN TRAJANJE OPRAVLJANJA JAVNE SLUŽBE

 

6. člen

(Način opravljanja javne službe)

(1) Za izvajanje javne službe se podeli koncesija. 

(2) Koncesija se podeli kandidatu, ki izpolnjuje s tem odlokom predpisane pogoje, po postopku, določenem v tem odloku. 

 

7. člen

(Trajanje koncesijskega razmerja)

Koncesija se podeli za obdobje 7 (sedem) let.

 

 V. POSTOPEK JAVNEGA RAZPISA IN IZBIRE KONCESIONARJA

 

8. člen

(Določila o izvedbi javnega naročila)

(1) Koncesionarja za izvajanje koncesije koncedent izbere na podlagi javnega razpisa. Javni razpis za podelitev koncesije se objavi na predpisanih spletnih portalih za oddajo koncesije oziroma javnega naročila.

(2) Javni razpis za podelitev koncesije razpiše župan s sklepom, s katerim imenuje tudi strokovno komisijo za pripravo in izvedbo razpisa. Komisijo sestavljajo predsednik in dva člana.

(3) Javni razpis mora vsebovati najmanj navedbo o: 

- predmetu in območju koncesije, 

- začetku in času trajanja koncesijskega razmerja, 

- pogojih, ki jih mora izpolnjevati koncesionar, 

- obveznih sestavinah prijave na razpis, 

- strokovnih referencah in drugih dokazilih, ki morajo biti predložena za ugotavljanje usposobljenosti prijavitelja, 

- merilih, ki bodo vplivala na izbor koncesionarja, 

- roku in načinu predložitve prijav, 

- roku za izbor koncesionarja, 

- roku, v katerem bodo prijavitelji obveščeni o izboru koncesionarja,

- roku, v katerem je potrebno pričeti z izvajanjem javne službe,  

- odgovornih osebah za dajanje pisnih in ustnih informacij med razpisom,

- ostale pogoje, določene s predpisi, ki urejajo področje koncesijskih storitev pri izvedbi javnega naročila.

(4) V javnem razpisu se podrobneje opredelijo sestavine iz prejšnjega odstavka.

 

9. člen

(Merilo za izbor)

Merilo za izbor koncesionarja je ekonomsko najugodnejša ponudbena cena javne službe, ki je predmet koncesije.

 

10. člen

(Določila o izbiri ponudnika)

(1) Javni razpis uspe, če je na razpis prispela vsaj ena popolna prijava. Kot popolna prijava se šteje prijava, ki je formalno popolna, pravilna, pravočasna, primerna in sprejemljiva.

(2) Komisija pregleda in oceni prijave na razpis. Prijavitelje, katerih prijave na razpis niso formalno popolne, se pozove k dopolnitvi.  

(3) Po pregledu in ocenitvi prijav, komisija pripravi predlog izbire koncesionarja. O izbiri koncesionarja odloči s sklepom o izbiri direktor(-ica) občinske uprave.  

(4) Nepopolne prijave, ki v zahtevanem roku niso bile dopolnjene, in prepozno prispele prijave, pristojni organ obravnava v skladu s predpisi glede na postopek oddaje koncesije oziroma javnega naročila.

(5) Zoper odločitev iz prvega in drugega odstavka tega člena je dovoljena pritožba v skladu s predpisi postopka oddaje koncesije oziroma javnega naročila.  

(6) Če javni razpis ne uspe, se ponovi, in sicer najkasneje v dveh mesecih od dneva zaključka neuspelega razpisa. Ponovitev se izvede po postopkih opredeljenih s predpisi za oddajo koncesije oziroma javnega naročila in opredelitvami v prvotnem postopku.

 

11. člen

(Določila o sklenitvi koncesijske pogodbe)

(1) Z izbranim prijaviteljem se sklene koncesijska pogodba, ki jo v imenu koncedenta podpiše župan.  

(2) S koncesijsko pogodbo pogodbeni stranki podrobneje opredelita koncesijsko razmerje.

(3) Koncesijsko pogodbo pošlje pristojni organ v podpis izbranemu prijavitelju takoj po pravnomočnosti aktov iz prejšnjega člena. Izbrani prijavitelj mora koncesijsko pogodbo podpisati najkasneje v roku enega meseca od dneva, ko jo je prejel, z izvajanjem javne službe pa mora pričeti najkasneje v roku enega meseca od sklenitve koncesijske pogodbe v kolikor so izpolnjeni pogoji za pravnomočnost odločitve. V nasprotnem primeru se izvajanje koncesije prične s pravnomočnostjo odločitve.

 

12. člen

 Izbrani koncesionar ne sme prenesti podeljene koncesije na nobeno drugo pravno ali fizično osebo.

 

VI. POGOJI ZA PODELITEV IN IZVAJANJE KONCESIJE

 

13. člen

(Opredelitev pogojev v javnem razpisu)

Prijavitelj na javni razpis mora za podelitev koncesije za izvajanje javne službe na dan prijave izpolnjevati naslednje pogoje:

- da je registriran za opravljanje dejavnosti, ki je predmet javne službe in ima, če je pravna oseba, dejavnost vpisano v ustanovni akt, 

- da ima zaposleni najmanj dve osebi,

- da razpolaga z ustrezno opremo za izvajanje koncesije,

- da izjavi da bo koncesijo izvajal v skladu z določili o zelenem javnem naročanju, 

- da ima poravnane davke in prispevke,

- da ni v stečajnem postopku, v postopku prisilne poravnave ali likvidacije in v zadnjih šestih mesecih ni imel blokiranega transakcijskega računa,

- da prevzame odgovornost za škodo, ki bi jo z opravljanjem ali v zvezi z opravljanjem koncesije lahko povzročil tretji osebi, 

- da izpolnjuje druge pogoje, ki jih zahteva veljavna zakonodaja.

 

14. člen

(Drugi pogoji za izvajanje koncesije)

(1) Koncesionar mora v okviru objektivnih možnosti opravljati koncesijo tudi ob nepredvidljivih okoliščinah, nastalih zaradi višje sile. V teh primerih ima koncesionar ob dokazanih razlogih pravico zahtevati od koncedenta povračilo stroškov, ki so nastali zaradi opravljanja koncesije v nepredvidljivih okoliščinah. Ob nastopu okoliščin, ki pomenijo višjo silo, se morata koncedent in koncesionar medsebojno pisno obveščati in dogovarjati o izvajanju koncesije v pogojih nastale višje sile. 

(2) Kot višja sila se ne šteje stavka pri koncesionarju zaposlenih delavcev. Koncesionar mora ob stavki svojih delavcev zagotoviti izvajanje koncesije v obsegu in pod pogoji, določenimi s predpisi. 

(3) Koncesionar mora v roku 8 dni po sklenitvi koncesijske pogodbe skleniti zavarovanje odgovornosti:

- za škodo, ki jo povzroči občini z nerednim ali nevestnim opravljanjem javne službe,

- za škodo, ki jo pri opravljanju ali v zvezi z opravljanjem javne službe, povzročijo pri njem zaposlene osebe uporabnikom ali drugim osebam. 

(4) Pogodba o zavarovanju za namen in prejšnjega odstavka mora imeti klavzulo, da je zavarovanje sklenjeno v korist Občine Komenda.

(5) Izbrani koncesionar ne sme prenesti podeljene koncesije na nobeno drugo pravno ali fizično osebo, razen če gre za pravno nasledstvo.

(6) Koncesionar mora predložiti instrumente zavarovanj z dobro in pravočasno izvedbo pogodbenih obveznosti, kot se opredelijo v javnem naročilu.

(7) Z razpisno dokumentacijo se poleg navedenih pogojev iz predhodnih odstavkov tega člena  lahko opredelijo tudi drugi pogoji.

 

15. člen

(Obveščanje občinskega sveta o sklenitvi koncesije)

Koncedent bo o podeljeni koncesiji obvestil občinski svet po sklenitvi pogodbe v roku 2 (dveh) mesecev po sklenitvi koncesijske pogodbe.

   

16. člen

(Obveznosti koncesionarja)

(1) Obveznosti koncesionarja se opredelijo v koncesijski pogodbi in obsegajo najmanj: 

- zagotavljanje kontinuiranega izvajanja javne službe, 

- upoštevanje vse veljavne zakonodaje, sprejetih predpisov, standardov in normativov ter kodeksov za - opravljanje predmetnih dejavnosti, kot tudi v okviru teh krajevnih običajev,

- zagotavljanje storitev vsem pod enakimi pogoji,

- zagotavljanje izvedbe nadzora koncedenta nad izvajanjem javne službe,

- vodenje koncesijske dejavnosti kot ločene dejavnosti v poslovnih knjigah in drugih knjigovodskih listinah ter obračunih v skladu z računovodskimi standardi za gospodarske javne službe. 

(2) Koncesionar se poleg ostalih obveznosti, določenih v tem odloku obvezuje tudi, da:

- vsa dela izvaja s kadri, predhodno priglašenimi koncedentu,

- na zahtevo koncedenta pripravi koncedentu strokovno mnenje ali pogoje ali soglasja v upravnem postopku, ki se nanaša na graditev ali vzdrževanje  ali investicije v javno razsvetljavo ali drugo javno infrastrukturo,

- koncedenta najmanj enkrat mesečno obvešča o poteku rednega vzdrževanja,

- bo dela izvajal redno, kvalitetno in v dogovorjenih rokih in odzivnih časih,

- bo dosledno upošteval tehnične, stroškovne, organizacijske in druge standarde in normative za opravljanje teh del,

- bo spoštoval veljavne predpise, ki urejajo to področje,

- bo vodil kontrolno knjigo iz katere je razviden obseg izvedenih del vzdrževanja javne razsvetljave,

- bo omogočal strokovni ter finančni nadzor nad kakovostjo in zakonitostjo dela,

- bo dela opravljal na način in v času, ko bo to za udeležence cestnega prometa najmanj moteče,

- bo ves čas trajanja pogodbe upošteval vsa navodila koncedenta v zvezi s storitvami, ki so predmet koncesijske pogodbe,

- bo pripravil letni plan vzdrževanja javne razsvetljave, ki ga izdela do konca novembra za naslednje tekoče leto.

 

17. člen

(Razmerje do podizvajalcev)

(1) Koncesionar lahko izvaja storitve le z nominiranimi podizvajalci.

(2) Koncesionar mora tudi v primeru delnega izvajanja javne službe preko pogodbe s podizvajalcem, v razmerju do koncedenta in uporabnikov ter tretjih oseb v zvezi s tem, nastopati v svojem imenu in za svoj račun.

(3) Glede pravic podizvajalcev veljajo določbe, ki urejajo javna naročila.

 

 VII. VIRI IN NAČIN FINANCIRANJA   

 

18. člen

(Obračun in cene storitev)

(1) Opravljanje storitev koncesionarja se financira iz sredstev proračuna občine. Izvajalec zaračunava storitve koncedentu v skladu z veljavnim cenikom v svojem imenu in za svoj račun v skladu z določili koncesijske pogodbe.

(2) Revalorizacija cen se opredeli glede na vsakokrat veljavne predpise. 

 

VIII. NADZOR NAD IZVAJANJEM KONCESIJE

 

19. člen

(Opredelitev nadzora)

(1) Koncedent ima pravico izvajati nadzor nad opravljanjem javne službe, ki se nanašajo na količino, dinamiko, odzivnost, kakovost, postopke in obračun storitev. Nadzor opravlja pristojna strokovna služba koncedenta ter pristojna inšpekcijska služba. Koncesionar mora kadarkoli med delovnim časom posredovati informacije o poslovanju in omogočiti pooblaščeni osebi vpogled v poslovne knjige in evidence v zvezi z izvajanjem koncesije. 

(2) Nadzor je lahko napovedan, nenapovedan ali stalen. 

(3) Nadzor mora potekati tako, da ne ovira rednega izvajanja koncesije in tretjih oseb, izvajati pa se mora praviloma le v poslovnem času koncesionarja. Izvajalec nadzora se izkaže s pooblastilom koncedenta. O nadzoru se napravi zapisnik, ki ga podpišeta koncesionar in predstavnik koncedenta. 

(4) Osebe, ki izvajajo nadzor, so dolžne podatke o poslovanju koncesionarja obravnavati kot poslovno skrivnost. 

(5) Koncedent lahko po potrebi za nadzor nad izvajanjem koncesije pooblasti tudi druge pristojne organe in službe.

 

IX. PRENEHANJE KONCESIJSKEGA RAZMERJA 

 

20. člen

(Vrste prenehanj)

Koncesijsko razmerje preneha: 

- s pretekom časa, za katerega je bilo sklenjeno,

- s sporazumno razvezo koncedenta in koncesionarja,

- v primeru stečaja ali likvidacije prave osebe, ki je pridobila koncesijo, oziroma izbrisa fizične osebe iz ustreznega registra,

- z odpovedjo,

- z odvzemom.

 

21. člen

(Obveznosti koncesionarja ob prenehanju, odpovedi in odvzemu)

(1) V primeru, da po poteku koncesijskega razmerja postopek izbora koncesionarja še ni dokončan, mora dosedanji koncesionar izvajati javno službo do izbora novega koncesionarja. Podaljšanje se izvede največ do s predpisi dopustnega roka.

(2) Koncedent in koncesionar lahko s pisnim sporazumom razveljavita koncesijsko razmerje. V tem primeru mora dosedanji koncesionar izvajati javno službo do izbora novega koncesionarja.

 

22. člen

(Posebnosti pri odpovedi)

(1) Koncesionar lahko samo zaradi izjemnih, nepredvidljivih okoliščin, ko iz utemeljenih razlogov ne more več izvajati javne službe, s šestmesečnim odpovednim rokom odpove koncesijsko pogodbo.

(2) Koncesionar je v primeru, ko ob nastopu razlogov in okoliščin na njegovi strani ne more več izvajati javne službe, dolžan koncedentu kriti vse nastale stroške izvajanja storitve vzdrževanja javna razsvetljave do izbora novega koncesionarja.

 

23. člen

(Posebnosti pri odvzemu)

(1) Koncedent lahko odvzame koncesijo koncesionarju, če:

- koncesionar v določenem roku ni podpisal koncesijske pogodbe,

- koncesionar ne začne z opravljanjem nalog iz Odloka in koncesijske pogodbe v določenem roku;

- je v javnem interesu, da se opravljanje nalog iz Odloka preneha izvajati v koncesijski obliki;

- je proti koncesionarju začet uveden postopek prisilne poravnave ali stečaja ali drug postopek, ki ima za posledico prenehanje obstoja koncesionarja ali drugo obliko ugotovljene insolventnosti koncesionarja,

- je bila koncesionarju izdana sodna ali upravna odločba zaradi kršitve predpisov, koncesijske pogodbe ali upravnih aktov, izdanih za izvajanje koncesije, na podlagi katere utemeljeno ni mogoče pričakovati nadaljnjega pravilnega izvajanja koncesije;

- obstaja utemeljen dvom, da koncesionar v bistvenem delu ne bo izpolnil prevzetih obveznosti;

- je po sklenitvi koncesijske pogodbe ugotovljeno, da je koncesionar dal zavajajoče in neresnične podatke, ki so vplivali na podelitev koncesije;

- se uveljavlja protikorupcijska klavzula iz koncesijske pogodbe;

- v drugih podobnih primerih, katerih narava in posledice so primerljive z zgoraj naštetim.

(2) Zoper odločbo iz prejšnjega odstavka tega člena je v roku 15 dni od njene vročitve, dovoljena   pritožba na župana Občine Komenda. 

 

24. člen

(Druge opredelitve o prenehanju)

Podrobnosti o prenehanju koncesijskega razmerja in koncesijske pogodbe se opredelijo s koncesijsko pogodbo in vsebujejo najmanj navedbe iz tega odloka.

 

X. PREHODNA IN KONČNA DOLOČBA

 

25. člen

Javni razpis za podelitev koncesije se objavi v šestih mesecih po uveljavitvi tega odloka. 

 

26. člen

Ta odlok začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnih objavah Glasila Občine Komenda.  

 

Številka: 007-0005/2021-4

Datum:  16. 09. 2021      

 

Stanislav Poglajen

ŽUPAN