New Page 2

Na podlagi 95. in 96. člena Zakona o cestah (Uradni list RS, št. 109/10, 48/12 in 36/14-odl.US, 46/15, 10/18), 21. in 65. člena Zakona o lokalni samoupravi (Uradni list RS, št. 94/07-UPB, 76/08, 79/09, 51/10, 40/12-ZUJF, 14/15-ZUUJFO, 11/18-ZSPDSLS-1 in 30/18), 3. člen Zakona o prekrških (Uradni list RS, št. 29/11 – uradno prečiščeno besedilo, 21/13, 111/13, 74/14 – odl. US, 92/14 – odl. US, 32/16, 15/17 – odl. US in 73/19 – odl. US) ter 23. člena Statuta Mestne občine Maribor (MUV št. 10/11, 8/14 in 12/19) je Mestni svet Mestne občine Maribor na 15. redni seji, dne 7. septembra 2020, sprejel

 

 

O D L O K

o spremembah in dopolnitvah Odloka o občinskih cestah v Mestni občini Maribor

 

 

1. člen

V Odloku o občinskih cestah (Medobčinski uradni vestnik št. 32/17-UPB, 9/18, 15/19 in 21/19) se v 37. členu dodajo novi enajsti, dvanajsti, trinajsti in štirinajsti in petnajsti odstavek, ki se glasijo:

»V območju občinske ceste je v območju hišnega priključka, uvoza na dvorišče in uvoza v garažo prepovedano postavljati ograje, nameščati zaporne verige ter nameščati zaporne stebričke.

Za nemoteno uporabo hišnega priključka in za nemoten prehod do dvorišča oziroma garaže, si lahko upravičenec pridobi dovoljenje pristojnega organa za enotno označitev v skladu s 60. členom tega odloka.

Z globo 1.000 eurov se kaznuje za prekršek posameznik, ki ravna v nasprotju z enajstim odstavkom tega člena.

Z globo 2.000 eurov se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, ki ravna v nasprotju z enajstim odstavkom tega člena, njihova odgovorna oseba pa z globo 1.000 eurov.

Da se preprečijo škodljivi vplivi prepogostih posegov v občinske ceste in druge javne površine, lahko pristojni organ zavrne izdajo soglasja, če se poseg načrtuje prej kot 5 let po zadnjem posegu.

 

 

2. člen

62. člen se spremeni tako, da se glasi:

»62. člen

(pogoji za vstop v območje za pešce)

V območje za pešce smejo poleg vozil, ki so navedena v 32. členu Zakona o pravilih cestnega prometa, zapeljati tudi:

vozila za potrebe izvajanja dostave in za potrebe vzdrževanja ali obnavljanja objektov;

vozila za potrebe izvajanja kurirskih storitev, servisne dejavnosti in izvajanje varovanja premoženja v območju za pešce, ki za pogon uporabljajo plin in je njihova okoljevarstvena oznaka najmanj EURO 6 ali električni pogon;

vozila lastnikov ali najemnikov garaž, poslovnih prostorov in stanovanj znotraj območja za pešce, katerih največja dovoljena masa ne presega 3,5 tone;

vozila javnih gospodarskih služb, ko opravljajo javno službo z vozili, ki za pogon uporabljajo plin in je njiho va okoljevarstvena oznaka najmanj EURO 6 ali električni pogon;

vozila za potrebe izvajanja prireditve, katerih organizatorka je MOM;

vozila izvajalca gospodarske javne službe mestnega linijskega prevoza potnikov, na električni pogon;

vozila gostov hotela, ki je lociran v območju za pešce in ima lastno parkirišče;

vozila za potrebe izvajanja protokolarnih aktivnosti.

V območju za pešce sme pričeti in končati vožnjo kočija s konjsko vprego (na Trgu svobode).

Vozila iz prvega in drugega odstavka tega člena, razen tistih, ki jih določa Zakon o pravilih cestnega prometa, smejo zapeljati v območje za pešce le, če imajo dovoljenje pristojnega organa.

Dovoljenje iz prejšnjega odstavka tega člena izda pristojni organ na podlagi popolne vloge, ki jo je vlagatelj dolžan vložiti pri organu vsaj 15 dni pred namenom vstopanja v območje za pešce.

Skupaj z dovoljenjem se upravičencu izda dovolilnica, ki jo je imetnik dolžan namestiti na vidno mesto v vozilu, neposredno pod vetrobranskim steklom tako, da je v celoti vidna z zunanje strani vozila.

Za vstop v območje za pešce se plačuje prevoznina, razen za vozila, ki so navedena v 32. členu Zakona o pravilih cestnega prometa in za:

vozila v dostavnem času, katerih največja dovoljena masa ne presega 5t;

vozila, ki izvajajo dostavo za izvedbo javne prireditve, ki jo organizira MOM ali javni zavod, katerega ustanoviteljica je MOM;

vozila za potrebe izvedbo dostave za izvajanje investicijskih vzdrževalnih del na objektih v lasti MOM in javnih zavodov, katerih ustanoviteljica je MOM, kadar je investitor del MOM;

vozila iz tretje, četrte, pete, šeste, sedme in osme alineje prvega odstavka tega člena;

vprežno vozilo iz drugega odstavka tega člena.

Z globo 40 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki mu je upravni organ izdal dovoljenje iz četrtega odstavka tega člena, dovolilnice iz petega odstavka tega člena pa ni namestil na vidno mesto v vozilu, neposredno pod vetrobranskim steklom tako, da je v celoti vidna z zunanje strani vozila.

Z globo 160 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki namesti na vidno mesto v vozilu neveljavno dovolilnico iz petega odstavka tega člena ali dovolilnico, ki je bila izdana za drugo vozilo.

Neupravičeno uporabljeno dovolilnico iz četrtega odstavka tega člena občinski redar odvzame in jo pošlje pristojnemu organu.

O odvzemu se izda potrdilo.

Premične fizične zapore, ki preprečujejo vožnjo vozil, so lahko povezane v sistem, ki omogoča elektronsko upravljanje. V tem primeru upravičenec do vstopa v območje za pešce pri pristojnem organu pridobi elektronsko kartico za upravljanje premičnih zapor. Za izdajo elektronske kartice se plača strošek izdelave kartice.

Ne glede na določila prejšnjega odstavka, se strošek izdelave elektronske vstopne kartice ali njej enakovredne elektronske naprave ne plača za potrebe vstopanja vozil nujne medicinske

pomoči, gasilskih vozil, vozil zaščite in reševanja, vozil policije, vozil v lasti ali uporabi Mestne uprave MOM.

Pristojni organ lahko z odločbo odloči o preklicu dovoljenja in odvzemu dovolilnice ter spremembi pravic na elektronski vstopni kartici:

če se ta uporablja v nasprotju z določili tega odloka;

če se ta uporablja v nasprotju s pogoji iz dovoljenja pristojnega organa;

če imetnik dovolilnice omogoči uporabo te dovolilnice za drugo vozilo.

Imetnik dovolilnice mora v osmih dneh po prejemu odločbe iz prejšnjega odstavka tega člena, pristojnemu organu vrniti dovolilnico.

Vlagatelj, kateremu je bilo dovoljenje preklicano na podlagi

13.  odstavka tega člena, v obdobju 12 mesecev ne more pridobiti novega dovoljenja iz tretjega odstavka tega člena.

Pristojni organ lahko izjemoma zaradi posebej utemeljenih razlogov za vozila invalidov in vozila invalidskih organizacij  izda dovoljenje in dovolilnico za uvoz v območje za pešce. Upravičenost izdaje dovoljenja na podlagi meril potrdi komisija, ki jo imenuje župan in je sestavljena iz predstavnikov invalidskih organizacij, sveta invalidov in pristojnega organa.«

 

 

3. člen

63. člen se spremeni tako, da se glasi:

»63. člen

(dostava v območju za pešce)

Dostava v območju za pešce se opravlja v dostavnem času med 05.00 in 10.00 uro. Vožnja v območju za pešce izven dostavnega časa je dovoljena za vozila, ki so navedena v 32. členu Zakona o pravilih cestnega prometa in vožnjo:

vozil za izvajanje kurirske dejavnosti, z največ enim vozilom upravičenca, na električni pogon;

vozil za izvajanje varovanja premoženja, z največ enim vozilom upravičenca, na električni pogon;

vozil za izvedbo intervencije;

vozil lastnikov ali najemnikov garaž znotraj območja za pešce, katerih največja dovoljena masa ne presega 3,5t;

vozil lastnikov ali najemnikov poslovnih prostorov ali stanovanj znotraj območja za pešce, če imajo zagotovljen parkirni prostor, katerih največja dovoljena masa ne presega 3,5t;

vozil za izvajanje gospodarske javne službe mestnega linijskega prevoza potnikov iz 62. člena tega odloka;

vprežnih vozil iz 62. člena tega odloka;

vozila za potrebe izvajanja protokolarnih aktivnosti.

V območju za pešce je v dostavnem času dovoljena vožnja in ustavitev vozil do 5 ton največje dovoljene mase. Prekoračitev največje dovoljene mase 5 ton je dovoljena za dostavo gradbenega materiala ali drugih izdelkov, ki imajo takšno dimenzijo, maso in obliko, da jih ni mogoče dostaviti drugače, le s posebnim dovoljenjem za prevoz, ki ga na podlagi vloge in proti plačilu izda pristojni organ.

Za izvajanje dostave, smejo vozila v območje za pešce zapeljati do 9.30 ure, čas od 9.30 do 10.00 ure je namenjen izključno njihovemu izvozu iz območja za pešce.

Zaradi prevoza, nakladanja in razkladanja tovora ne sme biti ogrožen ali oviran promet pešcev oziroma poškodovana javna površina.

Pristojni organ lahko izjemoma zaradi posebej utemeljenih razlogov izda dovoljenje in dovolilnico za uvoz v območje za pešce tudi izven dostavnega časa.

Z globo 160 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna   v nasprotju s prvim, drugim, tretjim, ali četrtim odstavkom tega člena.

V primeru ravnanja v nasprotju s prvim, drugim, tretjim ali četrtim tega člena, lahko pristojni organ z odločbo odloči o odvzemu pravic iz dovoljenja iz 62. člena tega odloka.«

 

 

4. člen

Črta se 63.a člen.

 

 

5. člen

V osmem odstavku 65. člena se znesek »80« nadomesti z zneskom »160«.

V desetem odstavku se doda nova tretja alineja, ki se glasi:

»- če imetnik dovolilnice omogoči uporabo te dovolilnice za drugo vozilo.«.

 

 

6. člen

V petem odstavku 66.člena se znesek »80« nadomesti z zneskom »160«.

 

 

7. člen

V šestem odstavku 66.a člena se znesek »80« nadomesti z zneskom »160«.

 

 

8. člen

66.b člen se spremeni tako, da se glasi:

»66.b člen

(varovano območje skupnega prometnega prostora)

Varovana območja skupnega prometnega prostora so:

Cafova ulica

Glavni trg in Koroška cesta med krožiščem pri Glaven mostu do krožišča pri Vodnikovem trgu

V varovana območje skupnega prometnega prostora iz prejšnjega odstavka smejo zapeljati vozila iz 32. člena Zakona o pravilih cestnega prometa in:

vozila za potrebe izvajanja dostave in za potrebe vzdrževanja ali obnavljanja objektov;

vozila za potrebe izvajanja kurirskih storitev, servisne dejavnosti in izvajanje varovanja premoženja v območju za pešce, ki za pogon uporabljajo plin in je njihova okoljevarstvena oznaka najmanj EURO 6 ali električni pogon;

vozila lastnikov ali najemnikov garaž, poslovnih prostorov in stanovanj znotraj območja, katerih največja dovoljena masa ne presega 3,5 tone;

vozila uporabnikov garaž, ki so znotraj območja skupnega prometnega prostora

vozila javnih gospodarskih služb, ko opravljajo javno službo z vozili, ki za pogon uporabljajo plin in je njihova okoljevarstvena oznaka najmanj EURO 6 ali električni pogon;

vozila za potrebe izvajanja prireditve, katerih organizatorka je MOM;

vozila izvajalca gospodarske javne službe mestnega linijskega prevoza potnikov;

vozila gostov hotela, ki je lociran v območju in ima lastno parkirišče;

 

vozila za potrebe izvajanja protokolarnih aktivnosti;

gasilska vozila in vozila gasilcev ob intervenciji.

Vozila iz prvega odstavka tega člena, razen tistih, ki jih določa Zakon o pravilih cestnega prometa, smejo zapeljati v varovano območje skupnega prometnega prostora, če imajo dovoljenje pristojnega organa.

Dovoljenje iz prejšnjega odstavka tega člena izda pristojni organ na podlagi popolne vloge, ki jo je vlagatelj dolžan vložiti pri organu vsaj 15 dni pred namenom vstopanja v območje za pešce.

Skupaj z dovoljenjem se upravičencu izda dovolilnica, ki jo je imetnik dolžan namestiti na vidno mesto v vozilu, neposredno pod vetrobranskim steklom tako, da je v celoti vidna z zunanje strani vozila

Za vstop v varovano območje skupnega prometa se plačuje prevoznina, razen za vozila, ki so navedena v 32. členu Zakona o pravilih cestnega prometa in za:

vozila v dostavnem času, katerih največja dovoljena masa ne presega 5t;

vozila za potrebe izvedbo dostave za izvajanje investicijskih vzdrževalnih del na objektih v lasti MOM in javnih zavodov, katerih ustanoviteljica je MOM, kadar je investitor del MOM;

vozila iz tretje, četrte, pete, šeste, sedme, osme, devete in deste alineje prvega odstavka tega člena.

Z globo 40 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki mu je upravni organ izdal dovoljenje iz četrtega odstavka tega člena, dovolilnice iz petega odstavka tega člena pa ni namestil na vidno mesto v vozilu, neposredno pod vetrobranskim steklom tako, da je v celoti vidna z zunanje strani vozila.

Z globo 160 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki namesti na vidno mesto v vozilu neveljavno dovolilnico iz petega odstavka tega člena ali dovolilnico, ki je bila izdana za drugo vozilo.

Z globo 160 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki zapelje v varovano območje skupnega prometnega prostora brez dovoljenja iz četrtega odstavka tega člena.

Neupravičeno uporabljeno dovolilnico iz četrtega odstavka tega člena občinski redar odvzame in jo pošlje pristojnemu organu.

O odvzemu se izda potrdilo.

Premične fizične zapore, ki preprečujejo vožnjo vozil, so lahko povezane v sistem, ki omogoča elektronsko upravljanje. V tem primeru upravičenec do vstopa v območje pri pristojnem organu pridobi elektronsko kartico za upravljanje premičnih zapor. Za izdajo elektronske kartice se plača strošek izdelave kartice.

Ne glede na določila prejšnjega odstavka, se strošek izdelave elektronske vstopne kartice ali njej enakovredne elektronske naprave ne plača za potrebe vstopanja vozil nujne medicinske

pomoči, gasilskih vozil, vozil zaščite in reševanja, vozil policije, vozil v lasti ali uporabi Mestne uprave MOM.

Pristojni organ lahko z odločbo odloči o preklicu dovoljenja in odvzemu dovolilnice ter spremembi pravic na elektronski vstopni kartici:

če se ta uporablja v nasprotju z določili tega odloka;

če se ta uporablja v nasprotju s pogoji iz dovoljenja pristojnega organa;

če imetnik dovolilnice omogoči uporabo te dovolilnice za drugo vozilo.

Imetnik dovolilnice mora v osmih dneh po prejemu odločbe iz prejšnjega odstavka tega člena, pristojnemu organu vrniti dovolilnico.

Vlagatelj, kateremu je bilo dovoljenje preklicano na podlagi

14.  odstavka tega člena, v obdobju 12 mesecev ne more pridobiti novega dovoljenja iz tretjega odstavka tega člena.

Pristojni organ lahko izjemoma zaradi posebej utemeljenih razlogov za vozila invalidov in vozila invalidskih organizacij  izda dovoljenje in dovolilnico za uvoz v območje za pešce. Upravičenost izdaje dovoljenja na podlagi meril potrdi komisija, ki  jo imenuje župan in je sestavljena iz predstavnikov invalidskih organizacij, sveta invalidov in pristojnega organa«

 

 

9. člen

66.c člen se spremeni tako, da se glasi:

»66.c člen

(dostava v varovanem območju skupnega prometnega prostora)

Dostava v območju se opravlja v dostavnem času med 05.00 in 10.00 uro. Vožnja v območju izven dostavnega časa je dovoljena za vozila, ki so navedena v 32. členu Zakona o pravilih cestnega prometa in vožnjo:

vozil za izvajanje kurirske dejavnosti, z največ enim vozilom upravičenca, na električni pogon;

vozil za izvajanje varovanja premoženja, z največ enim vozilom upravičenca, na električni pogon;

vozil za izvedbo intervencije;

vozil lastnikov ali najemnikov garaž znotraj območja za pešce, katerih največja dovoljena masa ne presega 3,5t;

vozil lastnikov ali najemnikov poslovnih prostorov ali stanovanj znotraj varovanega območja skupnega prometnega prostora, če imajo zagotovljen parkirni prostor, katerih največja dovoljena masa ne presega 3,5t;

vožnja uporabnikov javnih garaž znotraj varovanega območja skupnega prometa

vozil za izvajanje gospodarske javne službe mestnega linijskega prevoza potnikov;

vozila za potrebe izvajanja protokolarnih aktivnosti;

gasilskih vozil in vozil gasilcev ob intervenciji.

V varovanem območju skupnega prometa je v dostavnem času dovoljena vožnja in ustavitev vozil do 5 ton največje dovoljene mase. Prekoračitev največje dovoljene mase 5 ton je dovoljena za dostavo gradbenega materiala ali drugih izdelkov, ki imajo takšno dimenzijo, maso in obliko, da jih ni mogoče dostaviti drugače, le s posebnim dovoljenjem za prevoz, ki ga na podlagi vloge in proti plačilu izda pristojni organ.

Za izvajanje dostave, smejo vozila v območje zapeljati do

9.30 ure, čas od 9.30 do 10.00 ure je namenjen izključno njihovemu izvozu iz območja.

Zaradi prevoza, nakladanja in razkladanja tovora ne sme biti ogrožen ali oviran promet pešcev oziroma poškodovana javna površina.

Pristojni organ lahko izjemoma zaradi posebej utemeljenih razlogov izda dovoljenje in dovolilnico za uvoz v območje tudi izven dostavnega časa.

Z globo 160 eurov se kaznuje za prekršek voznik, ki ravna   v nasprotju s prvim, drugim, tretjim ali četrtim odstavkom tega člena.

V primeru ravnanja v nasprotju s prvim, drugim, tretjim ali četrtim odstavkom tega člena, lahko pristojni organ z odloč   bo odloči o odvzemu pravic iz dovoljenja iz 66.b člena tega odloka.«

 

 

10. člen

Dosedanji 66.b člen do vključno 66.i člena se ustrezno preštevilčijo, in sicer:

»- dosedanji 66.b člen postane 66.č člen,

dosedanji 66.c člen postane 66.d člen,

dosedanji 66.č člen postane 66.e člen,

dosedanji 66.d člen postane 66.f člen,

dosedanji 66.e člen postane 66.g člen,

dosedanji 66.f člen postane 66.h člen,

dosedanji 66.g člen postane 66.i člen,

dosedanji 66.h člen postane 66.j člen in

dosedanji 66.i člen postane 66.k člen. «

 

 

11. člen

Doda se novi 66. l, ki se glasi:

» Zdravstveni delavci, delavci socialnih služb in delavci invalidskih organizacij smejo ob obiskih oskrbovancev (bolnikov, ostarelih, onemoglih in invalidov) na domu zaradi nujnih in neodložljivih storitev, potrebnih za njihovo zdravje in življenje, za največ dve uri brezplačno parkirati na parkiriščih na in ob voziščih javnih, ki so označena s predpisano prometno signalizacijo (bela cona). Na način iz prejšnjega stavka lahko parkirajo tudi osebe iz prvega odstavka 66. člena Zakona o pravilih cestnega prometa.

Vozilo mora biti označeno z veljavno parkirno karto iz 66. člena Zakona o pravilih cestnega prometa.«

 

 

PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

 

 

12. člen

Pravne in fizične osebe, ki so lastniki ali imetniki pravice namestitve ograj, zapornih verig in zapornih stebričkov v območju občinske ceste, morajo le te odstraniti najpozneje v enem mesecu po uveljavitvi tega odloka.

Pristojni urad mestne občine Maribor obvesti lastnike ali imetnike pravice o obvezi odstranitve iz prejšnjega odstavka takoj po uveljavitvi tega odloka.

 

 

13. člen

Vozila iz druge in četrte alineje 62. člena morajo za pogon uporabljati plin ali električni pogon najpozneje v treh letih od začetka veljave tega odloka.

 

 

14. člen

Vozila iz druge in četrte alineje 66.b člena morajo za pogon uporabljati plin ali električni pogon najpozneje v treh letih od začetka veljave tega odloka.

 

 

15. člen

Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Medobčinskem uradnem vestniku.

 

Številka: 00700-36/2012       

Datum: 7. september 2020   

 

Župan Mestne občine Maribor

Aleksander Saša Arsenovič, s.r.