New Page 2

 

Na podlagi 28. člena Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o financiranju občin (Ur.l. RS št. 56/98) ter 114. in 117. člena statuta občine Trbovlje (UVZ št. 8/95 in 9/98) je občinski svet na 43. seji dne 16.11.1998 sprejel

 

 

SPREMEMBE IN DOPOLNITVE STATUTA

 

 

OBČINE TRBOVLJE

 

 

(UVZ št. 8/95 in 9/98)

 

 

1.

 

 

9.g člen

 

 

V 3. točki se doda nova alinea, ki se glasi:

 

 

"- dajanje predhodnih mnenj o posegih v prostor v KS, ki morajo biti podana predlagatelju odloka ali drugega akta najkasneje 7 dni pred sejo občinskega sveta, na kateri bo opravil 1. obravnavo tega akta."

 

 

V 5. točki se doda nova alinea, ki se glasi:

 

 

"- dajanje predhodnih mnenj o uvedbi novih dejavnosti ali spremembi obstoječih na območju KS; mnenja morajo biti podana predlagatelju odloka ali drugega akta najkasneje 7 dni pred sejo občinskega sveta, na kateri bo opravil 1. obravnavo tega akta."

 

 

2.

 

 

75. člen

 

 

Dodajo se novi 5., 6. in 7 . odstavek, ki se glasijo:

 

 

"Za vodenje poslovnih knjig ter izdelovanje letnih poročil občine in KS se uporabljajo do izdaje posebnih predpisov o vodenju ter knjig določbe predpisov, ki veljajo za državni proračun, kolikor ni s temi predpisi določeno drugače.

 

 

Za izkazovanje prihodkov in odhodkov v bilanci prihodkov in odhodkov in za izkazovanje računa financiranja se uporabljajo določbe predpisov, ki veljajo za državni proračun, kolikor ni s temi predpisi drugače določeno.

 

 

V bilance iz tega člena se vključujejo tudi vsi prihodki in odhodki KS."

 

 

3.

 

 

76. člen

 

 

V tem členu se doda nov odstavek, ki se glasi:

 

 

"Občina mora ministrstvu, pristojnemu za finance, tekoče sporočati podatke o prihodkih in odhodkih ter zadolževanje proračuna."

 

 

4.

 

 

77. člen

 

 

V 1. odstavku se tekst za besedo "občine", črta, vejica pa se nadomesti s piko.

 

 

Za piko se doda nov stavek, ki se glasi:"Župan lahko pooblasti določene osebe za izvrševanje proračuna."

 

 

V 2. stavku 2. odstavka se med besedi "občine in " vstavi besedilo "in krajevnih skupnosti."

 

 

5.

 

 

78. člen

 

 

1. odstavek tega člena se zaradi preglednosti spremeni v samostojni odstavek, 2. stavek pa se v skladu s 4. členom zakona spremeni, postane 2. odstavek ter se glasi:

 

 

" O najetju posojil iz prejšnjega odstavka odloča župan."

 

 

6.

 

 

81. člen

 

 

Doda se nov 7. odstavek, ki se glasi:

 

 

"Občinski svet sprejme hkrati z zaključnim računom proračuna tudi premoženjsko bilanco občine na dan 31. decembra leta, za katerega se sprejema zaključni račun."

 

 

7.

 

 

83. člen

 

 

Ta člen se spremeni in se glasi:

 

 

"Občina se lahko dolgoročno zadolžuje za investicije, ki jih potrdi občinski svet.

 

 

Pogodbe o zadolževanju sklepa župan na podlagi sprejetega proračuna in ob predhodnem soglasju ministra, pristojnega za finance. Soglasje je sestavni del pogodbe o zadolževanju.

 

 

O zahtevi za izdajo soglasja minister, pristojen za finance, odloči v desetih dneh po vložitvi zahteve. Zahteva mora biti vložena na način, ki ga predpiše minister, pristojen za finance. Soglasje se ne izda, če je zahteva v nasprotju z zakonom.

 

 

Pogodba, sklenjena v nasprotju z določbami 2. odstavka tega člena, je nična.

 

 

Občina se lahko zadolžuje le v obsegu, ki ne presega 10% realiziranih prihodkov občine v letu, pred letom zadolževanja, odplačilo glavnice in obresti pa v posameznem letu odplačila, ne sme preseči 5% realiziranih prihodkov.

 

 

Ne glede na prejšnji odstavek se lahko občina zadolži za financiranje stanovanjske gradnje, oskre z vodo ter za odvajanje in čiščenje odplak v obsegu, ki presega 10% realiziranih prihodkov v letu pred letom zadolževanja, če odplačilo glavnice in obresti, v posameznem letu odplačila, ne preseže 3% realiziranih prihodkov."

 

 

8.

 

 

84. člen

 

 

V 1. odstavku se doda nov stavek, ki se glasi:

 

 

"Izdana soglasja se štejejo v obseg možnega zadolževanja občine."

 

 

Sedanji 2. odstavek postane 3. odstavek, ki se dopolni in se glasi:

 

 

"O izdaji soglasja za zadolžitev in poroštva za izpolnitev obveznosti odloča občinski svet z večino glasov vseh svojih članov."

 

 

Sedanji 3. odstavek postane 2. odstavek, se spremeni in se glasi:

 

 

"Občina sme dajati poroštva za izpolnitev obveznosti javnih podjetij in javnih zavodov, katerih ustanoviteljica je, vendar največ do 5% realiziranih prihodkov v letu, v katerem se daje poroštvo. Izdana poroštva se štejejo v obseg možnega zadolževanja občine."

 

 

9.

 

 

85. člen

 

 

Ta člen se spremeni in se glasi:

 

 

" Sredstva, s katerimi občina lahko zagotovi izvajanje ustavnih in zakonskih nalog, se štejejo za primeren obseg sredstev za financiranje lokalnih zadev javnega pomena (v nadaljnjem besedilu: primerna poraba).

 

 

Primerno porabo na prebivalca določi Državni zbor Republike Slovenije ob sprejemu državnega proračuna za posamezno proračunsko leto. Primerna poraba na prebivalca se določi kot povprečni znesek sredstev na prebivalca v RS.

 

 

Znesek primerne porabe za občino se določi v skladu z zakonom. Določi se tako, da se primerna poraba na prebivalca korigira z razmerjem površine, dolžine lokalnih ceste, številom prebivalcem, mlajših od 15 let in številom prebivalcev, starejših od 65 let, glede na populacijo občine in povprečjem v državi."

 

 

10.

 

 

85. člen

 

 

Ta člen postane 85.a člen

 

 

V 1. in 3. odstavku tega člena se črta beseda "zagotovljene."

 

 

11.

 

 

V 1. odstavku se besedilo "Prihodki občine za financiranje drugih nalog so: "nadomesti z besedilom: "Prihodki občine za financiranje porabe so tudi:"

 

 

V 3. alinei 1. odstavka se za besedo "krajevne" doda "turistične".

 

 

12.

 

 

87. člen

 

 

Ta člen se spremeni in se glasi:

 

 

"Če občina z lastnimi prihodki ne more zagotoviti svoje primerne porabe, izračunane na podlagi zakona, se zagotavljajo sredstva za finančno izravnavo v državnem proračunu, dosežejo pa  lahko največ 100% ocenjenih lastnih prihodkov občine.

 

 

Ugotovljeni zneski presežkov ali primanjkljajev finančne izravnave se poračunajo z določenimi zneski finančne izravnave do 30.9. tekočega leta.

 

 

Sredstva za finančno izravnavo se občini nakazujejo po dvanajstinah do dvajsetega v mesecu za tekoči mesec. S temi sredstvi lahko občina prosto razpolaga v skladu z zakonom.

 

 

Obseg lastnih prihodkov za občino ugotovi ministrstvo, pristojno za finance, v sodelovanju z Davčno upravo Republike Slovenije, na podlagi kriterijev, določenih z zakonom, pri čemer se ne upoštevajo prihodki, ki jih določa zakon. Na podlagi sklepa občinskega sveta lahko občina zahteva, da se ji sredstva, iz naslova samoprispevka, upoštevajo pri izračunu lastnih prihodkov.

 

 

Občini se v državnem proračunu lahko zagotovijo dodatna sredstva za sofinanciranje posameznih ukrepov in investicij, kadar obstaja v skladu z zakonom ali drugim predpisov, poseben interes za njen razvoj. Obseg teh sredstev lahko predstavlja največ 70% sredstev za realizacijo predvidenega obsega ukrepa ali investicije. Izračun sredstev po tem odstavku in postopke za dodelitev opredeljuje zakon, sama sredstva pa občini dodeli Vlaga Republike Slovenije."

 

 

13.

 

 

Spremembe in dopolnitve statuta začnejo veljati naslednji dan po objavi v Uradnem vestniku Zasavja.

 

 

 

 

 

Številka: 10800-1/98

 

 

Datum: 16.11.1998

 

 

 

 

 

                                                                                          PREDSEDNIK

 

 

                                                                                  OBČINSKEGA SVETA

 

 

                                                                                    OBČINE TRBOVLJE

 

 

                                                                                       Slavko POTRATA

 

 

                                                                                                     s.r.