New Page 3

Na podlagi 46. člena Zakona o prostorskem načrtovanju (Ur. l. RS št. 33/07) in 43. člena Statuta Mestne občine Maribor (MUV št. 27/95, 13/98, 17/98, 23/98, 5/00, 10/02, 6/04, 13/04 in 26/05) je župan mestne občine Maribor sprejel

 

S K L E P

o pripravi občinskega podrobnega prostorskega načrta za del območja stanovanjskega območja v Laznici

 

1.   Člen

(splošno)

S tem sklepom določa župan mestne občine Maribor začetek in način priprave Občinskega podrobnega prostorskega načrta (v nadaljevanju OPPN) za del stanovanjskega območja v Laznici pri Limbušu.

Pravna podlaga za pripravo OPPN je Zakon o prostorskem načrtovanju (v nadaljevanju ZPNačrt.) in podzakonski predpisi, ki so uveljavljeni skladno z določili tega zakona.

 

2.   člen

(ocena stanja in razlogi za pripravo OPPN)

Za območje, ki je predmet tega Sklepa velja Odlok o zazidalnem načrtu za del naselja Maribor – Laznica (MUV št. 7/01), ki za obravnavano območje predvideva izgradnjo poslovno stanovanjskega območja na vzhodni strani Laznice. Odlok določa le gradnjo enostanovanjskih individualnih hiš, kar pa ne ustreza programu novih lastnikov. Zato so podali pobudo za spremembo oziroma izdelavo novega prostorskega akta za to območje.

Širše območje Laznice je v prostorskih sestavinah planskih aktov - urbanistični zasnovi mesta Maribor vključeno v ureditveno območje naselja Laznice in namenjeno površinam za poslovno stanovanjske dejavnosti.

 

3.   člen

(območje, vsebina in oblika OPPN)

Namen OPPN je prostorska ureditev območja na zemljišču parc. št. 12/2, 12/3, 12/4, 12/5, 12/6, 12/7, 12/8, 12/9, 12/10, 12/11, 12/12, 102/13, 12/14, 12/15, 12/16, 12/17, 12/18, 12/19, 12/20, 13, del 14/3, 14/6, del 14/7, 14/8, 15/2, 15/3, 15/4, 15/5 in 15/6 vse k.o. Laznica in del parc. št. 965 in del 85/1 obe k.o. Limbuš velikosti cca. 2 ha. Območje leži med regionalno cesto Maribor Ruše (R II – 435) na severu in gozdnim robom na jugu ter med lokalno delno pozidano dovozno potjo (Deržaničeva pot) na vzhodu in izgrajenimi objekti naselja na zahodu.

Površina prostorske ureditve je namenjena stanovanjski in dopolnilni gradnji.

Območje OPPN je po namenski rabi razdeljeno na cone površin za stanovanja, zelene površine in površine za prometno infrastrukturo.

OPPN bo vseboval besedilo in kartografski del ter se izdela v analogni in digitalni obliki.

 

4.   člen

(način pridobitve strokovnih rešitev)

V postopku priprave podrobnega prostorskega načrta mora investitor zagotoviti izdelavo naslednjih strokovnih podlag, na katerih bodo temeljile rešitve:

− idejna zasnova načrtovane prostorske ureditve in idejne zasnove posameznih elementov le-te, izdelana na način, ki vključuje vse funkcionalne, urbanistične, krajinske, arhitekturne in okolje varstvene rešitve in ureditve z ustreznim poročilom in utemeljitvijo;

− idejno zasnovo nove prometne ureditve tudi v odnosu do obstoječe (ukinitve, preureditve obstoječih cest, poti ipd.) vključno z ureditvami mirujočega prometa;

− idejne zasnove novih energetskih, vodovodnih, komunalnih in drugih infrastrukturnih priključkov in ureditev;

− idejne zasnove zaščite, prestavitve in ukinitve obstoječih energetskih, vodovodnih, komunalnih in drugih komunalnih

priključkov in ureditev;

− geodetske podlage v digitalni obliki za izdelavo prostorskega načrta;

− podatke iz zemljiške knjige o lastnikih in imetnikih drugih stvarnih pravic;

V postopku priprave OPPN se lahko določijo tudi morebitne dodatne strokovne podlage.

Pri izdelavi strokovnih podlag se upoštevajo predhodne smernice in priporočila nosilcev urejanja prostora, ki se pridobijo v postopku priprave OPPN.

Sestavni del OPPN mora biti tudi program opremljanja stavbnih zemljišč s potrebno komunalno infrastrukturo.

Strokovne rešitve prostorske ureditve za obravnavano območje izdela skladno s 158. členom ZureP-1 načrtovalec, ki izpolnjuje pogoje za pooblaščenega prostorskega načrtovalca na podlagi določb 130. člena zakona o graditvi objektov (Zakon o graditvi objektov – ZGO-1-UPB1, Uradni list RS, št. 102/2004, 14/2005 – popr., 92/2005 – ZJC-B, 111/2005 – Odločba US in 93/2005 – ZVMS) in ga izbere naročnik.

Pripravljavec sprememb in dopolnitev URN je Mestna občina Maribor – Zavod za prostorsko načrtovanje na pobudo družbe Nivo invest d.o.o. Maribor.

Naročnik lokacijskega načrta je gospodarska družba Nivo invest d.o.o. Maribor.

Načrtovalca prostorske ureditve bo izbral naročnik.

 

5.   člen

(nosilci urejanja prostora)

Nosilci urejanja prostora, ki dajejo smernice in mnenja so:

1.     Ministrstvo za okolje in prostor Ljubljana – direktorat za okolje, Dunajska 48, Ljubljana

2.     Ministrstvo za okolje in prostor, Agencija RS za okolje – območna pisarna Maribor, Krekova 17, Maribor

3.     Ministrstvo za promet, Direkcija RS za ceste, Tržaška 19, Ljubljana

4.     Zavod RS za varstvo narave – območna enota Maribor, Pobreška 20, Maribor

5.     Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije – območna enota Maribor, Slomškov trg 6, Maribor

6.     Elektro Maribor d.d., Vetrinjska 2, Maribor

7.     Nigrad d.d., Zagrebška 30, Maribor

8.     Mariborski vodovod Maribor, Jadranska 28, Maribor

9.     Mariborska plinarna d.d., Plinarniška 9, Maribor

10. Telekom Slovenije d.d., PE Maribor, Titova 38, Maribor

11. Krajevna skupnost Limbuš, Ob Blažovnici 41, 2341 Limbuš

V vseh fazah priprave OPPN, na javni razgrnitvi in v upravnem postopku sprejemanja prostorskega akta sodelujejo tudi organi mestne občine Maribor, pristojni za varovanje okolja, zelene površine, stavbna zemljišča, komunalne zadeve in mestni arhitekt.

Po sprejetem sklepu o začetku postopka OPPN izbrani načrtovalec na osnovi strokovnih podlag izdela osnutek prostorskega akta in ga skupaj s pozivom za pridobitev smernic pošlje nosilcem urejanja prostora.

Nosilci urejanja prostora in organi Mestne občine Maribor so dolžni v 30 dneh od prejema poziva na predloženi osnutek OPPN podati smernice za načrtovanje, skladno z veljavno zakonodajo. V primeru, da v 30 dneh nosilci urejanja prostora in organi MOM ne podajo smernic, se šteje, da smernic nimajo, v tem primeru mora načrtovalec prostorske ureditve upoštevati vse veljavne predpise in druge pravne akte.

Na usklajen predlog OPPN morajo nosilci urejanja prostora v 30 dneh podati svoje mnenje. V primeru, da nosilci urejanja prostora v 30 dneh svojega mnenja niso podali, se šteje, da soglašajo s predlagano prostorsko ureditvijo.

Če se v postopku priprave OPPN ugotovi, da je potrebno pridobiti smernice in mnenja tudi drugih nosilcev urejanja prostora, se le-te naknadno pridobijo v istem postopku.

 

6.   člen

(postopek in roki priprave OPPN)

Objava Sklepa o začetku priprave OPPN v Medobčinskem uradnem vestniku.

Izdelava strokovnih podlag – 60 dni po objavi Sklepa

Izdelava osnutka OPPN – 30 dni po uskladitvi strokovnih podlag.

Pridobivanje smernic nosilcev urejanja prostora in odločbe Ministrstva pristojnega za varstvo okolja (v nadaljevanju Ministrstvo) ali je za OPPN potrebno izdelati celovito presojo vplivov na okolje – 30 dni od prejema osnutka, oziroma skladno z veljavno zakonodajo.

Dopolnitev in uskladitev osnutka OPPN s smernicami nosilcev urejanja prostora in izdelava gradiva za javno razgrnitev – 15 dni po pridobitvi smernic.

V primeru potrebne izvedbe celovite presoje vplivov OPPN na okolje naročnik zagotovi okoljsko poročilo – 60 dni.

MOM kot pripravljavec pošlje okoljsko poročilo skupaj z dopolnjenim osnutkom OPPN ministrstvu, ki izda mnenje o ustreznosti okoljskega poročila – pridobitev mnenja ministrstva o ustreznosti okoljskega poročila – 30 dni.

Obvestilo o javni razgrnitvi in javni obravnavi na krajevno običajen način z objavo v dnevniku Večer in v svetovnem spletu na www.maribor.si/zpn – 15 dni po dopolnitvi osnutka OPPN.

Javna razgrnitev se objavi in izvede na Zavodu za prostorsko načrtovanje, Krajevni skupnosti Limbuš in v svetovnem spletu na www.maribor.si/zpn , javna obravnava se organizira na sedežu Krajevne Skupnosti Limbuš v času javne razgrnitve – 30 dni od datuma določenega v objavljenem obvestilu.

Fizične in pravne osebe ter drugi zainteresirani lahko podajo svoje predloge in pripombe v času trajanja javne razgrnitve.

Predaja pripomb načrtovalcu OPPN – 15 dni po končani javni razgrnitvi.

Priprava stališč do pripomb iz javne razgrnitve – 30 dni po predaji načrtovalcu.

Župan potrdi stališča do pripomb – 15 dni po pripravi stališč.

Dopolnitev OPPN s stališči iz javne razgrnitve – 15 dni po potrditvi stališč.

Priprava gradiva za obravnavo na mestnem svetu – 15 dni po prejemu dopolnjenega OPPN.

Župan posreduje dopolnjen predlog OPPN v prvo obravnavo in sprejem Mestnemu svetu Mestne občine Maribor (odlok z obrazložitvijo in grafičnimi prilogami) – 15 dni po pripravi dopolnjenega predloga.

Mestni svet sprejme Odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu na seji mestnega sveta v prvi obravnavi – 30 dni po prejemu gradiva.

Pridobivanje mnenj nosilcev urejanja prostora na dopolnjen predlog OPPN – 30 dni, oziroma skladno z veljavno zakonodajo.

Pridobitev potrdila ministrstva o sprejemljivosti vplivov izvedbe OPPN na okolje – 30 dni od prejema vloge.

Po uskladitvi z mnenji nosilcev urejanja prostora in pridobitvi mnenja ministrstva o sprejemljivosti se izdela usklajen predlog OPPN – 30 dni po pridobitvi mnenj.

Župan posreduje usklajen predlog OPPN v obravnavo in sprejem Mestnemu svetu (odlok z obrazložitvijo in grafičnimi prilogami) – 15 dni po pripravi usklajenega predloga.

Mestni svet sprejme Odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu na seji mestnega sveta v drugi obravnavi – 30 dni po prejemu gradiva.

Izdelava končnega dokumenta v najmanj 7 izvodih – 15 dni po objavi Odloka v MUV.

 

7.   člen

(obveznosti v zvezi s financiranjem priprave OPPN)

Izdelavo OPPN financira naročnik in investitor prostorske ureditve.

 

8.   člen

(začetek veljavnosti Sklepa)

Ta Sklep se objavi v Medobčinskem uradnem vestniku in v svetovnem spletu na www.maribor.si/zpn in začne veljati z dnem objave.

Mestna občina Maribor pošlje Sklep Ministrstvu za okolje in prostor.

 

Številka: 35005 – 8/2006 0900 ST

Župan

Datum: 7. november 2007

Franc Kangler, s. r.